IMDb > "The American Experience" (1988)

"The American Experience" (1988) More at IMDbPro »TV series 1988-

Photos (See all 170 | slideshow) Videos (see all 72)
The American Experience: :  -- Clip: George H.W. Bush

Overview

User Rating:
8.1/10   687 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
No change in popularity this week. See why on IMDbPro.
Contact:
View company contact information for The American Experience on IMDbPro.
Seasons:
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | unknown
Plot:
A series showcasing documentaries on American history.
Plot Keywords:
Awards:
Nominated for 3 Oscars. Another 67 wins & 99 nominations See more »
User Reviews:
Excellent Documentary See more (4 total) »

Cast

 (Series Cast Summary - 2 of 251)
David McCullough ... Narrator / ... (43 episodes, 1991-2006)

David Ogden Stiers ... Narrator / ... (33 episodes, 1995-2011)
(more)

Series Directed by
David Grubin (16 episodes, 1989-2009)
Stephen Ives (12 episodes, 1990-2014)
Ric Burns (10 episodes, 1991-2012)
Barak Goodman (10 episodes, 1996-2012)
Austin Hoyt (9 episodes, 1997-2011)
James A. DeVinney (8 episodes, 1992-2009)
Adriana Bosch (8 episodes, 1993-2006)
Rob Rapley (7 episodes, 2008-2014)
Robert Stone (6 episodes, 1988-2010)
Elizabeth Deane (6 episodes, 1990-2004)
Mark Zwonitzer (6 episodes, 2000-2008)
Stanley Nelson (6 episodes, 2001-2014)
David Espar (5 episodes, 1990-2009)
Orlando Bagwell (5 episodes, 1990-2006)
Chana Gazit (5 episodes, 1998-2006)
John Maggio (5 episodes, 2005-2014)
Rocky Collins (4 episodes, 1989-1994)
Marilyn Mellowes (4 episodes, 1990-2009)
Mark Davis (4 episodes, 1998-2011)
Robert Kenner (4 episodes, 1998-2005)
Ben Loeterman (4 episodes, 1999-2005)
Paul Stekler (4 episodes, 2000-2008)
Patricia Garcia Rios (4 episodes, 2003-2004)
Thomas Lennon (3 episodes, 1989-1996)
Christine Lesiak (3 episodes, 1992-2002)
Nancy Porter (3 episodes, 1993-1999)
Thomas Ott (3 episodes, 1999-2008)
David Steward (3 episodes, 1999-2003)
Lisa Ades (3 episodes, 1999-2002)
Carl Byker (3 episodes, 2000-2002)
Peter Jones (3 episodes, 2003-2006)
Sarah Colt (3 episodes, 2009-2013)
Chris Eyre (3 episodes, 2009)
Irv Drasnin (2 episodes, 1988-1991)
Neil Goodwin (2 episodes, 1988-1990)
Edward Gray (2 episodes, 1989-1995)
Phillip Whitehead (2 episodes, 1992-2009)
Michael Epstein (2 episodes, 1996-2008)
Linda Garmon (2 episodes, 1996-2007)
Mel Bucklin (2 episodes, 1997-2004)
Sue Williams (2 episodes, 2000-2005)
Llewellyn M. Smith (2 episodes, 2000-2004)
Daniel McCabe (2 episodes, 2000)
Randall MacLowry (2 episodes, 2001-2006)
Joseph Tovares (2 episodes, 2002-2004)
Mitch Wilson (2 episodes, 2002)
Gail Dolgin (2 episodes, 2003-2007)
Vicente Franco (2 episodes, 2003-2007)
Michael Chin (2 episodes, 2003-2006)
Callie Crossley (2 episodes, 2006)
Dave Pearce (2 episodes, 2006)
Muffie Meyer (2 episodes, 2007-2010)
Helen Whitney (2 episodes, 2007)
Sheila Curran Bernard (2 episodes, 2008)
Madison D. Lacy (2 episodes, 2008)
Louis J. Massiah (2 episodes, 2008)
Terry Kay Rockefeller (2 episodes, 2008)
Susan Bellows (2 episodes, 2013)
 
Series Writing credits
David Grubin (16 episodes, 1989-2009)
Geoffrey C. Ward (16 episodes, 1990-2009)
Austin Hoyt (15 episodes, 1993-2011)
Mark Zwonitzer (13 episodes, 1994-2013)
Michelle Ferrari (12 episodes, 2002-2014)
Steve Fayer (9 episodes, 1994-2008)
Barak Goodman (9 episodes, 2001-2012)
Ric Burns (8 episodes, 1992-2012)
Rob Rapley (8 episodes, 2008-2014)
James A. DeVinney (7 episodes, 1992-2008)
Elizabeth Deane (7 episodes, 1997-2006)
Emma Lazarus (7 episodes, 1999)
Paul Taylor (7 episodes, 2001-2012)
Henry Hampton (7 episodes, 2006-2008)
Rocky Collins (6 episodes, 1989-2005)
Adriana Bosch (6 episodes, 1993-2006)
Chana Gazit (6 episodes, 1995-2006)
Ronald Blumer (4 episodes, 1990-2010)
David Espar (4 episodes, 1990-2009)
Christine Lesiak (4 episodes, 1992-2005)
Mark Davis (4 episodes, 1998-2011)
Ben Loeterman (4 episodes, 1999-2005)
Paul Stekler (4 episodes, 2000-2008)
Marcia Smith (4 episodes, 2001-2009)
Dave Pearce (4 episodes, 2006)
Edward Gray (3 episodes, 1989-1995)
Marilyn Mellowes (3 episodes, 1990-1997)
Nancy Porter (3 episodes, 1993-1999)
Thomas Lennon (3 episodes, 1994-2001)
Martin Smith (3 episodes, 1997)
Ken Chowder (3 episodes, 1998-2006)
Thomas Ott (3 episodes, 1999-2008)
Carl Byker (3 episodes, 2000-2002)
Randall MacLowry (3 episodes, 2001-2005)
Robert Stone (3 episodes, 2008-2010)
Stanley Nelson (3 episodes, 2011-2014)
Stephen Ives (3 episodes, 2012-2014)
Irv Drasnin (2 episodes, 1988-1991)
Tom Weidlinger (2 episodes, 1988-1989)
Phillip Whitehead (2 episodes, 1992-2009)
Charles Guggenheim (2 episodes, 1992-1994)
Orlando Bagwell (2 episodes, 1994-2004)
Carl Charlson (2 episodes, 1995-2000)
Linda Garmon (2 episodes, 1996-2007)
Richard Ben Cramer (2 episodes, 1996-2000)
Nick Davis (2 episodes, 1997)
Laurie Kahn-Leavitt (2 episodes, 1998-2004)
Sue Williams (2 episodes, 2000-2005)
Llewellyn M. Smith (2 episodes, 2000-2004)
Dan T. Carter (2 episodes, 2000)
Daniel McCabe (2 episodes, 2000)
Michael Epstein (2 episodes, 2001-2008)
Robert McDonnell (2 episodes, 2002)
John Mora (2 episodes, 2002)
David Mrazek (2 episodes, 2002)
Lonon F. Smith (2 episodes, 2002)
Douglas Varchol (2 episodes, 2002)
David Axlerod (2 episodes, 2003-2005)
Noland Walker (2 episodes, 2004-2007)
Patricia Garcia Rios (2 episodes, 2004)
Paul Taylor (2 episodes, 2004)
Callie Crossley (2 episodes, 2006)
Jane Barnes (2 episodes, 2007)
Helen Whitney (2 episodes, 2007)
Sheila Curran Bernard (2 episodes, 2008)
Madison D. Lacy (2 episodes, 2008)
Louis J. Massiah (2 episodes, 2008)
Terry Kay Rockefeller (2 episodes, 2008)
Jacqueline Shearer (2 episodes, 2008)
Sarah Colt (2 episodes, 2009)
John Maggio (2 episodes, 2011-2014)

Series Produced by
Mark Samels .... executive producer / senior producer / ... (185 episodes, 1988-2014)
Susan Mottau .... coordinating producer / coordinating producer: The American Experience / ... (164 episodes, 1988-2014)
Sharon Grimberg .... series producer / executive producer / ... (103 episodes, 1988-2014)
Margaret Drain .... executive producer / senior producer / ... (83 episodes, 1990-2005)
Susan Bellows .... series producer / series editor / ... (57 episodes, 1990-2014)
Larry LeCain .... field producer / field producer: American Experience / ... (43 episodes, 1990-2000)
Bob M. McCausland .... field producer / field producer: American Experience / ... (43 episodes, 1990-2000)
Chas Norton .... field producer / field producer: American Experience / ... (39 episodes, 1990-2000)
Greg Shea .... post-production producer / post production producer (33 episodes, 1990-2008)
Molly Jacobs .... producer / associate producer (30 episodes, 1990-2014)
Judy Crichton .... executive producer / executive producer: American Experience / ... (27 episodes, 1988-1999)
James E. Dunford .... post-production producer / post-production producer: WGBH (26 episodes, 1992-2004)
Glenn Fukushima .... post-production producer (24 episodes, 1990-2008)
Rose M. Compagine .... post-production producer / associate producer / ... (20 episodes, 1994-2005)
David Grubin .... producer / executive producer (17 episodes, 1989-2009)
Austin Hoyt .... producer / executive producer (15 episodes, 1993-2011)
Amanda Pollak .... producer / field producer / ... (15 episodes, 1997-2012)
Elizabeth Deane .... executive producer / producer / ... (14 episodes, 1990-2009)
Daniel McCabe .... coordinating producer / co-producer / ... (13 episodes, 1990-2005)
Mark Zwonitzer .... producer / associate producer / ... (12 episodes, 1994-2011)
Allyson Luchak .... senior producer / assistant producer / ... (12 episodes, 1994-2001)
Ric Burns .... producer / executive producer (11 episodes, 1991-2012)
Gregory Shea .... post-production producer (11 episodes, 1992-2007)
Judith Vecchione .... producer / associate producer / ... (11 episodes, 1997-2008)
Chana Gazit .... producer / senior producer (10 episodes, 1991-2006)
Barak Goodman .... producer (10 episodes, 1996-2012)
Sarah Colt .... associate producer / producer / ... (10 episodes, 2001-2013)
Rob Rapley .... producer / associate producer (10 episodes, 2006-2014)
Melissa Martin .... associate producer / co-producer / ... (9 episodes, 2002-2013)
Cathleen O'Connell .... producer / associate producer / ... (9 episodes, 2004-2013)
James A. DeVinney .... producer (8 episodes, 1992-2009)
Raymond Powell .... post-production producer (8 episodes, 2000)
Steve Rivo .... associate producer / producer / ... (7 episodes, 1999-2006)
Maureen Barden .... post-production producer (7 episodes, 1999-2000)
Stanley Nelson .... producer (7 episodes, 2001-2014)
Jamila Wignot .... consulting producer / producer / ... (7 episodes, 2005-2012)
Michael Ambrosino .... executive producer (7 episodes, 2006-2008)
Alison Bassett .... supervising producer (7 episodes, 2006-2008)
Jon Else .... series producer (7 episodes, 2006-2008)
Kathryn Lord .... co-producer / associate producer (7 episodes, 2008-2014)
Callie T. Wiser .... producer (7 episodes, 2008-2013)
David Espar .... consulting producer / producer / ... (6 episodes, 1990-2009)
Stephen Ives .... producer (6 episodes, 1990-2007)
Joseph Tovares .... producer / series editor / ... (6 episodes, 1992-2004)
Adriana Bosch .... producer (6 episodes, 1993-2006)
John L. Sullivan .... field producer / field producer: American Experience (6 episodes, 1993-1994)
Mary Recine .... associate producer / producer / ... (6 episodes, 1996-2012)
Richard Ellison .... executive producer (6 episodes, 1997-2005)
Robin Espinola .... associate producer / producer (6 episodes, 1999-2012)
John Maggio .... producer / co-producer (6 episodes, 2004-2014)
Nick Fraser .... executive producer / executive producer: BBC (6 episodes, 2004-2009)
Robert Stone .... producer (5 episodes, 1988-2010)
Marilyn Mellowes .... producer / co-producer (5 episodes, 1990-2009)
Orlando Bagwell .... producer (5 episodes, 1990-2006)
Rocky Collins .... producer (5 episodes, 1990-2005)
Judy Richardson .... associate producer / co-producer (5 episodes, 1994-2008)
David Condon .... associate producer / co-producer (5 episodes, 1999-2002)
Nicholas Rich .... line producer (5 episodes, 1999)
Patricia Garcia Rios .... co-producer / associate producer (5 episodes, 2000-2004)
Randall MacLowry .... producer / co-producer (5 episodes, 2001-2013)
Laura Longsworth .... associate producer / producer / ... (5 episodes, 2002-2013)
Michael Rossi .... associate producer (5 episodes, 2005-2009)
Deborah Clancy .... line producer / coordinating producer (5 episodes, 2010-2014)
Thomas Lennon .... producer (4 episodes, 1989-2001)
Laurie Kahn-Leavitt .... producer / associate producer: American Experience / ... (4 episodes, 1990-2004)
Judith Quain .... staff producer / staff producer: American Experience (4 episodes, 1990-1994)
Llewellyn M. Smith .... producer / associate producer / ... (4 episodes, 1991-2006)
Lisa Ades .... producer / co-producer (4 episodes, 1991-2002)
Thomas Doran .... field producer / field producer: The American Experience (4 episodes, 1992-2000)
Nancy Porter .... producer (4 episodes, 1993-2000)
David Steward .... co-producer (4 episodes, 1995-2003)
Josh Clark .... associate producer (4 episodes, 1997-2000)
Martin Smith .... associate producer / producer (4 episodes, 1997)
Mark Davis .... producer (4 episodes, 1998-2011)
Robert Kenner .... producer (4 episodes, 1998-2005)
Thomas Ott .... producer (4 episodes, 1999-2008)
Kate Roth Knull .... senior producer (4 episodes, 1999-2006)
Marilyn Ness .... producer / associate producer / ... (4 episodes, 1999-2006)
Ben Loeterman .... producer (4 episodes, 1999-2005)
Robert Tompkins .... field producer (4 episodes, 1999-2000)
Paul Stekler .... producer (4 episodes, 2000-2008)
Ben Ostrower .... associate producer / field producer (4 episodes, 2005-2008)
Benjamen Walker .... producer (4 episodes, 2006-2009)
Jamila Ephron .... associate producer / co-producer (4 episodes, 2009-2012)
Devorah DeVries .... line producer (4 episodes, 2009-2011)
Robert Drew .... producer / executive producer (3 episodes, 1988-2000)
Edward Gray .... producer (3 episodes, 1989-1995)
Muffie Meyer .... producer (3 episodes, 1990-2010)
Karen Cariani .... associate producer (3 episodes, 1990)
Laura Stuchinsky .... associate producer (3 episodes, 1990)
Laura Jean Ozment .... series associate producer / associate producer (3 episodes, 1991-1998)
Carol Lynn Alpert .... associate producer (3 episodes, 1992-2009)
Christine Lesiak .... producer (3 episodes, 1992-2002)
Michael Epstein .... producer (3 episodes, 1996-2008)
Bruce Palling .... associate producer / producer (3 episodes, 1997)
Julie Rosenberg .... associate producer (3 episodes, 1999-2002)
Laura McKellar .... associate producer / senior associate producer (3 episodes, 2000-2003)
Carl Byker .... producer (3 episodes, 2000-2002)
David Mrazek .... producer / co-producer (3 episodes, 2000-2002)
Laurens Grant .... producer / coordinating producer (3 episodes, 2003-2012)
Eve Morgenstern .... consulting producer / producer (3 episodes, 2003-2005)
Franziska Blome .... associate producer (3 episodes, 2003)
Tracy Heather Strain .... producer (3 episodes, 2005-2013)
Catherine Allan .... executive producer (3 episodes, 2005-2010)
Michael Kloft .... executive producer / producer / ... (3 episodes, 2006-2010)
Hazel Gurland .... line producer / associate producer (3 episodes, 2008-2011)
Lindsey Megrue .... associate producer / coordinating producer (3 episodes, 2008-2011)
Sierra Pettengill .... associate producer (3 episodes, 2008-2011)
Bonnie Lafave .... producer / senior producer (3 episodes, 2009-2012)
Stephanie Mills .... associate producer (3 episodes, 2009-2011)
Jennifer Pearce .... producer / line producer (3 episodes, 2009-2011)
Tvli Jacob .... producer (3 episodes, 2009)
Stacey Holman .... associate producer / line producer (3 episodes, 2011-2014)
Alexandra Hannibal .... second associate producer (3 episodes, 2012)
Timothy Messler .... associate producer (3 episodes, 2012)
Pamela Gaudiano .... associate producer (3 episodes, 2013)
Irv Drasnin .... producer (2 episodes, 1988-1991)
Neil Goodwin .... producer (2 episodes, 1988-1990)
Tom Weidlinger .... producer (2 episodes, 1988-1989)
David Hoffman .... producer / supervising producer (2 episodes, 1989-1991)
Hillary Dann .... associate producer (2 episodes, 1991)
Patricia P. Perini .... executive producer (2 episodes, 1991)
Sam Sills .... associate producer (2 episodes, 1991)
Miriam Zimmerman .... coordinating producer / producer (2 episodes, 1991)
Carter Harrison .... co-producer (2 episodes, 1992-2009)
Phillip Whitehead .... producer (2 episodes, 1992-2009)
Charles Guggenheim .... producer (2 episodes, 1992-1994)
Melanie Perkins .... associate producer (2 episodes, 1993-1996)
Chiara Andres .... associate producer (2 episodes, 1993)
Liz Carver .... associate producer / co-producer (2 episodes, 1994-1999)
Meg Froelich .... associate producer (2 episodes, 1994)
Sheilagh D'Arcy McGee .... associate producer (2 episodes, 1994)
David Rattray .... associate producer (2 episodes, 1995-2001)
Carl Charlson .... producer (2 episodes, 1995-2000)
Rick Groleau .... producer (2 episodes, 1995-2000)
Sasha Waters Freyer .... associate producer (2 episodes, 1995-1997)
Linda Garmon .... producer (2 episodes, 1996-2007)
Daniel Anker .... co-producer / producer (2 episodes, 1996-2001)
Serge Gordey .... associate producer / co-producer (2 episodes, 1997-2006)
Mel Bucklin .... co-producer / producer (2 episodes, 1997-2004)
Ray Segal .... associate producer (2 episodes, 1997-1999)
Lullie Haddad .... associate producer (2 episodes, 1997)
Marilyn Hornbeck .... associate producer (2 episodes, 1997)
David Murdock .... associate producer (2 episodes, 1997)
Nathan Hendrie .... associate producer (2 episodes, 1998-1999)
Lily Thorne .... assistant producer / associate producer (2 episodes, 1999-2006)
Beth Tierney .... co-producer / producer (2 episodes, 1999-2000)
Frank Capria .... post-production producer (2 episodes, 1999)
Kathryn Pierce Dietz .... producer (2 episodes, 2000-2005)
Sue Williams .... producer (2 episodes, 2000-2005)
Ann Bennett .... associate producer / coordinating producer (2 episodes, 2000-2004)
Hilary Klotz .... associate producer / co-producer (2 episodes, 2000-2003)
Richard Kassebaum .... associate producer / co-producer (2 episodes, 2000-2002)
Sandra Guardado .... coordinating producer (2 episodes, 2000)
Claire Jones .... associate producer (2 episodes, 2000)
Dan Lang .... field producer (2 episodes, 2000)
Matthew R. McClung .... associate producer (2 episodes, 2000)
Robert Thomkins .... field producer (2 episodes, 2000)
Desiree Garcia .... associate producer / co-producer (2 episodes, 2002-2004)
Philip Dunn .... producer (2 episodes, 2002)
Teresa Fitzgerald .... co-producer (2 episodes, 2002)
Robert McDonnell .... associate producer (2 episodes, 2002)
Isaac Mizrahi .... producer (2 episodes, 2002)
John Mora .... co-producer (2 episodes, 2002)
Robert H. Sanborn .... executive producer (2 episodes, 2002)
Douglas Varchol .... producer (2 episodes, 2002)
Kathy White .... associate producer (2 episodes, 2002)
Mickey Worsnup .... producer (2 episodes, 2002)
Gail Dolgin .... producer (2 episodes, 2003-2007)
Amy Brown .... associate producer / co-producer (2 episodes, 2003-2006)
Donald Rosenfeld .... executive producer (2 episodes, 2003-2006)
David Axlerod .... producer (2 episodes, 2003-2005)
Noland Walker .... co-producer / producer (2 episodes, 2004-2007)
Lillian Baulding .... associate producer (2 episodes, 2004)
Cornelia Calder .... coordinating producer (2 episodes, 2005)
Jeff Dupre .... field producer (2 episodes, 2005)
Katy Mostoller .... associate producer (2 episodes, 2005)
Anna Saraceno .... associate producer / producer (2 episodes, 2006-2011)
Prudence Arndt .... associate producer (2 episodes, 2006)
Callie Crossley .... producer (2 episodes, 2006)
Ronald Blumer .... co-producer (2 episodes, 2007-2010)
Julia Morrison .... coordinating producer / producer (2 episodes, 2007-2010)
Sharon Sachs .... co-producer (2 episodes, 2007-2010)
Adam Pachter .... content producer / producer (2 episodes, 2007-2008)
Erin Anguish .... post-production producer (2 episodes, 2007)
Steve Audette .... post-production producer (2 episodes, 2007)
David Fanning .... executive producer (2 episodes, 2007)
Chris Fournelle .... post-production producer (2 episodes, 2007)
Missy Frederick .... post-production producer (2 episodes, 2007)
Johanna Hamilton .... field producer (2 episodes, 2007)
John MacGibbon .... post-production producer (2 episodes, 2007)
Robin Parmelee .... post-production producer (2 episodes, 2007)
Betsy Radmore .... associate producer (2 episodes, 2007)
Michael Sullivan .... executive producer (2 episodes, 2007)
Sharon Tiller .... senior producer (2 episodes, 2007)
Helen Whitney .... producer (2 episodes, 2007)
Ming Xue .... post-production producer (2 episodes, 2007)
Sheila Curran Bernard .... producer (2 episodes, 2008)
Jack Cheng .... producer (2 episodes, 2008)
Barbara Howard .... associate producer (2 episodes, 2008)
Madison D. Lacy .... producer (2 episodes, 2008)
Louis J. Massiah .... producer (2 episodes, 2008)
Samuel D. Pollard .... producer (2 episodes, 2008)
Terry Kay Rockefeller .... producer (2 episodes, 2008)
Dale S. Rosen .... associate producer (2 episodes, 2008)
Kristen Vaurio .... associate producer (2 episodes, 2009-2010)
Michael Bowes .... associate producer (2 episodes, 2009)
Angélica Allende Brisk .... producer (2 episodes, 2009)
Raquel Chapa .... associate producer (2 episodes, 2009)
Chris Eyre .... producer (2 episodes, 2009)
Stephen McCarthy .... producer (2 episodes, 2009)
Allen Moore .... producer (2 episodes, 2009)
Chris Bongirne .... line producer (2 episodes, 2010-2012)
Tiffany Hagger .... associate producer (2 episodes, 2011-2014)
Elizabeth Shea .... associate producer (2 episodes, 2012-2013)
Lauren DeFilippo .... associate producer (2 episodes, 2012)
Chris Durrance .... producer (2 episodes, 2012)
Lauren Noyes .... associate producer (2 episodes, 2013)
Lauren Prestileo .... associate producer (2 episodes, 2013)
 
