Edit
Willow (1988) Poster

(1988)

Full Cast & Crew

Directed by 

Ron Howard

Writing Credits  

George Lucas ... (story)
 
Bob Dolman ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
Patricia Hayes ...
...
Pat Roach ...
...
Airk Thaughbaer
David Steinberg ...
...
...
Vohnkar Warrior
Robert Gillibrand ...
Vohnkar Warrior
Mark Northover ...
Burglekutt
...
...
Maria Holvoe ...
Cherlindrea (as Maria Holvöe)
Julie Peters ...
Kiaya Ufgood
Mark Vande Brake ...
Ranon Ufgood
Dawn Downing ...
Mims Ufgood
Michael Cotterill ...
Druid
Zulema Dene ...
Ethna
Joanna Dickens ...
Barmaid
Jennifer Guy ...
The Wench
Ron Tarr ...
Llug
Sallyanne Law ...
Mother
Ruth Greenfield ...
Elora Danan
Kate Greenfield ...
Elora Danan
Rest of cast listed alphabetically:
Edwin Alofs ...
Villager (uncredited)
...
Nelwyn Band Member (uncredited)
Peter Burroughs ...
Nelwyn Villager (uncredited)
Sadie Corre ...
Nelwyn Villager (uncredited)
Gerry Crampton ...
Nockmaar Lieutenant (uncredited)
Kim Davis ...
Nelwyn Villager (uncredited)
Samantha Davis ...
Nelwyn Villager (uncredited)
...
Nelwyn Band Member (uncredited)
Valerie Gale ...
Nelwyn Villager (uncredited)
Rusty Goffe ...
Nelwyn Villager (uncredited)
...
Nelwyn Villager (uncredited)
...
Nockmaar Lieutenant (uncredited)
Nosher Powell ...
Nelwyn Villager (uncredited)
...
Nelwyn Band Member (uncredited)
Craig Salisbury ...
Nelwyn Jester (uncredited)
David Sibley ...
Galladoorn Warrior (uncredited)
...
Nelwyn Villager (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Joe Johnston ... associate producer
George Lucas ... executive producer
Nigel Wooll ... producer

Music by 

James Horner

Cinematography by 

Adrian Biddle ... director of photography

Film Editing by 

Daniel P. Hanley ... (as Daniel Hanley)
Mike Hill ... (as Michael Hill)
Richard Hiscott

Casting By 

Janet Hirshenson
Jane Jenkins

Production Design by 

Allan Cameron

Art Direction by 

Tim Hutchinson
Jim Pohl
Tony Reading
Kim Sinclair
Malcolm Stone

Costume Design by 

Barbara Lane

Makeup Department 

Steven E. Anderson ... makeup artist
Robyn Austin ... makeup artist: New Zealand
Alan Boyle ... chief makeup artist
Joan Carpenter ... hair stylist
Trish Cohen ... makeup artist: New Zealand
Nick Dudman ... makeup designer
Eithne Fennel ... hair stylist (as Eithne Fennell)
Amanda Knight ... makeup artist
Eddie Knight ... makeup artist
Chris Lyons ... special effects teeth
Tommie Manderson ... makeup artist
Daphne Martin ... key hairdresser: second unit
Richard Mills ... makeup artist: second unit (as Dickie Mills)
Shayne Radford ... hairdresser: New Zealand
Suzanne Reynolds ... prosthetic makeup supervisor
Barbara Ritchie ... chief hair stylist
Rita Lynch ... assistant hair stylist (uncredited) / assistant makeup artist (uncredited)

Production Management 

Vicki Deason ... production manager (as Vicki Manning)
Murray Newey ... production manager: New Zealand
Paul Tivers ... production manager (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Ken Baker ... assistant director
Richard A. Barker ... first assistant director: New Zealand
Mark Challenor ... trainee assistant director
Lee Cleary ... second assistant director
Deuel Droogan ... second assistant director: New Zealand
Nikki Long ... third assistant director
Michael D. Moore ... second unit director (as Micky Moore)
Terry Pearce ... second assistant director
Gareth Tandy ... assistant director: third unit
Gerry Toomey ... second assistant director
Michael Zimbrich ... first assistant director: second unit
Nelson Cabrera ... second second assistant director (uncredited)
Asad Qureshi ... third assistant director (uncredited)

