Edit
Empire of the Sun (1987) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Steven Spielberg

Writing Credits  

J.G. Ballard ... (novel "Empire of the Sun")
 
Tom Stoppard ... (screenplay)
 
Menno Meyjes ... (uncredited)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
Mrs. Victor
...
Dr. Rawlins
...
...
Maxton
Masatô Ibu ...
Sgt. Nagata
Emily Richard ...
Mary Graham, Jim's mother
Rupert Frazer ...
John Graham, Jim's father
Peter Gale ...
Mr. Victor
Takatarô Kataoka ...
Kamikaze Boy Pilot (as Takatoro Kataoka)
...
Dainty
David Neidorf ...
Tiptree
...
Cohen
...
Mr. Lockwood
Zhai Nai She ...
Yang
Guts Ishimatsu ...
Sgt. Uchida
Emma Piper ...
Amy Matthews
James Walker ...
Mr. Radik
Jack Dearlove ...
Singing Prisoner
Anna Turner ...
Mrs. Gilmour
Ann Castle ...
Mrs. Phillips
Yvonne Gilan ...
Mrs. Lockwood
Ralph Michael ...
Mr. Partridge
Sybil Maas ...
Mrs. Hug
Eric Flynn ...
British Prisoner
...
British Prisoner
Simon Harrison ...
British Prisoner
Barrie Houghton ...
British Prisoner
Paula Hamilton ...
British Prisoner
Thea Ranft ...
British Prisoner
Tony Boncza ...
British Prisoner
Nigel Leach ...
British Prisoner
Sheridan Forbes ...
British Prisoner
...
British Prisoner
Barbara Bolton ...
British Prisoner
Francesca Longrigg ...
British Prisoner
Samantha Warden ...
British Prisoner
Kieron Jecchinis ...
American Prisoner
Michael Crossman ...
American Prisoner
Gary Parker ...
American Prisoner
Ray Charleson ...
American Prisoner
...
Mr. Chen
Tom Danaher ...
Col. Marshall
Kong-Guo-Jun ...
Chinese Youth
Takao Yamada ...
Japanese Truck Driver
Hiro Arai ...
Japanese Sergeant - Airfield
...
Lt. Price
Marc de Jonge ...
Frenchman
Susan Leong ...
Amah
Nicholas Dastor ...
Paul
Edith Platten ...
Paul's Sister
Shirley Chantrell ...
Chinese Cook at Detention Centre
John Moore ...
Mr. Pym
Ann Queensberry ...
Mrs. Pym
Sylvia Marriott ...
Mrs. Partridge
Frank Duncan ...
Mrs. Hug's Father
Ronald Eng ...
Mr. Chen's Aide
Za Chuan Ce ...
Shopkeeper
Shi Rui Qing ...
Shopkeeper
...
Merchant
Guo Xue Liang ...
Merchant
Ge Yan Zhao ...
Merchant
Rest of cast listed alphabetically:
Nina Armstrong ...
Nina (uncredited)
J.G. Ballard ...
Guest at Masquerade Party (uncredited)
...
Jpn Soldier / cut out (uncredited)
Paul Reynolds ...
Refugee (uncredited)
...
British Prisoner (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Kathleen Kennedy ... producer
Chris Kenny ... associate producer
Frank Marshall ... producer
Robert Shapiro ... executive producer
Steven Spielberg ... producer

Music by 

John Williams

Cinematography by 

Allen Daviau

Film Editing by 

Michael Kahn

Casting By 

Maggie Cartier

Production Design by 

Norman Reynolds

Art Direction by 

Charles Bishop ... supervising art director
Fred Hole ... (as Frederick Hole)
Rick Carter ... (uncredited)

Set Decoration by 

Harry Cordwell
Michael Ford ... (as Michael D. Ford)

Costume Design by 

Bob Ringwood

Makeup Department 

Lynda Armstrong ... makeup artist
Paul Engelen ... key makeup artist
Betty Glasow ... hair stylist
Vera Mitchell ... hair styles supervisor
Daniel Parker ... makeup artist
Lisa Tomblin ... hair stylist (uncredited)
Paquita Trench ... assistant hair stylist (uncredited) / assistant makeup artist (uncredited)