Series Original Music by
Michael Bacon (44 episodes, 1991-2011)
Brian Keane (26 episodes, 1991-2012)
Tom Phillips (20 episodes, 1998-2014)
Joel Goodman (19 episodes, 2003-2013)
John Kusiak (13 episodes, 2003-2013)
Gary Lionelli (10 episodes, 2004-2014)
Mark Adler (8 episodes, 1998-2006)
Michael Whalen (7 episodes, 1999-2006)
Todd Boekelheide (5 episodes, 1990-1999)
Mickey Hart (5 episodes, 1997-2005)
Mason Daring (5 episodes, 2000-2010)
Peter Rundquist (5 episodes, 2010-2014)
Bill Kreutzmann (4 episodes, 1997)
Sheldon Mirowitz (3 episodes, 1994-2006)
Claudio Ragazzi (3 episodes, 2000-2004)
David Vanacore (3 episodes, 2000-2002)
Edward Bilous (3 episodes, 2001-2008)
Andrew Willis (3 episodes, 2009-2013)
John E. Low (3 episodes, 2009)
Camara Kambon (2 episodes, 1994-2004)
Richard Einhorn (2 episodes, 1997-2007)
Tom Larson (2 episodes, 1997-2002)
Duke Levine (2 episodes, 2000)
Vic Vanacore (2 episodes, 2002)
Hubert Bittman (2 episodes, 2006)
Danny Bensi (2 episodes, 2012-2013)
Saunder Jurriaans (2 episodes, 2012-2013)
 
Series Cinematography by
Michael Chin (36 episodes, 1993-2013)
Stephen McCarthy (26 episodes, 1999-2014)
Buddy Squires (25 episodes, 1990-2014)
James Callanan (15 episodes, 1996-2009)
Allen Moore (14 episodes, 1991-2013)
Ed Marritz (9 episodes, 1994-2013)
Terry Hopkins (8 episodes, 1997-2003)
Boyd Estus (8 episodes, 1999-2008)
Peter Nelson (8 episodes, 2002-2010)
Tim Cragg (8 episodes, 2011-2014)
William McCullough (7 episodes, 1991-1998)
Don Lenzer (7 episodes, 1997-2006)
Robert Shepard (7 episodes, 2001-2011)
Andrew Young (7 episodes, 2005-2014)
Tom Hurwitz (6 episodes, 1995-2010)
John Hazard (5 episodes, 1992-2009)
David Grubin (5 episodes, 1996-2001)
Paul Goldsmith (5 episodes, 1998-2010)
Jon Else (5 episodes, 1999-2013)
Peter Hoving (4 episodes, 1993-1999)
Joel Shapiro (4 episodes, 1994-2006)
Vicente Franco (4 episodes, 1996-2012)
Greg Andracke (4 episodes, 1996-2006)
Alex Zakrzewski (4 episodes, 1996-1997)
Brian Dowley (4 episodes, 1998-2011)
Ed Joyce (3 episodes, 1990)
Tom Spain (3 episodes, 1991-1993)
Gary Steele (3 episodes, 1992-1995)
Mitch Wilson (3 episodes, 1999-2002)
David Ford (3 episodes, 1999)
Roger Sherman (3 episodes, 1999)
Neil Reichline (3 episodes, 2001-2007)
Jason Longo (3 episodes, 2004-2013)
Howard Shack (3 episodes, 2004-2010)
John Chater (3 episodes, 2006-2007)
John Baynard (3 episodes, 2007-2013)
Stephen Kazmierski (3 episodes, 2007-2011)
Antony Platt (3 episodes, 2012)
Robert Stone (2 episodes, 1988-2004)
Jean de Segonzac (2 episodes, 1990-2001)
Nancy Schreiber (2 episodes, 1990-1998)
Joe Vitagliano (2 episodes, 1990-1994)
Alicia Weber (2 episodes, 1990-1991)
Arthur Jafa (2 episodes, 1991-2001)
Erich Roland (2 episodes, 1992-2006)
Jeri Sopanen (2 episodes, 1993-2000)
Bestor Cram (2 episodes, 1994-2005)
Robert Hanna (2 episodes, 1997)
Roger Phenix (2 episodes, 1997)
Peter Stein (2 episodes, 1998-2004)
Allan Palmer (2 episodes, 1998-2003)
Christine Burrill (2 episodes, 1999-2000)
Dyanna Taylor (2 episodes, 2000-2008)
Bob Perrin (2 episodes, 2000-2007)
Rick Butler (2 episodes, 2001-2012)
Nicholas Blair (2 episodes, 2002-2007)
Robert Elfstrom (2 episodes, 2002-2006)
Brian McDairmant (2 episodes, 2003-2006)
Kyle Kibbe (2 episodes, 2004)
Jan Kerhart (2 episodes, 2006-2010)
Daniel B. Gold (2 episodes, 2007-2010)
Danny Eckler (2 episodes, 2007)
Paul Sanderson (2 episodes, 2007)
Kip Savoie (2 episodes, 2007)
 
Series Film Editing by
David Espar (14 episodes, 1990-2011)
Jon Neuburger (13 episodes, 1999-2013)
Bruce Shaw (11 episodes, 1991-2011)
Glenn Fukushima (11 episodes, 2012-2014)
Geof Bartz (10 episodes, 1989-1998)
Bill Lattanzi (9 episodes, 1996-2005)
Sarah Holt (8 episodes, 1990-2000)
Howard Sharp (8 episodes, 1996-2012)
George O'Donnell (8 episodes, 2005-2014)
Aljernon Tunsil (8 episodes, 2007-2014)
Charles Scott (7 episodes, 1992-2009)
Li-Shin Yu (7 episodes, 1999-2012)
James Rutenbeck (7 episodes, 1999-2008)
Deborah Peretz (7 episodes, 2001-2009)
Daniel McCabe (6 episodes, 1990-2000)
Thomas Haneke (6 episodes, 1991-2001)
Peter Rhodes (6 episodes, 1995-2004)
Randall MacLowry (6 episodes, 2004-2013)
Ken Eluto (5 episodes, 1988-2001)
Jeanne Jordan (5 episodes, 1993-2006)
David Steward (5 episodes, 1995-2006)
Lewis Erskine (5 episodes, 2001-2011)
Seth Bomse (5 episodes, 2001)
Don Kleszy (5 episodes, 2004-2014)
Sari Gilman (5 episodes, 2005-2009)
George Kachadorian (5 episodes, 2009)
Joseph Tovares (4 episodes, 1990-1999)
Lillian Benson (4 episodes, 1991-2009)
Llewellyn M. Smith (4 episodes, 1993-1994)
Susan Fanshel (4 episodes, 1994-2002)
Bernice Schneider (4 episodes, 1999-2008)
Richard Hankin (4 episodes, 1999)
David Hanser (4 episodes, 1999)
John Chimples (4 episodes, 2009-2012)
Robert Stone (3 episodes, 1988-2008)
Alexandru Moscu (3 episodes, 1992-2002)
William A. Anderson (3 episodes, 1998-2009)
Betty Ciccarelli (3 episodes, 1998-2008)
Nancy Novack (3 episodes, 2010-2012)
George Waite (2 episodes, 1988-1989)
Alison Ellwood (2 episodes, 1990-1998)
John W. Walter (2 episodes, 1991-1995)
Richard Smigielski (2 episodes, 1992-2009)
Catherine Shields (2 episodes, 1992-2001)
Adriana Bosch (2 episodes, 1993)
Jean Tsien (2 episodes, 1994-2001)
Carol Hayward (2 episodes, 1997-2005)
Eric Handley (2 episodes, 1997-2000)
Eric Neudel (2 episodes, 1997)
Ed Barteski (2 episodes, 1999-2004)
Jean-Philippe Boucicaut (2 episodes, 2000-2004)
Leonard Feinstein (2 episodes, 2000-2001)
Toby Shimin (2 episodes, 2002-2003)
Kate Johnson (2 episodes, 2002)
Kate Amend (2 episodes, 2003-2005)
Kim Roberts (2 episodes, 2003-2005)
Aaron Vega (2 episodes, 2005-2009)
John Maggio (2 episodes, 2005-2008)
Daniel Eisenberg (2 episodes, 2005-2006)
Niharika Desai (2 episodes, 2005)
Michael Levine (2 episodes, 2005)
Paul Taylor (2 episodes, 2006-2007)
Sharon Sachs (2 episodes, 2007-2010)
Ted Winterburn (2 episodes, 2007)
Penny Elliott Hays (2 episodes, 2008-2009)
Thomas Ott (2 episodes, 2008)
 
Series Casting by
Rene Haynes (3 episodes, 2009)
Paul Fouquet (2 episodes, 2007-2010)
Anne N. Chapman (2 episodes, 2012)
 
Series Production Design by
Alison Kennedy (87 episodes, 1990-2009)
Chris Pullman (34 episodes, 1990-2000)
Akeime Mitterlehner (11 episodes, 2003-2014)
Katha Seidman (5 episodes, 1999-2006)
Allison Kennedy (3 episodes, 1994-2002)
Andrew Jackness (2 episodes, 2007-2010)
 
Series Art Direction by
Katha Seidman (12 episodes, 2000-2007)
R. Mark Hughes (4 episodes, 2011-2012)
Elise G. Viola (3 episodes, 2012)
Michael Shaw (2 episodes, 1996)
Akeime Mitterlehner (2 episodes, 2006)
Amy Whitten (2 episodes, 2009)
Gonzalo Cordoba (2 episodes, 2010-2012)
 
Series Set Decoration by
Arthur J. Kuhr (3 episodes, 1997-2004)
Jim Williams (3 episodes, 2012)
Janine Michelle (2 episodes, 1996)
Jack Evans (2 episodes, 2002)
Dana Leigh (2 episodes, 2002)
 
Series Costume Design by
Virginia Johnson (5 episodes, 2006-2009)
Lydia Tanji (3 episodes, 2003-2009)
Shura Pollatsek (2 episodes, 2002)
 
Series Makeup Department
Joe Rossi .... hair designer / makeup designer / ... (5 episodes, 2003-2012)
Katie Middleton .... key makeup artist (3 episodes, 2012)
Dianne Marcelli .... makeup artist (2 episodes, 1998)
Anne Yoost Brecke .... hair stylist / makeup artist (2 episodes, 2002-2003)
Diane Dixon .... hair and wig artist: Philadelphia / hair stylist (2 episodes, 2006-2007)
Peggy Schierholz .... hair and wig supervisor / hair stylist (2 episodes, 2006-2007)
Karen Stein .... makeup artist (2 episodes, 2009-2012)
Coni Andress .... hair department head (2 episodes, 2009)
Jacenda Burkett .... makeup department head (2 episodes, 2011-2013)
Dani Scarcella .... makeup artist (2 episodes, 2013)
Kimberly Steel .... makeup artist (2 episodes, 2013)
 
Series Production Management
Nancy Sherman .... production manager (68 episodes, 1990-2014)
Vanessa Ezersky .... post-production manager / post-production supervisor (51 episodes, 1990-2014)
Glenn Fukushima .... post-production manager / post-production supervisor (41 episodes, 1988-2012)
Greg Shea .... post-production manager / post-production supervisor / ... (38 episodes, 1988-2011)
Frank Capria .... post-production supervisor / production supervisor / ... (25 episodes, 1992-2009)
Christine Larson .... unit manager (12 episodes, 1990-1999)
Susan Chalifoux .... production manager (12 episodes, 2000-2005)
Mari Lou Granger .... unit manager / unit manager: The American Experience / ... (11 episodes, 1992-1997)
Cynthia Meager Kuhn .... post-production supervisor (9 episodes, 1997-2006)
Maureen Barden .... post-production manager / post-production supervisor / ... (6 episodes, 1991-2000)
Christine Shen .... unit manager / unit manager: American Experience (6 episodes, 1993-1994)
Jan Langmack .... unit manager / unit production manager (6 episodes, 1997-2005)
Anita M. Scarry .... unit manager / production manager (5 episodes, 1992-2009)
Christine Larson .... unit manager / unit manager: The American Experience (5 episodes, 1996-1999)
Eve Morgenstern .... post-production supervisor (5 episodes, 2001)
Kathryn Bennett .... unit manager (5 episodes, 2002-2003)
Deborah Clancy .... production manager (5 episodes, 2008-2011)
James E. Dunford .... post-production supervisor / series manager (4 episodes, 2002-2006)
Karen Cariani .... post-production supervisor (3 episodes, 1990)
Pilar Maisterra .... unit manager (3 episodes, 1990)
Harlan Reiniger .... post-production supervisor (3 episodes, 1992-2009)
Tony Priano .... post-production supervisor (3 episodes, 1997)
Tobee Phipps .... production manager (3 episodes, 1998-1999)
Rose M. Compagine .... post-production supervisor (3 episodes, 2002)
Jo Ann Mathieu .... production manager (3 episodes, 2006)
Matthew Vose Campbell .... unit production manager / production manager (3 episodes, 2009)
Caroline Aragon .... production supervisor (3 episodes, 2012)
Suzanne Dooley .... unit manager (2 episodes, 1991)
Ron Hershey .... post-production supervisor (2 episodes, 1991)
Deborah Sublett .... production manager / unit manager (2 episodes, 1991)
Julia Dixon-Eddy .... post-production supervisor (2 episodes, 1993)
Rebecca Barnes .... post-production manager (2 episodes, 1994)
Trish Cahalan .... post-production supervisor (2 episodes, 1998)
Alison Bassett .... production manager (2 episodes, 1999-2001)
Lesley Norman .... production manager (2 episodes, 2000)
Raymond Powell .... assistant production manager (2 episodes, 2000)
Bettina Bennewitz .... production manager (2 episodes, 2002)
Yuka Nishino .... production manager (2 episodes, 2003-2005)
Katrin Steuder .... production manager (2 episodes, 2006)
Gerald Richman .... executive in charge of production (2 episodes, 2007-2010)
Rebecca Brillhart .... production manager (2 episodes, 2012)
 
Series Second Unit Director or Assistant Director
Arle Bordas .... assistant director / associate director / ... (4 episodes, 2010-2014)
Matthew Vose Campbell .... first assistant director (3 episodes, 2009)
Randy N. Barbee .... associate director (3 episodes, 2012)
Joe Cacciotti .... second assistant director (3 episodes, 2012)
Steve Apicella .... first assistant director (2 episodes, 1990-1994)
David Belton .... additional director (2 episodes, 2013-2014)
 
Series Art Department
Alison Kennedy .... designer / graphic designer / ... (64 episodes, 1988-2012)
Chris Pullman .... graphic designer / designer / ... (16 episodes, 1990-2005)
Alisa Placas Frutman .... photo animation / graphic designer / ... (9 episodes, 2004-2013)
George Apostol .... props (8 episodes, 1996-2001)
John Sicoransa .... storyboard artist / production illustrator (7 episodes, 2003-2014)
William Barclay .... props (6 episodes, 2001)
Greg Borchardt .... props (6 episodes, 2001)
Lisa Caperton .... props (6 episodes, 2001)
Gordon McVay .... daily greens / greens (6 episodes, 2001)
Kim Ducharme .... designer / interactive design (5 episodes, 2007-2008)
Jeremiah Hornbaker .... property master / set dresser (4 episodes, 2011-2012)
Scott Beachler .... graphic designer (3 episodes, 1997-2004)
Danica Chipman .... art department / property master (3 episodes, 1999-2006)
Anna Saraceno .... graphic designer / motion graphics / ... (3 episodes, 2006-2013)
Anna Malsberger .... designer (3 episodes, 2007-2008)
Kirk Graves .... property master (3 episodes, 2010-2011)
Alton Christensen .... graphics / motion graphics (3 episodes, 2011-2012)
Aaron Nee .... graphic designer / lead designer / ... (3 episodes, 2012-2014)
Fern Gnesin .... set dresser (3 episodes, 2012)
Samantha Higgins .... leadman (3 episodes, 2012)
Linda Hughes .... assistant property master (3 episodes, 2012)
R. Mark Hughes .... property master (3 episodes, 2012)
Susannah McCarthy .... property master (3 episodes, 2012)
David McCole .... set dresser (3 episodes, 2012)
Mike Raybould .... set dresser (3 episodes, 2012)
Nathan Shifflette .... set dresser (3 episodes, 2012)
Stephen G. Shifflette .... leadman (3 episodes, 2012)
James Thompson .... set dresser (3 episodes, 2012)
James Traynor .... set dresser (3 episodes, 2012)
Tom Watkin .... set dresser (3 episodes, 2012)
Sarah Lowe .... designer / senior designer (2 episodes, 1995-2000)
Shawn Carroll .... art assistant (2 episodes, 1996)
Graydon Pihlaja .... props (2 episodes, 1996)
Michael Shaver .... assistant designer / designer (2 episodes, 2000-2008)
Anne Yoost Brecke .... draper / props (2 episodes, 2002-2006)
Ruben Espinosa .... designer (2 episodes, 2002)
Russell Stone .... development artist (2 episodes, 2002)
James Kenney .... graphic artist / graphics (2 episodes, 2003-2007)
Kristie Allen .... assistant art director (2 episodes, 2004)
Sarah Fox .... assistant art director (2 episodes, 2004)
Angie Woodard .... assistant art director (2 episodes, 2004)
R. Susan Woods .... assistant art director (2 episodes, 2004)
Janet de Paiva .... property master (2 episodes, 2006)
Taylor Pattison .... assistant property master / property master (2 episodes, 2007-2010)
John Vondracek .... additional graphics / graphics (2 episodes, 2008-2009)
Bryan Papciak .... graphics (2 episodes, 2010-2011)
Jeff Sias .... graphics (2 episodes, 2010-2011)
Vincent-Louis Apruzzese .... graphics / graphics assistant (2 episodes, 2011-2012)
Thyra Heder .... storyboard artist (2 episodes, 2011)
Colin Mahoney .... designer / series designer (2 episodes, 2013-2014)
Noah Smith .... additional designer / graphic designer (2 episodes, 2013-2014)
 
