Edit
Black Rain (1989) Poster

(1989)

Full Cast & Crew

Directed by 

Ridley Scott

Writing Credits (WGA)  

Craig Bolotin ... (written by) &
Warren Lewis ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
Yûsaku Matsuda ...
Sato
Shigeru Kôyama ...
Ohashi (as Shigeru Koyama)
...
Oliver
Guts Ishimatsu ...
Katayama
Yûya Uchida ...
Nashida
Tomisaburô Wakayama ...
Sugai
Miyuki Ono ...
Miyuki
...
Frankie (as Luis Guzman)
...
The Kid (as John A. Costelloe)
...
Berg
...
Crown
...
Yudell
Edmund Ikeda ...
Japanese Businessman
Tomo Nagasue ...
Japanese Translator
Clem Caserta ...
Abolofia
Tim Kelleher ...
Bobby
George Kyle ...
Farentino
...
Detective
Joe Perce ...
Detective
Louis Cantarini ...
Detective
...
Japanese / American Translator
Toshio Sato ...
Japanese Embassy Official
Jun Kunimura ...
Yashimoto
Roy K. Ogata ...
Sato's Man (as Roy Ogata)
Shirô Oishi ...
Sato's Man (as Shiro Oishi)
Professor Toru Tanaka ...
Sugai's Man
Rikiya Yasuoka ...
Sugai's Man
Jôji Shimaki ...
Sugai's Man
Goro Sasa ...
Ohashi's Man
Taro Ibuki ...
Ohashi's Man
Daisuke Awaji ...
Ohashi's Man
...
Karaoke Singer
Jim Ishida ...
Escort Officer
Shôtarô Hayashi ...
Mediator (as Shotaro Hayashi)
Toshishiro Obata ...
Mediator (as Toshihiro Obata)
Michiko Tsushima ...
Noodle Woman
Linda Gillen ...
Peggy
John Gotay ...
Danny
Matthew Porac ...
Patrick
...
Masahiro's Son
Josip Elic ...
Joe, the Bartender
Mitchell Bahr ...
Friend
Rest of cast listed alphabetically:
...
Detective (uncredited)
...
Yakuza Enforcer (uncredited)
...
Yakuza Assassin (uncredited)
...
Sato's Man (uncredited)
...
Motorcyclist (uncredited)
...
Newspaper Reporter (uncredited)
...
Nori, Bar Hostess (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Craig Bolotin ... executive producer
Stanley R. Jaffe ... producer
Julie Kirkham ... executive producer
Sherry Lansing ... producer
Yosuke Mizuno ... line producer: Japan
Alan Poul ... associate producer

Music by 

Hans Zimmer

Cinematography by 

Jan de Bont ... director of photography (as Jan De Bont)

Film Editing by 

Tom Rolf

Casting By 

Dianne Crittenden

Production Design by 

Norris Spencer

Art Direction by 

John Jay Moore ... (as John J. Moore)
Herman F. Zimmerman

Set Decoration by 

Leslie Bloom
John M. Dwyer
Richard C. Goddard
Alan Hicks ... (as John Alan Hicks)

Costume Design by 

Ellen Mirojnick

Makeup Department 

Richard Alonzo ... prosthetic makeup artist
Allan A. Apone ... prosthetic makeup artist (as Allan Apone)
Fred C. Blau Jr. ... makeup artist (as Fred C. Blau)
Kathryn Blondell ... hair stylist (as Kathryn L. Blondell)
Richard Dean ... makeup artist
Arnold Gargiulo ... prosthetics
Michael Hancock ... tattoo artist (as Michael A. Hancock)
Yasue Ishikawa ... hair stylist: Japan / makeup artist: Japan
Susan V. Kalinowski ... hair stylist
Mark Maitre ... prosthetics
Neal Martz ... prosthetic makeup artist
Lyndell Quiyou ... hair stylist
Christina Smith ... makeup artist
Yukio Ueda ... hair stylist: Japan / makeup artist: Japan
Ken Walker ... prosthetic makeup artist (as Kenneth David Walker)
Monty Westmore ... makeup artist
Akemi Yoshikado ... hair stylist: Japan / makeup artist: Japan

