Edit
Waxwork (1988) Poster

(1988)

Full Cast & Crew

Directed by 

Anthony Hickox

Writing Credits (in alphabetical order)  

Anthony Hickox ... (writer)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
Joe Baker ...
...
...
...
Eric Brown ...
...
Buckley Norris ...
Lecturer
...
Micah Grant ...
Mihaly 'Michu' Meszaros ...
Hans (as Mihaly 'Michu' Mesza)
Jack David Walker ...
Junior (as Jack David Warner)
...
Werewolf
Nelson Welch ...
Elderly Man
...
...
Tom MacGreevey ...
Charles (as Thomas MacGreevey)
Irene Olga López ...
Maid (as Irene Olga Lopez)
Charles McCaughan ...
...
Police Driver
Edward Ashley ...
Professor Sutherland
Kendall Conrad ...
Girl in Pyramid
...
...
Anthony Hickox ...
English Prince
Staffan Ahrenberg ...
French Guard
Gabriella Dufwa ...
Courtesan
Gary M. Bettman ...
Mark's Grandfather (as Gary Bettman)
James D.R. Hickox ...
Werewolf Killer's Assistant
Candi ...
Dracula's Butler (as Candy)
James Lincoln ...
Dracula's Man-Servant
Merle Stronck ...
Vampire Girl #1
Joanne Russell ...
Vampire Girl #2
Ann Sophie Noblet ...
Vampire Girl #3
Paul Badger ...
Eyal Rimmon ...
Egyptian Boy
Kim Henderson ...
Marquis de Sade Girl #1
Hilary English ...
Marquis de Sade Girl #2
Nicole Seguin ...
Marquis de Sade Girl #3
Carolyn Bray ...
Marquis de Sade Girl #4
Henrietta Folkeson ...
Marquis de Sade Girl #5
...
Zombie #1 (scenes deleted)
Karen Schaffer ...
Zombie #2
Leonard Pollack ...
Zombie #3
...
Zombie #4
Cliff Wallace ...
Zombie #5
Dave Elsey ...
Zombie #6
Gerry Lively ...
Sir Wilfred's Butler
Steven Santamaria ...
Taxi Driver
Rest of cast listed alphabetically:
Inger Armour ...
College student (uncredited)
Stephen Rocco Jacques ...
College student (uncredited)
...
Additional mummy (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Staffan Ahrenberg ... producer
Gregory Cascante ... executive producer
William W. Edwards ... line producer
Julian Forbes ... assistant producer
Dan Ireland ... executive producer
William J. Quigley ... executive producer
Eyal Rimmon ... producer
Mario Sotela ... executive producer

Music by 

Roger Bellon

Cinematography by 

Gerry Lively

Film Editing by 

Christopher Cibelli

Casting By 

Carlo Jones

Production Design by 

Gianni Quaranta

Art Direction by 

Peter Marangoni

Set Decoration by 

Suzette Sheets

Costume Design by 

Leonard Pollack

Makeup Department 

Chris Anderson ... make-up assistant
Ian Brown ... special makeup effects artist
Stuart Conran ... special makeup effects artist
Mark Coulier ... special makeup effects artist
Dave Elsey ... senior makeup effects artist
Steve Hardie ... special makeup effects technician / werewolf and hand effects
Alan Hedgcock ... special makeup effects artist
Karen Iverson ... hair assistant / make-up assistant
Paul Jones ... special makeup effects artist
Dave Keen ... special makeup effects technician
Nina Kraft ... hair designer / make-up designer

Production Management 

Jack Lorenz ... production executive: Vestron

Second Unit Director or Assistant Director 

Gary M. Bettman ... first assistant director
Bob Keen ... second unit director
Richard Oswald ... second assistant director

Art Department 

Miranda Amador ... scenic artist
Timothy Baxter ... construction coordinator
Chuck Becker ... scenic artist
David Brennan ... property master (as David S. Brennan)
Stan Bryant ... master carpenter
Jay Burkhart ... carpenter
Patrick K. Coppinger ... scenic artist
Gerry Di Nardi ... construction crew
Herb Dorszynski ... carpenter
George Dunn ... carpenter
Andre G. Ellingson ... carpenter (as Andre Ellingson)
Flint Esquerra ... swing gang (as L. Flint Esquerra)
Valerie Gough ... carpenter
David Halver ... construction crew
Richard Hench ... carpenter
Mark Kamps ... carpenter
Ric Knell ... carpenter
Mara J. Lee ... construction crew (as Mara Lee)
Cole Lewis ... matte lead scenic artist
Manuel Morales ... construction crew
Jess Moreno ... set dresser
Tom O'Brien ... master carpenter
Ron Petersen ... assistant to construction co-ordinator
James L. Ricker ... carpenter (as Jim Ricker)
Amy Ryder ... lead man
Brian Sedor ... construction crew
Joseph Sedor ... construction foreman (as Joe Sedor)
Thom Shephard ... property master assistant
Jane Smith ... set dresser
Bob Sportelli ... construction crew
Mark Stickelmaier ... carpenter
Corine Gee Turner ... scenic artist
Bob Varney ... carpenter
Christina Volz ... set dresser
Douglas Womack ... construction location boss (as Doug Womack)
Gregory Zemgals ... swing gang
Jay Koiwai ... stand-by painter (uncredited)