Art Department 

Christos Achilleos ... conceptual artist
John Allenby ... property master
John Alvin ... poster artist
Martin Asbury ... storyboard artist
Jeanelle Aston ... buyer: New Zealand
David Balfour ... chargehand stand-by propman: second unit
John Bell ... conceptual artist
Tom Brown ... draughtsman
Jill Cormack ... set dresser
Michael Finlay ... painter
Jean Giraud ... conceptual artist
Robert Jackson ... carpenter
David Lowery ... storyboard artist
John Miles ... construction manager: New Zealand
Brian Muir ... sculptor
Michael Murchan ... construction manager (as Micky Murchan)
Roy O'Connor ... supervising propman
Paul Purdy ... set dresser
Peter Rutherford ... production buyer
Keith Short ... head sculptor
Kirsten Shouler ... assistant art director: New Zealand
Raymond Tricker ... supervising plasterer
Richard Vander Wende ... conceptual artist (as Richard Van Der Wende)
Keith Vowles ... property storeman
John Wells ... stand-by prop
Dean Coldham ... plasterer (uncredited)

Sound Department 

C.J. Appel ... supervising adr editor
Sandina Bailo-Lape ... sound effects editor
Stephen Balliet ... boom operator
Don Banks ... boom operator
Ben Burtt ... sound designer / sound re-recording mixer
Luis Colina ... assistant foley editor
Gloria D'Alessandro ... assistant sound editor
Teresa Eckton ... sound effects editor
Rob Fruchtman ... dialogue editor
Ruth Hasty ... assistant sound editor
Richard Hymns ... supervising sound editor
Tom Johnson ... adr recordist
Robin Lee ... assistant sound editor
Robert Marty ... assistant sound editor
David Motta ... sound maintenance
Shawn Murphy ... re-recording mixer
Larry Oatfield ... dialogue editor
Gary Rydstrom ... foley artist
Ivan Sharrock ... production sound mixer
Michael Silvers ... dialogue editor
David Slusser ... assistant sound editor
Greg Smith ... adr recordist
Karen Spangenberg ... dialogue editor
Gary Summers ... re-recording mixer
Ewa Sztompke ... assistant sound editor
Dennie Thorpe ... foley artist
Gwendolyn Yates Whittle ... assistant sound editor (as Gwendolyn Yates)
Dan Gleich ... boom operator: ILM (uncredited)
Dennis Leonard ... post-production sound engineer (uncredited)
Tim Partridge ... dolby sound consultant (uncredited)
David E. Stone ... sound editor (uncredited)

Special Effects by 

Clive Beard ... special effects technician
John Brown ... senior special effects technician
Kevin Chisnall ... special effects coordinator: New Zealand
Simon Cockren ... special effects assistant
Chris Corbould ... senior special effects technician
Neil Corbould ... special effects technician
Daniel Dark ... special effects technician
Michael Dunleavy ... senior special effects technician
Nick Finlayson ... senior special effects technician
Matthew Harlow ... special effects technician
Jez Harris ... prosthetics supervisor
David L. Hewitt ... special effects
Graham High ... prosthetics supervisor
Clint Ingram ... special effects
Steve Ingram ... special effects technician: New Zealand
Stephen Lloyd ... special effects buyer
Kevin Mathews ... special effects wire technician
John Morris ... senior special effects technician
Ken Morris ... special effects workshop supervisor
Peter Pickering ... senior special effects technician
John Richardson ... special effects supervisor
Nigel Trevessey ... prosthetics supervisor
Andy Williams ... special effects technician
Joss Williams ... senior special effects technician: second unit
Johan Klingler ... special effects (uncredited)
Marcus Richardson ... special effects assistant (uncredited)

