Edit
Jaws: The Revenge (1987) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Joseph Sargent

Writing Credits  

Peter Benchley ... (characters)
 
Michael De Guzman ... (written by) (as Michael de Guzman)
 
Peter Benchley ... (novel "Jaws") (uncredited)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
Hoagie
...
Thea
...
...
Jay Mello ...
Young Sean Brody (archive footage)
...
Charles Bowleg ...
...
Mary Smith ...
Edna Billotto ...
Fritzi Jane Courtney ...
Cyprian R. Dube ...
Mayor
Lee Fierro ...
Mrs. Kinter
Moby Griffin ...
Man in the Boat (as John Griffin)
Diane Hetfield ...
Mrs. Ferguson
Daniel J. Manning ...
Jesus
...
Lenny
James Martin Jr. ...
Minister (as James Martin)
David Wilson ...
Tarkanian
Romeo Farrington ...
Romeo
Anthony Delaney ...
Charles Townsend
Heather Thompson ...
Shirley
Levant Carey ...
Houseman
Darlene Davis ...
Irma
Barbara Alston ...
Additional Voices (voice)
...
Additional Voices (voice)
Marilyn Schreffler ...
Additional Voices (voice)
Doris Hess ...
Additional Voices (voice)
...
Additional Voices (voice) (as J. D. Hall)
...
Additional Voices (voice)
...
Additional Voices (voice)
Charles Bartlett ...
Additional Voices (voice)
David McCharen ...
Additional Voices (voice)
LaGloria Scott ...
Additional Voices (voice)
Kaleena Kiff ...
Additional Voices (voice)
Rocky ...
Additional Voices (voice)
...
Additional Voices (voice) (as Eldon Ratliff)
Shauna McCoy ...
Additional Voices (voice)
...
Additional Voices (voice)
...
Additional Voices (voice)
Jan Rabson ...
Additional Voices (voice)
Barbara Harris ...
Additional Voices (voice) (as Barbara Iley)
...
Additional Voices (voice)
Judi M. Durand ...
Additional Voices (voice) (as Judi Durand)
Lillian Garrett ...
Additional Voices (voice)
Larry Moss ...
Additional Voices (voice)
Naomi Ruth Stevens ...
Additional Voices (voice)
...
Additional Voices (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
...
High School Band Member (uncredited)
...
Chief Martin Brody (archive footage) (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Frank Baur ... associate producer
Joseph Sargent ... producer

Music by 

Michael Small

Cinematography by 

John McPherson ... director of photography

Film Editing by 

Michael Brown

Casting By 

Nancy Nayor

Production Design by 

John J. Lloyd

Art Direction by 

Donald B. Woodruff ... (as Don Woodruff)

Set Decoration by 

John M. Dwyer
Hal Gausman

Makeup Department 

Christine Lee ... hair stylist (as Chris Lee)
Tony Lloyd ... makeup artist
Daniel C. Striepeke ... makeup artist (as Dan Striepeke)

Production Management 

Frank Baur ... unit production manager
Francine Fleishman ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Karen Miller Ehrlich ... second assistant director
James W. Gavin ... director: aerial unit
Lynda Gilman ... second assistant director (as Linda Gilman)
Jordan Klein Sr. ... director: underwater unit (as Jordan Klein)
Michelle Marx ... first assistant director: aerial unit
Wesley J. McAfee ... first assistant director (as Wes McAfee)
Stephen Southard ... first assistant director: underwater unit / second assistant director
Ted Swanson ... first assistant director: underwater unit

Art Department 

Carl Aldana ... production illustrator
Jim Callan ... stand-by painter
Jerry Moss ... property master
Ken Peterson ... assistant property master
Steve Purdy ... construction painter
Steven Schwartz ... set designer (as Steve Schwartz)

Sound Department 

Willie D. Burton ... sound mixer (as Willie Burton)
Lettie Doney ... supervising adr editor
Michael H. Ford ... sound editor (as Michael Ford)
George Fredrick ... sound editor
Robert Gravenor ... adr editor
Robert W. Harris ... utility sound technician (as Bob Harris)
Paul Holzborn ... foley artist
Marvin E. Lewis ... boom operator (as Marvin Lewis)
Donald J. Malouf ... sound editor (as Don Malouf)
James Moriana ... foley artist (as Jim Moriana)
Colin C. Mouat ... supervising sound editor
Lettie Odney ... supervising adr editor
Joe Parker ... sound editor
Daniel Payton ... assistant sound editor
Sam Reynolds ... sound editor
B. Tennyson Sebastian II ... sound re-recording mixer
Tanya Sharp David ... adr mixer
John Stacy ... supervising sound editor
John J. Stephens ... supervising re-recording mixer
Robert Thirlwell ... sound re-recording mixer
Dan Thomas ... sound editor (as Daniel Thomas)
Denise Whiting ... adr editor
David A. Whittaker ... sound editor
Paul Wittenberg ... adr editor
Steve Kohler ... foley recordist (uncredited)

Special Effects by 

Dave Hubbard ... special effects coordinator
Doug Hubbard ... special effects coordinator
Henry Millar ... special effects supervisor
Mike Millar ... special effects coordinator (as Michael J. Millar)
Michael A. Tice ... special effects technician
Ted Rae ... stop motion: blue screen underwater plate composites (uncredited)