Series Sound Department
John Jenkins .... sound mixer / narration recordist / ... (117 episodes, 1988-2014)
Roger Phenix .... sound recordist / sound / ... (47 episodes, 1988-2012)
Ira Spiegel .... sound editor / sound designer / ... (35 episodes, 1992-2014)
Richard Bock .... sound mixer / sound re-recording mixer / ... (33 episodes, 1990-2011)
John Zecca .... sound recordist / sound / ... (32 episodes, 1990-2014)
Mark Mandler .... sound recordist / sound / ... (28 episodes, 1990-2014)
Marlena Grzaslewicz .... dialogue editor / sound editor / ... (28 episodes, 1999-2014)
Greg McCleary .... sound mixer / sound designer / ... (24 episodes, 1992-2009)
Ken Hahn .... sound re-recording mixer / dialogue editor / ... (23 episodes, 1994-2013)
Coll Anderson .... sound re-recording mixer / supervising sound editor / ... (21 episodes, 2002-2014)
Matt Snedecor .... sound effects editor / sound editor / ... (17 episodes, 2006-2014)
John Cameron .... sound / sound recordist / ... (16 episodes, 1992-2011)
J.T. Takagi .... sound recordist / sound (16 episodes, 1999-2014)
Sara Chin .... sound recordist / sound (15 episodes, 1993-2013)
Tony Slocum .... sound editor / dialogue editor / ... (15 episodes, 1996-2004)
Mark Roy .... sound recordist / sound (15 episodes, 1999-2014)
Ray Palagy .... sound editor / sound effects editor (14 episodes, 1994-2008)
Mariusz Glabinski .... sound editor / sound effects editor / ... (14 episodes, 1999-2012)
John Osborne .... sound / sound recordist (13 episodes, 1992-2010)
Dominick Tavella .... sound re-recording mixer / sound mixer / ... (12 episodes, 1991-2012)
Geof Thurber .... sound effects editor / sound designer / ... (12 episodes, 1993-2011)
Brian Vancho .... foley artist (12 episodes, 2006-2014)
James Briggs III .... sound editor / sound mixer / ... (12 episodes, 2008-2014)
Merce Williams .... sound / sound recordist (11 episodes, 1990-2008)
Lou Verrico .... narration recordist / sound recording engineer / ... (11 episodes, 1992-2012)
John Haptas .... sound / sound recordist / ... (11 episodes, 1992-2009)
John Chiarolanzio .... assistant sound editor / foley artist (11 episodes, 2011-2014)
Francis X. Coakley .... sound / sound recordist / ... (10 episodes, 1992-2009)
John Fitzpatrick .... sound recordist / sound (10 episodes, 1992-2009)
Len Schmitz .... sound / sound recordist (9 episodes, 1991-2013)
Doug Dunderdale .... sound / field audio / ... (9 episodes, 1998-2012)
Stephen Bores .... field audio / sound / ... (9 episodes, 2002-2014)
Dan Fulton .... assistant sound editor (9 episodes, 2009-2012)
Steve Longstreth .... sound / location sound / ... (8 episodes, 1990-2009)
Michael Ruschak .... sound mixer / sound designer / ... (8 episodes, 1994-2001)
Dean Sarjeant .... sound recordist / sound (8 episodes, 1997-1999)
Dick Williams .... sound / field audio (8 episodes, 2000-2003)
Sekou Shepard .... sound recordist (8 episodes, 2003-2008)
Richard Fairbanks .... sound re-recording mixer / sound designer / ... (8 episodes, 2006-2014)
Rob Silverthorne .... sound recordist / sound (7 episodes, 1990-2012)
G. John Garrett .... sound / sound recordist / ... (7 episodes, 1993-2011)
Neil Cedar .... sound editor / supervising sound editor / ... (7 episodes, 1998-2014)
Chad Birmingham .... assistant sound editor / sound (7 episodes, 2003-2007)
George Shafnaker .... sound recordist / sound / ... (7 episodes, 2005-2009)
Margaret Crimmins .... sound editor / sound designer / ... (6 episodes, 1988-2011)
Tiegh Thompson .... sound (6 episodes, 1990-2009)
Flora Moon .... sound / sound recordist (6 episodes, 1990-1997)
Paul Rusnak .... sound / sound re-recording mixer / ... (6 episodes, 1993-2008)
John Bowen .... sound editor / sound designer / ... (6 episodes, 1994-1997)
Felipe Borrero .... sound mixer / sound (6 episodes, 1996-2008)
Steve Phillips .... sound recordist (6 episodes, 1997-2005)
Glenn E. Berkovitz .... sound / field audio / ... (6 episodes, 1998-2009)
Gary Chester .... sound recording engineer (6 episodes, 2001)
Nicholas Prout .... sound recording engineer (6 episodes, 2001)
Rick Dior .... sound re-recording mixer (5 episodes, 1990-1998)
Mario Cardenas .... sound (5 episodes, 1991-2014)
Geoff Thurber .... sound editor / sound designer (5 episodes, 1992-2009)
Rick Angelella .... sound recordist / sound (5 episodes, 1994-2011)
Wayne Bell .... sound / sound recordist / ... (5 episodes, 1995-2006)
Juan Rodríguez .... sound / sound recordist (5 episodes, 1996-2006)
Allan Byer .... sound recordist (5 episodes, 1997-2005)
Frank Cunningham .... sound mixer (5 episodes, 1997-2005)
Bruce Kitzmeyer .... dialogue editor / sound editor / ... (5 episodes, 2001-2011)
John O'Connor .... sound recordist / sound (5 episodes, 2002-2013)
Martin Czembor .... sound re-recording mixer (5 episodes, 2007-2011)
Matt Gundy .... sound re-recording mixer (5 episodes, 2010-2014)
Jan Cyr .... sound recordist / sound (4 episodes, 1990)
David Vos .... field audio / sound (4 episodes, 1993-1994)
Alfred Livecchi .... field audio / sound (4 episodes, 1995-1998)
Grant Maxwell .... sound re-recording mixer / re-recording engineer / ... (4 episodes, 1997-2008)
Michael Penland .... sound recordist (4 episodes, 1997-2008)
Nigel Mercer .... sound editor (4 episodes, 1997-2006)
Tom Williams .... sound / sound recordist (4 episodes, 1999-2012)
Jim Gilchrist .... sound recordist / sound mixer (4 episodes, 2000-2013)
Dan Korintus .... sound editor / additional sound editor (4 episodes, 2000-2012)
Tony Pipitone .... sound editor / supervising sound editor (4 episodes, 2001-2014)
Brian Bowles .... dialogue editor / post-production sound (4 episodes, 2002-2006)
Richard Williams .... sound / sound recordist (4 episodes, 2005-2010)
Peter Waggoner .... re-recording engineer / sound mixer / ... (4 episodes, 2005-2009)
Jim Sullivan .... sound mixer / sound recording engineer / ... (4 episodes, 2006-2009)
John Esaki .... sound recordist (4 episodes, 2008)
Mark Lipman .... sound editor (4 episodes, 2008)
Leah Mahan .... sound editing assistant (4 episodes, 2008)
David Obermeyer .... sound recordist (4 episodes, 2008)
John Waite .... sound editing supervisor / sound editor (4 episodes, 2008)
Wyatt Sprague .... sound effects editor / dialogue editor / ... (4 episodes, 2009-2013)
Eric Offin .... foley supervisor / foley artist (4 episodes, 2009-2010)
Andy Turrett .... sound / sound recordist (4 episodes, 2011-2014)
Matthew Quast .... sound / sound recordist (3 episodes, 1990-2002)
Michael Lonsdale .... sound recordist / sound (3 episodes, 1990-2001)
Regina Mullen .... sound editor / re-recording engineer (3 episodes, 1990-1994)
Pat Torres .... sound (3 episodes, 1990)
Sam Aronson .... narration recordist (3 episodes, 1992-2009)
Skip Beach .... sound (3 episodes, 1992-2009)
Michael Becker .... sound (3 episodes, 1992-2009)
Andy Cottom .... sound (3 episodes, 1992-2009)
Sean O'Neil .... sound (3 episodes, 1992-2009)
Mathew Price .... sound / sound mixer (3 episodes, 1992-2009)
Bob Rodriguez .... sound (3 episodes, 1992-2009)
Larry Scharf .... sound (3 episodes, 1992-2009)
Ernest T. Shinagawa .... sound (3 episodes, 1992-2009)
Bruce Perlman .... sound recordist / sound (3 episodes, 1994-1998)
Doug Madick .... foley artist (3 episodes, 1997-2005)
Jack Oswald .... sound recordist (3 episodes, 1997-2005)
John H. Moss .... sound recordist (3 episodes, 1997)
Scott Szabo .... field audio / sound (3 episodes, 1998-2010)
Philippe Desloovere .... sound effects editor / sound editor (3 episodes, 1998-2009)
Kent Gibson .... post-production sound / sound mixer (3 episodes, 1998-2005)
Tom Mitchell .... post-production sound / sound mixer (3 episodes, 1998-2005)
Edward B. Jennings .... field audio (3 episodes, 1998-1999)
John Werner .... sound editor / additional sound editor (3 episodes, 1999-2010)
Deb Driscoll .... sound editor / post-production sound (3 episodes, 1999-2003)
Daniel Colman .... sound effects editor / sound designer (3 episodes, 2000-2005)
Jack Levy .... sound designer (3 episodes, 2000-2005)
Scott Harber .... sound recordist / sound mixer (3 episodes, 2002-2013)
C.A. Moses .... sound recordist / sound (3 episodes, 2002-2007)
Marilyn Teorey .... assistant sound editor / post-production sound / ... (3 episodes, 2002-2005)
Greg Smith .... sound editor / sound designer (3 episodes, 2003-2011)
James Heitz .... field audio (3 episodes, 2003)
Scott R. Thomson .... field audio (3 episodes, 2003)
Eric Darling .... field audio / sound (3 episodes, 2004)
Andy Kris .... sound re-recording mixer / sound re-recording mixer: Sound One (3 episodes, 2005-2010)
Joe Maggio .... sound (3 episodes, 2005-2010)
Chris Foster .... sound effects editor / sound engineer (3 episodes, 2006-2012)
Clive B. Davidson .... sound recordist (3 episodes, 2006)
Mary Ellis .... sound recordist (3 episodes, 2006)
Jay Fisher .... sound editor / sound supervisor / ... (3 episodes, 2008-2013)
James David Redding III .... sound editor / sound re-recording mixer (3 episodes, 2008-2013)
Stephen Barden .... sound editor / sound effects editor (3 episodes, 2008-2010)
Maureen Fahey .... sound editor (3 episodes, 2008)
James Hawkins .... sound recordist (3 episodes, 2008)
Rob Daly .... sound effects editor / additional sound effects (3 episodes, 2009-2011)
Benny Mouthon .... sound re-recording mixer / supervising sound editor (3 episodes, 2011-2014)
John D. Gooch .... sound mixer / production sound mixer (3 episodes, 2012-2014)
Steve Guercio .... sound / additional sound (3 episodes, 2012-2014)
Matt Rigby .... assistant sound editor / dialogue editor (3 episodes, 2012-2014)
Peter Deutscher .... sound recordist (3 episodes, 2013-2014)
Jamie Scarpuzza .... production sound mixer / sound recordist (2 episodes, 1988-2013)
Charles Meyer .... sound / sound recordist (2 episodes, 1990-1997)
Renner Wunderlich .... sound recordist (2 episodes, 1990-1994)
Kevin Lee .... sound editor / supervising sound editor (2 episodes, 1991-2003)
Ed Barteski .... assistant sound editor (2 episodes, 1991-1992)
Frances Curiazza .... assistant sound editor (2 episodes, 1991)
Dan Edelstein .... sound editor (2 episodes, 1991)
Donald Klocek .... sound editor (2 episodes, 1991)
Peter Page .... sound re-recording mixer (2 episodes, 1991)
Amy Seplin .... assistant sound editor (2 episodes, 1991)
Lee Dichter .... sound re-recording engineer / sound re-recording mixer (2 episodes, 1992-2003)
Richard Block .... narration recordist / sound mixer (2 episodes, 1993)
Nancy Cohen .... sound (2 episodes, 1993)
Julia Dixon-Eddy .... sound editor (2 episodes, 1993)
David Lindsay .... sound (2 episodes, 1993)
Bob Sullivan .... sound (2 episodes, 1993)
Juan Rodriguez .... sound / sound recordist (2 episodes, 1994-2006)
Skip SoRelle .... sound designer (2 episodes, 1994-2001)
Michael Longside .... sound recordist (2 episodes, 1994)
Richard Mader .... sound recordist (2 episodes, 1994)
John Murphy .... sound recordist (2 episodes, 1994)
Bob Elder .... sound re-recording mixer (2 episodes, 1995-2001)
Bernard Russo .... sound / sound recordist (2 episodes, 1995-2001)
Michael Boyle .... sound / sound recordist (2 episodes, 1996-2009)
Donald Thomas .... sound / sound recordist (2 episodes, 1996-2006)
David Jaunai .... sound designer (2 episodes, 1996)
Charles Scott .... assistant sound editor / sound editor (2 episodes, 1997-2006)
Joy Manesiotis .... assistant sound editor (2 episodes, 1997-2005)
Nelson Stoll .... sound recordist (2 episodes, 1997-2005)
Daniel Eisenberg .... assistant sound editor / sound editor (2 episodes, 1997)
Phil Kaffel .... sound recordist (2 episodes, 1997)
Leslie Otis .... sound recordist (2 episodes, 1997)
Richard Patterson .... sound (2 episodes, 1997)
Laurent Poirier .... sound recordist (2 episodes, 1997)
Tony Pound .... sound editor (2 episodes, 1997)
Robert Marts .... field audio (2 episodes, 1998)
Les Udy .... field audio (2 episodes, 1998)
Jeff Frez-Albrecht .... recording engineer / sound editor (2 episodes, 1999-2012)
David Novack .... sound mixer / sound re-recording mixer (2 episodes, 1999-2005)
Alan Barker .... sound (2 episodes, 1999-2001)
Mark A. Van Der Willigen .... sound / sound recordist (2 episodes, 1999-2001)
Michael Becker .... location sound / sound recordist (2 episodes, 1999)
John M. Miller .... sound / sound recordist (2 episodes, 2000-2004)
Frank Nolan .... sound editor / sound recordist (2 episodes, 2000-2001)
Robert Todd .... sound editor (2 episodes, 2000)
Conor Guy .... sound designer / sound editor (2 episodes, 2001-2002)
Brenda Ray .... sound / sound recordist (2 episodes, 2001)
Claudia Katayanagi .... sound (2 episodes, 2002-2014)
Werner Althaus .... sound mixer / sound post-production (2 episodes, 2002-2004)
Rachel Clark .... sound editor (2 episodes, 2002)
Thomas J. Huth .... sound (2 episodes, 2002)
Scott C. Kolden .... sound (2 episodes, 2002)
William Percy Urgena .... sound (2 episodes, 2002)
Bayard Carey .... sound recordist (2 episodes, 2003-2011)
James Lebrecht .... sound designer / sound editor / ... (2 episodes, 2003-2009)
Gautam Choudhury .... sound / sound recordist (2 episodes, 2004-2012)
Peter Miller .... sound / sound recordist (2 episodes, 2004-2009)
Dominick Barbera .... sound engineer / sound re-recording mixer (2 episodes, 2004-2005)
Jacob Ribicoff .... sound editor (2 episodes, 2004-2005)
Jerry Stein .... sound (2 episodes, 2004-2005)
Clint Bramesco .... field audio (2 episodes, 2004)
Darrell Henke .... field audio (2 episodes, 2004)
Mark Jervis .... field audio (2 episodes, 2004)
Susumu Tokunow .... sound / sound recordist (2 episodes, 2005-2007)
Leonard Schmitz .... additional sound / sound recordist (2 episodes, 2006-2010)
Mark Filip .... sound effects editor (2 episodes, 2006-2008)
Gary Silver .... sound mixer / sound recordist (2 episodes, 2006-2007)
Charles Blackwell .... sound recordist (2 episodes, 2006)
Maryjo Wheatley .... sound editor (2 episodes, 2006)
Russell Williams II .... sound recordist (2 episodes, 2006)
Ray Day .... location sound / sound recordist (2 episodes, 2007-2012)
Mitch Griffin .... sound designer / sound mixer (2 episodes, 2007-2010)
Paul James Zahnley .... sound re-recording mixer / narration recordist / ... (2 episodes, 2007)
Lynne Toland .... sound editing assistant (2 episodes, 2008)
Christopher D. Anderson .... supervising sound editor (2 episodes, 2009)
Gerald Hartley .... sound / sound recordist (2 episodes, 2010-2014)
Jim Gallup .... sound / sound recordist (2 episodes, 2011-2014)
Jeffrey Archer .... additional sound / sound recordist (2 episodes, 2012-2014)
Tommy Alford .... sound recordist (2 episodes, 2012)
Bob Freeman .... sound recordist (2 episodes, 2012)
David Settlemoir .... sound recordist (2 episodes, 2012)
Robert Sylvain .... sound recordist (2 episodes, 2012)
Adrienne Wade .... sound recordist (2 episodes, 2012)
Matt Hamilton .... sound recordist (2 episodes, 2013)
Adam T. Jones .... sound recordist (2 episodes, 2013)
Kevin Peters .... foley recordist (2 episodes, 2013)
 
Series Special Effects by
Robert Vazquez .... special effects (6 episodes, 2001)
Brian Ricci .... special effects (3 episodes, 2000-2002)
John A. McGrath .... special effects / special effects coordinator (3 episodes, 2008-2009)
Derrick Brown .... special effects assistant (3 episodes, 2012)
Barry Davis .... special effects coordinator (3 episodes, 2012)
Raymond Henry .... special effects assistant (3 episodes, 2012)
Patrick Edward White .... special effects coordinator (3 episodes, 2012)
John Wicker .... special effects assistant (3 episodes, 2012)
Brian Merrick .... special effects / special effects coordinator (2 episodes, 2009-2012)
Nicholas Andrews .... special effects assistant (2 episodes, 2012)
 
Series Visual Effects by
Yorgo Alexopoulos .... visual effects supervisor / visual effects (3 episodes, 2005-2008)
Ted Markovic .... visual effects / animator (3 episodes, 2007-2010)
John Alagna .... opticals effects / titles & opticals (2 episodes, 1990-1992)
Russell Steward .... motion effects (2 episodes, 1995-1998)
Salvatore Raciti .... title animation (2 episodes, 1995-1997)
Ralph Pitre .... photo animator (2 episodes, 1996)
Bruce Shaw .... motion graphics (2 episodes, 2006-2010)
Andrew J. Bly .... animator / visual effects producer (2 episodes, 2007-2009)
Luke DiTommaso .... animator / visual effects (2 episodes, 2007-2009)
Chris Healer .... animator / visual effects (2 episodes, 2007-2009)
Tim D'Amico .... motion graphics artist / visual effects director (2 episodes, 2008)
 
Series Stunts
Jeff Wilhelm .... stunt coordinator (3 episodes, 2012)
 
