Edit

Awards

Daytime Emmy Awards 2013

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Live and Direct to Tape Sound Mixing
Paul Glaser (production mixer)
Jeremy Tanner (pre-production mixer)

Daytime Emmy Awards 2007

Won
Daytime Emmy
Excellence in Morning Programming
Jim Murphy (senior executive producer)
Jessica Stedman Guff (senior broadcast producer)
Stuart Schwartz (senior broadcast producer)
Chris Vlasto (senior producer)
Dennis O'Brien (senior producer)
Anna Robertson (senior producer)
Santina Leuci (editorial producer)
Colleen Curtis (supervising editor)
Michelle Hord (supervising producer)
Janice Johnston (supervising producer)
Sheila Sitomer (executive producer - program development)
Sandra Aiken (producer)
Clark Bentson (producer)
Max Culhane (producer)
Cole Kazdin (producer)
Michelle Major (producer)
Brian O'Keefe (producer)
Alberto Orso (producer)
Chad Parks (producer)
Ashley Phillips (producer)
Cindy Smith (producer)
Ben Stevenson (producer)
Cari Strassberg (producer)
Thea Trachtenberg (producer)
Anna Wild (producer)
Edmund Levin (producer/newswriter)
Cathy Becker (coordinating producer)
Morgan Zalkin (coordinating producer)
Lisa Ferri (writer)
Mitch Gallob (writer)
Laura Zaccaro (writer)
Darcy Bonfils (producer)
Diane Sawyer (anchor)
Robin Roberts (anchor)
Sam Champion (weather anchor)
Chris Cuomo (news anchor)
Claire Shipman (correspondent)
Elisabeth Leamy (correspondent)
Tied with Today (1952).

Daytime Emmy Awards 1996

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Special Class Program
Bob Reichblum (executive producer)
Kevin McGee (senior producer)
Randall Barone (senior producer)
Kathleen Friery (senior producer)
Roni Selig (coordinating producer)
Patrick Tague (coordinating producer)
Roberta Doherty (producer)
Joan Lunden (host)
Charles Gibson (host)
Spencer Christian (host)

Daytime Emmy Awards 1995

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Lighting Direction
Alan Blacher
Outstanding Directing - Special Class
Jay Gleeson
Bob McKinnon
Dan Glovach
Outstanding Special Class Program
Bob Reichblum (executive producer)
Roberta Doherty (producer)
Spencer Christian (host)
Randall Barone (senior producer)
Joan Lunden (host)
Charles Gibson (host)
Kevin McGee (producer)
Rickie Gaffney (producer)
Steve Lewis (senior producer)
Roni Selig (producer)

Daytime Emmy Awards 1994

Won
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Directing - Special Class
Bob McKinnon
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Lighting Direction
Alan Blacher
Outstanding Special Class Program
Roni Selig (producer)
Jack Reilly (executive producer)
Roberta Doherty (producer)
Spencer Christian (host)
Randall Barone (senior producer)
Joan Lunden (host)
Charles Gibson (host)
Kevin McGee (producer)
Bob Reichblum (producer)
Rickie Gaffney (producer)
Steve Lewis (senior producer)

Daytime Emmy Awards 1993

Won
Daytime Emmy
Outstanding Talk/Service Show
Jack Reilly (executive producer)
Steve Lewis (senior producer)
Rickie Gaffney (producer)
Kevin McGee (producer)
Roni Selig (producer)
Bob Reichblum (producer)
Roberta Doherty (producer)
Randall Barone (coordinating producer)
Outstanding Directing in a Talk/Service Show
Bob McKinnon
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Lighting Direction
Alan Blacher

Daytime Emmy Awards 1992

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Lighting Direction
Alan Blacher

Daytime Emmy Awards 1991

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Special Class Program
Jack Reilly (executive producer)
Patrick Tague (senior producer)
Rickie Gaffney (producer)
Jerry Liddell (producer)
Steve Lewis (producer)
Charles Gibson (host)
Joan Lunden (host)
Outstanding Achievement in Lighting Direction
Alan Blacher