Visual Effects by 

Barbara Affonso ... model maker: ILM
Peter Albrecht ... rotoscoper: ILM
Jon Alexander ... optical camera operator: ILM
David Allen ... chief puppeteer
Rick Anderson ... model maker: ILM
William L. Arance ... lip sync
John Allan Armstrong ... animator: ILM (as John Armstrong)
Gordon Baker ... animator: ILM
Bill Barr ... stage technician (as William Barr)
Craig Barron ... director of matte photography
Tom Bertino ... rotoscope supervisor: ILM
Timothy Björklund ... animator: ILM (as Tim Berglund)
Patricia Blau ... post-production supervisor: ILM
Jean Bolte ... model maker: ILM
Barbara Brennan ... rotoscoper: ILM
Kim Bromley ... visual effects coordinator: ILM
Monique Brown ... animatronics technician
Dave Carson ... visual effects art director: ILM
Jo Carson ... visual effects camera assistant: ILM
Sean M. Casey ... still photographer: ILM (as Sean Casey)
Wade Childress ... matte painting photography: ILM
Terry Chostner ... camera operator: visual effects, ILM
Eric Christensen ... model maker: ILM
Blair Clark ... stop-motion model maker
Donald Clark ... optical camera operator: ILM
Charlie Clavadetscher ... animation camera operator: ILM (as Charles Clavadetscher)
Catherine Craig ... matte painting photography
Peter Daulton ... camera operator: visual effects, ILM
Craig Davies ... stop-motion model maker
Les Dittert ... computer graphics
Dick Dova ... stage technician (as Dick Dova Spah)
Loring Doyle ... visual effects artist
Sheila Duignan ... stop-motion model maker
Randy Dutra ... stop-motion model maker
Selwyn Eddy ... optical camera operator: ILM
John Ellis ... optical supervisor: ILM
Christopher Evans ... matte painting supervisor: ILM
Scott Farrar ... camera operator: visual effects, ILM
Ellen Ferguson ... rotoscoper: ILM
Bob Fernley ... optical lab technician
Bob Finley III ... stage technician (as Robert Finley III)
Robert Finley Jr. ... pyrotechnician
Pat Fitzsimmons ... supervising stage technician: ILM
Jammie Friday ... rotoscope: VCE, Inc.
Tim Geideman ... optical lab technician: ILM
Brian Gernand ... model maker: ILM
Ray Gilberti ... assistant visual effects editor
Michael Gleason ... chief visual effects editor: ILM
Ralph Gordon ... optical line-up: ILM
Ned Gorman ... visual effects coordinator
Caroleen Green ... matte artist: ILM
Margot Hale ... rotoscoper: ILM
David Hanks ... visual effects camera assistant: ILM (as Dave Hanks)
David R. Hardberger ... visual effects camera assistant: ILM (as David Hardberger)
Craig Hayes ... stop-motion model maker
Janet Healy ... visual effects producer
Rebecca Heskes ... rotoscoper: ILM (as Rebecca Petrulli)
Robert Hill ... visual effects camera assistant: ILM
Edward Hirsh ... stage manager: ILM (as Ed Hirsh)
Sandy Houston ... rotoscoper: ILM
Lincoln Hu ... computer graphics
Tony Hudson ... chief puppeteer: ILM / model maker: ILM
Peg Hunter ... optical line-up: ILM
Paul Huston ... chief model maker: ILM
George H. Joblove ... computer graphics: ILM (as George Joblove)
Keith Johnson ... optical camera operator: ILM
Randy Jonsson ... matte painting photography: ILM (as Randy Johnson)
Marti Julian ... lip sync animator: ILM
David Karpman ... optical line-up: ILM
Sandra Ford Karpman ... animation camera operator: ILM (as Sandy Ford)
Douglas S. Kay ... computer graphics: ILM (as Douglas Scott Kay)
Katherine Kean ... lip sync animator: ILM
