Edit
Millennium (1989) Poster

(1989)

Full Cast & Crew

Directed by 

Michael Anderson

Writing Credits (WGA)  

John Varley ... (short story "Air Raid")
 
John Varley ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
Bill Smith
...
Louise Baltimore
...
Arnold Mayer
...
Sherman
Lloyd Bochner ...
Walters
Brent Carver ...
Coventry
David McIlwraith ...
Tom Stanley
...
Roger Keane
Al Waxman ...
Dr. Brindle
...
Vern Rockwell
...
Ron Kennedy
Peter Dvorsky ...
Janz
Raymond O'Neill ...
Harold Davis
Philip Akin ...
Briley
David Calderisi ...
Leacock
Gary Reineke ...
Carpenter
...
Craig Ashby
...
Eli Seibel
...
Jerry Bannister
...
Pinky Djakarta
Susannah Hoffmann ...
Susan Melbourne (as Susannah Hoffman)
...
Inez Manila (as Claudette Roach)
Barry Meier ...
Helicopter Pilot
James Kirchner ...
Foreman
Bill MacDonald ...
FBI Agent Morgue
Jamie Shannon ...
Young Bill Smith
Timothy Webber ...
Audio Technician
Chapelle Jaffe ...
The Council Chamber - Stockholm
...
The Council Chamber - Buffalo (as Christopher Britton)
Gerry Quigley ...
The Council Chamber - Khartoum
Leonard Chow ...
The Council Chamber - Beijing
...
Controller
John Kozak ...
Investigator
James Mainprize ...
Investigator
Bob Bainborough ...
Investigator
...
T.V. Reporter: Crash Site
Gerard Theoret ...
Time Scan Operator
Edward Roy ...
Gantry Controller
Debbie Kirby ...
Stewardess
John Stoneham Sr. ...
Hijacker (as John Stoneham)
Linda Goranson ...
Hostage
Syd Libman ...
Passenger
Patrick Young ...
Reporter #1
Paula Barrett ...
Reporter #2
...
Reporter #3
Reg Dreger ...
Reporter #4
Cordelia Strube ...
Reporter #5
Marvin Caron ...
Reporter #6
David Bolt ...
1st Board Member
Maida Rogerson ...
2nd Board Member
Mark Terene ...
Waiter
...
Evacuation Worker (as Jank Azman)
Kevin Fullam ...
TUA Worker
Rest of cast listed alphabetically:
C.J. Fidler ...
Blonde at airport (uncredited)
William Gillies ...
Marshall (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

John M. Eckert ... supervising producer
Freddie Fields ... executive producer
John Foreman ... executive producer
Douglas Leiterman ... producer
Bruce McNall ... producer
P. Gael Mourant ... executive producer
Courtney Silberberg ... producer: VP Production
Louis M. Silverstein ... executive producer
Robert Vince ... co-producer

Music by 

Eric N. Robertson ... (music composed by)

Cinematography by 

Rene Ohashi ... director of photography

Film Editing by 

Ron Wisman

Casting By 

Deirdre Bowen ... (as Deidre Bowen)

Production Design by 

Gene Rudolf

Art Direction by 

Charles Dunlop

Set Decoration by 

Jacques M. Bradette

Costume Design by 

Olga Dimitrov

Makeup Department 

Sherry Baker ... assistant hair stylist
Ken Brilliant ... prosthetic makeup assistant
Linda Crawford ... assistant makeup artist
Paul R.J. Elliot ... wig maker (as Paul Elliot)
Ken Freeman ... assistant makeup artist
Dana Joon ... assistant makeup artist
Jay Kushwara ... prosthetic makeup assistant
Robert Laden ... special prosthetic makeup (as Bob Laden)
Barbie Palmer ... makeup department head
Albert Paradis ... key hair stylist
Paula Saunders ... assistant makeup artist
Leslie Ann Sebert ... assistant makeup artist
Malcolm Tanner ... prosthetics hair artist
Ursula Masten Voss ... assistant makeup artist

