Edit
Always (1989) Poster

(1989)

Full Cast & Crew

Directed by 

Steven Spielberg

Writing Credits (WGA)  

Jerry Belson ... (screenplay)
 
Dalton Trumbo ... (screenplay "A Guy Named Joe")
 
Frederick Hazlitt Brennan ... (screenplay adaptation "A Guy Named Joe")
 
Chandler Sprague ... (story "A Guy Named Joe") and
David Boehm ... (story "A Guy Named Joe")

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
Hap
...
Dave
...
Powerhouse
Ed Van Nuys ...
...
Rachel
...
Don
...
Alex
...
Charlie
Michael Steve Jones ...
Grey
...
Air Traffic Controller
Jim Sparkman ...
Dispatcher
...
Bus Driver
Shereil L. Bowens ...
Child on Bus
Acencion Fuentes ...
Child on Bus
Todd Jacobson ...
Child on Bus
DeMarious T. Morganfield ...
Child on Bus
Mike O'Neal ...
Ground Pounder #1
Larry Landless ...
Ground Pounder #2
Steve Shatnyski ...
Ground Pounder #3 (as Steve Shatynski)
James Pruitt ...
Ground Pounder #4
Joseph McCrossin ...
Mechanic #1
...
The Singer (as J.D. Souther)
...
Band
David Kitay ...
Band
Gene Strimling ...
Band
Roy E. Harrison ...
Fisherman #1 (as Roy Harrison)
Ted Grossman ...
Fisherman #2
Gerry Rothschild ...
Carl the Barkeep
Loren Smothers ...
Bartender
Taleena Ottwell ...
Bar Girl
Rest of cast listed alphabetically:
...
Pilot (uncredited)
...
Fireman (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Kathleen Kennedy ... producer
Frank Marshall ... producer
Steven Spielberg ... producer
Richard Vane ... co-producer

Music by 

John Williams

Cinematography by 

Mikael Salomon

Film Editing by 

Michael Kahn

Casting By 

Lora Kennedy

Production Design by 

James D. Bissell ... (as James Bissell)

Art Direction by 

Christopher Burian-Mohr

Set Decoration by 

Jackie Carr

Costume Design by 

Ellen Mirojnick

Makeup Department 

Don L. Cash ... makeup artist
Carolyn Elias ... hair stylist
Susan V. Kalinowski ... hair stylist
James Lee McCoy ... makeup artist (as James McCoy)
Dione Taylor ... hair stylist (as Dione Taylor-Demsky)

Production Management 

Martin Cohen ... post-production supervisor: Amblin
Gary Daigler ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Linda Brachman ... second second assistant director
Bruce Cohen ... second assistant director
James W. Gavin ... director: additional aerial sequences
Pat Kehoe ... first assistant director
Frank Marshall ... second unit director: Montana unit
Annette Sutera ... dga trainee

Art Department 

Craig B. Ayers Sr. ... greensman (as Craig Ayers)
Charles Bible ... labor foreman
Thomas E. Brown ... paint foreman (as Thomas Brown)
Mike Carrillo ... assistant property master
Robert Caruso ... construction gang boss
Ernest Depew ... construction coordinator
Steven Dirksen ... labor foreman
Tim Donelan ... lead man
Richard Fernandez ... art director: Washington
Louis S. Fleming ... property master
Jeremie Frank ... scenic artist
Antonio Gaeta ... plaster foreman
James Hegedus ... illustrator
Darrell Huntsman ... greensman
Don Kaeding ... lead man
Mike Litteken ... construction foreman
Edward T. McAvoy ... scenic artist (as Eddie McAvoy)
David L. McGuire ... assistant property master
Donnie R. Puga ... stand-by painter (as Donnie Puga)
Richard Reynolds ... art director: Montana
John Root ... painter
Carl J. Stensel ... set designer
David Tully ... greensman
Christopher Windisch ... construction foreman: Montana (as Chris Windisch)
John Alvin ... poster artist (uncredited)
Max E. Brehme ... set dresser (uncredited)
Scott W. Leslie ... assistant propman (uncredited)
Michael McCombe ... greensman: Washington/Montana (uncredited)
Luigi Mugavero ... set dresser (uncredited)
Brian Tanke ... painter (uncredited)
Doug E. Williams ... carpenter: vfx model unit (uncredited)

