Edit
The Boy Who Could Fly (1986) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Nick Castle

Writing Credits  

Nick Castle ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
Milly
...
Eric
...
...
Louis
...
Mrs. Sherman
...
Uncle Hugo
...
Geneva
Janet MacLachlan ...
Mrs. D'Gregario
Jennifer Michas ...
Mona
...
Erin
Aura Pithart ...
Colette
...
Joe (as Cam Bancroft)
...
Gary (as Jason Priestly)
Chris Arnold ...
Sonny
Sean Kelso ...
Bad Boy
Meredith Bain Woodward ...
Female Administrator (as Meredith B. Woodward)
Raimund Stamm ...
Attendant #1
Dan Zale ...
Attendant #2
Dwight Koss ...
Dad
...
Tour Guide (as James McLarty)
Betty Phillips ...
Institute Receptionist
Terry David Mulligan ...
Mr. Brandt (as Terry D. Mulligan)
Tannis Rae ...
Ms. O'Neil
Tom Heaton ...
Dr. Nelson
Angela Gann ...
Mrs. Betuel
Scott Irvine ...
Officer
Karen Siegel ...
Dr. Karen Siegel
...
The Coupe de Villes
Nick Castle ...
The Coupe de Villes
Tommy Lee Wallace ...
The Coupe de Villes (as Tommy Wallace)
Warren Carr ...
Guest Coupe
Jake ...
'Max' (as 'Jake')
Rest of cast listed alphabetically:
...
Dr. Granada. Psychiatrist
Create a character page for: ?

Produced by 

Gary Adelson ... producer
Brian E. Frankish ... associate producer (as Brian Frankish)
Richard Vane ... co-producer

Music by 

Bruce Broughton

Cinematography by 

Adam Holender ... director of photography
Steven Poster ... director of photography

Film Editing by 

Patrick Kennedy

Casting By 

Barbara Miller

Production Design by 

James D. Bissell ... (as Jim Bissell)

Art Direction by 

Graeme Murray

Set Decoration by 

Kimberley Richardson

Costume Design by 

Trish Keating

Makeup Department 

Susan Boyd ... hair stylist
Maurice Parkhurst ... makeup artist

Production Management 

Warren Carr ... unit production manager
Jim Shaw ... production supervisor: Skycam, carnival flying sequence

Second Unit Director or Assistant Director 

James D. Bissell ... second unit director (as Jim Bissell)
Pat Ellingson ... third assistant director
Patrice Leung ... second assistant director
Matthew O'Connor ... first assistant director: second unit
Michael E. Steele ... first assistant director (as Michael Steele)

Art Department 

Brent Boates ... production illustrator
Jeremy Borsos ... set dresser
Gary Brooks ... head greensman
Annmarie Corbett ... assistant set decorator (as Ann Marie Corbett)
Kenneth H. Hawryliw ... assistant property master (as Ken Hawryliw)
Gail Irvine ... property assistant
Barry Kootchin ... stand-by painter
Charles Leitrants ... construction foreman
Conrad Naegle ... prop maker (as Connie Naegle)
Peter Peach ... property assistant
Peter Prior ... lead hand
Grant Swain ... property master
William James Teegarden ... set designer (as Jim Teegarden)
Elmar Theissen ... head painter
David Willson ... construction coordinator
Bob Bottieri ... lead painter (uncredited)

Sound Department 

Fred J. Brown ... sound effects editor
B.J. Clayden ... boom operator
Carlos Delarios ... sound re-recording mixer (as Carlos De Larios)
Juno J. Ellis ... adr editor
Chris Glyn-Jones ... cable man (as Chris Glynn Jones)
Michael J. Kohut ... sound re-recording mixer
Margie O'Malley ... foley artist (as Margie Denecke)
Lauren Palmer ... adr editor (as Lauren J. Palmer)
Michelle Pleis ... assistant sound effects editor
Aaron Rochin ... sound re-recording mixer
Michele Sharp ... sound effects editor
Rob Young ... sound mixer
Teri E. Dorman ... sound editor (uncredited)

