Edit
Dead Poets Society (1989) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Peter Weir

Writing Credits (WGA)  

Tom Schulman ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
Gale Hansen ...
...
...
...
...
...
Carla Belver ...
Leon Pownall ...
George Martin ...
Joe Aufiery ...
Matt Carey ...
...
Joe Danburry
Jane Moore ...
Mrs. Danburry
...
Ginny Danburry (scenes deleted)
Colin Irving ...
Chet Danburry
...
...
...
Tina
Steve Mathios ...
Steve
Alan Pottinger ...
Bubba
Pamela Burrell ...
Directing Teacher
Allison Hedges ...
Actor / Fairy
Christine D'Ercole ...
Titania
...
Mr. Anderson
...
Mrs. Anderson
John Martin Bradley ...
Bagpiper
Charles Lord ...
Mr. Dalton
...
Lester
Richard Stites ...
Stick
James J. Christy ...
Spaz
Catherine Soles ...
Stage Manager
Hoover Sutton ...
Welton Professor
...
Procession Alumnus
Simon Mein ...
Welton Vicar
Ashton W. Richards ...
Physical Education Teacher
Robert Gleason ...
Father of Spaz
Bill Rowe ...
Dormitory Porter
Robert J. Zigler III ...
Beans
Keith Snyder ...
Russell
Nicholas K. Gilhool ...
Shroom
Jonas Stiklorius ...
Jonas
Craig Johnson ...
Dewey
Chris Hull ...
Ace
Jason Woody ...
Woodsie
Sam Stegeman ...
Sam
Andrew Hill ...
Senior Student
Rest of cast listed alphabetically:
Newton Gilchrist ...
Teacher in Teacher's Room
Joel Fogel ...
Professor (uncredited)
...
Language Teacher (uncredited)
...
Mother in Opening Scene (uncredited)
...
(uncredited)
Nancy Kirk ...
Parent (uncredited)
Jeffrey Santoro ...
Public School Student (uncredited)
James R. Stoddard ...
Father (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Steven Haft ... producer
Duncan Henderson ... associate producer
Paul Junger Witt ... producer
Tony Thomas ... producer

Music by 

Maurice Jarre

Cinematography by 

John Seale ... director of photography

Film Editing by 

William M. Anderson ... (as William Anderson)

Casting By 

Howard Feuer

Production Design by 

Wendy Stites

Art Direction by 

Sandy Veneziano

Set Decoration by 

John H. Anderson ... (as John Anderson)

Makeup Department 

Susan A. Cabral ... makeup artist
Bette Iverson ... hair stylist
Dee Manges ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Duncan Henderson ... unit production manager
David Hoberman ... executive in charge of production: Walt Disney Studios (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Alan B. Curtiss ... first assistant director
Brian Fong ... second second assistant director (as Brian T. Fong)
John Rusk ... second second assistant director
Tom Seidman ... second assistant director (as B. Thomas Seidman)

Art Department 

Nigel A. Boucher ... lead man (as Nigel Bouchet)
Mike Carrillo ... assistant property master (as Michael Carrillo)
Stan Cockerell ... assistant property master (as Stan W. Cockerell)
Albert B. Cooper IV ... carpenter
Dale Covey ... greens foreman
Cal DiValerio ... construction coordinator
Louis S. Fleming ... property master
George Fouche ... construction foreman (as George C. Fouche)
Hank Giardina ... stand-by painter
Charles R. Lipscomb ... lead man (as Chuck Lipscomb)
Louis M. Mann ... assistant art director
Carleton E. Reynolds ... set designer
Alex Scutti Jr. ... cave constructor (as Alexander Scutti Jr.)
William Boyd ... construction foreman (uncredited)
Bruce Di Valerio ... general construction foreman (uncredited)
Thomas J. Healy IV ... property assistant (uncredited)
David J. Negron Jr. ... illustrator (uncredited)

Sound Department 

C.J. Appel ... supervising adr editor (as CJ Appel)
Luis Colina ... assistant adr editor
Gloria D'Alessandro ... dialogue editor
Carlos Delarios ... re-recording mixer
Frank E. Eulner ... assistant sound effects editor (as Frank Eulner)
Tina Fallani ... foley assistant
Robert Grahamjones ... re-sync (as Robert Graham Jones)
Polly Holmes ... assistant dialogue editor (as Polly S. Holmes)
Phil Judd ... sound re-recordist: Australia
Michael J. Kohut ... re-recording mixer (as Michael Kohut)
Ann Kroeber ... sound effects editor
Mary Helen Leasman ... foley editor
Robin Lee ... foley assistant
Robert Marty ... re-sync (as Bob Marty)
Barbara McBane ... dialogue editor
Marilyn McCoppen ... adr editor
Paul Murphey ... cable person
Martha Pike ... assistant dialogue editor
E. Jeane Putnam ... assistant dialogue editor
Aaron Rochin ... re-recording mixer
Robert Shoup ... foley editor / sound effects editor
Michael Silvers ... dialogue editor
Karen Spangenberg ... supervising dialogue editor
Alan Splet ... supervising sound editor
Peter Townend ... sound editor: Australia
John Verbeck ... sound effects editor
Jeff Watts ... supervising foley editor
Gordon Webb ... boom operator
Charles M. Wilborn ... sound mixer (as Charles Wilborn)
Gwendolyn Yates Whittle ... assistant dialogue editor (as Gwendolyn Yates)
Kristen Gerstner ... apprentice sound editor (uncredited)
Allen Hurd ... sound (uncredited)
Philip Rogers ... re-recording mixer (uncredited) / sound recordist (uncredited)
Dan Sharp ... sound re-recordist (uncredited)
Jerry Trent ... foley artist (uncredited)

