Edit
Watership Down (1978) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Martin Rosen

Writing Credits (in alphabetical order)  

Richard Adams ... (novel)
Martin Rosen ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
Hazel (voice)
...
Fiver (voice)
Michael Graham Cox ...
Bigwig (voice) (as Michael Graham-Cox)
John Bennett ...
Capt. Holly (voice)
...
Chief Rabbit (voice)
Simon Cadell ...
Blackberry (voice)
Terence Rigby ...
Silver (voice)
...
Pipkin (voice)
Richard O'Callaghan ...
Dandelion (voice)
...
Cowslip (voice)
...
Cat (voice) (as Lyn Farleigh)
Mary Maddox ...
Clover (voice)
...
Kehaar (voice)
...
Gen. Woundwort (voice)
...
Hyzenthlay (voice)
...
Capt. Campion (voice) (as Nigel Hawthorn)
...
Blackavar (voice)
Derek Griffiths ...
Vervain (voice)
...
Frith (voice)
...
Black Rabbit (voice)
Michelle Price ...
Lucy (voice)

Produced by 

Martin Rosen ... producer

Music by 

Angela Morley

Film Editing by 

Terry Rawlings

Casting By 

Jane Feinberg ... (uncredited)
Karen Hazzard ... (uncredited)
Marci Liroff ... (uncredited)

Production Management 

Dennis Gardiner ... production manager

Art Department 

John Alvin ... poster artist
Carl Ramsey ... poster artist
Drew Struzan ... poster artist
Tom Jung ... poster artist (uncredited)
Frank Thomas ... storyboard artist (uncredited)

Sound Department 

Ray Merrin ... sound effects mixer
Bill Rowe ... dubbing mixer
Gary A. Hecker ... foley artist (uncredited)
Morten Folmer Nielsen ... adr editor (uncredited) / adr recorder (uncredited)
John Roesch ... foley artist (uncredited)
Joan Rowe ... foley artist (uncredited)
Carolyn Tapp ... foley recordist (uncredited)

Visual Effects by 

Philip Campbell ... optical editor

Camera and Electrical Department 

Moses Agyemang ... camera operator
Ron Boston ... camera operator
Alan Buchan ... camera operator
Les Green ... camera operator
Tony Haines ... camera operator
Denis Hall ... camera operator
Julian Holdaway ... camera operator
Bob Mintern ... camera operator
Christopher Morgan ... camera operator
Barry Orsborn ... camera operator
David Smith ... camera operator
Chris Williams ... camera operator
Chris Ashbrook ... camera operator: Australia (uncredited)
Ross Avery ... camera operator: USA (uncredited)
Thomas Baker ... camera operator: USA (uncredited)
Ted C. Bemiller ... camera operator: prologue sequence (uncredited)
William Bemiller ... camera operator: prologue sequence (uncredited)
Thane Berti ... camera operator: USA (uncredited)
Wally Bulloch ... camera operator: USA (uncredited)
Jim Farrell ... camera operator: USA (uncredited)
Charles Flekal ... camera operator: USA (uncredited)
Ron Haines ... camera operator: Canada (uncredited)
Gregg Heschong ... camera operator: USA (uncredited)
Brandy Hill ... camera operator: USA (uncredited)
Ron Jackson ... camera operator: USA (uncredited)
Patric Kenly ... camera operator: USA (uncredited)
Carole Laird ... camera operator: Australia (uncredited)
Elvira León ... camera operator: Spain (uncredited)
Chuck Martin ... camera operator: USA (uncredited)
Jeffery Mellquist ... camera operator: USA (uncredited)
Ralph Migliori ... camera operator: USA (uncredited)
Stanley Miller ... camera operator: USA (uncredited)
Max Morgan ... camera operator: USA (uncredited)
Marlyn O'Connor ... camera operator: USA (uncredited)
Gary L. Page ... camera operator: Australia (uncredited)
Lin-Z Rogers ... camera operator: USA (uncredited)
William J. Tomkin ... camera operator: USA (uncredited)
Jan Topper ... camera operator: Canada (uncredited)
Nick Vasu ... camera operator: USA (uncredited)
Robert Velguth ... camera operator: USA (uncredited)
Neil Viker ... camera operator: USA (uncredited)
Roy Wade ... camera operator: USA (uncredited)
Jerry Whittington ... camera operator: USA (uncredited)