Production Management 

Dan Nyberg ... production manager
Adam J. Shully ... production manager: Light and Motion

Second Unit Director or Assistant Director 

Bill Bannerman ... second assistant director
John M. Eckert ... second unit director
John Harris ... second unit director
Sam Nicholson ... second unit director
Ron Oxley ... dgc trainee
Joanne Tickle ... dgc trainee
Greg Zenon ... third assistant director
Michael Zenon ... first assistant director

Art Department 

Alfred ... assistant art director
Cameron S. Brooke ... first scenic artist
Brian Carson ... key scenic artist
David Orin Charles ... assistant props
Dan Conley ... set dresser
Jim Craig ... storyboard artist (as James Craig)
Alta Louise Doyle ... draughtsperson
Robin Ferrier ... assistant head carpenter
John Fraser ... scenic artist
Caroline George-Kohne ... set dresser (as Caroline George)
Jeff Ginn ... assistant art director
Perri Gorrara ... first assistant art director
Walt Hlembizky ... art department trainee
Henry Ilola ... head carpenter
David Jaquest ... property buyer
Susan King ... art department secretary
Petra Kraujansky ... assistant to designer
Fred Lucky ... production illustrator
Colin Matthews ... assistant propmaster
Don McLeod ... model maker
Gustave Meunier ... assistant set decorator
Wendy Morrow ... second assistant art director
Donal O'Donaghue ... assistant head carpenter
Nancey Pankiw ... draughtsperson (as Nancey Irene Pankiw)
Andrew Semple ... painter
Terry Simon ... draughtsperson
Dan Sissons ... property master
Donald Vandewater ... property buyer
Marian Wihak ... draughtsperson
William J. Wood ... property master

Sound Department 

Marvin Berns ... sound re-recording mixer
Terrie Botting ... assistant sound editor trainee
Terry Burke ... foley artist
Marty Church ... adr mixer
Paul Coombe ... sound re-recording mixer
Michael DiCosimo ... stereo sound consultant: Dolby
Douglas Ganton ... production sound
Patricia Gardner ... assistant sound editor
Kelly Hall ... assistant foley artist
Alan Hardiman ... sound effects editor
Jim Hopkins ... supervising sound editor
Penny Hozy ... dialogue editor
Joe Lafontaine ... assistant sound editor
Robin Leigh ... adr editor
Donna Powell ... assistant foley artist
Dale Sheldrake ... dialogue editor
Reynald Trudel ... boom operator
Don White ... sound re-recording mixer

Special Effects by 

Laura Beinsetto ... special effects secretary
Nick Fischer ... special effects
Bob Hall ... special effects assistant
David L. Hewitt ... special effects
Michael Kavanagh ... mechanical effects assistant
Kaz Kobielski ... special effects supervisor
Arthur Langevin ... special effects technician
David Lemmen ... mechanical effects supervisor
Ian Mah ... special effects
Paul Mejias ... special makeup effects
Dan Purdy ... special effects assistant

Visual Effects by 

Stephen David Brooks ... associate visual effects supervisor (as Stephen Brooks)
Anthony Cortino ... visual stylist constultant
Syd Dutton ... matte painter
Harrison Ellenshaw ... visual effects consultant
Glen Garden ... optical layout
Dennis Hamelin ... optical layout
Rick Hannigan ... optical printer
Jerry Kitz ... optical printer
Michael Lennick ... motion control photographer
Phil Meador ... optical supervisor (as Philip Meador)
Sam Nicholson ... visual effects director
Barry Peterson ... camera operator: Light and Motion
Tim Segulin ... optical camera operator
Bill Taylor ... matte painter
Albert Whitlock ... matte painter
Al Magliochetti ... visual effects (uncredited)