John Knoll ... animation camera operator: ILM
Pete Kozachik ... camera operator: visual effects, ILM
Paul Kraus ... model maker: ILM
Tad Krzanowski ... chief model maker: ILM
Brad Kuehn ... optical lineup
Michael Lessa ... lip sync animator: ILM
James Lim ... optical camera operator: ILM
David Lowery ... storyboard artist: ILM
Paula Lucchesi ... stop-motion model maker
Jonathan Luskin ... computer graphics: ILM
Jeff Mann ... model shop supervisor: ILM
Tamia Marg ... stop-motion model maker
Kim Marks ... visual effects camera: ILM
Michael J. McAlister ... visual effects: ILM (as Michael McAlister)
Michael McGovern ... assistant visual effects editor
Roberto McGrath ... assistant visual effects editor
Richard Miller ... sculptor
Janet Mohler ... unit production supervisor: ILM
Terry Molatore ... rotoscoper: ILM (as Terry Sittig)
Michael Moore ... visual effects editor: ILM
Steve R. Moore ... visual effects editor
Tim Morgan ... stage technician (as Timothy Morgan)
Claudia Mullaly ... model maker: ILM
Dennis Muren ... visual effects: ILM
Lori J. Nelson ... optical line-up: ILM (as Lori Nelson)
Bruce Nicholson ... optical supervisor: ILM
January Nordman ... animator: ILM
Kerry Nordquist ... still photographer: ILM
Buck O'Hare ... stage technician
Michael Olague ... stage technician
Jeff Olson ... chief model maker: ILM
Randy Ottenberg ... model maker: ILM
Ease Owyeung ... model maker: ILM
Michael Pangrazio ... matte artist
Terrence Peck ... assistant visual effects editor (as Terry Peck)
Krist-Ann Pehrson ... rotoscoper: ILM
Lorne Peterson ... chief model maker: ILM
Anne Polland ... model maker: ILM
John Reed ... stop-motion model maker (as John Reed III)
Carolyn Ensle Rendu ... rotoscoper: ILM (as Carolyn Rendu)
Pat Repola ... optical camera operator: ILM (as Patrick Repola)
Kevin Richardson ... rotoscoper: ILM
Louis Rivera ... assistant visual effects editor
Martin Rosenberg ... camera operator: visual effects, ILM (as Marty Rosenberg)
Thomas Rosseter ... optical line-up: ILM (as Tom Rosseter)
Wesley Seeds ... model maker: ILM
Kenneth Smith ... optical supervisor: ILM
Thomas J. Smith ... optical lab technician: ILM
Douglas Smythe ... computer graphics: ILM (as Doug Smythe)
Scott Squires ... visual effects tech director
Tom St. Amand ... stop-motion animator: ILM
Nick Stern ... animator: ILM
Sean Stolz ... pyrotechnician
Michael Sweeney ... optical line-up: ILM
Pat Sweeney ... camera operator: visual effects, ILM
Paul Swendsen ... matte artist: ILM
Wes Takahashi ... animation supervisor: ILM
Larry Tan ... model maker: ILM
Joseph Thomas ... lip sync animator: ILM
Phil Tippett ... visual effects: ILM
Sean Turner ... animator: ILM
John T. Van Vliet ... lip sync animator: ILM
Bruce Vecchitto ... optical line-up: ILM
Mary E. Walter ... optical line-up: ILM (as Mary Walter)
Bruce Walters ... animation camera operator: ILM
Harry Walton ... visual effects camera: ILM
Byron Werner ... lip sync animator: ILM
Jeffrey Wilkins ... model maker: ILM (as Jeff Wilkins)
Timothy Eaton ... assistant visual effects editor (uncredited)
Demetre Lagios ... optical processing: ILM (uncredited)
Julian Parry ... process unit: ILM (uncredited)
Jay Patterson ... visual effects video assist: ILM (uncredited)
Kathleen Quaife-Hodge ... special effects animator (uncredited)
Kevin Richardson ... animator: ILM (uncredited)
Scott Ross ... general manager: ILM (uncredited)

