Edit
Little Shop of Horrors (1986) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Frank Oz

Writing Credits  

Howard Ashman ... (screenplay)
 
Howard Ashman ... (musical play "Little Shop of Horrors")
 
Roger Corman ... (based on the film by)
 
Charles B. Griffith ... (1960 screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

Levi Stubbs ...
Audrey II (voice)
...
...
...
...
...
Michelle Weeks ...
...
Chiffon (as Tisha Campbell)
...
...
...
The First Customer
...
Stan Jones ...
Narrator (voice) (as Stanley Jones)
Bertice Reading ...
'Downtown' Old Woman
Ed Wiley ...
'Downtown' Bum #1
Alan Tilvern ...
'Downtown' Bum #2
John Scott Martin ...
'Downtown' Bum #3
Vincent Wong ...
Chinese Florist
...
Doo-Wop Street Singer
Danny Cunningham ...
Doo-Wop Street Singer
...
Doo-Wop Street Singer
Gary Palmer ...
Doo-Wop Street Singer
Paul Swaby ...
Doo-Wop Street Singer
Mildred Shay ...
Second Customer
Melissa Wiltsie ...
Third Customer
...
Fourth Customer
...
Fifth Customer
Adeen Fogle ...
Radio Station Assistant
Kelly Huntley ...
Audrey & Seymour's Kid
Paul Reynolds ...
Audrey & Seymour's Kid
...
Dental Nurse
Abbie Dabner ...
Boy Patient
Frank Dux ...
Second Patient
Peter Whitman ...
Patient on Ceiling
Heather Henson ...
Girl Patient
Judith Morse ...
Girl's Mother
Bob Sherman ...
Agent
Doreen Hermitage ...
'Life' Magazine Lady
Kerry Shale ...
Her Assistant
Robert Arden ...
Network Exec #1
Stephen Hoye ...
Network Exec #2
Bob Sessions ...
Network Exec #3
...
Television Reporter (as Michael J. Shannon)
Rest of cast listed alphabetically:
...
Himself (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

David Geffen ... producer
William S. Gilmore ... line producer
Denis Holt ... associate producer
David W. Orton ... associate producer (as David Orton)

Music by 

Miles Goodman ... (original motion picture score)

Cinematography by 

Robert Paynter ... director of photography

Film Editing by 

John Jympson ... film editor

Casting By 

Margery Simkin

Production Design by 

Roy Walker ... production designer

Art Direction by 

Steve Spence ... (as Stephen Spence)

Set Decoration by 

Tessa Davies

Costume Design by 

Marit Allen ... (costumes designed by)

Makeup Department 

Lynda Armstrong ... makeup artist
Paul Engelen ... chief makeup artist
Colin Jamison ... chief hairdresser
Jan Jamison ... hairdresser
Sue Love ... hairdresser
Dave Elsey ... special makeup effects artist (uncredited)
Daniel Parker ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Eric Angelson ... production supervisor: The Geffen Company
Donald Toms ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Nick Heckstall-Smith ... third assistant director
Dusty Symonds ... first assistant director
Gareth Tandy ... second assistant director
Tim Dennison ... second assistant director: second unit (uncredited)
David Tringham ... assistant director (uncredited)

Art Department 

Lyle Conway ... designer: "Audrey II"
Stephen Eels ... carpenter: animatronics (as Steve Eels)
Philip Elton ... draughtsperson
Graham Emery ... propman
John Fenner ... art director: models
Michael Gaster ... plasterer: animatronics
Jane Harding ... senior painter: animatronics staff
Martin Hitchcock ... draughtsperson
Jeremy Karpel ... art department trainee
Terry Lynch ... plasterer
Richard Lyon ... plasterer's laborer
Joe Monks ... painter (as Joseph Monks)
Joe Moorat ... stagehand
Jim Morahan ... assistant art director
Carol Nast ... production buyer: US
John Perry ... carpenter
Keith Pitt ... chargehand props
Michael G. Ploog ... production illustrator (as Michael Ploog)
Ron Quelch ... production buyer: UK
Michael Redding ... construction coordinator
Danny Skundric ... supervising propman
Suzanna Smith ... draughtsperson
Don Taylor ... plasterer: animatronics
Lee Taylor ... stagehand: animatronics
Brian West ... prop storeman
David White ... senior painter: animatronics staff
Clive Wilson ... propman
Mark Woollard ... model maker
Paul Duff ... modelmaker (uncredited)
Gavin Gordon ... carpenter (uncredited)
Duncan Guest ... carpenter (uncredited)
Mark Harris ... art department model maker (uncredited)
Philip Sharpe ... model maker (uncredited)
Keith Short ... sculptor (uncredited)
John Stevenson ... visual development (uncredited)
John Whitby ... carpenter (uncredited)

