Edit
All My Children Poster

(1970–2011)

Awards

Primetime Emmy Awards 1973

Won
Primetime Emmy
Outstanding Achievement by Individuals in Daytime Drama
Mary Fickett (performer)

Primetime Emmy Awards 1972

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Achievement in Daytime Drama - Individuals
Mel Handelsman (lighting director)

ALMA Awards 2006

Won
ALMA Award
Outstanding Performance in a Daytime Drama
Eva LaRue

ALMA Awards 2002

Nominated
ALMA Award
Outstanding Actor in a Daytime Drama
Mark Consuelos

ALMA Awards 2001

Nominated
ALMA Award
Outstanding Actor in a Daytime Drama
Mark Consuelos

ALMA Awards 2000

Nominated
ALMA Award
Outstanding Actor in a Daytime Soap Opera
Mark Consuelos

ALMA Awards 1999

Won
ALMA Award
Outstanding Actor in a Daytime Soap Opera
Mark Consuelos
Outstanding Actress in a Daytime Soap Opera
Socorro Santiago

ALMA Awards 1998

Won
ALMA Award
Outstanding Actor in a Daytime Soap Opera
Mark Consuelos
Outstanding Actress in a Daytime Soap Opera
Eva LaRue
Nominated
ALMA Award
Outstanding Actress in a Daytime Soap Opera
Theresa Saldana
Outstanding Actress in a Daytime Soap Opera
Socorro Santiago

Casting Society of America, USA 2011

Nominated
Artios
Outstanding Achievement in Casting - Daytime Series
Judy Wilson (Casting Director)

Casting Society of America, USA 2008

Won
Artios
Outstanding Achievement in Casting - Daytime Series
Judy Wilson

Casting Society of America, USA 2007

Won
Artios
Best Daytime Episodic Casting
Judy Wilson

Casting Society of America, USA 2006

Won
Artios
Best Daytime Episodic Casting
Judy Wilson

Casting Society of America, USA 2005

Won
Artios
Best Daytime Episodic Casting
Judy Wilson

Casting Society of America, USA 2004

Won
Artios
Best Casting for TV, Daytime Episodic
Judy Wilson

Casting Society of America, USA 2003

Won
Artios
Best Casting for TV, Daytime Episodic
Judy Wilson

Casting Society of America, USA 2002

Nominated
Artios
Best Casting for TV, Daytime Episodic
Judy Wilson

Casting Society of America, USA 2001

Nominated
Artios
Best Casting for TV, Daytime Episodic
Judy Wilson

Casting Society of America, USA 2000

Won
Artios
Best Casting for TV, Daytime Episodic
Judy Wilson

Casting Society of America, USA 1999

Won
Artios
Best Casting for TV, Soaps
Judy Wilson

Casting Society of America, USA 1998

Won
Artios
Best Casting for TV, Daytime Episodic Drama
Judy Wilson

Casting Society of America, USA 1997

Nominated
Artios
Best Casting for TV, Daytime Episodic Drama
Judy Wilson

Casting Society of America, USA 1996

Nominated
Artios
Best Casting for TV Soaps
Judy Wilson

Casting Society of America, USA 1995

Won
Artios
Best Casting for TV Soaps
Judy Wilson

Casting Society of America, USA 1994

Nominated
Artios
Best Casting for TV Soaps
Judy Wilson

Casting Society of America, USA 1992

Won
Artios
Best Casting for TV Soaps
Joan D'Incecco
Tied with Ellen Novack for One Life to Live (1968).

Casting Society of America, USA 1991

Won
Artios
Best Casting for TV Soaps
Joan D'Incecco

Casting Society of America, USA 1990

Nominated
Artios
Best Casting for TV Soaps
Joan D'Incecco

Casting Society of America, USA 1989

Won
Artios
Best Casting for TV Soaps
Joan D'Incecco

Casting Society of America, USA 1988

Nominated
Artios
Best Casting for TV Daytime
Joan D'Incecco

Casting Society of America, USA 1987

Nominated
Artios
Best Casting for TV Daytime
Joan D'Incecco

Casting Society of America, USA 1986

Won
Artios
Best Casting for TV Daytime
Joan D'Incecco
Tied with Mary Jo Slater for One Life to Live (1968).

Daytime Emmy Awards 2012

Won
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Live and Direct to Tape Sound Mixing for a Drama Series
Christopher Banninger (production mixer)
Robert T. Smith (post-production mixer)
Anthony Butch Inglese (boom operator)
Stu Rudolph (boom operator)
Andy Morales (boom operator)
Tied with "The Young and the Restless"
Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing for a Drama Series
Marika Kushel
Anthony Pascarelli
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Debbi Morgan
For playing "Angie Hubbard".
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Darnell Williams
For playing "Jesse Hubbard".
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Melissa Claire Egan
For playing "Annie Lavery".
Outstanding Drama Series
Julie Hanan Carruthers (executive producer)
Hope Harmel Smith (supervising producer)
Nadine Aronson (producer)
Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
David R. Zyla
Outstanding Drama Series Writing Team
Agnes Nixon (writer)
Lorraine Broderick (writer)
Addie Walsh (writer)
Lisa Connor (writer)
Lloyd 'Lucky' Gold (writer)
Jeff Beldner (writer)
Chip Hayes (writer)
Rebecca Taylor (writer)
Christopher Dunn (writer)
Joanna Cohen (writer)
Kate Hall (writer)
Barbara Esensten (writer)
James H. Brown (writer)
Dave Ryan (writer)
David Kreizman (writer)
Donna Swajeski (writer)
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series
Jim Jones (scenic designer)
KayDee Lavorin (art director)
Bryan Langer (art director)
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control for a Drama Series
Chuck Abate (technical director)
Barbara J. Langdon (camera operator)
John Boyd (camera operator)
David Warner (camera operator)
Lew Friant (camera operator)
Nichelle Montgomery (video control)
Outstanding Achievement in Music Direction and Composition for a Drama Series
Jerry Pilato (music supervisor)
Donn Wilkerson (composer)
Pat O'Donnell (composer)
Gary Kuo (composer)
Jim Klein (composer)
Terry Walker (music director)
Martin Davich (composer)

