Edit
The Cotton Club (1984) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Francis Ford Coppola ... (as Francis Coppola)

Writing Credits  

William Kennedy ... (screenplay) &
Francis Ford Coppola ... (screenplay) (as Francis Coppola)
 
William Kennedy ... (story) &
Francis Ford Coppola ... (story) (as Francis Coppola) and
Mario Puzo ... (story)
 
Jim Haskins ... (pictorial history "The Cotton Club") (as James Haskins) (suggestion)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
Gwen Verdon ...
...
Maurice Hines ...
...
...
...
Bumpy Rhodes (as Larry Fishburne)
...
Joe Flynn (as John Ryan)
...
Ron Karabatsos ...
...
...
Wynonna Smith ...
Thelma Carpenter ...
Charles 'Honi' Coles ...
...
...
...
Frederick Downs Jr. ...
...
Tucker Smallwood ...
Kid Griffin
...
Bill Graham ...
Dayton Allen ...
...
Ed Rowan ...
Leonard Termo ...
...
...
...
...
...
Bruce Hubbard ...
Rony Clanton ...
...
...
Joe Lynn ...
Oscar Barnes ...
Ed Zang ...
Hotel Clerk (as Edward Zang)
Sandra Beall ...
Zane Mark ...
Tom Signorelli ...
...
Policeman #1
...
Policeman #2
Steve Vignari ...
Susan Mechsner ...
Gregory Rozakis ...
...
Norma Jean Darden ...
Robert Earl Jones ...
...
James Cagney (as Vincent Jerosa)
...
Steve Cafiso ...
John Cafiso ...
...
Child in Street (as Domino)
Ninon Digiorgio ...
Daria Hines ...
Patricia LeTang ...
Christopher Lewis ...
Danielle Osborne ...
Jason Papalardo ...
Demetrius Pena ...
Priscilla Baskerville ...
Ethel Beatty ...
Sydney Goldsmith ...
James 'Buster' Brown ...
Hoofer
Ralph Brown ...
Hoofer
Harold Cromer ...
Hoofer
Bubba Gaines ...
Hoofer
George Hillman ...
Hoofer
Henry Phace Roberts ...
Hoofer (as Henry 'Phace' Roberts)
Howard 'Sandman' Sims ...
Hoofer
Jimmy Slyde ...
Hoofer (as Jimmy Slide)
Henry LeTang ...
Hoofer
Charles Young ...
Hoofer
Skip Cunningham ...
Tip, Tap & Toe
Luther Fontaine ...
Tip, Tap & Toe
Jan Mickens ...
Tip, Tap & Toe
Lydia Abarca ...
Dancer
Sarita Allen ...
Dancer
Tracey Bass ...
Dancer
Jacquelyn Bird ...
Dancer
Shirley Black-Brown ...
Dancer
Jhoe Breedlove ...
Dancer
Leslie Caldwell ...
Dancer
Melanie Caldwell ...
Dancer
Benny Clorey ...
Dancer (as Benny Clory)
Sheri Cowart ...
Dancer (as Sherri Cowart)
Karen DiBianco ...
Dancer
Cisco Drayton ...
Dancer
Ann Duquesnay ...
Dancer
Carla Earle ...
Dancer
Wendy Edmead ...
Dancer
Debbie Fitts ...
Dancer
Ruddy L. Garner ...
Dancer (as Ruddy Garner)
Ruthanna Graves ...
Dancer
Terri Griffin ...
Dancer
Robin Harmon ...
Dancer
...
Dancer
Sonya Hensley ...
Dancer
Dave Jackson ...
Dancer
Gail Kendricks ...
Dancer
Christina Kumi Kimball ...
Dancer
Mary Beth Kurdock ...
Dancer
Alde Lewis ...
Dancer
Paula Lynn ...
Dancer
Bernard Manners ...
Dancer
Bernard Marsh ...
Dancer
David McHarris ...
Dancer
Delores McHarris ...
Dancer
Vody Najac ...
Dancer
Vya Negromonte ...
Dancer (as Viewma Negromonte)
Alice Anne Oates ...
Dancer (as Alice Anne Oakes)
Anne Palmer ...
Dancer
Julie Pars ...
Dancer
Antonia Pettiford ...
Dancer
...
Dancer
Janet Powell ...
Dancer
Renee Rodriguez ...
Dancer
...
Dancer
Kiki Shepard ...
Dancer
Gary Thomas ...
Dancer
...
Dancer
Rima Vetter ...
Dancer
Karen Wadkins ...
Dancer
Ivery Wheeler ...
Dancer
Donald Williams ...
Dancer
Alexis Wilson ...
Dancer
Rest of cast listed alphabetically:
Linda Gillen ...
(voice)
Bella Jarrett
...
Gangster (uncredited)
Scott Crawford ...
Gangster (uncredited)
...
Joan Blondell (uncredited)
...
Screen Test Thug (uncredited)
Suzanne Kaaren ...
...
Charlie Workman (uncredited)
...
Busboy (uncredited)
...
Cotton Club Waiter (uncredited)
Stan Tracy ...
...
Hitman (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Joseph Cusumano ... line producer
Robert Evans ... producer
Dyson Lovell ... executive producer
Barrie M. Osborne ... line producer
Melissa Prophet ... associate producer
Fred Roos ... co-producer
Sylvio Tabet ... co-producer

