Nature Poster

(1982– )

Awards

Primetime Emmy Awards 2000

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Main Title Design
Billy Pittard (creative director)
Ed Sullivan (creative director)
Juan Rosenfeldt (title designer)

Primetime Emmy Awards 1989

Won
Primetime Emmy
Outstanding Informational Series
David Heeley (executive producer)
Fred Kaufman (series producer)
For episode "The Nature Of Australia - A Seperate Creation", part I.

Primetime Emmy Awards 1988

Won
Primetime Emmy
Outstanding Informational Series
David Heeley (executive producer)
Fred Kaufman (series producer)

Primetime Emmy Awards 1986

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Individual Achievements - Informational Programming
George Page (host)

Genesis Awards 2007

Won
Genesis Award
Outstanding PBS Documentary
For episode "Chimpanzees: An Unnatural History"

Jackson Hole Wildlife Film Festival 2007

Won
Festival Prize
Best Sound
Greg McCleary (Re-Recording Mixer)
Geof Thurber (Sound Design)
Raul Rosa (Sound Editor)
Heart Punch Studio (Audio Post Production)

News & Documentary Emmy Awards 2016

Won
Emmy
Outstanding Music and Sound
Nimmida Pontecorvo (sound recordist)
Len Delorey (sound editor)
Ed Campbell (re-recording mixer)
David Mitcham (composer)
Scot Charles (supervising sound editor)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "The Last Orangutan Eden"
Nominated
Emmy
Outstanding Nature Programming
Fred Kaufman (executive producer)
Ivo Filatsch (co-executive producer)
Sabine Holzer (co-executive producer)
Bill Murphy (series producer)
Janet Hess (series editor)
Ann Johnson Prum (producer)
Chris Morgan (host)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Animal Homes"
Outstanding Nature Programming
Fred Kaufman (executive producer)
Ivo Filatsch (co-executive producer)
Sabine Holzer (co-executive producer)
Bill Murphy (series producer)
Janet Hess (series editor)
Beverly Joubert (producer/host)
Dereck Joubert (producer/host)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Soul of the Elephant"
Outstanding Nature Programming
Fred Kaufman (executive producer)
Bill Murphy (series producer)
Janet Hess (series editor)
Zhi Nong Xi (producer)
Mark Fletcher (co-producer)
Jacky Poon (field director)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Mystery Monkeys of Shangri-La"
Outstanding Nature Programming
Fred Kaufman (executive producer)
Bill Murphy (series producer)
Holly Spearing (series producer)
Janet Hess (series editor)
Roger Webb (series editor)
Lucy Smith (producer/director)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Owl Power"
Outstanding Cinematography: Documentary and Long Form
Mark Carroll (cinematography)
Jeff Hogan (cinematography)
Ann Johnson Prum (cinematography)
Michael Male (cinematography)
David Parer (cinematography)
Jacob Steinberg (cinematography)
Ronan Donovan (cinematography)
Public Broadcasting Service (PBS)
For "Animal Homes"
Outstanding Music and Sound
Thomas Bouric (sound recordist)
Fernand Deroussen (sound recordist)
Thomas Guytard (sound recordist)
Jean-Luc Verdier (sound recordist)
Anne Gibourg (sound editor)
Caroline Reynaud (sound editor)
Sébastien Wera (sound editor)
Jérôme Wiciak (sound editor)
Ed Campbell (re-recording mixer)
Anne-Laure François (dubbing mixer)
Chris Biondo (composer)
Lenny Williams (composer)
Christophe Bourreau (sound effects designer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Wild France"