Daytime Emmy Awards 2011

Won
Daytime Emmy
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Brittany Allen
New Approaches - Daytime Entertainment
Brian Briskman (executive producer)
Adam Rockmore (executive producer)
Leeanne Irvin (producer)
John Corser (producer)
Frank Valentini (director)
Sara Saedi (writer)
Delara Adams-Warom (associate producer)
For One Life to Live and General Hospital
For "What If..."
Outstanding Achievement in Hairstyling for a Drama Series
Valerie Jackson
Joe Matke
Terrence Renk
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Alicia Minshew
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Debbi Morgan
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Ricky Paull Goldin
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Melissa Claire Egan
Outstanding Achievement for a Casting Director for a Drama Series
Judy Wilson
Outstanding Drama Series
Julie Hanan Carruthers (executive producer)
Nadine Aronson (coordinating producer)
Hope Harmel Smith (supervising producer)
Outstanding Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series
Jim Jones (production designer)
Bryan Langer (art director)
KayDee Lavorin (set decorator)
Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
David R. Zyla
Outstanding Achievement in Makeup for a Drama Series
T.C. Thecla Luisi
Terri Carter
Kerry Herta
Outstanding Achievement in Lighting Direction for a Drama Series
Jo Mayer
Outstanding Achievement in Live and Direct to Tape Sound Mixing for a Drama Series
Christopher Banninger (production mixer)
Robert T. Smith (post-production mixer)
Anthony Butch Inglese (boom operator)
Andy Morales (boom operator)
Stu Rudolph (boom operator)

Daytime Emmy Awards 2010

Won
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
David R. Zyla
Kate Jones
James Hammer
Outstanding Achievement in Lighting Direction for a Drama Series
Sean Conklin
Dan Kinsley
Outstanding Achievement in Makeup for a Drama Series
Robin Ostrow
Pat Moore-Theis
Ingrid Okola
Robin Kaiser
Vanessa Elese
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Ricky Paull Goldin
Outstanding Drama Series Directing Team
Casey Childs (director)
Conal O'Brien (director)
Angela Tessinari (director)
Steven Williford (director)
Michael V. Pomarico (director)
Barbara M. Simmons (associate director)
Shirley Simmons (associate director)
Anthony Pascarelli (associate director)
Terry Walker (associate director)
Jerry Pilato (associate director)
Enza Dolce (associate director)
Rusty Swope (stage manager)
Fritz Brekeller (stage manager)
Jennifer Minda (production associate)
Marika Brancato (production associate)
Penny Bergman (stage manager)
Robert T. Smith (associate director)
Outstanding Drama Series Writing Team
Addie Walsh
Tracey Thomson
Daran Little
Christopher Dunn
Jeff Beldner
Chip Hayes
Rebecca Taylor
Joanna Cohen
Kate Hall
Michelle Patrick
James Kahn
Charles Pratt Jr.
Agnes Nixon
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Bobbie Eakes
Outstanding Achievement for a Casting Director for a Drama Series
Judy Wilson
Outstanding Drama Series
Julie Hanan Carruthers (executive producer)
Charles Pratt Jr. (consulting producer)
Nadine Aronson (coordinating producer)
Lisa De Cazotte (producer)
Ginger Smith (producer)
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control for a Drama Series
Michael V. Pomarico (technical director)
Howard Zweig (technical director)
Eric Johnson (electronic camera)
George Montanez (electronic camera)
Adam Keith (electronic camera)
Robert Ambrico (electronic camera)
Richard Westlein (electronic camera)
Frank Forsyth (electronic camera)
Tom Shepard (electronic camera)
William Tynan (electronic camera)
John Monteleone (senior video control)