Production Management 

Mel Dellar ... unit production manager (as Mel D. Dellar)
Yuki Otsuka ... unit manager: Japan (as Yûkichi Ohtsuka)
David Salven ... unit production manager
Michael Tadross ... unit production manager
William Watkins ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Bobby Bass ... second unit director
Jodi Ehrlich ... second assistant director
Bettiann Fishman ... second assistant director
Katy Garretson ... dga trainee (as Kathleen E. Garretson)
Bob Lewis ... additional second assistant director
Dennis Maguire ... first assistant director: second unit
Kenneth Payton ... second assistant director: second unit
Aldric La'auli Porter ... first assistant director
Benjamin Rosenberg ... first assistant director
Akiko Sakagame ... second assistant director: Japan (as Akiko N. Sakagami)
Masayuki Taniguchi ... first assistant director: Japan
Eric Wall ... additional second assistant director
Cellin Gluck ... second assistant director (uncredited)

Art Department 

Richard T. Allen ... construction coordinator
Rubin Andreatta ... greensman (as Rubin A. Andreatta)
Richard J. Bayard ... construction coordinator
James R. Bayliss ... set designer
James Betts ... painter (as Jim Betts)
Gary Clark ... painter (as Gary A. Clark)
Yasushi Daikoji ... property master: Japan
Glen R. Feldman ... assistant property master (as Glenn R. Feldman)
James V. Gartland ... head construction grip
Michael W. Hirabayashi ... art department technical advisor
Michael P. Hunter ... assistant property master
Roger M. Janson ... construction foreperson (as Roger Janson)
Alan S. Kaye ... set designer
Sherman Labby ... illustrator
Loren Levy ... property person
Robert Maddy ... set designer
John Matheson ... general construction foreperson
Dave Newhouse ... greensman (as David Newhouse)
Douglas W. Randall ... carpenter
Thomas Saccio ... property master
Kyoji Sasaki ... set decorator: Japan
John Schacht ... lead person (as John A. Schacht)
Charles Sertin ... property person
Barton M. Susman ... lead person
Kazuo Takenaka ... art director: Japan
Robert Van Dyke ... propmaker foreman
Kenneth Weinberg ... assistant property master
Dean Wilson ... property master
Robert A. Woolfe ... scenic artist
Max E. Brehme ... props (uncredited)
Teresa Carriker-Thayer ... assistant art director (uncredited)
Andrew Neskoromny ... set designer (uncredited)
Michael Saccio ... assistant property master (uncredited)
Robert Topol ... master scenic artist: New York (uncredited)
M. Tony Trotta ... camera scenic artist: New York (uncredited)

Sound Department 

Richard Adams ... sound editor
Milton C. Burrow ... supervising sound editor
Neil Burrow ... sound editor
Scott Burrow ... sound editor
Greg Curda ... foley mixer
Gordon Davidson ... sound editor
Steve Dewey ... additional sound effects (as Stephen Dewey)
Ken Dufva ... foley artist
Dan Engstrom ... assistant sound editor
David Lee Fein ... foley artist
Mark C. Grech ... utility sound technician
Douglas Greenfield ... stereo sound consultant: Dolby
John G. Hill ... apprentice sound editor
Kelly L. Manger ... assistant sound editor
Robyn A. Manger ... apprentice sound editor
William L. Manger ... supervising sound editor
Larry Mann ... sound editor
Donald O. Mitchell ... sound re-recording mixer
Kevin O'Connell ... sound re-recording mixer
Wendy Oates ... looping coordinator
Richard Oswald ... sound editor
Kay Rose ... sound editor
Greg P. Russell ... sound re-recording mixer
James Sabat ... production sound mixer (as James J. Sabat)
Louis Sabat ... boom operator
Timothy P. Salmon ... boom operator
Chester Slomka ... sound editor (as Chester L. Slomka)
Bill Voigtlander ... adr editor
Keith A. Wester ... production sound mixer
Bill Wylie ... sound editor
Jim Yant ... sound editor
Jack Keller ... sound recordist (uncredited)

Special Effects by 

Al Griswold ... special effects (as Albert Griswold)
Todd Jensen ... special effects
Stan Parks ... special effects supervisor
Ken Pepiot ... special effects (as Kenneth D. Pepiot)
Kevin Quibell ... special effects (as Kevin S. Quibell)
John Chapot ... special effects technician (uncredited)
Andy Clement ... special makeup effects (uncredited)
Michael Meier ... pyrotechnician (uncredited)

Visual Effects by 

Wayne Baker ... effects camera assistant (uncredited)