Visual Effects by 

Tom Gleason ... model maker (uncredited)
Michael Lawler ... visual effects cameraman (uncredited)
Ted Rae ... motion control (uncredited)

Stunts 

Ray Baum ... stunts
Deborah Bryan ... stunts
Roydon Clark ... stunts (as Roydon E. Clark)
Diane Hetfield ... stunts
Kevin McAfee ... stunts
Gavin McKinney ... underwater stunt sequences
Tom Morga ... stunts
Paul Sherrod ... stunts

Camera and Electrical Department 

Wayne Baker ... first assistant camera: underwater unit
Nigel Bower ... second assistant camera: aerial unit
Philip Caplan ... camera operator (as Phil Caplan)
Jim Fine ... lamp operator (as Jimmy Fine)
Frank M. Holgate ... additional photographer: second unit / cinematographer: aerial unit
Norman G. Langley ... camera operator
To Lee ... second assistant camera
Ned Martin ... second assistant camera: underwater unit
E. Scott Mayhugh ... second grip (as Scott Mayhugh)
Jack McKenney ... camera operator: underwater unit
Riggs Murdock ... first assistant camera
Patrick Murray ... chief lighting technician: underwater unit (as Pat Murray)
Ralph Nelson ... still photographer (as Ralph Nelson Jr.)
Reggie Newkirk ... first assistant camera
Michael Orefice ... rigging technician
Nik Petrik ... first assistant camera: aerial unit
Brent Poe ... lamp operator
Alberto S. Ramos ... dolly grip (as Albert Ramos)
Ron Record ... key grip (as Ronald Record)
Pete Romano ... camera operator: underwater unit
Alan B. Samuels ... video operator
Jack S. Schlosser ... chief lighting technician (as Jack Schlosser)
Jim Shelton ... grip
Cary Vignal ... grip
Rod Weaver ... assistant chief lighting technician
Jack Anderson ... additional camera operator (uncredited)
Adam Glick ... set lighting technician (uncredited)
Jordan Klein Jr. ... underwater camera operator (uncredited)
Jordan Klein Sr. ... director of photography: second unit (uncredited) / underwater director of photography (uncredited)
Phillip Silver ... video operator (uncredited)

Casting Department 

Darlene Davis ... casting: Bahamas
Janice Hull ... casting: Martha's Vineyard
Valerie McCaffrey ... casting coordinator

Costume and Wardrobe Department 

Hugo Peña ... costume supervisor: men
Marla Denise Schlom ... costume supervisor

Editorial Department 

Patsy Bouge ... assistant editor
Bob Hagans ... color timer
Jack Hooper ... negative cutter
Timothy O'Neill ... assistant editor (as Tim O'Neill)

Music Department 

Dan Carlin Sr. ... supervising music editor
Christopher Dedrick ... orchestrator
Jack Hayes ... orchestrator
Michael Small ... music arranger
Tom Boyd ... musician: oboe soloist (uncredited)
Tom Boyd ... musician: oboe soloist (uncredited)
James Thatcher ... musician: french horn (uncredited)

Transportation Department 

Richard Austin ... transportation coordinator (as Dick Austin)
Dana Crocker ... transportation coordinator
Gary Dally ... transportation captain
Jim Johnson ... transportation captain
Lawren McDonald ... transportation captain

Other crew 

Jay Albury ... diver: underwater unit
Dick Anderson ... dive master: underwater unit
John Bensberg ... craft service
Karen Bragg ... production assistant
Courtney Brown ... diver: underwater unit
Peter R. Bruno ... security consultant
Joan Carroll ... location contact
Lars Carroll ... diver: underwater unit
Steve Claridge ... dive master: underwater unit
Devon Clark ... assistant: Mr. Baur
Walt Clayton ... diver: underwater unit
Judi Dolan ... location projectionist (as Judi M. Dolan)
Thomas H. Friedkin ... pilot (as Thomas Friedkin)
James W. Gavin ... pilot
Eureka Glinton ... location contact
Jimmy Griffin ... assistant marine coordinator
Moby Griffin ... marine coordinator (as John 'Moby' Griffin)
Rob Harris ... unit publicist
Don Hathaway ... craft service
Virginia Jones ... production assistant
Marty Klein ... production assistant
Willie Kupahu ... location auditor (as Willie Kapahu)
Adria Later ... studio teacher
Jo Ann Mathue ... production coordinator
Dan McAlpin ... assistant marine coordinator (as Dan McAlpen)
John E. McCosker ... scientific consultant
John McLaughlin ... diver: underwater unit
Sherry Meller ... associate to Mr. Sargent
Paul Nelson ... production assistant
Liz Roberts ... production assistant: underwater unit
June Samson ... script supervisor
Nanette Siegert ... production coordinator
Sally Southard ... production assistant
Paul van Name ... production assistant
Chuck Wentworth ... pilot
Ruth Whittle ... location auditor
Karl A. Wickman ... pilot (as Karl Wickman)
Michael Wild ... location contact
Jack Zahniser ... aircraft mechanic: aerial unit
Daniel Wheatcroft ... studio executive (uncredited)

Thanks 

E. John Deleveaux ... special thanks
John E. McCosker ... special thanks
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page