Edit
Little Monsters (1989) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Richard Greenberg ... (as Richard Alan Greenberg)

Writing Credits (WGA)  

Terry Rossio ... (written by) &
Ted Elliott ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
Boy
...
William Murray Weiss ...
Todd
...
Ronnie Coleman
Amber Barretto ...
Kiersten
J. Michael Hunter ...
Mr. Finn
Tom Hull ...
Principal
Magbee ...
Bus Driver
Lisa Cain ...
Holly's Friend
Tony Bonsignore ...
Beach Bum
Dana Wood ...
Arnold
Byron Faler ...
Schmoog
Doug Turner ...
St. Louis Monster
Donna Strickland ...
TV Guest
Howard Spiegel ...
Father
Jessica Hauser ...
Innocent Girl
Jessica Greenberg ...
Painted Face Girl
Natanya Ross ...
Kid on Trial
Michael Weaver ...
Kid on Trial
Luke Greenberg ...
Kid on Trial
Morgan Greenberg ...
Kid on Trial
Alexander Kroll ...
Kid on Trial
Herbert Duarte ...
Kid on Trial
...
Little Monster
...
Little Monster (as Rachel Weiss)
Matt Cavenaugh ...
Little Monster
Amy Holden ...
Little Monster
Stacy Pochowicz ...
Little Monster
Laura Winstead ...
Little Monster
Elise Schillmoller ...
Little Monster
Trent Jobin ...
Little Monster
Amy Plaskett ...
Little Monster
Ashley Broadfoot ...
Little Monster
Ginny Broadfoot ...
Little Monster
Jeremy Fowler ...
Little Monster
Scott Bayzle ...
Little Monster
Matthew Norton ...
Little Monster
Davy Beard ...
Little Monster
Rest of cast listed alphabetically:
Darwin Brandis ...
Snorekill (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Dori Berinstein ... executive producer (as Dori B. Wasserman)
Mitchell Cannold ... executive producer
John Davis ... producer (as John A. Davis)
Jack Grossberg ... supervising producer
Andrew Licht ... producer
Jeffrey A. Mueller ... producer

Music by 

David Newman

Cinematography by 

Dick Bush

Film Editing by 

Patrick McMahon

Casting By 

Bonnie Finnegan
Steven Jacobs

Production Design by 

Paul Peters

Art Direction by 

Carol Winstead Wood ... (as Carol Wood)

Set Decoration by 

Lynn Smart

Costume Design by 

Marilyn Vance

Makeup Department 

David Atherton ... head makeup artist: Robert Short makeup effects crew
Amy Becker ... makeup artist: Robert Short makeup effects crew
Roland Blancaflor ... makeup artist: Robert Short makeup effects crew (as Roland Balancaflor)
Michael Burnett ... special makeup effects artist
Derek DeVoe ... makeup artist: Robert Short makeup effects crew (as Derek Devoe)
Ans Ellis ... makeup artist: Robert Short makeup effects crew
Deborah Galvez ... makeup artist: Robert Short makeup effects crew
Karin Hanson ... makeup artist: Robert Short makeup effects crew
Guy Himber ... makeup artist: Robert Short makeup effects crew
Bryant Holt ... makeup artist: Robert Short makeup effects crew
Kelly Jefferson ... makeup artist (as Kelley Gore)
Julian Ledger ... makeup artist: Robert Short makeup effects crew
Donald F. Matheson III ... makeup artist: Robert Short makeup effects crew (as Donald F. Matheson)
David W. Mosher ... makeup artist: Robert Short makeup effects crew (as David Mosher)
Gilbert A. Mosko ... makeup artist: Robert Short makeup effects crew (as Gil Mosko)
Jill Rockow ... makeup artist: Robert Short makeup effects crew
William Salyer ... hair stylist
Robert Short ... special makeup effects
Barbara Slifka ... project executive: Robert Short makeup effects crew (as Barbara Stephens Slifka)
David Slifka ... makeup artist: Robert Short makeup effects crew
Richard King Slifka ... makeup artist: Robert Short makeup effects crew (as Richard Slifka)
Michael Spatola ... makeup artist: Robert Short makeup effects crew
Gregory Steensen ... makeup artist: Robert Short makeup effects crew
Christopher Swift ... makeup artist: Robert Short makeup effects crew (as Chris Swift)
Catherine Tharp ... makeup artist: Robert Short makeup effects crew
Rob Tharp ... makeup artist: Robert Short makeup effects crew
Douglas Turner ... creature shop supervisor: Robert Short makeup effects crew
Tommy Williamson ... makeup artist: Robert Short makeup effects crew (as Thomas Williamson)

