Edit
TRON (1982) Poster

(1982)

Full Cast & Crew

Directed by 

Steven Lisberger

Writing Credits  

Steven Lisberger ... (screenplay)
 
Steven Lisberger ... (story) and
Bonnie MacBird ... (story)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
Tony Stephano ...
Peter / Sark's Lieutenant
Craig Chudy ...
Warrior #1
Vince Deadrick Jr. ...
Warrior #2 (as Vince Deadrick)
Sam Schatz ...
Expert Disc Warrior
Jackson Bostwick ...
Head Guard
David S. Cass Sr. ...
Factory Guard (as Dave Cass)
...
Guard #1
Bob Neill ...
Guard #2
Ted White ...
Guard #3
Mark Stewart ...
Guard #4
Michael Sax ...
Guard #5
...
Guard #6
...
Tank Commander (as Charles Picerni)
Pierre Vuilleumier ...
Tank Gunner #1
...
Tank Gunner #2
...
Conscript #1 / Video Game Cowboy
...
Conscript #2 (as Michael J. Dudikoff II)
Richard Bruce Friedman ...
Video Game Player
Rick Feck ...
Boy in Video Game Arcade
John Kenworthy ...
Boy in Video Game Arcade
Rest of cast listed alphabetically:
Lisette Kremer ...
Video Gamer (uncredited)
Jerry Maren ...
(uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Harrison Ellenshaw ... associate producer
Donald Kushner ... producer
Ron Miller ... executive producer

Music by 

Wendy Carlos

Cinematography by 

Bruce Logan

Film Editing by 

Jeff Gourson

Casting By 

Pam Polifroni

Production Design by 

Dean Edward Mitzner

Art Direction by 

John B. Mansbridge ... (as John Mansbridge)
Al Roelofs

Set Decoration by 

Roger M. Shook ... (as Roger Shook)

Costume Design by 

Elois Jenssen ... (as Elois Jensson)
Rosanna Norton

Makeup Department 

Gary Liddiard ... makeup artist
Robert J. Schiffer ... makeup supervisor
Joy Zapata ... hair stylist

Production Management 

Ralph Sariego ... unit production manager
Ted Schilz ... studio production manager
Thomas L. Wilhite ... executive in charge of production

Second Unit Director or Assistant Director 

Lisa Marmon ... second assistant director
Lorin Bennett Salob ... first assistant director (as Lorin B. Salob)

Art Department 

Roger Allers ... pre-production concepts
Robert M. Beall ... draftsman (as Bob Beall)
John Dail ... draftsman
Andy Gaskill ... production storyboards
Jean Giraud ... conceptual artist: electronic world (as Jean 'Moebius' Giraud) / electronic conceptual design (as Jean 'Moebius' Giraud)
Antoinette J. Gordon ... draftsman (as Antoinette Gordon)
Eugene Harris ... draftsman
Bill Kroyer ... production storyboards
Chris Lane ... pre-production concepts
Peter Lloyd ... conceptual artist: electronic world
Syd Mead ... conceptual artist: electronic world
Peter Mueller ... pre-production concepts
John Norton ... pre-production concepts / production storyboards
Shelley Phillips ... production painter
Jerry Rees ... production storyboards (as Jerry W. Rees)
Wilbur L. Russell ... property master (as Wilbur Russell)
Bob Stahler ... draftsman
Richard Taylor ... electronic conceptual design
Tom von Badinski ... welder (uncredited)

Sound Department 

Robert Bradshaw ... dialogue editor
Champ Davenport ... voice processing: "MCP"
Gordon Ecker ... supervising sound editor (as Gordon Ecker Jr.)
Michael Fremer ... sound design supervisor
Stan Gilbert ... dialogue editor
Robert Hathaway ... sound department supervisor (as Bob Hathaway)
Randy Kelley ... sound effects editor
James LaRue ... production sound mixer (as Jim LaRue)
John M. Lowry ... assistant sound editor
Jack Manning ... voice processing: "MCP"
Vince Melandri ... sound effects editor
Anthony Milch ... sound effects editor
Bob Minkler ... sound re-recording mixer
Lee Minkler ... sound re-recording mixer
Michael Minkler ... sound re-recording mixer
Bob Newlan ... assistant sound editor
Frank Serafine ... sound effects design and synthesis
William Shenberg ... dialogue editor (as Bill Shenberg)
Marvin Walowitz ... sound effects editor
Michael D. Wilhoit ... foley editor (as Mike Wilhoit)
Allen Hurd ... sound (uncredited)
John Roesch ... foley artist (uncredited)
Philip Rogers ... sound recordist (uncredited)
Wylie Stateman ... supervising sound editor (uncredited)