Special Effects by 

Randy Cabral ... special effects technician
Robert Harman ... flying effects: supervisor (as Bob Harman)
Daniel Hutten ... special effects technician
Dean Lockwood ... best boy special effects
William H. Orr ... head special effects (as Bill Orr)
Reg Smith ... flying effects: rigger
Robert Spurlock ... head special effects technician
John Thomas ... special effects coordinator
Joe Viskocil ... special effects technician (as Joseph Viskocil)

Visual Effects by 

Fredrick Albrecht ... grip (as Frederick Albrecht)
Susan Alpert ... production assistant (as Sue Alpert)
Mark Cane ... grip
Allen Cappuccilli ... production assistant
Anjelica Casillas ... model shop purchasing agent
Nancy Cipes ... assistant: Ronald Moore
Charles Cowles ... optical camera operator
Margaret Craig-Chang ... animator
John Curtis ... model maker
Richard Edlund ... visual effects supervisor
Leslie Ekker ... model maker
Robert Eyslee ... gaffer
Leslie Falkinburg ... assistant accountant
Paulette C. Fine ... production accountant (as Paulette Fine)
Bill Hansard ... special projection (as Bill Hansard Sr.)
Alan Harding ... optical camera operator
Rebecca Heskes ... technical animator (as Rebecca Petrulli-Heskes)
Renee Holt ... animator
Jeff Howard ... animator
Jerry Jeffress ... electronics
George Jenson ... visual effects art director: Boss Film Corporation (as George Jensen)
Ed Jones ... optical line-up
Neil Krepela ... director of photography: Boss Film Corporation
Brad Kuehn ... optical line-up
Dan Kuhn ... lab technician (as Daniel Kuhn)
Robin Dean Leyden ... electronics (as Robin Leyden)
Mary Mason ... production coordinator
George E. Mather ... production supervisor: Boss Film Corporation
Don McLaren ... projectionist
Michael McMillen ... model maker
Virgil Mirano ... still photographer
Michele Moen ... matte artist (as Michelle Moen)
Ronald B. Moore ... visual effects editorial consultant: Boss Film Corporation (as Ronald Moore)
Thaine Morris ... special effects foreman: Boss Film Corporation
James Nelson ... production advisor: Boss Film Corporation
Catherine Noble ... model maker
Dan Owens ... production assistant
Eric Peterson ... first assistant cameraman
Samuel E. Recinos ... technical animator (as Samuel Recinos)
Chris Regan ... optical line-up
Pat Repola ... lab technician (as Patrick Repola)
Pete Romano ... visual effects camera operator (as Peter Romano)
Mindy Rothstein ... production administration
Tom Rudduck ... model maker
Richard Ruiz ... model maker
Dana Miller Schornstein ... assistant coordinator
Jon Schreiber ... production assistant
Nick Seldon ... model maker (as Nicholas Seldon)
Mark Stetson ... model shop supervisor: Boss Film Corporation
Annick Therrien ... technical animation supervisor
Lynda Thompson ... production consultant (as Lynda Lemon)
Patrick Van Auken ... grip
Paul Van Camp ... software programmer
Mark Vargo ... optical supervisor: Boss Film Corporation
Garry Waller ... special projects supervisor: Boss Film Corporation
Mary E. Walter ... optical line-up (as Mary Walter)
Mark West ... design engineer
Charles Whiteman ... chief engineer: Boss Film Corporation
Robert Wilcox ... electronics
Bess Wiley ... matte camera assistant
Claire Wilson ... assistant: Richard Edlund
Terry Windell ... animation supervisor: Boss Film Corporation
Matthew Yuricich ... chief matte artist: Boss Film Corporation
Maryjane Zelicskovics ... assistant accountant
Randy Algoe ... visual effects (uncredited)
Laura Buff ... visual effects consultant (uncredited)
Randall Rudd ... visual effects (uncredited)

Stunts 

James M. Halty ... stunt double: Eric (as Jim Halty)
Dusty Hyland ... stunt double
John Scott ... stunt coordinator
Betty Thomas Quee ... assistant stunt coordinator (as Betty Thomas) / stunt double: Milly (as Betty Thomas)

