Edit
Ghostbusters (1984) Poster

(1984)

Full Cast & Crew

Directed by 

Ivan Reitman

Writing Credits  

Dan Aykroyd ... (written by) and
Harold Ramis ... (written by)
 
Rick Moranis ... (uncredited)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
Steven Tash ...
...
Slavitza Jovan ...
...
...
Jordan Charney ...
Timothy Carhart ...
...
Tom McDermott ...
Roger Grimsby ...
Roger Grimsby
...
Joe Franklin ...
Joe Franklin
...
Casey Kasem (voice)
John Ring ...
Norman Matlock ...
Joe Cirillo ...
Joe Schmieg ...
...
Jail Guard (as Reggie Vel Johnson)
...
Real Estate Woman
...
Larry Dilg ...
Danny Stone ...
Patty Dworkin ...
Woman at Party
...
Tall Woman at Party
Lenny Del Genio ...
Frances E. Nealy ...
Sam Moses ...
Christopher Wynkoop ...
Winston May ...
Businessman in Cab
Tommy Hollis ...
Eda Reiss Merin ...
Louis's Neighbor (as Eda Reis Merin)
Ric Mancini ...
Policeman at Apartment (as Rick Mancini)
Kathryn Janssen ...
Stanley Grover ...
Carol Ann Henry ...
James Hardie ...
Reporter (as James Hardy)
...
Reporter (as Frances Turner)
Nancy Kelly ...
Paul Trafas ...
Cheryl Birchenfield ...
Ruth Oliver ...
Kymberly Herrin ...
Dream Ghost (as Kym Herrin)
Rest of cast listed alphabetically:
Murray Bandel ...
Extra - NY Public Library (uncredited)
Larry Bilzarian ...
Prisoner (uncredited)
Matteo Cafiso ...
Boy at Hot Dog Stand (uncredited)
...
T-Shirt Vendor (uncredited)
John De Bello ...
Patrolman Matthews (uncredited)
...
Gozer (voice) (uncredited)
...
Redheaded Man (uncredited)
...
Wendy Goldman ...
...
...
Man Behind Barricade (uncredited)
Charles Levin ...
Joseph Marzano ...
Man in Taxi (uncredited)
...
Man at Library (uncredited)
...
City Hall Cop (uncredited)
Harrison Ray ...
Terror Dog (uncredited)
...
Zuul / Slimer (voice) (uncredited)
Frank Rivers ...
Prisoner (uncredited)
Mario Todisco ...
Prisoner (uncredited)
...
Bill Walton (uncredited)
Mark Bryan Wilson ...
Slimer (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Bernie Brillstein ... executive producer
Michael C. Gross ... associate producer
Joe Medjuck ... associate producer
Ivan Reitman ... producer

Music by 

Elmer Bernstein

Cinematography by 

László Kovács ... director of photography (as Laszlo Kovacs)

Film Editing by 

David E. Blewitt ... (as David Blewitt)
Sheldon Kahn

Casting By 

Karen Rea

Production Design by 

John DeCuir ... (as John De Cuir)

Art Direction by 

John DeCuir Jr. ... (as John De Cuir Jr.)

Set Decoration by 

Marvin March

Costume Design by 

Theoni V. Aldredge
Suzy Benzinger ... (uncredited)

Makeup Department 

Etsuko Egawa ... special makeup effects artist
Leonard Engelman ... makeup artist
Dione Taylor ... hair stylist
Michael R. Thomas ... makeup artist: New York (as Michael Thomas)
Michael R. Jones ... special makeup effects artist (uncredited)
Barry Rosenberg ... hair stylist (uncredited)
Peggy Semtob ... hair stylist (uncredited)

Production Management 

Patrick McCormick ... unit production manager: New York
John G. Wilson ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Gary Daigler ... first assistant director
William Eustace ... second assistant director: New York (as Bill Eustace)
Katterli Frauenfelder ... second assistant director
Peter Giuliano ... first assistant director: New York
Patrick McKee ... dga trainee
John Pepper ... second assistant director: New York
Carol L. Vitkay ... DGA trainee: New York (as Carol Vitkey)

