Edit
Cold Steel (1987) Poster

(1987)

Full Cast & Crew

Directed by 

Dorothy Ann Puzo

Writing Credits (in alphabetical order)  

Lisa M. Hansen ... (story)
Dorothy Ann Puzo ... (story)
Moe Quigley
Michael Sonye ... (screenplay)
Michael Sonye ... (story)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
Johnny Modine
...
...
Isaac 'Iceman'
...
Cookie
...
Dorian Michael 'Mick' Duran
Eddie Egan ...
Lt. Hill
...
Rashid
...
Anna Modine
...
Fishman
William Lanteau ...
Sam Modine
...
Wanda
Jesse Aragon ...
Gang Leader
...
Sgt. Yancy
Robert Cervi ...
Tatoo
...
Gang Girl
...
Spooky
Nick Savage ...
T-Bone
James Scally ...
O'Reilly
Jack Shea ...
Spread 'Em
...
Eddie
John Wheeler ...
Mahoney
...
Other Cop
Peter DeAnello ...
Tito
Aki ...
Sushi Chef
Gary Littlejohn ...
Man in Wheelchair
Albert Eaton ...
Sheriff #1 (sic)
G. Sisneros ...
Sheriff #2 (sic)
Erik D. Allen ...
Medic
J. Grandos ...
Ambulance Attendant
A. Exquivel ...
Ambulance Driver
S. Dilley ...
Emergency Technician
Jeff Shiffman ...
Father at Accident Site
...
Child at Accident Site
Jordan Hertzberg ...
Child at Accident Site
Harry Terzian ...
Ticket Booth Worker
Cazz Shepard ...
Ticket Booth Worker
Ray Bickel ...
Ticket Booth Worker
Carol Rees ...
Snack Stand Worker
Rest of cast listed alphabetically:
...
Waitress (uncredited)
...
Bar patron (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Peter Combs ... associate producer
Lisa M. Hansen ... producer
Paul Hertzberg ... executive producer

Music by 

David A. Jackson

Cinematography by 

Thomas F. Denove

Film Editing by 

David Bartlett

Casting By 

Barbara Claman
Margie Clark

Art Direction by 

Maxine Shepard

Set Decoration by 

Scott Ambrose

Costume Design by 

Dorothy Amos

Makeup Department 

Emilio M. Gonzales ... special makeup effects artist
Kathleen M. Hagan ... key makeup artist (as Kathleen Hagan)
Cheryl Markowitz ... assistant hair stylist

Production Management 

David Bartlett ... post-production supervisor
Neil Lundell ... executive in charge of production (as Neil C. Lundell)
Miriam L. Preissel ... unit production manager (as Miriam Preissel)
Shi Sun ... unit production manager
L. Scott Zorn ... unit production manager: second unit

Second Unit Director or Assistant Director 

Jason Clark ... second assistant director: second unit
Richard Kanter ... first assistant director
Thomas A. Keith ... second assistant director: second unit
Richard Oswald ... second assistant director
Jeff Shiffman ... second second assistant director (as Jeffrey Shiffman)
John Stewart ... second unit director (as John Michael Stewart)
John R. Woodward ... first assistant director: second unit

Art Department 

Donald Berry ... art production assistant / lead man
Will Combs ... storyboard artist
Tony DiSalvo ... assistant property master (as Anthony DiSalvo)
David Elton ... property master
Daniel Reed Gaines ... art production assistant
Clark Hunter ... construction coordinator
Teri Parker ... assistant art director
Tom Tuba ... props assistant

Sound Department 

Ara Ashjian ... sound recordist
David Bartlett ... post-production supervising sound editor / sound editor
Ron Bartlett ... foley supervisor
Kenneth R. Burton ... sound recordist (as Ken Burton)
Gregory Cheever ... sound recordist
Midge Costin ... sound editor
Jessica Gallavan ... adr editor
Albert Gasser ... sound editor
Sarah Goldsmith ... assistant sound editor
Jeffrey J. Haboush ... re-recording mixer
Julie Hall ... sound editor
Matthew Harrison ... sound editor
Holly Huckins ... sound editor
Robert Janiger ... sound mixer (as Rob Janiger)
Warren Kleiman ... adr mixer
Tracy Livingston ... apprentice sound editor
Rhonda Munzinger ... assistant sound editor
Gilberto Costa Nunes ... sound editor
Greg P. Russell ... re-recording mixer
Jackson Schwartz ... foley mixer
George W. Scott ... boom operator (as George Scott)
R.D. Stanton Jr. ... assistant sound editor
Robert Steindler ... assistant adr editor
Jeffery Stephens ... assistant sound editor (as Jeff Stephens)
Jim Suhy ... assistant sound editor (as James Suhy)
Gerald B. Wolfe ... sound mixer: second unit

Special Effects by 

Kevin McCarthy ... pyrotechnic effects (as Kevin Francis 'Boomer' McCarthy) / special effects coordinator (as Kevin Francis 'Boomer' McCarthy)
Sandra McCarthy ... pyrotechnic effects / special effects