Daytime Emmy Awards 1990

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Lighting Direction
Alan Blacher
Outstanding Special Class Program
Jack Reilly (executive producer)
Patrick Tague (senior producer)
Jerry Liddell (producer)
Rickie Gaffney (producer)
Steve Lewis (producer)
Joan Lunden (host)
Charles Gibson (host)

Daytime Emmy Awards 1989

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Lighting Direction
Jo Mayer

Daytime Emmy Awards 1988

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Lighting Direction
Jo Mayer

Daytime Emmy Awards 1981

Won
Daytime Emmy
Individual Achievement in Any Area of Creative Technical Crafts - Graphic and Animation Designers
Mike Gassaway (graphic designer)
Nominated
Daytime Emmy
Special Classification of Outstanding Program Achievement
George Merlis (executive producer)
Jack Reilly (producer)
Susan Winston (producer)
Sonya Selby-Wright (producer)
David Horwitz (senior producer of news)

Daytime Emmy Awards 1980

Won
Daytime Emmy
Outstanding Individual Direction for a Talk, Service or Variety Series
Duke Struck
For episode "Henry Fonda Tribute".
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Talk, Service or Variety Series
George Merlis (executive producer)
John Kippycash (producer)
Jack Reilly (producer)
Jan Rifkinson (producer)
Sonya Selby-Wright (producer)

Daytime Emmy Awards 1979

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Talk, Service or Variety Series
George Merlis (senior producer)
John Kippycash (producer)
Jack Reilly (producer)
Sonya Selby-Wright (producer)

Daytime Emmy Awards 1978

Nominated
Daytime Emmy
Special Classification of Outstanding Program Achievement
Woody Fraser (executive producer)
George Merlis (producer)
Merrill M. Mazuer (producer)
Bob Blum (producer)

Daytime Emmy Awards 1976

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Daytime Talk, Service or Variety Series
Mel Ferber (executive producer)
George Merlis (producer)
Bob Lissit (producer)
Outstanding Host or Hostess in a Talk, Service or Variety Series
David Hartman

GLAAD Media Awards 2013

Won
GLAAD Media Award
Outstanding TV Journalism Segment
"Obama Endorses Marriage Equality"

Image Awards 2008

Nominated
Image Award
Outstanding News/Information - (Series or Special)
For episode "Breast Cancer Mission".

News & Documentary Emmy Awards 2012

Won
Emmy
Outstanding Business and Economic Reporting in a Regularly Scheduled Newscast
Brian Ross (chief investigative correspondent)
Rhonda Schwartz (chief investigative producer)
Jon Banner (executive producer)
Jeanmarie Condon (executive producer)
James Goldston (executive producer)
Matthew Mosk (producer)
Ronnie Greene (producer)
Mark Schone (digital managing editor)
American Broadcasting Company (ABC)
For ABC Evening News and ABC News Nightline

For "The Center for Public Integrity and ABC News Brian Ross Investigates: Green Energy - Contracts... More

For "The Center for Public Integrity and ABC News Brian Ross Investigates: Green Energy - Contracts, Connections and the Collapse of Solyndra"

Nominated
Emmy
Outstanding Investigative Journalism in a Regularly Scheduled Newscast
Brian Ross (chief investigative correspondent)
Rhonda Schwartz (chief investigative producer)
Jon Banner (executive producer)
Tom Cibrowski (executive producer)
Cynthia Galli (producer)
Angela Hill (field producer)
Mark Schone (digital managing editor)
Lee Ferran (digital producer)
American Broadcasting Company (ABC)
For ABC Evening News
For "McDonald's Eggs"

