Edit
The Dead (1987) Poster

(1987)

Full Cast & Crew

Directed by 

John Huston

Writing Credits (in alphabetical order)  

Tony Huston
James Joyce ... (story "Dubliners")

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
Helena Carroll ...
Cathleen Delany ...
Ingrid Craigie ...
Rachael Dowling ...
Marie Kean ...
Frank Patterson ...
Maria McDermottroe ...
Sean McClory ...
Mr. Grace
...
Miss Furlong (as Katherine O'Toole)
Maria Hayden ...
Miss O'Callaghan
Bairbre Dowling ...
Miss Higgins
Lyda Anderson ...
...
Mr. Bergin
Cormac O'Herlihy ...
Mr. Kerrigan
Paul Grant ...
Mr. Duffy
Paul Carroll ...
Young Gentleman
Patrick Gallagher ...
Mr. Egan
Dara Clarke ...
Brendan Dillon ...
Cabman
Redmond Gleeson ...
Nightporter
Rest of cast listed alphabetically:
Amanda Baird ...
Young Lady (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

William J. Quigley ... executive producer
Wieland Schulz-Keil ... producer
Chris Sievernich ... producer

Music by 

Alex North

Cinematography by 

Fred Murphy

Film Editing by 

Roberto Silvi

Casting By 

Nuala Moiselle

Production Design by 

Stephen B. Grimes ... (as Stephen Grimes)
J. Dennis Washington ... (as Dennis Washington)

Set Decoration by 

Josie MacAvin

Costume Design by 

Dorothy Jeakins

Makeup Department 

Fern Buchner ... makeup designer
Anthony Cortino ... hair designer
Louise Dowling ... hair stylist
Anne Dunne ... hair stylist: second unit
Keis Maes ... makeup artist
Christopher Shihar ... hair stylist

Production Management 

Tom Shaw ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Gay Brabazon ... second assistant director: second unit
John 'Joe' Brooks ... second assistant director
Seamus Byrne ... first assistant director: second unit
John Halpin ... trainee assistant director: second unit
Hugh Linehan ... trainee assistant director: second unit
Rosemary Morton ... trainee assistant director: second unit
Tom Shaw ... first assistant director

Art Department 

Tommy Bassett ... construction manager: second unit
Maurice G. Beaudoin ... laborer
Robert A. Blackburn ... carpenter foreman
Robert Calvert ... property maker
Richard Cramer ... carpenter
Paddy Dunne ... painter
Cos Egan ... props: second unit
Lee E. Ewing Jr. ... property maker
Candy Flanagin ... construction coordinator
Scott Hall ... set painter
Jaymes Hinkle ... scenic sign painter
Joseph E. Hubbard ... assistant art director (as Joe Hubbard)
Phil Hurst ... property assistant
Philip C. Hurst ... greensman
George Joyce ... carpenter: second unit
Robert Kramer ... plasterer
Sam Mendoza ... property maker
Wayne Moseley ... propmaker foreman
Sunny Mulligan ... property buyer: second unit
Barbara Murphy ... key set painter
William Powley ... paint foreman
Clayton Reynolds ... property maker
Roberto Ruiz ... laborer
Bobby Scott ... painter
Alex Scutti Jr. ... plaster foreman (as Alexander Scotti III)
Tom Shaw Jr. ... property master
Edward Terry ... carpenter
Robert Winiger ... carpenter

Sound Department 

John Asman ... sound re-recording mixer
Gregg Barbanell ... foley artist
Chuck Blecka ... assistant sound editor
Margaret Duke ... sound: documentary crew
Robert W. Glass Jr. ... sound re-recording mixer
Marvin I. Kosberg ... sound editor / supervising sound editor
Walt Martin ... sound: documentary crew
James E. Nownes ... sound editor
Anthony Palk ... foley editor
Ken S. Polk ... sound re-recording mixer
Bill Randall ... second boom operator (as Bill Randall Jr.)
William Randall ... sound mixer (as Bill Randall)
Don Sanders ... sound: documentary crew
David Stafford ... first boom operator

Special Effects by 

Candy Flanagin ... special effects
Maurice Foley ... special effects supervisor: second unit
Robert Calvert ... special effects (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Alan Butler ... clapper loader: second unit
Grant Cameron ... assistant camera: Ireland
Louis Conroy ... gaffer: second unit
Paddy Corcoran ... rigger: second unit
Michael Coulter ... camera operator: Ireland
Stuart E. Cropley ... electrician
Noel Cullen ... electrician: second unit
David Dubois ... best boy / electrician
Fran├žois Duhamel ... still photographer
Brad Edmiston ... first assistant camera
Todd Griffith ... best boy grip
Derek Hate ... generator operator
Rick Herres ... grip
Pascal Jones ... rigger: second unit
Ian Kincaid ... gaffer
Kim Kono ... electrician
Bill Levins ... electrician: second unit
Walt Martin ... camera operator: documentary crew
John Murphy ... camera grip: second unit
Randy Nolen ... camera operator
Paul Prince ... second assistant camera
Lisa Rinzler ... camera operator: documentary crew
Philip Sloan ... key grip
Des Whelan ... focus puller: second unit

Casting Department 

Peggy Weber ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Jennifer Butler ... costumer: women
Delbert Grant ... costumes: in-house
Marilyn Matthews ... ladies' costumer
John McDonald ... costumer: men
Jennifer L. Parsons ... costume supervisor
Maeve Paterson ... wardrobe mistress
Robert Pecina ... costumer: men
Nava R. Sadan ... costumes: in-house

Editorial Department 

Ray Morfino ... color timer

Music Department 

Richard Bronskill ... orchestrator
Leonard A. Engel ... music recording engineer (as Len Engel)
Ann Stockton ... musician: solo harp
Dan Wallin ... score mixer
Kenneth Wannberg ... music engineer

Transportation Department 

Ronnie Baker ... transportation coordinator
Robert D. Benton ... driver
Tom Brodie ... construction driver: second unit
Colin Duffin ... unit driver

Other crew 

Nestor Alban ... head tailor
Sheila Barr ... publicist
Joan Bennett ... production secretary
Mary Carroll ... production secretary
Vicky Dennison ... cutter-fitter: ladies
Bruce Feldman ... publicist
Ciara J. Fenton ... film accountant
Judy Flanagan ... craft service
Tzetzi Ganev ... cutter-fitter: ladies
Paul Gleason ... choreographer
Karen Golden ... script supervisor
Clive Hart ... literary advisor: James Joyce estate
Kathy Knapton ... assistant accountant
Marilyn La Salandra ... assistant: Mr. Huston
Ben Levy ... publicist
Niall McQuillan ... film accountant
Paul Myler ... film accountant: second unit
Eily O'Grady ... piano coach
Ann Shaw ... production coordinator
Molly Shaw ... office assistant
Lilyan Sievernich ... director: documentary crew
Garrison Singer ... production accountant
Ian Abercrombie ... adr loop group (uncredited)
Melissa J.L. Smith ... director of studio operations (uncredited) / sales and marketing coordinator (uncredited) / sales department: original staff (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page