American Experience Poster

(1988– )

Awards

Academy Awards, USA 1995

Nominated
Oscar
Best Documentary, Features
Charles Guggenheim
For episode "D-Day Remembered (#6.7)".

Primetime Emmy Awards 2015

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Writing for Nonfiction Programming
Mark Bailey (written by)
Keven McAlester (written by)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode: "Last Days in Vietnam".

Primetime Emmy Awards 2014

Won
Primetime Emmy
Outstanding Documentary or Nonfiction Special
Mark Samels (executive producer)
Sharon Grimberg (senior producer)
Susan Bellows (produced by)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode: "JFK".

Primetime Emmy Awards 2013

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Documentary or Nonfiction Special
Mark Samels (executive producer)
Sharon Grimberg (senior producer)
Ric Burns (produced by)
Robin Espinola (produced by)
Bonnie Lafave (produced by)
For episode: "Death and the Civil War".

Primetime Emmy Awards 2012

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Writing for Nonfiction Programming
Barak Goodman
For episodes "Clinton"
Exceptional Merit in Documentary Filmmaking
Mark Samels (executive producer)
Sharon Grimberg (senior producer)
Callie T. Wiser (producer)
David Belton (producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "The Amish".

Primetime Emmy Awards 2010

Won
Primetime Emmy
Outstanding Directing for Nonfiction Programming
Barak Goodman
For episode "My Lai".
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Nonfiction Series
Mark Samels (executive producer)
Sharon Grimberg (senior producer)
Susan Bellows (series producer)
Ric Burns (produced by)
Mary Recine (produced by)
Bonnie Lafave (produced by)
Robin Espinola (produced by)
Exceptional Merit in Nonfiction Filmmaking
Mark Samels (executive producer)
Sharon Grimberg (senior producer)
Susan Bellows (series producer)
Barak Goodman (produced by)
For episode "My Lai".

Primetime Emmy Awards 2009

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Nonfiction Series
Mark Samels (executive producer)
Nick Fraser (executive producer)
Susan Bellows (series producer)
David Grubin (produced by)
Sharon Grimberg (senior producer)
Outstanding Writing for Nonfiction Programming
David Grubin
For episode "The Trials Of J. Robert Oppenheimer".

Primetime Emmy Awards 2008

Nominated
Primetime Emmy
Exceptional Merit in Nonfiction Filmmaking
Mark Samels (executive producer)
Jamila Wignot (producer)
Mark Zwonitzer (filmmaker)
For episode "Walt Whitman".
Outstanding Writing for Nonfiction Programming
Mark Zwonitzer (written by)
For episode "Walt Whitman".

Primetime Emmy Awards 2007

Nominated
Primetime Emmy
Exceptional Merit in Nonfiction Filmmaking
Stanley Nelson (producer)
Sharon Grimberg (series producer)
Mark Samels (executive producer)
For episode "Jonestown: The Life and Death of Peoples Temple".

Primetime Emmy Awards 2006

Won
Primetime Emmy
Exceptional Merit in Nonfiction Filmmaking
Robert Kenner (producer)
Mark Samels (executive producer)
Nick Fraser (executive producer)
Sharon Grimberg (series producer)
For episode: "Two Days in October". Tied with Baghdad ER (2006).
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Sound Editing for Nonfiction Programming (Single or Multi-Camera)
Jack Levy (supervising sound editor)
Daniel Colman (sound effects editor)
Vince Balunas (dialogue editor)
Jeff K. Brunello (sound effects editor)
Kim Roberts (music editor)
Doug Madick (foley artist)
For episode "Two Days in October (#18.1)".

Primetime Emmy Awards 2005

Nominated
Primetime Emmy
Exceptional Merit in Nonfiction Filmmaking
Mark Samels (executive producer)
Nick Fraser (executive producer)
Robert Stone (producer)

For episode "Guerrilla: The Taking of Patty Hearst (#17.11)". (Shown within American Experience (... More

For episode "Guerrilla: The Taking of Patty Hearst (#17.11)". (Shown within American Experience (1988) as "Guerrilla: The Taking of Patty Hearst".)