Camera and Electrical Department 

John Adams ... generator operator
John S. Bartley ... gaffer: second unit (as John Bartley)
Carl Berg ... technician: Skycam, carnival flying sequence
John L. Brown ... dolly operator (as John Brown)
Rob Brown ... lighting technician
Richard Buckmaster ... generator operator (as Rick Buckmaster)
Richard Clark ... video engineer (as Dick Clark)
Art Collier ... rigging grip
David Crone ... Steadicam operator (as Dave Crone)
Harvey Fedor ... lighting technician
John H. Gilman ... video engineer (as John Gilman)
Chris Harris ... second assistant camera
Ken Hemphill ... grip
R.K. Hill ... second grip
Tim Hogan ... key grip
Gary Holt ... chief lighting technician
Stephen Jackson ... best boy
Joseph Lederer ... still photographer (as Joe Lederer)
Ned Lex ... rigger: Skycam, carnival flying sequence
Peter MacKay ... operator: Skycam, carnival flying sequence
Ron MacLeay ... grip (as R. MacLeay)
Dennis McBride ... lighting technician
John McCallum ... key focus (as Sandy McCallum)
Larry McConkey ... operator: Skycam, carnival flying sequence / pilot: Skycam, carnival flying sequence
Klaus Melchior ... video playback (as Klaus Melchoir)
Rod Parkhurst ... camera operator
James Plannette ... chief lighting technician
Bernard Pornin ... grip
John Sanderson ... video playback
Gavin Wilding ... camera department trainee
Jerry Zawerucha ... lighting technician
Garrett Brown ... photographer: Skycam (uncredited)
John Burnett ... first assistant camera: additional photography (uncredited)

Casting Department 

Ken Carlson ... casting: Chicago
Lynne Carrow ... casting: Vancouver
Sid Kozak ... additional casting

Costume and Wardrobe Department 

Lyn Kelly ... costumer
Tish Monaghan ... costume supervisor
Jori Woodman ... costumer

Editorial Department 

Bruce Giesbrecht ... assistant editor
Liza Randol ... assistant editor
Michael Smith ... assistant editor
James Stanley ... first assistant editor

Music Department 

Tom Boyd ... musician: oboe soloist
Mark McKenzie ... orchestrations (as Mark C. McKenzie)
Patricia Peck ... music editor
Armin Steiner ... music scoring mixer

Transportation Department 

Peter Borkent ... driver
Dave Bowe ... driver (as David Bowe)
R.D. 'Luther' Fairbairn ... driver
Mark Gould ... driver
Don Harris ... driver
Dennis Houser ... driver captain
Scott Irvine ... transportation coordinator
Ken Johnson ... driver (as Ken Johnson Sr.)
Ken C. Johnson ... driver (as Ken Johnson Jr.)
Bill McCurraugh ... driver co-captain (as Bill McCurrach)
Terry Newton ... driver
Thomas Scott Renyard ... driver (as Scott Renyard)
Norm Walke ... driver (as Norm Walk)

Other crew 

Patti Allen ... production coordinator
Steve Berens ... trainer: "Jake", Ray Berwick
Jean Bereziuk ... script supervisor
Cindy Block ... stand-in
Janet Brown ... script supervisor: second unit
Myrna Cobb ... production office assistant
Dan Curry ... title design
Jacqueline Dallamore ... assistant to the production (as Jackie Johnson)
Ken Dudderar ... precision cinetechnician
Kevin George ... stand-in
Sherri Lee Guilbert ... stand-in
Dusty Hyland ... stand-in
Tracey Jeffrey ... production office assistant
Linda Kelly ... assistant production assistant
Jeanie Lamb ... assistant production coordinator
Nancy Leo ... secretary: Gary Adelson (as Nancy Jean Leo)
Jack Lyons ... unit publicist
James Marshall ... production assistant (as Jim Marshall)
Mark Matthews ... precision cinetechnician
Alvin Mears ... trainer: Doberman
Alice Miller ... production coordinator: Los Angeles
Don Mink ... production accountant
Matthew O'Connor ... location manager
Joanne Ryan ... craft service / first aid
Jeff Schultz ... stand-in
Karen Siegel ... production associate

Thanks 

Louise Fletcher ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page