Edit
The Little Mermaid (1989) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Ron Clements
John Musker

Writing Credits  

John Musker ... (written by) and
Ron Clements ... (written by)
 
Hans Christian Andersen ... (fairy tale)
 
Howard Ashman ... (additional dialogue) &
Gerrit Graham ... (additional dialogue) &
Sam Graham ... (additional dialogue) (as Samuel Graham) &
Chris Hubbell ... (additional dialogue)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
Louis (voice) (as René Auberjonois)
...
Eric (voice)
...
Ariel (voice)
...
Ursula (voice)
...
...
Scuttle (voice)
Jason Marin ...
Flounder (voice)
...
Triton (voice)
...
Carlotta (voice)
...
Seahorse (voice)
Ben Wright ...
Grimsby (voice)
...
Sebastian (voice)
Hamilton Camp ...
Additional Voices (voice)
Debbie Shapiro Gravitte ...
Additional Voices (voice) (as Debbie Shapiro)
Robert Weil ...
Additional Voices (voice)
Ed Gilbert ...
Additional Voices (voice)
...
Additional Voices (voice) (as Charlie Adler)
Jack Angel ...
Additional Voices (voice)
...
Additional Voices (voice)
Steve Bulen ...
Additional Voices (voice)
...
Additional Voices (voice)
Philip L. Clarke ...
Additional Voices (voice) (as Philip Clarke)
Jennifer Darling ...
Additional Voices (voice)
Allan Davies ...
Additional Voices (voice)
Gail Farrell ...
Additional Voices (voice)
Donny Gerrard ...
Additional Voices (voice)
Mitch Gordon ...
Additional Voices (voice)
Willie J. Greene Jr. ...
Additional Voices (voice) (as Willie Greene Jr.)
Linda Harmon ...
Additional Voices (voice)
Walter S. Harrah ...
Additional Voices (voice)
Phillip Ingram ...
Additional Voices (voice)
...
Additional Voices (voice)
William A. Kanady ...
Additional Voices (voice)
Edie Lehmann ...
Additional Voices (voice)
...
Additional Voices (voice)
Sherry Lynn ...
Additional Voices (voice)
Melissa MacKay ...
Additional Voices (voice)
Guy Maeda ...
Additional Voices (voice)
Lynn Dolin Mann ...
Additional Voices (voice)
Arnold Markussen ...
Additional Voices (voice) (as Arne B. Markussen)
Mickie McGowan ...
Additional Voices (voice) (as Mickie T. McGowan)
Gene Merlino ...
Additional Voices (voice) (as Gene J. Merlino)
Gene Morford ...
Additional Voices (voice) (as Lewis Morford)
Kathleen O'Connor ...
Additional Voices (voice)
Patrick Pinney ...
Additional Voices (voice)
Marilyn Powell ...
Additional Voices (voice)
Gloria Grace Prosper ...
Additional Voices (voice) (as Gloria G. Prosper)
Michael Redman ...
Additional Voices (voice) (as Michael Redman Jr.)
...
Additional Voices (voice)
Robert Tebow ...
Additional Voices (voice)
Rob Trow ...
Additional Voices (voice)
Joe Turano ...
Additional Voices (voice)
Jackie Ward ...
Additional Voices (voice)
Bobbi Page ...
Additional Voices (voice) (as Bobbi White)
Robert S. Zwirn ...
Additional Voices (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
...
(voice) (uncredited)
...
(voice) (uncredited)
...
(voice) (uncredited)
...
(voice) (uncredited)
...
(voice) (uncredited)
...
(voice) (uncredited)
Malachi Pearson ...
(voice) (uncredited)
...
Ariel's sisters (voice) (uncredited)
Caroline Vasicek ...
Ariel's sisters (voice) (uncredited)
...
Max (voice) (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Howard Ashman ... producer
Maureen Donley ... associate producer
John Musker ... producer

Music by 

Alan Menken

Film Editing by 

Mark A. Hester ... (as Mark Hester)

Casting By 

Mary V. Buck
Susan Edelman

Art Direction by 

Michael Peraza Jr. ... (as Michael A. Peraza Jr.)
Donald Towns ... (as Donald A. Towns)

