Edit
The Young and the Restless Poster

Awards

ALMA Awards 2002

Won
ALMA Award
Outstanding Actress in a Daytime Drama
Eva Longoria

ALMA Awards 2000

Nominated
ALMA Award
Outstanding Actor in a Daytime Soap Opera
Francesco Quinn

ALMA Awards 1999

Nominated
ALMA Award
Outstanding Actor in a Daytime Soap Opera
Anthony Pena

ALMA Awards 1998

Nominated
ALMA Award
Outstanding Actor in a Daytime Soap Opera
Anthony Pena

Casting Society of America, USA 2013

Won
Artios
Outstanding Achievement in Casting - Daytime Drama Series
Judy Wilson (casting director)

Casting Society of America, USA 2012

Won
Artios
Outstanding Achievement in Casting - Daytime Drama Series
Judy Wilson (Casting Director)

Casting Society of America, USA 2010

Nominated
Artios
Outstanding Achievement in Casting - Daytime Series
Camille St. Cyr

Casting Society of America, USA 2009

Nominated
Artios
Outstanding Achievement in Casting - Daytime Series
Camille St. Cyr

Casting Society of America, USA 2005

Nominated
Artios
Best Daytime Episodic Casting
Marnie Saitta

Casting Society of America, USA 2004

Nominated
Artios
Best Casting for TV, Daytime Episodic
Marnie Saitta

Casting Society of America, USA 1999

Nominated
Artios
Best Casting for TV, Soaps
Meryl O'Loughlin

Casting Society of America, USA 1997

Nominated
Artios
Best Casting for TV, Daytime Episodic Drama
Meryl O'Loughlin

Casting Society of America, USA 1986

Nominated
Artios
Best Casting for TV Daytime
Tom Palmer

Daytime Emmy Awards 2014

Won
Daytime Emmy
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Billy Miller
Columbia Broadcasting System (CBS)
For playing: "Billy Abbott".
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Amelia Heinle
Columbia Broadcasting System (CBS)
For playing: "Victoria Newman".
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Hunter King
Columbia Broadcasting System (CBS)
For playing: "Summer Newman".
Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
Mary Iannelli
CBS Television Network
Outstanding Drama Series
Jill Farren-Phelps (Executive Producer)
John C. Fisher (Supervising Producer)
Anthony Morina (Supervising Producer)
Mary O'Leary (Producer)
Columbia Broadcasting System (CBS)
Outstanding Writing for a Drama Series
Shelly Altman (Head Writer)
Josh Griffith (Head Writer)
Tracey Thomson (Co-Head Writer)
Amanda L. Beall
Jeff Beldner
Brent Boyd
Susan Dansby
Janice Ferri
Beth Milstein
Natalie Minardi
Anne Schoettle
Lisa Seidman
Columbia Broadcasting System (CBS)
Outstanding Achievement in Lighting Direction for a Drama Series
Bill Roberts
Ray Thompson
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Christian Jules Le Blanc
Columbia Broadcasting System (CBS)
For playing: "Michael Baldwin".
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
David Davidson
Columbia Broadcasting System (CBS)
For playing: "Paul Williams".
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Peter Bergman
Columbia Broadcasting System (CBS)
For playing: "Jack Abbott".
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Elizabeth Hendrickson
Columbia Broadcasting System (CBS)
For playing: "Chloe Fisher".
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Melissa Claire Egan
Columbia Broadcasting System (CBS)
For playing: "Chelsea Newman".
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
Daniel Polo
Columbia Broadcasting System (CBS)
For playing: "Jamie Vernon".
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
Max Ehrich
Columbia Broadcasting System (CBS)
For playing: "Fenmore Baldwin".
Outstanding Direction for a Drama Series
Casey Childs (Director)
Michael Eilbaum (Director)
Sally McDonald (Director)
Conal O'Brien (Director)
Owen Renfroe (Director)
Daniel T. Cahn (Associate Director)
Robbin Phillips (Associate Director)
Tom McDermott (Stage Manager)
Herbert Weaver Jr. (Stage Manager)
Ericka Chavez (Production Associate)
Vanessa Androus (Production Associate)
Nancy Ortenberg (Production Associate)
Columbia Broadcasting System (CBS)
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Steve Burton
For playing: "Dylan McAvoy".
Outstanding Achievement for a Casting Director for a Drama Series
Judy Wilson
Outstanding Achievement in Live and Direct to Tape Sound Mixing for a Drama Series
Tommy Persson (production mixer)
Dino Johnson (post-production mixer)
Mark Beckley (boom operator)
Mark Mooney (boom operator)
Denise Palm Stones (boom operator)
Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing for a Drama Series
Mike Boord (editor)
Daniel T. Cahn (editor)
Rafael Gertel (editor)
Andrew J. Hachem (editor)
Outstanding Original Song (Drama)
Kati Mac
Rick Krizman
For the song "Make Me Remember"
Outstanding Achievement in Music Direction and Composition for a Drama Series
Paul F. Antonelli (music supervisor)
Ron Cates (music supervisor)
Sharon Farber (composer)
Rick Krizman (composer)
Dominic Messinger (composer)

Daytime Emmy Awards 2013

Won
Daytime Emmy
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Doug Davidson
For playing "Paul Williams".
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Billy Miller
For playing "Billy Abbott".
Outstanding Casting for a Drama Series
Judy Wilson (casting director)
Columbia Broadcasting System (CBS)
Outstanding Lighting Direction for a Drama Series
Ray Thompson (lighting director)
Bill Roberts (lighting director)
Columbia Broadcasting System (CBS)
Tied with The Bold and the Beautiful (1987).
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Hunter King
Columbia Broadcasting System (CBS)
For playing "Summer Newman".
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Jessica Collins
For playing "Avery Bailey Clark"
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Melissa Claire Egan
For playing "Chelsea Newman".
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
Max Ehrich
For playing "Fenmore Baldwin".
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
Bryton James
For playing "Devon Hamilton".
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Peter Bergman
For playing "Jack Abbott".
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Michael Muhney
For playing "Adam Newman".
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Michelle Stafford
For playing "Phyllis Summers Newman".
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Jeff Branson
For playing "Ronan Malloy".
Outstanding Drama Series
Maria Arena Bell (executive producer)
Jill Farren-Phelps (executive producer)
Jay Gibson (consulting producer)
Sally McDonald (supervising producer)
John C. Fisher (supervising producer)
Anthony Morina (supervising producer)
Outstanding Music Direction and Composition for a Drama Series
Mike Dobson (music supervisor)
Bryan Harrison (music supervisor)
Jack Allocco (composer)
David Kurtz (composer)
Outstanding Costume Design for a Drama Series
Jennifer Johns (costume designer)
Columbia Broadcasting System (CBS)

Daytime Emmy Awards 2012

Won
Daytime Emmy
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Christel Khalil
For playing "Lily Winters".
Outstanding Achievement in Music Direction and Composition for a Drama Series
Mike Dobson (music supervisor)
Bryan Harrison (music supervisor)
Jack Allocco (composer)
David Kurtz (composer)
Outstanding Achievement in Hairstyling for a Drama Series
George Guzman
Shannon Bradberry
Mary Kate Welsh
Rachel Ross
Adriana Lucio
Rachel Bonner
Regina Rodriguez
Tied with "The Bold and the Beautiful"
Outstanding Achievement in Live and Direct to Tape Sound Mixing for a Drama Series
Dino Johnson (post-production mixer)
Tommy Persson (production mixer)
Luis E. Godinez (boom operator)
Mark Mooney (boom operator)
Mark Beckley (boom operator)
Denise Palm Stones (boom operator)
Tied with "All My Children"
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Genie Francis
For playing "Genevieve Atkinson".
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Elizabeth Hendrickson
For playing "Chloe Mitchell".
Outstanding Drama Series
Maria Arena Bell (executive producer)
Jay Gibson (consulting producer)
Anthony Morina (supervising producer)
John C. Fisher (supervising producer)
Sally McDonald (supervising producer)
Outstanding Casting Director for a Drama Series
Camille St. Cyr
Outstanding Drama Series Writing Team
Maria Arena Bell (head writer)
Scott Hamner (co-head writer)
Hogan Sheffer (co-head writer)
Paula Cwikly (writer)
Jay Gibson (writer)
Marla Kanelos (writer)
Natalie Minardi (writer)
Teresa Zimmerman (writer)
Beth Milstein (writer)
Amanda L. Beall (writer)
Janice Ferri (writer)
Michael Montgomery (writer)
Anne Schoettle (writer)
Linda Schreiber (writer)
Sandra Weintraub (writer)
Sarah Smith (writer)
Outstanding Original Song for a Drama Series
Jack Allocco
David Kurtz
For song "Our Time Will Come"
Outstanding Original Song for a Drama Series
Jack Allocco
David Kurtz
For song "(I Need To) Find My Way Back Home"
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control for a Drama Series
Tracy Lawrence (technical director)
John Bromberek (camera operator)
Luis Godinez Jr. (camera operator)
James Kai Kim (camera operator)
Scha Jani (video control)
Roberto Bosio (video control)
Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing for a Drama Series
Marc Beruti
Rafael Gertel
Stephen Pierron
Jim Friesen
Outstanding Achievement in Makeup for a Drama Series
Patti Denney
Kathy Jones
Robert Bolger
Ralph Wilcox
Marlene Mason
Outstanding Achievement in Lighting Direction for a Drama Series
Ray Thompson
Bill Roberts
Outstanding Drama Series Directing Team
Mike Denney (director)
Sally McDonald (director)
Dean Lamont (director)
Andrew Lee (director)
Conal O'Brien (director)
Marc Beruti (associate director)
Christopher Mullen (associate director)
Robbin Phillips (associate director)
Herbert Weaver Jr. (stage manager)
Tom McDermott (stage manager)
Vanessa Androus (production associate)
Erica Meyer (production associate)
Nancy Ortenberg (production associate)
Outstanding Drama Series Directing Team
Habib Azar

Daytime Emmy Awards 2011

Won
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
Jennifer Johns
Outstanding Drama Series Directing Team
Andrew Lee (director)
Dean Lamont (director)
Sally McDonald (director)
Mike Denney (director)
Marc Beruti (associate director)
Jennifer Scott Christensen (associate director)
Christopher Mullen (associate director)
Robbin Phillips (associate director)
Tom McDermott (stage manager)
Herbert Weaver Jr. (stage manager)
Nancy Ortenberg (production associate)
Erica Meyer (production associate)
Vanessa Androus (production associate)
Tied with "The Bold and the Beautiful"
Outstanding Achievement in Live and Direct to Tape Sound Mixing for a Drama Series
Tommy Persson (production mixer)
Mikael Persson (pre-production mixer)
Dino Johnson (post-production mixer)
Manuel Moreno (re-recording mixer)
Mark Beckley (boom operator)
Denise Palm Stones (boom operator)
Luis E. Godinez (boom operator)
Mark Mooney (boom operator)
Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing for a Drama Series
Stephen Pierron
Rafael Gertel
Marc Beruti
Outstanding Drama Series Writing Team
Maria Arena Bell (head writer)
Hogan Sheffer (co-head writer)
Scott Hamner (co-head writer)
Anne Schoettle (writer)
Amanda L. Beall (writer)
Sandra Weintraub (writer)
Teresa Zimmerman (writer)
Natalie Minardi (writer)
Linda Schreiber (writer)
Beth Milstein (writer)
Marla Kanelos (writer)
Jay Gibson (writer)
Janice Ferri (writer)
Tom Casiello (writer)
Paula Cwikly (writer)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Stunt Coordination
Terry James
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Michelle Stafford
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Doug Davidson
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Billy Miller
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Christian Jules Le Blanc
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Tricia Cast
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Emily O'Brien
Outstanding Achievement for a Casting Director for a Drama Series
Camille St. Cyr
Outstanding Drama Series
Maria Arena Bell (executive producer)
Paul Rauch (co-executive producer)
Anthony Morina (supervising producer)
John C. Fisher (supervising producer)
Outstanding Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series
William Hultstrom (production designer)
David Hoffmann (art director)
Joe Bevacqua (set decorator)
Andrea Joel (set decorator)
Fred Cooper (set decorator)
Outstanding Achievement in Makeup for a Drama Series
Robert Bolger
Kathy Jones
Patti Denney
Marlene Mason
Ralph Wilcox
Outstanding Achievement in Music Direction and Composition for a Drama Series
Mike Dobson (music supervisor)
Bryan Harrison (music supervisor)
Jack Allocco (composer)
David Kurtz (composer)
Outstanding Achievement in Hairstyling for a Drama Series
George Guzman
Robert Wilson
Mary Kate Welsh
Rachel Ross
Shannon Bradberry
Outstanding Achievement in Lighting Direction for a Drama Series
Ray Thompson
Bill Roberts
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control for a Drama Series
Tracy Lawrence (technical director)
Luis Godinez Jr. (camera operator)
James Kai Kim (camera operator)
John Bromberek (camera operator)
Scha Jani (video control)
Roberto Bosio (video control)