Stunts 

Jay Amor ... stunts
Gregory J. Barnett ... stunts (as Greg Barnett)
Bobby Bass ... stunt coordinator
Peter Bucossi ... stunts
Phil Chong ... stunts
Clarke Coleman ... stunts (uncredited)
Gary Davis ... stunts
Andy Duppin ... stunts
Kenny Endoso ... stunts
Frank Ferrara ... stunts
Al Goto ... stunts
John Hateley ... stunts
Peter Hock ... stunts
Daishi Ichizawa ... stunts
Brian Imada ... stunts
Steven Ito ... stunts (as Steve Ito)
John Kayton ... stunts
Daniel Lee ... stunts (as Danny Lee)
Geoff Lee ... stunts (as Geoff M. Lee)
Leo Lee ... stunts
Al Leong ... stunts
Jim Lovelett ... stunts (as James Lovelett)
Harry Madsen ... stunts
John Patrick McLaughlin ... stunts
Garry Pastore ... utility stunts
Sandy Richman ... stunts
Michael Runyard ... stunts (as Michael G. Runyard)
Bill M. Ryusaki ... stunts (as Bill Ryusaki)
Alex Stevens ... stunts
Mak Takano ... stunts
Hiroshi Tom Tanaka ... stunts (as Tom Tanaka)
David Webster ... stunts
Danny Wong ... stunts
Lightning Bear ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Howard Atherton ... additional photographer
Larry J. Aube ... first company grip
David Augsburger ... second assistant camera
Ed Ayer ... chief lighting technician (as Edward A. Ayer)
Robert L. Blatman ... aerial photography technician (as Rob Blatman)
Buz Brown ... aeriel photography technician
David Canestro ... second company grip
Michael J. Coo ... dolly grip
Jerry DeBlau ... assistant chief lighting technician (as Jerry De Blau)
John W. DeBlau ... chief lighting technician (as John W. De Blau)
Frank Detone Jr. ... best boy grip
James 'Packy' Dolan ... chief lighting technician (as James E. Dolan)
Richie Ford ... electrician
Steven W. Gage ... grip (as Steve Gage)
Bill Gerardo ... second assistant camera (as William Gerardo)
Vinnie Gerardo ... first assistant camera (as Vincent Gerardo)
Craig Haagensen ... camera operator
Howard J. Hand ... first assistant camera
David James ... still photographer
Michael Kelem ... aerial photography technician
Ted J. Kredo ... assistant chief lighting technician (as Ted Kredo)
Bobby Mancuso ... second assistant camera (as Robert Mancuso)
Nicholas J. Musuraca ... first assistant camera
Mitsuki Nakamura ... first company grip: Japan (as Mitsuyoshi Nakamura)
David B. Nowell ... aerial photographer (as David Nowell)
Takeshi Okubo ... chief lighting technician: Japan
Billy Patsos ... dolly grip (as William Patsos)
George Patsos ... first company grip
Richard Randall ... grip (as Richard Jeffrey Randall)
Calmar Roberts ... first assistant camera (as Calmar King Roberts Jr.)
Robin Roberts ... second company grip (as Robin L. Roberts)
David Roth ... second assistant camera
Alan B. Samuels ... video assistant
Andrew D. Schwartz ... still photographer (as Andy Schwarz)
Lance Shepherd ... electrician
Phillip Silver ... video assistant (as Philip A. Silver)
Bruce W. Talamon ... still photographer
Sharon L. Wilson ... second assistant camera
Alexander Witt ... camera operator (as Alexander B. Witt)
Thomas Enright ... electrician (uncredited)
Craig Haagensen ... director of photography: second unit (uncredited)
Tom Hopkins ... video assist operator: Japan (uncredited)
Ron Kunecke ... musco light operator (uncredited)
Robert Shepherd ... house electrician (uncredited)

Casting Department 

Joy Dickson ... casting associate
Steve Dobbins ... extras casting
Debi Manwiller ... casting assistant (as Debbie Manwiller)
Nobuaki Murooka ... casting: Japan
Melissa Skoff ... additional casting
Joy Todd ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

William A. Campbell ... wardrobe supervisor
Lisa Grace Erndt ... costumer
Joseph L. Gruca ... costumer
Elaine Maser ... costumer (as Elaine P. Maser)
Jennifer L. Parsons ... costume supervisor
Kazuko Shimada ... wardrobe coordinator: Japan
Melissa Stanton ... wardrobe supervisor (as Melissa A. Stanton)
Richard von Ernst ... assistant costume designer (as Richard Von Ernst)

