Edit
Futureworld (1976) Poster

(1976)

Full Cast & Crew

Directed by 

Richard T. Heffron

Writing Credits  

Mayo Simon ... (written by) and
George Schenck ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
Chuck Browning
...
Tracy Ballard
Arthur Hill ...
Duffy
...
...
Dr. Schneider (as John Ryan)
...
Allen Ludden ...
Game Show Host
Robert Cornthwaite ...
Mr. Reed
Angela Greene ...
Mrs. Reed
Darrell Larson ...
Eric
Nancy Bell ...
Erica
Bert Conroy ...
Mr. Karnovski (as Burt Conroy)
Dorothy Konrad ...
Mrs. Karnovski
...
Mr. Takaguchi
...
Mr. Takaguchi's Aide
Alex Rodine ...
KGB Man
Judson Pratt ...
Bartender
...
Male Robot
...
Robot Clark (as James Connor)
Ray Holland ...
Chief Technician
Mike Scott ...
Steven
Ed Geldart ...
Frenchy (as Ed Geldard)
David Perkins ...
Fantasy Technician
Charles Krohn ...
Arthur Holcombe
Hirsh Scholl ...
The Arab
Barry Gilmore ...
Guard
Cathryn Hartt ...
Secretary (as Catherine McClenny)
Barry Gremillion ...
Page
Jim Everhart ...
Shorty
Jan Cobler ...
Hostess (as Jan Cobbler)
Howard Finch ...
Reporter
Jim Antonio ...
Ron Thurlow
Rest of cast listed alphabetically:
...
(uncredited)
...
Robot Boxer (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Samuel Z. Arkoff ... executive producer
James T. Aubrey ... producer
Paul Lazarus III ... producer (as Paul N. Lazarus III)

Music by 

Fred Karlin

Cinematography by 

Gene Polito ... director of photography
Howard Schwartz ... director of photography

Film Editing by 

James Mitchell

Casting By 

Betty Martin

Art Direction by 

Trevor Williams

Set Decoration by 

Marvin March
Dennis W. Peeples ... (as Dennis Peeples)

Costume Design by 

Ann McCarthy ... (uncredited)

Makeup Department 

Janis Clark ... hair stylist
Robert Norin ... makeup artist
Jo Ann Phillips ... hair stylist (as Joanne Phillips)
Marvin G. Westmore ... makeup artist
Mike Bacarella ... assistant makeup artist (uncredited)

Production Management 

Salvatore Billitteri ... in charge of post-production
Marty Hornstein ... production manager
Elliot Schick ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Robert J. Koster ... first assistant director (as Robert Koster)
Jan R. Lloyd ... second assistant director (as Jan Lloyd)

Art Department 

Kenneth Crawford ... assistant property master (as Ken Crawford)
Reggie Foster ... construction coordinator
Mike Garcia ... lead man
Russell Goble ... property master (as Russ Goble)
Eric Orbom ... set designer
George Stokes ... construction coordinator

Sound Department 

Clint Althouse ... boom operator
Charles T. Knight ... sound mixer (as Charlie Knight)
Ross Taylor ... sound effects
Ken Dufva ... foley artist (uncredited)

Special Effects by 

Gene Grigg ... special effects
Michael Wood ... assistant special effects (as Mike Wood)

Visual Effects by 

Ed Catmull ... producer: animated face and animated hand film, University of Utah Computer Science Department (as Edwin Earl Catmull)
Albert Nalpas ... visual effects editor
Frederic Ira Parke ... producer: animated face and animated hand film, University of Utah Computer Science Department (as Dr. Frederic Ira Parke)
Brent Sellstrom ... visual effects coordinator
Matthew Yuricich ... matte painter (uncredited)

Stunts 

Bud Davis ... stuntman
Gary Davis ... stuntman
Gary Epper ... stuntman
Paul Nuckles ... stunt coordinator
Jack Verbois ... stuntman
Nick Dimitri ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Lloyd Ahern II ... camera operator (as Lloyd Ahern Jr.)
John L. Black ... key grip (as John Black)
Peter J. Breen ... dolly grip (as Peter Breen)
Richard J. Edesa ... first assistant camera (as Dick Edesa)
Robert C. Jessup ... director of photography: second unit (as Robert Jessup)
Jack Johnson ... best boy grip
Bill Lindner ... best boy
Lynn Lockwood ... second assistant camera
Lon Massey ... gaffer
Richard McConihay ... electrician
Bill Neff ... gaffer
Pete G. Papanickolas ... best boy grip (as Pete Papanickolas)
Stephen Wever ... still photographer (as Steve Wever)
Jack Willoughby ... camera operator
Bill Jones ... grip (uncredited)

Casting Department 

Gary Chason ... location casting

Costume and Wardrobe Department 

James M. George ... costume supervisor (as Jimmy George)
Llandys Williams ... wardrobe woman

Editorial Department 

Leo Guerra ... assistant editor (as Leo Gomez-Guerra)
Charles Titone ... assistant editor

Music Department 

Dan Carlin Sr. ... music editor (as Dan Carlin)
Bodie Chandler ... music supervisor

Transportation Department 

Paul Casella Jr. ... transportation coordinator (as Paul Casella)
James E. Foote ... transportation captain

Other crew 

Lea Andrews ... location manager
Samuel Z. Arkoff ... presenter
Irene Berkman ... production coordinator
Dennis A. Brown ... production controller
Duncan Daneault ... location auditor (as Duke Daneault)
Michael Hamilton ... title designer
Steven Katten ... reconstructor images
Elliot Lipchick ... medical footage provider (as Dr. Elliot Lipchick)
Mark Lipschultz ... production assistant
C. Panning Master ... reconstructor images
Alex Pomansanof ... thermal and colorization sequences
John E. Rayle ... medical footage provider (as Dr. John E. Rayle)
Harry Templeton ... production executive
Ron Underwood ... production assistant
Mary Wiedeman ... medical footage provider (as Dr. Mary Wiedeman)
Marshall J. Wolins ... script supervisor (as Marshall Wolins)
Phil Konstantin ... technician (uncredited)
David Sheldon ... production executive (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page