Sound Department 

Stefna Borges ... assistant adr editor (as Stefna Smal)
Ron Butcher ... sound maintenance
Simon Cox ... playback operator
Ron Davis ... sound editor
Robert W. Glass Jr. ... re-recording mixer
David W. Gray ... consultant: Dolby (as David Gray)
Stuart Lorraine ... intercom technician
Scott MacPherson ... assistant engineer: Los Angeles (as Scott McPherson)
Steve Maslow ... sound re-recording mixer
Robert Nichols II ... recordist (as Bobby Nichols)
Kevin O'Connell ... re-recording mixer
Martin O'Donnell ... assistant engineer: London (as Marty O'Donnell)
Daniel Reed ... assistant engineer: Los Angeles
Bob Risk ... adr editor
Gary Ritchie ... recordist
John Salter ... boom operator
Peter Sutton ... sound mixer
Colin Wilson ... assistant sound editor
Ken Dufva ... foley artist (uncredited)
Richard Partlow ... foley artist (uncredited)
Donald C. Rogers ... technical director of sound (uncredited)

Special Effects by 

Sherry Amott ... head of fabrication
Fiona Beaumont ... animatronic assistant
Brent Blair ... animatronics technician
Phil Dabson ... animatronics technician
Alison Darke ... fabricator (as Alison Dark)
Philomena Davis ... animatronics modeller
Steve Donald ... animatronics technician
Dave Elsey ... animatronics technician (as David Elsey)
Chris Eveleigh ... senior mechanical design
Graeme Galvin ... fabricator
Joan Garrick ... fabricator
Barbara Griffiths ... animatronics coordinator
Martin Gutteridge ... special physical effects: Effects Associates Ltd.
Robert Hatt ... animatronic assistant
David Haynes ... animatronics modeller
Kevin Herd ... senior mechanical design
Sue Higgins ... head of foam lab
Jeremy Hunt ... animatronics modeller
Janet Knetchel ... fabricator
Graham Longhurst ... special physical effects: Effects Associates Ltd.
Ian Morse ... animatronics technician
Chris Ostwald ... chief mechanical designer (as Christian Ostwald)
Gary Pollard ... animatronics modeller
Jason Reed ... animatronics technician
Eve Roberts ... fabricator
John Robinson ... animatronics modeller
Stuart Robinson ... senior mechanical design
Ginette Ruthven ... fabricator
Jim Sandys ... senior mechanical design
Mike Scanlan ... animatronics technician (as Michael Scanlan)
Neal Scanlan ... chief mechanical designer
Stuart Smith ... animatronics modeller
Mavis Taylor ... fabricator
Jill Thraves ... fabricator
Joanna Turner ... animatronics trainee
Jonathan Webb ... animatronics trainee
Tim Wheeler ... senior mechanical designer
Nik Williams ... senior mechnical design
Tim Willis ... special effects assistant
Alan Cheevers ... plasterer: model shop (uncredited)
Neil Corbould ... special effects technician (uncredited)
Steve Hamilton ... senior special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

