Edit
Arachnophobia (1990) Poster

(1990)

Full Cast & Crew

Directed by 

Frank Marshall

Writing Credits (WGA)  

Don Jakoby ... (story) &
Al Williams ... (story)
 
Don Jakoby ... (screenplay) and
Wesley Strick ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Roy Brocksmith ...
...
Mary Carver ...
...
Tommy Jennings (as Garette Patrick Ratliff)
Marlene Katz ...
Jane Marla Robbins ...
Theo Schwartz ...
Cori Wellins ...
Chance Boyer ...
...
Lois De Banzie ...
Warren Rice ...
...
Michael Steve Jones ...
Fiona Walsh ...
Terese Del Piero ...
Mom
Nathaniel Spitzley ...
Jay Scorpio ...
Mai-Lis Kuniholm ...
Robert 'Bobby Z' Zajonc ...
Rest of cast listed alphabetically:
...
Miguel Higueras (uncredited)
...
Brandy Beechwood (uncredited)

Produced by 

William S. Beasley ... associate producer
Robert W. Cort ... co-executive producer
Ted Field ... co-executive producer
Don Jakoby ... co-producer
Kathleen Kennedy ... producer
Frank Marshall ... executive producer
Steven Spielberg ... executive producer
Richard Vane ... producer

Music by 

Trevor Jones

Cinematography by 

Mikael Salomon ... director of photography

Film Editing by 

Michael Kahn

Casting By 

Mike Fenton
Valorie Massalas
Judy Taylor

Production Design by 

James D. Bissell ... (as James Bissell)

Art Direction by 

Christopher Burian-Mohr

Set Decoration by 

Jackie Carr

Costume Design by 

Jennifer L. Parsons

Makeup Department 

Carolyn Elias ... hair stylist
Sandy Jelamby ... hair stylist: Venezuela / makeup artist
James Lee McCoy ... makeup artist (as James L. McCoy)
David Quashnick ... makeup artist
Dione Taylor ... hair stylist

Production Management 

William S. Beasley ... unit production manager
Nicolás Di Blasi ... production manager: Venzuela (as Nicholas Dibiasi)

Second Unit Director or Assistant Director 

Bruce Cohen ... first assistant director
David D'Ovidio ... second assistant director
Luisa De La Ville ... assistant director: Venezuelan unit
Steven Spielberg ... second unit director (uncredited)

Art Department 

John Alvin ... poster artist
Max E. Brehme ... set dresser
Thomas E. Brown ... paint supervisor
Abraham Bucce ... set construction: Venezuela
Julio Bucce ... assistant property master
Mike Carrillo ... set dresser (as Michael Carrillo)
Paul Castillo ... assistant property master: Venezuela
Paul Cohen ... construction foreman
Ernest Depew ... construction coordinator
Tim Donelan ... leadman
Edward Eyth ... illustrator
Gus Feederle ... assistant property master
Louis S. Fleming ... property master
Jill Hall ... art department production assistant
Eero Hautanen ... propmaker foreman
Donald Kaedig ... set dresser
Gary F. Kieldrup ... assistant property master
Martin A. Kline ... storyboard artist
Scott W. Leslie ... set dresser
Mike Litteken ... construction foreman (as Michael Litteken)
Paul Litteken ... construction foreman (as Paul A. Litteken)
Edward T. McAvoy ... assistant art director
James Passanante ... stand-by painter
Suzanne Lee Peck ... art department coordinator
Eric S. Saperstein ... painter
Tom Southwell ... production illustrator
Carl J. Stensel ... senior set designer
Tom von Badinski ... welder
Frank White ... laborer