Special Effects by 

R.J. Spetter ... mechanical special effects
Gary D'Amico ... special effects (uncredited)
David Domeyer ... special effects (uncredited)
Mike Edmonson ... special effects technician (uncredited)
Hans Metz ... special effects assistant (uncredited)
Mike Reedy ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

John Aardal ... animation compositing camera
Frank Amador ... photo-rotoscope supervisor
Peter Anderson ... visual effects supervisor: Disney Studios
William L. Arance ... airbrush artist (as William Arance)
Andy Atkins ... airbrush artist
Richard 'Dr.' Baily ... systems programmer: Robert Abel and Associates (as Richard Baily)
Don Baker ... animation compositing camera
Vicki Banks ... assistant effects animator
Carolyn Bates ... background technical inker
John Bates ... background composite assistant
Greg Battes ... airbrush supervisor
John Beach ... Synthavision production: MAGI Synthavision
Tom Bisogno ... Synthavision production: MAGI Synthavision
Peter Blinn ... scene coordinator
Allen Blyth ... assistant effects animator
Bob Broughton ... opticals
Jan Browning ... matte production
Deena Burkett ... scene coordinator
Don Button ... scene coordinator
Glenn Campbell ... animation compositing camera
Nancy Hunter Campi ... scene programmer: MAGI Synthavision
Chris Casady ... effects animator
Ed Coffey ... assistant effects animator
Kerry Colonna ... scene coordinator
Clint Colver ... scene coordinator
Barry Cook ... effects animator
Art Cruickshank ... photographic process lab supervisor
Dana Duff ... assistant scene coordinator
William Dungan Jr. ... scene programmer: Information International Inc.
Art Durinski ... object digitizing: Information International Inc.
Eric Durst ... assistant effects animator
Lee Dyer ... effects animation supervisor
Douglas Eby ... animation compositing camera
Dennis Edwards ... assistant effects animator
Larry Elin ... scene creation concepts: MAGI Synthavision (as Larry Elin Popielinski)
Harrison Ellenshaw ... visual effects supervisor
George Epperson ... animation compositing camera
Gail Frank ... effects animator (as Gail Finkeldei)
Bernie Gagliano ... background plate photography
Michael Gibson ... scene coordinator
Kris Gregg ... camera: Robert Abel and Associates
John Grower ... scene coordinator
Marian Guder ... photo-rotoscope coordinator
Peter Gullerud ... assistant effects animator
Valerie Hagenbush ... camera schedule coordinator
Sandra Harper ... background composite assistant
Brandy Hill ... animation compositing camera (as Brandy Whittington)
Shelley Rae Hinton ... assistant scene coordinator (as Shelley Hinton)
Jacqueline Hooks ... assistant scene coordinator (as Jacqui Hooks)
Dave Iwerks ... background plate photography
Jim Keating ... scene coordinator
Christopher Keith ... camera schedule coordinator
Gayl Kelm ... photo-rotoscope supervisor
Dick Kendall ... animation compositing camera
Patric Kenly ... camera: Robert Abel and Associates
Jeffrey Kleiser ... computer production supervisor: Digital Effects Inc.
Bill Kovacs ... systems programmer: Robert Abel and Associates
Bill Kroyer ... computer image choreography
Paul LaMori ... assistant scene coordinator (as Paul La Mori)
Gene Larmon ... background plate photography
Laura Leiben ... assistant scene coordinator
Donald Leich ... computer animator: Digital Effects Inc.
David V. Lester ... effects unit manager
Steven Lisberger ... visual effects concepts
Larry Malone ... scene programmer: Information International Inc.
Annie McEveety ... animation compositing camera
Stephen McEveety ... effects unit manager
Tim McGovern ... systems programmer: Robert Abel and Associates
Malcolm McMillan ... scene programmer: Information International Inc. (as Mal McMillan)
Gene Miller ... computer animator: Digital Effects Inc.
Kenny Mirman ... design supervisor: Robert Abel and Associates
Kieran Mulgrew ... animation compositing camera
Craig Newman ... scene coordinator
John Norton ... effects animator
Ron Osenbaugh ... photo-rotoscope supervisor
Jim Pickel ... animation compositing camera supervisor
Ron Rae ... assistant scene coordinator
Jerry Rees ... computer image choreography (as Jerry W. Rees)
Craig Reynolds ... scene programmer: Information International Inc. (as Craig W. Reynolds)
Roger Rinati ... photo-rotoscope supervisor
Cat Robson ... background composite assistant (as Catherine Eby)
Darrell Rooney ... effects animator
Maria Rosetti ... assistant effects animator (as Maria Ramocki)
Dana Ross ... animation compositing camera
Cynthia Rush ... assistant scene coordinator
Marta Russell ... background composite supervisor
Scott Russo ... assistant scene coordinator
John Scheele ... effects technical supervisor
Jeremy Schwartz ... scene programmer: Information International Inc.
Lorraine Schweizer ... background composite assistant
Dave Scott ... photo-rotoscope supervisor
Jim Shaw ... airbrush artist (as James Walter Shaw)
Lynn Singer ... matte production
Ron Stangl ... assistant effects animator
David Stephan ... assistant effects animator (as Dave Stephan)
Linda D. Stokes ... scene coordinator
Richard Taylor ... computer effects supervisor / visual effects supervisor
Lynda Thompson ... assistant scene coordinator (as Lynda Ellenshaw)
Maureen Trueblood ... assistant effects animator
John Tucker ... assistant effects animator
James Valentine ... assistant scene coordinator
John T. Van Vliet ... effects animator (as John Van Vliet)
Neil Viker ... animation compositing camera
Frank Vitz ... systems programmer: Robert Abel and Associates
Paul Wainess ... animation compositing camera
Chris Wedge ... scene programmer: MAGI Synthavision (as Christian Wedge)
Byron Werner ... assistant effects animator
Denise Wethington ... assistant scene coordinator
Lynn Wilkinson ... computer production coordinator: Information International Inc.
Michael Wolf ... effects animator
Arnie Wong ... matte production supervisor
Thomas Baker ... animation compositing camera (uncredited)
William Cruse ... animation camera (uncredited)
Christopher Dusendschon ... camera system design team: Robert Abel & Assoc. (uncredited)
Jammie Friday ... rotoscope (uncredited)
Bill Kent ... animation compositing camera (uncredited)
David Mattingly ... digital artist (uncredited)
Liza Moon ... digital artist: MAGI Synthavision (uncredited)