Daytime Emmy Awards 2009

Won
Daytime Emmy
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Vincent Irizarry
Tied with Jeff Branson for Guiding Light (1952).
Outstanding Achievement in Lighting Direction for a Drama Series
Sean Conklin (lighting director)
Dan Kinsley (lighting director)
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series
Roger Mooney (production designer)
Chas Plummer (scenic designer)
Joel Reynolds (scenic designer)
Martin Fahrer (scenic designer)
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control for a Drama Series
Howard Zweig (technical director)
Michael V. Pomarico (technical director)
William Tynan (electronic camera)
George Montanez (electronic camera)
Frank Forsyth (electronic camera)
Eric Johnson (electronic camera)
Robert Ambrico (electronic camera)
Adam Keith (electronic camera)
Tom Shepard (electronic camera)
Richard Westlein (electronic camera)
John Monteleone (senior video control)
Outstanding Achievement in Live and Direct to Tape Sound Mixing for a Drama Series
Dominick Maldari (production mixer)
Robert T. Smith (post-production mixer)
Walter Tate (boom operator)
Joe Rombi (boom operator)
Rob Gigliuto (boom operator)
Locke Wallace (boom operator)
Robert Ambrico (boom operator)
Edward Raab (boom operator)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series
Julie Hanan Carruthers (executive producer)
Charles Pratt Jr. (consulting producer)
Nadine Aronson (coordinating producer)
Karen Johnson (producer)
Ginger Smith (producer)
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Thorsten Kaye
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Debbi Morgan
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Jacob Young
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Melissa Claire Egan
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Alicia Minshew
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
Cornelius Smith Jr.
Outstanding Drama Series Directing Team
Angela Tessinari (director)
Michael V. Pomarico (director)
Casey Childs (director)
Conal O'Brien (director)
Shirley Simmons (associate director)
Barbara M. Simmons (associate director)
Enza Dolce (associate director)
Anthony Pascarelli (associate director)
Terry Walker (associate director)
Jerry Pilato (associate director)
Robert T. Smith (associate director)
Rusty Swope (stage manager)
Penny Bergman (stage manager)
Fritz Brekeller (stage manager)
Jennifer Minda (production associate)
Marika Brancato (production associate)
Outstanding Drama Series Writing Team
Charles Pratt Jr. (writer)
Agnes Nixon (writer)
James H. Brown (writer)
Barbara Esensten (writer)
Addie Walsh (writer)
Daran Little (writer)
Tracey Thomson (writer)
Amanda L. Beall (writer)
Jeff Beldner (writer)
Chip Hayes (writer)
Rebecca Taylor (writer)
Joanna Cohen (writer)
Kate Hall (writer)
Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
David R. Zyla (costume designer)
James Hammer (costume designer)
Kate Jones (costume designer)
Outstanding Achievement in Music Direction and Composition for a Drama Series
Terry Walker (supervising music director)
Jerry Pilato (music director)
Gary Kuo (composer)
Brian Tarquin (composer)
Jim Klein (composer)
Donn Wilkerson (composer)
Pat O'Donnell (composer)
John Wineglass (composer)
Martin Davich (composer)
Ron Cates (composer)
Outstanding Promotional Announcement - Episodic
Scott Tucker (director, on-air special projects)
Adam Rockmore (svp marketing & promotions)
New Approaches - Daytime Entertainment
Julie Hanan Carruthers (executive producer)
Enza Dolce (producer)
Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing for a Drama Series
Stephen Cali
Anthony Pascarelli
Larry Farina
Barry Gingold
Shirley Simmons
Barbara M. Simmons
Robert Frazier

Daytime Emmy Awards 2008

Won
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control for a Drama Series
Michael V. Pomarico (technical director)
Richard Westlein (electronic camera)
Tom Shepard (electronic camera)
William Tynan (electronic camera)
George Montanez (electronic camera)
Frank Forsyth (electronic camera)
Adam Keith (electronic camera)
Robert Ambrico (electronic camera)
Eric Johnson (electronic camera)
Yogi Solange (senior video control)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
David Canary
Outstanding Achievement in Lighting Direction for a Drama Series
Sean Conklin
Dan Kinsley
Outstanding Achievement in Music Direction and Composition for a Drama Series
Jerry Pilato (music director)
Terry Walker (music supervisor)
Ron Cates (composer)
Brian Comotto (composer)
Martin Davich (composer)
Jim Klein (composer)
Gary Kuo (composer)
Kim Oler (composer)
Tom Spahn (composer)
Brian Tarquin (composer)
John Wineglass (composer)
Outstanding Original Song
Jerry Pilato
Jim Klein
For the song "Treasure of Love".
Outstanding Original Song
Jerry Pilato (composer/lyricist)
Jim Klein (composer/lyricist)
Terry Walker (lyricist)
For the song "The Me Inside".
Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing for a Drama Series
Stephen Cali
Larry Farina
Robert Frazier
Barry Gingold
Anthony Pascarelli
Shirley Simmons
Barbara M. Simmons

Daytime Emmy Awards 2007

Won
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control for a Drama Series
Howard Zweig (technical director)
Michael V. Pomarico (technical director)
Adam Keith (electronic camera)
Tom Shepard (electronic camera)
Eric Johnson (electronic camera)
Robert Ambrico (electronic camera)
Mary McIlwain (electronic camera)
George Montanez (electronic camera)
Frank Forsyth (electronic camera)
William Tynan (electronic camera)
Chris Mauro (electronic camera)
Virginia Higgins (video control)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Leven Rambin
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series
Roger Mooney (production designer)
Joel Reynolds (scenic designer)
Martin Fahrer (scenic designer)
Chas Plummer (scenic designer)
Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
David R. Zyla
Katherine Roth
James Hammer
Outstanding Achievement in Hairstyling for a Drama Series
Joyce Carollo
Lisa Johnson
Silvie Salle
Shellie Biviens

Daytime Emmy Awards 2006

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Achievement for a Casting Director for a Drama Series
Judy Wilson (casting director)
Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
David R. Zyla (costume designer)
Katherine Roth (costume designer)
James Hammer (costume designer)
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Bobbie Eakes
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Thorsten Kaye
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Leven Rambin
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control for a Drama Series
Howard Zweig (technical director)
Michael V. Pomarico (technical director)
Virginia Higgins (senior video control)
Adam Keith (electronic camera)
Chris Mauro (electronic camera)
Robert Ambrico (electronic camera)
Eric Johnson (electronic camera)
Mary McIlwain (electronic camera)
Tom Shepard (electronic camera)
George Montanez (electronic camera)