Art Department 

Jack E. Ackerman ... property master
Brent Boates ... creature design consultant
Paul J. Campanella ... stand-by painter (as Paul Campanella)
Joseph M. Caracciolo Jr. ... property master: New York (as Joe Caracciola Jr.)
Kurt Conner ... creature design consultant (as Kurt W. Conner)
Robert Drumheller ... set decorator: New York
George Eckert ... set designer
Thom Enriquez ... creature design consultant
Bob Kline ... creature design consultant (as Robert Kline)
John Jay Moore ... art director: New York (as John Moore)
Donald L. Nobles ... construction coordinator (as Don Noble)
Terry Windell ... creature design consultant
Bernie Wrightson ... creature design consultant (as Berni Wrightson)
Michael Denering ... scenic artist (uncredited)
Dale DeStefani ... propmaker (uncredited)
Steven Ladish ... props (uncredited)
Mark Siegel ... sculptor (uncredited)
Louis Zamora ... labor foreman (uncredited)

Sound Department 

Rick Alexander ... sound re-recording mixer (as Dick Alexander)
Richard Beggs ... sound designer
Raul A. Bruce ... sound boom (as Paul A. Bruce)
Jim Bullock ... sound editor
Gene S. Cantamessa ... production sound mixer (as Gene Cantamessa)
John M. Colwell ... sound editor (as John Colwell)
Les Fresholtz ... sound re-recording mixer
Joseph Holsen ... sound editor
William L. Manger ... sound editor
Tom McCarthy Jr. ... sound designer
Vern Poore ... sound re-recording mixer
Michael P. Redbourn ... sound editor (as Mike Redbourn)
Don S. Walden ... sound editor
Jack Wolpa ... cable person (as Jack Walpa)
Ken Dufva ... foley artist (uncredited)
Kim Maitland ... sound recordist (uncredited)
Christopher Moriana ... foley artist (uncredited)

Special Effects by 

Jon Alberti ... mechanism designer (as John Alberti)
Nicholas Alberti ... mechanism designer
Lance Anderson ... mechanism designer
Larz Anderson ... mechanism builder
Doug Beswick ... mechanism designer
Don Carner ... mechanism designer
Tom Culnan ... mechanism builder
Joe Day ... special effects foreman
Kevin Dixon ... mechanism builder
Steve Dunham ... chief mechanism designer
Gunnar Ferdinandsen ... chief moldmaker
Scott Forbes ... special effects technician
Joe Franke ... mechanism builder
Chuck Gaspar ... special effects supervisor
Bill Sturgeon ... mechanism builder
Robert Cole ... special effects (uncredited)
Bob Shelley ... special effects foreman (uncredited)
Joe Viskocil ... pyrotechnic supervisor: Staypuft (uncredited)

