Edit
The Dark Crystal (1982) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Jim Henson
Frank Oz

Writing Credits  

David Odell ... (screenplay)
 
Jim Henson ... (story)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
Kathryn Mullen ...
...
...
Fizzgig, a Friendly Monster (performer) / General, Garthim Master (performer)
...
Scientist (voice)
Louise Gold ...
Brian Muehl ...
Ornamentalist (performer and voice) / Urzah (performer) / Dying Master (performer and voice)
Bob Payne ...
...
Tim Rose ...
Jean-Pierre Amiel ...
Weaver (performer) (as Jean Pierre Amiel)
Hugh Spight ...
Cook (performer) / Landstrider (performer)
Robbie Barnett ...
Numerologist (performer) / Landstrider (performer)
Swee Lim ...
Hunter (performer) / Landstrider (performer)
Simon J. Williamson ...
Chanter (performer) (as Simon Williamson)
Hus Levant ...
Scribe (performer)
Toby Philpott ...
Alchemist (performer)
David Greenaway ...
Healer (performer) (as Dave Greenaway)
Richard Slaughter ...
Healer (performer)
...
Additional Performer
...
Additional Performer
Peter Burroughs ...
Additional Performer
...
Additional Performer
Sadie Corre ...
Additional Performer
...
Additional Performer
...
Additional Performer
Gerald Staddon ...
Additional Performer (as Gerald Stadden)
Mike Cottrell ...
Additional Performer
John Ghavan ...
Additional Performer
Annie Jones ...
Additional Performer (as Abbie Jones)
Natasha Knight ...
Additional Performer
Lisa Esson ...
Additional Performer
Stephen Garlick ...
Jen (voice)
Lisa Maxwell ...
Kira (voice)
...
Aughra (voice)
Percy Edwards ...
Fizzgig (voice)
...
Chamberlain / Podling (voice)
Michael Kilgarriff ...
General (voice)
...
High Priest / Dying Emperor (voice)
Thick Wilson ...
Gourmand (voice)
John Baddeley ...
Historian (voice)
David Buck ...
Slave Master (voice)
Charles Collingwood ...
Treasurer (voice)
Sean Barrett ...
Urzah (voice)
Miki Iveria ...
Podling (voice)
Patrick Monckton ...
Podling (voice)
Susan Westerby ...
Podling (voice) (as Sue Westerby)
Joseph O'Conor ...
Narrator / Urskeks (voice)
Create a character page for: ?

Produced by 

Jim Henson ... producer
Duncan Kenworthy ... associate producer: Henson Organization
Gary Kurtz ... producer
David Lazer ... executive producer
Bruce Sharman ... associate producer

Music by 

Trevor Jones

Cinematography by 

Oswald Morris

Film Editing by 

Ralph Kemplen

Production Design by 

Harry Lange

Art Direction by 

Brian Ackland-Snow
Terry Ackland-Snow
Charles Bishop ... supervising art director
John Marshall
Malcolm Stone

Set Decoration by 

Peter Young

Costume Design by 

Brian Froud

Makeup Department 

Stuart Artingstall ... wigs and hair

Production Management 

Bill Benson ... production supervisor
Philip Kohler ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Gary Kurtz ... second unit director
Nick Laws ... third assistant director
Christopher Newman ... second assistant director (as Chris Newman)
Dusty Symonds ... first assistant director
Gareth Tandy ... assistant director: miniature effects unit
Vincent Winter ... assistant director: second unit
Keith Young ... third assistant director

