Edit
The Last Starfighter (1984) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Nick Castle

Writing Credits  

Jonathan R. Betuel ... (written by) (as Jonathan Betuel)

Cast (in credits order) verified as complete  

Kay E. Kuter ...
Dan Mason ...
...
...
...
...
Norman Snow ...
Xur
...
Chris Hebert ...
...
George McDaniel ...
Charlene Nelson ...
Rylan Technician
John Maio ...
Friendly Alien
Robert Starr ...
Underling
Al Berry ...
Rylan Spy
...
Tentacle Alien
Vernon Washington ...
Peter Nelson ...
Jack Blake
...
Elvira
...
Ellen Blake ...
Clara Potter
Britt Leach ...
Mr. Potter
Bunny Summers ...
Mrs. Boone
Owen Bush ...
Mr. Boone
...
Hitchhiker
...
Andy
...
Gary
Kimberly Ross ...
Cheerleader II
...
Louis' Friend
Bob Kenaston ...
Uncle Bob
Ed Berke ...
Cop #1
Rest of cast listed alphabetically:
Bruce Abbott ...
Rylan Sargent (uncredited)
...
Cheerleader (uncredited)
Lee E. Stevens ...
Bogati (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Gary Adelson ... producer
Edward O. Denault ... producer
John Whitney Jr. ... associate producer (as John H. Whitney Jr.)
Robert E. Swanson ... consulting producer (uncredited)

Music by 

Craig Safan

Cinematography by 

King Baggot ... director of photography

Film Editing by 

Carroll Timothy O'Meara ... (as C. Timothy O'Meara)

Casting By 

Irene Mariano
Barbara Miller

Production Design by 

Ron Cobb

Art Direction by 

James D. Bissell

Set Decoration by 

Linda Spheeris

Costume Design by 

Robert Fletcher

Makeup Department 

Lance Anderson ... mechanical effects makeup
Werner Keppler ... technical makeup
Audrey Levy ... key hair stylist
Terry Smith ... design makeup
Gerald Solomon ... assistant hair stylist (as Gerald Salomon)
Rick Stratton ... makeup lab sculptor (uncredited)
Brian Wade ... makeup effects technician: Greg Cannom (uncredited)

Production Management 

Kim C. Friese ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Richard Denault ... second assistant director
Brian E. Frankish ... first assistant director
Sharon Gerhard ... dga trainee

Art Department 

Carl Aldana ... illustrator
Richard J. Bayard ... construction coordinator
Beverli Eagan ... set designer (as Beverli Egan)
Tracy Farrington ... property master
Don High ... set designer
Robert Inklekofeer ... leadman
John L. Jensen ... production illustrator (as John L. Jenson)
William James Teegarden ... set designer (as Jim Teegarden)
Michael Wiegand ... assistant props
Chris Courtois ... model maker (uncredited)
Peg McClellan ... illustrations (uncredited)
Lee N. Sforza ... propmaker foreman (uncredited)
Michael Walsh ... set dresser (uncredited)

Sound Department 

Bub Asman ... sound editor
Fred J. Brown ... supervising sound editor
Juno J. Ellis ... assistant sound editor
David W. Gray ... stereo sound consultant: Dolby (as David Gray)
Robert L. Hoyt ... sound re-recording mixer
Margie O'Malley ... foley artist (as Margie Denecke)
Lauren Palmer ... adr editor
B. Tennyson Sebastian II ... sound re-recording mixer
Michele Sharp ... sound editor
Jack Solomon ... production sound mixer
John J. Stephens ... sound re-recording mixer
James Thompson ... cable person (as James E. Thompson)
Al Yaylian ... boom operator

Special Effects by 

James Camomile ... special effects (as James Dale Camomile)
Michael Lantieri ... special effects
Kevin Pike ... special effects supervisor
Darrell Pritchett ... special effects (as Darrell D. Pritchett)
Joseph C. Sasgen ... special effects