Daytime Emmy Awards 2010

Won
Daytime Emmy
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Billy Miller
Outstanding Original Song for a Drama Series
Jack Allocco (composer/lyricist)
David Kurtz (composer/lyricist)
Gary Verna (composer/lyricist)
For Song "An Angel's Lullaby"
Outstanding Achievement in Live and Direct to Tape Sound Mixing for a Drama Series
Tommy Persson (production mixer)
Mikael Persson (pre-production mixer)
Dino Johnson (post-production mixer)
Manuel Moreno (re-recording mixer)
Peter Mallard (music mixer)
Luis E. Godinez (boom operator)
Mark Mooney (boom operator)
Denise Palm Stones (boom operator)
Mark Beckley (boom operator)
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series
William Hultstrom (production designer)
David Hoffmann (art director)
Andrea Joel (set decorator)
Joe Bevacqua (set decorator)
Fred Cooper (set decorator)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Michelle Stafford
Outstanding Drama Series Writing Team
Maria Arena Bell (head writer)
Hogan Sheffer (co-head writer)
Natalie Minardi (writer)
Marla Kanelos (writer)
Beth Milstein (writer)
Jay Gibson (writer)
Amanda L. Beall (writer)
Paula Cwikly (writer)
Linda Schreiber (writer)
Janice Ferri (writer)
Sandra Weintraub (writer)
Eric Freiwald (writer)
Scott Hamner (co-head writer)
Outstanding Achievement in Music Direction and Composition for a Drama Series
Mike Dobson (music supervisor)
Bryan Harrison (music supervisor)
David Kurtz (composer)
Jack Allocco (composer)
Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
Jennifer Johns
Outstanding Drama Series
Paul Rauch (co-executive producer)
John C. Fisher (supervising producer)
Anthony Morina (supervising producer)
Maria Arena Bell (co-executive producer)
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Doug Davidson
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Peter Bergman
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Christel Khalil
Outstanding Achievement in Lighting Direction for a Drama Series
Ray Thompson
Bill Roberts
Outstanding Achievement in Makeup for a Drama Series
Patti Denney
Kathy Jones
Robert Bolger
Ralph Wilcox
Marlene Mason
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control for a Drama Series
Tracy Lawrence (technical director)
John Bromberek (electronic camera)
Luis Godinez Jr. (electronic camera)
James Kai Kim (electronic camera)
Scha Jani (video control)
Roberto Bosio (video control)
Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing for a Drama Series
Marc Beruti
Stephen Pierron
Clayton Whitney Jr.
Rafael Gertel

Daytime Emmy Awards 2009

Won
Daytime Emmy
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Christian Jules Le Blanc
Outstanding Achievement in Music Direction and Composition for a Drama Series
Mike Dobson (music supervisor)
Bryan Harrison (music supervisor)
David Kurtz (composer)
Jack Allocco (composer)
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control for a Drama Series
Donna Stock (technical director)
Tracy Lawrence (technical director)
John Bromberek (electronic camera)
Luis Godinez Jr. (electronic camera)
James Kai Kim (electronic camera)
Scha Jani (senior video)
Roberto Bosio (senior video)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Jeanne Cooper
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
Bryton James
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Emily O'Brien
Outstanding Achievement in Lighting Direction for a Drama Series
Ray Thompson (lighting director)
Bill Roberts (lighting director)
Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
Jennifer Johns
Outstanding Original Song for a Drama Series
Jack Allocco
For the song "All My Days Filled With You".
Outstanding Original Song for a Drama Series
David Kurtz (composer/lyricist)
Jack Allocco (composer/lyricist)
For the song "For All Time".

Daytime Emmy Awards 2008

Won
Daytime Emmy
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Jeanne Cooper
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Kristoff St. John
Outstanding Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series
William Hultstrom (production designer)
David Hoffmann (art director)
Andrea Joel (set decorator)
Joe Bevacqua (set decorator)
Fred Cooper (set decorator)

Tied with 'Patrick Howe', Tim Goodmanson, Karen Hlipala, Catherine McKenney and Dennis Donegan for ... More

Tied with 'Patrick Howe', Tim Goodmanson, Karen Hlipala, Catherine McKenney and Dennis Donegan for As the World Turns (1956).

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series
Lynn Marie Latham (executive producer)
Josh Griffith (co-executive producer)
Edward Scott (supervising producer)
John C. Fisher (coordinating producer)
Anthony Morina (producer)
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Peter Bergman
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Christian Jules Le Blanc
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Michelle Stafford
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Greg Rikaart
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Tracey E. Bregman
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
Bryton James
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Vail Bloom
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Emily O'Brien
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Tammin Sursok
Outstanding Drama Series Writing Team
Lynn Marie Latham (head writer)
Scott Hamner (co-head writer)
Cherie Bennett (associate head writer)
Jeff Gottesfeld (associate head writer)
Paula Cwikly (writer)
Lynsey Dufour (writer)
Eric Freiwald (writer)
Bernard Lechowick (writer)
Linda Schreiber (writer)
Natalie Minardi (writer)
James Stanley (writer)
Sandra Weintraub (writer)
Outstanding Achievement in Makeup for a Drama Series
Robert Bolger
Patti Denney
Kathy Jones
John Trevino
Ralph Wilcox
Outstanding Achievement for a Casting Director for a Drama Series
Karen Rea
Outstanding Achievement in Live and Direct to Tape Sound Mixing for a Drama Series
Tommy Persson (production mixer)
Manuel Moreno (pre-production mixer)
Mikael Persson (pre-production mixer)
Dino Johnson (post-production mixer)
Peter Mallard (post-production mixer)
Mark Beckley (boom operator)
Bud Freeman (boom operator)
Luis E. Godinez (boom operator)
Mark Mooney (boom operator)

Daytime Emmy Awards 2007

Won
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series
Lynn Marie Latham (executive producer)
Josh Griffith (co-executive producer)
John F. Smith (co-executive producer)
Edward Scott (supervising producer)
Kathryn Foster (producer)
John C. Fisher (coordinating producer)
Tied with Guiding Light (1952).
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Christian Jules Le Blanc
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
Bryton James
Outstanding Achievement in Live and Direct to Tape Sound Mixing for a Drama Series
Tommy Persson (production mixer)
Peter Mallard (post-production mixer)
Manuel Moreno (post-production mixer)
Dino Johnson (post-production mixer)
Mikael Persson (post-production mixer)
Luis E. Godinez (boom operator)
Mark Beckley (boom operator)
Mark Mooney (boom operator)
Lawrence K. Freeman (boom operator)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Peter Bergman
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Jeanne Cooper
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Michelle Stafford
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Greg Rikaart
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Kristoff St. John
Outstanding Drama Series Writing Team
Lynn Marie Latham (head writer)
Kay Alden (head writer)
John F. Smith (head writer)
Scott Hamner (co-head writer)
Josh Griffith (writer)
Sara A. Bibel (writer)
Paula Cwikly (writer)
Lynsey Dufour (writer)
Janice Ferri (writer)
Eric Freiwald (writer)
James Houghton (writer)
Trent Jones (writer)
Bernard Lechowick (writer)
Josh McCaffrey (writer)
Natalie Minardi (writer)
Sally Sussman Morina (writer)
Linda Schreiber (writer)
James Stanley (writer)
Sandra Weintraub (writer)
Outstanding Achievement in Music Direction and Composition for a Drama Series
Mike Dobson (music supervisor)
Bryan Harrison (music supervisor)
Jack Allocco (composer)
David Kurtz (composer)
Outstanding Original Song
Michael Kisur
For the song Carry On.

Daytime Emmy Awards 2006

Won
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Makeup for a Drama Series
Patti Denney (key makeup artist)
Robert Bolger (makeup artist)
Kathy Jones (makeup artist)
Taia Red (makeup artist)
Ralph Wilcox (makeup artist)
Outstanding Achievement in Music Direction and Composition for a Drama Series
Mike Dobson (music supervisor)
Jack Allocco (composer)
David Kurtz (composer)
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control for a Drama Series
Tracy Lawrence (technical director)
Roberto Bosio (senior video)
Scha Jani (senior video)
John Bromberek (electronic camera)
Luis Godinez Jr. (electronic camera)
James Kai Kim (electronic camera)
Dean Lamont (electronic camera)
Outstanding Drama Series Writing Team
Kay Alden (head writer)
John F. Smith (head writer)
James Houghton (writer)
Natalie Minardi (writer)
Sally Sussman Morina (writer)
Sara A. Bibel (writer)
Janice Ferri (writer)
Eric Freiwald (writer)
Linda Schreiber (writer)
Josh McCaffrey (writer)
Marc Hertz (writer)
Sandra Weintraub (writer)
Outstanding Original Song
Michael Kisur (composer/lyricist)
Brad Hatfield (composer)
For the song "Sunshine".
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series
William Hultstrom (production designer)
David Hoffman (art director)
Joe Bevacqua (set decorator)
Fred Cooper (set decorator)
Andrea Joel (set decorator)
Outstanding Achievement for a Casting Director for a Drama Series
Marnie Saitta (casting director)
Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
Jennifer Johns (costume designer)
Outstanding Drama Series Directing Team
Mike Denney (director)
Kathryn Foster (director)
Noel Maxam (director)
Sally McDonald (director)
Dean Lamont (director)
Marc Beruti (associate director)
Christopher Mullen (associate director)
Robbin Phillips (associate director)
Jennifer Scott (associate director)
Tom McDermott (stage manager)
Herbert Weaver Jr. (stage manager)
Barbara Roche (stage manager)
Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing for a Drama Series
Marc Beruti (editor)
Rafael Gertel (editor)
Stephen Pierron (editor)
Zoe Edgerton (editor)
Clayton Whitney Jr. (editor)
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Tracey E. Bregman
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Greg Rikaart
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Camryn Grimes
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Christel Khalil
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
Michael Graziadei
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
Bryton James
Outstanding Drama Series
William J. Bell (executive producer)
John F. Smith (co-executive producer)
Edward Scott (supervising producer)
John C. Fisher (coordinating producer)
Kathryn Foster (producer)
Outstanding Achievement in Live and Direct to Tape Sound Mixing for a Drama Series
Tommy Persson (production mixer)
Bryan Aponte (post-production mixer)
Peter Mallard (post-production mixer)
Manuel Moreno (post-production mixer)
Dino Johnson (post-production mixer)
Mikael Persson (pre-production mixer)
Luis E. Godinez (boom operator)
Mark Beckley (boom operator)
Mark Mooney (boom operator)

Daytime Emmy Awards 2005

Won
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series
William Hultstrom (production designer)
David Hoffman (art director)
Joe Bevacqua (set decorator)
Fred Cooper (set decorator)
Andrea Joel (set decorator)

Tied with 'Patrick Howe', Tim Goodmanson, Catherine McKenney, Dennis Donegan, 'Karen Hlipala' (qv ... More

Tied with 'Patrick Howe', Tim Goodmanson, Catherine McKenney, Dennis Donegan, 'Karen Hlipala' (qv and Paul Hickey for As the World Turns (1956).

Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Christian Jules Le Blanc
For playing "Michael Baldwin".
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Greg Rikaart
For playing "Kevin Fisher".
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
David Lago
For playing "Raul Guittierez".
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
Jennifer Johns (costumer designer)
Outstanding Drama Series Directing Team
Mike Denney (director)
Kathryn Foster (director)
Noel Maxam (director)
Sally McDonald (director)
Marc Beruti (associate director)
Christopher Mullen (associate director)
Robbin Phillips (associate director)
Jennifer Scott (associate director)
Tom McDermott (stage manager)
Herbert Weaver Jr. (stage manager)
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Michelle Stafford
For playing "Phyllis Summers Abbott".
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Jeanne Cooper
For playing "Katherine Chancellor".
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
Michael Graziadei
For playing "Daniel Romalotti".
Outstanding Drama Series
William J. Bell (executive producer)
John F. Smith (co-executive producer)
Edward Scott (supervising producer)
Kathryn Foster (producer)
John C. Fisher (coordinating producer)
Outstanding Achievement in Live and Direct to Tape Sound Mixing for a Drama Series
Tommy Persson (production mixer)
Ronnie Kimball (post production mixer)
Bryan Aponte (post production mixer)
Peter Mallard (post production mixer)
Manuel Moreno (pre-production mixer)
Larry Porche (sound effects mixer)
Mark Beckley (boom operator)
Luis E. Godinez (boom operator)
Mark Mooney (boom operator)
Outstanding Drama Series Writing Team
Kay Alden (head writer)
John F. Smith (head writer)
Trent Jones (co-head writer)
Jerry Birn (writer)
Natalie Minardi (writer)
James Houghton (writer)
Marc Hertz (writer)
Josh McCaffrey (writer)
Janice Ferri (writer)
Eric Freiwald (writer)
Nominated
Special Fan Award
Irresistable Combination
Peter Bergman
Michelle Stafford
"Jack Abbott and Phyllis Summers Abbott".

Daytime Emmy Awards 2004

Won
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series
William Hultstrom (production designer)
David Hoffman (art director)
Joe Bevacqua (set decorator)
Andrea Joel (set decorator)
Fred Cooper (set decorator)
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Michelle Stafford
For playing "Phyllis Abbott".
Outstanding Drama Series
William J. Bell (senior executive producer)
David Shaughnessy (executive producer)
John F. Smith (co-executive producer)
Kathryn Foster (producer)
Nancy Wiard (producer)
Outstanding Achievement in Live and Direct to Tape Sound Mixing for a Drama Series
Tommy Persson (production mixer)
Ronnie Kimball (re-recording mixer)
Manuel Moreno (re-recording mixer)
Peter Mallard (sound effects mixer)
Larry Porche (sound effects mixer)
Mark Beckley (boom operator)
Luis E. Godinez (boom operator)
Mark Mooney (boom operator)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series Directing Team
Mike Denney (director)
Kathryn Foster (director)
Noel Maxam (director)
Sally McDonald (director)
Marc Beruti (associate director)
Christopher Mullen (associate director)
Robbin Phillips (associate director)
Jennifer Scott (associate director)
Don Jacob (stage manager)
Herbert Weaver Jr. (stage manager)
Tom McDermott (stage manager)
Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing for a Drama Series
Marc Beruti (editor)
Rafael Gertel (editor)
Stephen Pierron (editor)
Zoe Edgerton (editor)
Clayton Whitney Jr. (editor)
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Eric Braeden
For playing "Victor Newman".
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Sharon Case
For playing "Sharon Newman".
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Heather Tom
For playing "Victoria Newman".
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Christian Jules Le Blanc
For playing "Michael Baldwin".
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Christel Khalil
For playing "Lily Winters".
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Lauren Woodland
For playing "Brittany Hodges".
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
David Lago
For playing "Raul Guitterez".
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control for a Drama Series
Tracy Lawrence (technical director)
John Bromberek (electronic camera)
Luis Godinez Jr. (electronic camera)
Dean Lamont (electronic camera)
James Kai Kim (electronic camera)
Roberto Bosio (senior video)
Scha Jani (senior video)
Outstanding Drama Series Writing Team
Kay Alden (head writer)
Trent Jones (co-head writer)
John F. Smith (co-head writer)
Josh McCaffrey (writer)
Janice Ferri (writer)
Jerry Birn (writer)
Eric Freiwald (writer)
Natalie Minardi (writer)
James Houghton (writer)
Outstanding Achievement in Main Title Design
Ray Sahakian

Daytime Emmy Awards 2003

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series
William Hultstrom (production designer)
David Hoffman (art director)
Joe Bevacqua (set decorator)
Andrea Joel (set decorator)
Fred Cooper (set decorator)
Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
Jennifer Johns (costume designer)
Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing for a Drama Series
Marc Beruti (editor)
Rafael Gertel (editor)
Stephen Pierron (editor)
Zoe Edgerton (editor)
Clayton Whitney Jr. (editor)
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Eileen Davidson
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Michelle Stafford
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Doug Davidson
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Christian Jules Le Blanc
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
David Lago
Outstanding Drama Series
William J. Bell (senior executive producer)
David Shaughnessy (executive producer)
Kathryn Foster (producer)
Nancy Wiard (producer)
Outstanding Achievement in Live and Direct to Tape Sound Mixing for a Drama Series
Tommy Persson (production mixer)
Ronnie Kimball (re-recording mixer)
Manuel Moreno (re-recording mixer)
Peter Mallard (re-recording mixer)
Larry Porche (pre-production mixer)
Mark Beckley (boom operator)
Luis E. Godinez (boom operator)
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control for a Drama Series
Doug Nanfito (technical director)
Tracy Lawrence (technical director)
John Bromberek (electronic camera)
Luis Godinez Jr. (electronic camera)
Dean Lamont (electronic camera)
Roberto Bosio (senior video)
Scha Jani (senior video)
Outstanding Drama Series Writing Team
Kay Alden (head writer)
Trent Jones (co-head writer)
John F. Smith (co-head writer)
Jerry Birn (writer)
Natalie Minardi (writer)
James Houghton (writer)
Eric Freiwald (writer)
Janice Ferri (writer)
Rex M. Best (writer)
Michael Minnis (writer)
Josh McCaffrey (writer)
William J. Bell (executive story consultant)

Daytime Emmy Awards 2002

Won
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series
William Hultstrom (production designer)
David Hoffman (art director)
Joe Bevacqua (set decorator)
Andrea Joel (set decorator)
Fred Cooper (set decorator)
Tied with As the World Turns (1956).
Outstanding Drama Series Directing Team
Mike Denney (director)
Kathryn Foster (director)
Sally McDonald (director)
Noel Maxam (director)
Betty Rothenberg (associate director)
Marc Beruti (associate director)
Christopher Mullen (associate director)
Don Jacob (stage manager)
Herbert Weaver Jr. (stage manager)
Sherry Carby (stage manager)
Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing for a Drama Series
Marc Beruti (editor)
Rafael Gertel (editor)
Stephen Pierron (editor)
Zoe Edgerton (editor)
Clayton Whitney Jr. (editor)
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Peter Bergman
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
Jennifer Johns (costume designer)
Outstanding Drama Series
William J. Bell (senior executive producer)
Edward Scott (executive producer)
David Shaughnessy (supervising producer)
Nancy Wiard (senior coordinating producer)
Outstanding Achievement in Live and Direct to Tape Sound Mixing for a Drama Series
Tommy Persson (production mixer)
Ronnie Kimball (re-recording mixer)
Manuel Moreno (re-recording mixer)
Peter Mallard (re-recording mixer/sound effects mixer)
Larry Porche (re-recording mixer/sound effects mixer)
Mark Beckley (boom operator)
Luis E. Godinez (boom operator)
Mark Mooney (boom operator)
Nominated
Special Fan Award
America's Favorite Villain
Rick Hearst
"Matt Clark".
America's Favorite Couple
Eric Braeden
Melody Thomas Scott
"Victor" & "Nikki".

Daytime Emmy Awards 2001

Won
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series Directing Team
Mike Denney (director)
Kathryn Foster (director)
Sally McDonald (director)
Noel Maxam (director)
Betty Rothenberg (associate director)
Marc Beruti (associate director)
Janice Bendiksen (associate director)
Christopher Mullen (associate director)
Don Jacob (stage manager)
Sherry Carby (stage manager)
Herbert Weaver Jr. (stage manager)
Outstanding Achievement in Lighting Direction for a Drama Series
Bill Roberts (lighting director)
Ray Thompson (lighting director)
Rudy Hunter (lighting director)
Rod Yamane (lighting director)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series
William Hultstrom (production designer)
David Hoffman (art director)
Joe Bevacqua (set decorator)
Fred Cooper (set decorator)
Andrea Joel (set decorator)
Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing for a Drama Series
Marc Beruti
Rafael Gertel
Stephen Pierron
Zoe Edgerton
Outstanding Achievement in Hairstyling for a Drama Series
Arrick Anderson
Hitomi Golba
Annette M. Jones
Mira Wilder
Mary Lum
Outstanding Achievement in Makeup for a Drama Series
Patti Denney
Barry Wittman
Ralph Wilcox
Taia Red
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Peter Bergman
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
David Lago
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
David Tom
Outstanding Drama Series
William J. Bell (senior executive producer)
Edward Scott (executive producer)
David Shaughnessy (supervising producer)
Nancy Wiard (senior coordinating producer)
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control for a Drama Series
Janice Bendiksen (technical director)
Doug Nanfito (technical director)
John Bromberek (electronic camera)
Luis Godinez Jr. (electronic camera)
Dean Lamont (electronic camera)
Roberto Bosio (senior video)
Scha Jani (senior video)
Outstanding Drama Series Writing Team
William J. Bell (executive story consultant)
Kay Alden (head writer)
Trent Jones (co-head writer)
Jerry Birn
John F. Smith
Natalie Minardi
James Houghton
Eric Freiwald
Janice Ferri
Rex M. Best
Michael Minnis
Randy Holland
Josh McCaffrey

