Edit
Crocodile Dundee (1986) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Peter Faiman

Writing Credits (in alphabetical order)  

John Cornell ... (screenplay)
Paul Hogan ... (screenplay)
Paul Hogan ... (story)
Ken Shadie ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
Con
Maggie Blinco ...
Ida
Steve Rackman ...
Gerry Skilton ...
Terry Gill ...
Peter Turnbull ...
Khristina Totos ...
Rosita (as Christine Totos)
Graham 'Grace' Walker ...
Angelo
David Bracks ...
Burt (Roo Shooter)
Brett Hogan ...
Peter (Roo Shooter)
...
Richard Mason
Michael Lombard ...
Sam Charlton
Irving Metzman ...
Irving - Doorman
...
Gus
Rik Colitti ...
Danny
...
Pimp
J.J. Cole ...
Buzzy
Gwyllum Evans ...
Wendell Wainwright
Clarie Hague ...
Dorothy Wainwright
Jan Saint ...
Wino
Peter Bucossi ...
Subway Creek
Sullivan Walker ...
Tall Man
Bobby Alto ...
Pug Nose
Anne Carlisle ...
Gwendoline
Anne Francine ...
Fran
Paige Matthews ...
Party Girl
Paul Greco ...
New Yorker
...
Simone
Nancy Mette ...
Karla
Barry Kivel ...
Coke Snorter
Tony Holmes ...
Teenage Mugger
Dan Lounsbery ...
Simpson
Dolores Messina ...
Receptionist
Rest of cast listed alphabetically:
...
Plaza bell hop (uncredited)
Yvonne Erwin ...
Dancer at Party (uncredited)
...
Token Taker (uncredited)
Christopher Lockhart ...
Subway Platform Student (uncredited)
Joe Pentangelo ...
Mounted Cop on Horse (uncredited)
David Trim ...
Actor at Party (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

John Cornell ... producer
Jane Scott ... line producer
Wayne Young ... associate producer: Australia

Music by 

Peter Best

Cinematography by 

Russell Boyd ... director of photography

Film Editing by 

David Stiven

Production Design by 

Graham 'Grace' Walker

Costume Design by 

Norma Moriceau

Makeup Department 

Elizabeth Ann Fardon ... hair stylist: Australia (as Liz Fardon) / makeup artist: Australia (as Liz Fardon)
Jean Paul ... hair stylist: New York
Carla White ... makeup artist: New York

Production Management 

Kevin Dowd ... unit manager: New York
Hugh Johnston ... assistant unit manager: Australia (as Hugh Johnson)
Laura J. Medina ... assistant production manager: New York
Philip A. Patterson ... unit manager: Australia (as Phil Patterson)
Mark Silverman ... pre-production supervisor: New York
Katrina Singer ... unit manager: second unit, Australia
Peter Sjoquist ... post-production supervisor: Australia / production manager: Australia
Kelly Van Horn ... production manager: New York

Second Unit Director or Assistant Director 

Craig Bolles ... second assistant director: Australia
Jon Kilik ... second assistant director: New York (as John Kilik)
Richard Schlesinger ... second assistant director: New York
Mark Turnbull ... first assistant director
P.J. Voeten ... third assistant director: Australia (as Peter Voeten)

Art Department 

Alan Armytage ... painter: Australia (as Alan Armatage)
Phillipa Banks ... art department coordinator: Australia
Andrew Chauvel ... carpenter: Australia (as Andy Chauvell)
Matt Connors ... trades assistant: Australia (as Matthew Connors)
Ian Freeman ... art department assistant: Australia
Kim Hilder ... model maker: Australia
Geoff Howe ... carpenter: Australia
Romaine Joseph ... draughtsperson: Australia
Sebastian La Costa ... storyboard artist: Australia (as Sebastian Lakosta)
Michael Leather ... art department production assistant: New York (as Mike Leather)
John-Paul Lucini ... art department runner: Australia (as John Paul Lucini)
Billy Malcolm ... scenic artist: Australia
Andrew Merrifield ... art department runner: Australia (as Andrew Merryfield)
Karan Monkhouse ... stand-by props: New York/Australia
John Murch ... model maker: Australia
Martin O'Neill ... property master: Australia / set decorator: Australia (as Martin O'Neil)
Taylor Pattison ... set dresser: New York
Mark Peltzer ... inside props: New York
Gretchen Rau ... set decorator: New York
Dennis Smith ... construction manager: Australia
Marcus Smith ... carpenter: Australia
Andy Tickner ... carpenter: Australia
Steve Wright ... set dresser: New York

