Edit
Back to School (1986) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Alan Metter

Writing Credits  

Rodney Dangerfield ... (story) &
Greg Fields ... (story) &
Dennis Snee ... (story)
 
Steven Kampmann ... (screenplay) &
William Porter ... (screenplay) (as Will Porter) and
Pj Torokvei ... (screenplay) &
Harold Ramis ... (screenplay)
 
Rich Eustis ... (uncredited)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
Lou
...
...
...
...
...
...
...
...
Severn Darden ...
...
...
Kurt Vonnegut Jr. ...
Himself
...
Sarah Abrell ...
Dana Allison ...
Boris Aplon ...
Nora Boland ...
...
Lisa Denton ...
Bob Drew ...
Holly Hayes ...
...
...
Coed #1 (as Leslie Huntly)
James Ingersoll ...
...
Player #1
Santos Morales ...
Beth Peters ...
Phil Rubenstein ...
Executive #1
...
Steve Sweeney ...
Stacey Toten ...
...
Executive #2 (as John Young)
Brad Zutaut ...
Josh Saylor ...
William Grauer ...
Kristen Aldrich ...
...
Bubbles the Hot Tub Girl (as Beck LeBeau)
Tricia Hill ...
Jill D. Merin ...
John William James ...
Man in Stands (as John James)
Eric Alver ...
Theresa Lyons ...
Dallas Winkler ...
Lisa Montgomery ...
Rodettes (as Lisa Le Cover)
Kimberlee Carlson ...
Curtis Stone ...
Michael Reid ...
Cactus Moser ...
Brian O'Dougherty ...
Davey Faragher ...
Cliffie Stone ...
...
Leon Schneiderman ...
Steve Bartek ...
Oingo Boingo Band Member (as Steven Bartek)
Dale Turner ...
Johnny 'Vatos' Hernandez ...
Oingo Boingo Band Member (as John Hernandez)
John Avila ...
Sam Phipps ...
Mike Bacich ...
Rest of cast listed alphabetically:
Oingo Boingo ...
Themselves
...
Graduating student (uncredited)
...
Dancer (uncredited)
...
Girl in jacuzzi (uncredited)
...
Girl (uncredited)
...
Economics Student (uncredited)
Randi Randolph ...
Hot Tub Girl #2 (uncredited)
...
Student (uncredited)
Scott Wilder ...
Football Player #2 (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Estelle Endler ... executive producer
Michael Endler ... executive producer
Harold Ramis ... executive producer
Chuck Russell ... producer

Music by 

Danny Elfman

Cinematography by 

Thomas E. Ackerman ... director of photography

Film Editing by 

David Rawlins

Casting By 

Caro Jones
Melissa Skoff

Production Design by 

David L. Snyder

Set Decoration by 

Linda DeScenna ... (as Linda De Scenna)

Costume Design by 

Durinda Wood

Makeup Department 

Hallie D'Amore ... head makeup artist
Donna Barrett Gilbert ... key hair stylist
Janna Phillips ... assistant makeup artist (as Janna Barbara Phillips)

Production Management 

Chuck Russell ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Dustin Bernard ... second second assistant director
Robert P. Cohen ... first assistant director
Steve Cohen ... second assistant director
Michael Looney ... second assistant director: second unit
David Rawlins ... second unit director
Jerry Sobul ... first assistant director: second unit (as Jerald B. Sobul)

Art Department 

David Aaron ... assistant props
Stan Ascough ... property master: second unit (as Stanley Ascough)
Carlos Burbano ... greensman
Greg John Callas ... propmaker foreman (as Greg Callas)
Steve Callas ... propmaker foreman
Bruce J. Gfeller ... construction coordinator
Dick Girod ... paint foreman
Steven Curtis Husch ... set dresser (as Steve Husch)
Scott L. London ... assistant property master
Tom McCown ... set dresser
Ric McElvin ... leadman
Margie Stone McShirley ... assistant art director (as Marjorie Stone McShirley)
David Q. Quick ... property master (as David Quick)
David Russell ... production illustrator
Edmund Silkaitis ... set designer
Mike Wells ... propmaker

Sound Department 

Vanessa Theme Ament ... foley walker (as Vanessa Ament)
Gary C. Bourgeois ... sound re-recording mixer: dialogue (as Gary Bourgeois)
Neil Brody ... sound re-recording mixer
Neil Burrow ... sound editor
Chris Carpenter ... sound re-recording mixer
Melinda Cooke ... apprentice sound editor
Gordon Davidson ... sound editor
Mark Gordon ... sound editor (as Mark S. Gordon)
Hilda Hodges ... foley walker
Fred Judkins ... supervising sound editor
James J. Klinger ... sound editor
James Matheny ... sound editor (as Jim Matheny)
Tom C. McCarthy ... supervising sound editor (as Tom McCarthy)
Bill Nelson ... sound mixer (as William Nelson)
Mychal Smith ... cable person
Jules Strasser ... boom operator
Don S. Walden ... sound editor
Burton Weinstein ... adr editor

Special Effects by 

Michael Lantieri ... special effects supervisor
Tim Moran ... assistant special effects (as Timothy J. Moran)

