Edit
Back to the Future Part II (1989) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Robert Zemeckis

Writing Credits (WGA)  

Robert Zemeckis ... (characters) &
Bob Gale ... (characters)
 
Robert Zemeckis ... (story) &
Bob Gale ... (story)
 
Bob Gale ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
3-D
...
...
...
...
Jay Koch ...
Charles Gherardi ...
...
...
...
...
John Thornton ...
Theo Schwartz ...
Lindsey Whitney Barry ...
Judy Ovitz ...
Stephanie Williams ...
Officer Foley (as Stephanie E. Williams)
Marty Levy ...
Cab Driver
...
Jim Ishida ...
Fujitsu (as James Ishida)
Nikki Birdsong ...
...
Dad
Junior Fann ...
Mom
Shaun Hunter ...
...
Bum (as Buck Flower)
...
Museum Narrator (voice)
Tamara Carrera ...
Jacuzzi Girl #1
...
Jacuzzi Girl #2 (as Tracy D'Aldia)
Jennifer Brown ...
Basketball Kid #1
Irina Cashen ...
Basketball Kid #2
Angela Greenblatt ...
Basketball Kid #3
Cameron Moore ...
Basketball Kid #4
Justin Mosley Spink ...
Basketball Kid #5
Lisa Freeman ...
John Erwin ...
Radio Sportscaster (voice)
Harry Waters Jr. ...
David Harold Brown ...
Tommy Thomas ...
Lloyd L. Tolbert ...
Granville 'Danny' Young ...
...
CPR Kid
...
Freddie ...
...
George McFly (archive footage)
Rest of cast listed alphabetically:
...
Dance Extra (uncredited)
...
Joe (archive footage) (uncredited)
Sean Michael Fish ...
King Neptune (uncredited)
Donald Fullilove ...
Goldie Wilson III (uncredited)
Annette May ...
(uncredited)
Mary Ellen Trainor ...
Officer Reese (uncredited)
...
Ramon Rojo (archive footage) (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Neil Canton ... producer
Bob Gale ... producer
Kathleen Kennedy ... executive producer
Frank Marshall ... executive producer
Steven Spielberg ... executive producer
Steve Starkey ... associate producer

Music by 

Alan Silvestri

Cinematography by 

Dean Cundey ... director of photography

Film Editing by 

Harry Keramidas
Arthur Schmidt

Casting By 

Mike Fenton
Valorie Massalas
Judy Taylor

Production Design by 

Rick Carter

Art Direction by 

Margie Stone McShirley

Set Decoration by 

Linda DeScenna ... (as Linda De Scenna)

Costume Design by 

Joanna Johnston

Makeup Department 

Ellis Burman Jr. ... makeup artist (as Ellis Berman)
Dorothy Byrne ... hair stylist
Hazel Catmull ... hair stylist
Ken Chase ... makeup designer
Nancy J. Hvasta Leonardi ... makeup artist (as Nancy Hvasta)
Michael Mills ... makeup applier
Kenny Myers ... makeup applier
Allen Payne ... hair stylist
Elizabeth Rabe ... additional hair stylist
Bron Roylance ... makeup artist: Michael J. Fox
Roland Blancaflor ... foam latex technician (uncredited)

Production Management 

Joan Bradshaw ... unit production manager
Martin Cohen ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Cara Giallanza ... second assistant director
Max Kleven ... second unit director
David McGiffert ... first assistant director
Bruce Moriarty ... first assistant director: second unit
Tom Phillips ... second assistant director: second unit (additional photography)
Susan Rosen ... dga trainee
Noel Tomlinson ... second assistant director: second unit

