Edit
The Simpsons Poster

(1989– )

Awards

Golden Globes, USA 2003

Nominated
Golden Globe
Best Television Series - Musical or Comedy

Primetime Emmy Awards 2014

Won
Primetime Emmy
Outstanding Character Voice-Over Performance
Harry Shearer
Fox Network

For playing: "Kent Brockman", "Mr. Burns", "Younger Burns" and "Smithers". For episode: "Four ... More

For playing: "Kent Brockman", "Mr. Burns", "Younger Burns" and "Smithers". For episode: "Four Regrettings and a Funeral".

Outstanding Individual in Animation
Charles Ragins (background designer)
Fox Network
For episode: "Treehouse of Horror XXIV".
Outstanding Individual in Animation
Dima Malanitchev (color design director)
Fox Network
For episode: "Treehouse of Horror XXIV".
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation
Mark Linden (re-recording mixer)
Tara Paul (re-recording mixer)
Fox Network
For episode: "Married To The Blob".

Primetime Emmy Awards 2013

Won
Primetime Emmy
Outstanding Individual in Animation
Paul Wee (character animation)
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Animated Program
James L. Brooks (executive producer)
Matt Groening (executive producer)
Al Jean (executive producer)
Matt Selman (executive producer)
John Frink (executive producer)
Kevin Curran (co-executive producer)
J. Stewart Burns (co-executive producer)
Michael Price (co-executive producer)
Bill Odenkirk (co-executive producer)
Marc Wilmore (co-executive producer)
Joel H. Cohen (co-executive producer)
Rob LaZebnik (co-executive producer)
Matt Warburton (co-executive producer)
Jeff Westbrook (co-executive producer)
Tom Klein (animation producer)
Mike B. Anderson (supervising director)
Peter Gomez (assistant director)
Richard J. Gasparian (lead animation timer)
Steven Dean Moore (directed by)
David Mandel (written by)
Brian Kelley (written by)
Fox Network
For episode: "Treehouse of Horror XXIII".

Primetime Emmy Awards 2012

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Voice-Over Performance
Hank Azaria

For playing "Carl/Chief Wiggum/Comic Book Guy/Duffman/Mexican Duffman/Moe Szyslak". For episode "... More

For playing "Carl/Chief Wiggum/Comic Book Guy/Duffman/Mexican Duffman/Moe Szyslak". For episode "Moe Goes from Rags to Riches".

Outstanding Animated Program
James L. Brooks (executive producer)
Matt Groening (executive producer)
Al Jean (executive producer)
Matt Selman (executive producer)
John Frink (executive producer)
Kevin Curran (co-executive producer)
J. Stewart Burns (co-executive producer/written by)
Michael Price (co-executive producer)
Bill Odenkirk (co-executive producer)
Marc Wilmore (co-executive producer)
Joel H. Cohen (co-executive producer)
Rob LaZebnik (co-executive producer)
Matt Warburton (co-executive producer)
Jeff Westbrook (co-executive producer)
Brian Kelley (co-executive producer)
Larina Jean Adamson (supervising producer)
Tom Klein (animation producer)
Mike B. Anderson (supervising director)
Rob Oliver (director)
Richard Manginsay (assistant director)
Sam Im (lead animation timer)
For episode "Holidays of Future Passed"

Primetime Emmy Awards 2011

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Voice-Over Performance
Dan Castellaneta
For playing "Barney Gumble/Homer Simpson/Krusty the Clown/Louie". For episode "Donnie Fatso".
Outstanding Music Composition for a Series (Original Dramatic Score)
Alf Clausen (music by)
For episode "Treehouse Of Horror XXI.
Outstanding Animated Program
James L. Brooks (executive producer)
Matt Groening (executive producer)
Al Jean (executive producer)
Matt Selman (executive producer)
John Frink (executive producer/written by)
Kevin Curran (co-executive producer)
J. Stewart Burns (co-executive producer)
Michael Price (co-executive producer)
Bill Odenkirk (co-executive producer)
Marc Wilmore (co-executive producer)
Joel H. Cohen (co-executive producer)
Rob LaZebnik (co-executive producer)
Matt Warburton (co-executive producer)
Jeff Westbrook (co-executive producer)
Brian Kelley (co-executive producer)
Larina Jean Adamson (supervising producer)
Tom Klein (animation producer)
Matthew Nastuk (directed by)
Mike B. Anderson (supervising director)
Alex Ruiz (assistant director)
Sam Im (lead animation timer)
For episode "Angry Dad - The Movie."

Primetime Emmy Awards 2010

Won
Primetime Emmy
Outstanding Voice-Over Performance
Anne Hathaway
For playing "Princess Penelope". For episode "Once Upon a Time in Springfield".
Outstanding Individual in Animation
Charles Ragins (background design)
For episode "Postcards from the Wedge".
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Voice-Over Performance
Hank Azaria
For playing "Apu" and "Moe Syzlak". For episode "Moe Letter Blues".
Outstanding Voice-Over Performance
Dan Castellaneta
For playing "Grampa Simpson" and "Homer Simpson". For episode "Thursdays With Abie".
Outstanding Animated Program
James L. Brooks (executive producer)
Matt Groening (executive producer)
Al Jean (executive producer)
Matt Selman (executive producer)
John Frink (co-executive producer)
Kevin Curran (co-executive producer)
J. Stewart Burns (co-executive producer)
Michael Price (co-executive producer)
Marc Wilmore (co-executive producer)
Joel H. Cohen (co-executive producer)
Ron Hauge (co-executive producer)
Rob LaZebnik (co-executive producer)
Matt Warburton (co-executive producer)
Jeff Westbrook (co-executive producer/writer)
Brian Kelley (co-executive producer/writer)
Tom Klein (animation producer)
Mike B. Anderson (supervising director)
Oscar Cervantes (assistant director)
Davy Lauterbach (assistant director)
Matthew Nastuk (directed by)
Stephanie Gillis (written by)
Fox Network
For episode "Once Upon A Time In Springfield".

Primetime Emmy Awards 2009

Won
Primetime Emmy
Outstanding Voice-Over Performance
Dan Castellaneta
For playing "Homer Simpson". For episode "Father Knows Worst".
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Voice-Over Performance
Hank Azaria
For playing "Moe Syzlak". For episode "Eeny Teeny Maya, Moe".
Outstanding Voice-Over Performance
Harry Shearer
For playing "Kent Brockman/Lenny/Mr. Burns/Smithers". For episode "The Burns And The Bees".
Outstanding Animated Program (For Programming Less Than One Hour)
James L. Brooks (executive producer)
Matt Groening (executive producer)
Al Jean (executive producer)
Matt Selman (executive producer)
John Frink (co-executive producer)
Kevin Curran (co-executive producer)
J. Stewart Burns (co-executive producer)
Michael Price (co-executive producer)
Marc Wilmore (co-executive producer)
Ron Hauge (co-executive producer)
Jeff Westbrook (co-executive producer/writer)
Brian Kelley (co-executive producer)
Tom Klein (animation producer)
Laurie Biernacki (animation producer)
Billy Kimball (written by)
Ian Maxtone-Graham (written by)
Chris Clements (directed by)
Mike B. Anderson (supervising director)
Matthew Faughnan (assistant director)
Scott Brutz (animation timer)
For episode "Gone Maggie Gone".
Outstanding Music Composition for a Series (Original Dramatic Score)
Alf Clausen (music by)
For episode "Gone Maggie Gone".