Visual Effects by 

Peggy Baker ... digital post-production coordinator: Digital Productions
Fred Bradford ... software developer: Digital Productions
Allison Brooks ... digital editorial: Digital Productions
Michael Busch ... technical manager: Digital Productions
Philip Chen ... software developer: Digital Productions
Andy Davidson ... software developer: Digital Productions
Brad deGraf ... technical manager: Digital Productions
Gary Demos ... technical executive: Digital Productions
Ken Dozier ... technical manager: Digital Productions
Tom Earnist ... drafter/encoder: Digital Productions
Michelle Feraud ... software developer: Digital Productions
Kathleen Fisken ... drafter/encoder: Digital Productions
Noah Gans ... technical manager: Digital Productions
Gordon Garb ... software developer: Digital Productions
Walter Gish ... software developer: Digital Productions
Jack Green ... drafter/encoder: Digital Productions
Erin Rae Hoffer ... drafter/encoder: Digital Productions
Brad Hunt ... technical manager: Digital Productions
Paul Isaacs ... technical manager: Digital Productions
Bob Kensinger ... digital editorial: Digital Productions
Michael Kory ... drafter/encoder: Digital Productions
Shelley Lake ... technical manager: Digital Productions
Beth Leitner ... drafter/encoder: Digital Productions
Larry Luther ... software developer: Digital Productions
Stephanie Mardesich ... assistant to production executive: Digital Productions
Sherry McKenna ... production executive: Digital Productions
Malcolm McMillan ... software developer: Digital Productions
Mary Ann Morris ... software developer: Digital Productions
Ron Moszkowski ... technical manager: Digital Productions
Emily Nagle ... software developer: Digital Productions
Jeffrey A. Okun ... visual effects coordinator
Kevin Rafferty ... senior drafter/encoder: Digital Productions
David Ruhoff ... software developer: Digital Productions
Jim Rygiel ... senior technical mananger: Digital Productions
Stephen Skinner ... drafter/encoder: Digital Productions
Donald Smith ... drafter/encoder: Digital Productions
Claudia Sumner ... visual effects supervisor: Digital Productions
John Tilton ... drafter/encoder: Digital Productions
Larry Yaeger ... software developer: Digital Productions
Roger Dorney ... optical supervisor (uncredited)
Christopher Dusendschon ... Vistavision scan plate cinematography: Kenimation/Digital Productions (uncredited)
Rexford L. Metz ... visual effects director of photography (uncredited)
Dennis Michelson ... visual effects: Digital Productions (uncredited)
Michael Douglas Middleton ... visual effects still photographer (uncredited)
John Scheele ... visual effects consultant (uncredited)

Stunts 

Glenn R. Wilder ... stunt coordinator (as Glen Wilder)

Camera and Electrical Department 

Richard J. Beban ... second assistant camera (as Richard Beban)
Stephen E. Bridge ... camera operator (as Stephen Bridge)
Roger Gebhard ... first assistant camera
Marlin Hall ... key grip
Charles Hatcher ... dolly grip (as Chuck Hatcher)
George Holmes ... gaffer
Larry Keys ... best boy electric
Rodney Veto ... best boy grip
Richard Clark ... video playback supervisor (uncredited)
Wynn Hammer ... still photographer (uncredited)
Joe Kelly ... grip (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Dan Bronson ... wardrobe: men
Maritza Garcia-Roddy ... wardrobe: women (as Maritza Garcia)
James Linn ... costumer

Editorial Department 

Conrad M. Gonzalez ... assistant film editor
Frank E. Jimenez ... apprentice film editor

Music Department 

David Franco ... music supervisor
Daniel J. Johnson ... music editor (as Dan Johnson)
Ken Johnson ... music editor
Alf Clausen ... orchestrator (uncredited)
Rick Riccio ... music scoring mixer (uncredited)
James Thatcher ... musician: French horn (uncredited)

Transportation Department 

Wayne R. Campbell ... transportation captain (as Wayne Campbell)
Bill Cresant ... transportation coordinator

Other crew 

Bea Blondell ... production auditor
Faye Brenner ... script supervisor
Linda Foster ... assistant: Nick Castle
Gary Gero ... animal handler
Don Hamblen ... craft service
Gwen Johnson ... animal handler
Susan Kobata ... secretary: E. O. Denault
Jack Lyons ... unit publicist
Linda Poster ... assistant: Nick Castle
Geoffrey Ryan ... location manager
Carole Sherman ... secretary: Gary Adelson
Debbie Smith ... production coordinator
Maureen White ... production liaison
Craig Miller ... marketing consultant (uncredited)
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page