Art Department 

Daniel R. Bentley ... property master: second unit (as Dan Bentley)
Larry Boyd ... set dresser
Lynn Christopher ... assistant art director
Cary Conway ... painter
Erin M. Cummins ... assistant art director (as Erin Cummins)
Jim Dultz ... assistant art director
Beverli Eagan ... set designer
Bob Fox ... painter decorator
Jerry Gadette ... stand-by painter
Neil Garland ... propmaker
Walt Hadfield ... construction coordinator
David Halver ... painter: second unit
Stephen Homsy ... set designer
Lawrence A. Hubbs ... set designer (as Larry Hubbs)
Martha Johnston ... set designer
David Jonas ... production illustrator
Martin A. Kline ... production illustrator (as Marty Kline)
Mark Konkel ... painter
Tim R. Lafferty ... propmaker
Larry Lennert ... greensman
Richard Leon ... assistant property master
Kevin Mangan ... greensman: second unit
Tom McCown ... lead man
Ric McElvin ... lead man
Nancy Mickelberry ... set designer (as Nancy Nickelberry)
Dan Ondrejko ... greensman
Lee Orlikoff ... set dresser
Joseph G. Pacelli Jr. ... set designer (as Joseph G. Pacelli)
Tony Piller ... set dresser
John Rankin ... set dresser
David Robbie ... plaster foreman (as Dave Robbie)
Danny Rogers ... signs and graphics
Jerry Sargent ... construction foreman
Paul Sonski ... set designer
William James Teegarden ... assistant art director (as Jim Teegarden)
John Tyrrell ... paint foreman
Ed Verreaux ... assistant art director
James F. Walker ... construction foreman (as Jim Walker)
'Dangerous' Bob Widin ... assistant property master
Steven Wolff ... set designer (as Steve Wolff)
John Zemansky ... property master
Paul Vincent Fusco ... props (uncredited)
Laura Molina ... props (uncredited)
Valerie Sofranko ... scenic painter (uncredited)
Drew Struzan ... poster artist (uncredited)

Sound Department 

Rick Alexander ... sound re-recording mixer
Mary Andrews ... adr editor
Peter C. Barbour ... assistant sound editor
Gregg Baxter ... sound editor
David Bifano ... audio programmer
James Bolt ... sound re-recording mixer
Alan Bromberg ... sound editor
Charles L. Campbell ... supervising sound editor
Desmond Cannon ... assistant adr editor
Paul Timothy Carden ... sound editor
Larry Carow ... sound editor
Louis L. Edemann ... supervising sound editor
Joel Fein ... sound re-recording mixer
D.G. Fisher ... cable person
Richard C. Franklin ... sound editor (as Richard C. Franklin Jr.)
Ellen Heuer ... foley artist
William B. Kaplan ... production sound mixer
Donald J. Malouf ... sound editor
Gary Mundheim ... sound editor (as Gary M. Mundheim)
Robb Navrides ... supervising sound editor: restoration
Chuck Neely ... sound editor
Mel Neiman ... processed sound effects
Greg Orloff ... foley mixer
John Roesch ... foley artist
Rod Rogers ... assistant adr editor
Albert Romero ... sound recordist
Joseph T. Sabella ... foley artist (as Joe Sabella)
Earl Sampson ... boom operator (as Earl F. Sampson)
Larry Singer ... adr supervisor
Stephanie D. Singer ... assistant adr editor (as Stephanie Singer)
Susumu Tokunow ... sound recordist
Carolyn Tapp ... foley recordist (uncredited)

Special Effects by 

Yarek Alfer ... miniatures crew/modelmaker
David Blitstein ... special effects
Randy Cabral ... special effects
Donald Elliott ... special effects foreman
Joss Geiduschek ... special effects shop
Pete Gerard ... special effects shop (as Bryson Gerard)
Thomas R. Homsher ... special effects technician
Michael Joyce ... special effects shop
Michael Lantieri ... special effects supervisor
Roger Lifsey ... special effects: second unit
Matt McDonnell ... special effects purchaser
Tim Moran ... special effects: second unit
Mark Noel ... special effects shop
Larry Odien ... special effects crew
Tom Pahk ... prop shop/model supervisor (as Thomas Pahk)
John Palmer ... special effects project supervisor: WonderWorks
Michael Roundy ... special effects crew
Gregory C. Tippie ... special effects: second unit (as Greg Tippie)
Brian Tipton ... special effects
Joanne Bloomfield ... fabricator (uncredited)