Primetime Emmy Awards 2008

Won
Primetime Emmy
Outstanding Animated Program (For Programming Less Than One Hour)
James L. Brooks (executive producer)
Matt Groening (executive producer)
Al Jean (executive producer)
Ian Maxtone-Graham (executive producer)
Matt Selman (executive producer)
Tim Long (executive producer)
John Frink (co-executive producer)
Kevin Curran (co-executive producer)
Michael Price (co-executive producer)
Bill Odenkirk (co-executive producer)
Marc Wilmore (co-executive producer)
Joel H. Cohen (co-executive producer)
Ron Hauge (co-executive producer)
Rob LaZebnik (co-executive producer)
Laurie Biernacki (animation producer)
Rick Polizzi (animation producer)
J. Stewart Burns (written by)
Chuck Sheetz (directed by)
Mark Kirkland (supervising director)
Jess Espanola (assistant director)
Patty Shinagawa (animation timer)
For episode "Eternal Moonshine of the Simpson Mind".
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Music Composition for a Series (Original Dramatic Score)
Alf Clausen (music by)
For episode "Treehouse of Horror XVIII".

Primetime Emmy Awards 2007

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Animated Program (For Programming Less Than One Hour)
James L. Brooks (executive producer)
Matt Groening (executive producer)
Al Jean (executive producer)
Ian Maxtone-Graham (executive producer)
Tim Long (executive producer)
John Frink (co-executive producer)
Don Payne (co-executive producer)
Dana Gould (co-executive producer)
Kevin Curran (co-executive producer)
J. Stewart Burns (co-executive producer)
Michael Price (co-executive producer)
Bill Odenkirk (co-executive producer)
Marc Wilmore (co-executive producer)
Joel H. Cohen (co-executive producer)
Laurie Biernacki (animation producer)
Rick Polizzi (animation producer)
Mark Kirkland (supervising director)
Matthew Faughnan (assistant director)
Scott Brutz (animation timer)
Chris Clements (directed by)
Matt Selman (written by)
For episode "The Haw-Hawed Couple".

Primetime Emmy Awards 2006

Won
Primetime Emmy
Outstanding Animated Program (For Programming Less Than One Hour)
James L. Brooks (executive producer)
Matt Groening (executive producer)
Al Jean (executive producer)
Matt Selman (executive producer)
Carolyn Omine (executive producer)
Tim Long (executive producer)
John Frink (co-executive producer)
Don Payne (co-executive producer)
Dana Gould (co-executive producer)
Kevin Curran (co-executive producer)
J. Stewart Burns (co-executive producer)
Michael Price (co-executive producer)
Bill Odenkirk (co-executive producer/writer)
Joel H. Cohen (co-executive producer/writer)
Laurie Biernacki (animation producer)
Rick Polizzi (animation producer)
Ian Maxtone-Graham (written by)
David Silverman (supervising director)
Raymond S. Persi (director)
Shannon O'Connor (assistant director)
Richard J. Gasparian (animation timer)
For episode "The Seemingly Neverending Story".
Outstanding Voice-Over Performance
Kelsey Grammer
For playing "Sideshow Bob". For episode "The Italian Bob".

Primetime Emmy Awards 2005

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Animated Program (For Programming Less Than One Hour)
James L. Brooks (executive producer)
Matt Groening (executive producer)
Al Jean (executive producer)
Ian Maxtone-Graham (executive producer)
Dan Greaney (co-executive producer)
Carolyn Omine (co-executive producer)
Tim Long (co-executive producer)
John Frink (co-executive producer)
Don Payne (co-executive producer)
Dana Gould (co-executive producer)
Kevin Curran (co-executive producer)
Michael Price (co-executive producer)
J. Stewart Burns (co-executive producer/writer)
Bill Odenkirk (co-executive producer/writer)
Laurie Biernacki (animation producer)
Rick Polizzi (animation producer)
Matt Selman (written by)
Mike B. Anderson (directed by)
David Silverman (supervising director)
Ralph Sosa (assistant director)
Robert Ingram (animation timer)
For episode "Future Drama".
Outstanding Music Composition for a Series (Dramatic Underscore)
Alf Clausen (music by)
For episode "Treehouse of Horror XV".
Outstanding Music and Lyrics
Alf Clausen (music by)
Carolyn Omine (lyrics by)
For the song "Always My Dad". For episode "A Star is Torn"

Primetime Emmy Awards 2004

Won
Primetime Emmy
Outstanding Voice-Over Performance
Dan Castellaneta
20th Century Fox Television
For playing various characters. For episode "Today I Am A Clown".
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Animated Program (For Programming Less Than One Hour)
James L. Brooks (executive producer)
Matt Groening (executive producer)
Al Jean (executive producer)
Ian Maxtone-Graham (co-executive producer)
Matt Selman (co-executive producer)
Dan Greaney (co-executive producer)
Carolyn Omine (co-executive producer)
Tim Long (co-executive producer)
John Frink (co-executive producer)
Don Payne (co-executive producer)
Dana Gould (co-executive producer)
Kevin Curran (co-executive producer)
Brian Kelley (co-executive producer/writer)
Michael Price (co-executive producer/writer)
Laurie Biernacki (animation producer)
Rick Polizzi (animation producer)
J. Stewart Burns (written by)
Mike B. Anderson (director)
Jim Reardon (supervising director)
Norman Auble (assistant director)
Patrick Buchanan (timer)
For episode "The Way We Weren't".
Outstanding Music Composition for a Series (Dramatic Underscore)
Alf Clausen (music by)
For episode "Treehouse Of Horror XIV".
Outstanding Music and Lyrics
Alf Clausen (music by)
Dana Gould (lyrics by)
For the song "Vote for a Winner". For episode "The President Wore Pearls".

Primetime Emmy Awards 2003

Won
Primetime Emmy
Outstanding Animated Program (For Programming Less Than One Hour)
James L. Brooks (executive producer)
Matt Groening (executive producer)
Al Jean (executive producer)
Ian Maxtone-Graham (co-executive producer/writer)
Matt Selman (co-executive producer/writer)
Dan Greaney (co-executive producer)
Carolyn Omine (co-executive producer)
Tim Long (co-executive producer)
John Frink (co-executive producer)
Don Payne (co-executive producer)
Kevin Curran (co-executive producer)
Dana Gould (co-executive producer)
Larina Jean Adamson (supervising producer)
Michael Wolf (animation executive producer)
Laurie Biernacki (animation producer)
Rick Polizzi (animation producer)
Matt Warburton (writer)
Mark Kirkland (director)
Jim Reardon (supervising director)
Matthew Faughnan (assistant director)
Milton Gray (animation timer)
For episode "Three Gays Of The Condo".
Outstanding Voice-Over Performance
Hank Azaria
For playing various characters. For episode "Moe Baby Blues".
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Music and Lyrics
Alf Clausen (music by)
Ian Maxtone-Graham (lyrics by)
Ken Keeler (lyrics by)
For the song "Everybody Hates Ned Flanders". For episode "Dude, Where's My Ranch".

