Edit
Teen Witch (1989) Poster

(1989)

Full Cast & Crew

Directed by 

Dorian Walker

Writing Credits (WGA)  

Robin Menken ... (written by) &
Vernon Zimmerman ... (written by)

Cast (in credits order)  

...
Louise Miller (as Robyn Elaine Lively)
...
...
Richie Miller (as Joshua Miller)
Caren Kaye ...
...
Lisa Fuller ...
...
...
...
Tina Caspary ...
Shawn (as Tina Marie Casapary)
Megan Gallivan ...
Kiki (as Megan A. Gallivan)
Alsari Al-Shehali ...
Vincent (as Alssari Al-Shehail)
...
Mr. Weaver (as Shelly Berman)
...
Daniel William Carter ...
Geek (as Dan Carter)
Tona Dodd ...
Cherie Franklin ...
...
Wendy Brainard ...
Dancer / Geeky Girl
Ponti Lambros ...
Alana H. Lambros ...
Kevin Best ...
Brett Baxter Clark ...
Bruiser (as Brett Clark)
Ralph Baker ...
Cop
Jared Chandler ...
Alexana Lambros ...
...
Shana (as Cindy Valentine)
Lawrence Raymond Banister ...
Diesko Boyland Jr. ...
Dancer
Richard Brainard ...
Dancer
Margi Gould ...
Dancer
Christy Ferutta ...
Dancer
Douglas Jamochian ...
Dancer
...
Dancer
Lee Mattox ...
Dancer
Gina Consuela Rose ...
Dancer (as Gina Rose)
Louise Ruck ...
Dancer
Robert Sadat ...
Dancer
Vincent Zamora ...
Dancer
Rick Kelly ...
Dancer
Michelle Whitney-Morrison ...
Dancer (as Michelle Whitney Morrison)
Jill Marie Boeneke ...
Dancer
Michael Hartung ...
Jimmy Keegan ...
Drums (as James Keegan)
Kevin Wyatt ...
Matt Walker ...
Cathy Car ...
Singer
Rest of cast listed alphabetically:
...
Dancer
...
Dancer
...
Dancer (uncredited)
Angella Kaye ...
Dancer (uncredited)
...
Dancer / Geek (uncredited)
Christina Whitaker ...
Dancer (uncredited)
Ann Wilkins ...
Dancer (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Moshe Diamant ... executive producer
Rafael Eisenman ... producer
Alana H. Lambros ... producer
Bob Manning ... associate producer
Eduard Sarlui ... executive producer

Music by 

Richard Elliot

Cinematography by 

Marc Reshovsky

Film Editing by 

Natan Zahavi

Casting By 

Alana H. Lambros

Production Design by 

Steven James Rice ... (as Stephen Rice)

Art Direction by 

Dana Torrey

Set Decoration by 

Anna Rita Raineri

Costume Design by 

Judie C. Champion ... (as Judie Champion)

Makeup Department 

Jenny Brown ... makeup artist
Gail Brubaker ... makeup artist
Darri Gocha ... makeup artist
Laini Thompson ... key hair stylist

Production Management 

Suzy Beugen ... unit production manager
Deena Goldstein ... post-production supervisor
Paul Mason ... executive in charge of production
Fima Noveck ... post-production supervisor
Helen Szabo ... executive in charge of production (as Helen Sarlui-Tucker)

Second Unit Director or Assistant Director 

Jean-Claude Connardot ... second assistant director
Perry Husman ... first assistant director
Robert Katz ... second assistant director: second unit

Art Department 

Mark Barofsky ... property assistant
Kim Barofsky-Thorpe ... property assistant (as Kim Barofsky)
Joneva Barry ... storyboard artist
Kai Blomberg ... set dresser
Vincent M. Bruno ... property master (as Vincent Bruno)
David A. Koneff ... assistant art director (as David Koneff)
Monique La Perriere ... set dresser
James E. Marchwick ... leadman (as James Marchwick)
Kim McClees ... set dresser: second unit
Kirk M. Petruccelli ... set dresser: second unit (as Kirk Petrucelli)
Sandra Stewart ... set dresser
Frank Taylor ... construction coordinator