Stunts 

William H. Burton ... stunts (as Bill Burton)
Richard E. Butler ... stunt coordinator (as Richard E. Butler Jr.)
James Deeth ... stunts
Bennie E. Dobbins ... stunts
Rita Egleston ... stunts
Gary Epper ... stunts
Donna Garrett ... stunts
Larry Holt ... stunts
Billy Hank Hooker ... stunts (as Hank Hooker)
Gary Jensen ... stunts
Al Jones ... stunts
Fred Lerner ... stunts
Ross Reynolds ... stunts
Walter Scott ... stunts
Glenn R. Wilder ... stunts (as Glenn Wilder)
James Winburn ... stunts
Charlie Picerni ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Jamie Anderson ... first assistant camera (as James Anderson)
Bernie Bayless ... best boy
Owen Crompton ... grip supervisor
Gregg Heschong ... camera operator (as Greg Heschong)
Herbert Hughes ... electrician supervisor
Horace Jordan ... first assistant camera
Rexford L. Metz ... camera operator (as Rexford Metz)
Ron Peebles ... second grip
Roger Redel ... gaffer
Stan Reed ... key grip
Lynn Tomes ... first assistant camera
Ron Vargas ... camera operator
Michael D. Weldon ... first assistant camera (as Mike Weldon)
Mario Zavala ... second assistant camera
Peter McEvoy ... animation camera operator (uncredited)
Steven Wilzbach ... animation camera operator (uncredited)