News & Documentary Emmy Awards 2011

Nominated
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a Regularly Scheduled Newscast
Jon Banner (executive producer)
James Goldston (executive producer)
Jim Murphy (executive producer)
Rhonda Schwartz (chief investigative producer)
Matthew Cole (producer)
Matthew Mosk (producer)
Avni Patel (producer)
Joseph Rhee (producer)
Brian Ross (chief investigative correspondent)
Richard Esposito (senior investigative reporter)
Mark Schone (digital managing editor)
Meg Chuchmach (digital producer)
American Broadcasting Company (ABC)
For ABC Evening News and ABC News Nightline
For "Brian Ross Investigates: The Printer Bomb Plot"
Outstanding Feature Story in a Regularly Scheduled Newscast
Gary Reaves (reporter)
Chris Mathis (producer)
Robert Hall (producer)
Tom Cibrowski (executive producer)
Michael Valentine (senior producer)
American Broadcasting Company (ABC)
For segment "Taylor's Heart"

News & Documentary Emmy Awards 2010

Nominated
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a Regularly Scheduled Newscast
Jim Murphy (senior executive producer)
Tom Cibrowski (executive producer)
Margo Baumgart (senior broadcast producer)
Chris Vlasto (senior broadcast producer)
Sandra Aiken (senior producer)
Michael Corn (senior producer)
Sharon Hoffman (senior producer)
Denise C. Rehrig (senior producer)
Anna Robertson (senior producer)
Cindy Smith (senior producer)
Santina Leuci (senior editorial producer)
Diane Masciale (executive editor)
Gitika Ahuja (producer)
Sarah Amos (producer)
Cleopatra Andreadis (producer)
Margaret Aro (producer)
Catherine Becker (producer)
Clark Bentson (producer)
Darcy Bonfils (producer)
Quiana Burns (producer)
Brandon Chase (producer)
Brian Cohen (producer)
Maria Cohen (producer)
Glen Dacy (producer)
Maricar Frias (producer)
Josh Gaynor (producer)
Clifford Gelb (producer)
Kelly Hagan (producer)
Jessica B. Hoffman (producer)
Cole Kazdin (producer)
Cara Lemieux (producer)
Michelle Major (producer)
Rich McHugh (producer)
Kevin McMillen (producer)
Yoni Mintz (producer)
Alberto Orso (producer)
Linda Owens (producer)
Sabrina Parise (producer)
Jen Pereira (producer)
Mary Pflum (producer)
Elisa Roupenian (producer)
Jay Shaylor (producer)
Elizabeth Sintay (producer)
Jason Stine (producer)
Cari Strassberg (producer)
Christopher Strathmann (producer)
Thea Trachtenberg (producer)
Anthony Underwood (producer)
Ronna Waldman (producer)
Justin Weaver (producer)
Vanessa Weber (producer)
Maureen White (producer)
Anna Wild (producer)
Gary Wynn (producer)
Lana Zak (producer)
Morgan Zalkin (producer)
William Cunningham (coordinating producer)
Carolyn Durand (coordinating producer)
Seth Fenton (coordinating producer)
Karen Leo (coordinating producer)
Patty Neger (coordinating producer)
Michael Noble (coordinating producer)
Brian O'Keefe (coordinating producer)
Sam Champion (anchor)
Chris Cuomo (anchor)
Robin Roberts (anchor)
Diane Sawyer (anchor)
American Broadcasting Company (ABC)
For coverage "Pittsburgh Gym Shooting"

News & Documentary Emmy Awards 2009

Nominated
Emmy
Outstanding Investigative Journalism in a Regularly Scheduled Newscast
Brian Ross (chief investigative correspondent)
Rhonda Schwartz (chief of investigative projects)
Avni Patel (producer)
Joseph Rhee (producer)
Madeleine Sauer (producer)
Asa Eslocker (field producer)
Roy Garlisi (field producer)
Joanna Jennings (field producer)
Anna Schecter (field producer)
Jim Murphy (senior executive producer)
Jon Banner (executive producer)
Tom Cibrowski (executive producer)
James Goldston (executive producer)
Justin Rood (editorial producer)
American Broadcasting Company (ABC)
For ABC Evening News and ABC News Nightline
For "Brian Ross Investigates: America's Corporate Royalty"

