Edit
Bird on a Wire (1990) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

John Badham

Writing Credits (WGA)  

Louis Venosta ... (story) &
Eric Lerner ... (story)
 
David Seltzer ... (screenplay) and
Louis Venosta ... (screenplay) &
Eric Lerner ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
Harry Caesar ...
...
Alex Bruhanski ...
...
...
Jackson Davies ...
Florence Paterson ...
Tim Healy ...
Wes Tritter ...
...
Lossen
Ken Camroux ...
Neff
Wendy Van Riesen ...
Secretary
...
Night Receptionist
Robert Metcalfe ...
Dex
Kevin McNulty ...
Brad
Robert Thurston ...
Bank Teller
Brian Torpe ...
Bank Vice President
Oscar Goncalves ...
Bank Guard
Tim Price ...
Beggar
Oscar Ramos ...
Cop at Fire
Dan Zale ...
Fireman
...
Plainclothesman
...
Cop at Cafe (as Doug Judge)
Jon Garber ...
Nikita Knatz
Paul Jarrett ...
Carl Laemmle
...
Underworld Boss
Kim Kondrashoff ...
Guard at Gate
Michel Barbe ...
Maitre d'
Maria Leone ...
Sales Clerk
...
Cement Worker
Create a character page for: ?

Produced by 

Fitch Cady ... co-producer
Rob Cohen ... producer
Robert W. Cort ... executive producer
Ted Field ... executive producer
Dana Satler Hankins ... associate producer (as Dana Satler)
Eric Lerner ... co-producer
Keith Rubinstein ... associate producer
Louis Venosta ... co-producer

Music by 

Hans Zimmer

Cinematography by 

Robert Primes ... director of photography

Film Editing by 

Frank Morriss
Dallas Puett

Casting By 

Lynne Carrow
Mike Fenton
Lynda Gordon
Judy Taylor

Production Design by 

Philip Harrison

Art Direction by 

Richard Hudolin

Set Decoration by 

Rose Marie McSherry

Costume Design by 

Eduardo Castro
Wayne A. Finkelman ... (as Wayne Finkelman)

Makeup Department 

E. Thomas Case ... makeup artist: Ms. Hawn (as Tom Case)
Sandy Cooper ... makeup artist
Jayne Dancose ... makeup artist: second unit
Stephan Dupuis ... special effects makeup: second unit, Chris Walas, Inc.
Sherry Linder-Gygli ... hair stylist (as Sherry Linder)
Malcolm Marsden ... hair stylist: second unit
Lyndell Quiyou ... hair stylist: Ms. Hawn
Harold Weed ... special effects makeup: second unit, Chris Walas, Inc.
Susan Boyd ... hair stylist (uncredited)

Production Management 

Matthew O'Connor ... production manager
Larry Powell ... unit production manager: aerial unit

Second Unit Director or Assistant Director 

Rob Cohen ... second unit director
Richard Coleman ... second assistant director
James W. Gavin ... aerial unit director (as James Gavin)
Peter D. Marshall ... first assistant director (as Peter Marshall)
Kenna Marshall-Pittman ... third assistant director (as Kenna Marshall-Pitman)
Sandra Mayo ... second assistant director: second unit
Larry Powell ... assistant director: aerial unit
Jim Rowe ... second assistant director: second unit
Tom Rowe ... first assistant director: second unit
Michael E. Steele ... first assistant director: aerial unit (as Michael Steele)
Lorrie Ward ... dgc trainee
Brad Kersch ... assistant director (uncredited)
David Markowitz ... first assistant director: second unit (uncredited)
Warren Wayne ... third assistant director: second unit (uncredited)

Art Department 

Daniel R. Bradette ... assistant set decorator (as Daniel Bradette)
Duff Chambers ... lead hand
Mel Christensen ... metal fabricator (as Mel Christansen)
James Clare ... on-set dresser (as Jim 'Blu' Clare)
Sandy Cochrane ... assistant art director
Annmarie Corbett ... set decoration buyer (as Annmarie Corbet)
Sal D'Aquila ... model maker
Mark Davidson ... set dresser
R.D. 'Luther' Fairbairn ... assistant property master
Don Gervais ... construction foreman
Roland-Marie Gervais ... lead painter (as Roland Gervais)
Chris Hayward ... stand-by painter
Jeff House ... lead plasterer
Jerry Kinmont ... lead hand
Nikita Knatz ... storyboard artist
Jan Kobylka ... construction engineer
Mari Laughlen ... props: second unit (as Mari Laughlin)
Derick McLeod ... location construction coordinator
Glen Moseley ... stand-by carpenter
Andy Polos ... props: second unit
Joanne Quirk ... set dresser
Chuck Robinson ... set dresser (as H.C. 'Chuck' Robinson)
Alex Scutti Jr. ... head plasterer (as Alex Scutti III)
Michael J. Siver ... head greensman (as Mike Siver)
Louis Solyom ... head painter
Bill Thumm ... property master
Thom Wells ... construction coordinator
Glenn Woodruff ... lead hand
James T. Woods ... specialist painter
Gary York ... lead hand
Richard Cook ... set illustrator (uncredited)
Adrian Dowell ... carpenter (uncredited)
Dean Eilertson ... set dresser (uncredited)
William Heslup ... set designer: zoo (uncredited)
Byron King ... set designer (uncredited)
James Steuart ... art department coordinator (uncredited)