Primetime Emmy Awards 2002

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Animated Program (For Programming Less Than One Hour)
Al Jean (executive producer)
James L. Brooks (executive producer)
Matt Groening (executive producer)
Sam Simon (executive producer)
Ian Maxtone-Graham (co-executive producer)
Matt Selman (co-executive producer)
Josh Lieb (co-executive producer)
Larina Jean Adamson (supervising producer)
Carolyn Omine (supervising producer)
Tim Long (supervising producer)
John Frink (supervising producer)
Don Payne (supervising producer)
Dana Gould (supervising producer)
Kevin Curran (supervising producer)
Brian Kelley (supervising producer)
George Meyer (producer)
Dan Greaney (producer)
Ron Hauge (producer)
Tom Gammill (producer)
Max Pross (producer)
David Mirkin (producer)
Mike Reiss (producer)
Jon Vitti (producer)
Richard Raynis (producer)
Bonita Pietila (producer)
David Silverman (producer)
Denise Sirkot (producer)
Richard Sakai (producer)
Joel H. Cohen (producer)
Michael Wolf (animation producer)
Laurie Biernacki (animation producer)
John W. Hyde (animation executive producer)
John Bush (animation executive producer)
Jim Reardon (supervising director)
Bill Freiberger (written by)
Steven Dean Moore (director)
For episode "She Of Little Faith".
Outstanding Music and Lyrics
Alf Clausen (music by)
Jon Vitti (lyrics by)
For episode "The Old Man and the Key". For the song "Ode To Branson".

Primetime Emmy Awards 2001

Won
Primetime Emmy
Outstanding Animated Program (For Programming Less Than One Hour)
James L. Brooks (executive producer)
Matt Groening (executive producer)
Mike Scully (executive producer)
Al Jean (executive producer/writer)
George Meyer (executive producer)
Sam Simon (executive producer)
Ian Maxtone-Graham (co-executive producer)
Ron Hauge (co-executive producer)
Dan Greaney (co-executive producer)
Frank Mula (co-executive producer)
Rob LaZebnik (co-executive producer)
Julie Thacker (supervising producer)
Larina Jean Adamson (supervising producer)
Larry Doyle (producer)
Tom Martin (producer)
Carolyn Omine (producer)
John Frink (producer)
Don Payne (producer)
Matt Selman (producer)
Tim Long (producer)
Mike Reiss (producer)
Tom Gammill (producer)
Max Pross (producer)
David Mirkin (producer)
Richard Raynis (produced by)
Bonita Pietila (produced by)
Denise Sirkot (produced by)
Richard Sakai (produced by)
Jim Reardon (supervising director)
Mike B. Anderson (director)
John W. Hyde (animation executive producer)
Jon F. Vein (animation executive producer)
John Bush (animation executive producer)
Michael Wolf (animation producer)
Laurie Biernacki (animation producer)
For episode "Homr".
Outstanding Voice-Over Performance
Hank Azaria
For playing various characters. For episode "Worst Episode Ever".
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Music Composition for a Series (Dramatic Underscore)
Alf Clausen (composer)
For episode "Simpson Safari".

Primetime Emmy Awards 2000

Won
Primetime Emmy
Outstanding Animated Program (For Programming One Hour or Less)
Matt Groening (executive producer)
James L. Brooks (executive producer)
Al Jean (executive producer)
Sam Simon (executive producer)
George Meyer (executive producer/writer)
Mike Scully (executive producer/writer)
Dan Greaney (co-executive producer)
Frank Mula (co-executive producer)
Ian Maxtone-Graham (co-executive producer)
Rob LaZebnik (co-executive producer)
Ron Hauge (co-executive producer)
Julie Thacker (supervising producer)
Larina Jean Adamson (supervising producer)
Bonita Pietila
Carolyn Omine
Denise Sirkot
Don Payne
Richard Raynis
Richard Sakai
Tom Martin
John Frink
Larry Doyle
Matt Selman (producer/writer)
David Pritchard (animation executive producer)
Lolee Aries (animation executive producer)
Michael Wolf (animation producer)
Tim Long (writer)
Jim Reardon (supervising director)
Mark Kirkland (director)
For episode "Behind The Laughter".

Primetime Emmy Awards 1999

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Music Composition for a Series (Dramatic Underscore)
Alf Clausen
For episode "Treehouse of Horror IX".
Outstanding Animated Program (For Programming One Hour or Less)
Mike Scully (executive producer)
David X. Cohen (executive producer)
Matt Groening (executive producer)
James L. Brooks (executive producer)
Sam Simon (executive producer)
George Meyer (co-executive producer)
Ian Maxtone-Graham (co-executive producer)
Al Jean (co-executive producer)
Dan Greaney (supervising producer)
Ron Hauge (supervising producer)
Donick Cary (supervising producer)
Brian Scully
Julie Thacker
Larina Jean Adamson
Colin A.B.V. Lewis
J. Michael Mendel
Bonita Pietila
Richard Raynis
Richard Sakai
Denise Sirkot
Carolyn Omine
Tom Martin
Larry Doyle (co-producer)
Matt Selman (co-producer)
Jace Richdale (consulting producer)
Frank Mula (consulting producer)
Tom Gammill (consulting producer)
Max Pross (consulting producer)
David Mirkin (consulting producer)
David M. Stern (consulting producer/writer)
Lolee Aries (animation executive producer)
David Pritchard (animation executive producer)
Phil Roman (animation executive producer)
Michael Wolf (animation producer)
Joel Kuwahara (animation co-producer)
Neil Affleck (director)
Jim Reardon (supervising director)
For episode "Viva Ned Flanders".

Primetime Emmy Awards 1998

Won
Primetime Emmy
Outstanding Music and Lyrics
Alf Clausen (composer)
Ken Keeler (lyricist)

For the song "You're Checkin' In (A Musical Tribute To The Betty Ford Center)". For episode "The ... More

For the song "You're Checkin' In (A Musical Tribute To The Betty Ford Center)". For episode "The City of New York vs. Homer Simpson".

