Edit
Children of a Lesser God (1986) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Randa Haines

Writing Credits  

Mark Medoff ... (stage play)
 
Hesper Anderson ... (screenplay) and
Mark Medoff ... (screenplay)
 
James Carrington ... (uncredited)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
Mrs. Norman
...
Dr. Curtis Franklin
Allison Gompf ...
Lydia
John F. Cleary ...
Johnny
Philip Holmes ...
Glen
...
Cheryl
William D. Byrd ...
Danny
Frank Carter Jr. ...
Tony
John Limnidis ...
William
...
Orin
...
Mary Lee Ochs
John Basinger ...
Alan Jones
Barry Magnani ...
Tom Schuyler
Linda Bove ...
Marian Loesser
Ann Hanson ...
Martha Franklin
James Carrington ...
Mr. Harrison
Max Brown ...
Glen's Father
María Cellario ...
Glen's Mother
Jon-Paul Dougherty ...
Glen's Brother
Linda Swim ...
Sarah's Friend
Lois Clowater ...
Sarah's Friend
Allan R. Francis ...
Waiter
Richard Kendall ...
Cafeteria Cook
Christopher Shay ...
Ricky
Laraine Isa ...
Woman in Beauty Shop
Nanci Kendall ...
Woman at Party
Marie Brazil ...
Mother
Charlene Legere ...
Child
Leigh French ...
Announcer (voice)
...
Announcer (voice) (as Archie Hahn III)
...
Announcer (voice)
...
Announcer (voice)
Gigi Vorgan ...
Announcer (voice)
...
Announcer (voice)
Create a character page for: ?

Produced by 

Candace Koethe ... associate producer
Patrick J. Palmer ... producer (as Patrick Palmer)
Burt Sugarman ... producer

Music by 

Michael Convertino

Cinematography by 

John Seale ... director of photography

Film Editing by 

Lisa Fruchtman

Casting By 

Gretchen Rennell

Production Design by 

Gene Callahan

Art Direction by 

Barbra Matis

Set Decoration by 

Rose Marie McSherry

Costume Design by 

Renée April ... (as Renee April)

Makeup Department 

Ann Brodie ... makeup designer
Paul LeBlanc ... hair stylist

Production Management 

Stéphane Reichel ... unit production manager (as Stephane Reichel)

Second Unit Director or Assistant Director 

Jim Kaufman ... first assistant director
Patrick J. Palmer ... second unit director (as Patrick Palmer)
Kim H. Winther ... second assistant director (as Kim Winther)

Art Department 

Guenter Bartlik ... head scenic artist
Daniel R. Bradette ... assistant property master
J. Tracy Budd ... property master
Tom Doherty ... first assistant art director (as Thomas Doherty)
Kathy Ebbinghaus ... art department trainee
Mark S. Freeborn ... assistant set decorator (as Mark Freeborn)
Barry Gardner ... stand-by painter
Weits Jekel ... construction supervisor
Gilles Léonard ... set dresser (as Gilles Leonard)
Michael O'Connor ... set dresser
Richard Reseigne ... construction design coordinator

Sound Department 

James Ashwill ... foley mixer
George Berndt ... adr editor
Ruth Bird ... assistant sound editor
Paul Brown ... sound consultant
Dody Dorn ... sound editor (as Dody J. Dorn)
Dennis Drummond ... sound editor
Patrick Drummond ... sound editor
Ken Dufva ... foley artist
Walter A. Gest ... sound re-recordist
Robert Grieve ... supervising sound editor (as Robert A. Grieve)
Richard Lightstone ... production sound mixer
Robert J. Litt ... re-recording mixer
Stephanie Lowry ... assistant sound editor (as Stephanie Ng)
Steve Maslow ... re-recording mixer
Jim Thompson ... boom operator (as James L. Thompson)
Elliot Tyson ... re-recording mixer
Linda Whittlesey ... foley editor
John Roesch ... foley artist (uncredited)
Donald C. Rogers ... technical director of sound (uncredited)

Special Effects by 

Ron Thiessen ... special effects assistant
David Neil Trifunovich ... special effects supervisor (as Neil Trifunovich)

Camera and Electrical Department 

David Crone ... Steadicam services
Robert Daprato ... dolly grip
Steve Ferrier ... assistant head electrician
Paul Gravel ... first assistant camera: second unit / focus puller
Dave Grinstead ... grip
Manfred Guthe ... director of photography: second unit (as Fred Guthe)
Kevin Jewison ... first assistant camera
Joseph Peters ... electrician
Bill Pryde ... second assistant camera
Ron Renzetti ... grip
Paul Roscorla ... electrician
Takashi Seida ... still photographer
Randy Tambling ... key grip
Rae Thurston ... head electrician
Pauline Heaton ... cinematographer: underwater unit (uncredited)

Casting Department 

Ruth Lambert ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Fabienne April ... costumer
Mario Davignon ... assistant costumer
Arthur Rowsell ... costumer

Editorial Department 

Mary Bauer ... associate editor
Ron Lambert ... color timer
Bryan McMahan ... colorist: mastering
Tony Merzetti ... apprentice editor
Jenny Weyman-Cockle ... first assistant editor: Canada
Bob Sarles ... apprentice editor (uncredited)

Location Management 

Marie Brazil ... location assistant: Ms. Haines
Michael Jewison ... location manager

Music Department 

Gary Barlough ... synthesizer programming
Else Blangsted ... supervising music editor
Chris Boardman ... orchestrator
Michael Convertino ... additional orchestrator
M.B. Gordy ... musician: Percussion
Stephen Mitchell ... composer: additional music / musician
James Thatcher ... musician: french horn
Shirley Walker ... additional orchestrator / conductor
Dan Wallin ... music scoring mixer
John Beal ... composer: trailer (uncredited)
Craig Harris ... music designer: Sarah's underwater silence (uncredited) / musician: synthesizers, score sequencing and studio production (uncredited)
John Neufeld ... orchestrator (uncredited)

Transportation Department 

David Beaudrow ... driver captain
Craig S. Kohne ... driver captain
Nick Sweetman ... transportation coordinator

Other crew 

Alan R. Barwiolek ... sign language instructor: Mr. Hurt
Bryan Blanford ... production assistant
Stanley Brossette ... unit publicist (as Stanley R. Brossette)
Jan A. Campbell ... assistant production accountant
Eve Cantor ... assistant production coordinator
James Carrington ... special actor's consultant
Robin Chaykin ... production associate
Brian Cole ... craft service
Joyce L. Cole ... sign language interpreter: Ms. Matlin
Christopher Cook ... producer's coordinator
Marnie Craig ... caterer
Susanna David ... script supervisor
John Fredericks ... production assistant
Terry Gould ... production assistant
Stephen Jacobs ... sign language interpreter
Margaret Johnson ... first aid
Richard Kendall ... technical advisor
Mary Beth Miller ... sign language instructor: Mr. Hurt
Margaret Amy Moar ... stand-in: Marlee Matlin
Leanne Moore ... production accountant
Bonnie Palef ... producer's coordinator (as Bonnie Palef-Woolf)
Toni Phillips ... production assistant
Michel Pradier ... production assistant
Valley Via Reseigne ... production coordinator
Nikki Sahagen ... associate choreographer
Patti Shore ... sign language interpreter: Ms. Matlin
Dan Siretta ... choreographer
Krista Steeves ... production assistant
Joanne Tickle ... production secretary
Pat Vaughan ... stand-in: William Hurt
Carole Wattles ... accounting clerk
Lou Fant ... sign language coach (uncredited)
Greg Ferris ... marketing canada (uncredited)
Paul F. McCarthy ... stand-in (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page