Primetime Emmy Awards 2004

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Directing for Nonfiction Programming
Laurie Kahn (director)
For episode "Tupperware! (#16.6)". (Shown within American Experience (1988).)

Primetime Emmy Awards 2003

Won
Primetime Emmy
Outstanding Directing for Non-Fiction Programming
Stanley Nelson (director)
For episode "The Murder Of Emmett Till".
Outstanding Writing for Non-Fiction Programming
Michelle Ferrari (writer)
For episode "Seabiscuit".
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Cinematography for Non-Fiction Programming (Single or Multi-Camera)
Vicente Franco (cinematographer)
For episode "Daughter From Danang".
Outstanding Picture Editing for Non-Fiction Programming (Single or Multi-Camera)
Kim Roberts (editor)
For episode "Daughter From Danang".
Outstanding Picture Editing for Non-Fiction Programming (Single or Multi-Camera)
Toby Shimin (editor)
For episode "Seabiscuit".
Outstanding Writing for Non-Fiction Programming
Marcia Smith (writer)
For episode "The Murder Of Emmett Till".
Outstanding Sound Editing for Non-Fiction Programming (Single or Multi-Camera)
Kevin Lee (sound editor)
For episode "Seabiscuit".

Primetime Emmy Awards 2002

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Cinematography for Non-Fiction Programming (Single or Multi-Camera)
Buddy Squires (cinematography)
Michael Chin (cinematography)
Jon Else (cinematography)
For episode "Ansel Adams: A Documentary Film".

Primetime Emmy Awards 1999

Won
Primetime Emmy
Outstanding Non-Fiction Series
Margaret Drain (executive producer)
Mark Samels (senior producer)
Austin Hoyt

Primetime Emmy Awards 1998

Won
Primetime Emmy
Outstanding Non-Fiction Series
Judy Crichton (consulting executive producer)
Margaret Drain (executive producer)
David Grubin (producer/writer)
Allyson Luchak (senior producer: Truman)
Mark Samels (senior producer)

Primetime Emmy Awards 1996

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Informational Special
Thomas Lennon
Michael Epstein
For episode "The Battle Over Citizen Kane (#8.7)".
Outstanding Individual Achievement - Informational Programming
Ken Eluto (editor)
For episode "The Battle Over Citizen Kane (#8.7)".

ALMA Awards 2008

Won
ALMA Award
Outstanding Made-for-TV Documentary
Bernardo Ruiz
Quiet Pictures

American Cinema Editors, USA 1993

Nominated
Eddie
Best Edited Documentary
Bruce Shaw
For episode "The Donner Party".

Banff Television Festival 2004

Won
Banff Rockie Award
Best History & Biography Program
Blueberry Hill Productions
WGBH
For episode "Tupperware! (#16.6)". (Screened with American Experience (1988).)

Black Reel Awards 2004

Nominated
Black Reel
Television: Best Original Program
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "The Murder of Emmett Till (#15.6)".

Broadcasting Press Guild Awards 1993

Won
Broadcasting Press Guild Award
Best Documentary Series
Thame TV (production company)
Award for "The Kennedys"

Casting Society of America, USA 2007

Nominated
Artios
Best Movie of the Week Casting
Paul Fouquet
For episode "Alexander Hamilton".

Chicago International Film Festival 1988

Won
Gold Hugo
Best Documentary
Ann Tegnell (director)
Lise Yasui (director)
Segment: A Family Gathering

Christopher Awards 1997

Won
Christopher Award
Television Specials
For episode "TR, The Story of Theodore Roosevelt".

CINE Competition 2006

Won
CINE Golden Eagle
Telecast - Professional Non-Fiction Division: History
For episode "Kinsey (#17.5)".

CINE Competition 2004

Won
CINE Golden Eagle
Professional Telecast Non-Fiction Division: People & Places
Ambrica Productions
For episode "Mary Pickford (#17.6)".

CINE Competition 1998

Won
CINE Golden Eagle
History
David Grubin (producer/screenwriter)
Allyson Luchak (producer)
Amanda Pollack (producer)
Lulie Haddad (producer)
David Murdock (producer)
Michael Bacon (music)
William McCullough (camera)
James Callanan (camera)
Roger Phenix (camera/sound)
Geof Bartz (sound)
For episode "Truman".