Production Management 

Diego Gómez Sempere ... production manager: Spain (as Diego Gomez Sempere)
Shen Jian Hua ... production manager: Shanghai Film Studios
Ted Morley ... production manager
Terry Needham ... unit manager: Spain
Arthur F. Repola ... post-production supervisor (as Arthur Repola)
Paul Tivers ... unit production manager: China

Second Unit Director or Assistant Director 

Roy Button ... second assistant director
Javier Chinchilla ... first assistant director: Spain
Juan Estelrich Jr. ... third assistant director: Spain (as Juan Estelrich)
Steve Harding ... first assistant director: second unit
Patrick Kinney ... second assistant director
Tim Lewis ... third assistant director: UK
Frank Marshall ... second unit director
Kieron Phipps ... second assistant director: UK
Ken Shane ... third assistant director
David Tomblin ... assistant director
Ignacio Vallejo-Nájera ... third assistant director: Spain
Manuel L. Cañizares ... third assistant director (uncredited)
Asad Qureshi ... additional second assistant director (uncredited)

Art Department 

Ted Ambrose ... draughtsman
Robert Betts ... stand-by painter
Brian Bishop ... scenic artist
Gavin Bocquet ... assistant art director
Laurence Burns ... stand-by carpenter: second unit (as Lawrence Burns)
Sharon Cartwright ... assistant set decorator: UK
Miguel Chang ... assistant art director: Spain
Peter Childs ... chief draughtsman: UK
Bill J. Coggon ... stand-by propman: second unit
Norman Dorme ... supervising art director: Spain
Belinda Edwards ... production buyer
Maurice Fowler ... supervising art director: China
George Gibbons ... stand-by stagehand
Ian Giladjian ... production buyer
Huang Qia Gui ... art director: Shanghai Film Studios
Peter Hancock ... supervising property master
David Jonas ... production illustrator
Jim Kerr ... stand-by carpenter
John King ... assistant art director: Spain
Geoff Kingsley ... construction manager: China unit
Philip McDonald ... property master: China unit
Jonathan McKinstry ... draughtsman
Dave Middleton ... construction buyer: UK
Dave Midson ... supervising dressing prop: Spain (as David Midson)
Zhu Jin Ming ... construction manager: China unit
Jim Morahan ... draughtsman
Mickey Pugh ... supervising stand-by props
Cliff Robinson ... assistant art director
He Jiu Shen ... prop buyer: Shanghai Film Studios
Ray Staples ... stand-by plasterer
Ed Verreaux ... production illustrator
Bill Welch ... supervising construction manager
Lin Long Xing ... property master: Shanghai Film Studios
Andrew Ackland-Snow ... draughtsman (uncredited)
John Alvin ... poster artist (uncredited)
Michael Boone ... draughtsman (uncredited)
Paul Duff ... chargehand carpenter (uncredited)
Martin Duffy ... supervising carpenter (uncredited)
Thomas W. Lay Jr. ... conceptual artist (uncredited)
Gwendolyn Margetson ... art department assistant (uncredited)
Tony Marks ... carpenter (uncredited)
Brian Neighbour ... supervising carpenter (uncredited)
David Russell ... conceptual illustrator (uncredited)
Adrian Start ... supervising painter (uncredited)
Tadeo Villalba hijo ... assistant property master (uncredited)

Sound Department 

Kevin Bartnof ... foley artist
John Boyd ... sound re-recording mixer
Alan Bromberg ... foley editor (as Allan Bromberg)
Charles L. Campbell ... supervising sound editor
Larry Carow ... sound editor
Colin Charles ... sound mixer
Lucy Coldsnow-Smith ... sound editor (as Lucy Coldsnow)
Shep Dawe ... sound maintenance
Tony Dawe ... production sound mixer
Don Digirolamo ... sound re-recording mixer
Louis L. Edemann ... supervising sound editor (as Lou Edemann)
Leonard T. Geschke ... foley editor (as Leonard Geschke)
James J. Isaacs ... sound editor (as Jim Isaacs)
Robert Knudson ... sound re-recording mixer
Bobbe Kurtz ... adr editor
Chuck Neely ... sound editor
Mel Neiman ... processed sound effects
Alan L. Nineberg ... adr editor
Dan O'Connell ... foley artist
John Pitt ... sound maintenance
Wu Guo Qiang ... sound engineer: Shanghai Film Studios
John Samworth ... boom operator
Larry Singer ... supervising adr editor
Roger Sword ... sound editor
Gary Weir ... boom operator
James Ashwill ... foley mixer (uncredited)
Samuel C. Crutcher ... sound effects editor (uncredited)
George R. Groves Jr. ... sound re-recording mixer (uncredited)
Nils C. Jensen ... sound editor (uncredited)
Lionel Strutt ... adr mixer (uncredited)
Bill Wilner ... assistant adr editor (uncredited)

