Edit
Child's Play 2 (1990) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

John Lafia

Writing Credits (WGA)  

Don Mancini ... (characters)
 
Don Mancini ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
Chucky (voice)
...
...
...
...
...
Charles Meshack ...
Van Driver (as Charles C. Meshack)
Stuart Mabray ...
Matt Roe ...
Herbie Braha ...
Liquor Store Clerk (as Herb Braha)
...
Ed Krieger ...
...
Edan Gross ...
Tommy Doll (voice)
Adam Ryen ...
Rick Spires
...
Sammy
...
Adam (as Bill Stevenson)
Rest of cast listed alphabetically:
Chuck Riley ...
Narrator of Theatrical Trailer (voice) (uncredited)
Brigitte Roth ...
Orphan #1 (uncredited)
Terry Teene ...
Clown at pier (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Robert Latham Brown ... executive producer
David Kirschner ... producer
Laura Moskowitz ... co-producer

Music by 

Graeme Revell

Cinematography by 

Stefan Czapsky

Film Editing by 

Edward Warschilka

Casting By 

Karen Rea

Production Design by 

Ivo Cristante

Art Direction by 

Don Maskovich ... (as Donald Maskovich)

Set Decoration by 

Debra Combs

Costume Design by 

Pamela Skaist

Makeup Department 

Mecki Heussen ... mechanical technician: Kevin Yagher Productions
Deborah K. Larsen ... key makeup artist (as Deborah Larsen)
Frank Charles Lutkus III ... mechanical technician: Kevin Yagher Productions
Dave Nelson ... mechanical technician: Kevin Yagher Productions (as David Arthur Nelson)
Ron Pipes ... studio technician: Kevin Yagher Productions (as Ron Pipes II)
Sean Rodgers ... studio technician: Kevin Yagher Productions
Anton Rupprecht ... mechanical technician: Kevin Yagher Productions
Erik Schaper ... studio technician: Kevin Yagher Productions
David Stinnett ... studio technician: Kevin Yagher Productions
Mike Trcic ... studio technician: Kevin Yagher Productions
Scott Williams ... key hair stylist
Chris Yagher ... studio manager: Kevin Yagher Productions (as Mark C. Yagher)

Production Management 

Lindsley Parsons Jr. ... production supervisor
Tom Udell ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Fernando Castroman ... dga trainee
Jeffrey M. Ellis ... second assistant director
Heidi Gutman ... second second assistant director
Wendy Ikeguchi ... second assistant director
Robert J. Koster ... first assistant director
Bruce Moriarty ... first assistant director: additional photography
John Romeyn ... first assistant director: second unit
Dennis M. White ... first assistant director (as Dennis Mason White)
Kevin Yagher ... second unit director

Art Department 

Russell R. Anderson ... set dresser
Christopher Casey ... set dresser
Kirk Corwin ... property master
Richard Bryan Douglas ... construction foreman
Paul Ford ... leadman
Patricia Garrity ... set dresser
Christopher Gilman ... props
Steve A. Hagberg ... construction coordinator
John Harrington ... assistant property master
Allan Johnson ... carpenter
Thomas D. Krausz ... scenic artist
Randlett King Lawrence ... propmaker foreman
John Lieberman ... set dresser
Gregory Lynch Jr. ... carpenter
Caryn Marcus ... set dresser
David Mitchell ... set dresser
David J. Negron ... production illustrator
Rocky Paolone ... paint foreman
Renee Prince ... scenic artist
Jim Stubblefield ... assistant property master (as D. James Stubblefield)
Lyndell Wolff ... carpenter
Eric Yount ... carpenter
Pete von Sholly ... storyboard artist (uncredited)

Sound Department 

Wayne Artman ... re-recording mixer
James Ashwill ... foley mixer
Kevin Bartnof ... foley artist
Patrick Bietz ... sound editor
Tom E. Dahl ... re-recording mixer
Victor DiMattia ... looping
Franklin Jones Jr. ... re-recording mixer (as Frank Jones)
Mary Jo Lang ... foley recordist
Chris Langlais ... cable person
Kelly L. Manger ... assistant sound editor
William L. Manger ... sound editor
Colin C. Mouat ... sound editor
Lettie Odney ... adr editor
Charleen Richards ... adr mixer
Joseph T. Sabella ... foley artist
Mary Ruth Smith ... sound editor
Steve Sollars ... boom operator
Greg Stacy ... sound editor
John Stacy ... supervising sound editor
Don Summer ... sound mixer
Susumu Tokunow ... sound mixer: additional photography
Bill Weinman ... assistant sound editor
Denise Whiting ... adr editor
Mel Neiman ... processed sound effects (uncredited)