Daytime Emmy Awards 2005

Won
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing for a Drama Series
Barbara M. Simmons
Shirley Simmons
Anthony Pascarelli
Barry Gingold
Roger Haenelt
Stephen Cali
Robert Frazier
Outstanding Achievement in Makeup for a Drama Series
Robin Kaiser (makeup artist)
Pat Moore-Theis (makeup artist)
Deborah J. Steele (makeup artist)
Sheri Kornhaber (makeup artist)
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Eden Riegel
For playing "Bianca Montgomery".
Outstanding Achievement in Live and Direct to Tape Sound Mixing for a Drama Series
Chuck Eisen (production mixer)
Dominick Maldari (production mixer)
Robert T. Smith (re-recording mixer)
Ashley Howe (re-recording mixer)
Glen Heil (re-recording mixer)
Rob Gigliuto (boom operator)
Robert Ambrico (boom operator)
Locke Wallace III (boom operator)
George Montanez (boom operator)
Eric Johnson (boom operator)
Edward Raab (boom operator)
Outstanding Music Direction and Composition for a Drama Series
Terry Walker (music supervisor)
Jerry Pilato (music director)
A.J. Gundell (music director/composer)
Gary Kuo (composer)
Dominic Messinger (composer)
Ron Cates (composer)
John Wineglass (composer)
Brian Comotto (composer)
Loris Holland (composer)
Brian Tarquin (composer)
Kim Oler (composer)
Peter Fish (composer)
Tom Spahn (composer)
Jim Klein (composer)
American Broadcasting Company (ABC)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series
Roger Mooney (production designer)
Joel Reynolds (scenic designer)
Chas Plummer (scenic designer)
Martin Fahrer (scenic designer)
Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
David R. Zyla (costume designer)
Katherine Roth (costume designer)
James Hammer (costume designer)
Outstanding Drama Series Directing Team
Conal O'Brien (director)
Casey Childs (director)
Angela Tessinari (director)
Andrew Lee (director)
Michael V. Pomarico (director)
Barbara M. Simmons (associate director)
Shirley Simmons (associate director)
Anthony Pascarelli (associate director)
Terry Walker (associate director)
A.J. Gundell (associate director)
Jerry Pilato (associate director)
Rusty Swope (stage manager)
Penny Bergman (stage manager)
Fritz Brekeller (stage manager)
Outstanding Achievement in Hairstyling for a Drama Series
Joyce Carollo (hairstylist)
Richard F. Esposito (hairstylist)
Lisa Johnson (hairstylist)
Kathy Lineberger (hairstylist)
Silvie Salle (hairstylist)
Outstanding Achievement in Lighting Direction for a Drama Series
Sean Conklin (lighting director)
Michael Thornburgh (lighting director)
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Michael E. Knight
For playing "Tad Martin".
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Cameron Mathison
For playing "Ryan Lavery".
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Alexa Havins
For playing "Babe Carey".
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
Jacob Young
For playing "JR Chandler".
Outstanding Drama Series
Julie Hanan Carruthers (executive producer)
Ginger Smith (producer)
Karen Johnson (producer)
Casey Childs (producer)
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control for a Drama Series
Howard Zweig (technical director)
Michael V. Pomarico (technical director)
Adam Keith (electric camera)
Mary McIlwain (electric camera)
Chris Mauro (electric camera)
Eric Johnson (electric camera)
Tom Shepard (electric camera)
Robert Ambrico (electric camera)
George Montanez (electric camera)
Virginia Higgins (video control)
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Jeff Branson
For playing "Jonathan Lavery".
Nominated
Special Fan Award
Irresistable Combination
Cameron Mathison
Rebecca Budig
"Ryan and Greenlee Lavery".