Editorial Department 

Jacqueline Cambas ... additional editor
Nancy Frazen ... second assistant editor
Garet Gluck ... apprentice editor
William D. Gordean ... additional editor (as William Gordean)
Aubrey Head ... color timer
Deborah Peretz ... second assistant editor
Robert P. Walzer ... apprentice editor
William Webb ... first assistant editor
Donald Freeman ... final colorist (uncredited)

Music Department 

James Flamberg ... supervising music editor
Norman Ludwin ... musician
Jay Rifkin ... music scoring mixer
Dick Rudolph ... music supervisor
Shirley Walker ... conductor / orchestrator
Bob Bornstein ... music preparation (uncredited)
Dan Goldwasser ... soundtrack producer (uncredited)
David Paich ... composer: additional music (uncredited)

Transportation Department 

Bill Curry Jr. ... transportation captain (as William J. Curry Jr.)
Lee Garibaldi ... transportation co-captain
Masahiro Hirose ... transportation manager: Japan
Dennis Salomone Sr. ... transportation co-captain (as Dennis Salomone)
Tommy Tancharoen ... transportation coordinator (as Vanchat 'Tommy' Tancharoen)

Other crew 

Mary Ellen Brennan ... video coordinator
Alan Brown ... dialogue coach
Gary Burns ... assistant: Mr. Scott (as Cary Burns)
Kevin Richard Buxbaum ... accountant (as Kevin R. Buxbaum)
Laura Carriker ... production assistant
Al Cerullo ... helicopter pilot
Jeff Chamberlain ... dialogue coach
Maggie Constantinidis ... assistant: Mr. Jaffe
Peter DePalma ... assistant: Mr. Douglas
Robert Doyle ... location manager
Susumu Ejima ... location manager: Japan
Kazuaki Enomoto ... location manager: Japan
Kim Festa ... assistant: Ms. Lansing
Dan Furst ... dialogue coach
Mimi Polk Gitlin ... production associate (as Mimi Polk)
Cellin Gluck ... production assistant
Anthony Goldschmidt ... title designer: main titles
Ken Haber ... location manager (as Kenneth Haber)
Michiyo Hayashi ... assistant: Mr. Jaffe, Japan
Kenichi Horii ... location manager: Japan
Claudio Jacobellis ... production assistant
Debra D. Jeffreys ... assistant production office coordinator
Tom Jones ... craft service (as Thomas B. Jones)
Keiko Kanzaki ... assistant: Mr. Douglas, Japan
Carol Keith ... assistant production office coordinator
Eric Klosterman ... location manager (as Eric S. Klosterman)
Luca Kouimelis ... script supervisor
Terry Ladin ... production office coordinator (as Terry Ellen Ladin)
David R. Lawson ... first aid
Yuriko Mameshiro ... accountant: Japan
Carol Mann ... assistant: Ms. Lansing
Patt McCurdy ... production office coordinator
Kim McLaren ... assistant production accountant
Alison Meyer ... production assistant
Justin Morrit ... production assistant
Eric Myers ... unit publicist
Koichi Nakajima ... translation advisor: Japanese
Trisha O'Brien ... assistant: Mr. Jaffe
Mitsuko Oki ... assistant: Mr. Mizuno, Japan
Jennifer Pinkerton ... assistant production office coordinator
Bob Roddy ... first aid
Wendi Rose ... production assistant
Debbie Schwab ... production office coordinator (as Deborah L. Schwab)
Jake Scott ... assistant: Mr. Spencer
Frank Serrano ... production assistant
Steven Shkolnik ... location manager (as Steve Shkolnik)
Atsushi Takayama ... location manager: Japan
Robert Thorson ... production auditor (as Bob Thorson)
Roni Wheeler ... production assistant (as Roni Wheeler-Poole)
Robert 'Bobby Z' Zajonc ... helicopter pilot (as Bob Zajonc)
William M. DeLuca ... mechanic (uncredited)
Seiji Okamura ... bilingual assistant unit publicist (uncredited)
Aaron Sadovsky ... production assistant (uncredited)

Thanks 

Yûsaku Matsuda ... in memory of

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page