Edit
Ernest Goes to Jail (1990) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

John R. Cherry III ... (as John Cherry)

Writing Credits (WGA)  

Charlie Cohen ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
Bill Byrge ...
...
Charlotte Sparrow (as Barbara Bush)
Barry Scott ...
...
Dan Leegant ...
...
Jim Conrad ...
...
Melanie Wheeler ...
Jeffrey Buckner Ford ...
Defense Attorney (as Buck Ford)
Daniel Butler ...
Charlie Lamb ...
Mac Bennett ...
Con
Rick Schulman ...
Bruce Arntson ...
...
Jerry (as Andrew Stahl)
Bob Babbitt ...
Myke R. Mueller ...
Vinnie (as Myke Mueller)
John Davis ...
Mike Montgomery ...
Mike Hutchinson ...
Barkley ...
Rest of cast listed alphabetically:
Badd Catt ...
Jail Guard (uncredited)
Chambers Stevens ...
Jury Man (uncredited)

Produced by 

Martin Erlichman ... executive producer
Coke Sams ... co-producer
Phil Walden ... associate producer
Stacy Williams ... producer

Music by 

Bruce Arntson
Kirby Shelstad

Cinematography by 

Peter Stein

Film Editing by 

Sharyn L. Ross

Casting By 

Ben Rubin

Production Design by 

Chris August

Art Direction by 

Mark Ragland

Set Decoration by 

Connie Gray

Costume Design by 

Shawn Barry

Makeup Department 

June Brickman ... key makeup artist (as June Rudley Brickman)
Tamara Lee ... assistant hair stylist / assistant makeup artist
Bert Samet ... hair stylist

Production Management 

Carol Sue Byron ... unit production manager
Daniel J. Heffner ... executive in charge of production

Second Unit Director or Assistant Director 

Marcei A. Brown ... second second assistant director (as Marcei A. Brubaker)
J. Clarke Gallivan ... second unit director
Patrice Leung ... first assistant director
Douglas A. Raine ... second assistant director

Art Department 

Chris F. Armstrong ... construction crew
Tighe Barry ... set dresser (as Tiger Barry)
Martha Berry ... construction crew
Alfred D. Brown ... construction crew
Mark Carroll ... construction crew
Paul Carroll ... construction crew
Niki Conolly ... scenic painter
Sandi Cook ... scenic painter (as Sandra Cook)
Doug DuRose ... assistant property master
Robert F. Green ... construction coordinator
Michael S. Hagewood ... construction crew
Todd Hatfield ... scenic artist
George R. Hill Jr. ... construction crew
Chris Hill ... leadman
Sally Hinkle ... art department coordinator (as Sally H. Hinkle)
Ricky Luther ... construction crew
Parke L. Parham ... construction crew
Dianne Patrick ... lead painter
Franklin Lester Reed Jr. ... construction crew
Bruce Rockwood ... construction coordinator
Dwight E. Scott ... set dresser
Garey Lee Stevens ... set dresser
Doug White ... property master
Mitch Williams ... construction crew
Margaret C. Winston ... scenic artist
William M. Woodward ... construction crew
Rick Eugene Wyrick ... construction crew

Sound Department 

Mark Berger ... supervising re-recording mixer
Jean Marie Carroll ... cableperson
Francesca Dodd ... assistant dialogue editor
Patrick Dodd ... sound supervisor
Kristen Gerstner ... apprentice sound editor
Danny Kopelson ... sound re-recording mixer
Peter F. Kurland ... boom operator
Mark Levinson ... temp mix supervisor
Godfrey Marks ... dialogue editor
Donny Miele ... sound effects editor (as Donny Blank)
Douglas Murray ... sound designer
Larry Oatfield ... sound re-recording mixer
Rich Schirmer ... sound mixer (as Richard E. Schirmer)
Robert Shoup ... sound effects editor
Dale Strumpell ... sound re-recording mixer
Mark Zimbicki ... boom operator
Frank Fleming ... sound recordist (uncredited)