Series Camera and Electrical Department
Dick Williams .... assistant camera / camera operator (19 episodes, 1994-2009)
Jill Tufts .... assistant camera / first assistant camera (18 episodes, 1999-2012)
Paul Marbury .... assistant camera (15 episodes, 1988-2011)
Michael Chin .... camera operator / additional photography / ... (15 episodes, 1992-2012)
Stephen McCarthy .... camera operator / additional cinematographer / ... (15 episodes, 1996-2013)
Anthony Savini .... assistant camera / camera operator (15 episodes, 1999-2011)
Allen Moore .... camera operator / additional camera operator / ... (13 episodes, 1990-2014)
Boyd Estus .... camera operator / additional photographer / ... (13 episodes, 1992-2009)
William McCullough .... assistant camera / additional cinematographer / ... (12 episodes, 1988-2002)
Ned Hallick .... gaffer (12 episodes, 1990-2010)
William Rexer .... assistant camera / additional cinematographer / ... (12 episodes, 1994-2001)
Terry Hopkins .... camera operator / additional cinematographer / ... (11 episodes, 1997-2003)
Liz Dory .... assistant camera (9 episodes, 1990-1999)
Todd Liebler .... assistant camera (9 episodes, 1997-2004)
Gary Haspel .... electrician / electric grip / ... (9 episodes, 2000-2010)
Don Grissom .... assistant camera (8 episodes, 1991-1997)
Roger Phenix .... additional cinematographer / camera operator: additional photography (8 episodes, 1994-2001)
Ed Joyce .... camera operator / animation camera / ... (8 episodes, 1995-2006)
Andrew Yarme .... assistant camera (8 episodes, 1995-1999)
Buddy Squires .... additional photographer / additional cinematographer / ... (8 episodes, 1997-2011)
David Ford .... assistant camera / camera operator / ... (8 episodes, 1997-1999)
John Tanzer .... assistant camera (8 episodes, 1999-2001)
Jonathan Weaver .... assistant camera (8 episodes, 2000-2011)
Jon Else .... camera operator (7 episodes, 1992-2009)
Mark Gunning .... camera operator (7 episodes, 1992-2009)
Otis W. Bess Jr. .... assistant camera (7 episodes, 1996-2008)
Mary Anne Janke .... assistant camera (7 episodes, 1997-2008)
Roger Haydock .... assistant camera (7 episodes, 1997-2006)
Patrick Ruth .... grip / gaffer / ... (7 episodes, 1999-2006)
Marc-Eric Nielsen .... assistant camera / first assistant camera (7 episodes, 2000-2006)
Joe Christofori .... assistant camera / first assistant camera (7 episodes, 2001-2012)
Todd Ranson .... electrician / gaffer (7 episodes, 2001-2011)
Peter Prostovich .... electrician (7 episodes, 2001-2009)
Jason Bowen .... grip / key grip (7 episodes, 2003-2006)
Ken Perham .... gaffer / electrician / ... (7 episodes, 2006-2012)
Hugh Walsh .... assistant camera (7 episodes, 2006-2008)
Jason Longo .... camera operator / additional camera operator (7 episodes, 2007-2011)
John Hazard .... camera operator (6 episodes, 1990-2009)
Erich Roland .... additional photography / additional photographer / ... (6 episodes, 1994-2012)
Paul Reuter .... assistant camera / camera operator (6 episodes, 1996-2009)
Werner Bundschuh .... camera operator / additional camera operator (6 episodes, 1997-2006)
Gerry Pinches .... camera operator / additional camera operator (6 episodes, 1997-2005)
Guy Holt .... gaffer / grip (6 episodes, 2000-2006)
Janice Arthur .... steadicam operator / Steadicam operator (6 episodes, 2001)
Mark Cato .... grip (6 episodes, 2001)
Thomas Cestare .... electrician (6 episodes, 2001)
Theodore A. Corso .... electrician (6 episodes, 2001)
William J. Crodick III .... grip (6 episodes, 2001)
Michael Flynn .... electrician (6 episodes, 2001)
Jonathan Furmanski .... assistant camera (6 episodes, 2001)
Mark Hogan .... electrician (6 episodes, 2001)
Jerry Holway .... steadicam operator / Steadicam operator (6 episodes, 2001)
Joseph Matina .... gaffer (6 episodes, 2001)
Donald E. Miller .... grip (6 episodes, 2001)
Glenn R. Miller .... electrician (6 episodes, 2001)
Neil O'Malley .... grip (6 episodes, 2001)
Russell G. Senato .... grip (6 episodes, 2001)
David Eubank .... assistant camera / first assistant camera (5 episodes, 1989-1998)
Brett Wiley .... assistant camera (5 episodes, 1991-2000)
Christopher Li .... camera operator (5 episodes, 1992-2009)
Murdoch Campbell .... gaffer / camera operator (5 episodes, 1994-2009)
Rob Featherstone .... assistant camera (5 episodes, 1996-1998)
Greg Andracke .... additional cinematographer / additional photographer / ... (5 episodes, 1997-2011)
John Gordon .... camera operator (5 episodes, 1997-2005)
Ed Marritz .... camera operator / additional camera operator / ... (5 episodes, 1999-2008)
Robert Shepard .... camera operator / additional photographer (5 episodes, 2000-2007)
Tom Stuebe .... electrician (5 episodes, 2001)
Gabriel Monts .... assistant camera (5 episodes, 2002-2006)
Dave Cambria .... gaffer / grip (5 episodes, 2003-2006)
Frans Wetterings III .... grip / gaffer / ... (5 episodes, 2003-2006)
Robert Spencer .... electrician / best boy electric (5 episodes, 2010-2012)
Sam Henriques .... assistant camera (4 episodes, 1990-2008)
Rick Robertson .... camera operator / additional camera operator (4 episodes, 1990-2005)
Barbara Hanania .... assistant camera / camera operator / ... (4 episodes, 1990-1998)
Tom Hurwitz .... additional cinematographer / additional photographer / ... (4 episodes, 1996-2004)
Jeff Victor .... assistant camera (4 episodes, 1997-2008)
John Beck .... Steadicam operator (4 episodes, 1997-2006)
Peter Hoving .... camera operator (4 episodes, 1997-2005)
Kit Kalionzes .... assistant camera / additional photographer (4 episodes, 1998-2006)
Brian Dowley .... camera operator (4 episodes, 1999-2006)
Ulli Bonnekamp .... assistant camera (4 episodes, 1999-2004)
Steve Ramsey .... grip / electrician (4 episodes, 2001)
Kevin Smyth .... grip (4 episodes, 2001)
Tom Kaufman .... camera operator / additional cinematographer (4 episodes, 2006-2008)
Crystal Griffith .... assistant camera (4 episodes, 2008)
Charles A. Harris .... key grip / dolly grip (4 episodes, 2009-2012)
Jared Ames .... assistant camera (4 episodes, 2012-2014)
Michael Anderson .... camera operator (3 episodes, 1988-2000)
Joe Vitagliano .... camera operator / additional photography (3 episodes, 1990-1997)
Dasal Banks .... camera operator (3 episodes, 1990)
Melissa R. Donovan .... assistant camera (3 episodes, 1991-2000)
Richard Birchett .... camera operator (3 episodes, 1992-2009)
Sean Bobbitt .... camera operator (3 episodes, 1992-2009)
Harry Dawson .... camera operator (3 episodes, 1992-2009)
Jim Deering .... video playback operator (3 episodes, 1992-2009)
Tom Evans .... camera operator (3 episodes, 1992-2009)
Robert Sands .... assistant camera (3 episodes, 1994-2012)
Larry Planet .... assistant camera / grip (3 episodes, 1994-1996)
Gay E. Riedel .... electrician / grip (3 episodes, 1995-2010)
Robert Paglliaro .... assistant camera (3 episodes, 1995-2004)
Jerry Risius .... assistant camera (3 episodes, 1995-2004)
John Else .... camera operator / additional cinematographer (3 episodes, 1996-2008)
Duncan Forbes .... gaffer / assistant camera (3 episodes, 1996-2001)
Gill McDowell .... gaffer / grip (3 episodes, 1996-1997)
Robert Ballo .... assistant camera (3 episodes, 1997-2005)
Jerry Hogrewe .... camera operator (3 episodes, 1997-2005)
Patrick J. Donnelly .... key grip (3 episodes, 1997-1998)
Donato Bottiglione .... camera operator (3 episodes, 1997)
Michael Penland .... assistant camera (3 episodes, 1997)
David Grubin .... additional cinematographer / camera operator: additional photography (3 episodes, 1998-2001)
Dick Williams .... assistant camera (3 episodes, 1999-2000)
Don Lenzer .... additional cinematographer / additional photographer / ... (3 episodes, 1999)
Roger Sherman .... additional cinematographer / additional photographer (3 episodes, 1999)
Joe Matina .... gaffer / electric grip (3 episodes, 2000-2010)
Walter Argo .... grip / key grip (3 episodes, 2000-2009)
Jeffrey King .... grip / key grip (3 episodes, 2000-2006)
Paul Goldsmith .... additional photographer (3 episodes, 2000-2005)
Claiborne Lashley .... grip / gaffer (3 episodes, 2000-2002)
Nathan Nebeker .... additional cinematographer (3 episodes, 2001)
Robert Sands .... assistant camera / first assistant camera (3 episodes, 2002-2010)
David A. Ford .... assistant camera (3 episodes, 2002-2006)
Patrick Kelly .... assistant camera (3 episodes, 2002-2006)
David Cumbria .... electrician / gaffer / ... (3 episodes, 2003-2006)
James R. Mitchell .... gaffer / third electrician (3 episodes, 2003-2006)
Lee Ayrton .... grip (3 episodes, 2003)
Peter Boynton .... grip (3 episodes, 2003)
Evans Brown .... grip (3 episodes, 2003)
Jan Burgess .... assistant camera (3 episodes, 2003)
Phil Contursi .... grip (3 episodes, 2003)
Geoff Dann .... grip (3 episodes, 2003)
Eric Engler .... grip (3 episodes, 2003)
J.P. Gabriel .... grip (3 episodes, 2003)
Gregg Gannett .... assistant camera (3 episodes, 2003)
Zack Lazar .... grip (3 episodes, 2003)
Felix Mendez .... grip (3 episodes, 2003)
John Pingry .... assistant camera (3 episodes, 2003)
Dave Rudolph .... grip (3 episodes, 2003)
Stephen Semkiw .... grip (3 episodes, 2003)
Andrew Yuncza .... grip (3 episodes, 2003)
Nate Clapp .... assistant camera (3 episodes, 2004-2013)
Ned Boggan .... grip / assistant camera (3 episodes, 2004-2011)
Ken Willinger .... additional photography / additional camera operator (3 episodes, 2005-2012)
Mike Coruzzi .... assistant camera (3 episodes, 2005-2007)
Sam Shinn .... additional camera operator / additional photographer / ... (3 episodes, 2006-2011)
Doug Dunderdale .... assistant camera / grip (3 episodes, 2006-2008)
Becky Butler .... assistant camera (3 episodes, 2006)
Robert Richman .... assistant camera (3 episodes, 2006)
Hans-Peter Schloemer .... assistant camera (3 episodes, 2006)
Mike West .... assistant camera (3 episodes, 2006)
Arthur J. Fielder .... camera operator (3 episodes, 2008)
William Hardin .... assistant camera (3 episodes, 2008)
Ron Anderson .... gaffer (3 episodes, 2010-2014)
Mark Braun .... assistant camera / additional cinematographer (3 episodes, 2010-2014)
Kyle I. Kelley .... assistant camera / additional cinematographer (3 episodes, 2012-2014)
Colby Bartine .... camera production assistant (3 episodes, 2012)
Daniel Caporaletti .... camera production assistant (3 episodes, 2012)
Ian Edwards .... digital imaging technician (3 episodes, 2012)
Elizabeth Heslep .... second assistant camera (3 episodes, 2012)
Kevin Martin .... camera production assistant (3 episodes, 2012)
Ian Mosley-Duffy .... camera production assistant (3 episodes, 2012)
Antony Platt .... still photographer (3 episodes, 2012)
John Charles Schneider .... grip (3 episodes, 2012)
Michael Toland .... camera production assistant (3 episodes, 2012)
Joe Arcidiacono .... assistant camera / gaffer (2 episodes, 1990-1995)
Peter Hawkins .... assistant camera (2 episodes, 1991)
Scott Ramsey .... lighting technician (2 episodes, 1991)
Brad Hawes .... video playback operator (2 episodes, 1992-2009)
Dan Lesiw .... video playback operator (2 episodes, 1992-2009)
Doug Martin .... video playback operator (2 episodes, 1992-2009)
Marika Hoving .... assistant camera (2 episodes, 1993-1996)
Chris Lee .... camera operator (2 episodes, 1993)
Ben Lourie .... still photographer (2 episodes, 1994-1997)
Anne-Marie Fendrick .... assistant camera (2 episodes, 1994)
Damon Hennessey .... electrician (2 episodes, 1994)
Alan Palmer .... aerial photographer (2 episodes, 1994)
Scott H. Ramsey .... gaffer (2 episodes, 1994)
Doug Wallick .... gaffer (2 episodes, 1994)
Ed Searles .... animation camera operator / camera operator (2 episodes, 1995)
Don Humer .... assistant camera (2 episodes, 1996-2006)
Rebekah V. Michaels .... assistant camera (2 episodes, 1996-1998)
Frances Catalano .... grip (2 episodes, 1996)
Neil Christie .... best boy (2 episodes, 1996)
Nick Cupkovic .... gaffer (2 episodes, 1996)
W.L. Jackson .... key grip (2 episodes, 1996)
Jonathan Nichols .... key grip (2 episodes, 1996)
Michael Stiller .... gaffer (2 episodes, 1996)
Tom Truitt .... best boy (2 episodes, 1996)
Frank Vigilante .... grip (2 episodes, 1996)
Foster Collins .... gaffer (2 episodes, 1997-2002)
Larry Sheffield .... photographic technician / still photographer (2 episodes, 1997-2002)
Stephen Kaye .... gaffer / grip (2 episodes, 1997-1999)
Bernard Blaise .... assistant camera (2 episodes, 1997)
Roger Branit .... assistant camera (2 episodes, 1997)
Bill Cooper .... assistant camera (2 episodes, 1997)
John Dodgin .... gaffer (2 episodes, 1997)
John Goroff .... grip (2 episodes, 1997)
Jean-Claude Larrieu .... camera operator (2 episodes, 1997)
Ed Letteri .... gaffer (2 episodes, 1997)
Richard Mauro .... gaffer (2 episodes, 1997)
Sean McCague .... grip (2 episodes, 1997)
Philippe Morice .... assistant camera (2 episodes, 1997)
Rita Neiman .... camera operator (2 episodes, 1997)
Bill Thomas .... gaffer (2 episodes, 1997)
Shana Hagan .... additional photographer / assistant camera (2 episodes, 1998-2005)
John Priebe .... gaffer (2 episodes, 1998-2002)
Marc Cato .... grip / key grip (2 episodes, 1998-2000)
Bob Long .... assistant camera (2 episodes, 1998)
Peter Krieger .... additional photographer / camera operator (2 episodes, 1999-2002)
Bestor Cram .... camera operator (2 episodes, 2000-2008)
Kelly J. Richardson .... camera operator: jib / jib camera operator (2 episodes, 2000-2007)
Jon R. Tower .... gaffer / lighting designer (2 episodes, 2000-2005)
James Callanan .... additional cinematographer / camera operator (2 episodes, 2000-2001)
Bill LeClair .... grip (2 episodes, 2000-2001)
Tom Sorlie .... assistant camera (2 episodes, 2000)
Gary Czowicki .... gaffer / grip (2 episodes, 2001-2002)
Antonio Rossi .... assistant camera (2 episodes, 2001-2002)
Gerry Polinsky .... grip / key grip (2 episodes, 2002-2010)
Jason Summers .... assistant camera / first assistant camera / ... (2 episodes, 2002-2010)
Dan Smith .... grip (2 episodes, 2002-2004)
Colin Canto .... gaffer (2 episodes, 2002)
Dylan O'Brien .... camera operator (2 episodes, 2002)
Dan Philipp .... grip (2 episodes, 2002)
Mike Simmasouk .... grip (2 episodes, 2002)
Brian Johnson .... best boy / electrician (2 episodes, 2003-2009)
Rachelle Fankhauser .... gaffer / third electrician (2 episodes, 2003-2006)
Jim Mitchell .... gaffer (2 episodes, 2003)
Robert Stone .... additional photography / camera operator (2 episodes, 2004-2010)
John M. Roche .... electrician / gaffer (2 episodes, 2004-2007)
John Kiffmeyer .... gaffer / key grip (2 episodes, 2004-2006)
Buzz Canon .... grip (2 episodes, 2004)
Tom Fahey .... camera operator (2 episodes, 2004)
Geoff Gann .... grip (2 episodes, 2004)
Donald Lenear .... grip (2 episodes, 2004)
Paul Lowery .... grip (2 episodes, 2004)
Gordon Minard .... gaffer (2 episodes, 2004)
James Mitchell .... grip (2 episodes, 2004)
Pierre O'Halloran .... grip (2 episodes, 2004)
John Reynolds .... gaffer (2 episodes, 2004)
Jason Scott .... grip (2 episodes, 2004)
Angelo Louis Suasnovar Jr. .... grip (2 episodes, 2004)
Antal Steinbach .... gaffer / lighting designer (2 episodes, 2005-2006)
John Dwyer .... electrician / grip (2 episodes, 2005)
Jim Wise .... electrician / assistant camera / ... (2 episodes, 2005)
Andrew Eckmann .... gaffer / grip (2 episodes, 2006-2011)
Steve Ferrier .... additional camera operator / camera operator (2 episodes, 2006-2011)
Greg Wimer .... first assistant camera (2 episodes, 2006-2009)
David Lowe .... key grip (2 episodes, 2006-2007)
Michael M. Silver .... gaffer (2 episodes, 2006-2007)
Orlando Bagwell .... camera operator (2 episodes, 2006)
John Esaki .... assistant camera (2 episodes, 2006)
James H. Karales .... event photographer / special photography (2 episodes, 2006)
Dan Vranesich .... key grip (2 episodes, 2007-2010)
Jake Sorensen .... grip electric (2 episodes, 2007)
Frederick C. Galfas .... gaffer (2 episodes, 2008-2011)
Chris Lally .... key grip (2 episodes, 2008-2011)
Travis Tomlinson .... best boy / gaffer (2 episodes, 2008-2011)
Justin Schein .... additional photography / second unit photography (2 episodes, 2008-2010)
Robert Achs .... additional cinematographer / additional photography (2 episodes, 2008)
Robert Beyer .... assistant camera (2 episodes, 2008)
Austin De Besche .... camera operator (2 episodes, 2008)
Matt Thurber .... assistant camera (2 episodes, 2008)
Dwight O. Campbell .... second assistant camera (2 episodes, 2009)
David LaCarubba .... camera production assistant (2 episodes, 2009)
Greg Harris .... best boy grip / grip (2 episodes, 2010-2014)
Fred Gibson .... electrician / grip / ... (2 episodes, 2010-2011)
Paul Stapleton-Smith .... best boy electric / electrician / ... (2 episodes, 2010-2011)
Dan Denitto .... grip (2 episodes, 2010)
Rick Butler .... additional camera / additional camera operator (2 episodes, 2011-2014)
Marc Labbate .... gaffer (2 episodes, 2011)
Kat Patterson .... additional camera operator (2 episodes, 2012-2013)
Henri Guareschi .... additional photography (2 episodes, 2012)
Samuel Z. Russell .... additional photography (2 episodes, 2012)
Andrew Aiello .... assistant camera (2 episodes, 2013)
J.T. Sumner .... assistant camera (2 episodes, 2013)
Guilherme 'Bill' Villarinho .... assistant camera (2 episodes, 2013)
 
Series Animation Department
Alisa Placas Frutman .... animator / photo animator / ... (22 episodes, 2002-2014)
Frank Ferrigno .... photo animator / animator / ... (16 episodes, 1997-2007)
Berle Cherney .... photo animator / still photo animator / ... (15 episodes, 2000-2007)
Ed Joyce .... photo animator / animation stand photographer / ... (12 episodes, 1999-2005)
Salvatore Raciti .... animator: title animation / animator / ... (10 episodes, 1994-1999)
Aaron Nee .... animator / title animator (10 episodes, 2011-2014)
Ralph Pitre .... photo animator / animation photographer / ... (9 episodes, 1993-2002)
Bruce Walker .... animator / maps animation / ... (6 episodes, 2003-2011)
Anna Davis Saraceno .... animator (6 episodes, 2012-2013)
Gary Becker .... photo animator (5 episodes, 2001)
Peter Longauer .... photo animator (5 episodes, 2001)
Chris King .... stills animator (4 episodes, 2012-2014)
Hiroaki Sasa .... stills animator / rotoscoping artist (4 episodes, 2012-2014)
Daryl Myers .... animator (3 episodes, 2003)
Gina Tolentino .... stills animator (3 episodes, 2011-2012)
Edward Gray .... animator (2 episodes, 1989-1995)
George Davis .... animation photographer (2 episodes, 1991-1992)
Rob Issen .... photo animator (2 episodes, 1991)
Chris Kogler .... photo animator (2 episodes, 1991)
John Bowen .... photo animator (2 episodes, 1994)
Tim McCarthy .... photo animator (2 episodes, 1994)
Regina Mullen .... photo animator (2 episodes, 1994)
Ray Palagy .... photo animator (2 episodes, 1994)
Alex Radnoti .... animator (2 episodes, 1995-1996)
Cherry Enoki .... photo animation editor (2 episodes, 2000)
Glen Schauer .... photo animator / stills animation (2 episodes, 2001)
Frank Capria .... still photo animator (2 episodes, 2004)
Jed Schwartz .... animator (2 episodes, 2006)
Daniel Vatsky .... animator / stills animator (2 episodes, 2010-2012)
Andy Cahill .... animator / stills animator (2 episodes, 2012)
Chad Ervin .... animator (2 episodes, 2013)
John M. Nee .... animator (2 episodes, 2013)
 
Series Casting Department
Diane Heery .... location casting (3 episodes, 2012)
Jason Loftus .... location casting (3 episodes, 2012)
 
Series Costume and Wardrobe Department
Anne Yoost Brecke .... wardrobe / costumes (6 episodes, 2002-2003)
Elizabeth Clifford .... key costumer / costume constructor / ... (5 episodes, 2006-2012)
Hillary Derby .... costume supervisor / wardrobe (4 episodes, 2003-2012)
Susanna Brown .... tailor (3 episodes, 2009)
Rita Squitiere .... wardrobe production assistant (3 episodes, 2012)
Kristin Nelson .... wardrobe (2 episodes, 2002-2004)
Jennifer Mitchell .... costumer / wardrobe construction: Jesse (2 episodes, 2003-2006)
Michael Burke .... costume constructor / key costumer (2 episodes, 2006-2009)
Lesley Case .... assistant costume designer / set costumer (2 episodes, 2006-2009)
Jan Finnell .... assistant costume designer (2 episodes, 2007-2010)
Roseann Milano .... wardrobe supervisor (2 episodes, 2007-2010)
Maggie McFarland .... key costumer (2 episodes, 2008-2012)
Maggie Ronck .... costume assistant / wardrobe supervisor (2 episodes, 2009)
 