Production Management 

Dorothy Aronica-McKim ... assistant production manager: backgrounds
Maureen Donley ... production manager
Dennis Edwards ... assistant production manager: post-production
Sutherland C. Ellwood ... assistant production manager: clean-up
Steve Hickner ... assistant production manager: clean-up (as Stephen Hickner)

Second Unit Director or Assistant Director 

Michael Serrian ... assistant director

Art Department 

Roger Allers ... storyboard artist
Kelly Asbury ... visual development artist (as Kelly A. Asbury)
Brenda Chapman ... storyboard artist
Gary Eggleston ... visual development artist
Thom Enriquez ... storyboard artist
Andy Gaskill ... visual development artist
Ed Gombert ... storyboard artist
Doug Lefler ... visual development artist
Bruce Morris ... visual development artist
Kay Nielsen ... visual development artist
Matthew O'Callaghan ... storyboard artist
Kendall O'Connor ... visual development artist (as A. Kendall O'Connor)
Joe Ranft ... storyboard artist
Gary Trousdale ... storyboard artist
Chris Van Allsburg ... visual development artist
Rowland B. Wilson ... visual development artist
John Alvin ... poster artist (uncredited)

Sound Department 

Charles L. Campbell ... sound editor
Louis L. Edemann ... supervising sound editor
Richard C. Franklin ... supervising sound editor (as Richard C. Franklin Jr.)
Leonard T. Geschke ... sound editor
Theresa Gilroy-Nielsen ... sound reader (as Theresa Gilroy)
Ellen Heuer ... foley artist: Taj Soundworks
Alan Howarth ... processed sound effects
David J. Hudson ... sound re-recording mixer
Armetta Jackson-Hamlett ... sound reader (as Armetta Jackson)
Chris Jargo ... sound editor (as J. Chris Jargo)
Nils C. Jensen ... sound editor
Pamela G. Kimber ... assistant sound editor
James Melton ... sound reader (as Jim Melton)
Mel Metcalfe ... sound re-recording mixer
Chuck Neely ... sound editor (as G.C. 'Chuck' Neely)
Mel Neiman ... processed sound effects (as Melvin D. Neiman)
Jack M. Nietzsche Jr. ... apprentice sound editor (as Jack Nietzsche Jr.)
Greg Orloff ... foley recordist
Terry Porter ... sound re-recording mixer
Bruce Richardson ... sound editor (as P. Bruce Richardson)
John Roesch ... foley artist: Taj Soundworks
Joseph T. Sabella ... foley artist: Taj Soundworks (as Joe Sabella)
Larry Singer ... adr editor
Carolyn Tapp ... foley recordist
Ahmed Agrama ... sound: executive in charge of post-production (uncredited)
Óscar I. Díaz ... sound: executive in charge of post-production (uncredited)
Kent Harrison Hayes ... sound: executive in charge of post-production (uncredited)
Dennis Mosher ... dialogue loop editor (uncredited)
Fabiola Stevenson ... post-production sound coordinator (uncredited)
Thomas Whiting ... adr editor (uncredited)