Special Effects by 

Jack L. Brown ... special effects
Jeff Frink ... special effects
John B. Hagey ... special effects
Eileen Holland ... special effects
David Lipsey ... special effects (as David T. Lipsey)
Robert B. Miller ... special effects
William H. Schirmer ... special effects coordinator
Roland Tantin ... special effects
Floyd Van Wey ... special effects
Mike Weesner ... special effects (as Michael Weesner)

Visual Effects by 

Robert D. Bailey ... blue screen compositing
Phil Bills ... optical camera operator
Jim Bowie ... optical lineup
Gino Capitano ... optical lineup
Fred Christopher ... optical lineup
Hal Cohen ... optical supervisor
C. Marie Davis ... visual effects editor (as Marie Davis)
Allen Gonzales ... visual effects animator
Robert Horvath ... optical lineup
Leilani McHugh ... optical lineup
Tim McHugh ... visual effects supervisor
Ernest Miller ... optical camera operator
Gary L. Moore ... optical lineup
Michelle Porter ... visual effects coordinator / visual effects production coordinator
David Stipes ... motion control operator

Stunts 

Chuck Waters ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Steve Anderson ... dolly grip
Dwane Arthur ... grip
Terry Arthur ... key grip
Dene Berry ... second assistant camera
Suzanne Cobb ... electrician
Casey Cook ... electrician
Fred Cooper ... grip (as Frederick C. Cooper)
Armanda Costanza ... assistant camera: second unit
Robert Dracup ... gaffer (as Robert P. Dracup)
Scott Forrester ... electrician
Michael Foster ... grip
Howard Fox ... grip (as Howard M. Fox)
Chris Helcermanas-Benge ... still photographer : Specials
Robert Hoelen ... best boy grip
Paul T. Regan ... camera loader
James Tomaro ... best boy electric (as James R. Tomaro)
Mark Van Loon ... Steadicam operator (as Mark R. Van Loon) / camera operator: second unit (as Mark R. Van Loon)
Allan Westbrook ... first assistant camera

Casting Department 

Vicky Branton ... extras casting coordinator
Emily Schweber ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Lynda Foote ... costume supervisor
Gillian Graham ... costumer
Betty Mathis ... tailor

Editorial Department 

Gina Gallo ... first assistant editor
Dale E. Grahn ... color timer
Sharon Smith Holley ... apprentice editor
Farrel Levy ... additional editor
Dan Muscarella ... color timer
Steven Tabolsky ... apprentice editor
David Wolowic ... second assistant editor (as David A. Wolowic)

Music Department 

Joanie Diener ... music editor (as Joanie Diener Rowland)
Steve W. Mauldin ... orchestrator (music preparation)

Transportation Department 

Robert Corrigan ... driver
Ed Crabtree ... driver: honeywagon (as Eddie Crabtree)
Tyler C. Daum ... driver
Russell Davis ... transportation co-captain
Walter Lambeth ... transportation co-captain
Tom Rainey ... driver
Redhawk Rice-Sauer ... driver
Ervin Bradford Russell ... driver
Lee Siler ... transportation coordinator (as William Lee Siler)
Cyndie Williams-Young ... driver (as Cyndie Williams)

Other crew 

Andrew Baird ... production assistant (as Andrew Gordon Baird)
Lynn S. Campelli ... craft service assistant
Diane Childress ... second assistant production accountant
Carla W. Devine ... production secretary
Bernie Fidelo ... first aid
Damian Ganczewski ... assistant production coordinator
Melissa D. Haley ... production assistant
Sharon Haley ... assistant: Mr. Cherry
Carla Hall ... publicist
C.J. Hicks ... location manager
Michael C. Hutchinson ... craft service
Barbara Laszewski ... title designer: main titles
Cristie Miele ... dog trainer
Susan Muir ... production accountant (as Susan A. Muir)
John Nixon ... assistant: Mr. Varney
Lee Nowak ... script supervisor
Carol M. Oot ... production assistant
Rebecca Price ... assistant: Ms. Williams
Doree Sitterly ... dog trainer
Ethlyn Spires ... caterer: Production Catering
George Spires ... caterer: Production Catering
Karen Yokomizo ... assistant production accountant
Anna Zappia ... production coordinator

Thanks 

Chester Butler ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page