Sound Department 

Patricia M. Cueto ... audio post supervisor
Greg Hodge ... sound re-recording mixer
Erin Hoien ... foley walker (as Erin Hoein)
Robert Janiger ... sound mixer: second unit
Robert L. King II ... boom operator (as Robert King II)
Sherry Klein ... sound re-recording mixer
Keith W. Kresge ... foley assistant (as Keith Kresge)
Terry O'Bright ... foley recordist
Derrick Perkins ... sound effects editor
James Pilcher ... sound mixer (as Jim Pilcher)
Ann Scibelli ... foley walker
George W. Scott ... boom operator: second unit (as George Scott)
R. Russell Smith ... sound effects supervisor (as Rusty Smith) / sound re-recording mixer (as Rusty Smith)
Ken Teaney ... sound re-recording mixer
Dyan Traynor ... sound supervisor
Robert Ziino ... sound effects editor

Special Effects by 

Eddie Surkin ... special effects

Stunts 

Randall B. Bishop ... assistant stunt coordinator (as Randy Bishop)
Wally Crowder ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Richard Beeman ... electrician (as Rick Beeman)
Michael Brown ... assistant camera: second unit
Steve Carpenter ... additional second camera
Bob Crockett ... grip (as Robert Crockett)
Kevin Dean ... best boy grip: second unit
Elizabeth Dougherty ... second assistant camera
Deborah Edelstein ... still photographer (as Debbie Edelstein)
Jim Fields ... grip
Kelly Flood ... best boy grip
Geoffrey George ... electrician: second unit
Shane Hurlbut ... key grip: second unit
Peter Jensen ... Steadicam operator
Michael Jimenez ... grip (as Michael Jiminez)
Bill Johnson ... electrician
Robert Krebsbach ... gaffer (as Bob Krebsbach)
Matthew May ... electrician: second unit
Peter Newfield ... electrician
Chip Olson ... best boy
Don Porteous ... electrician
Steve Rocha ... gaffer: second unit
Andrew Rosen ... still photographer: second unit
David Rudd ... first assistant camera
Joe Sanchez ... additional second camera
Brian 'Wheat' Villegas ... swing grip: second unit (as Brian Villegas)
Derek Wells ... electrician
Aaron Zajac ... grip (as Aaron Zajack)

Casting Department 

Judy Belshe-Toernblom ... extras casting (as Judy Belshe)

Costume and Wardrobe Department 

Paul Kaloyeropoalos ... wardrobe supervisor
Jacqueline Lovejoy ... wardrobe assistant

Editorial Department 

Alan Balsam ... editorial consultant
Jeff Chaves ... colorist (digital color correction)
Robert K. Matthias ... color timer
Ralph A. Riccoboni ... assistant editor (as Ralph Riccoboni)
Omer Tal ... assistant editor

Music Department 

Bob Hunka ... music supervisor
Bill Ratkiewitz ... music engineer
Ellen Segal ... music editor
Kent Walters ... music copyist
Tom Weir ... music engineer

Transportation Department 

Valerie Hirsch ... driver
James 'Obee' Oberman ... transportation coordinator: second unit (as Jim Oberman)
Ed Tucker ... transportation captain
Lewis Udell ... transportation coordinator
Bob Young ... driver

Other crew 

Ronald Abrams ... permit coordinator (as Ron Abrams)
Robert Banas ... choreographer (as Bob Banas)
Sam Bennet ... production intern
Christine Bonnem ... location manager
Mark Christopher ... assistant to actress (as Mark Higley)
Russell Clark ... choreographer: opening sequence (as Russell Clarke)
Steve Davis ... craft service
Robert Dollwet ... animal trainer
David Falicki ... craft service / first aid
Sophia Guerrero ... assistant auditor
Joe Gugliuzza ... caterer
Matthew Hendison ... production assistant: second unit
Avram 'Butch' Kaplan ... production controller (as Avram Butch Kaplan)
Robert Katz ... assistant production coordinator: second unit
David S. Katzman ... production coordinator: second unit (as David Katzman)
Roger La Page ... production consultant (as Roger Lapage)
Barbara Long ... production accountant
Liane Mellas ... production intern
Debbie Munitz ... caterer
Jere Newton ... production coordinator
Gregory Noveck ... production assistant: second unit
Ken Parker ... animal trainer
Robert Peters ... production assistant
Jan Rudolph ... script supervisor
William Small ... production assistant (as Bill Small)
Cecilie Stuart ... assistant choreographer (as Cecily Stuart)
David Walker ... set production assistant
Sharon 'Mae' West ... script supervisor: second unit (as Sharon West)
Steve Winters ... craft service: second unit
Dorit Yosha ... production accountant: second unit
Lonnie Ramati ... production business affairs (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page