Daytime Emmy Awards 2000

Won
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing for a Drama Series
Marc Beruti
Dan Brumett
Rafael Gertel
Stephen Pierron
Outstanding Achievement in Lighting Direction for a Drama Series
Bill Roberts (lighting director)
Ray Thompson (lighting director)
Rudy Hunter (lighting director)
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Shemar Moore
For playing "Malcolm Winters".
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Camryn Grimes
For playing "Cassie Newman".
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
David Tom
For playing "Billy Abbott".
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control for a Drama Series
Janice Bendiksen (technical director)
Doug Nanfito (technical director)
Roberto Bosio (senior video)
John Bromberek (electronic camera)
Luis Godinez Jr. (electronic camera)
Scha Jani (senior video)
Dean Lamont (electronic camera)
Outstanding Drama Series Writing Team
Kay Alden (head writer)
William J. Bell (executive story consultant)
Trent Jones
Jerry Birn
John F. Smith
Natalie Minardi
James Houghton
Eric Freiwald
Janice Ferri
Rex M. Best
Michael Minnis
Randy Holland
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series
William Hultstrom (production designer)
David Hoffman (art director)
Joe Bevacqua (set decorator)
Fred Cooper (set decorator)
Andrea Joel (set decorator)
Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
Jennifer Johns
Outstanding Drama Series Directing Team
Heather Hill (director)
Mike Denney (director)
Kathryn Foster (director)
Sally McDonald (director)
Betty Rothenberg (associate director)
Dan Brumett (associate director)
Noel Maxam (associate director)
Marc Beruti (associate director)
Randall Hill (stage manager)
Don Jacob (stage manager)
Outstanding Achievement in Hairstyling for a Drama Series
Arrick Anderson
Mary Jo Fortin
Hitomi Golba
Annette M. Jones
Mira Wilder
Outstanding Achievement in Main Title Design
Kathryn Foster (title designer)
Craig Weiss (graphic artist)
Outstanding Achievement in Makeup for a Drama Series
Patti Denney
Barry Wittman
Ralph Wilcox
Taia Redd
Marlene Mason
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Jeanne Cooper
For playing "Katherine Chancellor".
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Jess Walton
For playing "Jill Abbott".
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Peter Bergman
For playing "Jack Abbott".
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Eric Braeden
For playing "Victor Newman".
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Sharon Case
For playing "Sharon Newman".
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Tonya Lee Williams
For playing "Olivia Hastings"
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Christian Jules Le Blanc
For playing "Michael Baldwin".
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Kristoff St. John
For playing "Neil Winters".
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Ashley Jones
For playing "Megan Dennison".
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Heather Tom
For playing "Victoria Newman".
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
David Lago
For playing "Raul Guittierez".
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
Bryant Jones
For playing "Nate Hastings".
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
Joshua Morrow
For playing "Nicholas Newman".
Outstanding Drama Series
William J. Bell (senor executive producer)
Edward Scott (executive producer)
David Shaughnessy
Nancy Wiard (senior coordinating producer)
Outstanding Achievement in Live and Direct to Tape Sound Mixing for a Drama Series
Tommy Persson (production mixer)
Ronnie Kimball (re-recording mixer)
Manuel Moreno (re-recording mixer)
Peter Mallard (re-recording mixer/sound effects mixer)
Larry Porche (production music/sound effects mixer)
Mark Beckley (boom operator)
Luis E. Godinez (boom operator)

Daytime Emmy Awards 1999

Won
Daytime Emmy
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Sharon Case
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Heather Tom
Outstanding Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series
William Hultstrom (production designer)
David Hoffman (art director)
Joe Bevacqua (set decorator)
Fred Cooper (set decorator)
Andrea Joel (set decorator)
Outstanding Drama Series Directing Team
Heather Hill (director)
Mike Denney (director)
Kathryn Foster (director)
Sally McDonald (director)
Betty Rothenberg (associate director)
Dan Brumett (associate director)
Noel Maxam (associate director)
Randall Hill (stage manager)
Don Jacob (stage manager)
Bret Warren (stage manager)
Outstanding Live and Direct to Tape Sound Mixing for a Drama Series
Tommy Persson (production mixer)
Carlos Torres (post production mixer)
Manuel Moreno (post production mixer)
Peter Mallard (sound effects mixer)
Mark Beckley (boom operator)
Luis E. Godinez (boom operator)
Larry Porche (post-production mixer)
Outstanding Technical Direction/Electronic Camera/Video Control for a Drama Series
Roberto Bosio (senior video)
John Bromberek (electronic camera)
Luis Godinez Jr. (electronic camera)
Scha Jani (senior video)
Dean Lamont (electronic camera)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series
William J. Bell (executive producer)
Edward Scott (executive producer)
David Shaughnessy
Nancy Wiard (coordinating producer)
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Jeanne Cooper
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Melody Thomas Scott
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Eric Braeden
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Peter Bergman
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Kristoff St. John
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Christian Jules Le Blanc
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Ashley Jones
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Camryn Grimes
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
Bryant Jones
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
Joshua Morrow
Outstanding Multiple Camera Editing for a Drama Series
Marc Beruti
Dan Brumett
Rafael Gertel
Stephen Pierron
Outstanding Hairstyling for a Drama Series
Arrick Anderson
Mary Jo Fortin
Hitomi Golba
Annette M. Jones
Mira Wilder
Outstanding Makeup for a Drama Series
Patti Denney
Barry Wittman
Ralph Wilcox
Marlene Mason
Taia Redd
Outstanding Drama Series Writing Team
William J. Bell (head writer)
Kay Alden (head writer)
Jerry Birn
John F. Smith
Trent Jones
Natalie Minardi
James Houghton
Eric Freiwald
Janice Ferri
Rex M. Best
Michael Minnis

Daytime Emmy Awards 1998

Won
Daytime Emmy
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Eric Braeden
For playing "Victor Newman".
Outstanding Drama Series Directing Team
Heather Hill (director)
Mike Denney (director)
Kathryn Foster (director)
Sally McDonald (director)
Betty Rothenberg (associate director)
Dan Brumett (associate director)
Noel Maxam (associate director)
Randall Hill (stage manager)
Don Jacob (stage manager)
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electric Camera/Video Control for a Drama Series
Janice Bendiksen (technical director)
Donna Stock (technical director)
Jim Beaux (technical director)
John Bromberek (electronic camera)
Dean Lamont (electronic camera)
Tracy Lawrence (electronic camera)
Shel Mooney (electronic camera)
Roberto Bosio (senior video)
Scha Jani (senior video)
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series
William Hultstrom (production designer)
David Hoffmann (art director)
Joe Bevacqua (set decorators)
Fred Cooper (set decorators)
Andrea Joel (set decorators)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series
William J. Bell (senior executive producer)
Edward Scott (executive producer)
David Shaughnessy (producer)
Nancy Wiard (coordinating producer)
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Peter Bergman
For playing "Jack Abbott".
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Scott Reeves
For playing "Ryan McNeil".
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Victoria Rowell
For playing "Drucilla Winters".
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Camryn Grimes
For playing "Cassie Newman".
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Heather Tom
For playing "Victoria Newman".
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
Bryant Jones
For playing "Nate Hastings".
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
Joshua Morrow
For playing "Nicholas Newman".
Outstanding Drama Series Writing Team
William J. Bell
Kay Alden
Jerry Birn
John F. Smith
Trent Jones
Eric Freiwald
Janice Ferri
Rex M. Best
Michael Minnis
James Houghton
Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing for a Drama Series
Marc Beruti
Dan Brumett
Rafael Gertel
Stephen Pierron
Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
Jennifer Johns
Outstanding Achievement in Makeup for a Drama Series
Patti Denney
Barry Wittman
Ralph Wilcox
Rhavan Briggs
Taia Redd
Outstanding Achievement in Hairstyling for a Drama Series
Arrick Anderson
Mary Jo Fortin
Hitomi Golba
Annette M. Jones
Mira Wilder
Outstanding Achievement in Live and Tape Sound Mixing and Sound Effects for a Drama Series
Tommy Persson (production mixer)
Otto Svoboda (pre/post-production mixer)
Donald Henderson (pre/post-production mixer)
Carlos Torres (post-production mixer)
Lanky Linstrot (post-production mixer)
Manuel Moreno (post-production mixer)
Peter Mallard (sound effects mixer)
Mark Beckley (boom operator)
Luis E. Godinez (boom operator)
Luis Godinez Jr. (boom operator)

Daytime Emmy Awards 1997

Won
Daytime Emmy
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Jess Walton
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Michelle Stafford
Outstanding Drama Series Directing Team
Heather Hill
Frank Pacelli
Mike Denney
Kathryn Foster
Betty Rothenberg
Sally McDonald
Dan Brumett
Robbin Phillips
Randall Hill
Don Jacob
Outstanding Drama Series Writing Team
William J. Bell
Kay Alden
Jerry Birn
John F. Smith
Trent Jones
Eric Freiwald
Janice Ferri
Rex M. Best
James Houghton
Michael Minnis
Outstanding Lighting Direction for a Drama Series
Bill Roberts (lighting director)
Ray Thompson (lighting director)
Rudy Hunter (lighting director)
Rod Yamane (lighting director)
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electric Camera/Video Control for a Drama Series
Janice Bendiksen (technical director)
Jim Beaux (technical director)
Donna Stock (technical director)
John Bromberek (electronic camera)
Sandra Harris (electronic camera)
Dean Lamont (electronic camera)
Tracy Lawrence (electronic camera)
Shel Mooney (senior video)
Roberto Bosio (senior video)
Scha Jani
Outstanding Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series
Norman Wadell (art director)
David Hoffmann (art director)
William Hultstrom (production designer)
Andrea Joel (set decorator)
Fred Cooper (set decorator)
Joe Bevacqua (set decorator)
Columbia Broadcasting System (CBS)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series
William J. Bell (executive producer)
Edward Scott (executive producer)
Nancy Wiard (coordinating producer)
David Shaughnessy (producer)
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Peter Bergman
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Eric Braeden
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Aaron Lustig
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Scott Reeves
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Victoria Rowell
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Sharon Case
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Heather Tom
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
Shemar Moore
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
Joshua Morrow
Outstanding Makeup for a Drama Series
Ralph Wilcox
Barry Wittman
Scott Readwine
Patti Denney
Outstanding Achievement in Live and Direct to Tape Sound Mixing for a Drama Series
Tommy Persson (production mixer)
Otto Svoboda (production mixer)
Donald Henderson (pre/post-production mixer)
Lanky Linstrot (pre/post-production mixer)
Manuel Moreno (post-production mixer)
Peter Mallard (sound effects mixer)
Mark Beckley (boom operator)
Brian Cunneen (boom operator)
Luis E. Godinez (boom operator)
Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing for a Drama Series
Marc Beruti
Dan Brumett
Rafael Gertel
Stephen Pierron

Daytime Emmy Awards 1996

Won
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series Directing Team
Heather Hill
Frank Pacelli
Mike Denney
Kathryn Foster
Betty Rothenberg
Sally McDonald
Dan Brumett
Robbin Phillips
Don Jacob
Bob Welsh
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series
William J. Bell (senior executive producer)
Edward Scott (executive producer)
Nancy Wiard (coordinating producer)
David Shaughnessy (producer)
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Peter Bergman
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Eric Braeden
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Jess Walton
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Victoria Rowell
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Michelle Stafford
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Tonya Lee Williams
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
Shemar Moore
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
Joshua Morrow
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Sharon Case
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Heather Tom
Outstanding Art Direction/Set Direction/Scenic Design for a Drama Series
Joe Bevacqua (set decorator)
Andrea Joel (set decorator)
Fred Cooper (set decorator)
Norman Wadell (art director)
William Hultstrom (production designer)
Outstanding Makeup for a Drama Series
Patti Denney
Ralph Wilcox
Barry Wittman
Scott Readwine
Outstanding Hairstyling for a Drama Series
Russell Latham (key hairstylist)
Hitomi Golba (hairstylist)
Annette M. Jones (hairstylist)
Mira Wilder (hairstylist)
Outstanding Multiple Camera Editing for a Drama Series
Stephen Pierron
Marc Beruti
Dan Brumett
Rafael Gertel

Daytime Emmy Awards 1995

Won
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series
William Hultstrom (production designer)
Norman Wadell (art director)
Joe Bevacqua (set decorator)
Andrea Joel (set decorator)
Fred Cooper (set decorator)
Tied with "One Life to Live"
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Peter Bergman
Outstanding Younger Leading Actress in a Drama Series
Heather Tom
Outstanding Drama Series Directing Team
Heather Hill
Frank Pacelli
Mike Denney
Kathryn Foster
Randy Robbins
Betty Rothenberg
Sally McDonald
Dan Brumett
Robbin Phillips
Outstanding Drama Series Writing Team
William J. Bell
Kay Alden
Jerry Birn
John F. Smith
Trent Jones
Eric Freiwald
Janice Ferri
Rex M. Best
James Houghton
Michael Minnis
Outstanding Drama Series
William J. Bell (senior executive producer)
Edward Scott (executive producer)
David Shaughnessy (producer)
Nancy Wiard (coordinating producer)
Outstanding Achievement in Lighting Direction for a Drama Series
Ray Thompson
Bill Roberts
Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing for a Drama Series
Marc Beruti
Dan Brumett
Rafael Gertel
Stephen Pierron
Outstanding Achievement in Live and Tape Sound Mixing and Sound Effects for a Drama Series
Tommy Persson (production mixer)
Otto Svoboda (production mixer)
Lanky Linstrot (production mixer)
Bob Marencovich (production mixer)
Donald Henderson (music mixer)
Peter Mallard (sound effects)
Manuel Moreno (sound effects)
Mark Beckley (boom operator)
Brian Cunneen (boom operator)
Luis E. Godinez (boom operator)