Sound Department 

Sandina Bailo-Lape ... sound effects editor
Willie D. Burton ... sound mixer
Ben Burtt ... sound designer / sound re-recording mixer
Gloria D'Alessandro ... dialogue editor
Teresa Eckton ... sound effects editor
Ken Fischer ... sound effects editor
Robert W. Harris ... cable person
Ruth Hasty ... assistant sound effects editor
Tim Holland ... sound effects editor
Richard Hymns ... supervising sound editor
Marvin E. Lewis ... boom operator
Robert Marty ... assistant sound effects editor (as Bob Marty)
Marilyn McCoppen ... dialogue editor
Shawn Murphy ... re-recording mixer
Larry Oatfield ... assistant sound effects editor (as E. Larry Oatfield)
Philip Olbrantz ... apprentice sound effects editor (as Philip B. Olbrantz)
Terrence Peck ... assistant sound effects editor (as Terry Peck)
Martha Pike ... assistant sound effects editor
E. Jeane Putnam ... assistant sound effects editor
Gary Rydstrom ... re-recording mixer
Michael Silvers ... dialogue editor
David Slusser ... foley recordist
Karen Spangenberg ... dialogue editor
Gary Summers ... re-recording mixer
Ewa Sztompke ... assistant sound effects editor
Randy Thom ... foley artist / sound re-recording mixer
Dennie Thorpe ... foley artist
Gwendolyn Yates Whittle ... assistant sound effects editor

Special Effects by 

Jay Bartus ... forest fire special effects
Frank Ceglia ... forest fire special effects
Bill Cobb ... forest fire special effects
Mike Edmonson ... special effects foreman
Bob Finley III ... key pyrotechnician
Scott Forbes ... special effects technician
Lloyd Hamlett ... forest fire special effects
Jeff Jarvis ... forest fire special effects foreman
Mike Reedy ... special effects foreman / special effects gang boss
Gintar Repecka ... special effects
Andrew Sebok ... forest fire special effects
Michael P. Stipe ... forest fire special effects
Michael Wood ... special effects supervisor
Michael Meier ... pyrotechnician (uncredited)
Michael Smith ... pyrotechnician (uncredited)

Visual Effects by 

Jon Alexander ... optical cameraman
Carl Assmus ... visual effects construction chief
Charles Bailey ... chief model maker
Barbara Brennan ... rotoscope supervisor
Terry Chostner ... visual effects cameraman
Robbie Clot ... visual effects rigger
Steve Collins ... visual effects transportation captain
Michael Cooper ... optical line-up
Elyse Couvillion ... visual effects second camera assistant (as Elise Couvillion)
Robert Dougherty ... visual effects electrician
Dick Dova ... visual effects key grip (as Richard Dova Spah)
Jim Dyck ... model aircraft engineering
Bob Fernley ... lab technician
Bob Finley III ... visual effects gaffer
Joe Fulmer ... visual effects best boy grip
Michael Fulmer ... model supervisor
John Gazdik ... visual effects camera assistant
Bill George ... visual effects art director
Brian Gernand ... model maker: ILM
Michael Gleason ... visual effects editor
Monty Hancock ... model aircraft engineering
Donald Hansard Sr. ... process coordinator
Jack Haye ... visual effects set dresser
David Heron ... visual effects gantry rig design
Andy Hershkind ... model aircraft engineering
Edward Hirsh ... visual effects project manager
Tony Hudson ... modeler: ILM
Rod M. Janusch ... visual effects best boy pyrotechnician (as Rod Janusch)
Ed Jones ... executive in charge of post-production: ILM
Ira Keeler ... model maker
Paul Kraus ... model maker
Keith London ... visual effects set dresser
Kim Marks ... visual effects camera operator
Patrick McArdle ... visual effects camera assistant
Roni McKinley ... visual effects coordinator (Roni L. McKinley)
Carl Miller ... visual effects camera assistant
George Miller ... model aircraft engineering
Craig Mohagen ... visual effects best boy pyrotechnician
Robert J. Mooney ... miniature unit coordinator
Jim Morris ... visual effects producer
Hiro Narita ... visual effects director of photography
Dan Nelson ... visual effects best boy rigger
Bruce Nicholson ... visual effects supervisor
Michael Ohta ... visual effects grip
Michael Olague ... visual effects electrician
Jeff Olson ... visual effects key sets (as Jeffrey Olson)
Martin Rosenberg ... visual effects cameraman
Scott Ross ... visual effects general manager
Penny Runge ... visual effects key production assistant
Tony Sommers ... model maker
Bruce Vecchitto ... optical supervisor
Danny Wagner ... model maker: ILM
Wayne Baker ... assistant camera: underwater miniatures (uncredited)
Susan Adele Colletta ... visual effects post production coordinator (uncredited)
Greg Maloney ... optical lineup: ILM (uncredited)