Series Editorial Department
Spencer Gentry .... on-line editor / post-production / ... (98 episodes, 1988-2014)
Mark Steele .... on-line editor / editor: video tape / ... (73 episodes, 1990-2011)
Paul Taylor .... senior editor (46 episodes, 1990-2011)
Nancy Farrell .... on-line editor / content editor (21 episodes, 1988-2008)
Doug Martin .... on-line editor / editor: video tape / ... (21 episodes, 1991-1999)
Ravi Jain .... on-line editor (19 episodes, 1988-2008)
Maureen Barden .... post-production coordinator / post-production assistant / ... (16 episodes, 1990-2000)
Stewart Smith .... on-line editor (16 episodes, 2006-2008)
Li Wei .... on-line editor (15 episodes, 1988-2007)
Dan Watson .... on-line editor / editor: video tape / ... (15 episodes, 1992-2009)
Don Wyllie .... colorist / on-line editor / ... (15 episodes, 2005-2014)
John Dowdell .... colorist / color corrector / ... (14 episodes, 2001-2011)
Glenn Fukushima .... post-production assistant / post-production: The American Experience (14 episodes, 2003-2013)
John Jenkins-Stark .... post-production (13 episodes, 2012-2014)
Michael H. Amundson .... on-line editor / colorist / ... (12 episodes, 2003-2014)
Greg Shea .... post-production assistant / post-production: The American Experience (12 episodes, 2004-2011)
Rebecca Barnes .... post-production assistant / series post-production assistant (11 episodes, 1992-1997)
Frank Capria .... post-production editor / post-production (10 episodes, 1991-1999)
Mary E. Fenton .... editor: video tape / on-line editor / ... (9 episodes, 1990-2009)
Stephen Baracsi .... on-line editor / on-line editor: American Experience / ... (9 episodes, 1993-1997)
Dave Allen .... on-line editor / editor: video (9 episodes, 2000-2008)
Vanessa Ezersky .... post-production assistant (9 episodes, 2003-2013)
Michael Yetter .... negative cutter (8 episodes, 1995-2001)
Peter Heady .... on-line editor / colorist (8 episodes, 2001-2011)
Jim Deering .... on-line editor / videotape editor: American Experience / ... (7 episodes, 1990-1997)
Dale Boyce .... on-line editor (7 episodes, 1994-1998)
Elliott Gamson .... negative cutter / negative matcher (7 episodes, 1995-2001)
Jacob Steingroot .... assistant editor / additional editor / ... (7 episodes, 1999-2008)
Jane Tolmachyov .... colorist / colorist: DuArt (7 episodes, 2002-2012)
Joseph Tovares .... on-line editor / series editor (6 episodes, 1990-2000)
John Rehberger .... on-line editor / editor: video / ... (6 episodes, 1995-2006)
Jim Dalglish .... colorist / colorist: DuArt Video / ... (6 episodes, 1995-2001)
Bill Stokes .... colorist / film to tape transfer (6 episodes, 2001-2012)
Karen Sim .... post-production assistant (6 episodes, 2001)
Martin Benn .... on-line editor / colorist (6 episodes, 2008-2011)
David Gauff .... conforming editor / on-line editor / ... (6 episodes, 2010-2012)
Bahron Thomas .... assistant on-line editor / on-line assistant editor / ... (6 episodes, 2012-2013)
Eileen Mulvey .... post-production assistant / post-production assistant: American Experience / ... (5 episodes, 1990-1994)
Paul Taylor .... senior editor / editorial consultant (5 episodes, 1994-2007)
Seth Bomse .... assistant editor / editorial consultant (5 episodes, 1997-2013)
Jenny Carchman .... assistant editor (5 episodes, 2001)
Aaron Denenberg .... negative cutter (5 episodes, 2001)
Dan Lesiw .... editor: video tape / on-line editor (4 episodes, 1990-1997)
Peter Stader .... apprentice editor / assistant editor (4 episodes, 1991-1994)
Brad Hawes .... editor: video tape / on-line editor (4 episodes, 1992-2009)
Steve Audette .... on-line editor (4 episodes, 1993-1994)
Aljernon Tunsil .... assistant editor (4 episodes, 1997-2004)
Alvin Bowens .... on-line editor / on-line editor: Framerunner / ... (4 episodes, 1998-2002)
Flavia de Sousa .... assistant editor (4 episodes, 1999)
Richard Hankin .... additional editing (4 episodes, 1999)
Judd Blaise .... assistant editor / on-line editor (4 episodes, 2002-2007)
Phil Habeger .... assistant editor (4 episodes, 2004-2008)
Anna Malsberger .... on-line editor (4 episodes, 2007-2008)
Jenna Bliss .... additional editing / assistant editor (4 episodes, 2009-2012)
J. Scott Davis .... associate editor / editorial assistance / ... (4 episodes, 2011-2014)
Natasha Mottola .... post-production assistant / assistant editor (4 episodes, 2012-2014)
Pamela Gaudiano .... on-line editor (3 episodes, 1988-2006)
Noëlle Penraat .... negative matcher (3 episodes, 1990-1992)
Jeff Cronenberg .... editor: video tape (3 episodes, 1990)
Sheila Moloney .... apprentice editor / assistant editor (3 episodes, 1991)
Elizabeth M. Spencer .... assistant editor (3 episodes, 1992-2009)
Caleb Oglesby .... on-line editor (3 episodes, 1994-2001)
James Dalgish .... colorist (3 episodes, 1994-1998)
Dena Mermelstein .... assistant editor (3 episodes, 1994-1998)
Pamela B. Jacobson .... post-production assistant: American Experience / post-production assistant (3 episodes, 1996-1997)
Amina Megalli .... second assistant editor / assistant editor (3 episodes, 1996-1997)
Ann Bartholomew .... assistant editor (3 episodes, 1997-2006)
Jon Fordham .... on-line editor (3 episodes, 1997-2000)
Alison Smith .... post-production assistant (3 episodes, 1997)
Syndi Pilar .... additional editor / associate editor (3 episodes, 1999-2004)
Samara Smith .... associate editor / assistant editor (3 episodes, 1999-2003)
Greg Connors .... colorist (3 episodes, 1999-2002)
Kramer O'Neill .... apprentice editor (3 episodes, 1999)
Roland House .... colorist / editor: video / ... (3 episodes, 2000-2002)
Larry Schmitt .... on-line editor: DuArt / on-line editor (3 episodes, 2002-2005)
Geoff Birmingham .... assistant editor (3 episodes, 2003)
Rachel Clark .... assistant editor (3 episodes, 2003)
Evan Anthony .... on-line editor / colorist (3 episodes, 2004-2006)
Andrew Jenter .... assistant editor (3 episodes, 2005-2008)
Ira Schweitzer .... colorist / color correction (3 episodes, 2006-2011)
Jim Ferguson .... on-line editor / colorist (3 episodes, 2007-2011)
Damon Ginandes .... assistant editor / post-production assistant (3 episodes, 2007-2009)
Anna Fort .... on-line editor (3 episodes, 2007-2008)
Paul Taylor .... senior editor (3 episodes, 2007)
Lauren DeFilippo .... additional assistant editor / assistant editor / ... (3 episodes, 2008-2011)
Lawrence Mercer .... on-line editor (3 episodes, 2008-2010)
Leana Siochi .... on-line assistant editor / assistant on-line editor (3 episodes, 2011-2013)
Clyde Folley .... assistant editor (3 episodes, 2011-2012)
Sarah-Rose Meredith .... assistant editor (3 episodes, 2011-2012)
Gina Tolentino .... assistant editor (3 episodes, 2011-2012)
Don Wylie .... colorist (3 episodes, 2012-2013)
Elliott Choi .... assistant editor (3 episodes, 2013)
Lauren McGuiness .... assistant editor (3 episodes, 2013)
Stewart Smith .... on-line editor (2 episodes, 1988-2007)
Mark Steele .... on-line editor: American Experience / videotape editor: American Experience (2 episodes, 1990-2003)
Nancy Beth Graydon .... assistant editor (2 episodes, 1991)
Ron Hershey .... assistant editor (2 episodes, 1991)
Marcelle Pecot .... assistant editor (2 episodes, 1991)
Amy Seplin .... assistant editor (2 episodes, 1991)
David Vinik .... editor: video (2 episodes, 1991)
Raymond Powell .... post-production coordinator / post-production: The American Experience (2 episodes, 1992-2000)
Sandra Medof .... post-production assistant (2 episodes, 1993-1994)
Geof Bartz .... contributing editor (2 episodes, 1994)
Robert Featherstone .... post-production assistant (2 episodes, 1994)
Philip Shane .... assistant editor / post-production assistant (2 episodes, 1994)
Llewellyn M. Smith .... on-line editor (2 episodes, 1994)
Patricia Zey .... post-production assistant (2 episodes, 1994)
Brian Lovery .... colorist (2 episodes, 1995-2000)
Diane Butler .... assistant editor (2 episodes, 1996)
Riad Deeb .... editing intern (2 episodes, 1996)
Doug Carlson .... post-production editor (2 episodes, 1997-2002)
Mary Recine .... post-production coordinator (2 episodes, 1997)
Brian Hutchings .... colorist (2 episodes, 1998-2001)
Sarah Kaylor .... assistant editor (2 episodes, 1999-2003)
Judd Ehrlich .... apprentice editor (2 episodes, 1999)
Ed Ham .... on-line editor (2 episodes, 2000-2005)
Paul Deakin .... on-line editor (2 episodes, 2000)
Lorraine Grant .... colorist / on-line editor (2 episodes, 2000)
Ted Snavely .... colorist (2 episodes, 2000)
Gene Bone .... on-line editor (2 episodes, 2001)
Rose M. Compagine .... post-production: American Experience (2 episodes, 2002-2003)
James E. Dunford .... post-production: American Experience (2 episodes, 2002-2003)
Kristen Nutile .... assistant editor (2 episodes, 2002-2003)
Gregory Shea .... post-production: American Experience (2 episodes, 2002-2003)
Rachel Clark .... assistant editor (2 episodes, 2002)
Mark Pedante .... assistant editor (2 episodes, 2002)
Ed Rudolph .... colorist / on-line editor (2 episodes, 2003-2007)
Sharon Grimberg .... editor: American Experience / senior editor (2 episodes, 2003-2004)
Eric Alvarado .... colorist (2 episodes, 2004-2005)
Randy Beveridge .... senior colorist (2 episodes, 2004-2005)
Aaron Curran .... assistant editor / on-line editor (2 episodes, 2005-2006)
Michael Rossi .... assistant editor (2 episodes, 2005-2006)
Niharika Desai .... on-line editor (2 episodes, 2005)
Ben Ostrower .... assistant editor (2 episodes, 2005)
Paulo Padilha .... post-production assistant / second assistant editor (2 episodes, 2006-2010)
M.J. Doherty .... assistant editor (2 episodes, 2006)
Jerry Lakso .... on-line editor (2 episodes, 2007-2010)
Lawrence Lerew .... assistant editor / co-editor (2 episodes, 2007-2009)
Isaiah Camp .... assistant editor (2 episodes, 2007)
Marrie Campbell .... editorial director (2 episodes, 2007)
Dan Nolan .... on-line editor (2 episodes, 2007)
Louis Wiley Jr. .... executive editor (2 episodes, 2007)
David Espar .... additional editing / additional editor (2 episodes, 2008-2009)
Seth Bender .... assistant editor (2 episodes, 2008)
Chetin Chabuk .... assistant editor (2 episodes, 2008)
Will Conroy .... assistant editor (2 episodes, 2008)
Joel Gardner .... assistant editor (2 episodes, 2008)
Maia Harris .... editorial assistant (2 episodes, 2008)
Noland Walker .... assistant editor (2 episodes, 2008)
Kiki Zeldes .... assistant editor (2 episodes, 2008)
Owen Williams .... assistant editor / colorist / ... (2 episodes, 2009-2012)
Ross Shain .... color correction / colorist (2 episodes, 2009-2010)
Adam Bryant .... assistant editor (2 episodes, 2010-2011)
Shady Hartshorne .... assistant editor (2 episodes, 2012-2013)
Emily Maddox .... assistant editor (2 episodes, 2012)
Jon Neuburger .... supervising editor (2 episodes, 2013)
 
Series Music Department
Mark Adler .... music theme / composer: theme music / ... (76 episodes, 1988-2009)
Charles Kuskin .... music theme / composer: theme music / ... (59 episodes, 1990-2009)
Michael Bacon .... series theme adaption / musical score adaptation / ... (34 episodes, 1990-2000)
Rena C. Kosersky .... music supervisor / music consultant / ... (33 episodes, 1991-2014)
Joel Goodman .... composer: theme music / musician / ... (33 episodes, 2005-2014)
Winfried Kraus .... score preparation / music preparation / ... (12 episodes, 1997-2003)
Brian Keane .... music arranger / music mixer / ... (10 episodes, 1991-2012)
Paula Kimper .... score preparation (10 episodes, 1993-1998)
Lawrence Feldman .... musician: clarinet / soloist / ... (8 episodes, 1995-2001)
Andrew Willis .... composer: additional music / musician: synthesizer / ... (8 episodes, 2006-2013)
Kevin Bluhm .... music editor (8 episodes, 2009-2012)
Bernice Johnson Reagon .... arranger / music producer / ... (7 episodes, 2006-2008)
Vic Firth .... musician (6 episodes, 1997-2005)
Mickey Hart .... musician (6 episodes, 1997-2005)
Zakir Hussain .... musician (6 episodes, 1997-2005)
Bill Kreutzmann .... musician (6 episodes, 1997-2005)
Airto Moreira .... musician (6 episodes, 1997-2005)
Merl Saunders .... musician (6 episodes, 1997-2005)
Bobby Vega .... musician (6 episodes, 1997-2005)
Dan C. Armstrong .... musician (6 episodes, 2001)
Robert Bush .... musician (6 episodes, 2001)
Alexandra Cook .... musician (6 episodes, 2001)
Benjamin Harms .... musician (6 episodes, 2001)
David Bramfitt .... composer: additional music / music copyist / ... (6 episodes, 2003-2008)
Dan Barrett .... musician: cello / musican: cello (5 episodes, 1995-2012)
Jeff Frez-Albrecht .... assistant music engineer / assistant music mixer / ... (5 episodes, 1995-2010)
Keith Chirgwin .... music editor / music advisor / ... (5 episodes, 1997-2012)
Phil Kaffel .... music recordist (5 episodes, 1997-2005)
Bruce Barrie .... musician (5 episodes, 2001)
Marian Hesse .... musician (5 episodes, 2001)
Jay Krush .... musician (5 episodes, 2001)
Rob Jaret .... score preparation / composer: additional music / ... (5 episodes, 2009-2013)
Shelley Woodworth .... soloist / musician: oboe / ... (4 episodes, 1995-2001)
Marshall Coid .... musician: violin (4 episodes, 1997-2012)
Billy Novick .... musician / musician: clarinet (4 episodes, 2000-2013)
Michael Christianson .... musician (4 episodes, 2001)
Susan Sexton .... musician (4 episodes, 2001)
Larry J. Zimmerman .... musician (4 episodes, 2001)
Leo Huppert .... musician: bass / music bass / ... (4 episodes, 2005-2012)
James Oakar .... score preparation (4 episodes, 2005-2009)
Lillian Rae Dunlap .... music consultant (4 episodes, 2008)
Portia Maultsby .... music consultant (4 episodes, 2008)
Brian Klarman .... musician: piano (3 episodes, 1991-1997)
John Kusiak .... musician / musician: keyboard / ... (3 episodes, 1994-2013)
Jill Jaffe .... musician: viola / music: viola (3 episodes, 2000-2012)
Mason Daring .... musician / music theme (3 episodes, 2000-2007)
Duke Levine .... musician / musician: banjo, mandolin and slide guitar (3 episodes, 2000-2006)
R. Berred Ouellette .... music mixer / music mixer engineer (3 episodes, 2000-2004)
Claudio Ragazzi .... conductor / musical director / ... (3 episodes, 2000-2004)
David Brickman .... soloist (3 episodes, 2001)
William Cowdery .... soloist (3 episodes, 2001)
David Finck .... soloist (3 episodes, 2001)
Paul Peabody .... soloist (3 episodes, 2001)
Timothy Perry .... soloist (3 episodes, 2001)
Thomas Sefcovic .... soloist (3 episodes, 2001)
Mark Orrin Shuman .... soloist (3 episodes, 2001)
Sato Knudsen .... musician: cello / musician (3 episodes, 2003-2013)
Greg Herzenach .... music guitar / musician / ... (3 episodes, 2005-2010)
Guy Carawan .... music consultant (3 episodes, 2006)
Cynthia Meager Kuhn .... music rights coordinator (3 episodes, 2006)
Si-Jing Huang .... musician: violin / musician (3 episodes, 2009-2013)
Ronan Lefkowitz .... musician: violin / musician (3 episodes, 2009-2013)
Mark Ludwig .... musician: viola / musician (3 episodes, 2009-2013)
Richard Sebring .... musician: french horn (3 episodes, 2009-2013)
Eric Weissberg .... musician: banjo / musician: ukulele, slide guitar (2 episodes, 1992-1997)
Ron Bach .... chief music editor / music mixing engineer (2 episodes, 1992-1995)
Robert Tenca .... musician: violin (2 episodes, 1995-1996)
Susan Tenca .... musician: viola / musician: violin (2 episodes, 1995-1996)
Bob Zubrycki .... musician: violin / musician: fiddle (2 episodes, 2000-2012)
Alon Yavnai .... musician / pianist (2 episodes, 2000-2002)
Dave Mattacks .... musician (2 episodes, 2000)
Mike Rivard .... musician (2 episodes, 2000)
Stuart Schulman .... musician (2 episodes, 2000)
Dave Shacter .... music mixer / music recordist (2 episodes, 2000)
Kenny White .... musician (2 episodes, 2000)
Greg Kalember .... composer: additional music / music mixer (2 episodes, 2001-2004)
Beth Cohen .... musician: violin (2 episodes, 2003-2013)
Randy Aldcroft .... musician: trombone (2 episodes, 2005)
Joe Arlotta .... music engineer (2 episodes, 2005)
Joe Bonadio .... musician: drums (2 episodes, 2005)
James Englund .... musician: drums (2 episodes, 2005)
James Harrah .... music guitar / musician: guitar (2 episodes, 2005)
Tristan Larel .... music engineer (2 episodes, 2005)
Ira Nepus .... musician: trombone (2 episodes, 2005)
Jason Tregoe Newman .... music engineer (2 episodes, 2005)
Dan Rosengard .... musician: piano (2 episodes, 2005)
Larry Saltzman .... music guitar / musician: guitar (2 episodes, 2005)
Chris Tedesco .... musician: trumpet / music contractor (2 episodes, 2005)
Candie Carawan .... music consultant (2 episodes, 2006)
John Rodd .... music mix engineer / music mixer (2 episodes, 2008-2011)
Melanie Berzon .... music consultant (2 episodes, 2008)
Roxanne Bergman .... musician: violin (2 episodes, 2010-2012)
Jo-Ann Sternberg .... music: clarinet / musician: clarinet (2 episodes, 2010-2012)
Don Wallace .... music copyist (2 episodes, 2010-2012)
Philip Vaiman .... musician (2 episodes, 2010-2011)
Jeanne Fox .... music clearance / music coordinator (2 episodes, 2012-2014)
Chase Deso .... assistant composer (2 episodes, 2013-2014)
Andrew DeWitt .... music producer (2 episodes, 2013)
Vicente Ortiz Gimeno .... orchestrator (2 episodes, 2013)
 
Series Transportation Department
William Benner .... driver (3 episodes, 2012)
Gathia Gillispie .... driver (3 episodes, 2012)
Duke Grant .... driver (3 episodes, 2012)
Ronald Jenkins .... transportation captain (3 episodes, 2012)
Gregory Patterson .... driver (3 episodes, 2012)
Russ Wade .... driver (3 episodes, 2012)
Dexter Wuest .... driver (3 episodes, 2012)
 
