Edit
Consuming Passions (1988) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Giles Foster

Writing Credits  

Michael Palin ... (play "Secrets") &
Terry Jones ... (play "Secrets")
 
Paul D. Zimmerman ... (screenplay) and
Andrew Davies ... (screenplay)

Cast (in credits order)  

Tyler Butterworth ...
Ian Littleton
...
Mr.Farris
...
Graham Chumley
...
Mrs. Garza
...
Ethel
...
Felicity
Thora Hird ...
Mrs.Gordon
John Wells ...
Dr.Forrester
...
Dr.Rees
Bryan Pringle ...
Gateman
...
Mrs Eggleston
...
Jason
Deddie Davies ...
Mrs Coot
William Rushton ...
Big Teddy
Wincey Willis ...
TV Presenter
Linda Lusardi ...
French Beauty
Paddy Ward ...
Tramp
Robert Bridges ...
Wooster
Patrick Newell ...
Lester
Leonard Trolley ...
The Mayor
Geraldine Griffiths ...
Thin Lady
Jo Warne ...
Fat Lady
Marc Boyle ...
Ambulanceman
Paul Dalton ...
Ambulanceman
David Neville ...
Furniture Store Assistant
Preston Lockwood ...
Josiah
Donald Pelmear ...
Porter
Angus Barnett ...
Josiah's Son
Adam Stocker ...
Trevor
Susan Field ...
Lady On TV
Vicky Ireland ...
Lady On TV
Julie May ...
Old Lady On TV
Gérard Dimiglio ...
Frenchman
Archie Pool ...
Rastafarian
Helen Pearson ...
Supermarket Assistant
Julian Ronnie ...
Pianist
Dick Brannick ...
Butcher
Rest of cast listed alphabetically:
Gail McKenna ...
Waitress (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

William P. Cartlidge ... producer

Music by 

Richard Hartley

Cinematography by 

Roger Pratt ... director of photography

Film Editing by 

John Grover

Casting By 

Sue Whatmough

Production Design by 

Peter Lamont

Art Direction by 

Terry Ackland-Snow

Set Decoration by 

Michael Ford

Costume Design by 

Barbara Kidd

Makeup Department 

Meinir Brock ... hairdresser: second unit
Naomi Donne ... chief makeup artist
Jeanette Freeman ... chief hairdresser (as Jeannette Freeman)
Peter Owen ... hairdresser: Ms. Redgrave
Vivien Placks ... makeup artist: second unit
Penny Smith ... makeup artist
Chris Taylor ... hairdresser

Production Management 

Patricia Carr ... production manager
Larry Jackson ... executive in charge of production (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Roy Button ... assistant director: second unit
Mark Goddard ... second assistant director
Peter Heslop ... third assistant director
Roger Simons ... first assistant director

Art Department 

Simon Alderton ... stand-by rigger
Graham Blinco ... stand-by stagehand
Ray Campbell ... stand-by painter
N. Graveney ... supervising painter
Tony Graysmark ... construction manager
Bernie Hearn ... chargehand prop
Bert Hearn ... property master
Neil Lamont ... assistant art director
Paul Mitchell ... supervising rigger
Sid Palmer ... production buyer
Nick Russo ... stand-by carpenter (as Nicola Russo)
Bob Walker ... design decorator (as Robert Walker)
Michael White ... storyboard artist
Simon Wilkinson ... stand-by prop
Peter Williams ... supervising carpenter

Sound Department 

Ross Adams ... assistant sound editor
Michael A. Carter ... sound re-recording mixer
Tony Dawe ... sound mixer
Matthew Glen ... assistant sound editor
Graham V. Hartstone ... sound re-recording mixer
Nicolas Le Messurier ... sound re-recording mixer
Vernon Messenger ... sound editor
Graham Nieder ... sound: second unit
John Samworth ... boom operator
Jim Perry ... boom operator: secnd unit (uncredited)

Special Effects by 

Trevor Butterfield ... special effects assistant
Richard Hewitt ... video effects
Terry Read ... senior special effects technician
Ian Wingrove ... special effects supervisor

Stunts 

Ken Barker ... stunt performer
Andy Bradford ... stunt performer
Tracey Eddon ... stunt performer
Bronco McLoughlin ... stunt performer
Colin Skeaping ... stunt arranger
Tip Tipping ... stunt performer
Malcolm Weaver ... stunt performer
Paul Weston ... stunt arranger
Jason White ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Howard Baker ... focus puller
Derek V. Browne ... camera department: second unit (as Derek Browne)
Peter Butler ... camera grip
Richard Craske ... camera department: second unit
James Devis ... camera department: second unit (as Jimmy Devis)
Frank Elliott ... camera department: second unit
Mike Frift ... camera department: second unit
Peter Lamb ... best boy
Alec Mills ... camera department: second unit
Simon Mills ... camera department: second unit
Bob Penn ... still photographer
Nick Penn ... clapper loader
Jim Perry ... camera department: second unit
Chris Pinnock ... camera department: second unit
Colin Powton ... electrician
Barry Read ... electrician
Ted Read ... gaffer
Derek Russell ... camera department: second unit
Robert Wilcox ... electrician (as Bob Wilcox)
Arthur Wooster ... camera department head: second unit
David Worley ... camera operator
Derek V. Browne ... photographer: second unit (uncredited)
Simon Mills ... clapper loader: second unit (uncredited)
Andy Thompson ... videographer (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

David Murphy ... wardrobe supervisor
Dianne Murphy ... wardrobe assistant

Music Department 

Chris Dibble ... music mixer
Richard Hartley ... conductor
Gordon Langford ... orchestrator
Kenny Woodman ... orchestrator

Transportation Department 

Terry Pritchard ... driver: cast

Other crew 

Orin Beaton ... runner / trainee
Lucy Bristow ... runner / trainee
Pamela Carlton ... script supervisor
Claire Cartlidge ... runner / trainee
Allen Davies ... assistant accountant (as Allan Davies)
Philip Kohler ... location manager
Doreen Landry ... unit publicist
Michael Larkins ... production accountant
Bill Launder ... production controller
Carol Regan ... production coordinator
Adam Somner ... runner / trainee
Jackie Vance ... runner / trainee
Pauline Hume ... title designer (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page