Special Effects by 

Trevor Neighbour ... senior effects technician
Antonio Parra ... special effects chief: Spain
David H. Watkins ... senior effects supervisor / special effects supervisor: pyrotechnician
Kit West ... special effects supervisor
Yves De Bono ... senior technician (uncredited)
Peter Fern ... special effects technician (uncredited)
Jim Machin ... model maker (uncredited)
Nigel Nixon ... special effects model maker (uncredited)
María Luisa Pino ... special effects/makeup assistant (uncredited)
Alan Poole ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Peter Aston ... model airplane supervisor
John Ellis ... additional optical effects: ILM
Ye Mao Gen ... special effects senior technician: Shanghai Film Studios
Dennis Muren ... additional optical effects
Michael Pangrazio ... additional optical effects
Wang Yong Qiu ... special effects technician: Shanghai Film Studios
Craig Barron ... matte photography supervisor (uncredited)
Steve Gawley ... model maker (uncredited)
Ned Gorman ... visual effects manager (uncredited)
Paul Huston ... matte modelmaker (uncredited)

Stunts 

Vic Armstrong ... stunt coordinator
Dickey Beer ... stunts
Michael Dubrant ... stunt double
Nick Gillard ... stunts
Keith Harvey ... stunt double
Wendy Leech ... stunts
Wayne Michaels ... stunts (as Wayne David Michaels)
Vic Armstrong ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

David Appleby ... camera grip
Peter Bloor ... gaffer
Barry Brown ... camera operator
James Devis ... director of photography: second unit (as Jimmy Devis)
Frank Elliott ... focus puller: second unit, Spain
Ian Foster ... clapper loader
John Foster ... clapper loader: second unit, Spain
Mike Frift ... camera operator: second unit
Trevor Jones ... stand-by grip: second unit
Colin Manning ... camera grip
John Maskall ... camera operator: China and UK second unit
Roger McDonald ... camera focus puller
Ray Meehan ... best boy
Simon Mills ... clapper loader: second unit
Xue Fu Ming ... gaffer: Shanghai Film Studios
Frederick Mitchell ... stand-by grip: second unit
Reggie Newkirk ... first assistant camera
Eamonn O'Keeffe ... camera focus puller
Brian Osborne ... grip: second unit, China/UK (as Brian Osborn)
Chris Pinnock ... focus puller: second unit, China/UK
Mike Roberts ... camera operator
Martin Beek ... specialist camera devices (uncredited)
Kevin Fraser ... crane grip (uncredited)
Peter Hodgson ... video assist operator (uncredited)
Billy Merrell ... electrician (uncredited)

Casting Department 

Corinne Cartier ... casting assistant: UK
Jane Feinberg ... casting: USA
Mike Fenton ... casting: USA
Francisco García ... crowd casting: Spain
Yuriko Matsubara ... casting: Japan
Ningqi Song ... casting: Shanghai Film Studios
Judy Taylor ... casting: USA
Daxing Zhang ... extra casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Ken Crouch ... wardrobe master (as Kenneth Crouch)
Zhang Ju Fang ... wardrobe mistress: Shanghai Film Studios
Andrés Fernández ... wardrobe assistant: Spain
Agustine Jiménez del Campo ... wardrobe assistant: Spain
Colette Koo ... wardrobe assistant: China
Patrick Wheatley ... wardrobe supervisor
Zhu Pei Zen ... hairdresser: Shanghai Film Studios

