Edit
Miracle Mile (1988) Poster

(1988)

Full Cast & Crew

Directed by 

Steve De Jarnatt

Writing Credits  

Steve De Jarnatt ... (written by)

Cast (in credits order)  

...
Harry Washello
...
Julie Peters
...
Ivan Peters
Lou Hancock ...
Lucy Peters
...
Wilson (as Mykel T. Williamson)
...
Charlotta (as Kelly Minter)
...
Gerstead
...
Landa
...
Fred the Cook (as Robert Doqui)
...
Waitress
Claude Earl Jones ...
Harlan
...
Mike
Danny De La Paz ...
Transvestite
...
Drunk Man in Diner
...
Stewardess
José Mercado ...
Bus Boy from Diner (as Jose Mercado)
Alan Berger ...
New Person in Catering Truck
Howard Swain ...
Babbler
...
Chip (voice)
...
Old Woman in Diner
Cynthia Phillips ...
Female Cop
...
Male Cop (as Chad Taylor)
...
Nightwatchman
...
Power Lifter
Herbert Fair ...
Leslie
Tina Webster ...
Girl in aerobic class
Kirby Tepper ...
Yuppie at Heliport
...
Beverly Hills Chick #1
Victoria Powells ...
Beverly Hills Chick #2
...
TV Anchorwoman
Bruce Hayes ...
T.V. Anchor Man
Richard Biggs ...
Brian Jones (as Rickie Biggs)
...
Band Member
Chloe Amateau ...
Schoolteacher
Alan Dillard ...
Lobster Man
Rest of cast listed alphabetically:
Steve Hammond ...
Young man in burning building (uncredited)
Linda Thomas ...
Jogger (uncredited)
...
Voice Actor (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Graham Cottle ... co-producer
John Daly ... producer
Derek Gibson ... producer
Eileen Stringer ... associate producer

Music by 

Paul Haslinger
Tangerine Dream

Cinematography by 

Theo van de Sande ... director of photography (as Theo Van de Sande)

Film Editing by 

Stephen Semel
Kathie Weaver

Casting By 

Billy DaMota ... (as Billy Da Mota)
Lauren Lloyd

Production Design by 

Christopher Horner

Art Direction by 

Richard Hoover

Costume Design by 

Shay Cunliffe

Makeup Department 

Gandhi Bob Arrollo ... makeup designer
Gail Hogopian ... assistant hair stylist (as Gail Hagopian) / assistant makeup artist (as Gail Hagopian)
Carrie Lou Mahigan ... assistant makeup artist: second unit
Phyllis Temple ... assistant hair stylist / assistant makeup artist / hair stylist: second unit / makeup artist: second unit
Jeanne Van Phue ... key hairdresser
Michael Williams ... assistant hair stylist / assistant makeup artist

Production Management 

Graham Cottle ... production supervisor
Terance Power ... production supervisor: video
Marc Daniel Schiller ... supervisor: second unit
Daniel Schneider ... production manager (as Daniel E. Schneider)
Randy D. Thornton ... post-production supervisor (as Randy Thornton)
Jeffrey M. Zeitlin ... supervisor: second unit (as Jeffrey Zeitlin)

Second Unit Director or Assistant Director 

David C. Anderson ... first assistant director
Leo Zisman ... second assistant director

