Edit
A Nightmare on Elm Street 5: The Dream Child (1989) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Stephen Hopkins

Writing Credits (WGA)  

Wes Craven ... (characters)
 
John Skipp ... (story) &
Craig Spector ... (story) and
Leslie Bohem ... (story)
 
Leslie Bohem ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
Danny Hassel ...
Dan
Erika Anderson ...
...
Dennis Johnson (as Nick Mele)
Joe Seely ...
Valorie Armstrong ...
Burr DeBenning ...
...
Michael Ashton ...
Beatrice Boepple ...
...
Jock (as Matt Borlenghi)
Noble Craig ...
E.R. Davies ...
Beth DePatie ...
Will Egan ...
Semi-Truck Driver
Stacey Elliott ...
Girl in Locker (as Stacy Elliott)
...
Dr. Moore (as Stephen Grives)
...
Jacob (as Whitby Hertford)
Jennifer Honneus ...
Asylum Girl
Jake Jacobs ...
Trendy Guest
Annie Lamaje ...
Elm Street Kid
Gerry Loew ...
Orderly #1
Kara Marie ...
Roxanne Mayweather ...
Delivery Nurse
Don Maxwell ...
John R. Murray ...
Customer
...
Little Girl (as Marne Patterson)
Cameron Perry ...
Guest
Marc Siegler ...
Thirty-Something (as Mark Siegler)
...
Super Freddy (as Mike Smith)
Pat Sturges ...
Cesar Anthony Torres ...
Cop
Peter Trencher ...
Trendy
Wally George ...
Himself
Ron Armstrong ...
Hot Seat Band Member
...
Hot Seat Band Member
Rudy Sarzo ...
Hot Seat Band Member
Eric Singer ...
Hot Seat Band Member
Rest of cast listed alphabetically:
...
Dinner Guest (uncredited)
Andre G. Ellingson ...
Orderly (uncredited)
Victor A. Haddox ...
Asylum Inmate (uncredited)
...
Paramedic (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Rupert Harvey ... producer
Sara Risher ... executive producer
Robert Shaye ... producer
Jon Turtle ... executive producer

Music by 

Jay Ferguson

Cinematography by 

Peter Levy

Film Editing by 

Brent A. Schoenfeld
Chuck Weiss

Casting By 

Annette Benson

Production Design by 

C.J. Strawn

Art Direction by 

Timothy Gray

Set Decoration by 

John P. Jockinsen

Costume Design by 

Sara Markowitz

Makeup Department 

Howard Berger ... special makeup effects artist
R. Christopher Biggs ... special makeup effects artist
Lynne K. Eagan ... key hair stylist
Kathryn Fenton ... key makeup artist (as Kathryn Miles Kelly)
Nedra Hainey ... makeup artist: second unit
Robert Kurtzman ... special makeup effects artist
David B. Miller ... makeup artist
Greg Nicotero ... special makeup effects artist (as Gregory Nicotero)
Louis Lazzara ... makeup artist: Robert Englund (uncredited)
Brian Wade ... special makeup effects artist (uncredited)

Production Management 

Joe Fineman ... post-production supervisor
Kool Marder ... production supervisor
Deborah Moore ... executive in charge of production

Second Unit Director or Assistant Director 

David Cass Jr. ... first assistant director: third unit
Jackie Dragon ... second assistant director: second unit
Randy Dudley ... first assistant director: second unit
Terence J. Edwards ... second assistant director (as Terry Edwards)
Allen Kupetsky ... second second assistant director
Richard Murken ... additional second second assistant director
Kristine Peterson ... first assistant director
Bernadette Tanchauco ... second assistant director: third unit