Outstanding Animated Program (For Programming One Hour or Less)
Mike Scully (executive producer)
Matt Groening (executive producer)
James L. Brooks (executive producer)
Sam Simon (executive producer)
George Meyer (co-executive producer)
David X. Cohen (co-executive producer)
Richard Appel (co-executive producer)
Dan Greaney
Ron Hauge
Donick Cary
Colin A.B.V. Lewis
Bonita Pietila
J. Michael Mendel
Richard Raynis
Richard Sakai
Denise Sirkot
Ian Maxtone-Graham (consulting producer/writer)
David Mirkin (consulting producer)
Jace Richdale (consulting producer)
Bill Oakley (consulting producer)
Josh Weinstein (consulting producer)
Phil Roman (animation executive producer)
Lolee Aries (animation producer)
Michael Wolf (animation producer)
Brian Scully (co-producer)
Julie Thacker (co-producer)
Jim Reardon (director)
For episode "Trash Of The Titans".
Outstanding Voice-Over Performance
Hank Azaria
For playing "Apu". This award was previously announced.
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Music Composition for a Series (Dramatic Underscore)
Alf Clausen
For episode "Treehouse Of Horror VIII".
Outstanding Music Direction
Alf Clausen
For episode "All Singing All Dancing".

Primetime Emmy Awards 1997

Won
Primetime Emmy
Outstanding Music and Lyrics
Alf Clausen (music)
Ken Keeler (lyrics)
For the song "We Put The Spring In Springfield". For episode "Bart After Dark".
Outstanding Animated Program (For Programming One Hour or Less)
Bill Oakley (executive producer)
Josh Weinstein (executive producer)
Matt Groening (executive producer)
James L. Brooks (executive producer)
Sam Simon (executive producer)
Mike Scully (executive producer)
George Meyer (executive producer)
Steve Tompkins (executive producer)
Phil Roman (animation executive producer)
Jonathan Collier (producer)
Ken Keeler (producer)
David X. Cohen (producer)
Richard Appel (producer)
J. Michael Mendel (producer)
Richard Raynis (producer)
David Silverman (producer)
Richard Sakai (producer)
Denise Sirkot (producer)
Colin A.B.V. Lewis (producer)
David Mirkin (producer)
Ian Maxtone-Graham (producer)
Dan McGrath (producer)
Bill Schultz (animation producer)
Michael Wolf (animation producer)
Mike B. Anderson (director)
Ron Hauge (writer)
For episode "Homer's Phobia".
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Music Direction
Alf Clausen (music director)
For episode "Simpsoncalifragilisticexpiali(Annoyed Grunt)cious".
Outstanding Sound Mixing for a Comedy Series or a Special
Ronny Cox (production mixer)
R. Russell Smith (re-recording mixer)
Greg Orloff (re-reocrding mixer)
For episode "The Brother From Another Series".

Primetime Emmy Awards 1996

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Music and Lyrics
Alf Clausen (composer)
Bill Oakley (lyricist)
Josh Weinstein (lyricist)
For the song "Señor Burns". For the episode "Who Shot Mr. Burns".
Outstanding Animated Program (For Programming One Hour or Less)
Bill Oakley (executive producer)
Josh Weinstein (executive producer)
James L. Brooks (executive producer)
Matt Groening (executive producer)
Sam Simon (executive producer)
Greg Daniels (co-executive producer)
George Meyer (co-executive producer)
Mike Scully (supervising producer)
Steve Tompkins (supervising producer)
David X. Cohen (co-producer/writer)
Brent Forrester (co-producer)
Jonathan Collier (producer)
Ken Keeler (producer)
J. Michael Mendel (producer)
Richard Raynis (producer)
David Silverman (producer)
Richard Sakai (producer)
Al Jean (consulting producer)
Mike Reiss (consulting producer)
David Mirkin (consulting producer)
Ian Maxtone-Graham (consulting producer)
Phil Roman (animation executive producer)
Bill Schultz (animation producer)
Michael Wolf (animation producer)
John Swartzwelder (writer)
Bob Anderson (director)
20th Century Fox Television
For episode "Treehouse of Horror VI".

Primetime Emmy Awards 1995

Won
Primetime Emmy
Outstanding Animated Program (For Programming One Hour or Less)
David Mirkin (executive producer)
James L. Brooks (executive producer)
Matt Groening (executive producer)
Sam Simon (executive producer)
Jace Richdale (producer)
George Meyer (producer)
J. Michael Mendel (producer)
Greg Daniels (producer/writer)
Bill Oakley (producer)
David Sacks (producer)
Josh Weinstein (producer)
Jonathan Collier (producer)
Richard Raynis (producer)
Richard Sakai (producer)
Mike Scully (producer)
David Silverman (producer)
Al Jean (consulting producer)
Mike Reiss (consulting producer)
Phil Roman (animation executive producer)
Bill Schultz (animation producer)
Michael Wolf (animation producer)
Jim Reardon (director)
20th Century Fox Television
For episode "Lisa's Wedding".
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Individual Achievement in Music Composition for a Series (Dramatic Underscore)
Alf Clausen
For episode "Tree House Of Horror V".
Outstanding Individual Achievement in Music and Lyrics
Alf Clausen (composer)
John Swartzwelder (lyricist)
For episode "Homer The Great". For the song "We Do (The Stonecutters Song)".
Outstanding Sound Mixing for a Comedy Series or a Special
Ronny Cox (production sound mixer)
Greg Orloff (sound effects mixer)
R. Russell Smith (dialogue mixer)
Anthony D'Amico (music mixer)
For episode "Bart vs. Australia".

Primetime Emmy Awards 1994

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Individual Achievement in Music and Lyrics
Alf Clausen (composer)
Greg Daniels (lyricist)
For the song "Who Needs The Kwik-E-Mart?". For episode "Homer And Apu".
Outstanding Individual Achievement in Music Composition for a Series (Dramatic Underscore)
Alf Clausen (composer)
For episode "Cape Feare".

Primetime Emmy Awards 1993

Won
Primetime Emmy
Outstanding Voice-Over Performance
Dan Castellaneta
For playing "Homer Simpson". For episode "Mr. Plow".
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Individual Achievement in Music Composition for a Series (Dramatic Underscore)
Alf Clausen (composer)
For episode "Treehouse of Horror III".
Outstanding Sound Mixing for a Comedy Series or a Special
Brad Brock (production mixer)
R. Russell Smith (re-recording mixer)
Greg Orloff (re-recording mixer)
Anthony D'Amico (re-recording mixer)
For episode "Tree House of Horror III".

Primetime Emmy Awards 1992

Won
Primetime Emmy
Outstanding Voice-Over Performance
Nancy Cartwright
For playing "Bart Simpson". For episode "Separate Vocations".
Outstanding Voice-Over Performance
Jackie Mason
For playing "Rabbi Krustofsky". For episode "Like Father, Like Clown".
Outstanding Voice-Over Performance
Julie Kavner
For playing "Marge, Patty, Selma and Marge's Mother". For episode "I Married Marge".
Outstanding Voice-Over Performance
Yeardley Smith
For playing "Lisa Simpson". For episode "Lisa the Greek".
Outstanding Voice-Over Performance
Marcia Wallace
For playing "Mrs. Krabappel". For episode "Bart The Lover".
Outstanding Voice-Over Performance
Dan Castellaneta
For playing "Homer and Grampa Simpson (and others)". For episode "Lisa's Pony".
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Animated Program (For Programming One Hour or Less)
James L. Brooks (executive producer)
Matt Groening (executive producer)
Sam Simon (executive producer)
Gabor Csupo (animation executive producer)
Mike Reiss (co-executive producer)
Al Jean (co-executive producer)
Jay Kogen (supervising producer)
Wallace Wolodarsky (supervising producer)
George Meyer (producer)
Richard Sakai (producer)
David Silverman (producer)
Sherry Gunther (animation producer)
John Swartzwelder (co-producer)
Carlos Baeza (director)
Jon Vitti (writer)
For episode "Radio Bart".
Outstanding Individual Achievement in Music Composition for a Series (Dramatic Underscore)
Alf Clausen (composer)
For episode "Treehouse Of Horror II".
Outstanding Sound Mixing for a Comedy Series or a Special
Brad Brock (production mixer)
Anthony D'Amico (re-recording mixer)
Peter Cole (re-recording mixer)
Gary Gegan (re-recording mixer)
For episode "Treehouse Of Horror II".