Special Effects by 

Richard Cross ... special effects technician
Robin L. D'Arcy ... general manager: Image Engineering
Marilyn Dozer-Chaney ... costumer: Chucky
Jason Newton ... effects runner: Image Engineering / special mechanical effects
Mike Reedy ... special effects crew
Kate Steinberg ... project coordinator: Image Engineering,

Visual Effects by 

Bob Ahmanson ... on-set effects: Image Engineering
Cosmas Paul Bolger Jr. ... optical camera: Apogee Productions
Stephen Bowles ... on-set effects: Image Engineering
Mike Chambers ... effects coordinator: Apogee Productions
Peter Chesney ... mechanical effects coordinator: Image Engineering
Kyle Collingsworth ... on-set effects: Image Engineering
Dick Cross ... on-set effects: Image Engineering
Lenny Dalrymple ... on-set effects: Image Engineering
Curtis Decker ... on-set effects: Image Engineering
Roger Dorney ... optical supervisor: Apogee Productions
Roderic 'Mick' Duff ... on-set effects: Image Engineering
Bruce D. Hayes ... on-set effects: Image Engineering
Joe Heffernan ... on-set effects: Image Engineering
Emmet Kane ... on-set effects: Image Engineering
Ron Macinnes ... on-set effects: Image Engineering
Michael Douglas Middleton ... visual effects still photographer: Apogee
Harry Moreau ... animation supervisor: Apogee Productions
David Penikas ... on-set effects: Image Engineering
Marek Sekowski ... on-set effects: Image Engineering
James Seltenreich ... optical camera assistant: Apogee Productions
J.D. Streett ... on-set effects: Image Engineering
John Swallow ... effects producer: Apogee Productions
Joseph Yanuzzi ... editorial supervisor: Apogee Productions

Stunts 

Bob Brown ... stunts (as Robert F. Brown)
Jim Chesney ... stunts
Laurie Creach ... stunts (as Lauri Creach)
Dane Farwell ... stunts
Glory Fioramonti ... stunts
Ed Gale ... stunts
Sandi Gross ... stunts
Al Jones ... stunts
Brett A. Jones ... stunts (as Brett Jones)
Wayne King ... stunts
William T. Lane ... stunts
Paula Marie Moody ... stunts
Larry Nicholas ... stunts
J.P. Romano ... stunts
John Sherrod ... stunts
Jan Michael Shultz ... stunts
Dick Warlock ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Jack Anderson ... camera operator: Apogee Productions, inc / director of photography: second unit
John Armstrong ... generator operator
Steve Arras ... lamp operator
Brian Bernstein ... assistant camera
Tony Blaszczyk ... lamp operator
Philippe Carr-Forster ... camera operator (as Phillip Carr-Forster)
John F. Cassidy ... key grip
Andre Costa ... grip
Kenny Davis ... dolly grip
Glen Deitell ... second assistant camera
Dennis DiCristina ... assistant lighting technician (as Dennis de Christiana)
James Fred Donelson ... video assistant: additional photography
Elizabeth Dougherty ... first assistant camera: second unit
Kevin 'Rambo' Fitzgerald ... grip
Mary Gonzales ... second assistant camera
Tony Hibbard ... set lighting technician
Steve Holgate ... second assistant camera: additional photography
Kent Hughes ... first assistant camera: additional photography
Brent L. Jones ... chief lighting technician: second unit
Dan Kneece ... Steadicam operator / camera operator (as Daniel Kneece) / camera operator: "a" camera
Jon Kranhouse ... director of photography: second unit
Bob Leitelt ... grip
Dennis J. Lootens ... rigging gaffer
Timothy 'Guido' Magaraci ... assistant lighting technician / best boy
Jeff Mart ... Steadicam operator
Michael Douglas Middleton ... still photographer: Apogee Productions, inc
Kevin Murphy ... chief lighting technician / gaffer
Randall Ott ... lamp operator
Max Pomerleau ... director of photography: second unit
Joe-Joe Presson ... grip
Ronald J. Pure Jr. ... electrician (as Pure Joe)
Timothy Glenn Riley ... grip
David Sanchez ... film loader
Michael Shugrue ... video assistant operator
Wayne Stroud ... grip
Joseph F. Valentine ... Steadicam operator
Zoran Veselic ... first assistant camera
Paul Villandry ... electrician (as Paul Vee) / lamp operator
James B. Walsh ... best boy grip
James C. Walsh ... second grip
Scott Warner ... video assistant operator
Luke Wynne ... still photographer
Tom Jensen ... additional second assistant camera: second unit (uncredited)