Art Department 

Aaron Anderson ... carpenter
John Baldwin ... carpenter
Christopher Bardin ... painter
James R. Barrows ... sculptor
David Beck ... art swing gang
Ella St. John Blakey ... carpenter
Don Blanks ... carpenter
Marietta Brown ... paint dyer
Mindy Brown ... painter
James Doug Burch ... carpenter
John Cales ... carpenter (as John C. Cales)
David T. Cannon ... construction coordinator
Robert Carmody ... assistant carpenter
Rik Carter ... sculptor
William Cole ... painter
Laura Cornelius ... art department production assistant
Anna Czerwatiuk ... set dresser
Dobrila De Castro ... assistant art department coordinator
Kevin DePee ... assistant carpenter
George Dunn ... carpenter
César Díez Álava ... assistant props
Roy Eisenbrey ... art swing gang
Catherine Ernst ... painter
F. Kelly Finn ... painter
Sue Finnegan ... set dresser: third unit
Jimmy Flores ... assistant carpenter
Bill Gallarza ... assistant carpenter
Gerd Gless ... carpenter
Batia Grafka ... property master
Stephen Gray ... art swing gang
Lorraine Heitzman ... painter
Scott Jester ... assistant carpenter
Lynn A. Johanson ... scenic artist (as Lynn Johnson)
Jake Johnson ... assistant carpenter
Patrick Kerner ... assistant carpenter
Kurt Klapproth ... carpenter
Michael Kraft ... lead man
Larry Lee ... carpenter
Douglas Lidz ... carpenter
Karen Loberg ... set dresser
David Lowery ... storyboard artist
Josh Lusby ... painter
Brian Marn ... assistant carpenter
Matthew Martin ... assistant carpenter (as Matt Martin)
Mike McCopin ... carpenter
Art Mendoza Jr. ... assistant carpenter
Susan Miscevich ... scenic artist
Chris Moscone ... stand-by carpenter
Thomas A. O'Conor ... set designer
Joshua Ott ... carpenter
Mona Personius ... painter
Rick Pierce ... assistant carpenter
Neal Polk ... assistant carpenter
Renee Prince ... lead scenic artist
Rees Pugh ... carpenter
Peter Ramsey ... storyboard artist (as Peter A. Ramsey)
James L. Ricker ... carpenter
Rick Rose ... carpenter
Chris Santini ... carpenter (as Christopher Santini)
Aaron Sims ... character designer
Tim Smith ... painter
Linda Syufy ... art department coordinator
William Tabor ... carpenter (as Bill Tabor)
Paul Toth ... art department production assistant
Cynthia Von Suhr ... assistant set decorator
Miriam Warwick ... stand-by painter
Dara Waxman ... set dresser: second unit
David A. Weinman ... lead carpenter (as David Weinman)
Perry Welch ... carpenter
Jane Whitehead ... assistant set decorator
Oliver Wilson ... painter
Barbara A. Bordo ... painter (uncredited)
Travis Cowsill ... stagehand (uncredited)
Thalia Harithas ... art assistant (uncredited)
Bob Myers ... carpenter (uncredited)

Sound Department 

Bobbi Banks ... assistant sound editor
Barbara Barnaby ... supervising adr editor
Brent Brewington ... boom operator
Christine Danelski ... dialogue editor
Rubén Domingo ... assistant sound editor
Dean Drabin ... foley mixer
Ed Fassl ... sound effects editor
Arnold Finkelstein ... sound effects editor
Robert Fitzgerald ... supervising sound editor
Richard C. Franklin ... sound effects editor
Albert Gasser ... dialogue editor
Allen Hartz ... sound effects editor
Chris Jargo ... adr editor
Ted Johnston ... foley editor
Chris Ksanznak ... assistant sound editor
Robert J. Litt ... sound re-recording mixer
Austin McKinney ... boom operator: second unit (as Austin H. McKinney)
Linda Moss ... dialogue editor
Dan O'Connell ... foley walker
Charleen Richards ... adr mixer
Greg P. Russell ... sound re-recording mixer
Hari Ryatt ... supervising sound editor
Elijah Schkeiban ... assistant sound editor
Joseph Singer ... production sound mixer
Gina Spiro ... assistant adr editor
Alicia Stevenson ... foley walker
Lee Strosnider ... sound mixer: second unit
Elliot Tyson ... sound re-recording mixer
Ed Callahan ... sound effects editor (uncredited)
Arnold Finkelstein ... sound effects recordist (uncredited)

