Edit
Love Child (1982) Poster

(1982)

Full Cast & Crew

Directed by 

Larry Peerce

Writing Credits  

Anne Gerard ... (screenplay) and
Katherine Specktor ... (screenplay)
 
Anne Gerard ... (story)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
Terry Jean Moore
...
Jack Hansen
...
J.J.
...
Captain Ellis
...
Mrs. Sturgis
...
Jacki Steinberg
...
Jesse Chaney
...
Arthur Brady
...
Mara
Michael Shane ...
...
Striker (as Randy Dreyfuss)
...
June Burns
Juanita Mahone ...
Cecily
Richard Whiting ...
Judge Weston
...
Tony
...
Jeanette
Richard Liberty ...
Police Officer #1
Jody Wilson ...
William Leonard ...
Judge Powell
Madeline Kiggins ...
Guard
Matthew Peerce ...
Boy in Car
Dara Murphy ...
Nancy
Candy Trabuco ...
Vanessa
...
Sarah
Cheryl King ...
Van Inmate
Pat Mann ...
Correctional Officer Parker
Shaunery Stevens ...
Jack's Son
John Archie ...
Jail Guard
Ellen Beck ...
Rabbit
Susan Batson ...
Brenda
Pat Williams ...
Lida (as Patricia Williams)
Carolle Rousseau ...
Evelyn (as Carole Russo)
Jill-Rene Weissman ...
Stefanie
Terry Jean Moore ...
Amy
Zelda Patterson ...
Other Girl
Richard Hunsinger ...
Correctional Officer
Patrick Sullivan ...
Police Officer #2
Carol Chaput ...
County Jail Guard
Al Kiggins ...
Correctional Officer
Raymond Peters ...
Correctional Officer
Annette Foosaner ...
Woman in Yard
Norma Davids ...
Bonnie
Ronne Mickey ...
Faith
Tame Connolly ...
Norma
Lisa Carole May ...
Vicki
Lynn Latham ...
Claudia
Sterling Swanson ...
Officer
Thomas Monahan ...
B.C.I. Officer
Alan Minor ...
County Jail Guard
Rest of cast listed alphabetically:
Renata Hickey ...
Inmate (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Paul Maslansky ... producer

Music by 

Charles Fox

Cinematography by 

James Pergola ... director of photography (as Jim Pergola)

Film Editing by 

Bob Wyman

Casting By 

Wallis Nicita

Art Direction by 

Don K. Ivey

Set Decoration by 

Richard Helfritz ... (as Richard A. Helfritz)

Makeup Department 

Marie Del Russo ... makeup artist
Tom Sobeck ... hair stylist

Production Management 

Ted Swanson ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

C. Paul Rose ... second assistant director
David Whorf ... first assistant director

Art Department 

John Balling ... set painter
Glenn Banner ... carpenter foreman (as Glenn D. Banner)
Thomas Cocheo ... property master
J. Patrick Coll ... leadman
Aaron Denton ... property assistant (as Aaron Deaton)
Jose Duarte ... scenic artist
Gabriel C. Ell ... construction coordinator (as Gabe Ell)

Sound Department 

Val Cossette ... recordist
Charles Grenzbach ... re-recording mixer (as Charles W. Grenzbach)
Tally Paulos ... adr supervisor
Ron Scelza ... boom operator
Robert Thirlwell ... re-recording mixer (as Robert M. Thirlwell)
Howard Warren ... production sound mixer
John Wilkinson ... re-recording mixer (as Doc Wilkinson)
Tom Ruff ... adr mixer (uncredited)
David A. Whittaker ... sound editor (uncredited)

Special Effects by 

J.B. Jones ... special effects

Stunts 

Jadie David ... stunt double
Betty Raymond ... stunt double

Camera and Electrical Department 

William D. Barber ... first assistant camera (as William Barber)
Bert Bertolami ... best boy
Jerry Bertolami ... grip
Will Brantley ... grip (as Willie Brantley)
Robert Destolfe ... still photographer (as Robert A. De Stolfe)
Ed Knott Jr. ... key grip (as Eddie Knott Jr.)
J. Steven Latham ... electrician (as Steve Latham)
Michael McGowan ... camera operator
Walter G. Morris Jr. ... gaffer (as Walter Morris Jr.)
David P. Robinson ... electrician (as David Robinson)
William Smaling ... electrician (as William Smaling Jr.)
Randy Towers ... second assistant camera
Norman Zuckerman ... best boy

Casting Department 

Enid Howel ... local casting (as Enid Howell)

Costume and Wardrobe Department 

Linda Benedict-Pierce ... costumer (as Linda A. Benedict)
Mary Lou Byrd ... wardrobe
Vivian Cocheo ... wardrobe

Editorial Department 

Donah Bassett ... negative cutter
Don Guidice ... assistant editor
Aubrey Head ... color timer

Location Management 

B.J. Johnson ... location manager

Music Department 

Dan Carlin Sr. ... music editor (as Dan Carlin)
Miles Goodman ... orchestrator
Rick Riccio ... scoring mixer
George Doering ... musician (uncredited)

Transportation Department 

William Rogers ... transportation co-captain
Hank Scelza ... transportation coordinator

Other crew 

Shirley Bird ... nurse
Vicki Callahan ... liaison: Broward County
Jack Cowden ... script supervisor
Herbert Davis ... trainee: Florida (as Herb Davis)
Kevin Alyn Elders ... production accountant (as Kevin Elders)
Jonathan Fairbanks ... local contact
Susan Foster ... assistant: Mr. Peerce
Dennis Higgins ... publicist: Pickwick/Maslansky/Koenigsberg
Scott Jacobson ... craft service
Terry Jean Moore ... technical advisor
Matthew Peerce ... production office assistant
Rick Roberts ... craft service
Debbie Robins-de La Bouillerie ... assistant to producer (as Debbie Robins)
Jeffrey W. Stacey ... film coordinator (as Jeffrey Stacey)
Mimi Stacey ... production coordinator
Laurie Stark ... production secretary
Shawn Wallwork ... trainee: Florida
Donald L. West ... production accountant (as Don West)
Cynthia Streit ... assistant accountant (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page