Edit

(1972 TV Mini-Series)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Aleksey Korenev

Series Writing Credits  

Aleksey Korenev
Georgi Sadovnikov

Series Cast  

Mikhail Kononov ...
 Nestor Severov (The History Teacher)
Evgeniy Leonov ...
 Lednyov
Rolan Bykov ...
 Petrykin
Aleksandr Zbruev ...
 Ganzha
Svetlana Kryuchkova ...
 Nelli
Yuriy Kuzmenkov ...
 Fedotkin
Natalya Bogunova ...
 Svetlana Afanasyevna
Natalya Gvozdikova ...
 Polina
Saveliy Kramarov ...
 Timokhin
Viktor Proskurin ...
 Gena Lyakishev
Valeriy Nosik ...
 Otto Fukin
Nina Maslova ...
 Korovyanskaya
Iren Azer ...
 Lyuska (as Irina Azer)
Valeri Khlevinsky ...
 Avtovin
Lyudmila Kasatkina ...
 The School Director
Anastasiya Georgiyevskaya ...
 Teacher
Valentina Talyzina ...
 Teacher
Nina Zhilina ...
 Teacher
Lyudmila Antsiferova ...
 Teacher
Valentina Kuznetsova ...
 Teacher
Mikhail Yanshin ...
 Professon Volosyuk
Valentina Sperantova ...
 School Janitor
Lev Durov ...
 Militiaman
Lyusyena Ovchinnikova ...
 Valya, Petrykin's bride
Lev Dubov ...
 Engineer
Vladimir Basov ...
(as V. Basov)
...
(as I. Baskin)
Mariya Koreneva
V. Garin
Nikolay Grabbe ...
(as N. Grabbe)
Ivan Ryzhov ...
(as I. Ryzhov)
A. Irichyov
A. Kutuzov
Gotlib Roninson ...
(as G. Roninson)
Ya Yakobson
Igor Surovtsev ...
(as I. Surovtsev)
Mikhail Rozanov ...
(as M. Rozanov)
Galina Komarova ...
(as G. Komarova)
Aleksandr Zimin ...
(as A. Zimin)
Larisa Barabanova ...
(as L. Barabanova)
Zoya Stepanova ...
(as Z. Stepanova)
Natalya Gurzo ...
(as N. Gurzo)
Valentina Ananina ...
 (1972) (as V. Ananina)
Zoya Isaeva ...
 (1972) (as Z. Isaeva)
Svetlana Starikova ...
(as S. Starikova)
Tamara Loginova ...
(as T. Loginova)
A. Kaluzhsky
Create a character page for: ?

Series Music by 

Eduard Kolmanovsky ... (as E. Kolmanovsky)

Series Cinematography by 

Anatoliy Mukasey

Series Film Editing by 

P. Chechyotkina

Series Production Design by 

Leonid Platov
Lev Zbruyev ... (as L. Zbruyev)

Series Costume Design by 

Mariam Bykhovskaya

Series Makeup Department 

Olga Struntsova ... makeup artist (as O. Struntsova)

Series Production Management 

S. Akopov ... unit manager
L. Busharova ... unit manager
A. Demidov ... production manager
I. Vinogradov ... production manager

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Grigoriy Torchinskiy ... assistant director (as G. Torchinsky)

Series Sound Department 

Valeri Popov ... sound engineer (as V. Popov)
Valentina Shchedrina ... sound engineer (as V. Shchedrina)

Series Camera and Electrical Department 

Anatoli Dzhirkvelov ... assistant camera (as A. Dzhirkvelov)
D. Smidovich ... camera operator

Series Music Department 

Raisa Lukina ... music editor (as R. Lukina)
Aleksandr Petukhov ... conductor

Series Other crew 

K. Volkov ... consultant

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page