Daytime Emmy Awards 2004

Won
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Casting for a Drama Series
Judy Wilson
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control for a Drama Series
Howard Zweig (technical director)
Michael V. Pomarico (technical director)
Jason Cullum (electronic camera)
Adam Keith (electronic camera)
Mary McIlwain (electronic camera)
Chris Mauro (electronic camera)
Eric Johnson (electronic camera)
Tom Shepard (electronic camera)
Robert Ambrico (electronic camera)
Virginia Higgins (video control)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
Richard Schurkamp (costume designer)
Katherine Roth (costume designer)
James Hammer (costume designer)
Outstanding Achievement in Hairstyling for a Drama Series
Joyce Carollo (hairstylist)
Richard F. Esposito (hairstylist)
Vladimir Reichenbach (hairstylist)
Lisa Johnson (hairstylist)
Anna Krommydas (hairstylist)
Outstanding Achievement in Lighting Direction for a Drama Series
Sean Conklin (lighting director)
Michael Thornburgh (lighting director)
Outstanding Achievement in Makeup for a Drama Series
Robin Kaiser (makeup artist)
Pat Moore-Theis (makeup artist)
Deborah J. Steele (makeup artist)
Mary Anne Spano (makeup artist)
Julie Teel (makeup artist)
Outstanding Achievement in Music Direction and Composition for a Drama Series
Terry Walker (music supervisor)
A.J. Gundell (music director)
Jerry Pilato (music director)
Gary Kuo (composer)
John Wineglass (composer)
Brian Comotto (composer)
Loris Holland (composer)
Brian Tarquin (composer)
Kim Oler (composer)
Peter Fish (composer)
Tom Spahn (composer)
Jim Klein (composer)
Outstanding Original Song
A.J. Gundell (composer/lyricist)
Peter Fish (composer/lyricist)
For the song "Tad The Cad".
Outstanding Original Song
Eva LaRue (composer/lyricist)
Clay Ostwald (composer/lyricist)
Jorge Casas (composer/lyricist)
For the song "Dance Again With You".
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
William deVry
For playing "Michael Cambias".
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Eden Riegel
For playing "Bianca Montgomery".
Outstanding Drama Series Writing Team
Agnes Nixon (writer)
Megan McTavish (writer)
Gordon Rayfield (writer)
Anna Cascio (writer)
Frederick Johnson (writer)
Jeff Beldner (writer)
Janet Iacobuzio (writer)
Lisa Connor (writer)
Addie Walsh (writer)
Victor Miller (writer)
Mimi Leahey (writer)
Bettina F. Bradbury (writer)
John Piroman (writer)
Karen Lewis (writer)
Rebecca Taylor (writer)
Christina Covino (writer)
David A. Levinson (writer)
Outstanding Achievement in Live and Direct to Tape Sound Mixing for a Drama Series
Chuck Eisen (production mixer)
Robert T. Smith (re-recording mixer)
Ashley Howe (re-recording mixer)
Glen Heil (re-recording mixer)
Rob Gigliuto (boom operator)
Mitch Janklow (boom operator)
Robert Ambrico (boom operator)
Walter Tate (boom operator)
John Spagnola (boom operator)
Locke Wallace (boom operator)
Joe Rombi (boom operator)
Edward Raab (boom operator)
Eric Johnson (boom operator)
Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing for a Drama Series
Barbara M. Simmons (editor)
Shirley Simmons (editor)
Karen Johnson (editor)
Stephen Cali (editor)
Roger Haenelt (editor)
Robert Frazier (editor)
Barry Gingold (editor)

Daytime Emmy Awards 2003

Won
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series
Roger Mooney (production designer)
Joel Reynolds (scenic designer)
Martin Fahrer (scenic designer)
Chas Plummer (scenic designer)
Outstanding Achievement in Casting for a Drama Series
Judy Wilson (casting director)
Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
Richard Schurkamp (costume designer)
Katherine Roth (costume designer)
James Hammer (costume designer)
Outstanding Drama Series Directing Team
Conal O'Brien (director)
Robert Scinto (director)
Angela Tessinari (director)
James A. Baffico (director)
Casey Childs (director)
Barbara M. Simmons (associate director)
Shirley Simmons (associate director)
Karen Johnson (associate director)
Terry Walker (associate director)
A.J. Gundell (associate director)
Jerry Pilato (associate director)
Penny Bergman (stage manager)
Rusty Swope (stage manager)
Tamara P. Grady (stage manager)
Outstanding Achievement in Hairstyling for a Drama Series
Joyce Carollo (hairstylist)
Richard F. Esposito (hairstylist)
Vladimir Reichenbach (hairstylist)
Lisa Johnson (hairstylist)
Anna Knommydes (hairstylist)
Outstanding Achievement in Lighting Direction for a Drama Series
Sean Conklin (lighting director)
Michael Thornburgh (lighting director)
Outstanding Achievement in Makeup for a Drama Series
Robin Kaiser (makeup artist)
Pat Moore-Theis (makeup artist)
Julie Teel (makeup artist)
Deborah J. Steele (makeup artist)
Martel Thompson (makeup artist)
Mary Anne Spano (makeup artist)
Outstanding Achievement in Music Direction and Composition for a Drama Series
Terry Walker (music supervisor)
A.J. Gundell (music director)
Jerry Pilato (music director)
Dominic Messinger (composer)
Gary Kuo (composer)
Mike Renzi (composer)
John Wineglass (composer)
Brian Comotto (composer)
Loris Holland (composer)
Robbie Kondor (composer)
Ron Goodman (composer)
Brian Tarquin (composer)
Kim Oler (composer)
Peter Fish (composer)
Jim Klein (composer)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Original Song
A.J. Gundell (composer/lyricist)
For the song "This Déjà Vu".
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Rebecca Budig
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Josh Duhamel
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
Aiden Turner
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control for a Drama Series
Howard Zweig (technical director)
Michael V. Pomarico (technical director)
Robert Ambrico (electronic camera)
Jason Cullum (electronic camera)
Adam Keith (electronic camera)
Mary McIlwain (electronic camera)
Chris Mauro (electronic camera)
Eric Johnson (electronic camera)
Tom Shepard (electronic camera)
Virginia Higgins (video control)
Outstanding Drama Series Writing Team
Agnes Nixon (writer)
Richard Culliton (writer)
Gordon Rayfield (writer)
Frederick Johnson (writer)
Jeff Beldner (writer)
Janet Iacobuzio (writer)
Lisa Connor (writer)
Craig Carlson (writer)
Addie Walsh (writer)
Mimi Leahey (writer)
Bettina F. Bradbury (writer)
John Piroman (writer)
Karen Lewis (writer)
Amanda Robb (writer)
Rebecca Taylor (writer)
Christina Covino (writer)
Louise Shaffer (writer)
Susan-Sojourna Collier (writer)
Outstanding Achievement in Live and Direct to Tape Sound Mixing for a Drama Series
Chuck Eisen (production mixer)
Michael Goldberg (production mixer)
Ashley Howe (re-recording mixer)
Robert T. Smith (re-recording mixer)
Dave Smith (re-recording mixer)
Jonathan Lory (re-recording mixer)
Glen Heil (re-recording mixer)
Rob Gigliuto (boom operator)
Mitch Janklow (boom operator)
Edward Raab (boom operator)
Locke Wallace (boom operator)
Robert Ambrico (boom operator)
Walter Tate (boom operator)
Outstanding Achievement in Main Title Design
Jennifer Miller (graphic artist)
Tim Brown (graphic artist)
Irene Vodar (graphic artist)
Outstanding Original Song
A.J. Gundell (composer/lyricist)
Jeffrey Gaines (composer/lyricist)
For the song "I Want You To Want Me".