Production Management 

Jack Grossberg ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Randall Badger ... first assistant director
Harry V. Bring ... second assistant director
Liz Ryan ... second assistant director

Art Department 

Greg Apperson ... labor foreman
Elizabeth Beloff ... graphic designer
Laura Brown ... assistant props
William Davidson ... construction foreman (as Roscoe Davidson)
Harold Fuhrman ... set designer
Chris Gibbin ... set dresser
Jerry Hall ... draftsman
Jeffrey L. Loy ... set dresser (as Jeff Loy)
Jack M. Marino ... property master (as Jack Marino)
Alton McClellan ... paint best boy
Randall Milazzo ... lead man (as Randy Milazzo)
Rico Milazzo ... set dresser
Paul Oliver ... paint foreman
John Orberg ... constructor
Frank Pearson ... labor foreman
Kip Rathke ... constructor
John Sanders ... assistant props
Lisa Shaftel ... painter
Isaiah Simmons ... labor foreman
Matt Stoddart ... constructor
Kenneth Stytzer ... graphic designer
Ben Taylor ... labor foreman
Greg Villalva ... construction coordinator

Sound Department 

Ron Bochar ... supervising sound editor
Jim Bridges ... sound
Kam Chan ... assistant sound editor
Laura Civiello ... dialogue editor
Mia De Bethune ... assistant sound editor (as Mia DeBethune)
Michael DiCosimo ... stereo sound consultant: Dolby
Tom Fleischman ... re-recording mixer
David Greenberg ... apprentice sound editor
Brian Johnson ... assistant sound editor
Laura P. Krasnow ... assistant adr editor
George A. Lara ... foley mixer
Hal Levinsohn ... adr editor (as Hal Levinson)
Kim H. Ornitz ... production sound mixer (as Kim Harris Ornitz)
Marc S. Shaw ... supervising adr editor (as Marc Shaw)
Dana Stefenson ... foley editor
Jeffrey Stern ... dialogue editor (as Jeff Stern)
Gary A. Theard ... boom operator (as Gary Theard)
Marko A. Costanzo ... foley artist (uncredited)

Special Effects by 

Gary D. Bierend ... special effects coordinator
Roland Blancaflor ... special effects technician: Robert Short Productions
Guy Himber ... creature shop
Alan Monroe ... special effects consultant
David W. Mosher ... special effects technician: Robert Short Productions
Kevin Pike ... special effects consultant
David A. Poole ... special effects technician
Guy Ramsden ... special effects supervisor: miniatures and though-the-floor transitions
Tommy Williamson ... animatronics (as Tom Williamson)
Sandy Collora ... creature designer (uncredited)
William Dawson ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Nancy Bernstein ... project producer: R/Greenberg
Bob Buckles ... optical crew: R/Greenberg
Maureen Callahan ... optical crew: R/Greenberg
Cory Clayton ... optical crew: R/Greenberg
Joseph Francis ... CGI designer/animator: R/Greenberg
Jane Gussin ... optical crew: R/Greenberg
Mike Hollenbech ... optical crew: R/Greenberg
Paul D. Johnson ... optical crew: R/Greenberg (as Paul Johnson)
Cotty Kilbanks ... optical crew: R/Greenberg (as Carol Kilbanks)
Neil Lawrence ... optical crew: R/Greenberg
Brian Loube ... optical crew: R/Greenberg
Eugene Mamut ... optical crew: R/Greenberg
Ray McDonough ... optical crew: R/Greenberg
Craig Meachen ... optical crew: R/Greenberg
Jim Mini ... optical supervisor: R/Greenberg
Bryon Moore ... optical crew: R/Greenberg (as Brian Moore)
Bruce Morosohk ... optical crew: R/Greenberg
Robert Mrozowski ... optical crew: R/Greenberg
Joshua Pines ... optical crew: R/Greenberg
Don Poynter ... optical crew: R/Greenberg (as Donald Poynter)
Kenny Price ... optical crew: R/Greenberg
Bruce Schluter ... optical crew: R/Greenberg
Lance Tooks ... optical crew: R/Greenberg
Susan Tremblay ... optical crew: R/Greenberg
Harry Venezia ... optical crew: R/Greenberg
Joseph Yanuzzi ... optical crew: R/Greenberg (as Joseph V. Iannuzzi)
Alan Zoinak ... optical crew: R/Greenberg