Visual Effects by 

William L. Arance ... airbrush artist (as Bill Arance)
Mark Barrows ... assistant effects animator
Kevin Bennett ... production supervisor: Legend 3D (3D version 2013)
Christine Blum ... effects animator (as Christine Harding)
Allen Blyth ... assistant effects animator
Dave Bossert ... effects animator
Sean Callahan ... senior stereo artist: Legend 3D (3D version 2013)
Sarah Canale ... stereo compositor: Legend 3D (3D version 2013)
Dan Carpenter ... stereo compositor: Legend 3D (3D version 2013)
Owen Cartagena ... stereoscopic compositor: Legend 3D (3D version)
Dan Chaika ... assistant effects animator
Glenn Chaika ... effects animator
Barry Cook ... effects animator
Margaret Craig-Chang ... assistant effects animator
Rogelio A. Delgado ... stereoscopic compositor: Legend3D (3D version 2013)
Mark Dindal ... visual effects supervisor
John Emerson ... airbrush artist
Sarah Foff ... stereoscopic compositor: Legend3D (3D version 2013)
Randy Fullmer ... effects animator (as Randall Fullmer)
Bernie Gagliano ... effects graphics
Anthony Garcellano ... stereo compositor: Legend 3D (3D version 2013)
Anthony Garcia ... stereo compositor: Legend 3D (3D version 2013)
Mabel Gesner ... assistant effects animator
Cody Graham ... stereo artist (3D version 2013)
Miles Hall ... lead stereo artist: Legend 3D (3D version 2013)
Jeff Howard ... effects animator
Tom Hush ... assistant effects animator
Christopher Jenkins ... effects animator (as Chris Jenkins)
Ted Kierscey ... effects animator (as Ted C. Kierscey)
Alana Kochno ... stereo compositor (3D version 2013)
Dorse A. Lanpher ... effects animator
Jonathan Levit ... effects coordinator (as Jonathan {Yona} Levit)
Dominique Libungan ... stereo artist: Legend3D (3D version 2013)
Craig Littell-Herrick ... assistant effects animator (as Craig Littell Herrick)
Marc Llorin ... lead stereo artist: Legend3D (3D Version 2013)
Jason Lodas ... stereo artist: Legend 3D (3D version 2013)
Aaron Marine ... stereo compositor: Legend 3D (3D version 2013)
Kimberly Martinez ... stereo compositor: Legend 3D (3D version 2013)
Tony Masiello ... asset technician (3D version 2013)
Brandon McMenamin ... stereo compositor: Legend 3D (3D version 2013)
Mark Myer ... effects animator
Arslan Naqvi ... stereo compositor: Legend 3D (3D version 2013)
Robert Neuman ... stereoscopic supervisor (3D version 2013)
Mike Nguyen ... assistant effects animator
Don Paul ... effects animator
Garrett Pavao ... stereo artist: Legend 3D (3D version 2013)
Sandy Phetchamphone ... lead stereo artist: Legend 3D (3D version 2013)
Tina Price ... computer animator
James Salas ... stereo coordinator (3D version 2013)
Andrew Schmidt ... computer animator
Steve Starr ... assistant effects animator
Allen Stovall ... assistant effects animator
Sunny Thipsidakhom ... stereo artist: Legend 3D (3D version 2013)
Eusebio Torres ... effects animator
John Tucker ... assistant effects animator
Mary Jane 'M.J.' Turner ... computer animation engineer (as Mary Jane Turner)
Aaron Williams ... lead stereo artist: Legend 3D (3D version 2013)
Kelvin Yasuda ... effects animator
Dane Anderson ... asset technician: Legend 3D (uncredited)
Richard Bendo ... stereoscopic compositor: Legend3D (3D version 2013) (uncredited)
Will Burnsteel ... stereo compositor: Legend 3D (3D version 2013) (uncredited)
Jonathan Caubang ... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Jayson Davis ... stereoscopic compositor: Legend 3D (3D Version 2013) (uncredited)
Reyna Delaney ... stereoscopic compositor (uncredited)
Timothy Diem ... stereo artist: Legend3D (3D version 2013) (uncredited)
Paul Faeldo ... stereo compositor: Legend3D (3D version 2013) (uncredited)
Rodney Figueroa ... stereo artist: Legend 3D (3D version 2013) (uncredited)
Phillip James ... stereoscopic depth artist: Legend 3d (uncredited)
Michael Jimenez ... stereoscopic compositor: Legend3D - 3D version 2013 (uncredited)
Alexander Limpin ... stereo compositor: Legend 3D (3D version 2013) (uncredited)
Elizabeth McClurg ... senior stereo compositor: Legend 3D (3D version 2013) (uncredited)
Lex Millena ... stereo compositor: 3D version 2013 (uncredited)
Mark Anthony J. Nazal ... stereoscopic compositor: Legend3D (3D version 2013) (uncredited)
Jennifer Quintero ... stereo coordinator: legend 3D (uncredited)
Sean Ramsey ... stereo artist: Legend 3D (3D version 2013) (uncredited)
Robert Reategui ... stereo compositor: Legend 3D (3D version 2013) (uncredited)
Randall Rudd ... visual effects (uncredited)
David Settlow ... asset technician: Legend 3D (3D version 2013) (uncredited) / stereo artist: Legend 3D (3D version 2013) (uncredited)
Joseph Villa ... stereo compositor: Legend 3D (3D version 2013) (uncredited)
Jessica Wolff ... stereoscopic compositor: Legend 3D (uncredited)

