Edit
House (1986) Poster

(1986)

Full Cast & Crew

Directed by 

Steve Miner

Writing Credits (in alphabetical order)  

Fred Dekker ... (story)
Ethan Wiley ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
Mary Stavin ...
...
Erik Silver ...
Mark Silver ...
...
...
Cop #3
...
Cop #4
James Calvert ...
Grocery Boy (as Jim Calvert)
...
Woman in Bookstore
...
Cheesy Stud
Billy Beck ...
Priest
Bill McLean ...
Older Man
Steve Susskind ...
Frank McGraw
...
Would-be Writer (as John Young)
...
Lieutenant
Joey Green ...
Fitzsimmons
...
Scott
Donald Willis ...
Soldier
Ronn Carroll ...
Policeman
Robert Joseph ...
Curt Wilmot ...
Ronn Wright ...
Enthusiastic Patron
Renee Lillian ...
Zealous Fan
Peter Pitofsky ...
Witch
Elizabeth Barrington ...
Little Critter
Jerry Maren ...
Little Critter
...
Little Critter
Create a character page for: ?

Produced by 

Richard F. Brophy ... line producer
Sean S. Cunningham ... producer
Patrick Markey ... associate producer
Roger Corman ... executive producer (uncredited)

Music by 

Harry Manfredini

Cinematography by 

Mac Ahlberg ... director of photography

Film Editing by 

Michael N. Knue

Casting By 

Melissa Skoff

Production Design by 

Gregg Fonseca

Art Direction by 

John Krenz Reinhart Jr. ... (as John Reinhart)

Set Decoration by 

Anne H. Ahrens ... (as Anne Huntley)

Costume Design by 

Bernadette O'Brien

Makeup Department 

Robert Boyd ... hair stylist
Barney Burman ... special makeup effects artist
Ronnie Specter ... hair stylist / makeup artist
Brian Wade ... special makeup effects artist

Production Management 

Patrick Markey ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

H. Gordon Boos ... first assistant director
Heidi Gutman ... second second assistant director
David B. Householter ... second assistant director (as David Householter)

Art Department 

Paul Ahrens ... property master
Paul Byers ... property assistant
Ann Champion ... draftsperson
Dorree Cooper ... set dresser
Carol Lee Davis ... lead painter (as Carol Davis)
Don Diers ... set dresser
Richard Bryan Douglas ... set carpenter (as Richard Douglas)
David Elliott ... set carpenter
Elizabeth Flaherty ... art department coordinator
Randy Foster ... swing crew
Jeff Hallquist ... construction supervisor
Richard Hescox ... special paintings
Jonathan R. Hodges ... swing crew (as Jonathan Hodges)
Christopher Hogan ... lead painter
Doug Lefler ... storyboard artist
Roger Meryett ... construction department assistant
Shane Nelsen ... lead painter
William Stout ... special paintings (as Bill Stout)
Lyndell Wolff ... carpenter

Sound Department 

James Bailey ... foley artist
Ken Brocious ... boom operator
David E. Campbell ... re-recording mixer
Ed Fassl ... sound effects editor
Richard Lightstone ... production sound mixer
Art Ottinger ... adr editor
John T. Reitz ... re-recording mixer
Gregg Rudloff ... re-recording mixer (as Gregg C. Rudloff)
Hari Ryatt ... supervising sound editor

Special Effects by 

Brent Baker ... creature effects crew: Backwood Films (as Brenton Lee Baker)
Tassilo Baur ... mechanical special effects
James Belohovek ... creature effects crew: Backwood Films
Martin Bresin ... technical advisor
Rick Brophy ... creature effects production manager: Backwood Films
Steve Burg ... creature effects crew: Backwood Films (as Stephen Burg)
James Cummins ... creature design / creature effects designer: Backwood Films
Earl Ellis ... creature effects crew: Backwood Films
Eric Fiedler ... creature effects crew: Backwood Films
Tracy Fletcher ... creature effects crew: Backwood Films
Bobbi Heller ... creature effects assistant production manager: Backwood Films (as Bobbi Valentine Heller)
Cary Howe ... creature effects crew: Backwood Films
Larry Odien ... creature effects crew: Backwood Films / special effects assistant
Anton Rupprecht ... creature effects crew: Backwood Films (as Tony Rupprecht)
Shannon Shea ... creature effects crew: Backwood Films
Richard Snell ... creature effects crew: Backwood Films
Michael Spatola ... creature effects crew: Backwood Films
Robert Spurlock ... technical advisor
Bill Sturgeon ... creature effects crew: Backwood Films
Kirk R. Thatcher ... creature designer: Backwood Films (as Kirk Thatcher)
Joe Viskocil ... mechanical effects
Lauren Vogt ... creature effects crew: Backwood Films
Dirk Von Besser ... creature effects crew: Backwood Films
Brian Wade ... creature effects crew: Backwood Films
Harold Weed ... creature effects crew: Backwood Films

Visual Effects by 

Lesley Mallgrave ... visual effects coordinator
William Reilly ... motion control technician
Mark Sullivan ... stop-motion animation
Hoyt Yeatman ... special effects: DQI (uncredited)

Stunts 

Dan Bradley ... stunts
Anthony Cecere ... stunts (as Tony Cecere)
Kane Hodder ... stunt coordinator / stunts
Jeff Imada ... stunts
Roger Yuan ... stunts

Camera and Electrical Department 

Deirdre Arbucci ... camera department assistant
Brian W. Armstrong ... second assistant camera (as Brian Armstrong)
Dennis Bishop ... chief lighting technician
David Boyd ... first assistant camera
Alan Caso ... camera operator
Fazzone ... still photographer (as Fazone)
Alan Gornick ... underwater cinematographer (as Allan Gornick Jr.)
Todd Griffith ... grip
Tommy Magglos ... first assistant camera
Ron McCausland ... key grip
Mark Morton ... electrician
Tim Morton ... assistant chief lighting technician
Elliot Nachbar ... grip
Mark Peterson ... electrician
Roger Schweitzer ... playback operator
Steve Slocomb ... still photographer
Michael Stocks ... best boy

Casting Department 

Audrey Stanzler ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Kathy Buttrey ... wardrobe assistant

Editorial Department 

Victor Du Bois ... assistant editor (as Victor DuBois)
Hala Gabriel ... apprentice editor (as Hala Yahya)
Martin Nicholson ... final assistance (as Marty Nicholson)
Beth Spiegel ... assistant editor
David Block ... colorist (uncredited)

Location Management 

George Herthel ... location manager

Music Department 

Arlon Ober ... additional orchestration
Jay Alfred Smith ... music editor (as J. Alfred Smith)

Transportation Department 

Larry Alexander ... transportation captain
Kerry Johnson ... transportation assistant (as Kerry F. Johnson)
Donald Van Steinburgh ... transportation coordinator

Other crew 

Roger Armstrong ... unit publicist
Sheila Colligan ... assistant auditor
Robin Dahlstrom ... craft service
Hala Gabriel ... production office assistant (as Hala Yahya)
Debbie Hayn-Cass ... assistant production coordinator (as Deborah Hayn) / assistant to mr. miner (as Deborah Hayn)
Robin Heany ... location caterer
Jeffrey J. Kiehlbauch ... production coordinator
Pamela Knapp ... production auditor
Thompson Lange ... stand-in
Karl Mitchell ... animal wrangler
Pattison Newberry ... nurse
Ilene Richmond ... unit publicist
Audrey Stanzler ... assistant talent coordinator
Bill Sturgeon ... puppeteer
Coby Turner ... script supervisor

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page