Edit
Trick or Treat (1986) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Charles Martin Smith

Writing Credits  

Rhet Topham ... (story)
 
Michael S. Murphey ... (screenplay) and
Joel Soisson ... (screenplay) and
Rhet Topham ... (screenplay)
 
Glen Morgan ... (uncredited)
James Wong ... (uncredited)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
Tony Fields ...
Lisa Orgolini ...
...
Elaine Joyce ...
Glen Morgan ...
...
...
Elise Richards ...
Richard Pachorek ...
Clare Nono ...
...
Larry Sprinkle ...
...
...
...
Goon #1 (as Denny Pierce)
Ray Shaffer ...
Goon #2
Brad Thomas ...
Goon #3
...
Graham Smith ...
Kevin Yagher ...
Lead Guitarist (as Kevin Yahger)
Amy Bertolette ...
Leroy Sweet ...
Cop #1
Barry Bell ...
Cop #2
...
Cop #3
James D. Nelson ...
...
(voice)
Create a character page for: ?

Produced by 

Michael S. Murphey ... producer
Joel Soisson ... producer
Scott White ... associate producer

Music by 

Christopher Young

Cinematography by 

Robert Elswit ... director of photography

Film Editing by 

Jane Schwartz Jaffe

Casting By 

Paul Bengston
David Cohn

Production Design by 

Curtis A. Schnell ... (as Curt Schnell)

Art Direction by 

Colin D. Irwin

Set Decoration by 

Douglas A. Mowat ... (as Doug Mowat)

Costume Design by 

Jill M. Ohanneson ... (as Jill Ohanneson)

Makeup Department 

Everett Burrell ... special makeup assistant
Rudolph Eavy III ... assistant makeup artist (as Rudolph Eavey)
Alec Gillis ... special makeup assistant
Chris Goehe ... special makeup assistant
Michelle Johnson ... assistant hair stylist
David Kindlon ... special makeup assistant
Daniel Marc ... key hair stylist / key makeup artist
Ralph Miller III ... special makeup assistant (as Ralph Miller)
Brian Penikas ... special makeup assistant
Kevin Yagher ... special makeup effects creator
Mitchell S. Benson ... special makeup effects (uncredited)

Production Management 

Scott White ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Benita Allen ... second assistant director (as Benita Ann Allen)
Ken Hudson ... third assistant director
Matia Karrell ... first assistant director
Joel Soisson ... second unit director

Art Department 

Sue Carol Caton ... swing gang
Steve Davis ... swing gang (as Stephen Davis)
Joe Fiacco ... assistant property master
Charlie Guin ... swing gang
Tom Jones Jr. ... construction foreman (as Tom Jones)
Suzanne Lapick ... property master
Bret Nelson ... swing gang
Steve Powers ... assistant property master
Jeffrey Schlatter ... set construction coordinator (as Jeff Schlatter)
Harold Shelton ... swing gang
Brian Stultz ... scenic painter
John Teitloff ... set dresser
Marsha Terry ... swing gang
Thomas Michael Ryan ... propmaker (uncredited)

Sound Department 

Bob Bradford ... back-masking mixer
Sarah Brady ... post-production sound: JFA, Inc.
Roberta Doheny ... post-production sound: JFA, Inc.
Maria Domingo ... post-production sound: JFA, Inc.
Wayne Heitman ... sound re-recording mixer
Matthew Iadarola ... sound re-recording mixer
Adriane Kasper ... post-production sound: JFA, Inc.
Ted Kosiusko ... post-production sound: JFA, Inc. (as Ted Kosciusko)
Tom McCormick ... optical sound transfer
Matthew McFadden ... boom operator (as Matthew John McFadden)
Lars Nelson ... post-production sound: JFA, Inc.
Jeffrey L. Sandler ... post-production sound: JFA, Inc. (as Jeff Sandler)
Greg Steele ... sound recordist (as Gregory Steele)
Robert Waxman ... post-production sound: JFA, Inc. (as Bob Waxman)
Ed White ... production sound mixer
Asher Yates ... post-production sound: JFA, Inc.
Matthew Iadarola ... sound effects (uncredited)

Special Effects by 

Jeff Frink ... mechanical effects crew
Randy Kenan ... mechanical effects crew
Thomas Love ... mechanical effects crew (as Tom Love)
Larry Roberts ... mechanical effects crew
Steve Wolke ... mechanical effects coordinator
Yancy Calzada ... effects: possessed speakers (uncredited)
Regina McLeod ... creature crew (uncredited)

Visual Effects by 

James Belohovek ... speaker transformation assistant: Doug Beswick Productions, Inc. (as Jim Belohovek)
Jeff Burks ... titles and opticals: Van der Veer Photo Effects (as Jeffrey Burks)
Yancy Calzada ... speaker transformation assistant: Doug Beswick Productions, Inc.
Tony Gardner ... speaker transformation assistant: Doug Beswick Productions, Inc.
Richard Malzahn ... optical effects creator
Margaret Prentice ... speaker transformation assistant: Doug Beswick Productions, Inc. (as Margaret Beserra)
Dick Ramirez ... titles and opticals: Van der Veer Photo Effects
David S. Williams Jr. ... optical effects creator
Doug Beswick ... speaker transformation effects: Doug Beswick Productions, Inc. (uncredited)