Sound Department 

Doug Brady ... mixing engineer: Australia
Steve Burgess ... post sync effects recordist: Australia
Adrian Carr ... dialogue editor: Australia
Craig Carter ... dialogue editor: Australia
Tim Chau ... sound effects editor: Australia
Peter Clancy ... assistant sound effects editor: Australia
Melissa Clark ... assistant sound effects editor: Australia
Bill Daly ... sound recordist: New York
Philip Dickson ... assistant dialogue editor: Australia (as Phil Dickson)
Helen Field ... sound assistant: Australia
Rebecca Grubelich ... assistant dialogue editor: Australia
Nick Hammond ... boom operator: New York
Phil Judd ... post sync effects mixer: Australia
Robin Judge ... post sync effects assistant: Australia (as Robyn Judge)
Bruce Lamshed ... sound effects editor: Australia
Sue Lamshed ... assistant sound effects editor: Australia
JoAnn M. Laub ... syncing editor: New York (as Joanne Laub)
David Rawlinson ... stereo sound consultant: Dolby, Australia
Roger Savage ... sound supervisor: Australia
Andrew Schmetterling ... sound production assistant: New York
Andrew Steuart ... post sync effects: Australia
Mark J. Wasiutak ... boom operator: Australia (as Mark Wasiutak)
Karin Whittington ... dialogue editor: Australia
Gary Wilkins ... sound recordist: Australia

Special Effects by 

David Hardie ... special effects: Australia
Chris Murray ... special effects: Australia

Visual Effects by 

Roger Cowland ... opticals: Australia

Stunts 

Max Aspin ... stunt coordinator: Australia
Jery Hewitt ... stunt coordinator: New York
Lisa Dalton ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Michael Atkinson ... additional camera operator: wildlife, Australia
Brian Bansgrove ... gaffer: Australia
Ian Bird ... grip: Australia
Ray Brown ... key grip: Australia
Colin Chase ... electrician: Australia
Edward Cohen ... best boy electric: New York (as Eddie Cohen)
Michael Fedack ... best boy grip: New York
Martin Flemyng ... camera maintenance: Australia
Paul Gantner ... best boy electric: Australia
Edward Gold ... second camera operator: New York (as Eddie Gold)
Stuart Green ... grip: Australia
Terry Hopkins ... camera operator: second unit, New York
Robert Ippolito ... grip: New York
Tony Larkins ... grip: Australia
Andrew McLean ... second camera operator: Australia
Peter Menzies Jr. ... camera operator: Australia
Brandon Odegaard ... electrician: New York
George Pattison ... key grip: New York
David Petley ... assistant camera: second unit, Australia
Jason Rogers ... generator operator: Australia
Jim Sheldon ... still photographer: Australia / still photographer: New York
Conrad Slack ... clapper loader: Australia
Rufus Standefer ... gaffer: New York
Susan Starr ... clapper loader: New York
Jeff Victor ... assistant camera: second unit, New York
Barry Wetcher ... still photographer: New York
Geoffrey Wharton ... focus puller: Australia (as Geoff Wharton) / panaglide operator: Australia (as Geoff Wharton)
Zachary Winestine ... clapper loader: New York (as Zachery Winestine)
Rodney Bauer ... grip (uncredited)
John Haddy ... camera operator: second unit, Australia (uncredited)
Charles Quinlivan ... grip (uncredited)
Owen Stephens ... electrician (uncredited)

Casting Department 

Loretta Crawford ... casting consultant: New York
Paula Herold ... casting: New York
Elizabeth Guber Stephen ... casting assistant: New York (as Elizabeth Guber)
Riccardo Bertoni ... extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Paulette Aller ... wardrobe assistant: New York (as Paulette Aller Shelton)
Mel Dykes ... wardrobe assistant: Australia
Isis Mussenden ... wardrobe production assistant: New York
Susan Pullen ... stand-by wardrobe: Australia (as Susie Pullen)
James Watson ... costumer cutter: Australia
Deirdre N. Williams ... wardrobe supervisor: New York (as Diedre Williams)