Animation Department 

Maria Alvarez ... ink artist (as Maria Luisa Alvarez)
Priscilla Alvarez ... ink and paint artist
Christopher D. Andrews ... background artist
Peter Aries ... international cel coordinator
Christina Caspary ... ink artist
Gary Conklin ... background artist
Cathy Crum ... ink and paint artist
Janette Downs ... ink artist
Lillian Fitts ... ink artist
Alison Gefre ... ink and paint artist (as Alison DiCecio)
Larry Grossman ... background artist
Corey Harris ... background artist
Lisa Hazlewood ... ink and paint artist (as Lisa Adams)
Paul Hernandez ... international cel coordinator
Lisa Hsieh ... production ink and paint matting: Cuckoo's Nest Studios (as Hsieh Tai Hua)
Chao Juchang ... production ink and paint matting: Cuckoo's Nest Studios
May Kong ... ink artist
Tia W. Kratter ... background artist
Fonzie Lin ... production ink and paint matting: Cuckoo's Nest Studios (as Lin Chin Yi)
John Liou ... production ink and paint matting: Cuckoo's Nest Studios (as Liu Hsing Yuan)
Peter Lloyd ... background designer
Kao Meiching ... production ink and paint matting: Cuckoo's Nest Studios
Flavia Mitman ... ink and paint artist
Peter Mueller ... background artist
Bonny Nardini ... ink artist
Julian Pena ... international cel coordinator
Parker Peng ... production ink and paint matting: Cuckoo's Nest Studios (as Peng Yi Lin)
Roné Prinz ... ink and paint artist (as Ronnie Prinz)
Elaine Robinson ... ink and paint artist
Wu Sheng Neng ... production ink and paint matting: Cuckoo's Nest Studios
Chiou Wen Shian ... production ink and paint matting: Cuckoo's Nest Studios
Chen Shihhsiung ... production ink and paint matting: Cuckoo's Nest Studios
Jesse Silver ... background painting supervisor
Ann Sorensen ... ink and paint artist (as Ann Marie Sorenson)
Auril Thompson ... effects ink and paint supervisor (as Auril Pebley)
Tsai Tingting ... production ink and paint matting: Cuckoo's Nest Studios
Donald Towns ... background artist
James Wang ... production ink and paint matting: Cuckoo's Nest Studios (as Wang Chung Yuan)
Thomas Woodington ... background artist
Raulette Woods ... international cel coordinator
Tim Burton ... animator (uncredited)
David Halver ... ink and paint artist (uncredited)
Rick Moore ... animator (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Lorry Richter ... costumes: men
Nedra Rosemond-Watt ... costumes: women
Jack Sandeen ... costume supervisor

Editorial Department 

Edward M. Capuano ... negative cutter (as Ed Capuano)
Baylis Glascock ... assistant editor
Walter Hekking ... assistant editor
Martin Welsh ... color timer

Music Department 

Richard Bowden ... conductor: Los Angeles Orchestra
Jorge Calandrelli ... orchestrator
Wendy Carlos ... music synthesizer performances and processing
Michael Dilbeck ... special record coordinator
Annemarie Franklin ... assistant to composer
Michael Fremer ... music supervisor
Douglas Gamley ... conductor: London Philharmonic Orchestra
Jeffrey G. Gusman ... music layout (as Jeffrey Gussman)
Journey ... songs: music and lyrics by
John Mosely ... scoring recordist
Tom Bocci ... music supervisor: songs (uncredited)

Transportation Department 

Dyke Johnson ... effects transportation
Katy Johnson ... effects transportation

Other crew 

Robert Abel ... systems supervisor: Robert Abel and Associates
Edle Bakke ... script supervisor
Dave Barnett ... computer systems and software development
Martin O. Cohen ... Synthavision technologist: MAGI Synthavision (as Martin O. Cohen Ph.D.)
Michael G. Craig ... production assistant
Stephanie Graziano ... sample art supervisor (as Stephanie Burt)
Rob Hummel ... laboratory coordinator
Dave Inglish ... computer systems and software development
Don Iwerks ... mechanical designs and conversions
Debra DeVito Jackson ... production assistant
Mark Kimball ... computer systems and software development
Eileen Kuramoto ... film logging
Peggy Lisberger ... secretary: Mr. Lisberger (as Margaret Flook)
Phil Mittelman ... technology concepts: MAGI Synthavision (as Phillip Mittelman Ph.D.)
Mical Morrish ... production assistant
Anna-Lisa Nilsson ... secretary: Mr. Lisberger
Denise Olivo ... production assistant
Bob Otto ... mechanical designs and conversions
Kenneth Perlin ... Synthavision technologist: MAGI Synthavision
Don Porterfield ... mechanical designs and conversions
Marty Prager ... computer systems and software development
Judson Rosebush ... systems supervisor: Digital Effects Inc.
Mike Schilz ... production assistant (as Michael Schilz)
Herbert Steinberg ... Synthavision technologist: MAGI Synthavision (as Herbert Steinberg Ph.D.)
Bill Tondreau ... computer systems and software development
Eugene Troubetzkoy ... Synthavision technologist: MAGI Synthavision (as Eugene Troubetzkoy Ph.D.)
Wendy Williams ... production assistant

Thanks 

L. Basset ... special thanks
Gary Demos ... special thanks
Charles S. Haas ... special thanks (as Charles Haas)
Alan Landaker ... special thanks
Hal Landaker ... special thanks
Morgan Renard ... special thanks
Ed Rotberg ... special thanks (as E. Rotberg)
Sam Schatz ... special thanks
Daimon Webster ... special thanks
John Whitney Jr. ... special thanks
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page