Special Effects by 

Gino Acevedo ... effects crew: David Miller Studio
David Beneke ... effects crew: Art and Magic
Paul Berg ... prosthetics creator: Todd Masters Company
Howard Berger ... supervisor: Freddy's head de-merge effects
Doug Beswick ... supervisor: "Diving Board" and "Phantom Prowler" sequences
R. Christopher Biggs ... creator: Dan's mechanical suit and Freddy's bike / special effects makeup
Brian Blair ... effects crew: David Miller Studio
Theresa Burkett ... fabricator: Doug Beswick Productions
Camille Calvet ... effects crew: Art and Magic
Yancy Calzada ... stop-motion effects animator: Doug Beswick Productions
Helen Cohen ... special effects coordinator: Todd Masters Company
Mitchell J. Coughlin ... effects crew: Art and Magic
Barry Crane ... moldmaker: Todd Masters Company
Ryan Effner ... special effects
Lynette Eklund ... miniature costuming: Ted Rae Effects Crew (as Lynette Johnson)
Mike Elizalde ... effects crew: David Miller Studio / sculptor: Todd Masters Company
Earl Ellis ... sculptor: Ted Rae Effects Crew
Thomas Floutz ... cosmetics creator: Todd Masters Company
Bruce Spaulding Fuller ... sculptor: K.N.B. Effects Group
Mark Garbarino ... prosthetics creator: Todd Masters Company
Mecki Heussen ... effects crew: David Miller Studio
Robyn Jacobs ... special effects coordinator: Todd Masters Company / special effects technician
Bradford Johnson ... special effects technician
Adam Jones ... effects crew: The Character Shop Inc.
Robert Kurtzman ... supervisor: Freddy's head de-merge effects
Rick Lazzarini ... creator: womb with a fetal view canal
Mark Maitre ... sculptor: K.N.B. Effects Group
Robert J. Marino ... prosthetics creator: Todd Masters Company
Todd Masters ... "Greta" prosthetics and supplemental prosthetic effects
Bud McGrew ... effects crew: Art and Magic
Mike Measimer ... moldmaker: Todd Masters Company
David Mesloh ... armature machinist: Ted Rae Effects crew
David B. Miller ... creator: Freddy's baby and resurrection sequence
Dave Nelson ... effects crew: David Miller Studio
Greg Nicotero ... supervisor: Freddy's head de-merge effects (as Gregory Nicotero)
Scott Oshita ... lab technician: K.N.B. Effects Group
Ron Pipes ... lab technician: K.N.B. Effects Group
Jon Curtis Price ... effects crew: The Character Shop Inc.
Ted Rae ... stop-motion animation
Joe Reader ... effects crew: The Character Shop Inc.
Mike J. Regan ... effects crew: David Miller Studio
Lisa Rocco ... effects crew: David Miller Studio (as Lisa Doering)
James Rohland ... effects crew: Art and Magic
William Russell ... special effects camera assistant
Andy Schoneberg ... additional special effects assistant: Todd Masters Company
Stacie Sharp ... special effects coordinator: Ted Rae Effects Crew
Shannon Shea ... effects crew: The Character Shop Inc.
Brian Simpson ... effects crew: The Character Shop Inc.
Mark Sisson ... effects crew: David Miller Studio
F. Lee Stone ... mechanical effects: K.N.B. Effects Group
Mark Tavares ... lab technician: K.N.B. Effects Group
Candace Van Woerkom ... seamstress: Todd Masters Company
Steve Wang ... sculptor: Ted Rae Effects Crew
Chuck Williams ... sculptor: Ted Rae Effects Crew
George Wong ... effects technician: Doug Beswick Productions
Brannon Wright ... effects crew: Art and Magic
Greg Aronowitz ... special break-away props (uncredited)
Roland Blancaflor ... special effects technician (uncredited)
Michael Burnett ... stop motion puppets (uncredited)
Sandy Collora ... creature effects crew (uncredited)
Richard Miranda ... special effects assistant (uncredited)
Anthony Simonaitis ... special effects foreman (uncredited)
Don Waller ... special effects technician (uncredited)
Tom Williamson ... animatronics (uncredited)
A.J. Workman ... special effects design: Chris Biggs shop (uncredited)

Visual Effects by 

Robert D. Bailey ... titles & opticals
Jammie Friday ... animator
Tom Gleason ... model maker
Peter Kuran ... special optical effects photography
Jeff Matakovich ... visual effects optical supervisor
Alan Munro ... visual effects supervisor
Ted Rae ... stop-motion animation
Jim Aupperle ... stop-motion crew (uncredited)
Chris Dawson ... effects camera assistant (uncredited)
Jo Martin ... visual effects editorial (uncredited)
Robert Stromberg ... matte paintings (uncredited)
Don Waller ... stop motion animator (uncredited)

Stunts 

Hank Calia ... stunts
Michael Cassidy ... stunt coordinator
Vince Deadrick Jr. ... stunts (as Vincent Dedrick)
J. Mark Donaldson ... stunts
Stephanie Epper ... stunts
John Hateley ... stunts (as John Hately)
Eddie Hice ... stunts
Yvonne Johnston ... stunts
Steve Kelso ... stunts
Hubie Kerns Jr. ... stunts
Paul M. Lane ... stunts
John Lucasey ... stunts
Bill McIntosh ... stunts
Carol Neilson ... stunts
Bobby Porter ... stunts
Jeff Ramsey ... stunts
Mario Roberts ... stunts
Lori Lynn Ross ... stunts
Lynn Salvatori ... stunts
Sharon Schaffer ... stunts
Anthony G. Schmidt ... stunts
Ben Scott ... stunts
Cherie Tash ... stunts
George P. Wilbur ... stunts