Visual Effects by 

Jim Aupperle ... camera operator: EEG
Philip Barberio ... optical line-up: EEG (as Phil Barberio)
Jon Berg ... ghost shop advisor: EEG
Les Bernstien ... technical animator: EEG (as Les Bernstein)
Gary D. Bierend ... model maker (as Gary Bierend)
Mike Bolles ... design engineer
Kris Brown ... software programmer
John Bruno ... visual effects art director: EEG
Billy Bryan ... sculptor: Staypuft, EEG (as Bill Bryan)
Conrad Buff IV ... visual effects editor: EEG (as Conrad Buff)
Laura Buff ... production coordinator: EEG
Richard Coleman ... animator: EEG
Randall William Cook ... dimensional animation effects: EEG
Charles Cowles ... optical printer operator: EEG (as Chuck Cowles)
Richard Edlund ... visual effects
Leslie Ekker ... model maker
James M. Falkinburg ... godfather: EEG (as Jim Nelson)
Wendie Fischer ... technical animator: EEG
Linda Frobos ... sculptor: Staypuft, EEG
Constantine Ganakes ... matte artist: EEG
Kento Gebo ... model maker (as Kent Gebo)
Bruno George ... optical printer operator: EEG
Pete Gerard ... model maker
Alan Harding ... assistant matte cameraman: EEG
Jack Hinkle ... assistant effects editor: EEG
Bob Hoffman ... model maker
Michael Hosch ... sculptor: EEG (as Mike Hosch)
Jerry Jeffress ... electronic engineer
Steve Johnson ... sculptor: librarian: EEG / sculptor: onion head: EEG
Ed Jones ... optical line-up: EEG
Rick Kerrigan ... production supervisor: EEG (as Richard Kerrigan)
Neil Krepela ... matte department supervisor: EEG
John Lambert ... camera operator: EEG
Pete Langton ... technical animator: EEG
Robin Dean Leyden ... electronic engineer (as Robin Leyden)
Pat McClung ... model maker
Dennis Michelson ... assistant effects editor: EEG
Virgil Mirano ... still photographer: EEG
Michele Moen ... matte artist: EEG (as Michelle Moen)
Ronald B. Moore ... optical line-up: EEG
Thaine Morris ... mechanical effects supervisor: EEG
Bill Neil ... chief cameraman: EEG
Steve Neill ... sculptor: EEG
Sean Newton ... animator: EEG
Clint Palmer ... assistant cameraman: EEG
Donald Pennington ... model maker (as Don Pennington)
Leona Phillips ... optical effects administrator
Gary Platek ... director of special projects: EEG
Samuel E. Recinos ... technical animator: EEG (as Sam Recinos)
William Recinos ... animator: EEG
Peggy Regan ... technical animator: EEG
Arthur F. Repola ... effects editor: EEG (as Art Repola)
Pete Romano ... assistant cameraman: EEG
Milius Romyn ... model maker
Nick Seldon ... model maker
Paul Skylar ... model maker
Robert Spurlock ... effects man: EEG
Mark Stetson ... model shop supervisor: EEG
Annick Therrien ... technical animator: EEG (as Annick Therrein)
Mark Vargo ... optical supervisor: EEG
Garry Waller ... animation supervisor: EEG
Mary E. Walter ... optical line-up: EEG
Mark West ... design engineer
Jody Westheimer ... assistant cameraman: EEG
Gene Whiteman ... chief engineer: EEG
Robert Wilson ... optical printer operator: EEG (as Bob Wilson)
Terry Windell ... animation supervisor: EEG
Bruce Woodside ... animator: EEG
Matthew Yuricich ... chief matte artist: EEG (as Matt Yuricich)
Stuart Ziff ... head of ghost shop: EEG
Yarek Alfer ... prop maker (uncredited)
Margaret Craig-Chang ... technical animation assistant (uncredited)
Ko Hashiguchi ... technical animation assistant (uncredited)
Michael F. Hoover ... motion control computer operator (uncredited)
Sam Longoria ... assistant matte cameraman (uncredited) / engineer/machinist (uncredited) / special projects (uncredited)
Richard Lund ... translite photographer (uncredited)
Tom Pahk ... model maker (uncredited)
Lynda Thompson ... visual effects production supervisor (uncredited)
Eusebio Torres ... technical animation assistant (uncredited)
Mac Torres ... technical animation assistant (uncredited)
Paul Van Camp ... software programmer (uncredited)