Stunts 

Ray Bickel ... stunts
Bob Bragg ... stunts
Bob Brown ... stunts (as Robert Brown)
Spencer Clarke ... stunts
Bill Erickson ... stunt driver / stunts (as William Erickson)
Marian Green ... stunts (as Miriam Green)
Dick Hancock ... stunts
Peter Horak ... stunts (as Peter Horack)
Gary Littlejohn ... stunts
Salomon I. Marx ... stunts (as Salomon Marx)
Janet Lee Orcutt ... stunts (as Janet Otcutt)
Diane Peterson ... stunts
Bernie Pock ... stunts (as Bernhard Pock)
Carol Rees ... stunts
Lori Lynn Ross ... stunts (as Lori Ross)
Cazz Shepard ... stunts
Paul E. Short ... stunts (as Paul Short)
John Stewart ... stunt coordinator: second unit (as John Michael Stewart) / stunts (as John Michael Stewart)
Harry Terzian ... stunts
John Woodward ... stunts (as John Woodward)
John R. Woodward ... stunts
Tara Summers ... stunt double: Sharon Stone (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Patric J. Abaravich ... gaffer: second unit
William Boatman ... first assistant camera (as Bill Boatman)
Aaron Caughran ... second assistant camera: second unit
Gary Dagg ... key grip: second unit
David W. Donoho ... key grip (as Dave Donoho)
David E. Elkins ... second assistant camera: second unit
Rob Forrest ... best boy grip (as Robert Forrest)
Tom Fraser ... director of photography: second unit
Dana Gonzales ... additional first assistant camera: second unit
Rick Hamilton ... electrician
Gene Hara ... grip
Bradley E. Hatton ... company grip (as Bradley Hatton)
Geraldine Hudaka ... first assistant camera: second unit
Matthew Livingston ... best boy grip: second unit / best boy
John Luker ... gaffer (as John C. Luker II)
Christopher Lyons ... grip: second unit (as Chris Lyons)
Damon Marcellino ... best boy electric: second unit
Philippe Meyer ... grip
Anthony G. Nakonechnyj ... electrician (as Tony Nakonechnyj)
Robert Neville ... electrician (as Robert S. Neville)
Marty Ollstein ... camera operator: second unit
Marie Pedersen ... second assistant camera: second unit (as Marie Pederson)
David Peters ... second assistant camera: second unit
Steve Reinhardt ... electrician
Andy Rosen ... still photographer
Jamie Rosenberg ... second assistant camera
Rohn Schmidt ... electrician (as Ronn Schmidt)
Irene Schonwit ... first assistant camera: second unit
Stephen Sharp ... best boy electric (as Steve Sharp)
Chet Spinney ... first assistant camera: second unit
Ted T.E. Tunney ... grip: second unit (as Ted Tunney)
Howard Wexler ... camera operator: second unit

Casting Department 

Jacov Bresler ... extras casting
Annelise Collins ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Lori DeLapp ... wardrobe assistant (as Lori McClellen)
Kim Myer ... wardrobe assistant (as Kim McClellen)

Editorial Department 

Matthew Harrison ... assistant editor
Rhonda Munzinger ... assistant editor
Marcy Stoeven ... assistant editor (as Marcy Soeven)
Elizabeth Weaver ... associate editor

Location Management 

Jason Clark ... location manager / location manager: second unit
Spencer Clarke ... location manager
Whitney R. Hunter ... location manager (as Whitney Hunter)

Music Department 

Jon Koslowsky ... music editor
James Saad ... composer: additional music / music mixer engineer

Transportation Department 

Bradley Bornstein ... driver: second unit
Bob Burkhart ... transportation coordinator
Ken Day ... driver: insert car
Eugene Farrington ... driver: honeywagon
Don Hannah ... driver: honeywagon
Jeff Hubacek ... driver
Bill Jenkins ... transportation co-captain
Steve Kline ... driver: second unit
Tony Medrano ... transportation coordinator
Michael William Shaules ... driver: second unit (as Michael Shaules)
Larry Smith ... transportation captain / transportation coordinator: second unit
Dave Walden Jr. ... driver: honeywagon (as David Walden Jr.)
David Watterson ... driver: insert car
Jesse White ... driver

Other crew 

Jules Berlin ... insurance
John Booth ... production assistant
Michael Broidy ... unit publicist
Greg Bryant ... caterer
Ray Castillo ... production assistant
Betty Davidson ... craft service
Dennis Davidson ... unit publicist
Jack Davidson ... craft service
Anthony Di Salvo ... production assistant (as Anthony D. Salvo)
Teresa Dokey ... assistant to producers
Andy Flaster ... production assistant
Jennifer Zolten Freed ... production accountant (as Jennifer Zolten)
Hala Gabriel ... assistant accountant
M.K. Gleason ... production accountant
Matthew G. Gordy ... production assistant: second unit (as Matt Gordy)
Rick Hamilton ... production assistant
David Hirschman ... production assistant
Jeff Hubacek ... mechanic
Tony Ip ... title designer
David A. Jackson ... legal consultant
Shauna Shapiro Jackson ... legal consultant (as Shauna M. Shapiro)
Harold Jenkins ... mechanic (as Harold D. Jenkins)
Wally Kurth ... craft service: second unit
Lori Lamb ... script supervisor (as Dori Lamb)
Jesse Long ... script supervisor: second unit
Roger S. Mack ... production assistant (as Roger Mack)
Mike McVerry ... production assistant
Ralph Merzbach ... production assistant
Warren Oliver ... production assistant (as Warren S. Oliver)
Robyn Rhodes ... production secretary
Robert G. Sattler ... insurance
Bret Scribner ... additional gun effects
Mark S. Thomas ... script supervisor (as Mark Thomas)
Julie Umphries ... insurance
Dustin Wagenbach ... production assistant: second unit
Joe Pete Wilson ... additional gun effects
L. Scott Zorn ... production coordinator
Peter Jackson ... production assistant (uncredited)
Tara Summers ... stand-in (uncredited)

Thanks 

Steve Hively ... thanks
Lew Horwitz ... thanks (as Lewis Horwitz)
Sari Smith ... thanks
Art Stribley ... thanks
Ilene Weaver ... thanks
Robin Williams ... thanks
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page