Camera and Electrical Department 

John Aardal ... animation camera
Errol Aubry ... animation camera
Ed Austin ... animation camera
Christine Beck ... animation camera (as Chris Beck)
Bill Brazner ... xerographic camera supervisor
Jo Ann Breuer ... xerographic camera operator
John Cunningham ... animation camera supervisor
Steven P. Damiani ... additional camera service: Baer Animation (as Steve Damiani)
Roncie Hantke ... animation camera
Brandy Hill ... animation camera
Gregory Hinde ... video shooter
Ron Jackson ... animation camera
Joe Jiuliano ... camera manager
Brian Jolley ... additional camera service: video crew
David Jones ... additional camera service: video crew
Marti Julian ... additional camera service: Available Light
Dan Larsen ... additional camera service: Baer Animation
David J. Link ... animation camera (as Dave Link)
Rob Maine ... additional camera service: Available Light
Harry Moreau ... additional camera service: Baer Animation
Robyn Roberts ... xerographic camera operator
Lin-Z Rogers ... additional camera service: Baer Animation
Dean Stanley ... xerographic camera operator
Joseph Thomas ... additional camera service: Available Light
John T. Van Vliet ... additional camera service: Available Light (as John Van Vliet)
Al Vasquez ... additional camera service: video crew
Chuck Warren ... animation camera
Bert Wilson ... xerographic camera operator
Jorge Alia ... video technician (uncredited)
Thomas Baker ... motion-control camera (uncredited)
Kent Gordon ... digitizing camera operator (uncredited)
Hugo Olguin ... video technician (uncredited)
Bryan J. Rusenko ... video engineer (uncredited)

