Edit
Scrooged (1988) Poster

(1988)

Full Cast & Crew

Directed by 

Richard Donner

Writing Credits (WGA)  

Mitch Glazer ... (written by) &
Michael O'Donoghue ... (written by)
 
Charles Dickens ... (novel "A Christmas Carol") (suggestion)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
...
...
...
Nicholas Phillips ...
...
...
...
John Murray ...
...
...
Himself
...
...
Himself
...
Himself
Pat McCormick ...
...
Earl Cross (as Brian Doyle Murray)
...
Herself
Al 'Red Dog' Weber ...
...
June Chandler ...
Michael Eidam ...
Mary Ellen Trainor ...
Ted
...
Sanford Jensen ...
IBC Executive
...
IBC Executive
Dick Blasucci ...
IBC Executive
Peter Bromilow ...
Archbishop
Bill Marcus ...
IBC Guard
Cal Gibson ...
IBC Guard
...
Tamika McCollum ...
Koren McCollum ...
Reina King ...
Paul Tuerpe ...
Stage Manager (as Paul Tuerpé)
Lester Wilson ...
Choreographer
Ron Strang ...
Art Director
...
Lady Censor
...
Carpenter
...
Carpenter
...
IBC Nurse
Ralph Gervais ...
Mouse Wrangler
...
Foreman
Tony Steedman ...
Headwaiter
Lisa Mende ...
Ryan Todd ...
Frank as Child
Rebeca Arthur ...
Tina
Selma Archerd ...
Jay Byron ...
Man #2 at Party
Harvey Fisher ...
Party Guest
C. Ransom Walrod ...
Party Animal
James R. Miller ...
Security Guard at Party
Jennie Lew Tugend ...
Foo-Ling at Party (as Jennie Lew-Tugend)
Roy Brocksmith ...
Mike the Mailman
Shawn Michaels ...
Stage Manager - 'Frisbee'
Stella Hall ...
Lew Hayward's Secretary
...
Delores Hall ...
Hazel
...
Logan Ramsey ...
Man in Shelter
Sydna Scott ...
Woman #2 in Shelter
...
Wendie Cross
...
Guest
...
Guest
...
Guest
Lauri Kempson ...
Guest
Chaz Conner ...
Ghost of Christmas Future - TV (as Chaz Conner Jr.)
Miro Polo ...
Mary Lou's Coach
Ralph Bruneau ...
Nephew
Maria Riva ...
Mrs. Rhinelander
James Kindelon ...
Butler (as James E. Kindelon)
Raphael Harris ...
Older Calvin
Wayne A. Finkelman ...
Orderly (as Wayne Finkelman)
Susan Barnes ...
Harpy
Lynne Randall ...
Harpy
...
Waiter
Michael O'Donoghue ...
Priest
Dick McGarvin ...
Announcer
Tom Doak ...
Video Tape Director
Sam Drummy ...
Cameraman on Crane
Winfred Tennison ...
Marvin
Steve Kahan ...
Technicians (as Stephen Kahan)
Norm Wilson ...
Technicians
...
Technicians (as Henry V. Brown)
...
IBC Technician
...
IBC Technician
...
Street Musicians
Larry Carlton ...
Street Musicians
...
Street Musicians
...
Street Musicians
The Caroling Company ...
Carolers
Solid Gold Dancers ...
Scroogettes
Rest of cast listed alphabetically:
Jim Hendricks ...
Commander USA (archive footage)
Susanne Lavelle ...
(unconfirmed)
...
(unconfirmed)
Audrey K. Baranishyn ...
Solid Gold Dancer (uncredited)
Buck ...
Dog (uncredited)
...
Scroogette (uncredited)
J. Mills Goodloe ...
IBC Technician (uncredited)
Robert Hammond ...
Don LaFontaine ...
IBC Promo Announcer (voice) (uncredited)
Jamilah Lucas ...
Scroogette (uncredited)
Daniel Shiplacoff ...
Singer (uncredited)
Norman D. Wilson ...
TV Crew (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Richard Donner ... producer
Peter Frankfurt ... associate producer
Raymond Hartwick ... co-producer (as Ray Hartwick)
Jennie Lew Tugend ... associate producer
Art Linson ... producer
Stephen J. Roth ... executive producer (as Steve Roth)