Stunts 

Rick Barker ... stunts
Dan Bradley ... stunt coordinator / stunts
C.J. McBeth Cook ... stunts
Scott Alan Cook ... stunts
Tammy Lyn Cooper ... stunts
John Copeman ... stunts
Jamie Dudley ... stunts
Glory Fioramonti ... stunts (as Gloria Fioramonti)
Ron Moncovich ... stunts (as Ron Mowcovich)
Deborah A. Nolan ... stunts
Denney Pierce ... stunts (as Danny Pierce)
Larry Roberts ... stunts
Don Schisler ... stunts (as Donald Schisler)
Ray Shaffer ... stunts
Debra Shuckman ... stunts (as Debra Schuckman)
James Wiggins ... stunts (as Jim Wiggins)
John Copeman ... utility stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Michael Bolner ... gaffer: second unit (as Michael T. Bolner)
Malcolm Bryce ... electrician
Scott Buttfield ... lighting gaffer
Phillip V. Caruso ... still photographer
Marguerita Chiacentone ... electrician
Peter Lyons Collister ... additional photographer
James M. Cox ... electrician (as Jim Cox)
Stephen Crawford ... lighting gaffer (as Steve Crawford)
Tony DeVito ... electrician
Paul Elliott ... director of photography: second unit
Curtis Estes ... grip
Sherman Garner ... electrician
Alan Gitlin ... grip: second unit
R. Michael Givens ... first assistant camera: second unit (as Michael Givens)
Bradley E. Hatton ... key grip: second unit (as Bradley Hatton)
Kim Heath ... grip (as Kim 'Punky' Heath)
Paul Iski ... grip best boy
Juliette King ... second assistant camera: second unit
Brett Laumann ... electrician
Gregory Lundsgaard ... steadicam operator (as Greg Lundsgaard)
Mykle Mariette ... grip
Casey Nelson ... electrical best boy
William Duney Paul ... key grip (as William 'Bear' Duney Paul)
Marie Pedersen ... second assistant camera
Krishna Rao ... first assistant camera (as Kris Rao)
David Riley ... first assistant camera: second unit
Don Roseboro ... grip
Joe Rowan ... electrical best boy
Tommy Ray Sullivan ... electrician (as Tommy Sullivan)
Frank Waldeck ... camera systems: Joe Dunton Cameras Limited
Russel Wesney ... grip
Jim Wiggins ... electrician
Kevin Winegar ... grip: second unit

Casting Department 

Barbara Harris ... voice casting
Pamela Sparks ... casting associate (as Pam Sparks)
Craig Fincannon ... extras casting (uncredited) / location casting (uncredited)
Mark Fincannon ... location casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Robin Burton ... assistant costume designer (as Robin Lewis Burton)
Francine Decoursey ... assistant set costumer (as Francine Decoursey-Smith)
Dianne Fennell ... seamstress
Ronald Leamon ... set costumer (as Ron Leamon)
Harold O'Neal ... assistant costumer: Los Angeles
Daniel Sherrill ... assistant costumer: Los Angeles

Editorial Department 

Norman Buckley ... first assistant editor
Margaret Goodspeed ... apprentice editor: Los Angeles
Dean Holder ... apprentice editor: North Carolina

Music Department 

Sylvie Bourin ... assistant music supervisor: Music Advisory Group
Fastway ... composer: original music / performer: original music
Richard Luckey ... music editor: Music Design Group
Roy Prendergast ... music editor: Music Design Group
Stephen E. Smith ... music executive producer
Jeff Vaughn ... score engineer
Paul Francis Witt ... score conductor

Transportation Department 

Daniel Bruce Cameron ... driver
Tammy Lyn Cooper ... driver (as Tammy Cooper)
Dennis Dail ... driver
Anthony Forester ... transportation coordinator (as Anthony 'Bubba' Forester)
Gregory Holden ... driver
Judy Knight ... driver
Thomas Lovett ... driver (as Tom Lovett)
Randy Reum ... driver: honeywagon
Jerry Stephens ... driver
Mitchell Stephens ... driver
Beau Holden ... driver (uncredited)

Other crew 

Devorah S.F. Arlook ... assistant to producers: Los Angeles
Page Lynn Campbell ... craft service
Nick Chaput ... production assistant
Debbie Coe ... animal trainer
Gloria Crist ... production assistant
Barbara D'Alessandro ... production coordinator
Jan Evans ... script supervisor
Stephanie A. Fowler ... location scout (as Stephanie Fowler)
Guiliano Gallo ... caterer (as Giuliano Gallo)
Graham Harrington ... location equipment: D.E.G. Film Studios
Eleanor Hemingway ... production secretary
Amy Ingold ... production assistant
Shiho Ito ... location manager
Kathi Levine ... production accountant
Heather McIntosh ... production auditor
Brad Moore ... production assistant
Debbie Mullis ... production assistant
James D. Nelson ... assistant to producers: North Carolina
Luis Reyes ... unit publicist
Rebecca Riggs ... production assistant
Sydney Conrad Shapiro ... assistant to director: North Carolina (as Sydney Conrad)
Ron Sistare ... production assistant
Chris Svoboda ... production assistant
Maggie Walker ... assistant to director: Los Angeles
Connie Watts ... production medic
Joy Welch ... assistant production accountant
Becky Whitlow ... production assistant
Andi Allison Wooten ... assistant production accountant (as Andi Wooten)
Al Magliochetti ... puppeteer (uncredited)

Thanks 

Jimmy 'The Armored Saint' Christopher ... special thanks: KNAC (as Jimmy 'The Armored Saint' Christopher)
Keith Levene ... special thanks: Multi-Image Group
Chris Patterson ... special thanks
Donna Patterson ... special thanks
Giorgio Postiglione ... special thanks
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page