Animation Department 

Jo Anne Adams ... ink and paint artist: Florida (as Joann Tzuanos)
Sue Adnopoz ... assistant animator
Renee Ilsa Alcazar ... painter
Joyce Alexander ... painter
Francesca Allen ... breakdown and inbetween artist
Kathy Altieri ... background artist
Leyla C. Amaro Nodas ... xerographic processor (as Leyla C. Amaro)
Scott Anderson ... breakdown and inbetween artist
Tony Anselmo ... character animator
Ruben A. Aquino ... directing animator (as Ruben Aquino) / supervising animator: "Ursula"
Debra Armstrong ... assistant animator
Rasoul Azadani ... layout artist
Lada Babicka ... painter
Chris Bailey ... character animator
Kathleen M. Bailey ... assistant animator
Dorothea Baker ... character key
Tina Baldwin ... key xerographic processor
Doug Ball ... background artist
Judith Barnes ... assistant animator
Philo Barnhart ... character designer / character key
Arland Barron ... animating assistant
James Baxter ... character animator: "Ariel"
James Beihold ... layout artist
Carl Bell ... assistant animator (as Carl A. Bell)
Lori Benson-Noda ... character key (as Lori M. Noda)
Bill Berg ... character key
Dorris Bergstrom ... breakdown and inbetween artist
Phyllis Bird ... painter
Russell Blandino ... painter
Bonnie Blough ... final checker
Geefwee Boedoe ... animating assistant (as GeeFwee Boedoe)
Dan Boulos ... animation trainee
Ash Brannon ... animation trainee (as Ashley Brannon)
Jerry Lee Brice ... breakdown and inbetween artist
Kristine Brown ... xerographic check/inking (as Kris Brown)
Sheila Brown ... breakdown and inbetween artist
Jan Browning ... mark-up/paint checker
Janet Bruce ... animation checking supervisor
Robert Bryan ... animation trainee (as Bob Bryan)
Chris Buck ... character designer
Susan Burke ... mark-up/paint checker
Marlene Burkhart ... xerographic processor
Tania Burton ... painter
Jason Buske ... ink and paint artist: Florida
Irma Cartaya-Torre ... ink and paint artist: Florida (as Irma Cataya)
Hortensia Casagran ... final check supervisor
Douglas Casper ... xerographic processor (as Douglas E. Casper)
Michael Cedeno ... character animator
Greg Chin ... ink and paint artist: Florida
Karen China ... xerographic processor
Marc Christenson ... assistant layout artist (as Marc S. Christenson)
Chris Chu ... assistant animator (as Christopher Chu)
Wesley Chun ... character key
Mimi Clayton ... painter (as Mimi Frances Clayton)
Brian Clift ... character key
Fred Cline ... layout artist
Merry Kanawyer Clingen ... breakdown and inbetween artist
Warren Coffman ... xerographic processor
Bob Cohen ... xerographic processor
Jim Coleman ... background artist
Chris Conklin ... painter
Jesus Cortes ... character key
Penny Coulter ... painting supervisor
Elrene Cowan ... color models supervisor
Patricia Cowling ... painter (as Patti Cowling)
Elena Marie Cox ... painter
Fred Craig ... assistant layout artist
Laura Craig ... xerographic check/inking
Lee Crowe ... breakdown and inbetween artist
Lynnette Cullen ... key xerographic processor
Kent Culotta ... assistant animator
David Cutler ... character animator
Sybil Cuzzort ... painter
Florida D'Ambrosio ... cel service (as Florida M. D'Ambrosio)
Sharon Dabek ... painter (as Sharon M. Dabek)
Eleanor Dahlen ... xerographic check/inking
Margie Daniels ... assistant animator
Pam Darley ... ink and paint artist: Florida (as Pam Manes)
James A. Davis ... breakdown and inbetween artist
Humberto De La Fuente ... animating assistant (as Humberto DeLaFuente)
Anthony de Rosa ... character animator (as Anthony DeRosa)
Andreas Deja ... character designer / directing animator / supervising animator: "King Triton"
Lou Dellarosa ... character key
Rose Di Bucci ... cel service (as Rose DiBucci)
Diana Dixon ... xerographic processor
Marcia Kimura Dougherty ... assistant animator
Greg Drolette ... background artist
Debbie Du Bois ... animation trainee (as Debbie DuBois)
Geno DuBois ... painter (as Jean A. DuBois)
Lee Dunkman ... assistant animator
Eileen Dunn ... breakdown and inbetween artist
Dave Dunnet ... layout supervisor (as David A. Dunnet)
Dennis Durrell ... background artist
Russ Edmonds ... character animator / supervising animator: "Max"
Teresa Eidenbock ... assistant animator
Tom Ellery ... breakdown and inbetween artist (as Tom Ellery Jr.)
Janet English ... ink and paint artist: Florida
Betsy Ergenbright ... color model painter
Gina Evans ... painter (as Gina Howard)
Rick Farmiloe ... character animator
Maria Fenyvesi ... xerographic check/inking
Tom Ferriter ... character key
Phyllis Fields ... painter
Cindy Finn ... color modelist
Will Finn ... character animator
Gareth Fishbaugh ... key xerographic processor
Mark Fisher ... breakdown and inbetween artist
Eve Fletcher ... xerographic check/inking
Gail Frank ... character key
Natalie Franscioni-Karp ... animation trainee (as Natalie Franscioni)
Joyce Frey ... painter
Tony Fucile ... character animator
James Fujii ... breakdown and inbetween artist
June Fujimoto ... character key (as June M. Fujimoto)
Etsuko Fujioka ... painter