Art Department 

Brian Archer ... modeller
George Ball ... property master
Michael Boone ... draftsman
Alan Booth ... construction manager
Roger Bowles ... draftsman
Reg Bream ... draftsman
Fred Britten ... head carpenter
Roy Carnon ... sketch artist
Richard Dawking ... assistant art director
Dixie Dean ... head painter
Don Dossett ... draftsman
Harry Eckford ... head stagehand
Fred Evans ... assistant art director
Eddie Francis ... property supervisor
Brian Froud ... conceptual designer
Paul Hedges ... props
Andrew Holder ... modeller
Richard Holland ... set designer
Denis Hopperton ... property supervisor
Bernard Kramer ... modeller
Katharina Kubrick ... assistant art director
Bill Lowen ... head rigger (as William Lowen)
Jim Morahan ... draftsman
Allan Moss ... chargehand modeller
Brian Muir ... modeller (as Brian Ian Muir)
Ray Perry Sr. ... property supervisor (as Ray Perry)
Michael G. Ploog ... sketch artist (as Mike Ploog)
Denis Rich ... sketch artist
Edward Rodrigo ... chief buyer (as Roddy Rodrigo)
Keith Short ... modeller
Bill Stallion ... sketch artist
Peter Voysey ... modeller (as Peter J. Voysey)
Sid Whitlock ... head plasterer
Barry Wilson ... drapes master
Andy Aitken ... scenic plasterer/mould maker (uncredited)
Frank Billington-Marks ... assistant property master (uncredited)
Ron Burkett ... supervising painter (uncredited)
Sal Denaro ... foam technician (uncredited)
Sal Denaro ... puppet maker (uncredited)
Peter Mann ... constructor (uncredited)
Philip Sharpe ... set constructor (uncredited)
Roy Shave ... set master (uncredited)
Adrian Start ... chargehand painter (uncredited)
John Stevenson ... visual development (uncredited)

Sound Department 

Campbell Askew ... foley editor
Ben Burtt ... special sound effects creator
Louis Elman ... dialogue supervisor
Robert Gavin ... foley assistant
Brian Mann ... dialogue editor
John Nuth ... assistant sound editor
Bill Rowe ... sound re-recording mixer
Nicholas Stevenson ... sound editor
Peter Sutton ... production sound
Robert Taylor ... production sound (as Bob Taylor)
Derek Trigg ... assistant sound editor
Don Wortham ... production sound