Primetime Emmy Awards 1991

Won
Primetime Emmy
Outstanding Animated Program (For Programming One Hour or Less)
James L. Brooks (executive producer)
Matt Groening (executive producer)
Sam Simon (executive producer)
Al Jean (supervising producer)
Mike Reiss (supervising producer)
Jay Kogen (producer)
Wallace Wolodarsky (producer)
Richard Sakai (producer)
Larina Jean Adamson (producer)
George Meyer (co-producer)
Gabor Csupo (executive animation producer)
Sherry Gunther (animation producer)
Steve Pepoon (writer)
Rich Moore (director)
20th Century Fox Television
For episode "Homer vs. Lisa and the 8th Commandment".
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Sound Mixing for a Comedy Series or a Special
Brad Brock (production mixer)
Gary Montgomery (re-recording mixer)
Jim Fitzpatrick (re-recording mixer)
Brad Sherman (re-recording mixer)
For episode "Homer Vs. Lisa And The 8th Commandment".

Primetime Emmy Awards 1990

Won
Primetime Emmy
Outstanding Animated Program (For Programming One Hour or Less)
James L. Brooks (executive producer)
Matt Groening (executive producer)
Sam Simon (executive producer)
Richard Sakai (co-producer)
Al Jean (co-producer)
Mike Reiss (co-producer)
Larina Jean Adamson (co-producer)
Margot Pipkin (animation producer)
Gabor Csupo (supervising animation director)
David Silverman (director)
John Swartzwelder (writer)
20th Century Fox Television
For episode "Life on the Fast Lane".
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Main Title Theme Music
Danny Elfman
Outstanding Animated Program (For Programming One Hour or Less)
James L. Brooks (executive producer)
Matt Groening (executive producer)
Sam Simon (executive producer)
Richard Sakai (producer)
Al Jean (co-producer)
Mike Reiss (co-producer)
Larina Jean Adamson (co-producer)
Margot Pipkin (animation producer)
Gabor Csupo (supervising animation director)
David Silverman (director)
Mimi Pond (writer)
For episode "Simpsons Roasting on an Open Fire (#1.1)".
Outstanding Editing for a Miniseries or a Special - Single Camera Production
Brian K. Roberts
Ric Eisman
For episode "Simpsons Roasting on an Open Fire (#1.1)".
Outstanding Sound Mixing for a Comedy Series or a Special
Brad Brock (production mixer)
Gary Montgomery (re-recording mixer)
Jim Fitzpatrick (re-recording mixer)
For episode "Call of the Simpsons".

BAFTA Awards 1999

Nominated
BAFTA TV Award
Best International (Programme or Series)
Matt Groening

AFI Awards, USA 2003

Won
AFI Award
TV Program of the Year

Even as it enters its 14th season, THE SIMPSONS continues to bring television audiences social and ... More

Even as it enters its 14th season, THE SIMPSONS continues to bring television audiences social and cultural satire in the finest of America's comedic tradition. Irreverent and literate, timeless and timely, this show may be the most comically dense series in the history of television, and one where adults and children alike can enjoy a laugh.


ASCAP Film and Television Music Awards 2013

Won
ASCAP Award
Top Television Series
Alf Clausen

ASCAP Film and Television Music Awards 2004

Won
ASCAP Award
Top TV Series
Alf Clausen

ASCAP Film and Television Music Awards 2003

Won
ASCAP Award
Top TV Series
Alf Clausen

ASCAP Film and Television Music Awards 2002

Won
ASCAP Award
Top TV Series
Alf Clausen

ASCAP Film and Television Music Awards 2001

Won
ASCAP Award
Top TV Series
Alf Clausen

ASCAP Film and Television Music Awards 1996

Won
ASCAP Award
Top TV Series
Alf Clausen

ASCAP Film and Television Music Awards 1995

Won
ASCAP Award
Top TV Series
Alf Clausen

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA 2005

Nominated
Saturn Award
Best DVD Television Programming
For seasons 4 and 5.

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA 1999

Nominated
Saturn Award
Best Genre Network Series

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA 1998

Nominated
Saturn Award
Best Genre Network Series

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA 1997

Nominated
Saturn Award
Best Genre Network TV Series

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA 1996

Nominated
Saturn Award
Best Genre Television Series

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA 1995

Nominated
Saturn Award
Best Genre Television Series

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA 1994

Nominated
Saturn Award
Best Genre Television Series

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA 1993

Won
Saturn Award
Best Genre Television Series

American Cinema Foundation, USA 1996

Won
E Pluribus Unum Award
Television Series - Comedy

American Comedy Awards, USA 2001

Won
American Comedy Award
Funniest Television Series - Animated

Annie Awards 2014

Nominated
Annie
Outstanding Achievement in Production Design in an Animated TV/Broadcast Production
Lynna Blankenship
Dima Malanitchev
Debbie Peterson
Charles Ragins
Jefferson R. Weekley
Episode: "Treehouse of Horror XXIV"
Outstanding Achievement in Storyboarding in an Animated TV/Broadcast Production
Guillermo del Toro
Guy Davis
Ralph Sosa
Episode: "Treehouse of Horror XXIV"
Outstanding Achievement in Writing in an Animated TV/Broadcast Production
Ian Maxtone-Graham
Billy Kimball
Episode: "Dark Knight Court"
Outstanding Achievement in Writing in an Animated TV/Broadcast Production
Michael Price
Episode: "Dangers on a Train"

Annie Awards 2013

Nominated
Annie
Best Animated Short Subject
For "'Bill Plympton Couch Gag" featured in episode "Beware My Cheating Bart"
Music in an Animated Television or Other Broadcast Venue Production
Alf Clausen
For episode "Treehouse of Horror XXIII"
Writing in an Animated Television or Other Broadcast Venue Production
Ian Maxtone-Graham
Billy Kimball
For episode "How I Wet Your Mother"
Writing in an Animated Television or Other Broadcast Venue Production
Stephanie Gillis
For episode "A Tree Grows in Springfield"
Production Design in an Animated Television or Other Broadcast Venue Production
Lynna Blankenship
Sean Coons
Hugh MacDonald
Debbie Peterson
Charles Ragins
Lance Wilder
Darrel Bowen
John Krause
Kevin Moore
Brent M. Bowen
Brice Mallier
Steven Fahey
Dima Malanitchev
Karen Bauer
Eli Balser
Anne Legge