Editorial Department 

Peter Carrodus ... assembly editor: Australia
Dick Fokker ... assistant editor: Australia
Annette Kelly ... assistant editor: Australia
Richard Piorkowski ... laboratory liaison: Australia

Music Department 

Peter Best ... conductor: Australia / music arranger: Australia
Doug Brady ... music recordist: Australia
Bruce Lamshed ... music mixer: Australia
Roger Savage ... music mixer: Australia
Trevor Smith ... music consultant: Australia

Transportation Department 

Ralph Clark ... transportation manager: Australia
Sue Clark ... transportation assistant: Australia
Jeremy Hutchinson ... driver: Australia
Herb Lieberz ... teamster driver: New York
David Thomas ... driver: Australia (as Dave Thomas)
Dennis Williams ... driver: Australia

Other crew 

Doon Allen ... unit assistant: New York
Dale Aspin ... dog handler: Australia
Victor Atkinson ... assistant: Australia
Elizabeth Benjamin ... pre-production assistant: New York
Amanda Bennett ... production secretary: Australia
Craig Bolles ... location scout: Australia
John Bowring ... armorer: Australia
Peter Brown ... ja ja camp coordinator: Australia
Peter Carroll ... dialogue coach: Australia
John Cornell ... script editor: Australia
Victoria Cullingham ... craft service: New York
Margaret Daley ... location production assistant: New York
H. Clay Dear ... double: Paul Hogan (as Clay Dear) / stand-in: Paul Hogan (as Clay Dear)
Kevin Delaney ... location production assistant: New York
Lee Dillow ... assistant: Paul Hogan, Australia
Kevin Dowd ... location scout: New York
Alan Edwards ... helicopter pilot: Australia
John Faithful ... location caterer: Australia (as John Faithfull)
James Fanning ... teamster captain: New York (as Jim Fanning)
Julie Forster ... production coordinator: Australia
Graham Gow ... snake handler: Australia
Bob Hall ... kakadu liaison: Australia
Richard Harper ... financial controller: Australia
Lisa Herth ... stand-in: Linda Kozlowski
Paul Hogan ... script editor: Australia
Peita Hurcum ... production accountant: Australia
Kerry Jackson ... unit runner: Australia
Georgia Kacandes ... assistant production coordinator: New York
Adrienne Kahn ... promotions: New York
Elyse Katz ... set assistant: New York (as Elyse H.Katz)
John Kerr ... location production assistant: New York
Mark Kyle ... cattle handler: Australia
Claude Lambert ... safety officer: Australia
Ilene S. Landress ... crafts production assistant: New York (as Ilene Landress)
Terry Lee ... helicopter pilot: Australia
Rosemary Lombard ... assistant to producer: New York
Nene Morgan ... base office liaison: Australia
Bluey O'Brien ... aboriginal attachment: Australia (as Bluey)
Daphne Paris ... continuity: Australia
Anne Phillips ... production accountant: Australia (as Ann Phillips)
Denise Pinckley ... production coordinator: New York
David Pomier ... location manager: New York
Henry Rainger ... buffalo handler: Australia
Hugh Rawson ... key production assistant: New York
Bob Rich ... production associate: New York
Jacquie Robertson ... nurse: Australia (as Jacqui Robertson)
Sally Roy ... assistant production coordinator: New York
Jim Sexton ... office production assistant: New York
David Thomas ... mechanic: Australia (as Dave Thomas)
Dennis Thompson ... vet: Australia
Steve Warrington ... location caterer: Australia
Dennis Williams ... mechanic: Australia
John Wood ... armorer: Australia
Peggy Wood ... secretary to producer and director: Australia
Jordan Derwin ... double: "Sam" (uncredited)
Philip A. Patterson ... location manager: Australia (uncredited)
Christina Pierce ... double: "Sue" (uncredited)
Laura Stillman ... production accountant: New York (uncredited)
Robert Wess ... double: "Gus" (uncredited)
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page