Cinema Audio Society, USA 2012

Nominated
C.A.S. Award
Outstanding Achievement in Sound Mixing for Television - Non-Fiction, Variety or Music - Series or Specials
G. John Garrett (production mixer)
Rick Angelella (production mixer)
Everett Wong (production mixer)
Coll Anderson (re-recording mixer)

Cinema Audio Society, USA 2005

Nominated
C.A.S. Award
Outstanding Achievement in Sound Mixing for Television - Non-Fiction, Variety or Music - Series or Specials
Roger Phenix (sound mixer)
John Jenkins (sound mixer)
Ken Hahn (re-recording mixer)
Joe Hettinger (audio mixer)
Episode: "American Experience: RFK (2004)"

Cinema Audio Society, USA 2004

Nominated
C.A.S. Award
Outstanding Achievement in Sound Mixing for Television - Non-Fiction, Variety or Music Series or Specials
Dominick Tavella (re-recording mixer)
Mark Mandler (re-recording mixer)
John Zecca (production mixer)

Columbus International Film & Video Festival 2000

Won
Bronze Plaque Award
The Humanities
For episode "Meltdown at Three Mile Island (#11.6)".
The Humanities
For episode "Eleanor Roosevelt (#12.6)".

Communicator Awards 2010

Won
Gold Award Of Excellence
Online Video: Documentary
Sharon Grimberg (executive producer)
PBS
Online: Education
Sharon Grimberg (executive producer)
PBS

Directors Guild of America, USA 1997

Nominated
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Documentary
Jeanne Jordan
Steven Ascher
For episode "Troublesome Creek: A Midwestern (#7.6)".

Directors Guild of America, USA 1993

Nominated
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Documentary/Actuality
Ric Burns
For episode "The Donner Party".

Florida Film Festival 2004

Won
Audience Award
Best Documentary Feature
Barak Goodman
For episode "The Fight (#17.2)".
Won
Grand Jury Award
Best Documentary Feature
Robert Stone
For episode "Guerrilla: The Taking of Patty Hearst (#17.11)".

Full Frame Documentary Film Festival 2004

Won
Emerging Pictures Audience Award
Orlando Bagwell
For episode "Citizen King (#16.4)".

GLAAD Media Awards 2006

Nominated
GLAAD Media Award
Outstanding Documentary
For episode "Kinsey".

Heartland Film Festival 1996

Won
Crystal Heart Award
Steven Ascher
Jeanne Jordan
For episode "Troublesome Creek: A Midwestern (#7.6)".

Humanitas Prize 1993

Nominated
Humanitas Prize
PBS/Cable Category
John McGreevey (teleplay by/story by)
Avon Kirkland (story by)
Peter Cook (story by)
For episode "Simple Justice".

Image Awards 2005

Nominated
Image Award
Outstanding Television News, Talk or Information (Series or Special)
For episode "The Murder of Emmett Till (#15.6)".

Image Awards 2004

Nominated
Image Award
Outstanding TV News, Talk or Information (Series or Special)
For episode "The Murder of Emmett Till (#15.6)". (Shown within American Experience (1988).)

Independent Spirit Awards 1997

Nominated
Truer Than Fiction Award
Steven Ascher
Jeanne Jordan
For episode "Troublesome Creek: A Midwestern (#7.6)".

International Documentary Association 2014

Nominated
IDA Award
Best Curated Series
Mark Samels (executive producer)
Sharon Grimberg (senior producer)

International Documentary Association 2012

Nominated
Humanitas Award
David Belton (director/writer/producer)
Callie T. Wiser (producer)
Sharon Grimberg (senior producer)
Mark Samels (executive producer)
For episode "The Amish"

International Documentary Association 2011

Nominated
IDA Award
Best Continuing Series
Mark Samels (executive producer)
Sharon Grimberg (senior producer)