Casting Department 

Eden Brandy ... extras casting
Doreen Lane ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Linda L. Meltzer ... key costumer
Hayley Marcus Simpson ... key costumer (as Hayley Marcus)

Editorial Department 

Joyce Arrastia ... apprentice editor
Steve Johnson ... colorist
Kevin Nolting ... first assistant editor
William Pine ... color timer
Paul C. Warschilka ... first assistant editor: film

Location Management 

Christopher Devine ... assistant location manager
Buddy Enright ... location manager

Music Department 

Dick Bernstein ... music editor
Mark Berrow ... musician: violin
Bruce Botnick ... scoring mixer
Tom Boyd ... musician: oboe soloist
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor
Bruce Fowler ... additional orchestrator
Celest Ray ... music clearance
Steven L. Smith ... music preparation
James Thatcher ... musician: French horn
Shirley Walker ... conductor / orchestrator

Transportation Department 

Jim Chesney ... transportation coordinator
Charles Renfroe ... transportation captain

Other crew 

Suzi Alter ... script supervisor: additional photography
Anna Baltimore ... first aid
Barbara Bass ... teacher
Jackie Brady Baugh ... production accountant (as Jackie Baugh)
Beverly Burton ... craft service
Kevin Carlson ... puppeteer: Chucky
Mary Lou Devlin ... production coordinator: second unit
Judi Dolan ... projection equipment
Charles R. Eulo Jr. ... production assistant
Alyson Evans ... assistant: Mr. Lafia
Wayne Fitzgerald ... title designer
Sandey Grinn ... puppeteer: Chucky
Barbara Harris ... adr loop group
Mecki Heussen ... puppeteer: Chucky
Sandra Holden ... production assistant
Hal Houston ... production assistant
Stacy Ivers ... unit publicist
David Kirschner ... creator: Chucky doll
Joshua Krippner ... photo double: Andy
Tatiana Kropp ... production assistant
Llona Litt ... craft service
Frank Charles Lutkus III ... puppeteer: Chucky
Gladys Kaye McCall ... assistant accountant
Maura Minsky ... assistant: Mr. Kirschner
Dave Nelson ... puppeteer: Chucky (as David Nelson)
Courtney Pakiz ... photo double: Christine Elise
Ron Pipes ... puppeteer: Chucky
Margrit Polak ... dialogue coach
Tom Prince ... production executive
Marianne Ray ... script supervisor: second unit
Jeff Renlie ... production assistant: second unit
Anton Rupprecht ... puppeteer: Chucky
Beth Sasseen ... assistant production coordinator (as Elizabeth A. Sasseen)
Judith Saunders ... script supervisor
Dave Schulz ... robot consultant
Shannon Shea ... puppeteer: Chucky
Van Snowden ... puppeteer: "Chucky"
John Stanley ... producer: New China
J.T. Thayer ... production assistant
Noel Tomlinson ... production assistant: additional photography
Mike Trcic ... puppeteer: Chucky
Vox Populi ... writer and performer: New China
Terence Ward ... photographic backgrounds
Daniel Wheatcroft ... studio executive
Taylor L. White ... production assistant
N. Brock Winkless IV ... puppeteer: Chuck
Kevin Yagher ... engineer: Chucky doll
Sean Michael Beyer ... photo double (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page