Daytime Emmy Awards 1994

Won
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Lighting Direction for a Drama Series
Bill Roberts
Ray Thompson
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Peter Bergman
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Signy Coleman
Outstanding Younger Leading Actress in a Drama Series
Heather Tom
Outstanding Drama Series Directing Team
Heather Hill
Randy Robbins
Frank Pacelli
Mike Denney
Kathryn Foster
Betty Rothenberg
Dan Brumett
Robbin Phillips
Outstanding Drama Series Writing Team
William J. Bell
Kay Alden
Jerry Birn
John F. Smith
Trent Jones
Eric Freiwald
Janice Ferri
Rex M. Best
James Houghton
Outstanding Drama Series
Nancy Wiard (coordinating producer)
Edward Scott (executive producer)
William J. Bell Jr. (senior executive producer)
David Shaughnessy (producer)
Outstanding Achievement in Hairstyling for a Drama Series
Louisa V. Anthony
Annette M. Jones
Steven R. Soussanna
Outstanding Achievement in Makeup for a Drama Series
Barry Wittman
Patti Denney
Chris Allen
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control for a Drama Series
Scha Jani (video control)
Roberto Bosio (electronic camera)
Shel Mooney (electronic camera)
Erv Hurd (technical director)
Janice Bendiksen (technical director)
Joseph Vicens (electronic camera)
Thomas Luth (electronic camera)
Tracy Lawrence (electronic camera)
Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing for a Drama Series
Dan Brumett
Rafael Gertel
Marc Beruti
Stephen Pierron
Outstanding Achievement in Live and Tape Sound Mixing and Sound Effects for a Drama Series
Lanky Linstrot (post-production mixer)
Bob Marencovich (post-production mixer)
Otto Svoboda (production mixer)
Tommy Persson (production mixer)
Smokey Westerfeld (sound effects)
Manuel Moreno (sound effects)
Hope Vinitsky (sound effects)
Donald Henderson (music mixer)

Daytime Emmy Awards 1993

Won
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series
William J. Bell (executive producer)
Edward Scott (executive producer)
David Shaughnessy
Nancy Wiard (coordinating producer)
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Heather Tom
Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
Greg York
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control for a Drama Series
Janice Bendiksen (technical director)
Erv Hurd (technical director)
Tracy Lawrence (electronic camera)
Thomas Luth (electronic camera)
Shel Mooney (electronic camera)
Joseph Vicens (electronic camera)
Roberto Bosio (video control)
Scha Jani (video control)
Outstanding Achievement in Live and Tape Sound Mixing and Sound Effects for a Drama Series
Tommy Persson (production mixer)
Otto Svoboda (production mixer)
Lanky Linstrot (post-production mixer)
Bob Marencovich (post-production mixer)
Donald Henderson (music mixer)
Smokey Westerfeld (music mixer)
David Golba (sound effects)
Hope Vinitsky (sound effects)
Manuel Moreno (sound effects)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Peter Bergman
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Kimberlin Brown
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
Kristoff St. John
Outstanding Drama Series Directing Team
Mike Denney (director)
Heather Hill (director)
Frank Pacelli (director)
Randy Robbins (director)
Kathryn Foster (associate director)
Betty Rothenberg (associate director)
Dan Brumett (associate director)
Outstanding Drama Series Writing Team
William J. Bell (head writer)
Kay Alden (co-head writer)
Jerry Birn
John F. Smith
Rex M. Best
Janice Ferri
Eric Freiwald
James Houghton
Frederick Johnson
Outstanding Achievement in Lighting Direction for a Drama Series
Ray Thompson
Bill Roberts
Rod Yamane
Tim Sheldon
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series
William Hultstrom (production designer)
Norman Wadell (art director)
Joe Bevacqua (set decorator)
Andrea Joel (set decorator)
Shaunah D. Smith (set decorator)
Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing for a Drama Series
Dan Brumett
Marc Beruti
Rafael Gertel
Stephen Pierron

Daytime Emmy Awards 1992

Won
Daytime Emmy
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Peter Bergman
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Tricia Cast
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
Kristoff St. John
Outstanding Drama Series Writing Team
William J. Bell (head writer)
Kay Alden (co-head writer)
Jerry Birn
John F. Smith
Eric Freiwald
Rex M. Best
Janice Ferri
Frederick Johnson
James Houghton
Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing for a Drama Series
Dan Brumett
Marc Beruti
Stephen Pierron
Outstanding Achievement in Live and Tape Sound Mixing and Sound Effects for a Drama Series
Tommy Persson (audio mixer)
Otto Svoboda (audio mixer)
Donald Henderson (music mixer)
Smokey Westerfeld (music mixer)
Lanky Linstrot (post-production mixer)
Bob Marencovich (post-production mixer)
Jack Tenhoor (sound effects technician)
David Golba (sound effects technician)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series
William J. Bell (senior executive producer)
Edward Scott (executive producer)
David Shaughnessy (producer)
Nancy Wiard (coordinating producer)
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Jeanne Cooper
Outstanding Drama Series Directing Team
Heather Hill (director)
Frank Pacelli (director)
Randy Robbins (director)
Mike Denney (director)
Kathryn Foster (associate director)
Betty Rothenberg (associate director)
Dan Brumett (associate director)
Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
Greg York
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series
William Hultstrom (art director)
Norman Wadell (art director)
Joe Bevacqua (set decorator)
Andrea Joel (set decorator)
Eric Fisher (set decorator)
Outstanding Achievement in Makeup for a Drama Series
Barry R. Koper
Toby Lamm
Mark Landon
Barry Wittman
Outstanding Achievement in Lighting Direction for a Drama Series
Ray Thompson
Bill Roberts
Rod Yamane
Outstanding Achievement in Hairstyling for a Drama Series
Annette M. Jones
India Sparhawkk
Steven R. Soussanna
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control for a Drama Series
Janice Bendiksen (technical director)
Erv Hurd (technical director)
Joseph Vicens (electronic camera)
Shel Mooney (electronic camera)
David Navarrette (electronic camera)
Ted Morales (electronic camera)
Joel Binger (electronic camera)
Thomas Luth (electronic camera)
Roberto Bosio (video control)
Scha Jani (video control)

Daytime Emmy Awards 1991

Won
Daytime Emmy
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Peter Bergman
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Jess Walton
Outstanding Achievement in Live and Tape Sound Mixing and Sound Effects for a Drama Series
Otto Svoboda (mixer)
Tommy Persson (mixer)
Donald Henderson (music mixer/sound effects)
Lanky Linstrot (music mixer/sound effects)
Bob Marencovich (post-production mixer)
Jack Tenhoor (sound effects)
Smokey Westerfeld (sound effects)
Outstanding Achievement in Videotape Editing for a Drama Series
Dan Brumett
Marc Beruti
Stephen Pierron
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control for a Drama Series
Janice Bendiksen (technical director)
Erv Hurd (technical director)
Shel Mooney (electronic camera)
Joseph Vicens (electronic camera)
David Navarrette (electronic camera)
Joel Binger (electronic camera)
Roberto Bosio (video control)
Scha Jani (video control)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series
William J. Bell (senior executive producer)
Edward Scott (executive producer)
Tom Langan (producer)
Nancy Wiard (coordinating producer)
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Jeanne Cooper
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Tricia Cast
Outstanding Drama Series Directing Team
Heather Hill (director)
Randy Robbins (director)
Frank Pacelli (director)
Mike Denney (director)
Betty Rothenberg (associate director)
Kathryn Foster (associate director)
Dan Brumett (associate director)
Outstanding Drama Series Writing Team
William J. Bell (head writer)
Kay Alden (co-head writer)
Jerry Birn (writer)
John F. Smith (writer)
James E. Reilly (writer)
Eric Freiwald (writer)
Rex M. Best (writer)
Enid Powell (writer)
Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
Greg York
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series
William Hultstrom (art director)
Norman Wadell (art director)
Joe Bevacqua (set designer)
Andrea Joel (set designer)
Eric Fisher (set designer)

Daytime Emmy Awards 1990

Won
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Makeup for a Drama Series
Mark Landon
Steve Artmont
Edward J. Heim
Outstanding Achievement in Videotape Editing for a Drama Series
Dan Brumett
Marc Beruti
Outstanding Achievement in Live and Tape Sound Mixing and Sound Effects for a Drama Series
Patrick Lucatorto (audio mixer)
Tommy Persson (audio mixer)
Donald Henderson (music mixer)
Rafael O. Valentin (post-production mixer)
Lanky Linstrot (post-production mixer)
Smokey Westerfeld (sound effects)
Peter Romano (sound effects)
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control for a Drama Series
Janice Bendiksen (technical director)
Erv Hurd (technical director)
Shel Mooney (electronic camera)
Joel Binger (electronic camera)
Joseph Vicens (electronic camera)
David Navarrette (electronic camera)
Roberto Bosio (video control)
Scha Jani (video control)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series
William J. Bell (senior executive producer)
Edward Scott (executive producer)
Tom Langan (producer)
Nancy Wiard (coordinating producer)
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Peter Bergman
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Eric Braeden
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Jeanne Cooper
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Quinn K. Redeker
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Jess Walton
Outstanding Drama Series Directing Team
Heather Hill (director)
Frank Pacelli (director)
Randy Robbins (director)
Mike Denney (director)
Betty Rothenberg (associate director)
Dan Brumett (associate director)
Kathryn Foster (associate director)
Outstanding Drama Series Writing Team
William J. Bell (head writer)
Kay Alden (associate head writer)
Jerry Birn (writer)
John F. Smith (writer)
Eric Freiwald (writer)
Enid Powell (writer)
Rex M. Best (writer)
Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
Greg York
Outstanding Achievement in Hairstyling for a Drama Series
India Sparhawkk
Carla Patino
Annette M. Jones

Daytime Emmy Awards 1989

Won
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series Directing Team
Frank Pacelli (director)
Heather Hill (director)
Randy Robbins (director)
Rudy Vejar (director)
Betty Rothenberg (associate director)
Kathryn Foster (associate director)
Outstanding Achievement in Videotape Editing for a Drama Series
Dan Brumett
Marc Beruti
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Direction/Scenic Design for a Drama Series
William Hultstrom (art director)
Norman Wadell (art director)
Joe Bevacqua (set decorator)
Andrea Joel (set decorator)
Eric Fisher (set decorator)
Outstanding Achievement in Music Direction and Composition for a Drama Series
J.Z. Davidson (music director/composer)
David M. Matthews (music director)
David Kurtz (composer)
Jack Allocco (composer)
Outstanding Achievement in Live and Tape Sound Mixing and Sound Effects for a Drama Series
Scott Millan (audio mixer)
Tommy Persson (audio mixer)
Donald Henderson (post-production mixer)
Rafael O. Valentin (post-production mixer)
Smokey Westerfeld (sound effects)
Peter Romano (sound effects)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series
William J. Bell (executive producer)
Edward Scott (executive producer)
Tom Langan (producer)
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Jeanne Cooper
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Quinn K. Redeker
Outstanding Achievement in Hairstyling for a Drama Series
Annette M. Jones
India Sparhawkk
Carla Waterman
Outstanding Achievement in Graphics and Title Design
Susan A. Banks (designers)
Harry Hall (designers)