Stunts 

Roy Alon ... stunts
Del Baker ... stunts
Ken Barker ... stunts
Michael Baxter-Lax ... stunts: New Zealand
Peter Bell ... stunts: New Zealand
Ellie Bertram ... stunts
Peter Bonner ... stunts
Brian Bowes ... stunts
Peter Brace ... stunts
Shaughan Bruce ... stunts: New Zealand
Ken Buckle ... stunts
Tim Condren ... stunts
Jack Cooper ... stunts
Gerry Crampton ... stunt coordinator / stunts
Graeme Crowther ... stunts
Billy Dean ... stunts
Steve Dent ... stunts
Eddie Eddon ... stunts
Sadie Eden ... stunts
Steve Emerson ... stunts
Max Faulkner ... stunts
Stuart Fell ... stunts
Dorothy Ford ... stunts
Terry Forrestal ... stunts
Tex Fuller ... stunts
Nick Gillard ... stunts
Romo Gorrara ... stunts
Martin Grace ... stunts
Paul Grant ... stunts
Richard Graydon ... stunts
Fred Haggerty ... stunts
Richard Hammatt ... stunts
Mark Harris ... stunts: New Zealand
Karam Hau ... stunts: New Zealand
Paul Heasman ... stunts
Frank Henson ... stunts
Nick Hobbs ... stunts
Dave Holland ... stunts
Billy Horrigan ... stunts
Jazzer Jeyes ... stunts
Barry Johnson ... stunts: New Zealand
Vincent Keane ... stunts
Timothy Lee ... stunts: New Zealand (as Tim Lee)
Tom Lucy ... stunts
Jo Lumsden ... stunts: New Zealand
Tina Maskell ... stunts
Mark McBride ... stunts
Sean McCabe ... stunts
Bronco McLoughlin ... stunts
Wayne Michaels ... stunts
Chrissy Monk ... stunts
Peter Munt ... stunts
Valentino Musetti ... stunts
Gerard Naprous ... stunts
Terence Plummer ... stunts
Mike Potter ... stunts
Dinny Powell ... stunts
Eddie Powell ... stunts
Nosher Powell ... stunts (as Fred Powell)
Bill Reed ... stunts
Terry Richards ... stunts
Doug Robinson ... stunts
Roy Scammell ... stunts
Ka Segerberg ... stunts: New Zealand
Lee Sheward ... stunts
Tony Smart ... stunts
Eddie Stacey ... stunts
Roy Street ... stunts
Alan Stuart ... stunts
Philip Tan ... stunts
Rocky Taylor ... stunts
Tip Tipping ... stunts
Terry Walsh ... stunts
Derek Ware ... stunts
Jason White ... stunts
Les White ... stunts
Steve Whyment ... stunts
Nick Wilkinson ... stunts
Ellie Bertram ... fencing double: Joanne Whalley (uncredited) / stunt double: Patricia Hayes (uncredited)
Peter Bonner ... stunt double: Warwick Davis (uncredited)
Peter Burroughs ... stunts (uncredited)
Rocky Capella ... stunt double: ILM (uncredited)
Simon Crane ... stunts (uncredited)
Gabe Cronnelly ... stunts (uncredited)
Graeme Crowther ... stunt double: Val Kilmer (uncredited)
Bill Cummings ... stunts (uncredited)
Sadie Eden ... stunt double: Patricia Hayes (uncredited)
Dorothy Ford ... stunt double: Jean Marsh (uncredited) / stunt double: Joanne Whalley (uncredited)
Johnny Martin ... stunts (uncredited)
Mike Martinez ... stunts (uncredited)
Royston Munt ... horse stunt (uncredited)
Greg Powell ... stunt double: Gavan O'Herlihy (uncredited) / stunt double: Pat Roach (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Rick Allender ... camera operator: New Zealand
Paul Beeson ... director of photography: second unit
Keith Blake ... focus puller
Bob Bridges ... clapper loader: second unit
Wally Byatt ... camera operator: second unit
Neil Cervin ... assistant camera
Gary Cross ... electrician
Kevin Day ... gaffer
John Deaton ... focus puller: second unit
Mark Ellis ... grip: third unit
John Flemming ... key grip
Mike Fuller ... camera operator
Pat Garrett ... grip
Keith Hamshere ... still photographer
David R. Hardberger ... camera operator
Martin Hume ... camera operator
W.C. 'Chunky' Huse ... camera grip (as Chunky Huse)
Geoff Jamieson ... grip: New Zealand
Jim Kane ... camera grip: second unit
Brian Kemp ... gaffer: third unit
Martin Kenzie ... first assistant camera
John Mahaffie ... camera operator: New Zealand
Graham Martyr ... clapper loader
Shaun O'Dell ... camera operator
Shane O'Neill ... focus puller
Mark Olsen ... assistant camera
Larry Randall ... best boy
Nigel Seal ... assistant camera / clapper loader: second unit
Mark Sullivan ... camera focus: New Zealand
Jonathan Taylor ... camera operator: third unit
Keith Thomas ... camera operator: third unit
John Wheeler ... grip: New Zealand
Martin Beek ... effects assistant camera (uncredited)
Randy Jonsson ... assistant camera (uncredited)

