Edit
Uncle Buck (1989) Poster

(1989)

Full Cast & Crew

Directed by 

John Hughes

Writing Credits (WGA)  

John Hughes ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
Maizy Russell (as Gaby Hoffman)
...
...
...
...
...
...
Bug
...
...
...
Mrs. Hogarth
...
Mr. Hatfield (voice)
...
Pal
Joel Robinson ...
Miles' Friend #1
Colin Baumgartner ...
Miles' Friend #2
Erik Whipple ...
Miles' Friend #3
Mark Rosenthal ...
Party Boy #1
Doug von Nessen ...
Party Boy #2 (as Doug Von Nessen)
Wayne Kneeland ...
Party Boy #3
Gigi Casler ...
Party Girl in Bedroom
LaVerne Anderson ...
Party Girl #1 (as Laverne Anderson)
Gina Doctor ...
Party Girl #2
Rachel Thompson Perrine ...
Party Girl #3
Ron Payne ...
Maizy's Teacher
Jane Vickerilla ...
Teacher #1
Kyle Lewis Eastman ...
School Child
Dana Taylor ...
School Child
Jennifer Kane ...
School Child
Christen Loftis ...
School Child
Genae Affrunti ...
School Child
...
School Child
Betsy Bottando ...
Woman in Car
Julia Morgan ...
Additional Voices (voice)
Granville Ames ...
Additional Voices (voice)
Ramey Ellis ...
Additional Voices (voice)
Leigh French ...
Additional Voices (voice)
...
Additional Voices (voice)
Laura Jacoby ...
Additional Voices (voice)
...
Additional Voices (voice)
Arnold F. Turner ...
Additional Voices (voice)
Garin Bouble ...
Additional Voices (voice)
Tim Hoskins ...
Additional Voices (voice)
Julie Payne ...
Additional Voices (voice)
...
Additional Voices (voice)
Todd Larson ...
Additional Voices (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Kevin Bassett ...
Extra (uncredited)
...
Student (uncredited)
Cathy Carlson ...
Party Guest (uncredited)
...
Scary man in mailbox slot (uncredited)
Frost Keaton ...
Party Guest (uncredited)
Robert Minkoff ...
Bit (uncredited)
Ryan Todd ...
School Child (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

William H. Brown ... associate producer (as Bill Brown)
John Hughes ... producer
Tom Jacobson ... producer
Ramey E. Ward ... associate producer

Music by 

Ira Newborn

Cinematography by 

Ralf D. Bode ... director of photography (as Ralf Bode)

Film Editing by 

Lou Lombardo
Tony Lombardo
Peck Prior

Casting By 

Risa Bramon Garcia ... (as Risa Bramon)
Billy Hopkins

Production Design by 

John W. Corso
Doug Kraner

Set Decoration by 

Daniel Loren May ... (as Dan May)

Costume Design by 

Marilyn Vance ... (as Marilyn Vance-Straker)

Makeup Department 

Ben Nye Jr. ... makeup designer: John Candy
Linda Rizzuto ... additional hair stylist
Dione Taylor ... hair stylist
Jamie Sue Weiss ... additional makeup artist (as Jamie Weiss)
Steve LaPorte ... special makeup effects artist (uncredited)

Production Management 

Alan C. Blomquist ... unit production manager
Raymond Hartwick ... unit production manager (as Ray Hartwick)
Tom Udell ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

William H. Brown ... second unit director (as Bill Brown)
Forrest L. Futrell ... second second assistant director
David Kelley ... second assistant director
Thomas J. Mack ... first assistant director (as Thomas Mack)

Art Department 

Len Borggrebe ... propmaker foreman (as Len Borgrebbe)
Daniel B. Clancy ... set dresser
James M. Davis ... construction foreman (as Jim M. Davis)
Kenneth J. Gagnon Sr. ... construction coordinator: Chicago (as Kenneth J. Gagnon)
Casey Hallenbeck ... leadman (as Casey C. Hallenbeck)
Kim S. Hobbs ... lead set: Chicago (as Kim Hobbs)
Steve Homa ... greensman (as Steven C. Homma)
Steven Curtis Husch ... assistant prop person
Thomas M. Jones ... set dresser
Doug Kraner ... visual consultant (as Douglas Arthur Kraner)
Louis M. Mann ... assistant art director
Amie McCarthy ... assistant prop person
Jerry Moss ... property master
Jeff Passanante ... construction coordinator
Paul Stanwyck ... painter foreman (as Paul J. Stanwyck)
William F. Stuebe ... labor foreman: Chicago
Jacob Zawacki ... construction foreman: Chicago
Anthony Joseph Fatigato ... painter (uncredited)
Robert E. Knight ... head signwriter (uncredited)

