ABC Weekend Specials Poster

(1977–1995)

Awards

Association for Library Service to Children 1991

Won
Andrew Carnegie Medal
George McQuilkin
John Clark Matthews
For episode "Ralph S. Mouse (#12.1)".

Casting Society of America, USA 1993

Nominated
Artios
Best Casting for TV Daytime
Jerold Franks
For episode "The Parsley Garden (#13.2)".

Daytime Emmy Awards 1996

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Costume Design or Costuming
Greg LaVoi
For episode "The Secret of Lizard Woman".

Daytime Emmy Awards 1995

Won
Daytime Emmy
Outstanding Single Camera Photography
Rick Siegel
For episode "Crash the Curiousaurus".
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Costume Design
Stephen Chiodo
Edward Chiodo
Charles Chiodo
For episode "Crash the Curiousaurus"

Daytime Emmy Awards 1994

Won
Daytime Emmy
Outstanding Directing in a Children's Special
Hank Saroyan
For episode "William Saroyan's The Parsley Garden".
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Performer in a Children's Special
Christopher Miranda
For episode "William Saroyan's The Parsley Garden".

Daytime Emmy Awards 1991

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Directing - Special Class
Thomas G. Smith (director)
John Clark Matthews (director of animation)
For Episode "Ralph S. Mouse"
Outstanding Children's Special
Richard John David (coordinating producer)
George McQuilkin (producer)
John Clark Matthews (producer)
Joe S. Landon (teleplay)
American Broadcasting Company (ABC)
For episode "Ralph S. Mouse".

Daytime Emmy Awards 1989

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Children's Special
George McQuilkin (producer)
John Clark Matthews (producer)
For episode "Runaway Ralph".
Special Class Directing
Ron Underwood (director)
John Clark Matthews (director of animation)
For episode "Runaway Ralph (#11.2)".

Daytime Emmy Awards 1987

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Children's Special
George McQuilkin (producer)
John Clark Matthews (producer)
For episode "The Mouse and the Motorcycle".

Daytime Emmy Awards 1986

Won
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Hairstyling
Sherry Baker
For episode "Pippi Longstocking".
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Performer in Children's Programming
Drew Barrymore
For episode "The Adventures of Con Sawyer and Hucklemary Finn".
Outstanding Writing in a Children's Special
Ann Elder (teleplay)
Cynthia Chenault (teleplay)
Kyle Morris (story)
Diane Silver (story)
For episode "The Adventures of Con Sawyer and Hucklemary Finn".
Outstanding Achievement in Cinematography
David Herrington
For episode "Pippi Longstocking (#9.4)".

Daytime Emmy Awards 1985

Won
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Lighting Direction
Marc Palius
For episode "Henry Hamilton, Graduate Ghost".
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Film Editing
Gloria Whittemore
For episode "The Adventures Of A Two-Minute Werewolf".
Outstanding Achievement in Costume Design
Yvonne Delu
Ed Smith
For episode "Henry Hamilton, Graduate Ghost".
Outstanding Achievement in Costume Design
Susan Hilferty
For episode "A Different Twist".

Daytime Emmy Awards 1984

Won
Daytime Emmy
Outstanding Children's Informational/Instructional Series
Robert Chenault
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Individual Direction in Children's Programming
Marc Daniels
For episode "All the Money in the World".
Outstanding Writing in Children's Programming
Rod Baker
Glen Olson
For episode "All the Money in the World".
Outstanding Cinematography in Children's Programming
Richard Leiterman
For episode "Cougar".
Outstanding Individual Achievement in Design Crafts in Children's Programming - Art Direction
Bill Bohnert
For episode "Willie Tyler & Lester".
Outstanding Individual Achievement in Design Crafts in Children's Programming - Costume Design
Barbara Murphy
For episode "All the Money in the World".

Daytime Emmy Awards 1982

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Children's Entertainment Series
Robert Chenault (executive producer)

Daytime Emmy Awards 1981

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Children's Entertainment Series
Robert Chenault

Daytime Emmy Awards 1980

Won
Daytime Emmy
Outstanding Children's Anthology/Dramatic Programming
Linda Gottlieb (executive producer)
Doro Bachrach (producer)
For episode "The Gold Bug".
Outstanding Individual Achievement in Children's Programming
Steve Atha (makeup and hair designer)
For episode "The Gold Bug".
Outstanding Individual Achievement in Children's Programming
Alex Thomson (cinematographer)
For episode "The Gold Bug".
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Children's Anthology/Dramatic Programming
Robert Chenault (executive producer)
For episode "The Revenge of Red Chief".

Directors Guild of America, USA 1988

Nominated
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Dramatic Shows - Daytime
Nell Cox
For episode "Read Between the Lines".

Humanitas Prize 1996

Nominated
Humanitas Prize
Children's Live-Action Category
Mark Greenhalgh
Matthew Ball
For episode "The Secret of Lizard Woman".

Humanitas Prize 1995

Nominated
Humanitas Prize
Children's Animation Category
Libby Hinson
For episode "The Secret Garden (#15.1)".

Humanitas Prize 1993

Nominated
Humanitas Prize
Children's Live-Action Category
Hank Saroyan
For episode "The Parsley Garden (#13.2)".

Peabody Awards 1987

Won
Peabody Award
Churchill Films
For episode "The Mouse and the Motorcycle (#10.4)".

Peabody Awards 1986

Won
Peabody Award
American Broadcasting Company (ABC)

Young Artist Awards 1994

Nominated
Young Artist Award
Best Youth Actor in a TV Mini-Series, M.O.W. or Special
Cory M. Miller
For episode "Commander Toad in Space (#13.4)".

Young Artist Awards 1982

Won
Young Artist Award
Best Children's Television Series
For episode "The Notorious Jumping Frog of Calaveras County (#5.2)".

Young Artist Awards 1981

Nominated
Young Artist Award
Best After School Television Special
For episode "The Big Hex of Little Lulu (#4.3)".
Best Young Actor - TV Special
Robbie Rist
For episode "The Big Hex of Little Lulu (#4.3)".

See also

FAQ | User Reviews | User Ratings | External Reviews | Metacritic Reviews | Message Board

Contribute to This Page

Please see our guide to updating awards