Daytime Emmy Awards 1988

Won
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series Directing Team
Rudy Vejar (director)
Frank Pacelli (director)
Heather Hill (director)
Randy Robbins (associate director)
Betty Rothenberg (associate director)
Outstanding Achievement in Videotape Editing for a Drama Series
Marc Beruti
Dan Brumett
Outstanding Achievement in Live and Tape Sound Mixing and Sound Effects for a Drama Series
Scott Millan (pre-production and production mixer)
Tommy Persson (production mixer)
Rafael O. Valentin (post-production mixer)
Donald Henderson (post-production mixer)
Smokey Westerfeld (sound effects)
Peter Roman (sound effects)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series
William J. Bell (executive producer)
Edward Scott (executive producer)
Tom Langan (producer)
Outstanding Achievement in Lighting Direction for a Drama Series
Ray Thompson
Art Roberts
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Direction/Scenic Design for a Drama Series
William Hultstrom (art director)
Norman Wadell (art director)
Joe Bevacqua (set director)
Eric Fisher (set director)
Andrea Joel (set director)
Outstanding Achievement in Makeup for a Drama Series
Edward J. Heim
Steve Artmont
Mark Landon
Barry Wittman
Outstanding Achievement in Hairstyling for a Drama Series
India Sparhawkk
Annette M. Jones
Carla Waterman

Daytime Emmy Awards 1987

Won
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series Directing Team
Frank Pacelli (director)
Rudy Vejar (director)
Betty Rothenberg (associate director)
Randy Robbins (associate director)
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Direction/Scenic Design for a Drama Series
William Hultstrom (art director)
Joe Bevacqua (set decorator)
Andrea Joel (set decorator)
Eric Fisher (set decorator)
Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
Kathi Nishimoto
Outstanding Achievement in Live and Tape Sound Mixing and Sound Effects for a Drama Series
Scott Millan (pre-production mixer/production mixer)
Tommy Persson (production mixer)
Rafael O. Valentin (post-production mixer)
Donald Henderson (post-production mixer)
Larry Maggiore (sound effects)
Peter Roman (sound effects)
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camerawork/Video Control for a Drama Series
Erv Hurd (technical director)
Harry Tatarian (technical director)
Mike Denney (electronic camera)
Shel Mooney (electronic camera)
Joseph Vicens (electronic camera)
David Navarrette (electronic camera)
Dave Fisher (video control)
Scha Jani (video control)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series
William J. Bell (executive producer)
Wes Kenney (executive producer)
Edward Scott (supervising producer)
Tom Langan (producer)
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Eric Braeden
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Terry Lester
Outstanding Ingenue in a Drama Series
Tracey E. Bregman
Outstanding Drama Series Writing Team
William J. Bell (head writer)
Kay Alden (writer)
John F. Smith (writer)
Sally Sussman Morina (writer)
Eric Freiwald (writer)
Enid Powell (writer)
Outstanding Achievement in Music Direction and Composition for a Drama Series
Jez Davidson (music director/composer)
Jack Allocco (music director/composer)
David Kurtz (composer)
Outstanding Achievement in Videotape Editing for a Drama Series
Dan Brumett

Daytime Emmy Awards 1986

Won
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series
William J. Bell (executive producer)
Wes Kenney (executive producer)
Edward Scott
Tom Langan
Outstanding Drama Series Directing Team
Dennis Steinmetz (director)
Rudy Vejar (director)
Frank Pacelli (director)
Randy Robbins (associate director)
Betty Rothenberg (associate director)
Outstanding Achievement in Videotape Editing for a Drama Series
Dan Brumett
Outstanding Achievement in Live and Tape Sound Mixing and Sound Effects for a Drama Series
Scott Millan (pre-production mixer/production mixer)
Tommy Persson (production mixer)
Rafael O. Valentin (post production mixer)
Donald Henderson (post production mixer)
Larry Maggiore (sound effects technician)
Peter Roman (sound effects technician)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Terry Lester
Outstanding Drama Series Writing Team
William J. Bell (head writer)
Kay Alden (writer)
John F. Smith (writer)
Sally Sussman Morina (writer)
Eric Freiwald (writer)
Randy Holland (writer)
Meg Bennett (writer)
Enid Powell (writer)
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Direction/Scenic Design for a Drama Series
William Hultstrom (art director)
Andrea Joel (set decorator)
Joe Bevacqua (set decorator)
Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
Kathi Nishimoto

Daytime Emmy Awards 1985

Won
Daytime Emmy
Outstanding Daytime Drama Series
Wes Kenney (executive producer)
William J. Bell (executive producer)
Edward Scott (producer)
Outstanding Actress in a Supporting Role in a Daytime Drama Series
Beth Maitland
Outstanding Ingenue/Woman in a Drama Series
Tracey E. Bregman
Outstanding Achievement in Makeup for a Drama Series
Nicky Schillace
Mark Landon
Edward J. Heim
Barry R. Koper
Patti Denney
Outstanding Achievement by a Drama Series Technical Team
Bob Schulz (technical director)
Harry Tatarian (technical director)
Toby Brown (electronic camera)
Mike Denney (electronic camera)
Shel Mooney (electronic camera)
Joe Vicens (electronic camera)
Dave Fisher (video control)
Scha Jani (video control)
Scott Millan (production mixer)
Tommy Persson (production mixer)
Donald Henderson (post-production mixer)
Rafael O. Valentin (post-production mixer)
Peter Roman (sound effects)
Larry Maggiore (sound effects)
Dan Brumett (video tape editor)
Brian Cunneen (video tape editor)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Terry Lester
Outstanding Achievement in Hairstyling
Annette M. Jones
India Sparhawkk
Outstanding Achievement by a Drama Series Design Team
William Hultstrom (art director)
Andrea Joel (set decorator)
Joe Bevacqua (set decorator)
Ray Thompson (lighting director)
John Beam (lighting director)
Kathi Nishimoto (costume designer)

Daytime Emmy Awards 1984

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Terry Lester
Outstanding Achievement in Any Area of Creative Technical Crafts - Graphic Design
Sandy Dvore
For open and close.

Daytime Emmy Awards 1983

Won
Daytime Emmy
Outstanding Daytime Drama Series
William J. Bell (executive producer)
Wes Kenney (executive producer)
Edward Scott (producer)

Daytime Emmy Awards 1979

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Daytime Drama Series
John Conboy (executive producer)
Edward Scott (producer)
Patricia Wenig (producer)
Outstanding Direction for a Daytime Drama Series
Richard Dunlap
Bill Glenn
Outstanding Writing for a Drama Series
William J. Bell
Kay Alden
Elizabeth Harrower

Daytime Emmy Awards 1978

Won
Daytime Emmy
Outstanding Individual Director for a Daytime Drama Series
Richard Dunlap
Outstanding Individual Achievement in Daytime Programming
Steve Cunningham (technical director)
Fred Gough (cameraman)
Joe Vicens (cameraman)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Daytime Drama Series
John Conboy (executive producer)
Patricia Wenig (producer)

Daytime Emmy Awards 1976

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Daytime Drama Series
John Conboy (executive producer)
Patricia Wenig (producer)
Outstanding Individual Director for a Daytime Drama Series
Richard Dunlap
Outstanding Writing for a Daytime Drama Series
William J. Bell
Kay Alden

Daytime Emmy Awards 1975

Won
Daytime Emmy
Outstanding Daytime Drama Series
John Conboy (producer)
William J. Bell (creator)
Lee Phillip Bell (creator)
Outstanding Individual Director in a Daytime Drama Series
Richard Dunlap
For episode on 25 November 1975.
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Writing for a Daytime Drama Series
William J. Bell
For episode on 22 October 1974.

Daytime Emmy Awards 1974

Won
Daytime Emmy
Outstanding Lighting Direction
Dick Holbrook
For episode on 11 January 1974.
Outstanding Art Direction or Scenic Design
Tom Trimble (art director)
Brock Broughton (set decorator)
Tied with Otis Riggs Jr. for Another World (1964).
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Technical Direction and Electronic Camerawork
Clive Bassett (technical director)
Paul Johnson (cameraman)
Dick Ouderkirk (cameraman)
Marvin Dresser (cameraman)
Rick Tanzi (cameraman)
Gordon T. Sweeney (cameraman)

Directors Guild of America, USA 2012

Nominated
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Daytime Serials
Mike Denney
For episode "From the Grave"

Directors Guild of America, USA 2011

Nominated
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Daytime Serials
Sally McDonald
For episode "Ebenezer Newman"

Directors Guild of America, USA 2010

Nominated
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Daytime Serials
Dean Lamont
For episode "Billy's New Year's Eve Revelation".
Outstanding Directorial Achievement in Daytime Serials
Sally McDonald
For episode "Six Minutes and Counting".

Directors Guild of America, USA 2004

Nominated
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Daytime Serials
Sally McDonald
For episode #7784.

Directors Guild of America, USA 2000

Nominated
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Daytime Serials
Kathryn Foster
For episode #6787.
Outstanding Directorial Achievement in Daytime Serials
Noel Maxam
For episode #6632.

Directors Guild of America, USA 1999

Nominated
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Daytime Serials
Sally McDonald
For episode #6437.

Directors Guild of America, USA 1998

Nominated
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Daytime Serials
Frank Pacelli
For episode #6032.

Directors Guild of America, USA 1997

Won
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Serials - Daytime
Kathryn Foster
Mike Denney
Robbin Phillips (associate director) (plaque)
Sally McDonald (associate director) (plaque)
Betty Rothenberg (associate director) (plaque)
Dan Brumett (associate director) (plaque)
Don Jacob (stage manager) (plaque)
Don Phillip Smith (production associate) (plaque)
Nora E. Wade (production associate) (plaque)
For episode #5875.

Image Awards 2014

Won
Image Award
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Kristoff St. John
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Tatyana Ali
Nominated
Image Award
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Redaric Williams
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Christel Khalil
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Angell Conwell

Image Awards 2013

Won
Image Award
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Kristoff St. John
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Tatyana Ali
Nominated
Image Award
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Angell Conwell
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Julia Pace Mitchell

Image Awards 2012

Won
Image Award
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Tatyana Ali
Nominated
Image Award
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Bryton James
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Christel Khalil
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Julia Pace Mitchell
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Tonya Lee Williams

Image Awards 2011

Won
Image Award
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Tatyana Ali
Nominated
Image Award
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Tonya Lee Williams
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Julia Pace Mitchell

Image Awards 2010

Nominated
Image Award
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Bryton James
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Cassius Willis
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Tatyana Ali
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Eva Marcille
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Tonya Lee Williams

Image Awards 2009

Won
Image Award
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Bryton James
Nominated
Image Award
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Christel Khalil
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Nia Peeples
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Eva Marcille
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Tonya Lee Williams

Image Awards 2008

Won
Image Award
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Kristoff St. John
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Christel Khalil
Nominated
Image Award
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Bryton James

Image Awards 2007

Won
Image Award
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Kristoff St. John
Nominated
Image Award
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Bryton James
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Christel Khalil
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Davetta Sherwood

Image Awards 2006

Won
Image Award
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Shemar Moore
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Victoria Rowell
Nominated
Image Award
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Bryton James
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Kristoff St. John
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Christel Khalil
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Tonya Lee Williams

Image Awards 2005

Won
Image Award
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Shemar Moore
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Victoria Rowell
Nominated
Image Award
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Keith Hamilton Cobb
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Bryton James
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Kristoff St. John
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Christel Khalil
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Tonya Lee Williams

Image Awards 2004

Won
Image Award
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Kristoff St. John
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Victoria Rowell
Nominated
Image Award
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Keith Hamilton Cobb
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Tonya Lee Williams

Image Awards 2003

Won
Image Award
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Victoria Rowell
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Kristoff St. John
Nominated
Image Award
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Tonya Lee Williams