International Documentary Association 2010

Nominated
IDA Award
Continuing Series
Mark Samels (executive producer)
Sharon Grimberg (senior producer)
Susan Mottau (coordinating producer)
James E. Dunford (series manager)
Susan Bellows (series producer)
Ric Burns (director/writer/producer)
Bonnie Lafave (producer)
Mary Recine (producer)
Robin Espinola (producer)
Barak Goodman (director/producer/writer)
Stephen Ives (director)
Michelle Ferrari (writer)
Amanda Pollak (producer)
For episodes "Into the Deep: America, Whaling & the World", "My Lai", and "Roads to Memphis"
Nominated
Pare Lorentz Award
Barak Goodman
For episode "My Lai"

International Documentary Association 2009

Nominated
IDA Award
Continuing Series
Mark Samels (executive producer)
Sharon Grimberg (senior producer)
Susan Mottau (coordinating producer)
James E. Dunford (series manager)
Susan Bellows (series producer)
Carlos Sandoval (director/producer/writer)
Peter Miller (director/producer)
David Grubin (director/producer/writer)
Sarah Colt (director/producer/writer)
Barak Goodman (director/producer/writer)

For episodes "A Class Apart", "The Trials of J. Robert Oppenheimer", "The Polio Crusade", and "The ... More

For episodes "A Class Apart", "The Trials of J. Robert Oppenheimer", "The Polio Crusade", and "The Assassination of Abraham Lincoln"

Limited Series
Mark Samels (executive producer)
Sharon Grimberg (executive producer)
Ric Burns (director/producer/writer)
Dustinn Craig (director/producer/writer)
Sarah Colt (director/producer/writer)
Stanley Nelson (director/producer)
Chris Eyre (director)
Mark Zwonitzer (producer/writer)
Rob Rapley (producer)
Anne Makepeace (writer)
Marcia Smith (writer)
"We Shall Remain"
Nominated
Pare Lorentz Award
Mark Samels (executive producer)
Sharon Grimberg (executive producer)
Ric Burns (director/producer/writer)
Dustinn Craig (director/producer/writer)
Sarah Colt (director/producer/writer)
Stanley Nelson (director/producer)
Chris Eyre (director)
Mark Zwonitzer (producer/writer)
Rob Rapley (producer)
Anne Makepeace (writer)
Marcia Smith (writer)
"We Shall Remain"

International Documentary Association 2003

Won
IDA Award
Continuing Series (Strand)
Stanley Nelson
Margaret Drain
For episode "The Murder of Emmett Till (#15.6)". (Shown within American Experience (1988)).

International Documentary Association 2000

Nominated
IDA Award
Strand Program
Kathryn Pierce Dietz
Sue Williams
For episode "Eleanor Roosevelt".
Nominated
Video Source Award
Kathryn Pierce Dietz
Sue Williams
For episode "Eleanor Roosevelt".

International Documentary Association 1999

Nominated
Video Source Award
Chana Gazit
David Steward
Margaret Drain
For episode "Meltdown at Three Mile Island (#11.6)".

International Documentary Association 1998

Nominated
IDA Award
Limited Series
Austin Hoyt
Adriana Bosch
For episode "Reagan: Part I (#10.11)".
Limited Series
David Grubin
Margaret Drain
For episode "Truman".
Strand Program
Chana Gazit
David Steward
For episode "Surviving the Dust Bowl".

International Documentary Association 1996

Won
IDA Award
Feature Documentaries
Jeanne Jordan
Steven Ascher
For episode "Troublesome Creek: A Midwestern (#7.6)".

International Documentary Association 1995

Won
IDA Award
Feature Documentaries
David Grubin
For episode "FDR: Part I (#7.1)".

International Documentary Association 1993

Won
IDA Award
Ric Burns
Lisa Ades
For episode "The Donner Party".

Locarno International Film Festival 2004

Won
Human Rights Award - Special Mention
Orlando Bagwell
Noland Walker

Episode: American Experience: Citizen King (2004). Intensely researched by the directors. A ... More

Episode: American Experience: Citizen King (2004). Intensely researched by the directors. A portrait of a man who changed history forever. An authentic document of struggle for universal freedom and justice exclusively by means of non-violence.


National Educational Media Network, USA 1999

Won
Bronze Apple
For episode "A Midwife's Tale (#10.8)".
For episode "Reagan: Part I (#10.11)".