Casting Department 

Beverley Keogh ... crowd casting

Costume and Wardrobe Department 

Rosemary Burrows ... costume supervisor
Barbara Darragh ... wardrobe mistress: New Zealand
Amelia Davies ... wardrobe assistant
Norman Dickens ... wardrobe assistant
Cynthea Dowling ... wardrobe assistant (as Cynthia Dowling)
Peter Edmonds ... costume assistant
Andrés Fernández ... wardrobe supervisor: New Zealand (as Andres Fernandez)
Aggie Guerard Rodgers ... costumer
Margaret Lewin ... wardrobe assistant
Julia Mansford ... wardrobe mistress: New Zealand
Patrick Sharkey ... wardrobe master
James Smith ... wardrobe assistant (as Jimmy Smith)
Terry Smith ... wardrobe assistant
Colin Wilson ... wardrobe assistant

Editorial Department 

Jeremy Child ... second assistant editor
T.M. Christopher ... assistant editor
Robin Clark ... second assistant editor
Jeremy Gibbs ... first assistant editor
Kathleen Korth ... assistant editor
Andrew MacRitchie ... assistant editor
Jenny Oznowicz ... second assistant editor

Music Department 

Jim Henrikson ... music editor
Tony Hinnigan ... musician: ethnic woodwinds
Kazu Matsui ... musician: shakuhachi
Greig McRitchie ... orchestrator
Shawn Murphy ... score mixer
Mike Taylor ... musician: ethnic woodwinds
Ian Underwood ... musician: Fairlight synthesizer
James Horner ... conductor (uncredited)

Transportation Department 

Roy Clarke ... driver: Joanne Walley Kilmer
Paul Keily ... transportation coordinator: New Zealand

Other crew 

John Algar ... assistant accountant: New Zealand
David Balfour ... stand-by: second unit
John Bernard ... location manager: New Zealand
Ian Bryce ... production executive: USA
Bundy Chanock ... set medic
Blair Clark ... armature machinist
Nick Dudman ... creature supervisor
Rory Enke ... location manager
Lorely Farley ... script supervisor: second unit
Eleanor Fazan ... choreographer
Geoff Freeman ... unit publicist
Kevin Freemantle ... location accountant
Danny Graber ... animal trainer
Jilly Gutteridge ... location manager: UK
William Hobbs ... fight arranger
Aneuryn Jones ... horse supplier: Wales
Sally Jones ... script supervisor
Jak King ... production accountant
Catherine Madigan ... production coordinator: New Zealand
Barbara Margerrison ... assistant: Nigel Wooll
Louisa Marie ... assistant: Ron Howard
Rachel Neale ... location manager: Wales
Russell Olds ... horse coordinator: New Zealand
Greg Powell ... horse master
Sarah Purdy ... bird handler: New Zealand
Julie Robinson ... script supervisor: third unit
Matthew Sharp ... set runner
David Sibley ... dialogue coach
Tristan Strange ... production runner
Kathy Sykes ... production coordinator
Nicky Tilson ... production secretary: New Zealand
Chris Warren ... video coordinator
Kevin Westley ... third assistant: third unit
Michael Yell ... production accountant (as Mike Yell)
Stefan Zürcher ... snow unit coordinator
Camille Cellucci ... production assistant (uncredited)
Mitchell Nyberg ... stand in: Rick Overton (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page