Animation Department 

Margot Allen ... trace and paint artist
Jose Amoros-Sanz ... trace and paint artist (as Jose Sanz)
Lynne Anderson ... trace and paint artist (as Lynn Anderson)
Alan Andrews ... trace and paint artist
Luciana Arrighi ... special sequence designer
Ralph Ayres ... animator
Rodolfo Azaro ... background artist
Donna K. Baker ... trace and paint supervisor (as Donna Baker)
Richard Bell ... assistant background artist
Malcolm Bourne ... assistant animator
Joan Bradshaw ... trace and paint artist
Sue Branch ... senior background artist
Maggie Brown ... trace and paint artist
Errol Bryant ... background artist
Alistair Byrt ... assistant animator
Briony Catling ... trace and paint artist
Chris Caunter ... assistant animator
Vanessa Clegg ... assistant background artist
Bobby Clennell ... assistant animator
Steve Colwell ... checking
Phil Duncan ... animation supervisor (as Philip Duncan) / senior animator (as Philip Duncan)
Helga Egilson ... trace and paint artist
Wendi Ellis ... trace and paint artist
Chris Evans ... animator
Bryan Foster ... animator (as Brian Foster)
Miles Foster ... checking
Bill Geach ... animator
Tony Guy ... animation director / senior animator
Robyn Hamilton-Garrett ... trace and paint artist
Gordon Harrison ... layout artist
Maria Hemmleb ... trace and paint artist
Ian Henderson ... senior background artist
Sandy Houston ... trace and paint artist
Spud Houston ... animator
Arthur Humberstone ... senior animator
George Jackson ... senior animator
Doug Jensen ... animator
Ray Kelly ... assistant animator
Ann Kennedy ... trace and paint artist
Ruth Kissane ... animator
Bill Littlejohn ... animator
Dave McFall ... trace and paint artist (as David McFall)
Brian Melling ... background artist
Elaine Mills ... trace and paint artist
Rosemary Morgan ... trace and paint artist
Dot Morse ... trace and paint artist
Barrie Nelson ... animator
John Perkins ... animator
Ted Pettengell ... layout artist
Josephine Poole ... trace and paint artist
Edric Radage ... animator (as Edric Raddage)
Priscilla Rhodes ... trace and paint artist
Denis Ryan ... background artist (as Dennis Ryan)
Alma Sachs ... color coordinator
Olive Scott ... trace and paint artist
Peter See ... layout artist
Paul Shardlow ... background artist
Alan Simpson ... animator
Carol Slade ... assistant animator
April Spencer ... assistant animator
Dennis Sutton ... trace and paint artist
Gary Sycamore ... senior background artist
Marie Szmichowska ... animator
Sheila Thompson ... trace and paint artist
Barbara Todeschini ... trace and paint artist
Marie Turner ... checking
Peter Turner ... trace and paint supervisor
Sarah Vincent ... assistant animator
Roger Way ... trace and paint artist
Karen Webb ... trace and paint artist
Rosemary Welch ... assistant animator
Colin White ... animator
Steve Woods ... assistant animator
José Abel ... animator (uncredited)
Irv Anderson ... animator: USA (uncredited)
Craig Armstrong ... assistant animator: USA (uncredited)
Vic Atkinson ... animation supervisor: Canada (uncredited)
Hilary Audus ... assistant animator (uncredited)
János Balogh ... assistant animator: Hungary (uncredited)
Robert Balser ... animation supervisor: Spain (uncredited)
Rory Baxter ... layout artist: Australia (uncredited)
Susan Beak ... animator: Australia (uncredited)
Tibor Belay ... lead animator: Hungary (uncredited)
Concha Belzunegui ... trace and paint artist: Spain (uncredited)
Dave Brain ... animator: USA (uncredited)
Bob Bransford ... animator: USA (uncredited)
Gairden Cooke ... animator: Australia (uncredited)
Susan Crossley ... trace and paint artist: USA (uncredited)
Carolyn Davis ... assistant animator: Australia (uncredited)
Valentín Doménech ... animator: Spain (uncredited)
Ferenc Dékány ... animator: Hungary (uncredited)
Julie Eberley ... assistant background artist: Canada (uncredited)
Frank Endres ... animator: USA (uncredited)
Cam Ford ... animator: Australia (uncredited)
Maurice Giacomini ... assistant animator (uncredited)
Warwick Gilbert ... animator: Australia (uncredited)
Michel Guerin ... background artist: Canada (uncredited)
Bill Hajee ... animator: USA (uncredited)
Margot Hale ... trace and paint artist: USA (uncredited)
Yukiyoshi Hane ... animator: Japan (uncredited)
Toru Hara ... animation supervisor: Japan (uncredited)
Nicholas Harding ... animator: Australia (uncredited)
Athol Henry ... animator: Australia (uncredited)
Greg Ingram ... animator: Australia (uncredited)
Vic Johnson ... animator: Australia (uncredited)
Yoshinori Kanemori ... assistant animator: Japan (uncredited)
Pam Kleyman ... checking: USA (uncredited)
Kazuyuki Kobayashi ... animator: Japan (uncredited)
Yôichi Kotabe ... animator: Japan (uncredited)
Gaston Marzio ... assistant animator (uncredited)
Bob Maxfield ... animator (uncredited)
Neil McCann ... assistant animator: Australia (uncredited)
John McGuire ... animator (uncredited)
Carol Millican ... assistant animator: USA (uncredited)
Kevin Molloy ... assistant animator (uncredited)
Helen Palmer ... trace and paint artist: Australia (uncredited)
Krist-Ann Pehrson ... trace and paint artist: USA (uncredited)
Willis Pyle ... animator: USA (uncredited)
Vivien Ray ... animator: Australia (uncredited)
Laurie Sharpe ... animator: Australia (uncredited)
Jeff Short ... animator (uncredited)
David Skinner ... layout artist: Australia (uncredited)
John Sparey ... animator: USA (uncredited)
Bill Speers ... animator: Canada (uncredited)
Mike Stapleton ... assistant animator: Australia (uncredited)
Noboru Takano ... animator: Japan (uncredited)
Lloyd Vaughan ... animator: USA (uncredited)
Toshiya Washida ... inbetween animator: Japan (uncredited)
Teruyo Watanabe ... animator: Canada (uncredited)
Woody Yocum ... assistant animator: USA (uncredited)