Sound Department 

Rick Alexander ... supervising sound re-recording mixer: Universal
James Bolt ... sound re-recording mixer: Universal (as Jim Bolt)
Milton C. Burrow ... supervising sound editor
Neil Burrow ... sound editor
Scott Burrow ... sound editor
Craig Cathers ... sound re-recording mixer: Meridian (as Craig P. Cathers)
Gordon Davidson ... sound editor
Steve Dewey ... additional sound effects: Musikwerks (as Stephen Dewey)
Joel Fein ... sound re-recording mixer: Universal
John Harling ... boom operator
Robert L. Harman ... sound re-recording mixer: Meridian
Robert L. Hoyt ... sound re-recording mixer: Meridian
Kelly L. Manger ... assistant sound editor (as Kelly Manger)
Robyn A. Manger ... assistant sound editor (as Robin Manger)
William L. Manger ... supervising sound editor
Larry Mann ... sound editor
Richard Oswald ... sound editor (as Dick Oswald)
Richard Patton ... sound mixer (as Rick Patton)
Albert Romero ... sound recordist: Universal
Ken Rose ... dialogue editor
Allen L. Stone ... sound re-recording mixer: Meridian
Bill Voigtlander ... adr editor
Bill Wyley ... sound editor
Beau Biggart ... adr mixer (uncredited)
Steve Kohler ... foley recordist (uncredited)
Jerry Trent ... foley artist (uncredited)
David Tweet ... assistant sound editor (uncredited)

Special Effects by 

James G. Fisher ... special effects crew (as Jim Fisher)
Corbin Fox ... special effects crew
Don Leask ... special effects shop foreman
Lars Lenander ... special effects crew
Dean Lockwood ... special effects best boy
Darrell Pritchett ... special effects best boy
Michael Steffe ... animatronics engineer: second unit, Chris Walas, Inc.
John Thomas ... special effects coordinator
Mike Vézina ... special effects crew (as Mike Vezina)
Rory Cutler ... special effects (uncredited)
Michael Walls ... special effects assistant (uncredited)
Joel Whist ... special effects assistant (uncredited)

Visual Effects by 

Michael L. Fink ... computer visuals consultant (as Mike Fink)

Stunts 

Kurt Bryant ... stunts
Brad Case ... stunts
P.J. Cottingham ... stunts
Monty Cox ... animal stunts coordinator
Mike Crestejo ... stunts (as Michael Crestejo)
Cheryl Wheeler Duncan ... stunts (as Cheryl Wheeler-Dixon)
Jim Dunn ... stunts (as Jim Dunne)
Tom Glass ... stunts
Sonny Hazelwood ... stunts
Gene Heck ... stunts
Ernie Jackson ... stunts
Ken Kirzinger ... stunts
Tony Morelli ... stunts
Doug Robertson ... stunts
Ronald Robinson ... stunts (as Ron Robinson)
Mic Rodgers ... stunt coordinator: Los Angeles
Jacob Rupp ... stunts
Dawn Stofer-Rupp ... stunts
Betty Thomas Quee ... stunt coordinator: Vancouver (as Betty Thomas)
Brent Woolsey ... stunts
Dean Choe ... stunts (uncredited)
David Jacox ... stunts (uncredited)
Michael Langlois ... stunts (uncredited)
Mic Rodgers ... stunt double: Mel Gibson (uncredited)
Melissa R. Stubbs ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Dan Bennett ... key grip: second unit
Oliver Berg ... best boy grip
Cyrus Block ... camera operator
John L. Brown ... dolly grip (as John Brown)
Richard Buckmaster ... best boy (as Rick Buckmaster)
John Clothier ... camera operator
Douglas Craik ... first assistant cameraman (as Doug Craik)
Shirley Dalke ... second assistant cameraman: second unit
Theo Eglseder ... first assistant cameraman: second unit
Robert Ennis ... camera operator: second unit (as Bob Ennis)
Todd M. Gavin ... second camera assistant: aerial unit (as Todd Gavin)
Colin Gray ... rigging gaffer
Paul Guenette ... second assistant cameraman
Tim Hogan ... key grip
Frank M. Holgate ... aerial camera operator: aerial unit (as Frank Holgate) / director of photography: aerial unit (as Frank Holgate)
Steve Holgate ... first camera assistant: aerial unit
Stephen Jackson ... gaffer
Shaun Lawless ... lighting technician
Joseph Lederer ... still photographer (as Joe Lederer)
Peter McLennan ... director of photography: second unit
Klaus Melchior ... video assist operator
Rod Parkhurst ... camera operator: second unit
Curtis Petersen ... camera operator: second unit / second unit: director of photography
Paul Prince ... first assistant cameraman
Steven H. Smith ... camera operator: aerial unit (as Steve Smith)
Jay Stroburg ... rigging electrician / second unit gaffer
Peter A. Stursberg ... second assistant camera
Gary Viola ... second assistant cameraman: second unit
Adam Glick ... set lighting technician (uncredited)
Tim Heller ... lighting technician (uncredited)
George Ramage ... rigging electrician (uncredited)
John Rigg ... grip (uncredited)
Daryl Steinkopf ... grip (uncredited)