Music by 

Danny Elfman

Cinematography by 

Michael Chapman

Film Editing by 

Fredric Steinkamp
William Steinkamp

Casting By 

David Rubin

Production Design by 

J. Michael Riva

Art Direction by 

Virginia L. Randolph

Set Decoration by 

Linda DeScenna

Costume Design by 

Wayne A. Finkelman ... (as Wayne Finkelman)

Makeup Department 

Thomas R. Burman ... special makeup effects artist (as Tom Burman)
Bari Dreiband-Burman ... supervising makeup artist
Bob Grimaldi ... hair stylist: New York (as Robert Grimaldi)
Edward Jackson ... makeup artist: New York
Rolf John Keppler ... special makeup effects artist
Robert Norin ... makeup artist
Stephen Robinette ... hair stylist
Marlene D. Williams ... hair stylist supervisor (as Marlene Williams)

Production Management 

Raymond Hartwick ... unit production manager (as Ray Hartwick)
Roger Paradiso ... unit production manager: New York

Second Unit Director or Assistant Director 

Tommy Burns ... additional second second assistant director (as Thomas Burns)
Donald J. Lee Jr. ... second second assistant director: New York
Gaetano Lisi ... first assistant director: second unit, New York
Richard Patrick ... additional second assistant director: New York
Mic Rodgers ... second unit director
Adele Simmons ... additional second second assistant director
James W. Skotchdopole ... second assistant director
Chris Soldo ... assistant director
Gabriela Vázquez ... second second assistant director
Michael Thau ... second unit director (uncredited)

Art Department 

Jack E. Ackerman ... assistant property master
Michael Bird ... property master: New York
Paul J. Campanella ... production painter
Ralph Cava ... scenic chargeperson: New York
Jeff Clark ... sign writer
Anthony Feola ... labor foreperson (as Tony Feola)
David L. Glazer ... assistant property master (as David Glazer)
Alan Hicks ... set decorator: New York (as John Alan Hicks)
Richard Leon ... property person
Tom McCown ... property person
Ric McElvin ... lead person
Erik L. Nelson ... property master
Lee Orlikoff ... property person
Nancy Patton ... set designer
Tony Piller ... property person
Ken Scaife ... construction supervisor
Robert Scaife ... construction coordinator (as Bob Scaife)
Terry Scott ... construction foreperson
Alex Scutti Jr. ... on-set plasterer (as Alex Scutti)
Tom Southwell ... illustrator (as Thomas Southwell)
Ron Strang ... scenic artist
William James Teegarden ... set designer (as William Teegarden)
Matt Thompson ... labor foreperson
Ed Verreaux ... illustrator (as Edward S. Verreaux)
John Villarino ... construction supervisor
Mike Villarino ... construction foreperson (as Michael Villarino)
Dianne Wager ... set designer
Leslie Warren ... art department coordinator (as Leslie C. Warren)
Tom Warren ... art director: New York (as Thomas Warren)
Clyde Zimmerman ... paint foreperson
Michael Denering ... scenic artist (uncredited)