Art Department 

Steve Adcock ... additional set dresser
Peter Allen ... set constructor
Paige Augustine ... set dresser
Barbara Anne Bock ... storyboard artist
Christine Bonnem ... set dresser
James A. Burkhart ... scenic artist
Johnna Butler ... set decorator: second unit
Jerry Casillas ... on-set dresser
Paul Chadwick ... production illustrator
Michael A. Clark ... construction electrician
Richard Bryan Douglas ... additional constructor
Tanya Edmonds ... additional set dresser
Daniel Espansia ... additional set dresser
Eduardo H. Esparza ... additional constructor
Ken Farnum ... construction welder
Sean Flynn ... set constructor
Robert Freidin ... prop maker (as Robert S. Freidin)
Claire Gaul ... on-set dresser / set decorator: second unit
Martha Godfrey ... additional set dresser
David Halver ... on-set art department assistant
David E. Harshbarger ... property master
Sean Haworth ... set designer
Kara Hayak ... set dresser
Winter Horton ... set dresser: second unit
Jeff James ... painter
Rob Kaplin ... set dresser: second unit
Brian Kasch ... lead man
Roger Kelton ... construction coordinator
Karen Kornbau ... set constructor
Paul Kowalczyk ... assistant art director: second unit
Humberto De La Torre ... additional constructor
Ken Larson ... construction foreman
Judy Levites ... set dresser: second unit
Cole Lewis ... scenic artist
Steven Lipton ... additional scenic artist
Pamela Marcotte ... assistant art director
Caryn Marcus ... art department coordinator
Peter Mark ... assistant property master
Christopher Martin ... swing gang (as Chris Martin)
Douglas E. Maxwell ... lead man: second unit (as Doug Maxwell)
Greg McMickle ... property master: second unit
Scott Meyer ... set dresser: second unit
David Miller ... art director: second unit / stand-by constructor
Elizabeth Moore ... lead person: Ohrbach's
Patrick Ngu Yen-You ... additional set dresser
Katherine Orrison ... additional set dresser / art director: second unit
Bill Powell ... set constructor
Regina Puksar-Glauder ... scenic artist: second unit (as Regina Puksar)
Thomas Rude ... set constructor (as Thom Rude)
Rick Rumbagh ... set dresser: second unit
Jack Shapizian ... set dresser: second unit
Anthony Showe ... prop maker
Linda Thomas ... second assistant property master
Peter A. Tullo ... swing gang
Everett D. Wilson ... additional scenic artist
Lyndell Wolff ... set constructor (as Lyndell Dean Wolff)
Michael Yeaman ... set dresser: second unit
David L. Snyder ... original concept designer (uncredited)

Sound Department 

Michael John Bateman ... sound editor (as Michael Bateman)
Robert Heffernan ... adr editor (as Robert Hefferman)
Patrushkha Mierzwa ... boom operator: second unit (as Patrushka Mierzwa)
Michael Minkler ... sound re-recording mixer
Michael P. Redbourn ... supervising sound editor (as Michael Redbourn)
Michael Reilly ... boom operator
Mortesa Rezvani ... sound mixer (as Morteza Rezvani)
Lee Shamburger ... boom operator: second unit
Burton Sharp ... adr supervisor
Daniel Spence ... sound editor
Tova Szabó ... foley editor (as Tova Szabo)
Mark Ulano ... sound mixer: second unit
Jack Wolpa ... sound mixer: second unit (as Jack Walpa)
Jack Woods ... adr editor
Dan Yale ... sound editor (as Daniel Yale)
Joseph Holsen ... sound editor (uncredited)
Val Kuklowsky ... sound editor (uncredited)
Troy Porter ... adr mixer (uncredited)

Special Effects by 

Richard Buckler ... special effects assistant
Roy L. Downey ... special effects assistant (as Roy Downey)
Jeffrey Knott ... special effects assistant (as Jeff Knott)
Robbie Knott ... special effects coordinator
Michael Lawler ... special effects camera operator: second unit
Hugh McAfee Jr. ... special effects assistant (as Hugh McAfee)
Kevin McCarthy ... special effects: second unit

Visual Effects by 

Jeff Burks ... additional animator: Available Light (as Jeff Burk)
Bill Hansard Jr. ... process coordinator
Don Hansard ... process engineer (as Donald R. Hansard Jr.)
John Hansard ... process projectionist (as John M. Hansard)
Jena Holman ... visual effects supervisor
Michael Karp ... plate camera operator
Michael Lawler ... visual effects cameraman
Martin Jay Sadoff ... visual effects supervisor (as Marty Sadoff)