Casting Department 

Louis Elman ... adr voice casting (uncredited)
Mike Fenton ... casting associate (uncredited)
Barbara Harris ... adr voice casting (uncredited)
Mary Hidalgo ... casting associate (uncredited)
Mary Selway ... casting associate (uncredited)

Editorial Department 

Les Healey ... assistant editor
Roy Piper ... assembly editor
William Webb ... assistant editor
Donah Bassett ... negative cutter (uncredited)
Ron Lambert ... color timer (uncredited)
Mary Nelson-Duerrstein ... negative cutter (uncredited)

Music Department 

Mike Batt ... musician: keyboards
Marcus Dods ... musical director
Brian Lintern ... music editor
Angela Morley ... music arranger
John Richards ... music mixer
Marni Sanders ... copyist
Malcolm Williamson ... composer: incidental music
Bill Abbott ... music editor: temp music (uncredited)
Lawrence Ashmore ... orchestrator: prologue sequence (uncredited)
Mike Batt ... music arranger (uncredited)
Mark Berrow ... musician: violin (uncredited)
Chris Boardman ... music arranger (uncredited)
Bob Bornstein ... music preparation (uncredited)
Tom Boyd ... musician: oboe soloist (uncredited)
Alexander Courage ... orchestrator (uncredited)
Tonia Davall ... orchestra contractor (uncredited)
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor (uncredited)
George Doering ... musician (uncredited)
Mark Graham ... music copyist (uncredited)
Kenneth Hall ... assistant music editor (uncredited)
Stephen A. Hope ... music editor (uncredited)
Jo Ann Kane ... music librarian (uncredited)
Greig McRitchie ... orchestrator (uncredited)
Angela Morley ... orchestrator (uncredited)
David Newman ... music arranger (uncredited) / musician: violin (uncredited)
Steve Schaeffer ... musician: percussion (uncredited)
Steven L. Smith ... music preparation (uncredited)
Howard Somers ... music recording assistant (uncredited)
Chris Spedding ... musician: guitars (uncredited)
Henry Spinetti ... musician: drums (uncredited)
James Thatcher ... musician: French horn solos (uncredited)
Bruce White ... musician: viola (uncredited)
Jonathan Williams ... musician: cello soloist (uncredited)
Joe Zimmerman ... music preparation (uncredited)

Other crew 

Philip Alton ... production coordinator
Marilyn Barham ... production secretary
Ron Garrett ... production accountant
Jo Gregory ... production accountant
Linda Gregory ... production accountant
Judy Hayward ... production secretary
Jack Angel ... additional voices (uncredited)
Gregg Berger ... additional voices (uncredited)
Mel Blanc ... additional voices (uncredited)
Lucille Bliss ... additional voices (uncredited)
Don Bluth ... additional voices (uncredited)
Rodger Bumpass ... additional voices (uncredited)
Corey Burton ... additional voices (uncredited)
June Foray ... additional voices (uncredited)
Eduard Franz ... additional voices (uncredited)
Paul Frees ... additional voices (uncredited)
Paul Julian ... additional voices (uncredited)
Alexandra Kenworthy ... additional voices (uncredited)
Steve Kramer ... additional voices (uncredited)
Bill Lee ... additional voices (uncredited)
Don Messick ... additional voices (uncredited)
Marni Nixon ... additional voices (uncredited)
Thurl Ravenscroft ... additional voices (uncredited)
Max Smith ... additional voices (uncredited)
Michael Sorich ... additional voices (uncredited)
John Stephenson ... additional voices (uncredited)
Jackie Vernon ... additional voices (uncredited)
Janet Waldo ... additional voices (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page