Annie Awards 2012

Won
Annie
Directing in a Television Production
Matthew Nastuk
Writing in a Television Production
Carolyn Omine
For episode "Treehouse of Horror XXII"
Best General Audience Animated TV Production

Annie Awards 2011

Nominated
Annie
Best Animated Television Production
Gracie Films
For the episode "The Squirt and the Whale"
Best Music in a Television Production
Jemaine Clement
Bret McKenzie
Alf Clausen
Tim Long
Gracie Films
For episode "Elementary School Musical"
Best Writing in a Television Production
John Frink
Twentieth Century Fox Animation
Gracie Films
For the episode, "Stealing First Base".
Best Directing in a Television Production
Bob Anderson
Twentieth Century Fox Animation
Gracie Films
For the episode, "Treehouse of Horror XXI".

Annie Awards 2010

Won
Annie
Writing in a Television Production
Daniel Chun
For episode "Treehouse of Horror XX (#21.4)".
Nominated
Annie
Best Animated Television Production
Writing in a Television Production
Valentina Garza
For episode "Four Great Women and a Manicure (#20.20)".
Writing in a Television Production
Billy Kimball
Ian Maxtone-Graham
For episode "Gone Maggie Gone (#20.13)".

Annie Awards 2009

Nominated
Annie
Best Animated Television Production
Best Directing in an Animated Television Production or Short Form
Bob Anderson
For episode "Treehouse of Horror XIX".
Best Writing in an Animated Television Production or Short Form
Joel H. Cohen
For episode "The DeBarted".

Annie Awards 2008

Won
Annie
Best Music in an Animated Television Production
Alf Clausen
Michael Price
For episode "Yokel Chords".
Best Writing in an Animated Television Production
Ian Maxtone-Graham
Billy Kimball
For episode "24 Minutes".

Annie Awards 2007

Won
Annie
Best Writing in an Animated Television Production
Ian Maxtone-Graham
For episode "The Seemingly Neverending Story".

Annie Awards 2004

Won
Annie
Outstanding Achievement in an Animated Television Production
Outstanding Directing in an Animated Television Production
Steven Dean Moore
For episode "'Scuse Me While I Miss The Sky".
Outstanding Music in an Animated Television Production
Alf Clausen
Ian Maxtone-Graham
Ken Keeler
For episode "Dude, Where's My Ranch?".
Outstanding Writing in an Animated Television Production
Matthew Warburton
For episode "Three Gays of the Condo".

Annie Awards 2003

Won
Annie
Outstanding Achievement in an Animated Television Production

Annie Awards 2001

Won
Annie
Outstanding Achievement in a Primetime or Late Night Animated Television Production
Nominated
Annie
Outstanding Individual Achievement for Writing in an Animated Television Production
Al Jean
For episode "Homr".

Annie Awards 2000

Won
Annie
Outstanding Achievement in a Primetime or Late Night Animated Television Program
Outstanding Individual Achievement for Music in an Animated Television Production
Alf Clausen (music)
For episode "Behind the Laughter".

Annie Awards 1999

Won
Annie
Outstanding Individual Achievement for Writing in an Animated Television Production
Tim Long
Larry Doyle
Matt Selman
For episode "Simpsons Bible Stories".
Outstanding Achievement in an Animated Television Program

Annie Awards 1998

Won
Annie
Outstanding Achievement in an Animated Primetime or Late Night Television Program
Outstanding Individual Achievement for Music in an Animated Television Production
Alf Clausen (music)
Ken Keeler (lyrics)

For episode "The City of New York Vs. Homer Simpson,". For the song "You're Checkin' In" (A Musical... More

For episode "The City of New York Vs. Homer Simpson,". For the song "You're Checkin' In" (A Musical Tribute to the Betty Ford Center).

Outstanding Individual Achievement for Directing in an Animated Television Production
Jim Reardon
For episode "Trash of the Titans".

Annie Awards 1997

Won
Annie
Best Animated TV Program
Best Individual Achievement: Music in a TV Production
Alf Clausen
Best Individual Achievement: Directing in a TV Production
Mike B. Anderson
For episode "Homer's Phobia".
Best Individual Achievement: Producing in a TV Production
Al Jean
Mike Reiss
For episode "The Springfield Files".
Nominated
Annie
Best Individual Achievement: Voice Acting by a Female Performer in a TV Production
Maggie Roswell
For playing "Sharry Bobbins" For episode "Supercalifragilisticexpial(annoyed grunt)cious"

Annie Awards 1996

Won
Annie
Best Animated Television Program

Annie Awards 1995

Won
Annie
Best Animated Television Program
Voice Acting in the Field of Animation
Nancy Cartwright
As the voice of Bart Simpson.

Annie Awards 1994

Won
Annie
Best Animated Television Program
Nominated
Annie
Best Individual Achievement for Creative Supervision in the Field of Animation
David Silverman (producer)

Annie Awards 1993

Won
Annie
Best Animated Television Program

Annie Awards 1992

Won
Annie
Best Animated Television Program
Outstanding Individual Achievement in the Field of Animation
David Silverman

BMI Film & TV Awards 2003

Won
BMI TV Music Award
Danny Elfman

BMI Film & TV Awards 1998

Won
BMI TV Music Award
Danny Elfman

BMI Film & TV Awards 1996

Won
BMI TV Music Award
Danny Elfman

British Comedy Awards 2007

Nominated
British Comedy Award
Best International Comedy Show

British Comedy Awards 2005

Won
British Comedy Award
Best International Comedy Show

British Comedy Awards 2004

Won
British Comedy Award
Best International Comedy Show

British Comedy Awards 2002

Nominated
British Comedy Award
Best International Comedy Show

British Comedy Awards 2000

Won
British Comedy Award
Best International Comedy TV Show

CINE Competition 2000

Won
CINE Golden Eagle
Animation
For episode "Treehouse of Horror X".

Critics Choice Television Awards 2014

Nominated
Critics' Choice TV Award
Best Animated Series

Critics Choice Television Awards 2013

Nominated
Critics' Choice TV Award
Best Animated Series

DVD Exclusive Awards 2005

Nominated
DVDX Award
Best Overall DVD, TV Program (Including All Bonus Features)
Denise Sirkot
Mili Smythe
Alita Holly
(The Complete Season Five).
Best Audio Commentary (New for DVD)
Matt Groening
To Matt Groening and cast and crew. (The Complete Season Four).

DVD Exclusive Awards 2003

Nominated
DVDX Award
Best Overall DVD, TV Program (Including All Extra Features)
Denise Sirkot
Mili Smythe
(Season Three).
Best Deleted Scenes, Outtakes and Bloopers
Denise Sirkot
Mili Smythe
(Season Three).