Camera and Electrical Department 

Stuart Abramson ... dolly grip
Tony Anderson ... best boy grip: third unit
Robb Bradshaw ... second assistant camera: second unit
Mark Cane ... best boy electric: third unit
Russell Carpenter ... cinematographer: second unit (as Russ Carpenter)
Jim Carroll ... grip
Ellsworth Chou ... electrician: second unit
David Clayter ... electrician: second unit
Andre Costa ... electrician
Dave Cretsinger ... electrician
Foster K. Denker ... gaffer
Dermott Downs ... grip: second unit (as Dermit Downs)
Giles Dunning ... first assistant camera
Charlie Edwards ... grip (as Charles Edwards)
Robert Fisher ... gaffer: third unit
Samuel Buddy Fries ... first assistant camera (as Buddy Fries)
Joan Geguld ... best boy electric: second unit
Bill Greenberg ... electrician
Marlin Hall ... key grip
John Harian ... electrician: third unit
Peter Jensen ... Steadicam operator
Dan Kearns ... best boy electric: second unit
Juliette King ... first assistant camera: third unit
Ron Kunecke ... lighting technician: musco light
Michael Leshnov ... still photographer
John T. Martin ... grip
Tim Martin ... grip
Brian McElroy ... electrician
George Milholland ... grip
Christopher Nibley ... director of photography: third unit (as Chris Nibley)
Luc G. Nicknair ... first assistant camera: third unit
Moana Oliver ... dolly grip: third unit
David Peters ... first assistant camera: second unit
Toby Phillips ... Steadicam operator
Krishna Rao ... camera operator
Brian Robertshaw ... gaffer: second unit
Dan Rottman ... key grip: second unit (as Daniel Rottman)
Charles A. Severson ... best boy electric (as Charles Severson)
Anthony Smith ... electrician
Scott Smith ... best boy grip: second unit
Monty Spillers ... grip
Bruce Swift ... grip
Rodney Veto ... best boy grip
Elan Yaari ... gaffer: second unit
Elizabeth Ziegler ... Steadicam operator
Jack M. Guberman ... lighting technician (uncredited)
Tom Jensen ... additional second assistant camera (uncredited)

Casting Department 

Rebecca Widner ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Zoe Hale ... costumer
Carolin Olive ... wardrobe production assistant
Jacqueline Trost ... costumer: effects unit
Lydia Shiferaw ... costume supervisor (uncredited)

Editorial Department 

Jeff Gottlieb ... apprentice film editor
Kurt Hathaway ... apprentice film editor
Ric Keeley ... assistant film editor
Ray Martin ... color timer
Ralph Milliken ... negative cutter
Heidi Scharfe ... assistant film editor
Jody Solomon ... post-production coordinator

Music Department 

Kevin Benson ... music supervisor
Bill Black ... music editor
Brad Dechter ... orchestrator
Neil Portnow ... music supervisor

Transportation Department 

Don Feeney ... driver
Joe Feeney ... transportation coordinator
Derek Raser ... transportation captain
Lisa Schilling ... driver: construction department
Tracy Thielen ... driver

Other crew 

Elena Azuola ... production accountant
Susan Bazarsky ... assistant to executive producer
Kirk Bloom ... production assistant
Oliver Bodnar ... stand-in
Helen Caldwell ... script supervisor
Dan Curry ... title designer
Crisstyn Dante ... body double
Michael De Luca ... production executive
Mary Jasionowski ... assistant production coordinator
Jeffrey J. Kiehlbauch ... production coordinator
Reginald F. Lake ... electric consultant
Mara J. Lee ... key set production assistant (as Mara Lee)
Ernie Malik ... unit publicist
Ralph B. Meyer ... location manager
Kevin Moreton ... production executive
Chris Moscone ... medic
Lenny Neimark ... assistant location manager
Margot Olin ... assistant to producer
Craig Persky ... production assistant
Cherie Romans ... body double
Megan Stelzer ... assistant to sculptor
Willow Stelzer ... assistant to sculptor
Judy Torres ... craft service
Thomas Vetro ... production assistant
Michael Vogler ... assistant accountant
Bonnie Waltrip ... script supervisor: second unit
Julia Zane ... production controller (as Julia Guild)
Christy Adair ... production assistant (uncredited)
Bundy Chanock ... set medic (uncredited)
Dan Frye ... effects technician (uncredited) / puppeteer: The Character Shop (uncredited)
Gail Rodono ... post-production accountant (uncredited)
Don Wyse ... fire safety (uncredited)

Thanks 

Russell Mulcahy ... thanks
Rachel Talalay ... thanks
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page