New Orleans Film Festival 2003

Won
Documentary Award
Stanley Nelson
For episode "The Murder of Emmett Till (#15.6)".
Won
Grand Jury Award
Stanley Nelson
For episode "The Murder of Emmett Till (#15.6)".

News & Documentary Emmy Awards 2013

Nominated
Emmy
Outstanding Achievement in a Craft in News and Documentary Programming - Researchers
David Belton (Director)
Callie T. Wiser (Producer)
WGBH
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Research
David Belton (Researcher)
Callie T. Wiser (Researcher)

News & Documentary Emmy Awards 2008

Won
Emmy
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Research
Rich Remsberg
John Rubin
For episode "The Living Weapon".

News & Documentary Emmy Awards 2006

Nominated
Emmy
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Writing
Austin Hoyt (writer)
For episode "Victory in the Pacific"
Outstanding Historical Programming - Long Form
Mark Samels (executive producer)
Sharon Grimberg (series producer)
Melissa Martin (producer)
Austin Hoyt (producer/director)
PBS Television
For episode "Victory in the Pacific"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Research
Karen Colbron
Rose M. Compagine
Pamela Gaudiano
PBS Television
For episode "Fidel Castro"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Research
Karen Colbron
Margaret Johnson
Tamio Ota
Polly Pettit
Andrea Ryan
Reiko Sakuma
Kristina Wood
Midori Yanagihara
PBS Television
For episode "Victory in the Pacific".

News & Documentary Emmy Awards 1993

Won
Emmy
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Researchers
Robert Levi
For episode "Duke Ellington: Reminiscing in Tempo".

Organization of American Historians 2005

Won
Erik Barnouw Award
Winner
Llewellyn M. Smith (producer/director)
Elizabeth Deane (series producer/director)
Patricia Garcia Rios (co-producer/co-director)
Award for "Reconstruction, the Second Civil War"

Organization of American Historians 2004

Won
Erik Barnouw Award
Andrea Kalin
For episode "Partners of the Heart".

Organization of American Historians 2003

Won
Honorable Mention
Adriana Bosch
Elizabeth Deane
For episode "Ulysses S. Grant".

Organization of American Historians 1998

Won
Honorable Mention
For episode "Hawaii's Last Queen (#9.4)".

Organization of American Historians 1993

Won
Erik Barnouw Award
Christine Lesiak
Matthew Jones
For episode "In the White Man's Image (#4.12)".

Organization of American Historians 1992

Won
Erik Barnouw Award
Ric Burns
Buddy Squires
For episode "Coney Island (#3.11)". Tied with Color Adjustment (1992).

Organization of American Historians 1988

Won
Erik Barnouw Award
Robert Stone

For episode "Radio Bikini (#1.2)". Tied with The Secret Government: The Constitution in Crisis (... More

For episode "Radio Bikini (#1.2)". Tied with The Secret Government: The Constitution in Crisis (1987).


Peabody Awards 2015

Won
Peabody Award
PBS
For episode "Freedom Summer".

Peabody Awards 2011

Won
Peabody Award
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "My Lai"

Peabody Awards 2004

Won
Peabody Award
For episode "The Murder of Emmett Till (#15.6)".

Peabody Awards 1999

Won
Peabody Award
The American Experience
For episode "American 1900".

Peabody Awards 1998

Won
Peabody Award
For "The Presidents Series".
For episode "Troublesome Creek: A Midwestern (#7.6)". (Shown within American Experience (1988)).

Peabody Awards 1997

Won
Peabody Award
Winner
WGBH Boston (production company)
Award for "The Presidents" series.

Peabody Awards 1995

Won
Peabody Award
For episode "Malcolm X: Make It Plain (#6.5)". (Shown within American Experience (1988)).
Lennon Documentary Group
For episode "Battle of the Bulge".
David Grubin Productions
For episode "FDR: Part I (#7.1)". (Shown within American Experience (1988)).

Peabody Awards 1993

Won
Peabody Award
For episode "The Donner Party".

Retirement Research Foundation, USA 1996

Won
Wise Owl Award
Independent Films and Videotapes
Steven Ascher
Jeanne Jordan
For episode "Troublesome Creek: A Midwestern (#7.6)".