Visual Effects by 

Barbara Affonso ... model maker: ILM
Jon Alexander ... optical camera operator: ILM
Charles Bailey ... model maker: ILM (as Charlie Bailey)
Gordon Baker ... animator: ILM
Bill Barr ... stage technician: ILM
Greg Beaumonte ... vistaglide system: ILM
William Beck ... model maker: ILM
Kathleen Beeler ... rotoscoper: ILM
John Bell ... visual effects art director: ILM
Tom Bertino ... rotoscope supervisor: ILM
Andrea Biklian ... optical coordinator: ILM
Mike Bolles ... vistaglide system: ILM
Barbara Brennan ... rotoscoper: ILM
Marty Brenneis ... vistaglide system: ILM
Kim Bromley ... visual effects coordinator: ILM
Elizabeth Ann Bundschu ... production assistant: ILM (as Elizabeth Bundschu/Mooney)
Anne Calanchini ... visual effects coordinator: ILM
Charlie Canfield ... effects camera operator: ILM (as Charles Canfield)
Jo Carson ... camera assistant: ILM
Sean M. Casey ... matte artist: ILM (as Sean Casey)
Lanny Cermak ... vistaglide system: ILM
Wade Childress ... matte photography: ILM
Donald Clark ... optical camera operator: ILM (as Don Clark)
Charlie Clavadetscher ... effects camera operator: ILM (as Charles Clavadetscher)
Mike Cochran ... vistaglide system: ILM
Susan Adele Colletta ... post production coordinator
Michael Cooper ... optical line-up: ILM
Peter Daulton ... camera operator: ILM
Christofer Dierdorff ... effects camera operator: ILM (as Christopher Dierdorff)
Mark A.Z. Dippé ... computer graphics: ILM (as Mark Dippee)
Les Dittert ... computer graphics: ILM
Jeff Doran ... optical camera operator: ILM
Loring Doyle ... visual effects artist
Timothy Eaton ... visual effects editor: ILM (as Tim Eaton)
Selwyn Eddy ... vistaglide operator: ILM (as Selwyn Eddy III)
John Ellis ... optical photography supervisor: ILM
Scott Farrar ... associate visual effects supervisor: ILM
Bob Fernley ... optical processing: ILM
Jon Foreman ... model maker: ILM
Joe Fulmer ... vistaglide system: ILM
Michael Fulmer ... model maker: ILM (as Mike Fulmer)
George Gambetta ... optical line-up: ILM
Steve Gawley ... supervising model maker: ILM
John Gazdik ... camera assistant: ILM (as John Gazdick)
Tim Geideman ... optical processing: ILM
Ray Gilberti ... camera operator: ILM
Tim Gillet ... model mechanical design: ILM (as Tim Gillett)
Reuben Goldberg ... pyro technician: ILM
John Goodson ... model maker: ILM
Chris R. Green ... animator: ILM (as Chris Green)
Joanne Hafner ... rotoscoper: ILM
James Hagedorn ... optical camera operator: ILM
David Hallinger ... camera assistant: ILM
David Hanks ... camera assistant: ILM (as Dave Hanks)
Kevin Havner ... negative cutter: ILM
Rebecca Heskes ... rotoscoper: ILM (as Rebecca Petrulli)
Sandy Houston ... rotoscoper: ILM
Larry Hunter ... stage technician: ILM
Peg Hunter ... optical line-up: ILM
Steve Hyde ... visual effects artist
Brad Jerrell ... supervising stage technician: ILM
Keith Johnson ... optical camera operator: ILM
Ed Jones ... executive in charge of post-production: ILM (as Ed L. Jones)
Randy Jonsson ... camera assistant: ILM (as Randy Johnson)
David Karpman ... optical line-up: ILM
Sandra Ford Karpman ... computer graphics: ILM (as Sandy Ford)
Ira Keeler ... model maker: ILM
Kathleen Keeler ... rotoscoper: ILM
Suella Kennedy ... visual effects producer: ILM