News & Documentary Emmy Awards 2007

Nominated
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a Regularly Scheduled Newscast
Jon Banner (executive producer)
James Goldston (executive producer)
Jim Murphy (executive producer)
David Sloan (executive producer)
Rhonda Schwartz (senior investigative producer)
Rich Esposito (producer)
Avni Patel (producer)
Joseph Rhee (producer)
Madeleine Sauer (producer)
Simon Surowicz (producer)
Len Tepper (producer)
Vic Walter (producer)
Dana Hughes (field producer)
Zunaira Zaki (field producer)
Brian Ross (chief investigative correspondent)
American Broadcasting Company (ABC)
For ABC Evening News and ABC News Nightline
For coverage of "Brian Ross Investigates - The UK Airliner Plot 2006"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a Regularly Scheduled Newscast
Ben Sherwood (executive producer)
Tom Cibrowski (senior broadcast producer)
Jessica Stedman Guff (senior broadcast producer)
Margo Baumgart (senior producer)
Carolyn Durand (producer)
Brian O'Keefe (producer)
Dan Recalde (producer)
Will Bressman (field producer)
Bredun Edwards (field producer)
Arash Ghadishah (field producer)
Mary Harris (field producer)
Yael Lavie (field producer)
Noriko Namiki (field producer)
Sarah Ruth (field producer)
Charles Gibson (anchor)
Robin Roberts (anchor)
Lama Hasan (correspondent)
Jeffrey Kofman (correspondent)
Heather Nauert (correspondent)
Jim Sciutto (correspondent)
American Broadcasting Company (ABC)
For continuing coverage "Thirteen Around the World"

News & Documentary Emmy Awards 2006

Nominated
Emmy
Best Story in a Regularly Scheduled Newscast
Ben Sherwood (executive producer)
Margo Baumgart (senior producer)
Tom Cibrowski (senior producer)
Stu Schwartz (senior producer)
Mary Harris (producer)
Dan Recalde (producer)
Richelle Rogers (co-producer)
Chito Romana (co-producer)
Bill Weir (correspondent)
American Broadcasting Company (ABC)
For "China Series"

News & Documentary Emmy Awards 1987

Won
Emmy
Outstanding Informational, Cultural or Historic Programming - Segments
David Hartman (correspondent)
For "East Africa: Changing"

Online Film & Television Association 1997

Nominated
OFTA Television Award
Best Talk or Service Show

People's Choice Awards, USA 2013

Nominated
People's Choice Award
Favorite Daytime TV Host
Lara Spencer
Robin Roberts
George Stephanopoulos
Sam Champion
Josh Elliott

Western Heritage Awards 1985

Won
Bronze Wrangler
Factual Television Program
For the segment "Custer's Battlefield"

Writers Guild of America, USA 2010

Nominated
WGA Award (TV)
News - Analysis, Feature or Commentary
Lisa Ferri
For episode "The Words That Won the White House".
News - Analysis, Feature or Commentary
For episode "All Night Long".

Writers Guild of America, USA 2009

Nominated
WGA Award (TV)
News - Analysis, Feature or Commentary
Lisa Ferri
For episode "The Warren Buffett Challenge: Are the Rich Taxed Enough?".
News - Analysis, Feature or Commentary
For episode "Show Me the Love: Amazing Pen Pal Connection".

Writers Guild of America, USA 1999

Won
WGA Award (TV)
News - Analysis, Feature or Commentary
Edmund Levin
For episode "Theodore Kaczynski's Brother".
Nominated
WGA Award (TV)
News - Analysis, Feature or Commentary
Margaret Traub-Aguirre
For episode "Amy Biel Story".

Writers Guild of America, USA 1997

Nominated
WGA Award (TV)
News - Analysis, Feature or Commentary
Barbara Bernhard
Jane Bollinger
Doug Dundas
Alex Dundas
Sue Podbielski
Andrea Israel
David Price
Lorna Graham
Mitch Gallob
Margaret Traub-Aguirre
Edmund Levin
Carol Perkin
For episode "There is a Verdict".

See also

FAQ | User Reviews | User Ratings | External Reviews | Metacritic Reviews | Message Board

Contribute to This Page