Visual Effects by 

Rocco Gioffre ... matte artist

Stunts 

Pete Antico ... stunts
Gregory J. Barnett ... stunts (as Gregory Barnett)
Todd Bryant ... stunts
Dana Burgess ... stunt diver: Tandem
Hal Burton ... stunts (as Harold Burton)
John Casino ... stunts
Justin De Rosa ... stunts (as Justin De Rosa)
David Draves ... stunt diver
Tom Elliott ... stunts
Gary Epper ... stunts
Richard Epper ... stunts
Allan Graf ... stunts
Carlos A. Herzer ... stunts
Billy Hank Hooker ... stunts
Hugh Hooker ... stunts
Gary Hymes ... stunts
Mark Lindout ... stunt diver
Jim Mantrell ... stunt diver: A.E. #1
Anderson Martin ... stunts
Abbe Masel ... stunt diver: Tandem
Don Charles McGovern ... stunts
John Meier ... stunts (as John C. Meier)
William Oliver ... stunts
Noon Orsatti ... stunts
Mike Ostavich ... stunt diver
Manny Perry ... stunts
Chuck Picerni Jr. ... stunts (as Charles Picerni Jr.)
Steve Picerni ... stunts (as Steven Picerni)
Carol Rees ... stunts
Cyndi Lee Rice ... stunts
Michael Runyard ... stunts
Spike Silver ... stunts
Dan Walter ... stunt diver: A.E. #2
Dean Wein ... stunts
Scott Wilder ... stunts
Dick Ziker ... stunt coordinator
Bruce Comtois ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Jamie Anderson ... camera operator: second unit (as James Anderson)
Laurin Benson ... grip
Michael W. Blymyer ... lighting technician (as Michael W. Blymer)
Dan Delgado ... best boy electric
Jeff Goldenberg ... second assistant camera
Allan Gornick Jr. ... underwater camera operator: second unit (as Alan Gornick Jr.) / underwater cinematographer
Danny Jimenez ... dolly grip: second unit (as Daniel Jimenez)
Lee Jimenez ... grip
Manny Jimenez ... best boy grip (as Manuel Jimenez II)
Douglas Knapp ... camera operator (as Douglas H. Knapp)
Michael Laws ... lighting technician (as Michael J. Laws)
Jeffrey S. Leader ... first assistant camera: second unit
To Lee ... second assistant camera
Michael Liakos ... grip: second unit
Frederick Moore ... director of photography: second unit
David L. Parrish ... first assistant camera (as David Parrish)
Mark Pearson ... grip
Ted Rhodes ... key grip
Michael G. Riba ... camera technician: second unit (as Michael Riba)
Joyce Rudolph ... still photographer
Ward Russell ... gaffer
Michael Salts ... grip
Jeff Stanman ... lighting technician
Dennis Wehr ... lighting technician
Kurt Young ... dolly grip

Casting Department 

Karen Standard ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Sandy Ampon ... costumer: women
Ellis Cohen ... costume supervisor
Janet Stout ... costumer: women

Editorial Department 

Richard Alderete ... apprentice editor
Bob Hagans ... color timer
Darren T. Holmes ... assistant editor (as Darren Holmes)
David Block ... colorist (uncredited)

Music Department 

Bob Badami ... music editor
Steve Bartek ... orchestrator
Dick Bernstein ... music editor
Tom Boyd ... musician: oboe soloist
Neil Brody ... music editor
Lennie Niehaus ... conductor
Linda Goldner Perry ... music supervisor
James Thatcher ... musician: french horn
Richard Wolf ... composer: theme music

Transportation Department 

Michael McDuffee ... transportation coordinator
Richard Padgett ... transportation co-captain (as Dick Padgett)
Tim Roslan ... transportation co-captain (as Timothy Roslan)

Other crew 

Julia Alexander ... technical advisor: diving
Alicia Anthony ... post-production auditor
Bonnie Belknap ... food stylist
Jean Claude Bonnardot ... production assistant
Doug Burdinski ... production controller (as Douglas Burdinski)
Jean E. Chapman ... first aid (as Jean Chapman)
Dan Curry ... title designer: main title sequence
Rachel Friedman ... assistant to producer
Mark C. Grech ... craft service
Phyllis Levin ... first aid (as Phyllis A. Levin)
Kathy Lymberopoulos ... production associate
Kenneth Mancebo ... pre-production accountant
Cass Martin ... location manager
Mary McLaglen ... production coordinator
Brian McMillan ... head animal trainer
Katherine Ann Moore ... unit publicist
Sharon Morov ... production secretary
Mary Ann Newfield ... script supervisor: second unit
Joseph M. O'Har ... location manager
Pam O'Har ... location manager
Lori O'Konek ... production secretary: Madison
Judy Rosenthal ... script supervisor
Melanie Roy ... production assistant
Margaret Scarpello ... production accountant
Esther Vivante ... script supervisor
William Watts ... production assistant
Jack E. Herman ... extras set coordinator (uncredited)
Ken Rudolph ... title designer: main title sequence (uncredited)

Thanks 

Estelle Endler ... dedicatee (as Estelle)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page