Bill Kimberlin ... visual effects editor: ILM
Jennifer Knoll ... visual effects coordinator: ILM
Tad Krzanowski ... model mechanical design: ILM (as Tad Krazanowski)
Brad Kuehn ... optical line-up: ILM
Demetre Lagios ... vistaglide system: ILM
Jeffrey A. Leake ... stage technician: ILM (as Jeff Lake)
Jennifer Lee ... optical line-up: ILM
James Lim ... optical camera operator: ILM
Ross Lorente ... stage technician: ILM
Jonathan Luskin ... computer graphics: ILM
Mike MacKenzie ... vistaglide engineer: ILM
John Malvino ... matte photography: ILM
Michael McGovern ... assistant effects editor: ILM
Roberto McGrath ... negative cutter: ILM
Scott McNamara ... model mechanical design: ILM
Gary Meyer ... vistaglide system: ILM
Carl Miller ... camera assistant: ILM
Richard Miller ... model maker: ILM
Terry Molatore ... rotoscoper: ILM (as Terry Sittig)
Jack Mongovan ... rotoscoper: ILM
Amy Moore ... production assistant: ILM
Tim Morgan ... stage technician: ILM
Ellen Mueller ... rotoscoper: ILM
Patrick T. Myers ... effects camera operator: ILM
Lori J. Nelson ... optical line-up: ILM (as Lori Nelson)
Cameron Noble ... effects camera operator: ILM
Kerry Nordquist ... matte artist: ILM
Terry O'Brien ... optical camera operator: ILM
Kate O'Neill ... camera assistant: ILM
Michael Olague ... visual effects crew
Dawn Oltman ... editorial coordinator: ILM
David Owen ... matte artist: ILM
Udo Pampel ... vistaglide system: ILM
Terrence Peck ... assistant effects editor: ILM (as Terry Peck)
Lorne Peterson ... model maker: ILM
Vance Piper ... camera assistant: ILM
Ken Ralston ... visual effects supervisor
Chuck Ray ... pyro technician: ILM
Louis Rivera ... negative cutter: ILM
Stuart Robertson ... optical photography supervisor: ILM
Stephen Rosenbaum ... computer graphics: ILM
Martin Rosenberg ... camera operator: ILM
Scott Ross ... general manager: ILM
Thomas Rosseter ... optical line-up: ILM (as Tom Rosseter)
Mark Siegel ... model maker: ILM
John Silver ... stage technician: ILM
Kenneth Smith ... optical camera operator: ILM
Thomas J. Smith ... optical camera operator: ILM (as Tom Smith)
Douglas Smythe ... computer graphics: ILM (as Doug Smythe)
Eben Stromquist ... model mechanical design: ILM
Duncan Sutherland ... camera assistant: ILM
Pat Sweeney ... camera operator: ILM (as Patrick Sweeney)
Eric Swenson ... effects camera operator: ILM
Wes Takahashi ... animation supervisor: ILM
Larry Tan ... model maker: ILM
Melissa Taylor ... visual effects coordinator: ILM
Timothy Taylor ... vistaglide system: ILM (as Tim Taylor)
Vince Tilker ... vistaglide system: ILM
Pat Turner ... camera operator: ILM
Sean Turner ... animator: ILM
Yusei Uesugi ... matte artist: ILM
I.J. Van Perre ... stage technician: ILM
Wim van Thillo ... model maker: ILM (as Wim Van Thillo)
Bruce Vecchitto ... optical line-up: ILM
Danny Wagner ... model maker: ILM (as Dan Wagner)
Bruce Walters ... effects camera supervisor: ILM
Greg Walters ... camera assistant: ILM
Judith Weaver ... animation coordinator: ILM
Chuck Wiley ... model maker: ILM
Jeffrey Wilkins ... model mechanical design: ILM (as Jeff Wilkins)
Isa Alsup ... computer animation (uncredited)
Patrick Clancey ... effects compositor of video playback material (uncredited)
Steven Kosakura ... vistaglide technician (uncredited)