San Francisco International Film Festival 1997

Won
Golden Spire
Film & Video - History
Richard P. Rogers
For episode "A Midwife's Tale (#10.8)".

Satellite Awards 2007

Nominated
Satellite Award
Best Documentary DVD
For episode "The Mormons: Part I (#19.13)".

Satellite Awards 2005

Nominated
Satellite Award
Outstanding Documentary DVD
For episode "Mary Pickford (#17.6)".

Sundance Film Festival 2003

Nominated
Grand Jury Prize
Documentary
Chana Gazit
David Steward
For episode "The Pill (#15.9)".

Television Critics Association Awards 2009

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information
For the five-part documentary series "We Shall Remain".

Television Critics Association Awards 1999

Nominated
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 1998

Won
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Television Critics Association Awards 1997

Won
TCA Award
Outstanding Achievement in News and Information

Western Heritage Awards 1993

Won
Bronze Wrangler
Western Documentary
Judy Crichton (executive producer)
Ric Burns (writer/producer/director)
Lisa Ades (producer)
For episode "The Donner Party".

Western Writers of America 2011

Won
Spur Award
Best Documentary
Rob Rapley
Mark Samels
American Experience

Western Writers of America 1994

Won
Spur Award
Best Television Documentary
Paul Espinosa
For episode "The Hunt for Pancho Villa".

Writers Guild of America, USA 2014

Won
WGA Award (TV)
Documentary - Other than Current Events
Randall MacLowry (telescript/story by)
Michelle Ferrari (telescript)
Episode: "Silicon Valley"
Nominated
WGA Award (TV)
Documentary - Other than Current Events
Rob Rapley (written by)
Episode: "The Abolitionists"

Writers Guild of America, USA 2013

Nominated
WGA Award (TV)
Documentary - Other Than Current Events
David Belton
For episode "The Amish"
Documentary - Other Than Current Events
Barak Goodman
For episode "Clinton"
Documentary - Other Than Current Events
Ric Burns
For episode "Death and the Civil War"

Writers Guild of America, USA 2012

Nominated
WGA Award (TV)
Documentary - Other Than Current Events
Mark Davis
For episode "Dinosaur Bone War"
Documentary - Other Than Current Events
Stanley Nelson
For episode "Freedom Riders"
Documentary - Other Than Current Events
Austin Hoyt
For episode "The Great Famine"
Documentary - Other Than Current Events
Mark Zwonitzer
For episode "Triangle Fire"

Writers Guild of America, USA 2011

Won
WGA Award (TV)
Documentary - Other Than Current Events
Rob Rapley
American Experience

Writers Guild of America, USA 2010

Won
WGA Award (TV)
Documentary - Other Than Current Events
David Grubin
For episode "The Trials of J. Robert Oppenheimer".
Nominated
WGA Award (TV)
Documentary - Other Than Current Events
Ric Burns
For episode "We Shall Remain: Episode Two: Tecumseh's Vision".
Documentary - Other Than Current Events
Barak Goodman
For episode "The Assassination of Abraham Lincoln".
Documentary - Other Than Current Events
Mark Zwonitzer
For episode "We Shall Remain: Episode Three: Trail of Tears".

Writers Guild of America, USA 2009

Nominated
WGA Award (TV)
Documentary - Other Than Current Events
Michelle Ferrari
For episode "Kit Carson".

Writers Guild of America, USA 2007

Nominated
WGA Award (TV)
Documentary - Other Than Current Events
Arthur Gelb
Barbara Gelb
Ric Burns
For episode "Eugene O'Neill: A Documentary Film (#18.9)".
Documentary - Other Than Current Events
Elizabeth Deane
For episode "John & Abigail Adams (#18.5)".
Documentary - Other Than Current Events
Mark Davis
For episode "The Alaska Pipeline (#18.11)".
Documentary - Other Than Current Events
Barak Goodman
For episode "The Boy in the Bubble (#18.10)".

Writers Guild of America, USA 2006

Nominated
WGA Award (TV)
Documentary - Other Than Current Events
Adriana Bosch
For episode "Fidel Castro".
Documentary - Other Than Current Events
Barak Goodman
For episode "Kinsey".
Documentary - Other Than Current Events
Mark Zwonitzer
For episode "The Massie Affair".