Environmental Media Awards, USA 1996

Won
EMA Award
TV Comedy
For episode "Lisa the Vegetarian".

Environmental Media Awards, USA 1994

Won
EMA Award
TV Comedy
For episode "Bart Gets An Elephant".

Environmental Media Awards, USA 1991

Won
EMA Award
TV Comedy
For episode "Two Cars In Every Garage, Three Eyes On Every Fish".

GLAAD Media Awards 1998

Won
GLAAD Media Award
Outstanding TV - Individual Episode
For episode "Homer's Phobia".

Humanitas Prize 2010

Nominated
Humanitas Prize
30 Minute Network or Syndicated Television
Kevin Curran

Humanitas Prize 2009

Nominated
Humanitas Prize
30 Minute Network or Syndicated Television
John Frink

Image Awards 2013

Won
Image Award
Outstanding Writing in a Comedy Series
Marc Wilmore
For episode "The Spy Who Learned Me"

Image Awards 2010

Nominated
Image Award
Outstanding Writing in a Comedy Series
Marc Wilmore
For episode "The Good, The Bad, The Drugly".

Image Awards 2009

Nominated
Image Award
Outstanding Writing in a Comedy Series
Marc Wilmore
For episode "My Pods and Broomstick".

International Monitor Awards 1995

Won
Monitor
Best Effects, Special Visual Effects
Simon Haslett

Kids' Choice Awards, USA 2010

Nominated
Blimp Award
Favorite Cartoon

Kids' Choice Awards, USA 2009

Nominated
Blimp Award
Favorite Cartoon

Kids' Choice Awards, USA 2008

Nominated
Blimp Award
Favorite Cartoon

Kids' Choice Awards, USA 2007

Nominated
Blimp Award
Favorite Cartoon

Kids' Choice Awards, USA 2006

Nominated
Blimp Award
Favorite Cartoon

Kids' Choice Awards, USA 2005

Nominated
Blimp Award
Favorite Cartoon

Kids' Choice Awards, USA 2004

Nominated
Blimp Award
Favorite Cartoon

Kids' Choice Awards, USA 2003

Nominated
Blimp Award
Favorite Cartoon

Kids' Choice Awards, USA 2002

Won
Blimp Award
Favorite Cartoon

Kids' Choice Awards, USA 2001

Nominated
Blimp Award
Favorite Cartoon

Kids' Choice Awards, USA 2000

Nominated
Blimp Award
Favorite Cartoon

Kids' Choice Awards, USA 1999

Nominated
Blimp Award
Favorite Cartoon

Kids' Choice Awards, USA 1998

Nominated
Blimp Award
Favorite Cartoon

Kids' Choice Awards, USA 1997

Nominated
Blimp Award
Favorite Cartoon

Kids' Choice Awards, USA 1996

Nominated
Blimp Award
Favorite Cartoon

Kids' Choice Awards, USA 1991

Won
Blimp Award
Favorite TV Show

Logie Awards 2004

Nominated
Logie
Most Popular Overseas Comedy

Motion Picture Sound Editors, USA 2003

Nominated
Golden Reel Award
Best Sound Editing in Television Animation - Music
Chris Ledesma (music editor)
For episode "Large Marge".

Motion Picture Sound Editors, USA 2001

Nominated
Golden Reel Award
Best Sound Editing - Television Animation - Music
Bob Beecher (music editor)
For episode "Last Tap Dance In Springfield".

Motion Picture Sound Editors, USA 2000

Nominated
Golden Reel Award
Best Sound Editing - Television Animation - Music
Bob Beecher (music editor)
For episode "Treehouse Of Horror X".
Best Sound Editing - Television Animation - Music
Chris Ledesma (music editor)
For episode "Wild Barts Can't Be Broken".

Motion Picture Sound Editors, USA 1999

Nominated
Golden Reel Award
Best Sound Editing - Television Animation - Music

Motion Picture Sound Editors, USA 1998

Won
Golden Reel Award
Best Sound Editing - Television Animated Specials
Bobby Mackston (supervisng sound editor)
Travis Powers (supervisng sound editor/foley editor and mixer)
Norm MacLeod (sound effects editor)
Terry Greene (sound effects editor)

For episode/special "The Tree House Of Horrors VIII". Tied with The New Batman Adventures (1997) ("... More

For episode/special "The Tree House Of Horrors VIII". Tied with The New Batman Adventures (1997) ("World's Finest").


National Music Awards, UK 2002

Won
National Music Award
Favourite TV Theme

National Television Awards, UK 2005

Nominated
National Television Award
Most Popular Comedy Programme

National Television Awards, UK 2002

Nominated
National Television Award
Most Popular Entertainment Programme

Online Film & Television Association 2013

Won
OFTA Television Award
Best Animated Series

Online Film & Television Association 1997

Nominated
OFTA Television Award
Best Comedy Series

Ottawa International Animation Festival 1996

Won
Grand Prize
Best Television Production
Tim Johnson
For episode "Treehouse of Horror VI", segment "Homer³".

Peabody Awards 1997

Won
Peabody Award

For providing exceptional animation and stinging social satire, both commodities which are in ... More

For providing exceptional animation and stinging social satire, both commodities which are in extremely short supply in television today.


People's Choice Awards, USA 2011

Won
People's Choice Award
Favorite TV Family
The Simpsons

People's Choice Awards, USA 2009

Won
People's Choice Award
Favorite Animated Comedy

People's Choice Awards, USA 2008

Won
People's Choice Award
Favorite Animated TV Comedy

People's Choice Awards, USA 2007

Won
People's Choice Award
Favorite TV Comedy - Animated

People's Choice Awards, USA 2006

Nominated
People's Choice Award
Favorite Television Comedy

People's Choice Awards, USA 1991

Won
People's Choice Award
Favorite New TV Comedy Series
Tied with In Living Color (1990).

Prism Awards 2010

Nominated
Prism Award
Performance in a Comedy Series
Dan Castellaneta
Comedy Episode
For episode "The Good, The Sad and The Drugly"

Prism Awards 2009

Nominated
Prism Award
Comedy Episode
For episode "Smoke on the Daughter"

Satellite Awards 2006

Won
Satellite Award
Best DVD Release of a TV Show
For "The Complete Eighth Season".

Satellite Awards 2005

Nominated
Satellite Award
Outstanding DVD Release of a Television Show
(Complete Seventh Season (Collectible Marge Head Pack)).