Daytime Emmy Awards 2002

Won
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Casting for a Drama Series
Judy Wilson (casting director)
Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
Richard Schurkamp
Katherine Roth
Laura Drawbaugh
Outstanding Achievement in Music Direction and Composition for a Drama Series
Terry Walker (music supervisor)
A.J. Gundell (music director)
Jerry Pilato (music director)
Dominic Messinger (composer)
Gary Kuo (composer)
Mike Renzi (composer)
John Wineglass (composer)
Brian Comotto (composer)
Loris Holland (composer)
Robbie Kondor (composer)
Ron Goodman (composer)
Peter Fish (composer)
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Josh Duhamel
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control for a Drama Series
Howard Zweig (technical director)
Michael V. Pomarico (technical director)
Robert Ambrico (electronic camera)
Jason Cullum (electronic camera)
Adam Keith (electronic camera)
Mary McIlwain (electronic camera)
Joe Puleo (electronic camera)
Chris Mauro (electronic camera)
Virginia Higgins (video control)
Steve Kuebler (video control)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series Directing Team
Conal O'Brien (director)
Robert Scinto (director)
Angela Tessinari (director)
James A. Baffico (director)
Casey Childs (director)
Barbara M. Simmons (associate director)
Shirley Simmons (associate director)
Karen Johnson (associate director)
Terry Walker (associate director)
A.J. Gundell (associate director)
Jerry Pilato (associate director)
Penny Bergman (stage manager)
Rusty Swope (stage manager)
Tamara P. Grady (stage manager)
Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing for a Drama Series
John Tumino
Barbara M. Simmons
Shirley Simmons
Karen Johnson
Stephen Cali
Roger Haenelt
Outstanding Achievement in Makeup for a Drama Series
Robin Kaiser
Doreen Gillis
Mary Anne Spano
Pat Moore-Theis
Julie Teel
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Vincent Irizarry
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Jack Scalia
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Finola Hughes
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Susan Lucci
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Mark Consuelos
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Cameron Mathison
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Kelly Ripa
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
Jesse McCartney
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Eden Riegel
Outstanding Drama Series
Jean Dadario-Burke (executive producer)
Lisa Connor (supervising producer)
Ginger Smith (supervising producer)
Outstanding Achievement in Live and Direct to Tape Sound Mixing for a Drama Series
Chuck Eisen (production mixer)
Dominick Maldari (production mixer)
Ashley Howe (production mixer)
Jonathan Lory (production mixer)
Robert T. Smith (production mixer)
Dave Smith (production mixer)
Glen Heil (re-recording mixer)
Roy Carch (re-recording mixer)
Edward Raab (boom operator)
Deborah D'Anduono (boom operator)
Locke Wallace (boom operator)
Outstanding Drama Series Writing Team
Agnes Nixon
Jean Passanante
Richard Culliton
Craig Carlson
Frederick Johnson
Addie Walsh
Jeff Beldner
Victor Miller
N. Gail Lawrence
Juliet Law Packer
Mimi Leahey
Bettina F. Bradbury
Janet Iacobuzio
John Piroman
Charlotte Gibson
Neal Bell
Rebecca Taylor
Royal Miller
Outstanding Achievement in Hairstyling for a Drama Series
Joyce Carollo
Richard F. Esposito
Christine Fennell
Vladimir Reichenbach
Lisa Johnson
Khamraj Anrud
Nominated
Special Fan Award
America's Favorite Villain
Marj Dusay
"Vanessa Cortlandt".
America's Favorite Couple
Rebecca Budig
Josh Duhamel
"Greenlee" & "Leo".