Cindy Garcia ... key xerographic processor
Rene Garcia ... assistant layout artist
Paulino García ... painter
Chuck Gefre ... mark-up/paint checker
Mike Genz ... assistant animator (as Michael A. Genz)
Mac George ... assistant layout artist
Kathryn Gilmore ... xerographic processor (as Kathy Gilmore)
Ed Gombert ... character designer
Maria Gonzalez ... mark-up/paint checker
Dean Gordon ... background artist
Daniel A. Gracey ... breakdown and inbetween artist
Peggy Gregory ... xerographic check/inking
Wilma Guenot ... paint lab mix and match (as Wilma L. Guénot)
Peter Gullerud ... breakdown and inbetween artist (as Peter A. Gullerud)
Carolyn Guske ... color model painter
Edward R. Gutierrez ... animation trainee (as Ed Gutierrez)
Terrey Hamada ... assistant animator (as Terrey Hamada Legrady)
Barbara Lynn Hamane ... painting supervisor (as Barbara Hamane)
Karen Hardenbergh ... breakdown and inbetween artist
Ray Harris ... assistant animator
Chuck Harvey ... character animator
Dan Haskett ... character designer
Anne Hazard ... xerographic check/inking
Chris Hecox ... ink and paint assistant manager
Mark Henn ... directing animator / supervising animator: "Ariel", Florida
Karen Hepburn ... painter
Rhonda L. Hicks ... mark-up/paint checker
Eadie Hofmann ... painter
Carole Holliday ... animating assistant
Renee Holt ... character key
Richard Hoppe ... character key
Melody Hughes ... painter
Janette Hulett ... assistant painting supervisor
Ron Husband ... character animator
Tim Ingersoll ... breakdown and inbetween artist
Sue Inglis ... xerographic processor (as Suzanne Inglis)
Jay Jackson ... character animator
Dan Jeup ... character animator
Emily Jiuliano ... character key
Patrick Joens ... breakdown and inbetween artist
Broose Johnson ... assistant animator
Leon Joosen ... character animator
Mark Kalesniko ... assistant layout artist
Darlene Kanagy ... xerographic check/inking
Robin D. Kane ... xerographic check/inking
Shannon Fallis Kane ... paint lab dispensary (as Shannon Fallis-Kane)
David Karp ... painter
Glen Keane ... character designer: "Ariel" / supervising animator: "Ariel"
Lisa Keene ... background artist (as Lisa L. Keene)
Shawn Keller ... character animator (as Shawn E. Keller)
Kathlyn Kephart ... painter
Robert Kerr ... ink and paint artist: Florida
Al Kirsten ... ink and paint artist: Florida
Fran Kirsten ... ink and paint artist: Florida
Jorgen Klubien ... character animator
Nancy Kniep ... assistant animator
Cynthia Neill Knizek ... xerographic processor
Leslie Kober ... painter
Lureline Kohler ... character key (as Lureline Weatherly)
Marty Korth ... character key (as Martin Korth)
Tia W. Kratter ... background artist (as Tia Kratter)
Doug Krohn ... character animator
Brad Kuha ... animation trainee
Annette Leavitt ... painter
Karan Lee-Storr ... xerographic check/inking
Jason Lethcoe ... breakdown and inbetween artist
Kevin Lima ... character designer
Denise Link ... painter (as Denise A. Link)
Dori Littell-Herrick ... character key (as Dori Littell Herrick)
Steve Lubin ... assistant animator
Kaaren Lundeen ... assistant animator
Ashley Lupin ... painter (as Ashley Shurl Lupin)
Michael D. Lusby ... ink and paint artist: Florida (as Mike Lusby)
Ginni Mack ... painting supervisor
Annette Mackie ... mark-up/paint checker (as Annette Vandenberg)
Cristy Maltese ... background artist
Duncan Marjoribanks ... directing animator / supervising animator: "Sebastian"
Monica Marroquin ... final checker (as Monica Albracht)
Teresa Martin ... breakdown and inbetween artist
Lorenzo Martinez ... layout artist (as Lorenzo E. Martinez)
Gretchen Maschmeyer Albrecht ... ink and paint manager
Tom Mazzocco ... breakdown and inbetween artist
Linda McCall ... color model painter
Barbara McCormack ... color model development
Beth Ann McCoy ... painting supervisor: Pacific Rim Productions (as Bethann McCoy)
Teri McDonald ... painter
Celeste McDonald-Perry ... painter
Cherie McGowan ... ink and paint secretary
Dan McHugh ... assistant layout artist
Brian McKim ... assistant animator
Mike McKinney ... assistant animator
Monica Mendez ... ink and paint artist: Florida
Serge Michaels ... animation trainee
Debbie Mihara ... painter
Charlene Miller ... xerographic check/inking
Rob Minkoff ... character animator
Deborah Mooneyham ... final checker
Frances Moralde ... cel service
Tanya Moreau-Smith ... mark-up/paint checker (as Tanya Moreau)
Stephanie Myers ... painter
Terry Naughton ... assistant animator
Chris Naylor ... painter
Ann Neale ... paint lab mix and match
David Nethery ... assistant animator
Brett Newton ... assistant animator (as Brett A. Newton)
Margaret Nichols ... character key (as Margaret Flores Nichols)
Belle Norman ... painter
Victoria Novak ... ink and paint artist: Florida (as Victoria Winner)
Matthew O'Callaghan ... directing animator
Madlyn O'Neill ... final checker
Ann Oliphant ... final checker
Cynthia Overman ... breakdown and inbetween artist
Karen S. Paat ... animation checker
Dave Pacheco ... character animator (as David A. Pacheco)