Stunts 

Bill Couch ... stunt coordinator
Tony Kahana ... stunts
Tony Brubaker ... stunts (uncredited)
Steven Burnett ... stunts (uncredited)
Lisa Cain ... utility stunts (uncredited)
Anthony Cecere ... stunts (uncredited)
Joe Cirillo ... stunts (uncredited)
Bill Couch ... stunts (uncredited)
Lisa Dalton ... stunts (uncredited)
Steve Dash ... stunt double: William Atherton (uncredited)
Diamond Farnsworth ... stunts (uncredited)
Gene Harrison ... stunts (uncredited)
Larry Holt ... stunt performer (uncredited)
Julius LeFlore ... stunts (uncredited)
Bill McIntosh ... stunts (uncredited)
Tom Morga ... stunt double: Harold Ramis (uncredited) / stunts (uncredited)
Shawn O'Neil ... stunt driver (uncredited)
Debby Lynn Ross ... stunts (uncredited)
George P. Wilbur ... stunts (uncredited)
Bob Yerkes ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Richmond L. Aguilar ... gaffer
Norman Buck ... key grip: New York
Colin J. Campbell ... gaffer (as Colin Campbell)
Patrick Capone ... second assistant camera: New York
Ted Churchill ... Steadicam operator: New York
Vinnie Gerardo ... first assistant camera: New York (as Vincent Gerardo)
Michael Ginsburg ... still photographer: New York
Robert Jason ... best boy
Gene Kearney ... key grip
Gemma La Mana ... still photographer (as Gemma La Mana-Wills)
Paul Mindrup ... second assistant camera
Bob Munoz ... best boy grip
Robert M. Stevens ... camera operator (as Bob Stevens)
Joseph E. Thibo ... first assistant camera (as Joe Thibo)
Herb Wagreich ... director of photography: New York (as Herb Wagreitch)
William Ward ... gaffer: New York (as Billy Ward)
Ron Anderson ... best boy (uncredited)
Frank Detone Jr. ... sewing grip (uncredited)
Adam Glick ... set lighting technician (uncredited)
Albert Hood ... electrician (uncredited)
Scott Rathner ... second assistant camera: "b" camera, New York (uncredited)
Michael J. Schwartz ... lighting technician (uncredited)
Michael Shanman ... arc operator (uncredited)

Casting Department 

Joy Todd ... casting: New York

Costume and Wardrobe Department 

Dayton Anderson ... costumer
Lee Austin ... wardrobe supervisor: New York
Bruce Ericksen ... costume supervisor (as Bruce Erickson)
Debra Louis Katz ... wardrobe supervisor: New York
Peggy Thorin ... costumer

Editorial Department 

Joe Mosca ... assistant editor
Saul Saladow ... assistant editor
James Seidelman ... assistant editor (as Jim Seidelman)
Tracy Granger ... assistant/apprentice editor (uncredited)

Music Department 

Peter Bernstein ... orchestrator
Kathy Durning ... supervising music editor: Segue Music
Ray Parker Jr. ... song: music and lyrics by
David Spear ... orchestrator
Tom Boyd ... musician: oboe soloist (uncredited)
Robert Fernandez ... scoring mixer (uncredited)
Patrick Russ ... orchestrator (uncredited)
James Thatcher ... musician: french horn (uncredited)

Transportation Department 

John F. Curtis ... driver captain
James E. Foote ... transportation coordinator (as Jim Foote)
Patrick Hogan ... transportation captain: second unit (uncredited)

Other crew 

Kirk Borcherding ... production accountant
Stephen Dane ... hardware consultant (as Steven Dane)
John Daveikis ... hardware consultant
Rocco Derasmo ... teamster captain: New York
Kathi Freeman ... secretary: Mr. Gross and Mr. Medjuck
Rita Grant Miller ... production coordinator (as Rita Miller-Grant)
Kate Guinzburg ... production coordinator: New York
Leslie Hewitt ... production secretary (as Leslie Falkinburg)
Joyce Y. Irby ... secretary: Mr. Reitman
Trish Kinney ... script supervisor
Sherry Lynne ... assistant production coordinator
Mary Mason ... production secretary
Paul Pav ... location manager
Jeff Stolow ... location manager: New York
Lenny Vullo ... location manager: New York
Laurel Walter ... production secretary
Nancy Willen ... publicist
Craig Caton ... creature crew (uncredited)
Evelyn Fitzgerald ... production assistant: New York (uncredited)
Tom Lackey ... location scout (uncredited)
Tom Paolucci ... production staff (uncredited)
Audri Phillips ... puppeteer (uncredited)
Mark Siegel ... creature maker (uncredited) / puppeteer (uncredited)
Bill Sturgeon ... puppeteer (uncredited)

Thanks 

Suzy Benzinger ... thanks
Will Fowler ... thanks
Amy Friedman ... thanks
Frank Krenz ... thanks
Hal Landaker ... thanks
Joanna Lipari ... thanks
Peggy Semtob ... thanks
Don Shay ... thanks
Chris Stoia ... thanks
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page