Special Effects by 

James Acheson ... creature fabricator: "Landstrider" unit
Johanna Allman ... creature fabricator: "Mystic" unit (as Joanna Allman)
Sherry Amott ... creative supervisor: creature development / creature design and fabrication supervisor: "Mystics", "Podlings" and "Slaves"
Jerry Andrews ... creature fabricator: "Mystic" unit
Elvira Angelinetta ... creature fabricator: "Mystic" unit
Brian Baker ... creature fabricator: "Skeksis" unit
Bob Baldwin ... special mechanical design
David Alan Barclay ... creature fabricator: "Aughra" and "Urskeks" unit (as David Barclay)
Peter Bennion ... creature fabricator: "Garthim" unit
Cindy Bishop ... creature fabricator: "Skeksis" unit
David Blazer ... creature fabricator: "Gelfling" unit
Sarah Bradpiece ... creature design and fabrication supervisor: "Skeksis"
Vin Burnham ... creature fabricator: "Skeksis" unit
George Chamberlain ... creature fabricator: "Mystic" unit
Valerie Charlton ... creature design and fabrication supervisor: "Landstriders"
Tim Clarke ... creature design and fabrication supervisor: "Mystics"
Debbie Coda ... creature fabricator: "Podling" unit
Lyle Conway ... creature design and fabrication supervisor: "Skeksis", "Aughra" and "Urskeks"
Linda Cooper ... creature fabricator: "Mystic" unit
John Coppinger ... creature design and fabrication supervisor: "Environmental Creatures"
Steve Court ... creature fabricator: "Aughra" and "Urskeks" unit
Chris Dartnell ... creature fabricator: "Mystic" unit
Bill Dennis ... creature fabricator: "Garthim" unit
Leigh Donaldson ... creature fabricator: "Gelfling" unit / special mechanical design
Tony Dunsterville ... effects engineer: production effects unit
Dominic Farrugia ... creature fabricator: "Garthim" unit
Faz Fazakas ... radio control design
Joe Fitt ... effects technician: production effects unit (as Joseph Fitt)
Mike Flynn ... creature fabricator: "Landstrider" unit
Nick Forder ... creature fabricator: "Podling" unit
Barry Fowler ... creature fabricator: "Landstrider" unit
Harry Franchetti ... creature fabricator: "Mystic" unit
Brian Froud ... creature design
Graeme Galvin ... creature fabricator: "Aughra" and "Urskeks" unit
Joan Garrick ... foam latex associate
Peter Gillow ... creature fabricator: "Garthim" unit
Guy Grebot ... creature fabricator: "Garthim" unit
Charles Green ... creature fabricator: "Landstrider" unit (as Charlie Green)
Sarah Gunn ... creature fabricator: "Skeksis" unit
Robert Harman ... wire effects: production effects unit (as Bob Harman)
Marianne Harms ... creature fabricator: "Podling" unit (as Marianne Harmes)
David Harris ... effects technician: production effects unit
Jez Harris ... creature fabricator: "Mystic" unit (as Jeremy Harris)
Cheryl Henson ... creature fabricator: "Podling" unit
Sue Higgins ... foam latex associate
Jeremy Hunt ... creature fabricator: "Aughra" and "Urskeks" unit
Michael Jeffries ... creature fabricator: "Skeksis" unit
Paul Jiggins ... creature fabricator: "Aughra" and "Urskeks" unit
Bob Keen ... creature fabricator: "Garthim" unit
June Kirby ... creature fabricator: "Mystic" unit
Lyn Kramer ... creature fabricator: "Landstrider" unit
Rollin Krewson ... creature design and fabrication supervisor: "Fizzgig"
Tad Krzanowski ... special mechanical design
Ann Lodge ... creature fabricator: "Mystic" unit
Nick Lyons ... creature fabricator: "Skeksis" unit
Sarah-Jane McClelland ... creature fabricator: "Skeksis" unit
Michael McCormick ... creature fabricator: "Skeksis" unit
Tom McLaughlin ... foam latex supervisor
Heather Menczer ... creature fabricator: "Mystic" unit
Wendy Midener ... creature design and fabrication supervisor: "Gelfling"
Stephen Miles ... creature fabricator: "Landstrider" unit (as Stephen T. Miles)
Tim Miller ... creature design and fabrication supervisor: "Environmental Creatures"
Sarah Monzani ... creature fabricator: "Podling" unit
Dianne Murphy ... creature fabricator: "Mystic" unit (as Diane Murphy)
Dennis Murray ... creature fabricator: "Landstrider" unit
Ron Nash ... creature fabricator: "Garthim" unit
Fred Nihda ... creature design and fabrication supervisor: "Garthim"
Mike Osborn ... creature fabricator: "Gelfling" unit
Chris Ostwald ... creature fabricator: "Skeksis" unit
Peter Owen ... creature fabricator: "Skeksis" unit
Bob Payne ... creature fabricator: "Podling" unit
Helen Pettit ... creature fabricator: "Garthim" unit
Mike Quinn ... creature fabricator: "Podling" unit (as Michael Quinn)
Stuart Robinson ... creature fabricator: "Mystic" unit
Peter Saunders ... creature fabricator: "Podling" unit
Terry Schubert ... effects technician: production effects unit
Ian Scoones ... effects technician: production effects unit
Rodger Shaw ... creature fabricator: "Landstrider" unit (as Roger Shaw)
John Stephenson ... special mechanical design
Eileen Sullivan ... creature fabricator: "Mystic" unit
John Thirtle ... creature fabricator: "Skeksis" unit
Nigel Trevessey ... creature fabricator: "Landstrider" unit
Raymond Tricker ... creature fabricator: "Landstrider" unit (as Ray Tricker)
Amy Van Gilder ... creature fabricator: "Podling" unit
Tim Wheeler ... creature fabricator: "Skeksis" unit
Geoff Wiles ... creature fabricator: "Landstrider" unit
Cas Willing ... creature fabricator: "Skeksis" unit
Ian Wingrove ... mechanical effects supervisor: production effects unit
Henrietta Worrall-Thompson ... creature fabricator: "Skeksis" unit
Nick Dudman ... foam latex technician (uncredited)
Tony McVey ... creature crew: additional special effects unit (uncredited)

Visual Effects by 

Johanna Abey ... camera assistant: miniature effects unit
Craig Barron ... scenic matte photography assistant: ILM
Martin Body ... matte camera operator
Dick Dimbleby ... optical printing supervisor (as Richard Dimbleby)
Christopher Evans ... scenic matte paintings: ILM (as Chris Evans)
Roy Field ... special visual effects
Reg Hall ... camera grip: miniature effects unit (as R.H. Hall)
Andrew Jeffery ... assistant optical effects (as Andy Jeffery)
Neil Krepela ... scenic matte photography: ILM
John Morgan ... camera operator: miniature effects unit
Michael Pangrazio ... scenic matte paintings: ILM (as Mike Pangrazio)
Bill Pochetty ... gaffer: miniature effects unit (as Billy Pochetty)
Gordon Routledge ... head carpenter: miniature effects unit
Brian Smithies ... director: miniature effects unit / special visual effects
Charles Stoneham ... additional matte artist
Jonathan Taylor ... camera assistant: miniature effects unit
Paul Wilson ... director of photography: miniature effects unit
Janice Body ... matte art assistant (uncredited)
Jon Sorensen ... visual effects (uncredited)