Music by 

John Barry

Cinematography by 

Stephen Goldblatt ... director of photography

Film Editing by 

Robert Q. Lovett
Barry Malkin

Casting By 

Lois Planco
Gretchen Rennell

Production Design by 

Richard Sylbert

Art Direction by 

Gregory Bolton
David Chapman

Set Decoration by 

Leslie Bloom ... (as Les Bloom)
George Gaines

Costume Design by 

Milena Canonero

Makeup Department 

John Caglione Jr. ... key prosthetics makeup
Verne Caruso ... hair stylist
Alan D'Angerio ... hair department head
Richard Dean ... makeup artist
C. Romania Ford ... makeup artist (as Romania Ford)
Frances A. Kolar ... makeup artist (as Francis Kolar)
Craig Lyman ... key makeup artist
Tony Marrero ... hair stylist
Lyndell Quiyou ... key hair stylist
Bert Reo Anderson ... assistant hair stylist (uncredited)
Jay Cannistraci ... additional makeup artist (uncredited)
Doug Drexler ... makeup lab (uncredited)

Production Management 

Grace Blake ... executive production supervisor
Christopher Cronyn ... unit production manager
David Golden ... unit production manager
Margaret B. Hunnewell ... unit production manager (as Meg Hunnewell)
Kerry Orent ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Paula Brody ... dga trainee
Henry Bronchtein ... second assistant director
Gian-Carlo Coppola ... second unit director
Louis D'Esposito ... second assistant director
Robert V. Girolami ... first assistant director
Joseph P. Reidy ... first assistant director: montage and second unit (as Joseph Reidy)
Amy Sayers ... additional second assistant director

Art Department 

Billy Bishop ... assistant property master (as William Bishop)
James Halligan ... key construction grip
Beth Kuhn ... assistant art director
Sharmagne Leland-St. John ... assistant to production designer
Herbert F. Mulligan ... head set dresser (as Herbert Mulligan)
Jimmy Raitt ... property master
Bruno Robotti ... scenic supervisor
Edward Swanson ... key carpenter
Polly Wood-Holland ... scenic artist (as Polly Wood Holland)
Linda Conaway-Parsloe ... assistant art director (uncredited)
Carl Landi ... carpenter (uncredited)
John Peter Melendez ... set dresser (uncredited)
Harold Michelson ... illustrator (uncredited)

Sound Department 

James Austin ... sound re-recording mixer (as Jim Austin)
Richard Beggs ... supervising re-recording mixer
Tom Bellfort ... adr editor
Louis Bertini ... assistant sound editor
Edward Beyer ... supervising sound editor
Nathan Boxer ... boom operator
David Carroll ... supervising mix engineer
Laura Civiello ... assistant sound editor
Lee Dichter ... sound re-recording mixer
Harriet Fidlow ... adr editor
Jack C. Jacobsen ... sound mixer (as Jack Jacobsen)
Michael Kirchberger ... sound editor
Kevin Lee ... sound editor
Michael Minkler ... sound re-recording mixer (as Mike Minkler)
Barbara Minor ... assistant sound editor
Laurie Mullen ... assistant sound editor
Mark Rathaus ... sound editor
Louise Rubacky ... assistant sound editor (as Mary-Louise Rubacky)
Maurice Schell ... sound editor
Paul Trejo ... sound editor
Steven Visscher ... assistant sound editor
John Clavin ... sound engineer (uncredited)
Richard Friedlander ... apprentice sound editor (uncredited)
James Perdue ... sound (uncredited)
Maurice Schell ... adr crowd (uncredited) / foley artist (uncredited)
Mel Zelniker ... adr recordist (uncredited)

Special Effects by 

Connie Brink ... special effects (as Conrad Brink)
James 'Packy' Dolan ... gaffer: special effects unit
Lewis Gould ... special effects unit second assistant director
Michael Haley ... special effects unit first assistant director
William Kane ... special effects property master
Stan Parks ... special effects coordinator
Tony Parmelee ... special effects
Michael Rauch ... special effects unit production manager