Special Effects by 

Allen Hall ... special effects coordinator
Gary L. Karas ... special effects foreman
John S. Baker ... special effects (uncredited)
Albert Delgado ... special effects (uncredited)
Nancy Kirk ... special effects assistant (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Brian W. Armstrong ... first assistant camera
Chuck Brown ... best boy grip (as Charles Brown)
François Duhamel ... still photographer
John J. Ellingwood ... second assistant camera
Norman Harris ... chief lighting technician
Ron Kenyon ... best boy electric
Robin Alan Knight ... key grip (as Robin Knight)
Rob McCarthy ... rigging gaffer (as Robo McCarthy)
David L. Merrill ... dolly grip (as David I. Merrill)
Thomas Miligan ... second assistant camera (as Thomas E. Miligan)
Howard Rose ... first assistant camera
Stephen G. Shank ... camera operator (as Stephen Shank)
Michael Leonard ... additional steadicam assistant (uncredited)

Animation Department 

Bill Martone ... background artist (uncredited)

Casting Department 

Elina deSantos ... casting: Delaware
Shirley Fulton Crumley ... location casting (uncredited)
Dennis Osborne ... casting associate (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Eddie Marks ... costume supervisor
Marilyn Matthews ... set costumer
Anthony J. Scarano ... set costumer

Editorial Department 

Kathy Fenton ... assistant editor: Australia
Lee Grubin ... apprentice editor
Gillian L. Hutshing ... assistant film editor
Louise Innes ... associate editor: Australia
Armen Minasian ... first assistant film editor
Priscilla Nedd-Friendly ... additional film editor (as Priscilla Nedd)
Bruce Pearson ... color timer
Lee Smith ... additional film editor
Kimberly Walls ... apprentice editor: Australia
Noelleen Westcombe ... assistant editor: Australia
Deborah Zeitman ... associate film editor

Location Management 

T.J. Healy II ... location liaison (as T.J. Healy)
Michael John Meehan ... location manager (as Michael J. Meehan)
Julie Offer ... location projectionist (as Julie Karen Offer)
Plummy Tucker ... location liaison

Music Department 

Dan Carlin Sr. ... supervising music editor
Patricia Carlin ... assistant music editor
Joel Moss ... music mixer / music recordist
Bob Bornstein ... music preparation (uncredited)
Tom Boyd ... musician: oboe soloist (uncredited) / oboe soloist (uncredited)
Jack Bowden Faulkner ... musician: organ (uncredited)
Patrick Russ ... orchestrator (uncredited)
James Thatcher ... musician: french horn (uncredited)

Transportation Department 

Walt Freitas ... transportation captain (as Walter Freitas)
Russell McEntyre ... transportation coordinator
Wayne Stone ... transportation captain
Nancy Kirk ... picture car assistant (uncredited)

Other crew 

Lori A. Balton ... assistant production coordinator (as Lori Balton)
Lisa Birnbach ... technical advisor
Katharine Ann Curtiss ... production coordinator
Leigh Feitelberg ... production assistant
Leigh French ... adr group coordinator
Marlene Fuentes ... assistant: Mr. Thomas
Jay Gibson ... production assistant
Robert Gonzales ... first assistant accountant
Tracy L. Kettler ... assistant to producer
Yvonne Kingon ... assistant: Mr. Haft
Daniel S. Kudart ... production assistant
Tom C. Peitzman ... assistant production coordinator
Kim Roth ... assistant: Mr. Witt
Jacqueline A. Shea ... assistant to producer
George Sheanshang ... production consultant (as George Sheanshang Esq.)
Lauren Beth Strogoff ... unit publicist
Allen E. Taylor ... production accountant
Neal Thompson ... title designer
Jack Tice ... studio teacher
Andy Weltman ... assistant: Mr. Weir
Hope Williams ... script supervisor
Marsha Garces Williams ... assistant: Mr. Williams (as Marsha Garces)
Melissa Smith ... director of operations (uncredited)

Thanks 

Charles Harrington ... thanks
Derin Seale ... thanks
Wally Williams ... thanks
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page