News & Documentary Emmy Awards 2015

Won
Emmy
Outstanding Nature Programming
Jenny Apostal (executive producer)
Fred Kaufman (executive producer)
Bill Murphy (series producer)
Janet Hess (series editor)
Janice Young (supervising producer)
Laura Metzger (senior producer)
Joe Pontecorvo (producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Snow Monkeys"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Cinematography - Documentary and Long Form
Joe Pontecorvo (director of photographer)
Nimmida Pontecorvo (additional cinematography)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Snow Monkeys"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Music and Sound
Chris Biondo (composer)
Lenny Williams (composer)
Brollyman (composer)
Ed Campbell (re-recording mixer)
Neil Hipkiss (sound editor)
Matt Coster (sound mixer)
Pete Howell (sound mixer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Animal Misfits"
Nominated
Emmy
Outstanding Nature Programming
Fred Kaufman (executive producer)
Laura Metzger (senior producer)
Bill Murphy (series producer)
Janet Hess (series editor)
Janice Young (supervising producer)
Cepa Giblin (producer)
John Murray (director)
Colin Stafford-Johnson (host)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Ireland's Wild River"
Outstanding Nature Programming
Fred Kaufman (executive producer)
Andrew Ruhemann (executive producer)
Laura Metzger (senior producer)
Bill Murphy (series producer)
Janet Hess (series editor)
Janice Young (supervising producer)
David Allen (director)
Joe Hutto (host)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Touching the Wild"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Cinematography - Documentary and Long Form
Dawson Dunning (cinematographer)
Mark Smith (cinematographer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Touching the Wild"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Cinematography - Documentary and Long Form
John Murray (director of photography)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Ireland's Wild River"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Music and Sound
Christopher Rife (composer)
Ed Campbell (re-recording mixer)
David Hurley (sound designer)
Jose Jairo Flórez (sound recordist)
Ingmar Herrera (sound recordist)
Erick Vargas (sound recordist)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "A Sloth Named Velcro"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Music and Sound
Kila (composer)
Rónán Ó'Snodaigh (composer)
Ed Campbell (re-recording mixer)
Jeremy Rynhart (sound mixer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Ireland's Wild River"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Music and Sound
Jeremy Zuckerman (composer)
Ed Campbell (re-recording mixer)
Len Delorey (sound editor)
Scot Charles (supervising sound editor)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Snow Monkeys"

News & Documentary Emmy Awards 2013

Won
Emmy
Outstanding Nature Programming
Ann Johnson Prum (producer)
Fred Kaufman (executive producer)
Bill Murphy (series producer)
Janet Hess (series editor)
Janice Young (supervising producer)
Laura Metzger (senior producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "An Original DUCKumentary"
Nominated
Emmy
Outstanding Nature Programming
Doug Allan (host)
Didier Noirot (host)
Mark Brownlow (producer/series producer/director)
Phil Chapman (producer/series producer)
Anuschka Schofield (producer/director)
Ingrid Kvale (director)
Ellen Husain (director)
Sara Ford (executive producer)
Fred Kaufman (executive producer)
Bill Murphy (series producer)
Michael Gunton (series editor)
Janet Hess (series editor)
Janice Young (supervising producer)
Laura Metzger (senior producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Ocean Giants"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Writing
Janet Hess (writer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "An Original DUCKumentary"
Outstanding Cinematography: Documentary and Long Form
Matt Bradbury (cinematographer)
Michael Male (cinematographer)
Ann Johnson Prum (cinematographer)
Andrew Young (cinematographer)
Joel Heath (cinematographer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "An Original DUCKumentary"
Outstanding Music and Sound
Lenny Williams (composer)
Chris Biondo (composer)
Ed Campbell (re-recording mixer)
Carmen Borgia (sound designer)
Michael Chobot (sound designer)
Matt Gundy (sound designer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "An Original DUCKumentary"
Outstanding Nature Programming
Chris Morgan (host)
Sooyong Park (host)
Mike Birkhead (producer/director)
Joe Loncraine (director)
Sabine Holzer (executive producer)
Fred Kaufman (executive producer)
Bill Murphy (series producer)
Janet Hess (series editor)
Janice Young (supervising producer)
Laura Metzger (senior producer)
Aldo Metzelaar (line producer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Siberian Tiger Quest"

News & Documentary Emmy Awards 2012

Won
Emmy
Outstanding Nature Programming
David Allen (producer)
Joe Hutto (host/narrator)
Fred Kaufman (executive producer)
Andrew Ruhemann (executive producer)
Bill Murphy (series producer)
Janet Hess (series editor)
Steve Greenwood (series editor)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "My Life as a Turkey"
Nominated
Emmy
Outstanding Nature Programming
John Murray (director/producer)
Colin Stafford-Johnson (director/host)
Cepa Giblin (line producer)
Fred Kaufman (executive producer)
Bill Murphy (series producer)
Janet Hess (series editor)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Broken Tail: A Tiger's Last Journey"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Cinematography - Documentary and Long Form
Joe Pontecorvo (director of photography)
Public Broadcasting Service (PBS)
For "Bears of the Last Frontier"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Cinematography - Documentary and Long Form
John Murray (cinematography)
Robin Cox (cinematography)
Colin Stafford-Johnson (cinematography)
Public Broadcasting Service (PBS)
For Broken Tail
For episode "Broken Tail: A Tiger's Last Journey"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Cinematography - Documentary and Long Form
Mark Smith (cinematography)
David Allen (cinematography)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "My Life as a Turkey"