Vera Pacheco ... character key (as Vera Lanpher)
Gilda Palinginis ... character key
Barbara Palmer ... painter
Jessie A. Palubeski ... cel service
Don Parmele ... breakdown and inbetween artist
Ginny Parmele ... breakdown and inbetween artist
Catherine Parotino ... xerographic processor (as Catherine F. Parotino)
Melanie Pava ... painter
Bill Perkins ... layout artist
Patricia Pettinelli ... painter
Andrew Phillipson ... background artist (as Andrew Richard Phillipson)
Bruce Phillipson ... painter
Philip Phillipson ... background artist
Marilyn Pierson ... painter
Eric Pigors ... breakdown and inbetween artist
Brian Pimental ... breakdown and inbetween artist
Ronna Pincus ... painter
Lisa Poitevint ... animation checker
Michael Polvani ... breakdown and inbetween artist (as Mike Polvani)
Ruben Procopio ... character sculptor
Teresita Proctor ... cel service (as Teresita M. Proctor)
David Pruiksma ... character animator
Saskia Raevouri ... mark-up/paint checker
Gale Raleigh ... painter (as Gale A. Raleigh)
Bonnie Ramsey ... painter
Nik Ranieri ... character animator: "Ursula"
Janet Rea ... key xerographic processor
William Recinos ... breakdown and inbetween artist
Linda Redondo ... painter
Dana M. Reemes ... assistant animator
Sharon Rehme ... painter
Lisa Reinert ... ink and paint artist: Florida
Bob Revell ... animation checker
Colene Riffo ... painter
Craig Robertson ... background artist
Nellie B. Rodriguez ... painter
Pres Romanillos ... animation trainee
Maria Rosetti ... assistant animator
Ania Rubisz ... painter
James 'J.R.' Russell ... assistant painting supervisor
Laurie Sacks ... ink and paint artist: Florida
Carmen Sanderson ... xerographic check/inking supervisor
Kitty Schoentag ... xerographic check/inking
Howard Schwartz ... final checker (as Howard F. Schwartz)
Brian Sebern ... background artist
Natasha Selfridge ... assistant animator
Elsa Sesto ... ink and paint artist: Florida
Gary Shafer ... painter (as Gary G. Shafer)
Mavis Shafer ... animation checker (as Mavis E. Shafer)
Heidi Shellhorn ... mark-up/paint checker
Michael Show ... assistant animator
Debra Y. Siegel ... paint lab supervisor
Andrew Simmons ... ink and paint artist: Florida
Pat Sito ... final checker
Tom Sito ... character animator
Alan Smart ... assistant animator
Sheryl Ann Smith ... painter
Stan Somers ... breakdown and inbetween artist
Fumiko R. Sommer ... painter
Ann Sorensen ... mark-up/paint checker
Dave Spafford ... character animator
Dan St. Pierre ... layout artist (as Daniel St. Pierre)
Robert E. Stanton ... background artist (as Robert Edward Stanton)
David Stephan ... character animator (as David P. Stephan)
Roxy Steven ... assistant layout artist
Jill Stirdivant ... color model development
Rose Ann Stire ... painter
Christina Stocks ... color modelist
Jim Stocks ... paint lab dispensary
Bruce Strock ... breakdown and inbetween artist
Brigitte Strother ... color modelist
Juliet Stroud ... breakdown and inbetween artist
Dave Suding ... character key
Richard Sullivan ... scene planning supervisor (as Rick Sullivan)
S. Ann Sullivan ... paint lab dispensary
Mike Swofford ... breakdown and inbetween artist (as Michael Swofford)
Dan Tanaka ... assistant animator
Roxanne M. Taylor ... painter
Barry Temple ... character animator
Bette Isis Thomson ... character key (as Bette Isis Baker)
Dave Thomson ... scene planner
Peggy Tonkonogy ... assistant animator
Alex Topete ... assistant animator
Patricia Torocsik ... painter (as Pattie A. Torocsik)
Donald Towns ... background supervisor (as Donald A. Towns)
Cookie Tricarico ... painter
Ann Tucker ... scene planner
Jane Tucker ... assistant animator
Marianne Tucker ... breakdown and inbetween artist
Tuck Tucker ... breakdown and inbetween artist
Helga van den Berge ... painter (as Helga Vanden Berge)
Jim Van der Keyl ... breakdown and inbetween artist (as Jim van der Keyl)
Britt Van der Nagel ... painter (as Britt van der Nagel)
Sherri Vandoli ... key xerographic processor
Pam Vastbinder ... ink and paint artist: Florida
Irma Velez ... painter
Sharon Vincent ... ink and paint artist: Florida
Helene Vives ... painter (as Helen Vives)
Chris Wahl ... character animator
Cathy Walters ... painter
Tatsuko Watanabe ... xerographic check/inking
Linda Webber ... color modelist
Loretta Weeks ... ink and paint artist: Florida
Cyndee Whitney ... character key
Kathy Wilbur ... painter (as Kathy Day Wilbur)
Susan Wileman ... painter
Barbara Wiles ... animation checker
Chuck Williams ... character key
Denise Wogatzke ... painter
Lee Wood ... painter
Ellen Woodbury ... character animator
Dave Woodman ... breakdown and inbetween artist
Gina Wootten ... mark-up
Phillip Young ... character animator (as Phil Young)
Jennifer Yuan ... assistant layout artist (as Jennifer Chiao-Lin Yuan)
Kathy Zielinski ... character animator
Stephan Zupkas ... character key
Micki Zurcher ... painter
Susan M. Zytka ... breakdown and inbetween artist
David J. Zywicki ... painter
Haroldo Guimarães ... animating assistant (uncredited)