Camera and Electrical Department 

Eric Bartsch ... grip
Logan R. Berkshire ... best boy grip (as Logan Berkshire)
Jock Brandis ... gaffer
Phillip V. Caruso ... still photographer (as Phil Caruso)
Joe D'Alessandro ... first assistant camera
Sam Emerson ... still photographer
Frank Godwin ... second assistant camera
Rufus Granger Jr. ... grip
Herb Harton ... Steadicam operator
Keith Pickett ... lamp operator
Gene Poole ... key grip (as 'Mean' Gene Poole)
David W. Strong ... lamp operator (as Dave Strong) / rigging gaffer
Dascious Thomas ... rigging grip
James Tomaro ... lamp operator (as Jim Tomaro)
Troy N. Wade ... key rigger
Frank Waldeck ... Steadicam operator
Jay W. Yowler ... best boy electric (as Jay Yowler)

Animation Department 

Pam Arciero ... additional puppet animator
James J. Kroupa ... puppet designer, constructor & animator (as Jim Kroupa)
Noel MacNeal ... additional puppet animator (as Noel Macneal)
John Orberg ... animator
Kip Rathke ... animator
Matt Stoddart ... animator

Casting Department 

Craig Fincannon ... casting: North Carolina (uncredited)
Mark Fincannon ... casting: North Carolina (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Robin Hill ... costumer
Daniel J. Lester ... assistant costume designer (as Dan Lester) / wardrobe supervisor (as Dan Lester)
Jimmy Newell ... costumer

Editorial Department 

John Craddock ... post-production executive: Vestron
Chip Cronkite ... assistant editor
Fred Heid ... color timer
Dean Holder ... assistant film editor
Chris Houghton ... apprentice film editor
Tom San Martin ... negative cutter
Arnold Shuster ... negative cutter
Steven Visscher ... associate film editor (as Steve Visscher)

Music Department 

Tom Boyd ... oboe soloist
Sharon Boyle ... music supervisor
Tim Boyle ... score mixer
George Craig ... music editor
Gary Goetzman ... music supervisor
M.B. Gordy ... musician: Percussion
Natasha Kinne ... playback singer
Yvette Nabel ... assistant music editor
Maria Newman ... musician
Sandy K. Tanaka ... music coordinator

Transportation Department 

Tim Ballou ... driver
Cal Bedford ... driver
Vick Griffin ... transportation captain (as Vic Griffin)
Allan Hamilton ... transportation coordinator
Steve Hood ... driver

Other crew 

Shannon Alston ... craft service
Robert Anderson ... assistant: Messrs. Licht/Mueller
Jacqueline G. Arthur ... assistant: Marilyn Vance (as Jacki Arthur)
Stacy Barnhill ... stand-in: monsters
Lisa Batsu ... assistant: Ms. Wasserman
Brooke Brooks ... assistant: Mr. Davis
Elizabeth Conrad ... accounting assistant
Bonnie Daniels ... production auditor
Pat DeRousie ... insert production coordinator
Guiliano Gallo ... caterer (as Guilio Gallo)
B. James Gladstone ... production associate: Vestron
Sam Goldrich ... production consultant: Vestron
Richard Hatcher ... stand-in: monsters
Steve Head ... production assistant
Lester Hoyle ... script supervisor
Julie Kaiser ... stand-in: monsters
Linda Rattner Kelly ... post-production office coordinator
John T. Moore ... script supervisor
Richard G. Murphy ... assistant: Mr. Cannold
Theresa Newton ... caterer
John Orberg ... puppet designer
Penny Pridemore ... production assistant
Kip Rathke ... puppet designer
John Roberts ... production assistant
William Edward Roberts ... stand-in: monsters
Belal Saad ... caterer
Ron Servicky ... production secretary
David Shankle ... assistant: Mr. Greenberg
Barbara Spitz ... production coordinator
Matt Stoddart ... puppet designer
Michael W. Stroud ... location unit manager (as Michael Stroud)
Shelly Surpin ... production counsel: Vestron (as Shelley Surpin)
Lionel Waterman ... production assistant
Nadine F. Wilson ... post-production auditor (as Nadine Wilson)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page