Sound Department 

Rick Alexander ... sound re-recording mixer (as Dick Alexander)
Carmen Baker ... assistant adr editor (as Carmen Hocson)
Willie D. Burton ... production sound mixer (as Willie Burton)
Virginia Cook-McGowan ... sound editor
Teri E. Dorman ... sound editor
Thom 'Coach' Ehle ... sound stereo consultant: Dolby (as Thom Ehle)
Jay Engel ... supervising adr editor
John P. Fasal ... electronic sound effects (as John Paul Fasal)
Les Fresholtz ... sound re-recording mixer
Robert W. Harris ... cable person (as Robert Harris)
Robert G. Henderson ... supervising sound editor (as Robert George Henderson)
David M. Horton ... sound editor (as D. Michael Horton)
Joseph A. Ippolito ... sound editor
Marvin E. Lewis ... boom operator (as Marvin Lewis)
Al Mian ... sound mixer: New York
Karen Minahan ... assistant sound editor
Alan Robert Murray ... supervising sound editor
Walter Newman ... sound editor
Greg Orloff ... foley mixer
Vern Poore ... sound re-recording mixer
John Roesch ... foley artist
Alicia Stevenson ... foley artist
Winfred Tennison ... additional boom operator
Brooke Henderson Ward ... assistant sound editor
Denise Whiting ... adr editor
Marshall Winn ... sound editor
Carolyn Tapp ... foley recordist (uncredited)

Special Effects by 

Albert Delgado ... special effects foreperson
Steven C. Foster ... special effects (as Steven Foster)
Allen Hall ... special effects coordinator (as Allen L. Hall)
Gary L. Karas ... special effects
Joe Montenegro ... special effects
Bill Traynor ... special effects: New York (as William Traynor)
Mike Menzel ... special effects technician (uncredited)
Grant Harper Reid ... location assistant: special effects (uncredited)

Visual Effects by 

Eric Brevig ... visual effects supervisor
C. Marie Davis ... visual effects editor (as Marie Davis)
Jim Dixon ... network computer animation
David Goldberg ... model shop supervisor (as Dave Goldberg)
Jeff Matakovich ... optical supervisor
Craig Newman ... effects production supervisor
Michael Shea ... motion control photographer (as Mike Shea)
James Valentine ... rotoscope supervisor
Allen Blaisdell ... visual effects camera operator (uncredited)
George Muhs ... visual effects (uncredited)
Michelle Porter ... visual effects coordinator (uncredited)
Kathleen Quaife-Hodge ... special effects animator (uncredited)
Jody Rogers ... visual effects editor (uncredited)
Michael Talarico ... motion control technician (uncredited)

Stunts 

Gene Harrison ... stunts
Larry Nicholas ... stunts
Hugh Aodh O'Brien ... stunts (as Hugh A. O'Brien)
Mic Rodgers ... stunt coordinator / stunts

Camera and Electrical Department 

Walt Berry ... lamp operator
Anthony Brook ... first assistant camera: New York (as Anthony S. Brooke)
Aaron Caughran ... assistant camera
Ted Churchill ... Steadicam operator: New York
James A. Dolan ... best boy
George Dunagan ... lamp operator
Brad Emmons ... lamp operator
Raymond Fortune ... best boy
Michael Genne ... camera operator (as Michael A. Genne)
Adam Glick ... set lighting technician
Louis Goldman ... still photographer: New York
Larry Hezzelwood ... first assistant camera
Ed Jackson ... grip
David Katz ... video assist operator
Billy Kerwick ... grip
Kevin J. Lang ... chief rigging electrician
Al LaVerde ... first company grip (as Alexander LaVerde)
Steven C. McGee ... assistant chief lighting technician (as Steve McGee)
Peter Norman ... additional director of photography: New York
Paul Postelnicu ... second assistant camera: New York
Tom Priestley Jr. ... camera operator: New York
Richard Quinlan ... chief lighting technician: New York
Ed Quinn ... first company grip: New York (as Edwin A. Quinn)
P. Scott Sakamoto ... first assistant camera (as Scott Sakamoto)
Phelt M. Saucier ... lamp operator (as Phelt Saucier)
John R. Shannon ... still photographer (as John Shannon)
Stephen St. John ... Steadicam operator
Ty Suehiro ... grip
Gary Tandrow ... chief lighting technician (as Gary B. Tandrow)
Michael Thau ... video playback supervisor
Joseph Trammell ... video assistant: New York (as Joe Trammell) / video playback operator
Rand R. Vargas ... second company grip
Greg Walters ... second assistant camera (as Gregory Walters)
Clay H. Wilson ... dolly grip (as Clay Wilson)
Stephen Ashley Blake ... cinematographer: second unit (uncredited)