Editorial Department 

John Carnochan ... supervising editor
Barbara Gerety ... first assistant editor
H. Lee Peterson ... assistant editor
Scot Scalise ... assistant editor
Tom Shaffer ... color timer
Bill Wilner ... first assistant editor
Robert Leader ... assistant editor (uncredited)

Music Department 

Howard Ashman ... lyricist: songs / songs producer
Kathleen Bennett ... supervising music editor
Robert Kraft ... songs producer
Alan Menken ... songs arranger / songs producer
Robby Merkin ... songs arranger
Thomas Pasatieri ... orchestrator
J.A.C. Redford ... orchestra conductor
John Richards ... music scoring mixer
Tom Boyd ... musician: oboe and English horn (uncredited)
Philip Giffin ... orchestrator (uncredited)
James Thatcher ... musician: french horn (uncredited)

Other crew 

Ron Allen ... production assistant (as Ron D. Allen)
Jim Ballantine ... production administrator
Bonnie Buckner ... production assistant
Donovan Cook ... production assistant (as Donovan R. Cook III)
Joshua Finkel ... live action reference
Brett Hayden ... production coordinator
Don Henry ... projectionist
Joe Holmes ... process lab
Stacy R. Meyer ... production assistant
Nancy Parent ... script supervisor
Dennis Park ... auditor
Joe Parra ... process lab
Charlene Rogers ... production secretary
Sherri Stoner ... live action reference (as Sherri Lynn Stoner)
Sandee Terzis ... production secretary
John White ... process lab
Lisa Atkinson ... production consultant: China (uncredited)

Thanks 

Arlene Schwartz ... special thanks
Albert Tavares ... special thanks
Lulu Washington ... special thanks
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page