Stunts 

Gary W. Anctil ... stunts (as Gary Anctil)
Billy Bates ... stunts (as Bill Bates)
Pamela Bebermeyer ... stunts (as Pam Bebermeyer)
Michael Carr ... stunts
John Casino ... stunts
Fernando Celis ... stunts
Eugene Collier ... stunts
Gardner Doolittle ... stunts
Sharie Doolittle ... stunts
John Gillespie ... stunts
Gene Hartline ... stunts
Chris Howell ... stunts
Sim Hubbard ... stunts
Stephen R. Hudis ... stunts (as Stephen Hudis)
John Hudkins ... stunts
Dale Jacoby ... stunts
Gary Jensen ... stunts
Harold Jones ... stunts
Robyn Keyser ... stunts
Kim Robert Koscki ... stunts (as Kim Koscki)
Al Lee ... stunts
Ken Lesco ... stunts
Dennis Madalone ... stunts
Jason Markham ... stunts
Paula Marie Moody ... stunts (as Paula Moody)
Eddie Paul ... stunts
Byron Quisenberry ... stunts
Chuck Roberson ... stunts
Ray Saniger ... stunts
Lincoln Simonds ... stunts
John Staples ... stunts
Cris Thomas-Palomino ... stunts
Victoria Vanderkloot ... stunts (as Victoria Van Der Kloot)
Gardner Doolittle ... assistant stunt coordinator (uncredited)
Ben Jensen ... stunts (uncredited)
Gary Jensen ... stunt coordinator (uncredited)
Kim Robert Koscki ... stunt driver (uncredited)

Camera and Electrical Department 

George Ball ... electrician: second unit
Keith Banks ... first assistant camera: second unit (as Brian Keith Banks)
Timothy Blair ... electrician: second unit (as Tim Blair)
Scott Browner ... additional camera assistant: second unit
Mark Buckalew ... gaffer: second unit
Donald Burghardt ... second assistant camera: "a" camera
Michael A. Clark ... construction electrician
Dan Combs ... electrician
Jim Crandell ... grip (as James D. Crandell)
Richard Crompton ... grip (as Richard Crompton Curry)
Al Deamayo ... grip: second unit
Brian Devin ... grip
Brian Duffy ... grip
Sam Emerson ... still photographer
Michael S. Endler ... additional camera assistant (as Michael Endler)
Ben Felthouse ... electrician (as Ben Feldhouse)
Lance Fisher ... additional camera assistant: second unit
Richard Gale ... steadicam operator
Robert Gray ... key grip (as Bob Gray)
Todd Griffith ... best boy grip
Scott Guthrie ... gaffer: second unit
John Gutierrez ... grip: second unit
Bruce Hamme ... dolly grip
Jerry Harper ... grip: second unit
Rick Herres ... grip
Ernest Holzman ... additional photographer: second unit (as Ernie Holzman)
Paul Hughen ... first assistant camera
Eugene B. Kerry ... grip: second unit (as Eugene B. Kerry)
Gene Klein ... electrician: second unit
Jono Kouzouyan ... gaffer
Warren Kroeger ... electrician: second unit
Paul Laufer ... additional photographer: second unit
Jeff Mart ... steadicam operator
Paul McElwaine ... gaffer: second unit
Michael Molnar ... electrician
Fred Nolan ... electrician
John Overacker ... grip: second unit
Max Penner ... supplier: camera and lenses, Moviecam Super Rental
John Pierce ... electrician (as John Peirce)
Vince Rapini ... electrician: second unit
Daryl 'Dazz' Reynolds ... electrician: second unit (as Daryl Reynolds)
Simon Scheeline ... electrician (as E. Simon Scheeline IV)
John Schultz ... second assistant camera: second unit
Rebel Schunke ... key grip: second unit
Roger Schweitzer ... video playback operator
Jerome Seven ... electrician: second unit
Chris Squires ... director of photography: second unit / steadicam operator
Paul Taylor ... steadicam assistant (as Paul A. Taylor)
John A. Vohlers ... grip: second unit
Jack Wallner ... additional photographer: second unit (as Jack Wollner)
Dave Wood ... key grip: second unit
Jack Yanekian ... best boy electrician
Elizabeth Ziegler ... steadicam operator

Animation Department 

Michael Hyatt ... rotoscope artist (as Mike Hyatt)

Casting Department 

Janet Cunningham ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Denise Anderson ... set costumer
Pam Gatell ... wardrobe assistant: second unit
Mary Law Weir ... costume supervisor
Leslie Wilshire ... wardrobe assistant: second unit

Editorial Department 

Mary Nelson-Duerrstein ... negative cutter (as Mary Duerrstein)
William Pratt ... apprentice editor
Marcy Stoeven ... first assistant editor
F. Scott Taylor ... second assistant editor

Music Department 

Ole Georg ... additional music courtesy of: Capitol Music Productions
Kenneth Hall ... music editor
Rick Kline ... music mixer
Brian Hutchison ... composer: additional music (uncredited)