Stunts 

Marco Bianco ... stunts
Shane Cardwell ... stunt coordinator
Rick Forsayeth ... stunts
Ted Hanlan ... stunts
Robert Hannah ... stunts (as Robert L. Hannah)
Jamie Jones ... stunts
Debbie Kirby ... stunts
Dennis Lundin ... stunts (as Dennis Christensen)
Leslie Munro ... stunts
Ken Quinn ... stunts
Branko Racki ... stunts (as Branco Racki)
Dan Redford ... stunts
Alison Reid ... stunts
T.J. Scott ... stunts
Suzanne Smith ... stunts
John Stoneham Jr. ... stunts
John Stoneham Sr. ... stunts (as John Stoneham)
Jérôme Tiberghien ... stunts (as Jerome Tiberghien)
Shelley Cook ... stunt performer (uncredited)
Steve Lucescu ... stunts (uncredited)
Gerald Paetz ... stunt double (uncredited)
Raulette Woods ... underwater stunts (trailer) (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Kevin Alanthwaite ... best boy electric
Stewart Aziz ... second assistant camera
Bernard R. Branston ... electrician
Jon Cassar ... Steadicam operator
Julian Chojnacki ... Steadicam operator
Nicholas Constantinou ... underwater still photographer
Robert Crone ... Steadicam operator
Rodger Dean ... generator operator
Dave Derry ... grip
William Engel ... grip: special effects
Steve Ferrier ... gaffer
Henri Fiks ... camera operator
Vince Gordon ... electrician
Bob Hannah ... electrician (as Robert Hannah)
John Harris ... director of photography: second unit
Gail Harvey ... still photographer
Cal Kohne ... key rigging grip
James Kohne ... assistant grip
Michael Kohne ... key grip
Marek Krawczyk ... electrician
Sam Nicholson ... director of photography: second unit
Norman O'Halloran ... electric rigger (as Norm O'Halloran)
David Pamplin ... key grip: Hawaii
Doug Phillips ... underwater photographer
Robert Saad ... camera operator
Kerry Smart ... first assistant camera
Stan Smetaniuk ... electrician
Robert Vigus ... grip
David Whittaker ... still photographer
Andrew Yurkiv ... grip

Casting Department 

Diane Bell ... extras casting assistant
Peter Lavender ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Elizabeth Fleet ... first wardrobe assistant
Nadia Jarvis ... seamstress
Vera Laurence ... special costume assistant (as Vera Schubert-Laurence)
Ton Pascal ... wardrobe assistant
Patti Unger ... wardrobe head

Editorial Department 

Stephen Humble ... first assistant editor
Irka M. Iwachiw ... post-production coordinator
Dennis Pellarin ... second assistant editor
Christopher Severn ... color timer

Music Department 

Hayward Parrott ... score engineer
Eric N. Robertson ... orchestrator
Rick Wilkins ... orchestrator

Transportation Department 

Lawrence Albright ... driver
Terry Edwards ... transportation coordinator
Brock Jolliffe ... mechanic: picture vehicles
William L. Tataryn ... picture vehicle coordinator

Other crew 

Ron Barker ... aircraft coordinator
Dustin Bell ... aircraft coordinator
Betsy Filwood ... production office coordinator
Ann Fitzgerald ... production auditor
Kevin Fletcher ... production assistant
Julie Foreman ... assistant: Mr. Foreman
Sarah Grahame ... script supervisor
John Gruetzner ... production assistant
Catherine Heer ... production accountant
Irka M. Iwachiw ... assistant: Mr. Eckert
Janice Kaye ... unit publicist
Glen Kotyk ... robot choreographer
Jedrzej Kowalski ... assistant location manager
Aldona Lapinskas ... accounting assistant
Keith Large ... location manager
Gaille Ledrew ... production coordinator: Light and Motion crew
Didi Marcus ... assistant: Mr. Foreman
Jake Miller ... craft service
Christian Murray ... production runner
JoAnne Rivers ... production secretary
Jacquie Ross ... executive assistant to producers
Howard Rothschild ... unit location manager
Gayle Roundell ... accounting assistant
Brad Stephens ... publicist
Jaap Broeker ... stand-in (uncredited)
Andrew Sparkes ... production assistant (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page