John Alagna ... optical effects: Associates & Ferren
Valerie Baiardi ... graphics and animation: Associates & Ferren
Nicholas Baum ... graphics and animation: Associates & Ferren
Bob Buckles ... optical effects: Associates & Ferren
Michael N. Caputo ... graphics and animation: Associates & Ferren
Peter Chiang ... animation: Robin, Optical Film Effects Ltd.
Braden Clary ... graphics and animation: Associates & Ferren
Richard Conway ... supervisor: model unit
Susan Coursey ... project coordinator: Associates & Ferren
Phillip Cullem ... systems support: Associates & Ferren
Sanford Duke ... optical effects: Associates & Ferren
Kinnereth Ellentuck ... systems support: Associates & Ferren
Michael Faerman ... graphics and animation: Associates & Ferren
Bran Ferren ... special visual effects
Robert C. Francis ... electronics: Associates & Ferren
John Frith ... motion control: Associates & Ferren (as John A. Frith)
Martin Gant ... model technician
Robert Gavin ... visual effects editor (as Bob Gavin)
Steve Hamilton ... model technician (as Stephen Hamilton)
Gregory Harker ... graphics and animation: Associates & Ferren (as Gregory M. Harker)
Charles F. Harrison ... motion control: Associates & Ferren
Chester Hartwell ... electronics: Associates & Ferren (as Chester T. Hartwell)
Bob Hollow ... model technician: Associates & Ferren
John C. Huntington III ... electronics
Ted Jaffrey ... grip: model unit
Dennis Jordan ... graphics and animation
Chris Kenny ... video operator: model unit, Associates & Ferren
Robert Kohut ... systems support: Associates & Ferren
Joseph Laudati ... graphics and animation: Associates & Ferren (as Joe Laudati)
Susan Le Ber ... project coordinator: Associates & Ferren (as Susan LeBer)
Otto Leichliter ... motion control: Associates & Ferren
Jim Machin ... model maker
David McCall ... model technician
David McDonough ... project coordinator: Associates & Ferren
Martin L. Mercer ... runner: model unit (as Martin Mercer)
John Morgan ... camera operator: model unit
Kaye Moss ... general assistant: model unit
Brian Muir ... sculptor/modeller
Christine Overs ... senior effects technician
Lars Pederson ... systems support: Associates & Ferren
Don Poynter ... graphics and animation: Associates & Ferren
Paul Pratt ... systems support: Associates & Ferren
Dick Rauh ... graphics and animation: Associates & Ferren
Terry Reed ... model maker
Tim Reed ... assistant director: model unit
Melissa Rice ... motion control: Associates & Ferren
Robert Rowohlt ... optical effects: Associates & Ferren
James Shelly ... project coordinator: Associates & Ferren (as James N. Shelly)
Keith Short ... sculptor
Nigel Stone ... clapper loader: model unit
Michael Sullivan ... graphics and animation: Associates & Ferren
Michael Tabacco ... graphics and animation: Associates & Ferren
Jonathan Taylor ... focus puller: model unit
Derek Trigg ... visual effects editor
Michael Ventresco ... graphics and animation: Associates & Ferren
Peter Wallach ... graphics and animation: Associates & Ferren
Brian Waterson ... graphics and animation: Associates & Ferren
Alan D. Webb ... systems support: Associates & Ferren
Mitch Wilson ... optical effects: Associates & Ferren
Paul Wilson ... cameraman: model unit
Ken Wisner ... motion control: Associates & Ferren
Vincent Yacenda ... graphics and animation: Associates & Ferren (as Vincent N. Yacenda)
Alan Church ... optical camera operator (uncredited)
Phil Gosiewski ... visual effects technician (uncredited)
Jonathan Taylor ... visual effects: first assistant camera (uncredited)

Stunts 

Jason White ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Bob Bridges ... clapper loader
David Cadwallader ... camera grip
Murray Close ... still photographer
Freddie Cooper ... camera operator
James Devis ... cameraman: second unit
Joseph Doyle ... rigger
Kevin Fraser ... additional grip
Ian Kelly ... video supervisor
Stuart Lorraine ... video operator
Ronnie Maasz ... cameraman: second unit
John May ... supervising electrician
Michael McDermott ... gaffer: second unit
Jeff Paynter ... camera operator: second unit
Tony Robini ... rigger: animatronics
Danny Shelmerdine ... focus puller
David Simonetti ... video assistant
John Sullivan ... best boy
Will Willis ... camera trainee (as Nigel [Will] Willis)
James Devis ... assistant camera (uncredited)
Vince Goddard ... electrician (uncredited)
Brad Larner ... clapper loader (uncredited)
Ronnie Maasz ... camera operator: second unit (uncredited)
Pat Miller ... electrician (uncredited)
Simon Mills ... clapper loader: second unit (uncredited)
Chris Warren ... video operator: second unit (uncredited)