Sound Department 

Greg Agalsoff ... boom operator (as Gregg Agalsoff)
Gary Alexander ... sound re-recording mixer
James R. Alexander ... sound mixer (as James Alexander)
Bob Beher ... assistant sound editor (as Robert A. Behr)
Tom Bellfort ... supervising sound editor
George Fredrick ... sound editor
Scott Martin Gershin ... sound editor
Joe Gilbert ... adr assistant
Stan Gilbert ... adr supervisor
Per Hallberg ... assistant sound editor
Doug Hemphill ... sound re-recording mixer (as D.M. Hemphill)
Chris Jenkins ... sound re-recording mixer
Larry Kemp ... sound editor
Lou Kleinman ... sound editor
Michael Magill ... sound editor (as Michael D. Magill)
Cindy Marty ... sound editor
Jeff Rosen ... sound editor (as Jeffrey Rosen)
Frank Smathers ... sound editor (as Frank T. Smathers)
Wylie Stateman ... supervising sound editor
Jeffrey A. Williams ... cable person
Larry Kemp ... foley supervisor (uncredited)
Mark Lanza ... sound effects editor (uncredited)

Special Effects by 

Danny Cangemi ... special effects (as Dan Cangemi)
Jeff Jarvis ... special effects coordinator

Stunts 

M. James Arnett ... stunt coordinator (as James Arnett)
Ken Blazer ... stunt double
Bob Elmore ... stunt double
Manny Perry ... stunt double

Camera and Electrical Department 

Steve Bradarich ... video playback operator (as Stephen Bradarich)
Michelle Crenshaw ... second assistant camera
Ron Leahy ... chief lighting technician: second unit
Morgan Michael Lewis ... key grip
Gregory Lundsgaard ... director of photography: second unit
Mel P. Mack ... electrician (as Mel Mack)
Mark E. Matthys ... grip (as Mark Matthys)
Dan McKenzie ... grip
Ronald W. McLeish ... chief lighting technician
Roy A. McLeish ... electrician
Danial Miller ... dolly grip (as Danial A. Miller)
David Morenz ... first assistant camera: second unit
James O. Oakes ... best boy grip
Michael Stone ... camera operator
Robert Swander ... chief lighting technician: Chicago (as Robert S. Swander)
John Swanders ... assistant chief lighting technician (as John Swander)
Alex Touyarot ... first assistant camera
John Waldo ... second assistant camera
Dean Williams ... still photographer
Kevin Bassett ... second unit: camera assistant (uncredited)
Paolo Cascio ... additional first assistant camera (uncredited)

Casting Department 

Paul Adler ... casting associate
Suzanne Smith ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Ilene Giardini ... costumer: women
Daniel J. Lester ... costume supervisor (as Dan Lester)
Silvio Scarano ... costumer: men

Editorial Department 

Donah Bassett ... negative cutter
Ellen Elphand ... apprentice editor
Jerrie Fowler ... assistant editor
John Lafferty ... assistant editor
Gina Lombardo ... first assistant editor
Ed O'Malley ... assistant editor
Tim Silano ... first assistant editor
Tony Taurus ... assistant editor
Fred C. Vitale ... apprentice editor

Music Department 

Jeff Carson ... music editor
Matt Dike ... composer: additional music
Tom Kramer ... music editor
Ron Payne ... music coordinator
Michael Ross ... composer: additional music
Tarquin Gotch ... music supervisor (uncredited)
Don Nemitz ... orchestrator (uncredited)

Transportation Department 

John Hardy ... transportation co-captain
James Hogan ... transportation captain
Patrick Lynn ... transportation co-captain (as Patrick J. Lynn)
Armand Paoletti ... transportation coordinator

Other crew 

Jacqueline G. Arthur ... assistant: Marilyn Vance-Straker (as Jacki Arthur)
Jacolyn Baker ... location manager
Charles J. Brady Jr. ... craft service (as Charles J. Brady)
Michael D. Cronin ... first aid
Joan Eisenberg ... unit publicist
William Shane Grisco ... animal trainer (as William S. Grisco)
Frank T. Hernandez ... personal assistant: John Candy (as Frank Hernandez)
Holly Hudecek ... teacher (as Holly Hudacek)
Tammy Karabas ... production secretary
Adena Lazan ... accounting clerk
Shari Leibowitz ... production coordinator
Brenda Morris ... assistant auditor
Mary Nitti ... assistant production coordinator
Jolanta Piwowarczyk ... location auditor (as Jolanta T. Piwowarczyk)
Anne Rapp ... script supervisor (as Ann Rapp)
Marshall Schlom ... script supervisor (as Marshall I. Schlom)
Jane Vickerilla ... assistant: John Hughes
Jeanne Webber ... graphic consultant (as Jeanne Weber)
Miranda Garrison ... choreographer (uncredited)
Mark Gulbrandsen ... dailies projection technician (uncredited)
Stephen W. Hollocker ... assistant: John Hughes (uncredited)
Steve Kraus ... dailies projectionist (uncredited)
Chris McKay ... production assistant (uncredited)
Robert Schick ... production assistant (uncredited)
Daniel Shriver ... photo double (uncredited) / stand-in (uncredited)
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page