Sound Department 

Jane Alden ... loop groop member
James Ashwill ... foley mixer
Ed Bannon ... sound effects processing (as Edward Bannon)
Kevin Bartnof ... sound mixer
Ellen Blain ... loop groop member
Steve Borne ... assistant sound editor (as Steve Born)
Cathy Cavadini ... loop groop member
Judi M. Durand ... loop groop member (as Judy Durand)
Mary Erstad ... sound effects processing
Bruce Foster ... assistant sound editor
Richard Friedman ... supervising adr editor
Chasen Hampton ... soundtrack
William Hartman ... sound editor (as Bill Hartman)
Doris Hess ... loop groop member
Hilda Hodges ... foley artist
Larry Hopkins ... layback sound mixer
David J. Hudson ... sound re-recording mixer
Allen Hurd ... sound
Dave Ice ... sound editor
Robert Jackson ... boom operator
Ronald Jackson ... boom operator
Roxanne Jones ... sound editor (as Roxanne McCarthy)
Ron Judkins ... sound mixer (as Ronald Judkins)
R.J. Kizer ... supervising adr editor (as Robert Kizer)
Rocky Krakoff ... loop groop member
Jimmy Ling ... sound editor
Christina MacGregor ... loop groop member
Tom C. McCarthy ... supervising sound editor (as Tom McCarthy)
Randy McDonald ... cable operator
Ryan McWhorter ... loop groop member
Mel Metcalfe ... sound re-recording mixer
Terry Porter ... sound re-recording mixer
David Randolph ... loop groop member
Gary Schwartz ... loop groop member
La Gloria Scott ... loop groop member
Tanya Sharp David ... adr mixer (as Tanya David)
Don S. Walden ... sound editor (as Don Walden)
Christopher T. Welch ... sound editor (as Chris Welch)
David Williams ... sound editor
Destiny Borden ... assistant sound editor (uncredited)
Oscar Mitt ... sound (uncredited)

Special Effects by 

Connie Angland ... animatronic engineer
Carol Bauman ... animatronic engineer / animatronic technician
Jon Berg ... animatronic engineer
R. Michael Bisetti ... special effects assistant (as Michael Bisetti)
Bryan Dewe ... animatronic engineer
John Drouillard ... animatronic technician
Stephan Dupuis ... animatronic engineer
Guy Hudson ... animatronic engineer
Jamie Hyneman ... special effects technician
Conrad Itchener ... animatronic engineer
James Kent ... animatronic engineer
Kelly Lepkowsky ... animatronic engineer
Victoria Lewis ... animatronic engineer
Alan Lipney ... animatronic engineer
Michelle Lyman ... special effects crew
Clayburn Moore ... animatronic engineer
Gregg Olsson ... animatronic engineer
Jim Schwalm ... special effects assistant (as Jim Schwalm)
Doyle Smiley ... special effects assistant
Gregg Sofranco ... animatronic engineer
Valerie Sofranko ... special effects technician
Michael Steffe ... animatronic engineer
Bob Stoker ... special effects foreman
Lucinda Strub ... special effects assistant
Matt Sweeney ... special effects supervisor
Lauren Vogt ... animatronic engineer
Danny Wagner ... animatronic engineer (as Dan Wagner)
Chris Walas ... creature effects supervisor
Melanie Wallas ... animatronic engineer
Scott Wallas ... animatronic engineer
Harold Weed ... animatronic engineer
Michael Wick ... creature fabricator
David Wiezer ... special effects: CWI
Gary Zink ... special effects (uncredited)

Visual Effects by 

Craig Barron ... director of matte photography
Krystyna Demkowicz ... executive in charge of production: Matte World
Michael Olague ... visual effects crew
Michael Pangrazio ... matte artist supervisor
Alison Savitch ... visual effects coordinator
David Sosalla ... visual effects supervisor
Paul Theren ... creature effects