Stunts 

Bobby Aldridge ... utility stunts
Tony Brubaker ... stunts (as Anthony Brubaker)
Will Cascio ... stunts
Jake Crawford ... stunt performer
Charles Croughwell ... stunts
Bret Culpepper ... stunt safety
Cheryl Wheeler Duncan ... stunt double: Darlene Vogel (as Cheryl Wheeler-Dixon) / stunts (as Cheryl Wheeler-Dixon)
Greg Wayne Elam ... stunts
Richie Gaona ... stunts (as Richard Gaona)
Karen Laine ... stunts
Gary Morgan ... stunts
Pat Romano ... stunts (as Patrick Romano)
David Rowden ... stunts (as David Scott Rowden)
John-Clay Scott ... stunts (as John Clay Scott)
Walter Scott ... stunt coordinator
R.L. Tolbert ... stunts
Mike Watson ... stunts
Lane Leavitt ... stunts (uncredited)
Gregg Smrz ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Bill Baker ... key rigging grip
Josh Bleibtreu ... first assistant camera: second unit
Clyde E. Bryan ... first assistant camera
Don Burgess ... director of photography: second unit
Ron Cardarelli ... key grip
Steve Chandler ... lighting technician
Peter Clarson ... gaffer: second unit
Larry D. Davis ... second assistant camera (as Larry Dean Davis)
Marty Dobkousky ... grip (as Marty Dobkowsky)
David Fay ... key grip: additional photography
Michael Ferris ... camera operator: second unit
Thomas B. Ham ... rigger (as Tom Ham)
Elisha Harris ... gaffer: additional photography (as Eli Harris)
Casey Hotchkiss ... additional camera operator (as Case Hotchiss)
Steve Irwin ... video playback engineer
Ian Kelly ... video engineer
Kris Krosskove ... additional assistant camera (as Kris Krosscove)
Ron Kunecke ... musco light operator
Al LaVerde ... dolly grip: second unit (as Al La Verde)
George Loomis ... additional camera operator
Sid Lucero ... best boy grip
Thomas Marshall ... assistant chief lighting technician (as Thom Marshall)
Ralph Nelson ... still photographer (as Ralph Bahnsen Nelson)
Ron Newburn ... rigging electric
Ed Nielson ... camera operator: additional photography (as Ed Neilson)
John O'Grady ... rigger
Fred Perdue ... grip
Jack Priestley ... director of photography: additional photography
Jim Rankin ... rigger
Robin Roberts ... grip
Rick Robinson ... assistant camera
Joe Rowan ... best boy electric: second unit
Gary Schillp ... grip
Eric Smith ... electrician
Mark Soucie ... lighting technician
Raymond Stella ... camera operator (as Raymond N. Stella)
Ty Suehiro ... best boy grip: second unit
Steve Tate ... additional assistant camera
Edward R. Thompson Jr. ... lighting technician (as Ed Thompson)
John D. Todd ... best boy electric: Universal (as John Todd)
Dave Wachtman ... dolly grip
Mark Walthour ... chief lighting technician (as Mark D. Walthour)
Clay H. Wilson ... key grip: second unit (as Clay Wilson)
Jolanda R. Wipfli ... camera loader
Anthony Wong ... lighting technician
Moshe Levin ... camera operator (uncredited)

Casting Department 

Joni Kearney ... casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Gala Autumn ... costumer
James P. Cullen ... costumer (as Jim Cullen)
Bill Hargate ... costume constructor
Kelly Lindquist ... costumer
Nancy McArdle ... costume supervisor: women
Maurice Palinski ... costumer (as Frank 'Maurice' Palinski)
David S. Powell ... costumer (as David Powell)
Ivette Silberman ... costumer
Chuck Velasco ... costume supervisor: men
Tomas Velasco ... costume constructor
Barcie Waite ... costumer