Satellite Awards 2001

Nominated
Golden Satellite Award
Best Television Series, Comedy or Musical

TP de Oro, Spain 2012

Nominated
TP de Oro
Best Foreign Series (Mejor Serie Extranjera)

TP de Oro, Spain 2011

Won
TP de Oro
Best Foreign Series (Mejor Serie Extranjera)

TP de Oro, Spain 2010

Won
TP de Oro
Best Foreign Series (Mejor Serie Extranjera)

TP de Oro, Spain 2009

Nominated
TP de Oro
Best Foreign Series (Mejor Serie Extranjera)

TP de Oro, Spain 2008

Won
TP de Oro
Best Animated Series (Mejor Serie de Animación)

TP de Oro, Spain 2006

Nominated
TP de Oro
Best Animated Series (Mejor Serie de Animación)

TP de Oro, Spain 2005

Won
TP de Oro
Best Animated Series (Mejor Serie de Animación)

TP de Oro, Spain 2004

Won
TP de Oro
Best Animation Series (Mejor Serie de Animación)

TP de Oro, Spain 2003

Won
TP de Oro
Best Animation Series (Mejor Serie de Animación)

TP de Oro, Spain 2002

Won
TP de Oro
Best Animation Series (Mejor Serie de Animación)

TV Guide Awards 2012

Nominated
TV Guide Award
Favorite Comedy Series

TV Quick Awards, UK 2007

Nominated
TV Quick Award
Best International TV Show

Teen Choice Awards 2013

Nominated
Teen Choice Award
Choice TV: Animated Show

Teen Choice Awards 2012

Won
Teen Choice Award
Choice TV: Animated Show
Gracie Films
20th Century Fox Television

Teen Choice Awards 2011

Won
Teen Choice Award
Choice TV: Animated Show

Teen Choice Awards 2009

Nominated
Teen Choice Award
Choice TV: Animated Show

Teen Choice Awards 2008

Nominated
Teen Choice Award
Choice TV Animated Show

Teen Choice Awards 2007

Won
Teen Choice Award
Choice TV: Animated Show

Teen Choice Awards 2006

Nominated
Teen Choice Award
TV - Choice Animated Show

Teen Choice Awards 2005

Nominated
Teen Choice Award
Choice TV Show: Comedy
Choice TV Parental Units
Marge and Homer Simpson.

Teen Choice Awards 2004

Nominated
Teen Choice Award
Choice TV Show - Comedy

Teen Choice Awards 2002

Nominated
Teen Choice Award
TV - Choice Comedy

Teen Choice Awards 2001

Nominated
Teen Choice Award
TV - Choice Comedy

Teen Choice Awards 2000

Nominated
Teen Choice Award
TV - Choice Comedy

Television Critics Association Awards 2002

Won
Heritage Award

Television Critics Association Awards 1999

Nominated
TCA Award
Individual Achievement in Comedy
Matt Groening
For Futurama

Television Critics Association Awards 1996

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in Comedy

Television Critics Association Awards 1994

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in Comedy

Television Critics Association Awards 1993

Nominated
TCA Award
Program of the Year
Outstanding Achievement in Comedy

Television Critics Association Awards 1992

Nominated
TCA Award
Program of the Year
Outstanding Achievement in Comedy

Television Critics Association Awards 1991

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in Comedy

Television Critics Association Awards 1990

Won
TCA Award
Outstanding Achievement in Comedy
Nominated
TCA Award
Program of the Year

Walk of Fame 2000

Won
Star on the Walk of Fame
Television
On 14 January 2000 at 7021 Hollywood Blvd.

World Animation Celebration 1998

Won
WAC Winner
Best Animation Produced for Primetime
Josh Weinstein
For episode "22 Short Films About Springfield".
Best Director for Primetime Series
Mike B. Anderson
For episode "Homer's Phobia".

World Animation Celebration 1997

Won
WAC Winner
Best Animation Produced for a Television Special
For episode "Treehouse of Horror VI".

Writers Guild of America, USA 2014

Won
WGA Award (TV)
Animation
Joel H. Cohen
Nominated
WGA Award (TV)
Animation
Tom Gammill
Max Pross
Animation
Michael Nobori
For The Simpsons: YOLO (2013).

Writers Guild of America, USA 2013

Won
WGA Award (TV)
Animation
Jeff Westbrook
Nominated
WGA Award (TV)
Animation
J. Stewart Burns
Animation
David Mandel
Brian Kelley

Writers Guild of America, USA 2012

Won
WGA Award (TV)
Animation
Joel H. Cohen
Nominated
WGA Award (TV)
Animation
Tim Long
Animation
Rob LaZebnik
Animation
Chris Cluess

Writers Guild of America, USA 2011

Nominated
WGA Award (TV)
Animation
Stephanie Gillis
Animation
Matt Selman

Writers Guild of America, USA 2010

Won
WGA Award (TV)
Animation
Joel H. Cohen
Nominated
WGA Award (TV)
Animation
John Frink
Animation
Stephanie Gillis
Animation
Billy Kimball
Ian Maxtone-Graham
Animation
Don Payne

Writers Guild of America, USA 2009

Won
WGA Award (TV)
Animation
Jeff Westbrook
Nominated
WGA Award (TV)
Comedy Series
J. Stewart Burns
Daniel Chun
Joel H. Cohen
Kevin Curran
John Frink
Tom Gammill
Stephanie Gillis
Dan Greaney
Reid Harrison
Al Jean
Billy Kimball
Tim Long
Ian Maxtone-Graham
Bill Odenkirk
Carolyn Omine
Don Payne
Michael Price
Max Pross
Mike Reiss
Mike Scully
Matt Selman
Matt Warburton
Jeff Westbrook
Marc Wilmore
William Wright
Animation
Joel H. Cohen
Animation
Tim Long
Animation
Michael Price

Writers Guild of America, USA 2008

Won
WGA Award (TV)
Animation
Jeff Westbrook
Nominated
WGA Award (TV)
Animation
John Frink
Animation
Carolyn Omine
Animation
Matt Selman

Writers Guild of America, USA 2007

Won
WGA Award (TV)
Animation
John Frink
Nominated
WGA Award (TV)
Animation
Dan Castellaneta
Deb Lacusta
Animation
Don Payne
Animation
Matt Selman

Writers Guild of America, USA 2006

Won
WGA Award (TV)
Animation
Michael Price
Nominated
WGA Award (TV)
Animation
J. Stewart Burns
Animation
John Frink
Animation
Stephanie Gillis
Animation
Don Payne
Animation
Matthew Warburton

Writers Guild of America, USA 2005

Won
Paul Selvin Honorary Award
Don Payne
Won
WGA Award (TV)
Animation
Ian Maxtone-Graham
Nominated
WGA Award (TV)
Animation
Julie Chambers
David Chambers
Animation
Joel H. Cohen
Animation
Don Payne

Writers Guild of America, USA 2004

Won
WGA Award (TV)
Animation
Matt Selman
Nominated
WGA Award (TV)
Animation
J. Stewart Burns
Animation
Michael Price

Writers Guild of America, USA 2003

Nominated
WGA Award (TV)
Animation
Bob Bendetson
Animation
John Frink
Don Payne
Animation
Matt Selman

Young Artist Awards 2004

Won
Young Artist Award
Most Popular Mom & Pop in a Television Series
Julie Kavner
Dan Castellaneta
Nominated
Young Artist Award
Best Family Television Series (Comedy or Drama)

Young Artist Awards 2002

Nominated
Young Artist Award
Best Family TV Comedy Series

See also

FAQ | User Reviews | User Ratings | External Reviews | Metacritic Reviews | Message Board

Contribute to This Page