Editorial Department 

Craig Bassett ... associate editor
Donah Bassett ... negative cutter
Martin Cohen ... associate editor
Dan Farrell ... assistant editor (as Danny Farrell)
Brad Goodman ... post-production assistant (as Bradley Goodman)
Nick Moore ... assistant editor
Robert Raring ... color timer
Andrew Silver ... assistant editor
Melissa Tynan-Lagorio ... post-production coordinator
Colin Wilson ... associate editor

Music Department 

Elin Carlson ... chorus
Shawn Murphy ... score mixer
James Rainbird ... musician
Meyer Rubin ... music contractor
Herbert W. Spencer ... orchestrator (as Herbert Spencer)
Janine Wagner ... choral conductor
Kenneth Wannberg ... music editor
Tom Boyd ... musician: oboe soloist (uncredited)
James Thatcher ... musician: french horn (uncredited)

Transportation Department 

Brian Hathaway ... transportation coordinator
Mark White ... transportation
Joel Marrow ... transportation coordinator (uncredited)

Other crew 

Margaret Adams ... production coordinator
Jin Zhi Bai ... propman: Shanghai Film Studios
Kate Barker ... assistant: Ms. Kennedy, USA
Kevin Berman ... location security
Ren Yi Biao ... accountant: Shanghai Film Studios
Irena Butcher ... location accountant: China unit
Marianne Campbell ... secretary to Mr. Spielberg
Ignacio Castellví ... interpreter: Spain
Sonia Chang ... interpreter: Spain
Mishka Chen ... production associate
Nikki Clapp ... script supervisor
Murray Close ... unit stillman
Bill J. Coggon ... second unit stand-by propman
Phil Cunningham ... production interpreter: China unit
Tom Danaher ... aerial unit chief zero pilot
Yves De Bono ... senior effects technician
Larry Ely ... location security
José Luis Escolar ... location manager: Spain
John Evetts ... aerial unit chief engineer
Val Farmer ... assistant production accountant
Ren Ya Fei ... china film co-production liaison: China unit
Carlos Fernández ... interpreter: Spain
Gerald Fitzsimon ... location accountant: Spain
Antony Ford ... production assistant (as Anthony Ford)
Paul Frift ... location manager: China unit
Shane Fry ... stand-in: Jim
Antonio García ... accountant: Spain
Martin Gates ... dialogue coach
Bibiana Gonzalez-Gordon ... publicity assistant: Spain
James Good ... aerial unit coordinator
James Graham ... production associate
Mark Hanna ... aerial unit mustang pilot
Ray Hanna ... aerial unit chief mustang pilot
Barbara Harley ... assistant: Ms. Kennedy: UK
Jeff Hawke ... aerial unit coordinator
José María Henry ... interpreter: Spain
Lil Heyman ... production assistant
Sharon Jiang ... production interpreter: China unit
Yuan Miao Jun ... interpreter: Shanghai Film Studios
Adam King ... stand-in: Jim
Kiji Kusuhara ... Japanese interpreter: Spain
Sun Li ... production interpreter: China unit
Eve Mavrakis ... production interpreter: China unit
Margarita McDermott ... production coordinator: Spain
Roy Merchant ... stand-in: Jim
Trilby Norton ... production coordinator: Spain
Annie Penn ... script supervisor: second unit (as Anne Wotton)
Hoof Proudfoot ... aerial unit mustang pilot
Ma Qiang ... china film co-production liaison: China unit
Bonne Radford ... production controller
Mary T. Radford ... assistant: Mr. Marshall
Jennie Raglan ... production coordinator
Glynis Robertson ... assistant: Mr. Kenny
David Saldana ... interpreter: Spain
Shi Li Sha ... production assistant: Shanghai Film Studios
Paul Shersby ... location manager: UK
Michael Shevloff ... production assistant
Robin Skelton ... secretary: Mr. Marshall
Mike Smith ... supervising production accountant
Ann Tasker ... unit publicist
Samantha Thomas ... production assistant
Janet Yang ... project consultant: China unit
Shen Ye ... location manager: Shanghai Film Studios
Ann Yen ... production interpreter: China unit
Ge Wen Yong ... propman: Shanghai Film Studios
Mark Albela ... production runner (uncredited)
Robert C. Campion ... assistant accountant (uncredited)
Robin Demetriou ... catering supervisor (uncredited)
Sarah Teboul ... assistant location accountant (uncredited)
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page