Sound Department 

Dennis Diltz ... sound effects editor
Mark Ettel ... sound re-recording mixer
Jeff Gomillion ... sound re-recording mixer
Tim Gomillion ... sound recordist
Don Isaacs ... supervising sound effects editor
Stephen A. Isaacs ... adr editor
Robert Janiger ... production sound mixer
Donlee Jorgensen ... sound effects editor
Leonard Marcel ... sound designer
Cathy McKelvey ... sound effects assistant
T.A. Moore Jr. ... sound re-recording mixer (as T.A. Moore)
George W. Scott ... boom operator (as George M. Scott)
Lee Thomas ... sound effects editor

Special Effects by 

Ray Beetz ... special effects technician
Lou Carlucci ... special effects technician
Jeff Frink ... special effects technician
Steve Galich ... special effects pyrotechnics supervisor
Bob Keen ... special effects
Joe Knott ... special effects technician
Patrick Tantalo ... special effects makeup
Cliff Wallace ... special makeup effects technician

Visual Effects by 

Brendan Lonergan ... sculptor (uncredited)

Stunts 

Bob Bragg ... stunt coordinator (as Bobby Bragg)
Rich Bragg ... stunts
Phil Chong ... stunts
Sandra Lee Gimpel ... stunts (as Sandy Gimpel)
Kane Hodder ... stunts
Shanna Lynn ... stunts (as Shanna Teare)
William Morts ... stunts (as Billy Morts)
Denney Pierce ... stunts (as Denny Pierce)
Paul E. Short ... stunts (as Paul Short)

Camera and Electrical Department 

Russ Brandt ... gaffer (as Russ Brant)
Richard Clabaugh ... camera operator
James Eaton ... assistant camera: second unit
Larry Edwards ... key grip (as Larry 'Crash' Edwards)
David E. Elkins ... camera technician
Alan Frazier ... best boy grip (as Alan 'Flash' Frazier)
Steve Gero ... gaffer: second unit
Duane Journey ... dolly grip (as Duane 'Lash' Journey)
Joel Levinson ... special still photographer
Michael Martino ... camera assistant
Melissa Moseley ... still photographer
Bob Myers ... grip
David Parker ... grip
Drex Reed ... best boy
John Schwartzman ... director of photography: second unit
James Lawrence Spencer ... electrician (as Jim Spencer)
David Stein ... grip (as David 'Dash' Stein)

Costume and Wardrobe Department 

Georgia Davis ... woman's dresser
Shon LeBlanc ... assistant to costume designer (as Shon Le Blanc)

Editorial Department 

Monica Cibelli ... apprentice film editor
Sid Cole ... negative cutter
Bob Fredrickson ... color timer
James D.R. Hickox ... first assistant editor (as James Hickox)
Ann L. Thornberg ... apprentice film editor (as Ann Thornberg)
Jim Williams ... color timer

Music Department 

William Ashford ... orchestrator
Roger Bellon ... orchestrator
Tom Boyd ... oboe soloist
Tim Boyle ... score mixer
Fiona Brohamer ... composer assistant
Harlan Collins ... harmonica solo
George Doering ... musician
Jimmy Ienner ... music supervisor
Steve Jamerson ... music scoring assistant
Ken Johnson ... music editor
Steve Livingston ... music editor
Amy Molina ... orchestrator
R. Russell Smith ... score mixer (as Rusty Smith)
Vicki Sylvester ... music contractor
James Thatcher ... musician: french horn

Transportation Department 

Robert J. Morton ... driver
Adam Alexander Witlin ... transportation captain

Other crew 

John Booth ... production assistant
Mark Burg ... production consultant
Betty Davidson ... craft service
Jack Davidson ... craft service
Steve Elngren ... paramedic
Gregory A. Gale ... script supervisor: second unit
Jan Gaye ... assistant: to Mr. Ahrenberg
Hans Knall ... financial consultant
Max Kovins ... production assistant
Jesse Long ... script supervisor
Paul Martin ... production assistant
Heather Mills D'Augustine ... production coordinator (as Heather Mills)
John Neis ... production assistant
Michael O'Brien ... assistant to production co-ordinator
Jerry Wilton ... paramedic
Adam Alexander Witlin ... assistant location manager
Sheila Wordsworth ... assistant: to Mr. Keen

Thanks 

Dario Argento ... dedicated to (as Argento)
Gary Barber ... special thanks
Kippi Bell ... special thanks
Hilary Bennett-Coles ... special thanks
China Blue ... special thanks
John Carpenter ... dedicated to (as Carpenter)
Anne V. Coates ... dedicated to (as Mum and Dad)
Lance Danell ... special thanks
Joe Dante ... dedicated to (as Dante)
Fred Dewey ... special thanks
Isobel Estorick ... special thanks
Ortwin Freyermuth ... special thanks
Sam Goldrich ... special thanks
Douglas Hickox ... dedicated to (as Mum and Dad)
Tara Jewels ... special thanks
Andy Keif ... special thanks
John Landis ... dedicated to (as Landis)
Johnathan Michaels ... special thanks
Robert Pecina ... special thanks (as Bob Pecina)
M.J. Peckos ... special thanks
Merle Pollack ... special thanks
George A. Romero ... dedicated to (as Romero)
Shirley Russell ... special thanks
Steve Schmidt ... special thanks
Nicole Seguin ... special thanks
Steven Spielberg ... dedicated to (as Spielberg)
Tiger ... special thanks
Orson Welles ... dedicated to (as Wells)
Michael White ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page