Daytime Emmy Awards 2001

Won
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing for a Drama Series
Stephen Cali
Roger Haenelt
John Tumino
Al De Jesus
Barbara M. Simmons
Shirley Simmons
Karen Johnson
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
David Canary
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Michael E. Knight
Outstanding Achievement in Hairstyling for a Drama Series
Joyce Carollo
Richard F. Esposito
Christine Fennell
Vladimir Reichenbach
John Monroe
Khamraj Anrud
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
Richard Schurkamp
Katherine Roth
Laura Drawbaugh
Outstanding Drama Series Directing Team
Conal O'Brien (director)
Robert Scinto (director)
Angela Tessinari (director)
James A. Baffico (director)
Casey Childs (director)
Barbara M. Simmons (associate director)
Shirley Simmons (associate director)
Karen Johnson (associate director)
Terry Walker (associate director)
A.J. Gundell (associate director)
Jerry Pilato (associate director)
Penny Bergman (stage manager)
Rusty Swope (stage manager)
Tamara P. Grady (stage manager)
Outstanding Achievement in Lighting Direction for a Drama Series
Dan Kinsley (lighting director)
Sean Conklin (lighting director)
Outstanding Achievement in Makeup for a Drama Series
Robin Kaiser
Doreen Gillis
Mary Anne Spano
Pat Moore-Theis
Melanie Demetri
Julie Teel
Outstanding Achievement in Music Direction and Composition for a Drama Series
Terry Walker (music supervisor)
A.J. Gundell (music director)
Jerry Pilato (music director)
Dominic Messinger (composer)
Gary Kuo (composer)
Mike Renzi (composer)
John Wineglass (composer)
Brian Comotto (composer)
Loris Holland (composer)
Robbie Kondor (composer)
Ron Goodman (composer)
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Julia Barr
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Susan Lucci

Due to a prior engagement, Susan Lucci was performing with Regis Philbin in a cabaret act at ... More

Due to a prior engagement, Susan Lucci was performing with Regis Philbin in a cabaret act at Atlantic City's Resorts hotel and casino on the date of the ceremony. A satellite crew was waiting with her and an Emmy statuette in case her name would be called.

Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Marcy Walker
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Rebecca Budig
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Cady McClain
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Josh Duhamel
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Eden Riegel
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
Jesse McCartney
Outstanding Drama Series
Jean Dadario-Burke (executive producer)
Lisa Connor (supervising producer)
Ginger Smith (supervising producer)
Outstanding Achievement in Live and Direct to Tape Sound Mixing for a Drama Series
Chuck Eisen (production mixer)
Dominick Maldari (production mixer)
Edward Raab (boom operator)
Dino Santoro (boom operator)
Deborah D'Anduono (boom operator)
Locke Wallace (boom operator)
Ashley Howe (re-recording mixer)
Jonathan Lory (re-recording mixer)
Robert T. Smith (re-recording mixer)
Robert Prescott (re-recording mixer)
Dave Smith (re-recording mixer)
Glen Heil (re-recording mixer)
Roy Carch (re-recording mixer)
Outstanding Drama Series Writing Team
Agnes Nixon
Jean Passanante
Craig Carlson
Frederick Johnson
N. Gail Lawrence
Victor Miller
Juliet Law Packer
Addie Walsh
Mimi Leahey
Bettina F. Bradbury
Charlotte Gibson
David Hiltbrand
Janet Iacobuzio
Royal Miller
John Piroman
Rebecca Taylor
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control for a Drama Series
Howard Zweig (technical director)
Steve Kuebler (senior video)
Michael V. Pomarico (technical director)
Robert Ambrico (electronic camera)
Jason Cullum (electronic camera)
Adam Keith (electronic camera)
Mary McIlwain (electronic camera)
Joe Puleo (electronic camera)
Chris Mauro (electronic camera)

Daytime Emmy Awards 2000

Won
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series
Boyd Dumrose (production designer)
Eric Harriz (scenic designer)
Joel Reynolds (scenic designer)
Bryan Johnson (scenic designer)
Peter Yesair (scenic designer)
Outstanding Achievement in Hairstyling for a Drama Series
Joyce Carollo
Richard F. Esposito
Christine Fennell
Vladimir Reichenbach
John Monroe
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
Candice Donnelly
Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing for a Drama Series
Stephen Cali
Roger Haenelt
Jack Hierl
Nat Rogers
John Tumino
Outstanding Achievement in Makeup for a Drama Series
Robin Kaiser
Doreen Gillis
Julie Teel
Pat Moore-Theis
Outstanding Achievement in Music Direction and Composition for a Drama Series
Terry Walker (music supervisor)
A.J. Gundell (music director)
Jerry Pilato (music director)
Dominic Messinger (composer)
Mike Renzi (composer)
Gary Kuo (composer)
Robbie Kondor (composer)
Ron Goodman (composer)
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Finola Hughes
For playing "Alex Devane".
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
David Canary
For playing "Adam Chandler/Stuart Chandler".
Outstanding Drama Series
Jean Dadario-Burke (executive producer)
Heidi Adam (supervising producer)
Lisa Connor (supervising producer)
Ginger Smith (supervising producer)
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control for a Drama Series
Howard Zweig (technical director)
Michael V. Pomarico (technical director)
Steve Kuebler (senior video)
Robert Ambrico (electronic camera)
Robert Bellairs (electronic camera)
Jason Cullum (electronic camera)
Adam Keith (electronic camera)
Mary McIlwain (electronic camera)
Joe Puleo (electronic camera)
Greg Saccaro (electronic camera)
Outstanding Achievement in Live and Direct to Tape Sound Mixing for a Drama Series
Chuck Eisen (production mixer)
Ethan Orlovitz (production mixer)
Edward Raab (boom operator)
Dino Santoro (boom operator)
Vincent Senatore (boom operator)
Ashley Howe (boom operator)
Dick Roes (re-recording mixer)
Robert T. Smith (re-recording mixer)
Glen Heil (re-recording mixer)
Roy Carch (re-recording mixer)
Outstanding Drama Series Directing Team
Conal O'Brien (director)
Angela Tessinari (director)
Robert Scinto (director)
Casey Childs (director)
Karen Johnson (associate director)
Shirley Simmons (associate director)
Barbara M. Simmons (associate director)
Harriet W. Goldstein (associate director)
Terry Walker (associate director)
A.J. Gundell (associate director)
Jerry Pilato (associate director)
Rusty Swope (stage manager)
Tamara P. Grady (stage manager)
Penny Bergman (stage manager)