Transportation Department 

Dean Curtis Black ... driver (as Dean Black)
John Conte ... transportation co-captain
Ross Ellis ... driver
Edward Flotard ... transportation captain (as Ed Flotard)
Shane Greedy ... driver
Bruce Hauer ... driver
Montemayur ... driver: trolley
Jeff F. Renfro ... transportation coordinator (as J. Renfro)

Other crew 

Frans J. Afman ... motion picture banking: Credit Lyonnais Bank Nederland, N.V.
John Altschuler ... production assistant: second unit
Gary W. Anctil ... helicopter pilot (as Gary Anctil)
Steve Anderson ... promotions coordinator
Peter Berg ... stand-in
Bundy Chanock ... set medic
David Falicki ... first aid (as David Craig Falicki)
Ross Fanger ... location manager
George A. Flynn ... craft service
Kristi Frankenheimer ... location manager
Cathy Mickel Gibson ... production accountant
John Gillespie ... aerial coordinator
Victoria Hargrave ... assistant production accountant
Jeff Harris ... production assistant
George Hicks ... production assistant
Debra Holt ... production assistant: second unit
Henry Humphreys ... first aid
Andrea Jaffe ... publicity consultant
Robert Jellen ... insurance: Albert G. Ruben & Co., Inc.
Amy Krell ... assistant: Mr. Cottle
Brian McMillan ... head animal trainer
Donna McMullen ... stand-in
Andrew Miller ... production assistant
Karen Altman Morgenstern ... production coordinator
Valerie E. Norman ... script supervisor (as Valerie Norman-Williams)
Dan Perri ... title designer
Albert Robbins ... diamond consultant
Thomas Schellenberg ... assistant production coordinator (as Thomas K. Schellenberg)
John Schultz ... production assistant
Dan Shapero ... production assistant: second unit
Ame D. Vaughan ... production attorney
John Achorn ... adr voice group (uncredited)
Burton Sharp ... adr group coordinator (uncredited)
Linda Thomas ... production assistant (uncredited)

Thanks 

Karen Agee ... thanks
Elissa Bello ... thanks
Jim Berkus ... thanks
Sharon Bernhardt ... thanks
David Blocker ... thanks
Craig Boyajian ... thanks
Alvah Chisholm Halle ... thanks
Jessica Cohen ... thanks
Kelly DaMota ... thanks
Stephen Dane ... thanks
Robert Davi ... thanks
Yvonne Davi ... thanks
Arlie De Jarnatt ... thanks (as Arlie Dejarnatt)
Donna De Jarnatt ... thanks (as Donna Dejarnatt)
Maureen Duffy ... thanks
David Eidenberg ... thanks
Monica Froese ... thanks
Ian Fuller ... thanks
Stephen Goldblatt ... thanks
Toni Harris ... thanks
Sean Haworth ... thanks
David L. Hewitt ... thanks (as Dave Hewitt)
Sheri Hooper ... thanks
Kenny Husted ... thanks
Scott Kramer ... thanks
Wendy Kurtzman ... thanks
Sherman Labby ... thanks
Dorian Langdon ... thanks
Jon Leddy ... thanks
Leslie A. Leitner ... thanks (as Leslie Leitner)
Jennifer Mayo ... thanks
Amy Ness ... thanks
David Nichols ... thanks
Gilbert Costa Nunes ... thanks
Toni Obee ... thanks
Abe Pearlstein ... thanks
Ellie Pecha ... thanks
Stephen Rebello ... thanks (as Steve Rubello)
Andrew Rigrod ... thanks (as Andy Rigrod)
Marilyn Ritner ... thanks
Catherine Roehl ... thanks
Jeff Rosen ... thanks
Mark Rosenberg ... thanks
Steve Rubello ... thanks
Danna Ruscha ... thanks
Alexandra Shaftel ... thanks
Kate Sibley ... thanks
David Snyder ... thanks
Anna St. Johns ... thanks (as Anita St. Johns)
Shelly Surpin ... thanks
Beth Tate ... thanks
Peter Turner ... thanks
The Vol ... thanks
Yurig Walther ... thanks
Larry Wayne ... thanks
Michael Zelazo ... thanks
Kelly Zirbes ... thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page