Stunts 

Dave Bartholomew ... stunts (as David Bartholomew)
Janet Brady ... stunts
R.J. Chambers ... stunts
Tom Elliott ... stunts
Eddie Hice ... stunts
Robert Jauregui ... stunts (as Bob Jaurequi)
Jeff Jensen ... stunts
Steven Lambert ... stunt coordinator
Paul M. Lane ... stunts (as Paul Lane)
Bernie Pock ... stunts
Andy Armstrong ... stunts (uncredited)
David Powledge ... stunt double (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Thomas Arnesen ... electrician: Montana
Paul C. Babin ... camera operator
Marc Brown ... second assistant camera
Donald Burghardt ... second assistant camera
Dwight Campbell ... gaffer
Michael A. FauntLeRoy ... first assistant camera
Ian Fox ... first assistant camera
Jack Glenn ... grip
Gary Graver ... additional photographer: Montana
Frank M. Holgate ... director of photography: aerial unit (as Frank Holgate)
Bobby Huber ... key grip
Paul Iski ... grip
Aaron Katz ... video assist operator
David Katz ... video assist operator
Dean M. King ... grip
Warren Kroeger ... electrician
Richard Kuhn ... grip
Jimmy Leavens ... dolly grip
Michael E. Little ... aerial unit first assistant camera (as Michael Little)
David Luckenbach ... second assistant camera
Gregory Lundsgaard ... Steadicam operator
James M. McEwen ... electrician
Bob Munoz ... grip
Tracy Neftzger ... best boy grip
Randy Nolen ... Steadicam operator
Pete Romano ... miniture underwater photographer
Andy Ryan ... best boy electric
John R. Shannon ... still photographer
Dan Sullivan ... unit grip: Montana
Tama Takahashi ... aerial unit first assistant camera
John Toll ... additional photographer: Montana
Alexander Witt ... director of photography: aerial unit
Dave Wood ... electrician
Paul Maibaum ... camera operator (uncredited)

Casting Department 

Helen Dollan ... extras casting: Montana
Helen Mayer ... local extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Elaine Maser ... costumer: women
Jennifer L. Parsons ... costumer supervisor

Editorial Department 

Donah Bassett ... negative cutter
Patrick Crane ... assistant editor
Michelle Fandetti ... post-production assistant: Amblin
Brad Goodman ... post-production coordinator: Amblin
Scot Scalise ... assistant editor
Jim Schurmann ... color timer
Colin Wilson ... assistant editor
L. James Langlois ... assistant editor (uncredited)

Music Department 

Sandy DeCrescent ... music contractor
Shawn Murphy ... score mixer
Michael Smotherman ... composer: additional music
Herbert W. Spencer ... orchestrator
Kenneth Wannberg ... music editor
James Thatcher ... musician: French horn solos (uncredited)

Transportation Department 

Tim Roslan ... transportation captain
Kenny Searle ... transportation coordinator

Other crew 

Janie Allison ... production assistant
Arne Anderson ... production assistant
Robert Banas ... choreographer (as Bob Banas)
Renny Berger ... production assistant
Kevin Berman ... location security
James D. Bissell ... forest fire plates director
Sue Bokobza ... assistant production accountant
Don Buchanan ... pilot: picture plane
Michael J. Burmeister ... location manager
Cynthia Curtiss ... unit production assistant: Montana
Gregg L. Daniel ... production assistant
Jeff DeSmet ... production assistant
Lisa Donnelley ... unit production assistant: Montana
Susan Dowaliby ... unit production secretary: Montana
Jim Ealy ... first aid
Mike Fantasia ... US forest service coordinator: Montana
Patricia Fay ... unit location manager: Montana
Fred Gabrielli ... caterer
Ron Garlick ... pilot: picture plane
James W. Gavin ... pilot: picture plane
Dow Griffith ... location manager
Vincent Heileson ... production accountant
Steve Hinton ... pilot: picture plane
Joe Johnston ... aerial sequence designer
Michael Lucker ... production assistant
Denny Lynch ... pilot: picture plane
John Maloney ... pilot: picture plane
Christine Mathews ... production assistant: Washington
Dana Mayer ... assistant: Mr. Spielberg
Walter M. McCormick ... projectionist
Jim McCown ... pilot: picture plane
Denise Morgan ... assistant production accountant
Sharon Morov ... production coordinator
Heather Murphy ... production secretary: Washington
Dan Nichols ... production liaison: Washington
Ramon Pahoyo ... craft service
Julie Pitkanen ... script supervisor
Lonnie Porro ... unit production liaison: Montana
Bonne Radford ... production controller
Mary T. Radford ... assistant: Mr. Marshall
Anne S. Reilly ... unit publicist (as Anne Reilly)
Grey Rembert ... production associate
Charles R. Renneisen ... pilot: picture plane
Paul 'Sled' Reynolds ... animal trainer
Robert P. Schlaefli ... pilot: picture plane
Darrell Schmidt ... pilot: picture plane
Sandra Sharkey-Knox ... unit nurse: Montana
Jo Shilling ... assistant: Ms. Kennedy
Robin Skelton ... production associate
Wendy Spurrier ... unit production assistant: Montana
Rob Stevens ... assistant production coordinator
Brian Steward ... production assistant
Andre van Commenee ... physiotherapist
Dara Weintraub ... assistant: Mr. Vane (as Dara L. Weintraub)
Ken Wyene ... production assistant: Washington
Miaojun Yuan ... production assistant
Camille Cellucci ... production assistant (uncredited)
Jack Gallagher ... location scout (uncredited)
Michelle Hartly ... location coordinator (uncredited)
Steven Talmy ... production assistant (uncredited)
Russ Tanaka ... set medic (uncredited)
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page