Casting Department 

Lisa Beach ... casting assistant
Franklyn Warren ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Jennifer Butler ... costumer
Philip Maldonado ... costumer
Antonio Martínez ... costumer
Jennifer L. Parsons ... costume supervisor (as Jennifer Parsons)
Nava R. Sadan ... costumer
Guy Tanno ... costumer: men, New York
Rose Trimarco ... costumer: women, New York (as Rose Cuervo)

Editorial Department 

Stuart Baird ... post-production consultant
Debra Goldfield ... assistant editor
Terry Haggar ... color timer
Karl F. Steinkamp ... assistant film editor
Michael T. Wilson ... assistant film editor

Music Department 

David Anderle ... music supervisor
Bob Badami ... music editor
Steve Bartek ... orchestrator
Tom Boyd ... musician: oboe soloist
George Doering ... musician
Robert Fernandez ... scoring mixer
Jimmy Iovine ... music supervisor
Steven Scott Smalley ... orchestrator
Shirley Walker ... conductor
Dan Goldwasser ... soundtrack producer (uncredited)

Transportation Department 

Dan Anglin ... transportation coordinator
Ron Hinsley ... transportation captain
Harry J. Leavey ... transportation captain: New York (as Harry Leavey)

Other crew 

Kristen Andersen ... accounting clerk
Vibeke Arntzen ... location liaison: New York
Rebecca Baehler ... assistant: Bill Murray
Alexander B. Collett ... assistant: Richard Donner
Patti Dalzell ... script supervisor (as Patricia Dalzell)
James Fred Donelson ... crew: Video Image (as Fred Donelson)
Tad Driscoll ... accounting assistant
Mary Fellows ... production assistant
Anthony Goldschmidt ... title designer: main titles
Rhonda C. Gunner ... video displays: Video Image
Greg Harms ... crew: Video Image
Richard Harner ... production assistant
Craig Harris ... craft service
Ellen M. Hillers ... production coordinator: New York (as Ellen Hillers)
Richard E. Hollander ... video displays: Video Image
Michele Imperato ... assistant production office coordinator
Aaron Katz ... crew: Video Image
David Katz ... crew: Video Image (as Dave Katz)
Mike Keeler ... crew: Video Image
Jan Kemper ... script supervisor
Lynn Kuwahara ... location manager (as Lynn M. Kuwahara)
Shari Leibowitz ... production office coordinator
Pete Martinez ... crew: Video Image
Gregory L. McMurry ... video displays: Video Image (as Gregory L. McMurray)
William J. Meshover ... assistant: Stuart Baird (as William Meshover)
Kool Moe Dee ... misc crew
Cynthia Neber ... secretary: Richard Donner
Scott Nimerfro ... video coordinator
Lou Phillips ... production auditor (as Louis B. Phillips)
Jeffrey Pittle ... parking wrangler
June Popowich ... assistant: Bill Murray
Steven Ritt ... dog trainer
Bruce Roberts ... location aide
Patti Roberts-Nelson ... assistant to producer
Marsha Robertson ... unit publicist
Carolyn Rothstein ... production secretary
Chris Schutsky ... location assistant
Ilyse Selwyn ... secretary: Richard Donner
Bruce Shultz ... crew: Video Image
Jerry Smith ... crew: Video Image
Mark Snovell ... research coordinator
Tim Sullivan ... production assistant
Susan Towner ... assistant production auditor
Jim Vatis ... production assistant (as James Vatis)
John C. Wash ... video displays: Video Image
Lester Wilson ... choreographer
Greg Knapp ... set medic (uncredited)

Thanks 

Anne Ramsey ... dedicatee
Roger M. Rothstein ... dedicatee
Robert Scaife ... dedicatee

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page