Casting Department 

Celestia Fox ... casting director: uk

Costume and Wardrobe Department 

Sue Honeybourne ... wardrobe assistant
Mike Jarvis ... wardrobe assistant
William McPhail ... assistant costume designer
Jo Measure ... seamstress
Dorothea Smylie ... wardrobe assistant
Paul Vachon ... wardrobe supervisor

Editorial Department 

Donah Bassett ... negative cutter
Lisa Dorney ... assistant editor: Los Angeles
Rebecca Einfeld ... assistant editor: Los Angeles
Denise Frost ... post production coordinator: Los Angeles
Louise Hogarth ... assistant editor: Los Angeles
Jonathan Lucas ... second assistant film editor
Ben Palmer ... editorial trainee
Richard Ritchie ... color timer
William Webb ... first assistant editor

Music Department 

Robert Ash ... additional engineer
Howard Ashman ... book and lyrics by: musical stage play/also lyrics by
Robert Billig ... vocal arranger
Bob Bornstein ... music copying
Tony D'Amico ... engineer: Los Angeles
Nancy Fogarty ... music editor
Carl Fortina ... orchestra contractor
Bob Gaudio ... music producer / musical arranger / orchestrator
Andrew Glen ... assistant music editor
Joanna Hart ... music assistant: London
Jim Henrikson ... music coordinator
Claire Ibbotson ... music assistant: London
David Jacob ... engineer: Advison Limited
Christopher Kennedy ... music editor
Susan Mann ... music assistant: Los Angeles (as Susan Kapner Mann)
Pauline McGee ... music assistant: London
Alan Menken ... music by: musical stage play/also music by
Robby Merkin ... musical arranger / musical supervisor / orchestrator
Joel Moss ... recording engineer
Thomas Pasatieri ... orchestrator
Robert Sobo ... music assistant: Los Angeles
Bob Sutton ... music assistant: Los Angeles
Derek Austin ... musician: synthesizer and keyboard (uncredited)
Bob Bornstein ... music preparation (uncredited)
Tonia Davall ... vocal contractor (uncredited)
Bob Gaudio ... musician: synthesizers (uncredited)
Marvin Hall ... technical advisor: music (uncredited)
Dan Huff ... musician: bottleneck guitar and electric guitar (uncredited)
Martin Kershaw ... musician: guitar (uncredited)
Robby Merkin ... musician: piano (uncredited) / musician: synthensizers (uncredited)
Barry Morgan ... musician: drums and percussion (uncredited)
Tom Nichol ... musician: drums, "Da-Doo", "Grow for Me", "Some Fun Now", "Suddenly, Seymour" (uncredited)
Andy Pask ... musician: bass (uncredited)
Bobbye Hall Porter ... musician: tambourine and conga (uncredited)
Barry Sage ... music recordist (uncredited)
John Philip Shenale ... musician: synthesizer (uncredited)
Robert Soloo ... music assistant (uncredited)
Neil Stubenhaus ... musician: bass, "Somewhere That's Green" (uncredited)