Casting Department 

Sandra Couldwell ... extras casting
Barbara Harris ... adr voice casting
Joni Kearney ... casting assistant (uncredited)
Andrew Van Slee ... extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Debbie Douglas ... costume supervisor
Wendy Foster ... set costumer
Debbie Geaghan ... costume supervisor: second unit
Monique Prudhomme ... costume designer: Vancouver (as Monique Stranan)

Editorial Department 

Donah Bassett ... negative cutter
Dale Caldwell ... lab timer
Emma E. Hickox ... assistant editor: L.A.
Nigel Hollick ... assistant editor: Vancouver
Jeff Jones ... associate editor
David Tweet ... assistant film editor (uncredited)

Music Department 

Steve Bartek ... additional orchestrator
James Flamberg ... music editor
Bruce Fowler ... additional orchestrator
Jay Rifkin ... music recordist
Steve Rose ... assistant music recordist
Lawrence Schwartz ... additional orchestrator (as Larry Schwartz)
Shirley Walker ... conductor / orchestrator
Mark Watters ... additional orchestrator
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor (uncredited)

Transportation Department 

Bob Bowe ... transportation coordinator: second unit
Dave Bowe ... transportation coordinator
Nigel Habgood ... picture vehicle coordinator
Carol McDonald ... picture vehicle coordinator (as Carol Macdonald)
John G. Oliver ... transportation captain (as John Oliver)
Lawrence Albright ... driver (uncredited)
Bob Dennett ... driver: Goldie Hawn (uncredited)
Ken C. Johnson ... transportation (uncredited)
Bruce Scott ... driver: cast (uncredited)

Other crew 

Elizabeth Aird ... unit publicist
Michael Bafaro ... production assistant
Lorraine Baird ... production accountant
Alan Barwell-Clarke ... production assistant
Jean Bereziuk ... script supervisor
Stewart Bethune ... unit location manager
Kelly Breidenbach ... staff: L.A.
Janet Brown ... script supervisor: second unit
D.J. Caruso ... production associate: Badham-Cohen Group (as D. J. Caruso)
Debbie Coe ... animal trainer (as Debra Coe)
Monty Cox ... animal coordinator
Jason Crosby ... marine coordinator
Mark Flett ... production assistant
Jon Garber ... dialogue coach
Seth Gechter ... staff: L.A.
Rick Glassey ... animal trainer
Gretchen Goode ... assistant production coordinator
Dennis Grisco ... animal trainer
Brant Handle ... production assistant
Carrie Hauman ... assistant: Mr. Badham
Caroline Kallas ... staff: L.A.
Jane Victoria King ... production assistant
Ray Lai ... production assistant (as Ramond Lai)
Jeanie Lamb ... production coordinator
Robert Lassers ... assistant: Mr. Cohen
Carol Lille ... animal trainer
Greg Lille ... animal trainer
Tim Low ... animal trainer
Charles Lyall ... production assistant
Jeni Munn ... staff: L.A.
Rino Pace ... location manager: second unit
Jim Rankin ... craft service / first aid
Anna Rapagna ... assistant animal coordinator
Chris Rudolph ... assistant location manager
Joey Steele ... assistant accountant
Gerry Therrien ... animal trainer
Jon Van Dyke ... animal trainer (as John Van Dyke)
Danny Virtue ... animal trainer
Matt Weaver ... staff: L.A. (as Matthew Weaver)
Robin Webb ... animal trainer (as Rob Webb)
Daniel Wheatcroft ... studio executive
Beverly Wiens ... assistant production coordinator
Jack Wright ... animal trainer
Bonnie Benwick ... production staff (uncredited)
Jane Charles ... production assistant (uncredited)
Kyle Cooper ... title designer (uncredited)
Terri Depaolo ... assistant: Mel Gibson (uncredited)
Laurie McLay ... production assistant (uncredited)
Nicholas Wolfert ... production assistant (uncredited)

Thanks 

Mike Solecki ... the producers wish to thank: for their help in the making of this film, BC Rail Ltd.

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page