Series Other crew
Daphne B. Noyes .... publicist / publicity: The American Experience / ... (109 episodes, 1988-2008)
Jay Fialkov .... legal / legal: The American Experience (103 episodes, 1988-2014)
Nancy Farrell .... project administrator / project administration / ... (102 episodes, 1990-2008)
Lauren Prestileo .... publicist / project manager / ... (94 episodes, 1988-2014)
James E. Dunford .... series manager / on-air promotion / ... (87 episodes, 1988-2012)
Johanna Baker .... publicist / publicity: The American Experience / ... (86 episodes, 1990-2006)
Maureen Jordan .... legal / legal: The American Experience / ... (80 episodes, 1988-2011)
Maria Daniels .... multimedia director / newsmedia / ... (80 episodes, 1988-2009)
Helen R. Russell .... project administrator / project administration / ... (79 episodes, 1990-2005)
Susana Fernandes .... project administration / project administrator (73 episodes, 1990-2014)
Pamela Gaudiano .... project administration / project administrator / ... (70 episodes, 1990-2012)
Scott Kardel .... legal (61 episodes, 1990-2014)
Rebekah Suggs .... project administrator / project administration / ... (60 episodes, 1988-2008)
Janice Flood .... legal (60 episodes, 1990-2014)
Vanessa Ruiz Ezersky .... project administrator / project administration / ... (58 episodes, 1988-2008)
Danielle Dell'Olio .... interactive media / newsmaedia / ... (48 episodes, 1990-2002)
John Van Hagen .... business manager / business manager: The American Experience / ... (47 episodes, 1988-2008)
Ravi Jain .... project coordinator / media coordinator / ... (40 episodes, 1990-2009)
Susan Bellows .... series editor / series editor: The American Experience / ... (35 episodes, 1988-2008)
Lauren Noyes .... project administration / production coordinator / ... (32 episodes, 2001-2014)
Jen Holmes .... marketing / promotion / ... (30 episodes, 1990-2010)
Joseph Tovares .... series editor / newsmedia (29 episodes, 1991-2000)
Patrick Ramirez .... marketing / promotion (28 episodes, 1990-2010)
Sharon Grimberg .... series editor / series editor: American Expeience (28 episodes, 1992-2004)
Tory Starr .... production assistant / intern / ... (27 episodes, 1993-2012)
Mary Lugo .... publicist / marketing (23 episodes, 2003-2014)
Cara White .... publicist / marketing (23 episodes, 2003-2014)
Lewanne Jones .... footage archivist / film researcher / ... (22 episodes, 1992-2009)
Sherene Ing .... project administrator / project administration / ... (21 episodes, 1988-2008)
Susan Trabucchi .... marketing director / publicist / ... (21 episodes, 1988-2008)
Judy Crichton .... executive consultant / consultant / ... (21 episodes, 1990-2006)
Joy Conley .... archival researcher / film researcher / ... (20 episodes, 1990-2013)
Kelsey Dorwart .... project administration / project administrator / ... (20 episodes, 1990-2010)
Molly Jacobs .... production assistant / additional crew / ... (19 episodes, 1993-2012)
Christine Larson .... business manager / project administrator (19 episodes, 1999-2001)
Diane Hamilton .... photo researcher / archival researcher / ... (18 episodes, 1996-2002)
Kenn Rabin .... archival consultant / archivist / ... (17 episodes, 1997-2008)
Geoffrey C. Ward .... senior creative consultant / creative consultant / ... (16 episodes, 1991-2005)
Patricia Yusah .... project administration / production secretary / ... (16 episodes, 2001-2011)
Sean Cleary .... marketing (15 episodes, 1990-2011)
Michael Shepley .... communications consultant / publicist / ... (15 episodes, 1990-1999)
Alison Kennedy .... series designer / title designer (15 episodes, 1993-2009)
Laura Bowman .... marketing / promotion (15 episodes, 2008-2009)
Alan Brinkley .... advisor / consultant / ... (14 episodes, 1990-2009)
Michael Azevedo .... interactive media (14 episodes, 1990-1999)
Ann Scott .... project administrator (14 episodes, 1991-1997)
Johanna Kovitz .... transcriptor / transcriber / ... (14 episodes, 2005-2014)
Julianna Newmeyer .... production secretary / project administration (14 episodes, 2012-2014)
Vincent J. Straggas .... on-air promotion / promotion producer (13 episodes, 1990-1999)
Andre Jones .... project administrator (13 episodes, 1999-2001)
Julie Cresswell .... project administration / project administrator / ... (13 episodes, 2008-2011)
Polly Pettit .... archival researcher / additional archival researcher / ... (11 episodes, 2000-2014)
Doris Kearns Goodwin .... advisor / creative consultant (10 episodes, 1991-2001)
Frank Capria .... on-air promotion / photo restoration / ... (10 episodes, 1992-2004)
Anna Fort .... researcher / newsmedia (10 episodes, 2007-2008)
John Grybowski .... researcher / film researcher (9 episodes, 1990-2008)
Susan Mottau .... production coordinator / business manager: American Experience / ... (9 episodes, 1990-2002)
Ellen Frey .... publicist / publicity: American Experience (9 episodes, 1993-2006)
Robin Espinola .... series archivist / intern / ... (9 episodes, 1994-2008)
Paul Taylor .... script supervisor / series editor / ... (9 episodes, 1994-2007)
Bonnie Rowan .... archival researcher / photo researcher / ... (9 episodes, 1994-2006)
Elizabeth Grubin .... production assistant (9 episodes, 1994-2001)
Rick Groleau .... interactive media / coordinator (9 episodes, 1995-2000)
Daryl Gammons .... production coordinator (9 episodes, 1999-2006)
David Garrow .... academic advisor / advisor (9 episodes, 2000-2008)
Andrew Hall .... production controller (9 episodes, 2003-2012)
Colleen Sackheim .... transcriber / transcriptor (9 episodes, 2008-2014)
Sandra Forman .... legal counsel / project coordinator (8 episodes, 1995-2008)
Katy Mostoller .... researcher / archive and research assistant / ... (8 episodes, 1996-2001)
Kenneth Jackson .... senior historical consultant / consultant (8 episodes, 1997-1999)
Donald L. Miller .... advisor / creative consultant / ... (8 episodes, 1998-2010)
Lily Thorne .... research intern / additional researcher (8 episodes, 1998-2002)
Corrinne Collett .... footage archivist / additional archival researcher (8 episodes, 1999-2005)
Jenks Whittenberg .... research assistant (8 episodes, 1999-2002)
Hilary Klotz .... footage archivist / film researcher (8 episodes, 1999-2000)
Julie Ecker .... additional researcher / researcher / ... (8 episodes, 2002-2005)
Clayborne Carson .... academic advisor / advisor (8 episodes, 2006-2014)
Chika Offurum .... accountant (8 episodes, 2013-2014)
Robert Dallek .... advisor / chief consultant / ... (7 episodes, 1991-2013)
Paul Wilson .... photo restoration (7 episodes, 1993-2000)
Walter LaFeber .... advisor / academic advisor (7 episodes, 1996-2002)
Dave Auburn .... researcher / production assistant (7 episodes, 1998-2001)
Jerome Chang .... research assistant / research intern (7 episodes, 1998-2001)
Sarah Hadley .... photo researcher (7 episodes, 1998-2001)
James Janowsky .... production assistant / equipment manager (7 episodes, 1998-2001)
Matt Moreno .... production assistant / research intern (7 episodes, 1998-2001)
Rebecca Rappaport .... office manager (7 episodes, 1998-2001)
Kent Zuber .... production assistant (7 episodes, 1998-2001)
Justine Bertucelli .... production coordinator (7 episodes, 1999)
Meghan Horvath .... researcher (7 episodes, 1999)
Jeanne Houck .... senior research consultant (7 episodes, 1999)
Zachary Kaiman .... research assistant (7 episodes, 1999)
Phyllis Schwartz .... communications consultant (7 episodes, 1999)
Sujin Seo .... researcher (7 episodes, 1999)
Anya Sirota .... researcher (7 episodes, 1999)
Marijke Smit .... research assistant (7 episodes, 1999)
Robert W. Snyder .... senior research consultant (7 episodes, 1999)
Daniel Vatsky .... footage archivist (7 episodes, 1999)
Mike Wallace .... senior historical consultant (7 episodes, 1999)
Leslie Strain .... transcriber / transcriptor (7 episodes, 2004-2014)
Andrew Bergner .... project administration / intern / ... (7 episodes, 2006-2009)
Anita Bell .... administrative assistant (7 episodes, 2006-2008)
James A. DeVinney .... consultant / researcher (7 episodes, 2006-2008)
W. Michael Greene .... consultant / marketing (7 episodes, 2006-2008)
Vincent Harding .... academic advisor (7 episodes, 2006-2008)
Lina Heil .... consultant (7 episodes, 2006-2008)
Darlene Clark Hine .... academic advisor (7 episodes, 2006-2008)
Robert Lavelle .... consultant / consulting publicist / ... (7 episodes, 2006-2008)
Steve Lawson .... academic advisor (7 episodes, 2006-2008)
Paula Lerner .... accountant (7 episodes, 2006-2008)
Thomas R. Levy .... consultant (7 episodes, 2006-2008)
Cynthia Meager Kuhn .... archivist / rights coordinator (7 episodes, 2006-2008)
Aldon Morris .... academic advisor (7 episodes, 2006-2008)
Karen Pirello .... administrative assistant (7 episodes, 2006-2008)
Anne Rampino .... administrative assistant (7 episodes, 2006-2008)
Walter Rissmeyer .... consultant (7 episodes, 2006-2008)
Stewart Smith .... developer / newsmedia / ... (7 episodes, 2006-2008)
Nancy Sherman .... talent coordinator / business manager (7 episodes, 2007-2014)
Sarah Montague .... brand director (7 episodes, 2008)
Casey Davis .... special project assistant / assistant / ... (7 episodes, 2012-2014)
Raine Gifford .... footage coordinator / production assistant (6 episodes, 1990-2009)
Laurie Kahn-Leavitt .... additional researcher / senior researcher (6 episodes, 1990-2006)
Bill Nye .... production assistant (6 episodes, 1991-1996)
Margaret Drain .... programmer / vice president of programming / ... (6 episodes, 1992-2004)
Alison Smith .... additional researcher / photo researcher / ... (6 episodes, 1993-2002)
Helen Weiss .... researcher / additional researcher / ... (6 episodes, 1993-2002)
Kathy Gerhardt .... publicist / publicity: American Experience (6 episodes, 1993-1994)
Mari Lou Granger .... project administrator / project administration: American Experience (6 episodes, 1993-1994)
Sara Altherr .... publicist (6 episodes, 1997-2005)
Lawrence W. Lichty .... multimedia director / researcher (6 episodes, 1997-2005)
Vinh Long Ngo .... translator (6 episodes, 1997-2005)
Aubrey Stewart .... video enhancement (6 episodes, 1997-2005)
Kelley A. Trotter .... controller / production accountant (6 episodes, 1998-2006)
Susan Levene .... researcher / archival research director (6 episodes, 2000-2008)
J. Mills Thornton .... academic advisor / advisor (6 episodes, 2000-2006)
John G. Allegra .... animal wrangler (6 episodes, 2001)
Bill Bishop .... re-enactor coordinator (6 episodes, 2001)
Alexandria Dionne .... researcher (6 episodes, 2001)
David Herbert Donald .... advisor (6 episodes, 2001)
Annie Dycus .... researcher (6 episodes, 2001)
Betty B. Ellison .... photo researcher / researcher (6 episodes, 2001)
Josiah Epps .... production assistant (6 episodes, 2001)
Kate Keeney-Allegra .... animal wrangler (6 episodes, 2001)
Anna Levine .... research intern (6 episodes, 2001)
Ray Light .... production assistant (6 episodes, 2001)
Diane Morris .... animal wrangler (6 episodes, 2001)
Mark E. Neely Jr. .... advisor (6 episodes, 2001)
Lesley Norman .... production executive (6 episodes, 2001)
Robin Reid .... production coordinator (6 episodes, 2001)
Matthieu Ritchie .... research intern (6 episodes, 2001)
Doug Sloan .... re-enactor coordinator (6 episodes, 2001)
Tim Spitzer .... director / other crew (6 episodes, 2001)
Lindsey Woolfolk .... production assistant (6 episodes, 2001)
Jamila Wignot .... researcher / production coordinator / ... (6 episodes, 2003-2011)
Michael Mushlitz .... archival researcher / director of archival research (6 episodes, 2003-2006)
Donald Fixico .... series advisor / advisor (6 episodes, 2006-2009)
Louis Masur .... series advisor / advisor (6 episodes, 2006-2009)
Judy Hampton .... president (6 episodes, 2006-2008)
R. David Edmunds .... series advisor / advisor / ... (6 episodes, 2008-2009)
Andria Chamberlin .... intern / media manager (6 episodes, 2009-2012)
Tiffany Hagger .... production intern / archival research / ... (6 episodes, 2010-2012)
Paul Lee .... researcher / chief researchist / ... (5 episodes, 1989-2008)
Sue Williams .... film researcher / researcher (5 episodes, 1990-2006)
Deborah Richardson .... film researcher / archival researcher (5 episodes, 1990-1998)
Karen Wyatt .... film researcher / additional researcher / ... (5 episodes, 1990-1998)
Llewellyn M. Smith .... series editor / series editor: American Experience (5 episodes, 1990-1994)
Herbert S. Parmet .... advisor (5 episodes, 1990-1991)
Marshall Berman .... historical consultant / consultant (5 episodes, 1991-1999)
Sam Bass Warner .... historical consultant / consultant (5 episodes, 1991-1999)
Steve Zeitlin .... historical consultant / consultant (5 episodes, 1991-1999)
Alexandra Pollyea .... additional researcher / location assistant / ... (5 episodes, 1992-2009)
Alison Smith .... archival research director / additional researcher / ... (5 episodes, 1993-2005)
Susan Nickerson .... film researcher / archival researcher (5 episodes, 1994-1998)
Jonathan Daitch .... equipment manager / production secretary / ... (5 episodes, 1995-1997)
Chris Pullman .... titles / title designer (5 episodes, 1997-2005)
Karan Sheldon .... production secretary / production assistant (5 episodes, 1997-2005)
Bradley Borum .... researcher (5 episodes, 1997)
Dan Nutu .... photo restoration (5 episodes, 1998-2000)
David Levering Lewis .... historical consultant / advisor (5 episodes, 1998-1999)
Kathy Peiss .... historical consultant (5 episodes, 1999-2002)
Meredith Woods .... archival researcher / research assistant / ... (5 episodes, 2000-2006)
Heidi Wormser .... photo restoration / colorization (5 episodes, 2000-2006)
James Kendrick .... legal services / legal service (5 episodes, 2003-2011)
Ed Weisel .... production accountant (5 episodes, 2003-2011)
Susan Hormuth .... researcher / additional archival researcher / ... (5 episodes, 2004-2012)
Rich Remsberg .... archival researcher / research assistant (5 episodes, 2005-2013)
Sierra Pettengill .... archival researcher / production assistant / ... (5 episodes, 2006-2013)
Kim Ducharme .... newsmedia / newsmaedia (5 episodes, 2008)
Danielle Varga .... office manager / office production assistant / ... (5 episodes, 2009-2012)
Colin G. Calloway .... series advisor / advisor (5 episodes, 2009)
Alex Driscoll .... intern (5 episodes, 2009)
Leigh Lanocha .... intern (5 episodes, 2009)
Jean O'Brien .... series advisor / advisor (5 episodes, 2009)
N. Bird Runningwater .... series advisor / advisor / ... (5 episodes, 2009)
Nicole Vetter .... intern (5 episodes, 2009)
Stef Gordon .... bookkeeper / other crew / ... (5 episodes, 2010-2014)
Robert Stone .... archival researcher / film researcher (4 episodes, 1988-2010)
Adrian Wood .... film researcher (4 episodes, 1989-2009)
John Dowdell .... film-to-tape transfer / film transfer (4 episodes, 1990-2001)
William Leuchtenburg .... advisor / consultant (4 episodes, 1990-2000)
Diana Claitor .... additional researcher / archival researcher / ... (4 episodes, 1991-2004)
Maureen Barden .... project administrator / on-air promotion / ... (4 episodes, 1991-2000)
Deborah Ricketts .... film researcher / researcher (4 episodes, 1991-1997)
Karen Cariani .... director of research / archival researcher (4 episodes, 1992-2009)
David Condon .... production assistant / interactive media (4 episodes, 1992-2009)
Adriana Bosch .... series editor / advisory board (4 episodes, 1993-2009)
Anne Scott .... project administrator / project administration: American Experience / ... (4 episodes, 1993-1996)
Ellen Dockser .... publicist / publicity: WGBH (4 episodes, 1993-1994)
Megan Gelstein .... project administrator / project administration: American Experience (4 episodes, 1993-1994)
Anita M. Scarry .... business manager / business manager: American Experience (4 episodes, 1993-1994)
Adrienne Wollman .... project administrator / project administration: American Experience (4 episodes, 1993-1994)
Jessica Cohen .... location production assistant / production assistant / ... (4 episodes, 1994-2012)
Linda Patterson .... location assistant / finance manager / ... (4 episodes, 1994-2012)
Susan Ware .... advisor / consultant / ... (4 episodes, 1994-2002)
Abigail Kende .... rights and clearances / rights coordinator (4 episodes, 1994-1997)
Claudia Odyniec .... location assistant / production assistant (4 episodes, 1994-1997)
John Morton Blum .... academic advisor / advisor (4 episodes, 1996-2002)
John Milton Cooper .... advisor / historian (4 episodes, 1996-2002)
Rob Carson .... production assistant (4 episodes, 1996-1997)
David McCullough .... advisor (4 episodes, 1996-1997)
Midge Woolsey .... production executive (4 episodes, 1996-1997)
Kay Matschullat .... researcher (4 episodes, 1997-2006)
David Thaxton .... film researcher / researcher (4 episodes, 1997-2006)
Raye Farr .... researcher (4 episodes, 1997)
Howard Zinn .... academic advisor / consultant (4 episodes, 1999-2006)
Jim Dunford .... on-air promotion / series manager (4 episodes, 1999-2001)
Thomas Bender .... historical consultant (4 episodes, 1999)
Hope Cooke .... historical consultant (4 episodes, 1999)
Daniel Czitrom .... historical consultant (4 episodes, 1999)
Graham Hodges .... historical consultant (4 episodes, 1999)
Phillip Lopate .... historical consultant (4 episodes, 1999)
John Hull Mollenkopf .... historical consultant (4 episodes, 1999)
Virginia Sanchez-Korrol .... historical consultant (4 episodes, 1999)
Richard Snow .... historical consultant (4 episodes, 1999)
Robert A.M. Stern .... historical consultant (4 episodes, 1999)
Carol Willis .... historical consultant (4 episodes, 1999)
John Springer .... consultant / promotional materials (4 episodes, 2000-2008)
Dan T. Carter .... advisor / chief advisor (4 episodes, 2000-2002)
Sandra Haller .... archival researcher / production assistant / ... (4 episodes, 2000-2002)
Andre Jones .... project administrator (4 episodes, 2000)
Susan Bailey .... transcriptor / transcriber (4 episodes, 2002-2006)
Karen Colbron .... director of archival research / archive researcher (4 episodes, 2002-2005)
John T. Sughrue .... director: Insignia Films / other crew (4 episodes, 2003-2012)
Robert A. Wilson .... director: Insignia Films / other crew (4 episodes, 2003-2012)
Leslie Sepuka .... publicist (4 episodes, 2004)
Michael Dolan .... archival researcher / archival research / ... (4 episodes, 2005-2013)
John Dittmer .... academic advisor / advisor (4 episodes, 2006-2014)
Judy Richardson .... research consultant / advisor / ... (4 episodes, 2006-2008)
Bennett Singer .... publishing / intern / ... (4 episodes, 2006-2008)
Alannah Sharry .... intern (4 episodes, 2007-2008)
Molly Frey .... web interactive / developer / ... (4 episodes, 2008-2014)
Janet Axelrod .... business consultant (4 episodes, 2008)
Will Conroy .... production assistant (4 episodes, 2008)
Peter Edelman .... academic advisor (4 episodes, 2008)
Lorraine Flynn Kiley .... business manager (4 episodes, 2008)
Kirk Johnson .... researcher (4 episodes, 2008)
Stanley N. Katz .... academic advisor (4 episodes, 2008)
Janet Lawrence .... archivist (4 episodes, 2008)
Angela Lifsey .... publicist (4 episodes, 2008)
Valerie A. Linson .... production secretary (4 episodes, 2008)
Jack Mendelsohn .... advisor (4 episodes, 2008)
Dianne Pinderhughes .... academic advisor (4 episodes, 2008)
Robert Preyer .... academic advisor / advisor (4 episodes, 2008)
William Strickland .... academic advisor (4 episodes, 2008)
Michael Thelwell .... academic advisor (4 episodes, 2008)
James Turner .... academic advisor (4 episodes, 2008)
Noland Walker .... production assistant (4 episodes, 2008)
Helen K.C. Yung .... accountant / bookkeeping (4 episodes, 2009-2013)
Abbey Taylor .... production assistant / key set production assistant (4 episodes, 2009-2012)
Loriene Roy .... series advisor / advisor (4 episodes, 2009)
Shirley K. Sneve .... advisor / other crew (4 episodes, 2009)
Emily Chapman .... archival researcher / office production assistant / ... (4 episodes, 2010-2012)
Tim Werenko .... project manager / post-production project manager (4 episodes, 2010-2012)
Timothy Messler .... production coordinator / location production assistant / ... (4 episodes, 2010-2011)
Jane Sakowski Bell .... craft service / key craft service / ... (4 episodes, 2011-2012)
Tom Trigo .... location manager (4 episodes, 2011-2012)
Katharine Duffy .... special projects assistant (4 episodes, 2013-2014)
Jan Pechacek .... location production assistant / set production assistant (4 episodes, 2013-2014)
Stephen Ambrose .... advisor (3 episodes, 1990)
Ken Burns .... senior creative consultant (3 episodes, 1990)
Joan Hoff-Wilson .... advisor (3 episodes, 1990)
Stanley Kutler .... advisor (3 episodes, 1990)
Marilyn Mellowes .... project development (3 episodes, 1990)
Dana Fox .... production executive (3 episodes, 1991-1994)
Ivan Allen .... location assistant (3 episodes, 1992-2009)
Gabriel Bayz .... film researcher (3 episodes, 1992-2009)
Mary C. Brockmyre .... researcher (3 episodes, 1992-2009)
Kenneth Chin .... location assistant (3 episodes, 1992-2009)
Dee Ann Dart .... location assistant / film researcher (3 episodes, 1992-2009)
Philip Fegan .... location assistant (3 episodes, 1992-2009)
J. Chris Hoge .... location assistant (3 episodes, 1992-2009)
Valerie Linson .... researcher (3 episodes, 1992-2009)
Gail Macfarquhar .... location assistant / film researcher (3 episodes, 1992-2009)
Kate Montgomery .... location assistant (3 episodes, 1992-2009)
Mark Petsche .... location assistant (3 episodes, 1992-2009)
Susan Haven Scheer .... location assistant / film researcher (3 episodes, 1992-2009)
Anthony Slide .... location assistant / film researcher (3 episodes, 1992-2009)
Zoya Spivakovsky .... location assistant (3 episodes, 1992-2009)
Elena Talton Hineck .... location assistant / film researcher (3 episodes, 1992-2009)
Aileen Silverstone .... film/photo researcher / production assistant / ... (3 episodes, 1993-2001)
James Barker .... film researcher: UK / film researcher (3 episodes, 1993-1994)
Elly Beintema .... additional researcher / researcher (3 episodes, 1993-1994)
Janet Simonelli .... production coordinator / production secretary (3 episodes, 1994-2001)
David Grubin .... researcher / creative consultant (3 episodes, 1994-1995)
Megan Lukas .... research assistant / researcher (3 episodes, 1994-1995)
Thomas J. Schlereth .... advisor (3 episodes, 1995-2000)
Stacy Pucillo .... controller (3 episodes, 1995-1996)
Lewis Gould .... advisor (3 episodes, 1996-2001)
Nelson Lichtenstein .... advisor / academic advisor (3 episodes, 1997-2013)
Amy Schewel .... archival researcher / researcher (3 episodes, 1997-2012)
Pat Andersen .... production secretary (3 episodes, 1997-2004)
Stanley Karnow .... chief correspondent / consultant (3 episodes, 1997-2000)
Caroline Mudge .... intern (3 episodes, 1997-1998)
Miriam Reinharth .... production executive (3 episodes, 1997-1998)
Cyril Hayden .... archivist (3 episodes, 1997)
Janet Hayman .... researcher (3 episodes, 1997)
Mahlon Picht .... archival researcher / researcher (3 episodes, 1998-2010)
Sheila Maniar .... archival researcher / archive and research assistant / ... (3 episodes, 1999-2004)
Arda Collins .... research assistant / production assistant (3 episodes, 1999-2002)
Margo Jefferson .... historical consultant (3 episodes, 1999)
Ron Chernow .... advisor (3 episodes, 2000-2007)
Greg Shea .... interactive media / researcher (3 episodes, 2000-2001)
Carol Berkin .... advisor / consultant (3 episodes, 2001-2010)
Eric Foner .... advisor (3 episodes, 2002-2004)
Elida Kamine .... intern (3 episodes, 2002-2004)
Jack Combs .... production coordinator / production assistant (3 episodes, 2002-2003)
Gabriel Monts .... production assistant (3 episodes, 2002)
Hampton Sides .... senior creative consultant / creative consultant (3 episodes, 2003-2010)
Peter Cook .... developer (3 episodes, 2003)
Elizabeth Deane .... developer (3 episodes, 2003)
Elon Green .... intern (3 episodes, 2003)
Katie Green .... location manager (3 episodes, 2003)
Sara Keddy .... intern (3 episodes, 2003)
Jonathan Loewald .... production assistant (3 episodes, 2003)
Kayla McCormick .... location manager (3 episodes, 2003)
Mindy Spitzer .... archival researcher (3 episodes, 2003)
Grace Yang .... intern (3 episodes, 2003)
Li Wei .... developer / online: The American Experience / ... (3 episodes, 2005-2008)
Lindsey Megrue .... researcher / production associate (3 episodes, 2005-2007)
Karen Bates Logan .... publicist (3 episodes, 2006)
Wiley Branton .... academic advisor (3 episodes, 2006)
Sara Chazen .... production secretary (3 episodes, 2006)
Steve Cohen .... materials (3 episodes, 2006)
Raynard T. Davis .... telecourse coordinator (3 episodes, 2006)
Marcy DeVeaux .... publicist (3 episodes, 2006)
Tony Freyer .... academic advisor (3 episodes, 2006)
Paul Gaston .... academic advisor (3 episodes, 2006)
Robert Hayden .... materials (3 episodes, 2006)
Toby Kleban Levine .... telecourse director (3 episodes, 2006)
Genna Rae McNeil .... academic advisor (3 episodes, 2006)
Peter Montgomery .... production assistant (3 episodes, 2006)
Francine Norris .... publishing (3 episodes, 2006)
Peter Vrooman .... intern / production intern (3 episodes, 2006)
Dan Nolan .... design production assistant / production assistant (3 episodes, 2007-2008)
Stewart Smith .... newsmedia / developer / ... (3 episodes, 2007-2008)
Deborah Correa .... archivist / archive research (3 episodes, 2008-2011)
Ruth M. Batson .... advisor (3 episodes, 2008)
Joseph C.K. Breiteneicher .... advisor (3 episodes, 2008)
Stephen Fitzmeyer .... newsmedia / developer (3 episodes, 2008)
Helen Ryan Dobrowski .... archival researcher / location assistant (3 episodes, 2009-2013)
Jesse Bell .... horse wrangler / animal wrangler (3 episodes, 2010-2014)
Wesley Hevia .... production intern (3 episodes, 2010-2011)
Gratianne Quade .... production intern (3 episodes, 2010-2011)
Bob Donahue .... web interactive / other crew (3 episodes, 2011-2014)
Josh Gleason .... researcher (3 episodes, 2011-2012)
Dalena Moser .... intern (3 episodes, 2011-2012)
Ezekiel Smith .... intern (3 episodes, 2011-2012)
Saloma Furlong .... archival material / archival materials courtesy of: Private Collection (3 episodes, 2012-2014)
Connie Honeycutt .... office production assistant / production assistant / ... (3 episodes, 2012-2014)
Alicia Ayoub .... location production assistant / production assistant (3 episodes, 2012)
Colby Bartine .... location production assistant / production assistant (3 episodes, 2012)
Jason Booth .... set coordinator (3 episodes, 2012)
Karla Brown .... location production assistant / production assistant (3 episodes, 2012)
Lois Brown .... advisor (3 episodes, 2012)
Julie Buck .... location production assistant / production assistant (3 episodes, 2012)
Joe Cacciotti .... stage manager (3 episodes, 2012)
Danny Caporaletti .... location production assistant / production assistant (3 episodes, 2012)
Jeff Clanet .... location production assistant / production assistant (3 episodes, 2012)
Lisa Figueroa Crawford .... production assistant / location production assistant (3 episodes, 2012)
Victoria Dilks .... set medic (3 episodes, 2012)
Lena Drobot .... caterer / craft service / ... (3 episodes, 2012)
Adam Ferguson .... location production assistant / production assistant (3 episodes, 2012)
Dylan Frayser .... production assistant / key set production assistant (3 episodes, 2012)
Kurt E. Gran .... set medic (3 episodes, 2012)
Ashton Green .... location production assistant / production assistant (3 episodes, 2012)
Malika Jamison .... location production assistant / production assistant (3 episodes, 2012)
Julie Roy Jeffrey .... advisor (3 episodes, 2012)
Laina Kaffenberger .... art department assistant (3 episodes, 2012)
Jenny Kissoon .... production assistant / location production assistant (3 episodes, 2012)
Diana Mankowski .... additional archival researcher (3 episodes, 2012)
Peter Marziale .... set medic (3 episodes, 2012)
Margie Mazzei .... set medic (3 episodes, 2012)
Ian Mosley-Duffy .... location production assistant / production assistant (3 episodes, 2012)
Hank Muller .... production assistant (3 episodes, 2012)
Josh Mumford .... location assistant (3 episodes, 2012)
Gabe Munitz-Alessio .... location production assistant / production assistant (3 episodes, 2012)
Vance Philips .... location production assistant / production assistant (3 episodes, 2012)
Lee Rogalski .... craft service assistant (3 episodes, 2012)
Julia Saunders .... location production assistant / production assistant (3 episodes, 2012)
William Shenk .... location production assistant / production assistant (3 episodes, 2012)
Manisha Sinha .... advisor (3 episodes, 2012)
Rita Squitiere .... location production assistant / production assistant (3 episodes, 2012)
John Stauffer .... advisor (3 episodes, 2012)
James Brewer Stewart .... advisor (3 episodes, 2012)
Michael Toland .... location production assistant / production assistant (3 episodes, 2012)
Chandra Tourtelot .... location production assistant / production assistant (3 episodes, 2012)
Tomas Sturgis Trigo .... location production assistant / production assistant (3 episodes, 2012)
Amy Vanneman .... location assistant (3 episodes, 2012)
Gordon Whiteway .... location production assistant / production assistant (3 episodes, 2012)
John Ives .... legal affairs / legal (3 episodes, 2013-2014)
Olivia Rotenberg .... intern (3 episodes, 2013)
Jed I. Rosenberg .... production assistant (2 episodes, 1988-2008)
Mike Hill .... additional researcher / creative advisor (2 episodes, 1990-2005)
Tom D. Crouch .... consultant / historical advisor (2 episodes, 1990-1993)
Cori Couture .... project administration: American Experience / project administrator (2 episodes, 1990-1991)
Letty Hummel .... project administration: American Experience / project administrator (2 episodes, 1990-1991)
Lesley Gifford .... photo researcher / project administration: American Experience (2 episodes, 1990)
Jim Madden .... title designer (2 episodes, 1991-1992)
Susan Brignoli .... production assistant (2 episodes, 1991)
James MacGregor Burns .... advisor (2 episodes, 1991)
Martin Carr .... development (2 episodes, 1991)
Sara Clark .... photo researcher (2 episodes, 1991)
Deanna Collingwood .... contract coordinator (2 episodes, 1991)
Robert A. Divine .... advisor (2 episodes, 1991)
Jeannine Dominy .... controller (2 episodes, 1991)
Liliana Gruz .... location coordinator (2 episodes, 1991)
Lisa Kleypas .... location coordinator (2 episodes, 1991)
Stan Matthews .... development (2 episodes, 1991)
Jessica L. Narowlansky .... rights coordinator (2 episodes, 1991)
Lorena Parlee .... researcher (2 episodes, 1991)
Michal Regunberg .... development (2 episodes, 1991)
Adam Schenk .... researcher (2 episodes, 1991)
Debra Skriba .... development (2 episodes, 1991)
Chuck Smith .... researcher (2 episodes, 1991)
Kate Tapley .... researcher (2 episodes, 1991)
Rick Tracy .... business manager (2 episodes, 1991)
John E. Allen .... archival footage / opticals (2 episodes, 1992-2008)
Tia Chapman .... intern (2 episodes, 1992)
Rana Dershowitz .... intern (2 episodes, 1992)
Anne Helmstadter .... intern (2 episodes, 1992)
Kimberly L. Hertz .... intern (2 episodes, 1992)
Beth Norman .... intern (2 episodes, 1992)
Dana Wrubel .... intern (2 episodes, 1992)
Nancy Baker .... research assistant (2 episodes, 1993)
Michael Beschloss .... principal advisor (2 episodes, 1993)
Maureen Kelleher .... research assistant (2 episodes, 1993)
Gail MacFarqibar .... film researcher (2 episodes, 1993)
Alan Kraut .... academic consultant / advisor (2 episodes, 1994-2002)
Mike Wallace .... archive source / senior historical consultant (2 episodes, 1994-1999)
Al Cerullo .... aerial pilot (2 episodes, 1994)
Joe Conley .... photo researcher (2 episodes, 1994)
Hilary Dann .... film researcher (2 episodes, 1994)
Peter Hawkins .... researcher (2 episodes, 1994)
Dave Meichsner .... production assistant (2 episodes, 1994)
Peter Allen Moore .... researcher (2 episodes, 1994)
Adam Schenck .... production assistant (2 episodes, 1994)
Jonathan Shoemaker .... production assistant / research assistant (2 episodes, 1994)
Bill Tomlin .... production assistant (2 episodes, 1994)
Richard Rhodes .... advisor / project advisor (2 episodes, 1995-2009)
Heather Pigott .... additional researcher / researcher (2 episodes, 1995-1997)
Don Wallace .... copyist (2 episodes, 1995-1997)
Julie Rosenberg .... production assistant / research assistant (2 episodes, 1996-2000)
Todd P. Burger .... film researcher (2 episodes, 1996)
Cheryl Gall .... additional photo researcher (2 episodes, 1996)
William Harbaugh .... advisor (2 episodes, 1996)
Zachary Levy .... production assistant (2 episodes, 1996)
Stephen Lyons .... proposal consultant (2 episodes, 1996)
Amanda Pollak .... research associate (2 episodes, 1996)
Jean Strouse .... advisor (2 episodes, 1996)
Rosie Vanek .... post-production researcher (2 episodes, 1996)
Paul Taylor .... concept developer / series editor (2 episodes, 1997-2011)
Helene Dobrowolsky .... archival researcher / researcher (2 episodes, 1997-2005)
Daniel Eisenberg .... researcher (2 episodes, 1997-2005)
Gabe Gronli .... production assistant / production assistant: second unit (2 episodes, 1997-2005)
Robert Toohey .... location manager (2 episodes, 1997-2005)
Pat Richmond .... production secretary (2 episodes, 1997-2004)
Kelly Rush .... production assistant (2 episodes, 1997-2002)
Jane Beal .... archival researcher / researcher (2 episodes, 1997-1998)
Elana Bluestine .... researcher (2 episodes, 1997)
Adam Brinkley .... advisor (2 episodes, 1997)
Alma Castillo .... research intern (2 episodes, 1997)
Nancy Crumley .... film researcher (2 episodes, 1997)
Betsy Friedman .... production assistant (2 episodes, 1997)
Lainie Gallers .... production assistant (2 episodes, 1997)
Susan Grobman .... research associate (2 episodes, 1997)
Alonzo Hamby .... advisor (2 episodes, 1997)
Barbara Magerl .... photo researcher (2 episodes, 1997)
Melissa Palazzo .... controller (2 episodes, 1997)
Ellen Schrecker .... advisor (2 episodes, 1997)
Judy Vannais .... photo researcher (2 episodes, 1997)
Helen Hood Scheer .... archive producer / stock footage and photo research (2 episodes, 1998-2005)
Laska Jimsen .... production assistant / researcher (2 episodes, 1998-2000)
Anna Davis .... production assistant (2 episodes, 1998-1999)
Prudence Arndt .... archival researcher (2 episodes, 1998)
Jim Deering .... on-line engineer (2 episodes, 1998)
Ramon Fabregas .... intern (2 episodes, 1998)
Barbara Gregson .... archival researcher / film/photo researcher (2 episodes, 1998)
Janice Kambara .... archival researcher (2 episodes, 1998)
Carla Raimer .... archival researcher / production assistant (2 episodes, 1998)
Nina Schreiber .... intern (2 episodes, 1998)
Elaine Abelson .... consultant / historical consultant (2 episodes, 1999-2002)
Susan Douglas .... consultant / historical consultant (2 episodes, 1999-2002)
Cinda Elser .... research assistant / special researcher (2 episodes, 1999-2002)
David M. Kennedy .... academic advisor / historical consultant (2 episodes, 1999-2001)
Mary McGowan .... senior researcher (2 episodes, 1999-2001)
Shannon Densmore .... production assistant (2 episodes, 1999-2000)
Andrew Ward .... senior creative consultant (2 episodes, 1999-2000)
Ed Greene .... post production intern / intern (2 episodes, 1999)
John M. Staudenmaier .... academic advisor / advisor (2 episodes, 2000-2013)
Franziska Blome .... research assistant / translator (2 episodes, 2000-2010)
Joseph Bunik .... online: The American Experience / technology team (2 episodes, 2000-2005)
Melissa Robledo .... archival researcher / researcher (2 episodes, 2000-2005)
Desiree Garcia .... interactive media / researcher (2 episodes, 2000-2002)
Lena Sheehan .... additional researcher / research assistant (2 episodes, 2000-2002)
Marina Goldman .... production assistant (2 episodes, 2000-2001)
Adam Lid .... location scout / re-enactor coordinator / ... (2 episodes, 2000-2001)
Max Antinari .... research assistant (2 episodes, 2000)
Elizabeth Arkush .... research assistant (2 episodes, 2000)
Jack Bass .... advisor (2 episodes, 2000)
Merle Black .... advisor (2 episodes, 2000)
Dana DeLoca .... intern (2 episodes, 2000)
Rebekah Fowler .... intern (2 episodes, 2000)
Lawrence Hanks .... advisor (2 episodes, 2000)
Mark Johnson .... intern (2 episodes, 2000)
Laura Jones .... research assistant (2 episodes, 2000)
Malinda Maynor .... research assistant (2 episodes, 2000)
Jeannie McLaughlin .... intern (2 episodes, 2000)
Matt Morgan .... intern (2 episodes, 2000)
Catherine Mulvihill .... intern (2 episodes, 2000)
Eric Neason .... production assistant (2 episodes, 2000)
Laura Nix .... research assistant (2 episodes, 2000)
Debbie Norris .... research assistant (2 episodes, 2000)
Mary O'Brien .... intern (2 episodes, 2000)
Kuo-Sin Ong .... intern (2 episodes, 2000)
Gary Orren .... advisor (2 episodes, 2000)
John Shelton Reed .... advisor (2 episodes, 2000)
Linda Reed .... advisor (2 episodes, 2000)
Scott Rice .... research assistant (2 episodes, 2000)
Heather Smith .... intern (2 episodes, 2000)
Mary Sweeney .... intern (2 episodes, 2000)
Heather Terry .... intern (2 episodes, 2000)
Penny Tucker .... intern (2 episodes, 2000)
Alan R. Weeks .... production assistant (2 episodes, 2000)
Brett Wesoky .... intern (2 episodes, 2000)
Shannon White .... research assistant (2 episodes, 2000)
Trisha Wilk .... intern (2 episodes, 2000)
Amy Brown .... production coordinator / research director (2 episodes, 2001-2006)
Jeanine Basinger .... advisor / consultant (2 episodes, 2001-2005)
Joan Cohen .... archival researcher (2 episodes, 2001-2005)
Christine Larson .... business manager (2 episodes, 2001)
Eric Smith .... title sequence creator (2 episodes, 2001)
Douglas Brinkley .... academic advisor / advisor (2 episodes, 2002-2013)
Karen Shatzkin .... legal / legal services (2 episodes, 2002-2008)
Abigail Borden .... production assistant (2 episodes, 2002-2006)
Debra Alban .... intern (2 episodes, 2002)
Victoria Bissell Brown .... academic advisor (2 episodes, 2002)
James A. Bultema .... photographic consultant (2 episodes, 2002)
Joyce Campbell .... production executive (2 episodes, 2002)
Rachel Clift .... production assistant / researcher (2 episodes, 2002)
Lauren Deutsch .... researcher (2 episodes, 2002)
Mark Dugas .... production assistant (2 episodes, 2002)
Jonathan Federico .... intern (2 episodes, 2002)
Zhenelle Fish .... intern (2 episodes, 2002)
Katrin Frye .... production assistant (2 episodes, 2002)
Mariana Furtado .... intern (2 episodes, 2002)
Jill Giles .... production coordinator (2 episodes, 2002)
Earl Godwind .... production assistant (2 episodes, 2002)
Dale Herigstad .... creative director (2 episodes, 2002)
Paul Hitlin .... production assistant (2 episodes, 2002)
Yvonne Johnson .... rights and clearances (2 episodes, 2002)
Jackie Kain .... vice president (2 episodes, 2002)
Rob Karl .... intern (2 episodes, 2002)
Michael Kazin .... academic advisor (2 episodes, 2002)
David Kennedy .... academic advisor (2 episodes, 2002)
May Bo Lam .... media assistant (2 episodes, 2002)
Camden McDaris .... intern (2 episodes, 2002)
John Mulder .... academic advisor (2 episodes, 2002)
Nicholas Natteau .... intern (2 episodes, 2002)
Tina Nguyen .... production assistant (2 episodes, 2002)
Mike Pilcher .... car mounts (2 episodes, 2002)
David Plettner .... researcher (2 episodes, 2002)
Susan Reardon .... legal (2 episodes, 2002)
Jennifer Richmond .... legal (2 episodes, 2002)
Ronald Schaffer .... academic advisor (2 episodes, 2002)
Joan Brodsky Schur .... advisor (2 episodes, 2002)
Amy Sharp .... intern (2 episodes, 2002)
Andrea Smith .... researcher (2 episodes, 2002)
Bill Stokes .... film-to-tape transfer (2 episodes, 2002)
John Thompson .... academic advisor (2 episodes, 2002)
Bret Tonkiss .... media assistant (2 episodes, 2002)
Jay Winter .... academic advisor (2 episodes, 2002)
Jennifer Pearce .... production secretary / production team (2 episodes, 2003-2009)
Meghann McCrory .... archival footage researcher / researcher (2 episodes, 2003-2006)
Joshua Mueller .... production coordinator (2 episodes, 2003-2006)
Andy Zare .... archival researcher / production coordinator / ... (2 episodes, 2003-2005)
Julia Elliott .... additional researcher / researcher (2 episodes, 2004-2011)
Cathleen O'Connell .... archival researcher / production team (2 episodes, 2004-2009)
Margaret Marsh .... advisor / consultant (2 episodes, 2004-2006)
Mark Benson .... intern (2 episodes, 2004)
Ira Berlin .... advisor (2 episodes, 2004)
David W. Blight .... advisor (2 episodes, 2004)
Megan Buhr .... intern (2 episodes, 2004)
Linda Karlsson Carter .... intern (2 episodes, 2004)
Hilary Green .... intern (2 episodes, 2004)
Leon Litwack .... advisor (2 episodes, 2004)
David Medina .... intern (2 episodes, 2004)
Jamila Moore .... intern (2 episodes, 2004)
Amita Potis .... intern (2 episodes, 2004)
Rashmi .... intern (2 episodes, 2004)
Nina Silber .... advisor (2 episodes, 2004)
Heidi Wormeser .... photo restoration (2 episodes, 2004)
Donald Goldberg .... production accountant (2 episodes, 2005-2011)
Chuck Costa .... technical supporter (2 episodes, 2005-2008)
Dianne Cleare .... location manager: New York / production coordinator (2 episodes, 2005-2007)
Andrea Ryan .... production assistant / researcher (2 episodes, 2005-2006)
Michelle Basterrechea .... production assistant (2 episodes, 2005)
Alisia Brijlall .... production assistant (2 episodes, 2005)
Jenny Carchman .... researcher (2 episodes, 2005)
Ryan Cheresnick .... production assistant (2 episodes, 2005)
Martha Corcoran .... researcher (2 episodes, 2005)
Stephanie Friede .... production assistant (2 episodes, 2005)
Liz Gilbert .... production assistant (2 episodes, 2005)
Jaime Iglehart .... production assistant (2 episodes, 2005)
Margaret Johnson .... archival researcher / archive researcher (2 episodes, 2005)
Dahlia Kozlowsky .... production assistant (2 episodes, 2005)
Cecilia Lima .... production assistant (2 episodes, 2005)
Eugene Moehring .... creative consultant / senior creative consultant (2 episodes, 2005)
Dore Murphy .... production assistant (2 episodes, 2005)
Elizabeth Parks .... production assistant (2 episodes, 2005)
Priya Radjev .... production assistant (2 episodes, 2005)
Hal Rothman .... creative consultant / senior creative consultant (2 episodes, 2005)
Merritt Symes .... production assistant (2 episodes, 2005)
Jay Tilin .... mastering (2 episodes, 2005)
Robert N. Gold .... legal services (2 episodes, 2006-2010)
Marin Tockman .... additional archival researcher / production coordinator (2 episodes, 2006-2010)
James Zhen .... intern (2 episodes, 2006-2009)
Ashley Kennedy .... intern (2 episodes, 2006-2008)
Kimberly Lindsey .... intern (2 episodes, 2006-2008)
T.J. Stiles .... advisor / consultant (2 episodes, 2006-2008)
Joanne Freeman .... advisor (2 episodes, 2006-2007)
Anthony Simons .... intern (2 episodes, 2006-2007)
Renee Bovelle .... intern (2 episodes, 2006)
Elizabeth Carver .... research assistant (2 episodes, 2006)
Clarisse Chavious .... intern (2 episodes, 2006)
Gordon Eriksen .... intern (2 episodes, 2006)
Eliza Gagnon .... research assistant (2 episodes, 2006)
Theresa Garofalo .... intern (2 episodes, 2006)
Frank Gensthaler .... researcher (2 episodes, 2006)
Kevin P. Green .... film researcher / researcher (2 episodes, 2006)
Rosalind Jordan .... intern (2 episodes, 2006)
Ismael Ramirez .... intern (2 episodes, 2006)
Joseph Rogers .... intern (2 episodes, 2006)
Ruth Shupp .... intern (2 episodes, 2006)
Lisa Silvera .... intern (2 episodes, 2006)
Dawne Simon .... intern (2 episodes, 2006)
Matthew Sucherman .... intern (2 episodes, 2006)
Karen Windsor Chase .... production secretary (2 episodes, 2006)
Karen Anne Caiazzo .... archival researcher / production assistant (2 episodes, 2007-2011)
Jaclyn Lee .... researcher / production assistant (2 episodes, 2007-2010)
Nora Stonehill .... production accountant (2 episodes, 2007-2010)
Peggy Sutton .... script supervisor (2 episodes, 2007-2010)
Rachel Buchanan .... archival consultant / archival researcher (2 episodes, 2007-2009)
Susan Starr .... administrator / office assistant (2 episodes, 2007-2009)
Sean Sweeny .... intern / researcher (2 episodes, 2007-2008)
Sally Atkinson .... researcher (2 episodes, 2007)
Will Bagley .... consultant (2 episodes, 2007)
Willk Bagley .... consultant (2 episodes, 2007)
Gregory Blanc .... associate archivist (2 episodes, 2007)
Jim Bracciale .... series manager (2 episodes, 2007)
April Chabries .... archival researcher (2 episodes, 2007)
Nora Connor .... researcher (2 episodes, 2007)
Jamila Ephron .... production associate (2 episodes, 2007)
Grant Esplin .... intern (2 episodes, 2007)
Robert Geen .... avid supervisor (2 episodes, 2007)
Josh Gleich .... production assistant (2 episodes, 2007)
Janessa Goldbeck .... intern (2 episodes, 2007)
Elyssa Hess .... intern (2 episodes, 2007)
Kara Hetrick .... intern (2 episodes, 2007)
Sam Hornblower .... intern (2 episodes, 2007)
Ting-Yi Hsu .... intern (2 episodes, 2007)
Christian Jensen .... intern (2 episodes, 2007)
Konstantinos Kambouroglou .... archivist (2 episodes, 2007)
Nathan D. Lee .... production assistant (2 episodes, 2007)
Tim Mangini .... broadcast director (2 episodes, 2007)
Emma Mankey Hidem .... intern (2 episodes, 2007)
Marissa Marinacchio .... intern (2 episodes, 2007)
Todd Martin .... intern (2 episodes, 2007)
Sue Ellen McCann .... executive manager (2 episodes, 2007)
Jen Mediano .... researcher (2 episodes, 2007)
Lauren Mills .... intern (2 episodes, 2007)
Dan Morley .... production assistant (2 episodes, 2007)
Joe Prokop .... production assistant (2 episodes, 2007)
Candee Robinson .... archival researcher (2 episodes, 2007)
Amy Ruhl .... intern (2 episodes, 2007)
Paul Sanderson .... production consultant (2 episodes, 2007)
Jan Shipps .... consultant (2 episodes, 2007)
Cherry Lou Sy .... intern (2 episodes, 2007)
Ken Verdoia .... consultant (2 episodes, 2007)
Quentin Weld .... intern (2 episodes, 2007)
Geoffrey Womack .... intern (2 episodes, 2007)
Joshua Wright .... production assistant (2 episodes, 2007)
Max Buxton .... information technology / technical supporter (2 episodes, 2008-2011)
Hazel Gurland .... archival researcher / archival research supervisor (2 episodes, 2008-2010)
John Leamy .... creative director (2 episodes, 2008-2010)
Algernon Austin .... intern (2 episodes, 2008)
Josh Bethoney .... intern (2 episodes, 2008)
Brittney Borjeson .... production assistant (2 episodes, 2008)
Steve Bowden .... newsmedia (2 episodes, 2008)
Dell Byrne .... researcher (2 episodes, 2008)
Shari Chertok .... film researcher / researcher (2 episodes, 2008)
Megan Donovan .... production intern (2 episodes, 2008)
Richard Duarte .... intern (2 episodes, 2008)
Linda Enerson .... intern (2 episodes, 2008)
Sharon Epperson .... intern (2 episodes, 2008)
Derrick Evans .... intern (2 episodes, 2008)
Julia Feldberg .... intern (2 episodes, 2008)
Katie Fitzgerald .... intern (2 episodes, 2008)
Marc Harmon .... intern (2 episodes, 2008)
Ken Jacobson .... intern (2 episodes, 2008)
Rosalind Jones .... intern (2 episodes, 2008)
Nicole Keating .... intern (2 episodes, 2008)
Nina Koocher .... film researcher / researcher (2 episodes, 2008)
Lori Lakin .... intern (2 episodes, 2008)
Samantha Langbaum .... intern (2 episodes, 2008)
Jacob Lipsky .... intern (2 episodes, 2008)
William Long .... archive footage (2 episodes, 2008)
Ken Mack .... intern (2 episodes, 2008)
Leah Mahan .... intern (2 episodes, 2008)
Anna Pawliszewska .... production intern (2 episodes, 2008)
Andrea V.C. Sheen .... researcher (2 episodes, 2008)
Barbara Weber .... intern (2 episodes, 2008)
Rachel Wimberly .... intern (2 episodes, 2008)
Zachary Wise .... office production coordinator / production assistant (2 episodes, 2008)
Lisa Hartjens .... additional researcher / archival researcher (2 episodes, 2009-2013)
Rob Rapley .... additional researcher / production team (2 episodes, 2009-2011)
Raquel Chapa .... location production assistant / production team (2 episodes, 2009-2010)
Thomas Gorman .... office production coordinator / production coordinator (2 episodes, 2009-2010)
Matthew Kelly Jackson .... location production assistant / production assistant (2 episodes, 2009-2010)
Casey Waltz .... intern / office intern (2 episodes, 2009-2010)
Myrtle Driver .... production team / series advisor (2 episodes, 2009)
Amir R. Khan .... key set production assistant (2 episodes, 2009)
Bill Reed .... advisor / series advisor (2 episodes, 2009)
Benny Smith .... advisor / series advisor (2 episodes, 2009)
Willie Toubman .... location manager (2 episodes, 2009)
Jace Weaver .... advisor / series advisor (2 episodes, 2009)
Eugene Corey .... transcriptor (2 episodes, 2010-2012)
Kevin R. Hershberger .... historical coordinator / location manager / ... (2 episodes, 2010-2012)
Nathaniel Philbrick .... advisory board / consultant (2 episodes, 2010-2012)
Daniel Amigone .... production associate (2 episodes, 2010-2011)
Andrew Horn .... additional archival researcher / archival researcher (2 episodes, 2011-2012)
Loira Limbal .... development director (2 episodes, 2011-2012)
Jessica Barbosa .... production intern (2 episodes, 2011)
Rob Barnett .... production intern (2 episodes, 2011)
Emily L. Harrold .... researcher / production assistant (2 episodes, 2012-2014)
Margaret Sclafani .... media manager / media managers (2 episodes, 2012-2014)
Afton Ojuri .... fact checker / intern / ... (2 episodes, 2012-2013)
Joseph Allen .... location production assistant / production assistant (2 episodes, 2012)
Ashley Ayarza .... intern (2 episodes, 2012)
Rookminie Behari .... intern (2 episodes, 2012)
Nicole Bozorgmir .... production assistant (2 episodes, 2012)
Rebecca Brillhart .... office manager (2 episodes, 2012)
Gregory Brutus .... production assistant (2 episodes, 2012)
Emily Chao .... intern (2 episodes, 2012)
Owen Cook .... office production assistant (2 episodes, 2012)
Randy Dixon .... archival researcher (2 episodes, 2012)
Ariel Field .... intern (2 episodes, 2012)
Peter T. Frank .... craft service assistant (2 episodes, 2012)
Todd Goings .... intern (2 episodes, 2012)
T.J. Healy II .... location manager (2 episodes, 2012)
Marguerite Imbert .... intern (2 episodes, 2012)
Kathleen Kearney .... advisor / stage manager (2 episodes, 2012)
Kyle I. Kelley .... production associate (2 episodes, 2012)
Daniel Castle King .... location production assistant / production assistant (2 episodes, 2012)
Kevin Martin .... location production assistant (2 episodes, 2012)
Nora McCartin .... intern (2 episodes, 2012)
Alex Robinson .... intern (2 episodes, 2012)
Peter Rumbles .... intern (2 episodes, 2012)
Mike Smedes .... intern (2 episodes, 2012)
Emma Tiemchaiyapum .... intern / office production assistant (2 episodes, 2012)
Chelsea Villareal .... intern (2 episodes, 2012)
Sarah Walsh .... office production assistant / researcher (2 episodes, 2012)
Jan Edwards .... archival material (2 episodes, 2013-2014)
Jeanne Haffner .... researcher (2 episodes, 2013-2014)
Joe Keim .... archival material (2 episodes, 2013-2014)
Naomi Kramer .... archival material (2 episodes, 2013-2014)
Jonathan McConnell .... production intern (2 episodes, 2013-2014)
Baldev Sandhu .... production intern (2 episodes, 2013-2014)
Helen Young .... accountant (2 episodes, 2013-2014)
Lydia Emmanouilidou .... intern (2 episodes, 2013)
Jason Kashdan .... intern (2 episodes, 2013)
Ben Phelps .... researcher (2 episodes, 2013)
Ned Porter .... researcher (2 episodes, 2013)
James Pouliot .... intern (2 episodes, 2013)
Nick Sobel .... intern (2 episodes, 2013)
 