Image Awards 2002

Won
Image Award
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Shemar Moore
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Tonya Lee Williams
Nominated
Image Award
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Kristoff St. John
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Alexia Robinson

Image Awards 2001

Won
Image Award
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Shemar Moore
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Victoria Rowell
Nominated
Image Award
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Kristoff St. John
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Tonya Lee Williams

Image Awards 2000

Won
Image Award
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Shemar Moore
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Tonya Lee Williams
Nominated
Image Award
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Kristoff St. John
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Siena Goines

Image Awards 1999

Won
Image Award
Outstanding Daytime Drama Series
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Shemar Moore
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Victoria Rowell
Nominated
Image Award
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Kristoff St. John
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Michelle Thomas
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Tonya Lee Williams

Image Awards 1998

Won
Image Award
Outstanding Daytime Drama Series
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Shemar Moore
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Victoria Rowell
Nominated
Image Award
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Kristoff St. John
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Tonya Lee Williams

Image Awards 1997

Won
Image Award
Outstanding Daytime Drama Series
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Kristoff St. John
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Victoria Rowell
Nominated
Image Award
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Shemar Moore
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Tonya Lee Williams

Image Awards 1996

Won
Image Award
Outstanding Daytime Drama Series
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Kristoff St. John
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Victoria Rowell
Nominated
Image Award
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Adam Lazarre-White
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Shemar Moore
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Tonya Lee Williams

Image Awards 1995

Won
Image Award
Outstanding Daytime Drama Series
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Kristoff St. John
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Victoria Rowell

Image Awards 1994

Won
Image Award
Outstanding Daytime Drama Series
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Kristoff St. John
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Victoria Rowell

Online Film & Television Association 2009

Won
OFTA Television Award
Best Supporting Actor in a Daytime Serial
Greg Rikaart
Nominated
OFTA Television Award
Best Supporting Actress in a Daytime Serial
Tracey E. Bregman
Best Supporting Actress in a Daytime Serial
Sharon Case
Best Supporting Actress in a Daytime Serial
Jess Walton

Online Film & Television Association 2008

Won
OFTA Television Award
Best Actress in a Daytime Serial
Jeanne Cooper
Nominated
OFTA Television Award
Best Supporting Actor in a Daytime Serial
Eyal Podell
Best Supporting Actor in a Daytime Serial
Greg Rikaart
Best Actress in a Daytime Serial
Michelle Stafford

Online Film & Television Association 2007

Nominated
OFTA Television Award
Best Supporting Actor in a Daytime Serial
Eyal Podell

Online Film & Television Association 2003

Won
OFTA Television Award
Best Supporting Actor in a Daytime Serial
Christian Jules Le Blanc
Best Daytime Serial
Nominated
OFTA Television Award
Best Actress in a Daytime Serial
Jess Walton
Best Actor in a Daytime Serial
Eric Braeden

Online Film & Television Association 2002

Won
OFTA Television Award
Best Daytime Serial
Best Actor in a Daytime Serial
Peter Bergman
Nominated
OFTA Television Award
Best Supporting Actor in a Daytime Serial
Rick Hearst
Best Ensemble in a Daytime Serial

Online Film & Television Association 1999

Nominated
OFTA Television Award
Best Supporting Actress in a Daytime Serial
Eileen Davidson

Online Film & Television Association 1998

Nominated
OFTA Television Award
Best Supporting Actress in a Daytime Serial
Jess Walton

Online Film & Television Association 1997

Won
OFTA Television Award
Best Actor in a Daytime Serial
Peter Bergman
Nominated
OFTA Television Award
Best Supporting Actress in a Daytime Serial
Victoria Rowell
Best Daytime Serial
Best Actress in a Daytime Serial
Melody Thomas Scott
Best Actress in a Daytime Serial
Jess Walton

People's Choice Awards, USA 1993

Won
People's Choice Award
Favorite TV Daytime Serial
Tied with All My Children (1970).

Prism Awards 2003

Won
Prism Award
Daytime Drama Series Multi-Episode Storyline for Television
For episodes #7447 and #7450.

Soap Opera Digest Awards 2005

Nominated
Soap Opera Digest Award
Favorite Show
Outstanding Lead Actress
Melody Thomas Scott
Outstanding Lead Actress
Michelle Stafford
Outstanding Lead Actor
Eric Braeden
Outstanding Supporting Actress
Victoria Rowell
Outstanding Supporting Actor
Christian Jules Le Blanc
Outstanding Younger Lead Actor
Greg Rikaart
Outstanding Male Newcomer
Michael Graziadei
Favorite Villain
Linden Ashby
Favorite Return
Keith Hamilton Cobb
Formerly Noah Keefer on All My Children (1970).
Favorite Teen
Christel Khalil

Soap Opera Digest Awards 2003

Won
Soap Opera Digest Award
Outstanding Lead Actress
Michelle Stafford
Nominated
Soap Opera Digest Award
Outstanding Supporting Actor
Kristoff St. John
Outstanding Supporting Actress
Sharon Case
Outstanding Newcomer
Greg Vaughan
Favorite Return
Victoria Rowell
Favorite Show
Nominated
Soapnet Outstanding Plot Twist Award
Jack fathered Diane's baby.

Soap Opera Digest Awards 2001

Won
Soap Opera Digest Award
Outstanding Lead Actor
Eric Braeden
Outstanding Lead Actress
Melody Thomas Scott
Outstanding Villain
Rick Hearst
Outstanding Hero
Joshua Morrow
Nominated
Soap Opera Digest Award
Favorite Show
Outstanding Female Scene Stealer
Michelle Stafford
Outstanding Younger Lead Actor
David Tom
Favorite Storyline
Nikki saves Jabot.

Soap Opera Digest Awards 2000

Won
Soap Opera Digest Award
Outstanding Male Newcomer
David Tom
Nominated
Soap Opera Digest Award
Outstanding Lead Actress
Jess Walton
Favorite Actress
Melody Thomas Scott
Favorite Actor
Eric Braeden
Favorite Return
Eileen Davidson
Favorite Show

Soap Opera Digest Awards 1999

Won
Soap Opera Digest Award
Outstanding Supporting Actress
Lauralee Bell
Nominated
Soap Opera Digest Award
Outstanding Lead Actor
Eric Braeden
Hottest Male Star
Shemar Moore
Outstanding Young Lead Actor
Scott Reeves
Favorite Return
Christian Jules Le Blanc
Favorite Show

Soap Opera Digest Awards 1998

Won
Soap Opera Digest Award
Hottest Female Star
Sharon Case
Outstanding Female Newcomer
Sabryn Genet
Nominated
Soap Opera Digest Award
Favorite Show
Hottest Male Star
Shemar Moore
Outstanding Supporting Actress
Tricia Cast
Outstanding Younger Leading Actress
Lauralee Bell

Soap Opera Digest Awards 1997

Won
Soap Opera Digest Award
Outstanding Leading Actor
Eric Braeden
Outstanding Supporting Actor
Doug Davidson
Outstanding Younger Lead Actress
Heather Tom
Outstanding Villainess
Michelle Stafford
Nominated
Soap Opera Digest Award
Hottest Romance
Joshua Morrow
Sharon Case
"Nick" and "Sharon".
Favorite Show

Soap Opera Digest Awards 1996

Won
Soap Opera Digest Award
Outstanding Younger Leading Actor
Joshua Morrow
Outstanding Female Newcomer
Michelle Stafford
Nominated
Soap Opera Digest Award
Favorite Show
Outstanding Lead Actress
Jess Walton
Outstanding Younger Leading Actress
Lauralee Bell

Soap Opera Digest Awards 1995

Won
Soap Opera Digest Award
Outstanding Supporting Actress
Signy Coleman
Nominated
Soap Opera Digest Award
Favorite Show
Outstanding Lead Actress
Melody Thomas Scott
Hottest Female Star
Victoria Rowell
Outstanding Male Newcomer
Philip Moon
Outstanding Child Actor
Courtland Mead

Soap Opera Digest Awards 1994

Won
Soap Opera Digest Award
Outstanding Lead Actress
Jess Walton
Outstanding Younger Leading Actor
Scott Reeves
Outstanding Scene Stealer
Victoria Rowell
Nominated
Soap Opera Digest Award
Favorite Show
Outstanding Lead Actor
Peter Bergman
Outstanding Younger Leading Actress
Heather Tom
Favorite Storyline
Victor's "Death".
Outstanding Male Newcomer
Paul Walker
Outstanding Female Newcomer
Maxine Stuart
Outstanding Child Actor
John Nelson-Alden (as John Alden)
Hottest Male Star
Eric Braeden
Hottest Female Star
Melody Thomas Scott

Soap Opera Digest Awards 1993

Won
Soap Opera Digest Award
Outstanding Lead Actor
Peter Bergman
Outstanding Villain/Villainess
Kimberlin Brown
For The Bold and the Beautiful
Nominated
Soap Opera Digest Award
Favorite Show
Outstanding Younger Leading Actor
Kristoff St. John
Outstanding Younger Leading Actor
Scott Reeves
Outstanding Younger Leading Actress
Heather Tom
Outstanding Social Issue Storyline
Cricket's sexual harassment.
Favorite Song
For the song "Starting Here, Starting Now" (Danny and Cricket's theme).
Hottest Male Star
Eric Braeden
Hottest Female Star
Tracey E. Bregman

Soap Opera Digest Awards 1992

Won
Soap Opera Digest Award
Outstanding Supporting Actor: Daytime
Doug Davidson
Outstanding Younger Leading Actress: Daytime
Tricia Cast
Nominated
Soap Opera Digest Award
Outstanding Daytime Serial
Outstanding Female Newcomer: Daytime
Victoria Rowell
Best Wedding: Daytime
"Danny" and "Cricket".
Best Love Story: Daytime or Prime Time
"Nikki" and "Jack".

Soap Opera Digest Awards 1991

Won
Soap Opera Digest Award
Outstanding Hero: Daytime
Doug Davidson
Nominated
Soap Opera Digest Award
Outstanding Daytime Soap
Outstanding Lead Actor: Daytime
Eric Braeden
Outstanding Lead Actress: Daytime
Melody Thomas Scott

Soap Opera Digest Awards 1990

Won
Soap Opera Digest Award
Outstanding Hero: Daytime
Doug Davidson
Nominated
Soap Opera Digest Award
Outstanding Daytime Serial
Outstanding Lead Actor: Daytime
Eric Braeden
Outstanding Lead Actress: Daytime
Jeanne Cooper
Outstanding Villainess: Daytime
Barbara Crampton
Outstanding Heroine: Daytime
Tricia Cast
Outstanding Story Line: Daytime
"Nina"'s transformation to a heroine.