Editorial Department 

Eric C. Daroca ... apprentice editor (as Eric Daroga)
Dale E. Grahn ... color timer (as Dale Grahn)
Peter Lonsdale ... associate editor
Janet Fiona Mason ... assistant editor (as Janet Mason)
Carin-Anne Strohmaier ... assistant editor
Valance Eisleben ... high definition editorial services (uncredited)
Alexandra Leviloff ... second assistant editor (uncredited)

Music Department 

James B. Campbell ... orchestrator
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor
Kenneth Karman ... music editor
Dennis S. Sands ... music scoring mixer (as Dennis Sands)
Jacqueline Tager ... assistant music editor
James Thatcher ... musician: French horn solos
Chuck Domanico ... musician: bass (uncredited)

Transportation Department 

Richard Burch ... driver: insert car
Denny Caira ... transportation captain: second unit
Lyle Christensen ... shotmaker driver
Dale Henry ... transportation captain
Hugh Kelly ... driver: second unit
Michael D. Kuljis ... transportation coordinator: picture cars (as Mike Kuljis)
Russell McEntyre ... transportation coordinator
Keith O'Brien ... transportation co-captain

Other crew 

Larina Jean Adamson ... video playback design supervisor (as Larina Adamson)
Colleen Arnaud ... assistant accountant
Rebecca Baehler ... production assistant
John Bell ... consultant: future
Kevin Berman ... consultant
Michael J. Burmeister ... additional location manager
Mark Cary ... production assistant
Doug Chiang ... consultant: future (as Doug Chang)
Jeffrey Cranford ... production assistant (as Jeff Cranford)
Matilda de Cagny ... dog trainer: "Einstein" (as Matilda De Cagny)
Mary Anne De Simone ... assistant: Mr. Gale
Edward Eyth ... consultant: future (as Ed Eythe)
Charles F. FitzSimons ... photo double: "Biff"
Tim Flattery ... consultant: future
Spencer Franklin ... production assistant
Walt Freitas ... mechanic
Phil Garner ... consultant: future
Gary Gero ... animal trainer
Tim Gonzales ... craft service: second unit (as Tim Gonzalez)
Alan Greedy ... script supervisor: second unit
Scott Harris ... production assistant
Sean Haworth ... production assistant (as Sean Howarth)
Gus Hill ... caterer: second unit
Kevin Holloway ... photo double: Marty
Steve Irwin ... video consultant
Brad Jeffries ... choreographer
Dawn Jones ... production assistant: second unit (as Dawn Laurel)
Tony Kerum ... caterer
Julie Kingsdale ... assistant: Mr. Zemeckis
Michael Klastorin ... unit publicist
L. James Langlois ... production assistant
Stevie Lazo ... production accountant
Tali Lipa ... construction accountant
Marc Madrick ... assistant accountant
Lorenzo Marchessi ... photo double / production assistant
Jim Michaels ... computer playback operator
Hayley B. Miller ... assistant: Mr. Starkey (as Hayley Miller)
Leanne Moore ... supervising production accountant
Paul Pav ... location manager
Willie Radcliff ... craft service
Bonne Radford ... production controller
Mary T. Radford ... assistant: Mr. Marshall (as Mary Radford)
Susan Spencer Robbins ... assistant production coordinator
Lata Ryan ... production coordinator
Michael Scheffe ... consultant: future (as Mike Scheffe)
Jay Shapiro ... production assistant
Mark Snovell ... product research coordinator
Marion Tumen ... script supervisor
Kelly C. Wallace ... assistant: Mr. Canton (as Kelly Carlyle Wallace)
Kerry Warn ... consultant: future
Simon Wells ... consultant: future
T.J. Healy II ... assistant: Christopher Lloyd (uncredited)
Jeffrey A. Humphreys ... studio utility (uncredited)
Adam Pinkstaff ... vehicle fabricator (uncredited)
Alexander Xavier Ponce-Bonano ... production assistant (uncredited)
Daniel Wheatcroft ... studio executive (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page