Stunts 

William H. Burton ... stunt coordinator: special effects (as Bill Burton)
Victor Magnotta ... stunt coordinator (as Vic Magnotta)
Scott Leva ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Joseph F. Coffey ... camera operator: "b" camera (as Joseph Coffey)
Adger W. Cowans ... still photographer (as Adger Cowans)
Angelo Di Giacomo ... second assistant camera (as Angelo DiGiacomo)
Peter Girolami ... electrician
Kenneth Goss ... key grip
Vincent Guarriello ... best boy (as Vince Guarriello) / dolly grip (as Vince Guarriello)
Tim Guinness ... best boy
Charles K. Mattson ... best boy
George Patsos ... key grip: special effects unit
Steve Scanlon ... playback operator
Frank Schulz ... gaffer
Michael Stone ... camera operator
Donald Sweeney ... director of photography: second unit
David Wagreich ... first assistant camera
Andrew D. Schwartz ... still photographer: re-shoots (uncredited)

Casting Department 

Aleta Chappelle ... extras casting assistant (as Aleta Wood-Chappelle)
Nina Fineman ... casting assistant
Janet Hirshenson ... casting: Los Angeles
Julie Hughes ... music & dance casting
Jane Jenkins ... casting: Los Angeles
Barry Moss ... music & dance casting
Pippo Pisciotto ... extras casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Mark Burchard ... wardrobe
Al Craine ... key wardrobe (as Alfred Craine)
Beverly Cycon ... key wardrobe
Margarita Delgado ... assistant costume designer
John Helgerson ... assistant costume designer
Maureen Hogan ... costume assistant
Judianna Makovsky ... assistant costume designer
Elizabeth Shelton ... assistant costume designer
Richard Shissler ... assistant costume designer
Rosamary Panzo ... wardrobe supervisor (uncredited)
Barnaby Smith ... set costumer (uncredited)

Editorial Department 

Debra Bard ... assistant film editor
John David Coles ... assistant film editor
Gian-Carlo Coppola ... montage
Dorian Harris ... assistant film editor
Donald Sweeney ... montage
Michael Berenbaum ... apprentice editor (uncredited)

Music Department 

John Barry ... conductor / music supervisor
Emile Charlap ... musician contractor
Clarence Gaskill ... composer: song "Minnie the Moocher"
Richard Gere ... musician: cornet solos
Norman Hollyn ... music editor
Jack Jeffers ... sideline musician contractor
Sy Johnson ... associate music supervisor / music arranger / orchestrator
Tom Jung ... music recording engineer
Jeff Kliment ... music editor
Patrick Mullins ... assistant music editor
Zane Weiner ... musical production coordinator
Jerry Wexler ... music consultant
Bob Wilber ... music re-creation
Albert Woodbury ... additional orchestrator (as Al Woodbury)

Transportation Department 

Patrick Hogan ... transportation captain: second unit

Other crew 

Claudia Asbury ... choreographer
Jane Bartelme ... assistant to producer
B.J. Bjorkman ... additional script supervisor
Dominique Bruballa ... production accountant
Lisa Burnett ... assistant production coordinator
Nelson Cabrera ... production staff
Cathleen Clarke ... assistant: Robert Evans
Antony Clavet ... visual consultant
Ralph Cooper ... special consultant
Ralph Cooper ... associate consultant
Celia D. Costas ... location manager: special effects unit (as Celia Costas)
Norma Jean Darden ... research consultant
Loolee DeLeon ... office coordinator: San Francisco (as Loolee Deleon)
Ed Dessisso ... location manager
Michael Dick ... production assistant
Tony Dingman ... liaison: New York and San Francisco
George Faison ... choreographer
Patrick J. Feerick ... teamster (as P.J. Feerick)
Milton Forman ... producer consultant
Robert Gach ... assistant: Richard Gere
Maurice Hines Sr. ... research consultant
Gregory Hines ... tap improvography
Howard Johnson ... research consultant
Murdo Laird ... chief engineer: Electronic Cinema
Michael Lavin ... engineer: Electronic Cinema
Henry LeTang ... tap choreographer (as Henry Le Tang)
Gaetano Lisi ... location manager
Lynn Lewis Lovett ... continuity
Gine Lui ... production assistant
Michael Meacham ... choreographer
Tom Miller ... unit publicist
Arthur Mitchell ... choreographer
Anahid Nazarian ... systems librarian: Electronic Cinema
Edward V. Padula ... production consultant
Janet Pett Davies ... assistant: Robert Evans (as Janet Pett)
Lillian Pyles ... assistant production coordinator
Grant Harper Reid ... production assistant (as Grant Reid)
Thomas Reilly ... teamster captain (as Tommy Reilly)
James W. Skotchdopole ... production assistant
Michael Smuin ... principal choreographer
Sara Ström ... secretary: Francis Coppola
Daniel R. Suhart ... dialogue coach (as Dan Suhart)
Victoria Turnwell ... assistant: Robert Evans
Kurt Woolner ... film finances representative
Tommy Burns ... production assistant (uncredited)
Ellie LeTang ... assistant choreographer (uncredited)
Charles Miller ... assistant location manager (uncredited)
Jane Paul ... set production assistant (uncredited)
Maurice Schell ... adr loop group (uncredited)
Tony Trimarco ... assistant accountant (uncredited)
Rick Washburn ... weapons coordinator (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page