Series Thanks
Henry Louis Gates .... special thanks (7 episodes, 2006-2008)
Lewis E. Lehrman .... special thanks (7 episodes, 2006-2008)
Steve Messere .... special thanks (7 episodes, 2006-2008)
Eric H. Smith .... special thanks (7 episodes, 2006-2008)
Tobias Zimmerman .... special thanks (7 episodes, 2006-2008)
Richard Gilder .... special thanks (6 episodes, 2006-2008)
Laurie Austin .... special thanks (4 episodes, 2008-2013)
Maryrose Grossman .... special thanks (4 episodes, 2012-2013)
Dan Bleyker .... special thanks (3 episodes, 2006)
Howard K. Dammond .... special thanks (3 episodes, 2006)
J. Benjamin Harris .... special thanks (3 episodes, 2006)
Hank Holmes .... special thanks (3 episodes, 2006)
Henry Johnson .... special thanks (3 episodes, 2006)
Mattie Robinson Crossley .... special thanks (3 episodes, 2006)
Inez Robinson .... special thanks (3 episodes, 2006)
Romas V. Slezas .... special thanks (3 episodes, 2006)
John E. Allen .... acknowledgment: archival footage provided by / archival footage courtesy of (2 episodes, 1990-2003)
E. Philip Scott .... thanks (2 episodes, 1991)
Amy Blitz .... thanks (2 episodes, 1992)
Sheryl Ellerin .... thanks (2 episodes, 1992)
Alan Goodrich .... thanks (2 episodes, 1992)
Maaike Hoving .... special thanks (2 episodes, 1996-1999)
Irene Selver .... special thanks (2 episodes, 1997-2001)
Rachel Dretzin .... special thanks (2 episodes, 2001-2004)
Terry Alford .... special thanks (2 episodes, 2001)
Conrad Kiel .... special thanks (2 episodes, 2001)
Joan Killem .... special thanks (2 episodes, 2001)
Karen Kunz .... special thanks (2 episodes, 2001)
Kevin Kunz .... special thanks (2 episodes, 2001)
Alan Laufman .... special thanks (2 episodes, 2001)
Lew LeCompte .... special thanks (2 episodes, 2001)
Richard Parady .... special thanks (2 episodes, 2001)
Tom Perera .... special thanks (2 episodes, 2001)
Chet Rhodes .... special thanks (2 episodes, 2001)
Kim Rosendahl .... special thanks (2 episodes, 2001)
Rhona Tyndall .... special thanks (2 episodes, 2001)
Adam Burns .... special thanks (2 episodes, 2003-2012)
Simon Burns .... special thanks (2 episodes, 2003-2012)
Jerry Mitchell .... special thanks / thanks (2 episodes, 2003-2011)
Lynn Novick .... special thanks (2 episodes, 2003-2009)
Barbara Howard .... special thanks / acknowledgment: archival footage provided by (2 episodes, 2003-2008)
Israel Dolgin .... in memory of / very special thanks (2 episodes, 2003-2007)
Hollis Watkins .... special thanks / thanks (2 episodes, 2003-2006)
Emma Ketteringham .... special thanks (2 episodes, 2004-2008)
Diane Nash .... special thanks (2 episodes, 2006-2011)
Lorraine Flynn .... special thanks (2 episodes, 2006)
Seymour Wishman .... special thanks / thanks (2 episodes, 2007-2011)
Maya Richman .... special thanks (2 episodes, 2007-2010)
Neal Pilzer .... special thanks (2 episodes, 2007-2008)
David Daniels .... special thanks (2 episodes, 2007)
Leslie Donaldson .... special thanks (2 episodes, 2007)
Elizabeth G. Dulaney .... special thanks (2 episodes, 2007)
Fred Esplin .... special thanks (2 episodes, 2007)
Ed. Firmage Jr. .... special thanks (2 episodes, 2007)
Gary Fong .... special thanks (2 episodes, 2007)
Bob Gay .... special thanks (2 episodes, 2007)
Lee B. Groberg .... special thanks (2 episodes, 2007)
Carmen Izquierdo de Franco .... in memory of (2 episodes, 2007)
Mark Kitchell .... special thanks (2 episodes, 2007)
Anne Osborne .... special thanks (2 episodes, 2007)
Ronald Poelman .... special thanks (2 episodes, 2007)
Greg Prince .... special thanks (2 episodes, 2007)
Michael Purdy .... special thanks (2 episodes, 2007)
J. Kirk Richards .... special thanks (2 episodes, 2007)
Bill Slaughter .... special thanks (2 episodes, 2007)
Trevor Southey .... special thanks (2 episodes, 2007)
Melissa Cohen .... special thanks (2 episodes, 2008-2010)
Mary Finch .... special thanks (2 episodes, 2008)
Todd Gitlin .... special thanks (2 episodes, 2008)
Judy Richardson .... special thanks (2 episodes, 2008)
Noah Dephoure .... special thanks (2 episodes, 2009-2013)
Andrew Edmunds .... special thanks (2 episodes, 2009-2010)
Jim Gardner .... special thanks (2 episodes, 2010-2012)
Joe Monge .... special thanks (2 episodes, 2010-2012)
Mark Zwonitzer .... special thanks (2 episodes, 2010-2011)
David Bass .... special thanks (2 episodes, 2012)
Samuel Berger .... special thanks (2 episodes, 2012)
David Brock .... special thanks (2 episodes, 2012)
Rose Crane .... special thanks (2 episodes, 2012)
August Ericson .... special thanks (2 episodes, 2012)
Robert Fiske .... special thanks (2 episodes, 2012)
Deanna Fleming .... special thanks (2 episodes, 2012)
John Keller .... special thanks (2 episodes, 2012)
David Leopoulos .... special thanks (2 episodes, 2012)
Paula Jones McFadden .... special thanks (2 episodes, 2012)
Marge Mitchell .... special thanks (2 episodes, 2012)
Rosa-Lee Pierce .... special thanks (2 episodes, 2012)
Herbert Ragan .... special thanks (2 episodes, 2012)
Liz Robbins .... special thanks (2 episodes, 2012)
Patty Shearer .... special thanks (2 episodes, 2012)
Geoffery Stark .... special thanks (2 episodes, 2012)
Shirley Abbott Tomkievicz .... special thanks (2 episodes, 2012)
Glenn Whaley .... special thanks (2 episodes, 2012)
Sarah Colt .... special thanks (2 episodes, 2013-2014)
Karen Johnson-Weiner .... special thanks (2 episodes, 2013-2014)
Chyld King .... special thanks (2 episodes, 2013-2014)
Donald B. Kraybill .... special thanks (2 episodes, 2013-2014)
Steven M. Nolt .... special thanks (2 episodes, 2013-2014)
Elizabeth Shea .... special thanks (2 episodes, 2013-2014)
Katie Troyer .... special thanks (2 episodes, 2013-2014)
David Weaver-Zercher .... special thanks (2 episodes, 2013-2014)
Mike Wiser .... special thanks (2 episodes, 2013-2014)
Karen Abramson .... special thanks (2 episodes, 2013)
John Buzanga .... special thanks (2 episodes, 2013)
Stacey Chandler .... special thanks (2 episodes, 2013)
Jeff Knight .... special thanks (2 episodes, 2013)
Julian Knight .... special thanks (2 episodes, 2013)
Amy Macdonald .... special thanks (2 episodes, 2013)
Ross Matthei .... special thanks (2 episodes, 2013)
Stephen Plotkin .... special thanks (2 episodes, 2013)
Mary Price .... special thanks (2 episodes, 2013)
Thomas Putnam .... special thanks (2 episodes, 2013)
Lee Statham .... special thanks (2 episodes, 2013)
 