Stunts 

Clarke Coleman ... stunts (as Clark Coleman)
Johnny Hock ... stunts (as John Hock)
John Robotham ... stunts
Lincoln Simonds ... stunts
Jeff Smolek ... stunts
Chuck Waters ... stunt coordinator
James Waters ... stunts (as Jim Waters)
Spice Williams-Crosby ... stunts (as Spice Williams)
David Powledge ... stunt double (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Rebecca Baehler ... camera loader
David Bartholomew ... set lighting technician
Alicia Brauns ... second assistant camera
Dwight Campbell ... gaffer
Jesse Chavez ... best boy grip
Peter Clarson ... chief rigging gaffer
Richard Foreman Jr. ... additional still photographer
Ian Fox ... first assistant camera
Jack Glenn ... grip (as Jack P. Glenn)
Adam Glick ... set lighting technician
Eric J. Goldstein ... camera operator
Henry Guerrero ... assistant camera: Venezuela
Jorge Gutiérrez ... grip: Venezuela
Bobby Huber ... key grip
Paul Iski ... grip
Ron Kunecke ... musco light operator
Jimmy Leavens ... dolly grip
Michael E. Little ... camera operator
Natalio Lorenzo ... assistant camera: Venezuela
David Luckenbach ... second assistant camera
Ralph Nelson ... still photographer (as Ralph Nelson Jr.)
Andy Ryan ... best boy electric
Francisco Silva ... best boy grip: Venezuela
Antonio Subero ... key grip: Venezuela
Alfonso Vera ... gaffer: Venezuela
Christopher Duddy ... assistant camera (uncredited)

Casting Department 

Judith Bouley ... casting: Cambria
Allison Gordon-Kohler ... casting assistant (as Allison Gordon)
Barbara Harris ... adr voice casting

Costume and Wardrobe Department 

Elaine Maser ... costumer: women
David S. Powell ... costumer: men (as Dave Powell)

Editorial Department 

Gary Burritt ... negative cutter
Alan Cody ... assistant editor
Patrick Crane ... assistant editor
William Goldenberg ... assistant editor
Lisa Rodgers ... post-production coordinator
Stephen R. Sheridan ... color timer

Music Department 

Lawrence Ashmore ... orchestrator
Michael Boddicker ... musician: synthesizers
Tom Boyd ... musician: oboe soloist
Thomas A. Carlson ... music editor
Guy Dagul ... orchestrator
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor
Paul Hulme ... music mixer
Steve Jones ... music coordinator
Russ Kunkel ... music arranger: songs / musician: drums
Michael Lang ... musician: piano (as Mike Lang)
Tommy Morgan ... musician: harmonica
John Richards ... score mixer
Tom Scott ... musician: saxophone
Victoria Seale ... music coordinator
James Thatcher ... musician: french horn
Shirley Walker ... conductor / orchestrator
Jack Sheldon ... musician: trumpet (uncredited)

Transportation Department 

Randy Burke ... transportation captain
Dan Marrow ... transportation coordinator

Other crew 

Maria Rita Amari ... Italian dubbing assistant director
Tiffany Ann Battersby ... craft service
Bart Brown ... production coordinator assistanr
John Connell ... gyrosphere assistant
Manlio De Angelis ... Italian dubbing director
Renee Dupont ... assistant to producer
Ann Eysenring ... production coordinator
María Eugenia Gil ... production supervisor: Venezuela
Dow Griffith ... location manager
Roland G. Haiek Wuff ... production supervisor: Venezuela
Mark Harden ... animal trainer
Paul Hargrave ... location manager
Jurgen Heimann ... spider spotter
Christie Johnston ... production coordinator
Michael Kelem ... gyrosphere assistant
Chuck Kristensen ... spider consultant
Jim Kundig ... live spider coordinator
Steven R. Kutcher ... supervising entomologist
Ricardo Loewenstein ... production supervisor: Venezuela
Daniel J. Lombardo ... production assistant
Russell Martin ... production assistant
Walter M. McCormick ... projectionist (as Walter McCormick)
Arnold Peterson ... spider consultant
Julie Pitkanen ... script supervisor
Bonne Radford ... production controller
Kelly Richards Ralston ... first payroll accountant
Marsha Robertson ... unit publicist
Mikael Salomon ... gyrosphere operator
Brian Steward ... production assistant
Jules Sylvester ... animal trainer
Phil Todd ... wind synthesist
Robert 'Bobby Z' Zajonc ... aerial coordinator

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page