Stunts 

Kiran Shah ... stunts

Camera and Electrical Department 

Maurice Arnold ... senior camera assistant
Neil Binney ... operating cameraman: second unit
Richard Blanshard ... still photographer
Derek V. Browne ... operating cameraman (as Derek Browne)
Murray Close ... still photographer
Tim Dodd ... camera assistant
John Harman ... gaffer
Ian Kelly ... supervising video engineer
Dennis Lewis ... camera grip
Mike Lloyd ... camera assistant: second unit (as Michael Lloyd)
Chris Mortley ... electrician
Brian Osborne ... camera grip (as Brian Osborn)
Derek Sheriff ... rigging gaffer
Tony Woodcock ... camera assistant: second unit
Gary Cross ... electrician (uncredited)
Vince Goddard ... electrician (uncredited)
Steve Kitchen ... electrician (uncredited)
Jason Lehel ... camera trainee (uncredited)
Edward Summer ... stereoscopic still photographer (uncredited)

Animation Department 

Debbie the Roboteer ... consultant: sculpture, animation and robotics (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Betty Adamson ... wardrobe supervisor
Sarah Bradpiece ... associate costume designer: "Skeksis"
Barbara S. Davis ... associate costume designer: "Gelfling" and "Podlings" (as Barbara Davis)
Shirley Denny ... associate costume designer: "Mystics"
Ellis Duncan ... associate costume designer: "Gelfling" and "Podlings"
Steven Gregory ... associate costume designer: "Skeksis"
Val Jones ... costumer
Lesja Liber ... costumer
Diana Moseley ... associate costume designer: "Mystics" (as Diana Mosley)
Polly Smith ... associate costume designer: "Gelfling" and "Podlings"

Editorial Department 

Marcel Durham ... assembly film editor
William Webb ... optical editorial coordinator

Music Department 

Michael Clifford ... music editor
John A. Coleman ... orchestrator (as John Coleman)
Marcus Dods ... conductor
Dina Eaton ... music editor
David Firman ... synthesized electronic sounds
Brian Gascoigne ... synthesized electronic sounds (as Brian Gasgoigne)
Richard Harvey ... soloist
Trevor Jones ... synthesized electronic sounds
Skaila Kanga ... soloist
Peter Knight ... orchestrator
David Lawson ... synthesized electronic sounds
John Richards ... music recordist
Chris Taylor ... soloist
Eric Tomlinson ... music recordist
Graham Walker ... music coordinator

Transportation Department 

Terry Pritchard ... driver: cast

Other crew 

Bunny Alsup ... assistant to producer
Jean-Pierre Amiel ... choreography and mime training
Martin G. Baker ... assistant to executive producer (as Martin Baker)
Sidney G. Barnsby ... production accountant
Jill Bennett ... assistant accountant
Bi Benton ... production coordinator
Jennifer Collen-Smith ... assistant publicist
Jill Colley ... assistant to directors
Patsy de Lord ... assistant to directors
Ken Gordon ... set controller
Lew Grade ... presenter (as Lord Grade)
Roberta Jimenez ... publicity and promotion coordinator
Grant Kingham ... production aide
Cheryl Leigh ... continuity
Pamela Mann ... continuity: second unit
Redmond Morris ... location manager: second unit
Mary Richards ... production assistant
Moyra Simpson ... production aide
Ann Tasker ... unit publicist
Kirsten Wing ... assistant publicist
Penny Campbell ... assistant: Jim Henson (uncredited)
Gates McFadden ... choreographer (uncredited)
Craig Miller ... marketing consultant (uncredited)
Bernard Rose ... production assistant (uncredited)

Thanks 

Dennis Foley ... special thanks
Alan Garner ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page