Production CompaniesDistributorsOther Companies

Additional Details

Runtime:
234 min (episode "LBJ (1991)") | USA:120 min | USA:60 min
Country:
Language:
Aspect Ratio:
1.33 : 1 See more »
Sound Mix:
Company:

Did You Know?

Trivia:
TAGLINE ONSCREEN: "Where we've been. Where we are. Where we're going."See more »
Movie Connections:

FAQ

This FAQ is empty. Add the first question.
5 out of 6 people found the following review useful.
Excellent Documentary, 3 July 2012
Author: bilmar-1 from United States

This is a wonderful film of a time past when in the future nothing has changed...so if you love history, watch it.

Angie Debo was a tireless researcher who did not understand why it is alright to take land that does not belong to you, become rich, and watch others die or become dependents to the state because you stole from them.

Has it become too time-honored a tradition in America?

The filmmaker, Martha Sandlin, does an excellent job of condensing very complicated material and bringing to life a woman who lived a full and energetic life.

BUT IMDb, please!!!! You have the wrong picture for Indians, Outlaws and Angie Debo. PLEASE CORRECT IT!

Was the above review useful to you?
See more (4 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for "The American Experience" (1988)
Recent Posts (updated daily)User
What happened to the 'The?' trescia-1
JFK powersroc
When will we see a film about that remarkable hero, Ida B Wells? Swing-lo
Samuel from Breaking amish..I think I saw him in this Snorkl-DEmanatee
Salinger (January 2014): Bravo! Stuart Gardner
Let Us Now Praise Famous Men - Revisited (1988) hownowbrownpaul
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
Miami Noir: The Arthur E. Teele Story Last Man Standing "Biography" "The World at War" Fahrenheit 9/11
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Episode guide Company credits External reviews
News articles IMDb TV section IMDb Documentary section
IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.

You may add a new episode for this TV series by clicking the 'add episode' button