Soap Opera Digest Awards 1989

Won
Soap Opera Digest Award
Outstanding Actress in a Leading Role: Daytime
Jeanne Cooper
Outstanding Actor in a Leading Role: Daytime
Eric Braeden
Outstanding Actor in a Supporting Role: Daytime
Quinn K. Redeker
Nominated
Soap Opera Digest Award
Outstanding Daytime Serial
Outstanding Villainess: Daytime
Tricia Cast
Outstanding Villainess: Daytime
Jess Walton

Soap Opera Digest Awards 1988

Won
Soap Opera Digest Award
Outstanding Villainess: Daytime
Brenda Dickson
Nominated
Soap Opera Digest Award
Outstanding Daytime Serial
Outstanding Actress in a Leading Role: Daytime
Jeanne Cooper
Outstanding Actor in a Leading Role: Daytime
Eric Braeden
Outstanding Actor in a Leading Role: Daytime
Terry Lester
Outstanding Actress in a Supporting Role: Daytime
Tricia Cast
Outstanding Heroine: Daytime
Eileen Davidson
Outstanding Hero: Daytime
Doug Davidson

Soap Opera Digest Awards 1986

Nominated
Soap Opera Digest Award
Outstanding Daytime Serial
Outstanding Actress in a Leading Role on a Daytime Serial
Eileen Davidson
Outstanding Actor in a Leading Role on a Daytime Serial
Eric Braeden
Outstanding Actor in a Leading Role on a Daytime Serial
Terry Lester
Outstanding Young Leading Actress on a Daytime Serial
Tracey E. Bregman
Outstanding Young Leading Actress on a Daytime Serial
Beth Maitland
Outstanding Young Leading Actor in a Daytime Serial
Michael Damian
Outstanding Young Leading Actor in a Daytime Serial
Doug Davidson
Outstanding Actress in a Supporting Role on a Daytime Serial
Jeanne Cooper
Outstanding Villainess in a Daytime Serial
Brenda Dickson
Outstanding Villain on a Daytime Serial
Terry Lester

Soapy Awards 1978

Won
Soapy
Favorite Juvenile Actress
Brandi Tucker

Soapy Awards 1977

Won
Soapy
Most Exciting New Actor
John McCook

TV Guide Awards 2000

Nominated
TV Guide Award
Favorite Soap Opera

TV Guide Awards 1999

Nominated
TV Guide Award
Favorite Soap Opera

Technology & Engineering Emmy Awards 2003

Won
Emmy
Live and direct to tape sound mixing
Ronnie Kimball

Writers Guild of America, USA 2014

Nominated
WGA Award (TV)
Daytime Drama
Shelly Altman (associate head writer)
Tracey Thomson (associate head writer)
Amanda L. Beall (written by)
Jeff Beldner (written by)
Brent Boyd (written by)
Susan Dansby (written by)
Janice Ferri (written by)
Jay Gibson (written by)
Beth Milstein (written by)
Lisa Seidman (written by)
Natalie Minardi (written by)
Anne Schoettle (written by)
Linda Schreiber (written by)
Teresa Zimmerman (written by)

Writers Guild of America, USA 2013

Won
WGA Award (TV)
Daytime Drama
Teresa Zimmerman
Janice Ferri
Michael Montgomery
Sarah Smith
Beth Milstein
Jay Gibson
Marla Kanelos
Jeff Beldner
Susan Dansby
Amanda L. Beall
Scott Hamner
Anne Schoettle
Christopher Whitesell
Linda Schreiber
Natalie Minardi

Writers Guild of America, USA 2012

Nominated
WGA Award (TV)
Daytime Drama
Amanda L. Beall
Tom Casiello
Susan Dansby
Janice Ferri
Jay Gibson
Scott Hamner
Marla Kanelos
Natalie Minardi
Beth Milstein
Michael Montgomery
Anne Schoettle
Linda Schreiber
Sarah Smith
Sandra Weintraub
Christopher Whitesell
Teresa Zimmerman

Writers Guild of America, USA 2010

Won
WGA Award (TV)
Daytime Serial
Amanda L. Beall
Tom Casiello
Lisa Connor
Janice Ferri
Eric Freiwald
Jay Gibson
Scott Hamner
Marla Kanelos
Beth Milstein
Natalie Minardi
Melissa Salmons
Linda Schreiber
James Stanley
Sandra Weintraub
Teresa Zimmerman

Writers Guild of America, USA 2008

Won
WGA Award (TV)
Daytime Serials
Lynn Marie Latham
Scott Hamner
Jeff Gottesfeld
Cherie Bennett
Bernard Lechowick
James Stanley
Natalie Minardi
Lynsey Dufour
Marina Alburger
Sara A. Bibel
Paula Cwikly
Janice Ferri
Eric Freiwald
Linda Schreiber
Josh McCaffrey
Sandra Weintraub

Writers Guild of America, USA 2007

Nominated
WGA Award (TV)
Daytime Serials
Lynn Marie Latham
Kay Alden
John F. Smith
Scott Hamner
Josh Griffith
Sally Sussman Morina
Sara A. Bibel
Paula Cwikly
James Houghton
Trent Jones
Natalie Minardi
Lynsey Dufour
Janice Ferri
Eric Freiwald
Marc Hertz
Bernard Lechowick
Josh McCaffrey
Linda Schreiber
Sandra Weintraub
Sherman Magidson

Writers Guild of America, USA 2006

Won
WGA Award (TV)
Daytime Serials
Kay Alden (head writer)
John F. Smith (head writer)
Janice Ferri
James Houghton
Natalie Minardi
Sally Sussman Morina
Eric Freiwald
Linda Schreiber
Josh McCaffrey
Marc Hertz
Sandra Weintraub

Writers Guild of America, USA 2003

Won
WGA Award (TV)
Daytime Serials
Kay Alden
Trent Jones
John F. Smith
Jerry Birn
James Houghton
Natalie Minardi
Janice Ferri
Eric Freiwald
Josh McCaffrey
Michael Minnis
Rex M. Best

Writers Guild of America, USA 2002

Nominated
WGA Award (TV)
Daytime Serials
Kay Alden
Trent Jones
Jerry Birn
John F. Smith
Natalie Minardi
James Houghton
Eric Freiwald
Rex M. Best
Janice Ferri
Michael Minnis
Josh McCaffrey

Writers Guild of America, USA 2000

Nominated
WGA Award (TV)
Daytime Serials
Kay Alden
William J. Bell
Trent Jones
Jerry Birn
John F. Smith
Natalie Minardi
James Houghton
Janice Ferri
Rex M. Best
Michael Minnis
Randy Holland

Young Artist Awards 2013

Won
Young Artist Award
Best Performance in a Daytime TV Series - Young Actress
Samantha Bailey
Best Performance in a Daytime TV Series - Young Actor
Daniel Polo (The Young and the Restless)
Nominated
Young Artist Award
Best Young Actor in Daytime Soap
Terrell Ransom Jr.
American Broadcasting Company (ABC)
Best Performance in a Daytime TV Series - Young Actress
Hunter King

Young Artist Awards 2012

Won
Young Artist Award
Best Performance in a Daytime TV Series - Young Actor 12 and Under
Robbie Tucker
Tied with Tate Berney for All My Children (1970).
Nominated
Young Artist Award
Best Performance in a Daytime TV Series - Young Actor
Garrett Ryan
Best Performance in a Daytime TV Series - Young Actress
Ellery Sprayberry

Young Artist Awards 2011

Nominated
Young Artist Award
Best Performance in a Daytime TV Series - Young Actor
Field Cate

Young Artist Awards 2009

Won
Young Artist Award
Best Performance in a TV Series - Recurring Young Actress
Erin Sanders
Nominated
Young Artist Award
Best Performance in a TV Series - Recurring Young Actress
Darcy Rose Byrnes

Young Artist Awards 2008

Nominated
Young Artist Award
Best Performance in a TV Series - Recurring Young Actress
Darcy Rose Byrnes

Young Artist Awards 2007

Won
Young Artist Award
Best Performance in a TV Series (Comedy or Drama) - Recurring Young Actress
Darcy Rose Byrnes

Young Artist Awards 2006

Won
Young Artist Award
Best Performance in a Television Series (Comedy or Drama) - Guest Starring Young Actress
Darcy Rose Byrnes

Young Artist Awards 2005

Won
Young Artist Award
Best Performance in a TV Series (Comedy or Drama) - Young Actress Age Ten or Younger
Darcy Rose Byrnes

Young Artist Awards 2004

Nominated
Young Artist Award
Best Performance in a TV Series (Comedy or Drama) - Leading Young Actress
Christel Khalil

Young Artist Awards 2003

Nominated
Young Artist Award
Best Performance in a TV Series (Comedy or Drama) - Leading Young Actress
Christel Khalil

Young Artist Awards 2001

Nominated
Young Artist Award
Best Performance in a Daytime TV Series - Young Actor
Penn Badgley

Young Artist Awards 2000

Won
Young Artist Award
Best Performance in a Soap Opera - Young Actor
David Lago
Nominated
Young Artist Award
Best Performance in a Soap Opera - Young Actor
Nicholas Pappone

Young Artist Awards 1999

Nominated
Young Artist Award
Best Performance in a Day Time Serial - Young Performer
Camryn Grimes
Best Performance in a Day Time Serial - Young Performer
Steven Hartman

Young Artist Awards 1998

Nominated
Young Artist Award
Best Performance in a Daytime Drama - Young Performer
Bryant Jones
Best Performance in a Daytime Drama - Young Performer
Camryn Grimes

Young Artist Awards 1997

Nominated
Young Artist Award
Best Performance in a TV Comedy/Drama - Supporting Young Actor Age Ten or Under
Hayden Tank

Young Artist Awards 1996

Nominated
Young Artist Award
Best Performance by a Young Actress - TV Drama Series
Heather Tom
Best Performance by a Young Actress - TV Drama Series
Maitland Ward

Young Artist Awards 1995

Won
Young Artist Award
Best Performance by a Youth Actor in a Daytime Series
Courtland Mead
Nominated
Young Artist Award
Best Performance by a Youth Actor in a Daytime Series
Joshua Morrow

Young Artist Awards 1994

Nominated
Young Artist Award
Best Actor Under Ten in a Television Series or Show
Courtland Mead
Best Youth Actress a in a Soap Opera
Heather Tom
Best Youth Actor a in a Soap Opera
John Nelson-Alden (as John Alden)
Best Youth Actor a in a Soap Opera
Paul Walker

Young Artist Awards 1993

Nominated
Young Artist Award
Best Young Actress in a Daytime Series
Heather Tom
Best Young Actor in a Daytime Series
Paul Walker

Young Artist Awards 1989

Won
Young Artist Award
Best Young Actress in a Daytime Drama Series
Lauralee Bell
Nominated
Young Artist Award
Best Young Actor in a Daytime Drama Series
Thom Bierdz
Best Young Actress Under Nine Years of Age
Ashley Nicole Millan

Young Artist Awards 1988

Nominated
Young Artist Award
Best Young Actress Starring in a Television Drama Series
Amy Lynn

Young Artist Awards 1987

Nominated
Young Artist Award
Exceptional Performance by a Young Actor in a Daytime Series
Lauralee Bell
Exceptional Performance by a Young Actor in a Daytime Series
Kelly Mohre
Exceptional Performance by a Young Actor in a Daytime Series
Thom Bierdz
Exceptional Performance by a Young Actor in a Daytime Series
Jamie McEnnan

Young Artist Awards 1984

Won
Young Artist Award
Best Young Actress in a Daytime Soap
Tracey E. Bregman
Nominated
Young Artist Award
Best Young Actor in Daytime Soap
Michael Damian

Young Artist Awards 1983

Won
Young Artist Award
Best Young Actor in a Daytime Series
Michael Damian
Nominated
Young Artist Award
Best Young Actress in the Daytime Series
Elizabeth Keifer
Best Young Actor in a Daytime Series
Andre Gower
Best Young Actor, Guest on a Series
Marcus Bentley

Young Artist Awards 1982

Won
Young Artist Award
Best Young Actor in a Daytime Series
Michael Damian
Nominated
Young Artist Award
Best Young Actor in a Daytime Series
Marcus Bentley

YoungStar Awards 2000

Nominated
YoungStar Award
Best Young Actress/Performance in a Daytime TV Series
Camryn Grimes

YoungStar Awards 1999

Nominated
YoungStar Award
Best Performance by a Young Actor in a Daytime TV Program
Nicholas Pappone

YoungStar Awards 1998

Nominated
YoungStar Award
Best Performance by a Young Actor in a Daytime TV Program
Nicholas Pappone
Best Performance by a Young Actress in a Daytime TV Program
Camryn Grimes

YoungStar Awards 1997

Nominated
YoungStar Award
Best Performance by a Young Actor in a Daytime TV Program
Nicholas Pappone

See also

FAQ | User Reviews | User Ratings | External Reviews | Metacritic Reviews | Message Board

Contribute to This Page