Other crew 

Madeline Adams ... additional performer
John Alexander ... principal plant performer
David Allan ... physical therapist
Andy Andrews ... cashier
Martin Antony ... additional performer
Tony Antony ... additional performer
Anthony Asbury ... principal plant performer
Don Austen ... principal plant performer
David Alan Barclay ... principal plant performer (as David Barclay)
Michael Barclay ... principal plant performer
James Barton ... principal plant performer
Joan Barton ... additional performer
Michael Bayliss ... principal plant performer
Rose Bean ... assistant publicist
Alisa Beck ... additional performer
Tessie Billyeald ... secretary to producer (as Tessa Billyeald)
Lynn Bowen ... computer operator
Richard Braine ... additional performer
Martin Bridle ... additional performer
Fiona Beynor Brown ... additional performer
Simon Brown ... additional performer
David Bulbeck ... additional performer
Mark Challenor ... production runner
Georgia Clarke ... additional performer
Marcus Clarke ... principal plant performer
Lyle Conway ... creator: "Audrey II" / designer: "Audrey II"
Richard Coombs ... additional performer
Debbie Cumming ... additional performer
Susan d'Arcy ... unit publicist
Sue Dacre ... principal plant performer
Allen Davies ... assistant accountant
Vicki Deason ... production coordinator (as Vicki Manning)
Val Demeter ... assistant: Mr. Oz
Phil Eason ... additional performer
Mary Edwards ... additional performer
Geoff Felix ... additional performer
Bran Ferren ... title designer
Graham Fletcher ... principal plant performer
Gareth Francis ... production runner
Pat Garrett ... choreographer
David Geffen ... producer: off-Broadway production
David Greenaway ... principal plant performer
Jo Gregory ... production accountant
Mike Halford ... additional performer
Leslie Haynes ... additional performer
Brian Henson ... principal plant performer
Penny Hetherington ... additional performer
James D.R. Hickox ... production runner (as James Hickox)
Helen Joannides ... additional performer
Martin Krauka ... production runner
Ronnie Le Drew ... additional performer
Terry Lee ... principal plant performer
Christopher Leith ... principal plant performer (as Chris Leith)
Cameron Mackintosh ... producer: off-Broadway production
Pamela Mann ... script supervisor (as Pamela Mann Francis)
Patricia Martinelli ... additional performer
Sally McCormack ... additional performer
Janine Modder ... production office assistant (as Janine Lodge)
Stephen Mottram ... additional performer
Russell Nash ... additional performer
Alison Neil ... additional performer
Graham Newton ... additional performer
Angie Passmore ... additional performer
Annie Penn ... script supervisor: model unit (as Annie Wotton)
Toby Philpott ... principal plant performer
Nigel Plaskitt ... additional performer
Judy Preece ... additional performer
Mike Quinn ... principal plant performer (as Michael Quinn)
Peter Robbins ... additional performer
Gillie Robic ... additional performer
Martin R. Robinson ... puppets designer: for the olay
Anna Savva ... additional performer
David Showler ... additional performer
Paul Springer ... principal plant performer
John Styles ... additional performer
Nicholas Temple ... additional performer
Ian Thom ... additional performer
William Todd-Jones ... principal plant performer (as William Todd Jones)
David Trainer ... additional performer
Ian Tregonning ... principal plant performer
Robert Tygner ... principal plant performer
Patty Webb ... additional performer
Melanie Williams ... pre-production secretary: New York
Simon J. Williamson ... additional performer (as Simon Williamson)
Mak Wilson ... principal plant performer
John Withers ... production runner
Francis Wright ... additional performer
Saskia Wright ... additional performer
Mark Challenor ... production assistant (uncredited)
David Geffen ... adr voice (uncredited)
Marvin Hall ... high definition consultant (uncredited)
Doreen Hermitage ... adr voice (uncredited)
James D.R. Hickox ... production assistant (uncredited)
Gerald Home ... puppeteer (uncredited)
Stephen Hoye ... adr voice (uncredited)
Gary Martin ... adr voice (uncredited)
Robby Merkin ... adr voice (uncredited)
Janine Modder ... assistant production coordinator (uncredited)
Frank Oz ... adr voice (uncredited)
Bob Sessions ... adr voice (uncredited)
John Philip Shenale ... synclavier programmer (uncredited)
Bob Sherman ... adr voice (uncredited)
Jonathan Sorrell ... synclavier programmer (uncredited)
Greg Stuart ... synclavier programmer (uncredited)
Morgan Winters ... synclavier programmer (uncredited)
John Withers ... production assistant (uncredited)

Thanks 

Paul Dooley ... special thanks
Robin Oz ... special thanks
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page