News & Documentary Emmy Awards 2011

Nominated
Emmy
Outstanding Nature Programming
Ann Johnson Prum (producer)
Fred Kaufman (executive producer)
Bill Murphy (series producer)
Janet Hess (series editor)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Hummingbirds: Magic in the Air"
Outstanding Nature Programming
Gianna Savoie (producer)
Fred Kaufman (executive producer)
Bill Murphy (series producer)
Janice Young (supervising producer)
Janet Hess (series editor)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Wolverine: Chasing the Phantom"

News & Documentary Emmy Awards 2010

Nominated
Emmy
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Cinematography - Nature
Jamie McPherson (cinematography)
Charlie Hamilton-James (cinematography)
Simon Werry (aerial cinematography)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Victoria Falls"

News & Documentary Emmy Awards 2009

Nominated
Emmy
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Cinematography - Nature Documentaries
Michael Male (cameraperson)
Andrew Young (cameraperson)
Chris Szwedo (cameraperson)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Crash: A Tale of Two Species"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Cinematography - Nature Documentaries
Ian McCarthy (cameraperson)
Mark Smith (cameraperson)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "White Falcon, White Wolf"

News & Documentary Emmy Awards 2008

Nominated
Emmy
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Writing
Doug Shultz (writer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Silence of the Bees"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Research
Whitney Johnson (researcher)
Peter Schnall (researcher)
Doug Shultz (researcher)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Silence of the Bees"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Cinematography - Nature Documentaries/Dramatic Recreations
Simon King
Charles Maxwell
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Sharkland"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Cinematography - Nature Documentaries/Dramatic Recreations
Peter Schnall (director of photography)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Silence of the Bees"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Editing
Mark Fason (editor)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Silence of the Bees"

News & Documentary Emmy Awards 2007

Won
Emmy
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Music and Sound
Lenny Williams (music)
Brian Beatrice (sound editor)
Ed Campbell (re-recording mixer)
Dave Ruddick (location sounds)
Brian Whitlock (location sounds)
For episode "Christmas in Yellowstone".
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Research
Allison Argo (researcher)
Cici Clark (researcher)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Chimpanzees: An Unnatural History"
Nominated
Emmy
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Music and Sound
Guy Michelmore (music)
Jane Hancock (dubbing mixer)
Max Bygrave (dubbing editor)
Tim Owens (dubbing editor)
Ed Campbell (sound mixer)
For episode "The Queen of Trees".
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Cinematography
Shane Moore (cinematographer)
Robert Poole (cinematographer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Christmas in Yellowstone"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Cinematography
Mark Deeble (cinematographer)
Victoria Stone (cinematographer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For The Queen of Trees
For episode "The Queen of Trees"

News & Documentary Emmy Awards 2006

Nominated
Emmy
Outstanding Science, Technology and Nature Programming
Fred Kaufman (executive producer)
Brian Leith (executive producer)
David Allen (series producer)
PBS Television
For episode "Deep Jungle: New Frontiers"
Outstanding Science, Technology and Nature Programming
Fred Kaufman (executive producer)
Hugh Miles (producer)
Mitchell Kelly (producer)
PBS Television
For episode "Silent Roar: Searching for the Snow Leopard"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Music and Sound
Michael Whalen (composer)
Brian Beatrice (sound editor)
Grace Atkins (sound recordist)
Ed Campbell (audio mixer)
PBS Television
For episode "Violent Hawaii"

News & Documentary Emmy Awards 2005

Won
Emmy
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Writing
Janet Hess (writer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For Pale Male
For episode "Pale Male"
Nominated
Emmy
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Music and Sound
David Poore (composer)
Ed Campbell (sound mixer)
James Burchill (dubbing editor)
Ben Jones (dubbing editor)
Adam Palmer (dubbing mixer)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Ireland"

News & Documentary Emmy Awards 2002

Nominated
Emmy
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Cinematography
Nigel Meakin (cinematography)
Public Broadcasting Service (PBS)
For episode "Africa: Desert Odyssey"

See also

FAQ | User Reviews | User Ratings | External Reviews | Metacritic Reviews

Contribute to This Page

Please see our guide to updating awards