Writers Guild of America, USA 2005

Won
WGA Award (TV)
Documentary - Other Than Current Events
Barak Goodman
For episode "The Fight".
Nominated
WGA Award (TV)
Documentary - Other Than Current Events
Mel Bucklin
For episode "Emma Goldman".
Documentary - Other Than Current Events
David Grubin
For episode "RFK".
Documentary - Other Than Current Events
Llewellyn M. Smith (telescript)
Elizabeth Deane (story)
For episode "Reconstruction", part I.

Writers Guild of America, USA 2004

Won
WGA Award (TV)
Documentary - Other Than Current Events
Marcia Smith
For episode "The Murder of Emmett Till (#15.6)".
Nominated
WGA Award (TV)
Documentary - Other Than Current Events
Michelle Ferrari
For episode "Seabiscuit (2003)".

Writers Guild of America, USA 2003

Won
WGA Award (TV)
Documentary - Other Than Current Events
Christine Lesiak
For episode "Monkey Trial".

Writers Guild of America, USA 2002

Nominated
WGA Award (TV)
Documentary - Other Than Current Events
Ken Emerson
Randy MacLowry
For episode "Stephen Foster (#13.12)".

Writers Guild of America, USA 2000

Won
WGA Award (TV)
Documentary - Other Than Current Events
Stephen Stept
For episode "Hoover Dam".
Nominated
WGA Award (TV)
Documentary - Other Than Current Events
Chana Gazit
For episode "Meltdown at Three Mile Island".

Writers Guild of America, USA 1999

Won
WGA Award (TV)
Documentary - Other Than Current Events
David Grubin
For episode "Truman".
Nominated
WGA Award (TV)
Documentary - Other Than Current Events
Chana Gazit
For episode "Surviving the Dust Bowl".
Documentary - Other Than Current Events
Adriana Bosch
For episode "Reagan: Part I (#10.11)".

Writers Guild of America, USA 1998

Nominated
WGA Award (TV)
Documentary - Other Than Current Events
Elena Mannes
L. Franklin DeVine
For the feature "New York Underground".

Writers Guild of America, USA 1997

Nominated
WGA Award (TV)
Documentary - Other Than Current Events
Chana Gazit
For episode "Chicago 1968".
Documentary - Other Than Current Events
Thomas Lennon
Richard Ben Cramer
For episode "The Battle Over Citizen Kane (#8.7)".

Writers Guild of America, USA 1996

Nominated
WGA Award (TV)
Documentary - Other Than Current Events
Rocky Collins
Documentary - Other Than Current Events
Thomas Lennon
Mark Zwonitzer

For episode "The Battle of the Bulge: World War II's Deadliest Battle (#7.5)". Shown within ... More

For episode "The Battle of the Bulge: World War II's Deadliest Battle (#7.5)". Shown within American Experience (1988).

Documentary - Other Than Current Events
David Grubin
For episode "FDR: Part I (#7.1)". Shown within American Experience (1988).

Writers Guild of America, USA 1995

Won
WGA Award (TV)
Documentary - Other Than Current Events
Marty Ostrow
For episode "America and the Holocaust: Deceit and Indifference (#6.6)".

Writers Guild of America, USA 1994

Won
WGA Award (TV)
Documentary - Other Than Current Events
Ric Burns
For episode "The Donner Party". Tied with Degenerate Art (1993).

Writers Guild of America, USA 1993

Won
WGA Award (TV)
Documentary - Other Than Current Events
David Grubin
For episode "LBJ", parts 1 and 2.
Nominated
WGA Award (TV)
Documentary - Other Than Current Events
Robert Levi
Geoffrey C. Ward
For episode "Duke Ellington: Reminiscing in Tempo".

Young Artist Awards 1996

Nominated
Young Artist Award
Best Performance by a Young Actress - Voiceover Role
Rachel Miner
For episode "The Orphan Trains (#8.4)".

See also

FAQ | User Reviews | User Ratings | External Reviews | Metacritic Reviews | Message Board

Contribute to This Page

Please see our guide to updating awards