Daytime Emmy Awards 1999

Won
Daytime Emmy
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Susan Lucci
Outstanding Music Direction and Composition for a Drama Series
Paul F. Antonelli (music supervisor)
A.J. Gundell (music director)
Pamela Magee (music director)
Dominic Messinger (composer)
Ron Goodman (composer)
Robbie Kondor (composer)
Mike Renzi (composer)
Terry Walker (music supervisor)
Gary Kuo (composer)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series
Jean Dadario-Burke (executive producer)
Francesca James (executive producer)
Michael Laibson (senior producer)
Heidi Adam (supervising producer)
Ginger Smith (supervising producer)
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
David Canary
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Jennifer Bassey
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Kelly Ripa
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Michael E. Knight
Outstanding Costume Design for a Drama Series
Margarita Delgado
Charles Schoonmaker
Robin Halperin
Outstanding Drama Series Directing Team
James A. Baffico (director)
Casey Childs (director)
Conal O'Brien (director)
Robert Scinto (director)
Angela Tessinari (director)
Karen Johnson (associate director)
Barbara M. Simmons (associate director)
Shirley Simmons (associate director)
Terry Walker (associate director)
Pamela Magee (associate director)
A.J. Gundell (associate director)
Paul F. Antonelli (associate director)
Penny Bergman (stage manager)
Tamara P. Grady (stage manager)
Rusty Swope (stage manager)
Outstanding Drama Series Writing Team
Megan McTavish
Frederick Johnson
Victor Miller
Craig Carlson
N. Gail Lawrence
Juliet Law Packer
Karen Lewis
Michelle Patrick
Bettina F. Bradbury
Judith Donato
Kathleen Klein
Caroline Franz
Charlotte Gibson
Elizabeth Page
Sharon Epstein
John Piroman

Daytime Emmy Awards 1998

Won
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series
Francesca James (executive producer)
Jean Dadario-Burke (senior producer)
Heidi Adam (supervising producer)
Ginger Smith (coordinating producer)
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Julia Barr
For playing "Brooke English".
Outstanding Drama Series Writing Team
Agnes Nixon
Lorraine Broderick
Hal Corley
Victor Miller
Frederick Johnson
Jeff Beldner
Christina Covino
Peggy Sloane
Craig Carlson
Karen Lewis
Michelle Patrick
Bettina F. Bradbury
Judith Donato
Kathleen Klein
Caroline Franz
Jane Owen Murphy
Charlotte Gibson
Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing for a Drama Series
Stephen Cali
John Tumino
Roger Haenelt
Nat Rogers
Jack Hierl
Outstanding Achievement in Makeup for a Drama Series
Marianne Skiba
Leslie Shreve
Robin Kaiser
Jane DiPersio
Outstanding Achievement in Live and Tape Sound Mixing and Sound Effects for a Drama Series
Dominick Maldari (production mixer)
Chuck Eisen (production mixer)
Ashley Howe (post-production mixer)
Dick Roes (post-production mixer)
Roy Carch (post-production mixer)
Robert T. Smith (post-production mixer)
Robert Prescott (post-production mixer)
Dave Smith (post-production mixer)
Robert Cardelli (post-production mixer)
Glen Heil (post-production mixer)
Mel Jackson (boom operator)
Dino Santoro (boom operator)
Vincent Senatore (boom operator)
Stan Talarek (boom operator)
Edward Raab (boom operator)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
David Canary
For playing "Adam Chandler and Stuart Chandler".
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Susan Lucci
For playing "Erica Kane".
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Michael E. Knight
For playing "Tad Martin".
Outstanding Drama Series Directing Team
Conal O'Brien
James A. Baffico
Robert Scinto
Casey Childs
Angela Tessinari
Karen Johnson
Barbara M. Simmons
Shirley Simmons
Paul F. Antonelli
A.J. Gundell
Pamela Magee
Rusty Swope
Penny Bergman
Tamara P. Grady
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electric Camera/Video Control for a Drama Series
Michael V. Pomarico (technical director)
Howard Zweig (technical director)
Len Walas (senior video)
Robert Ambrico (electronic camera)
Robert Bellairs (electronic camera)
Jason Cullum (electronic camera)
Paul Martens (electronic camera)
Chris Mauro (electronic camera)
Joe Puleo (electronic camera)
Greg Saccaro (electronic camera)
Trevor Thompson (electronic camera)
Outstanding Achievement in Lighting Direction for a Drama Series
Dan Kinsley
Thomas Winberry
Sean Conklin
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series
Barry Williams (head scenic designer)
Paul Robinson (scenic designer)
Peter Yesair (scenic designer)
Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
Margarita Delgado
Charles Schoonmaker
Robin Halperin
Outstanding Achievement in Hairstyling for a Drama Series
Joyce Carollo
Richard F. Esposito
Christine Fennell
Vladimir Reichenbach
Outstanding Achievement in Musical Direction and Composition for a Drama Series
Paul F. Antonelli (music director)
A.J. Gundell (music director)
Pamela Magee (music director)
Dominic Messinger (composer)
Robbie Kondor (composer)
Ron Goodman (composer)
Outstanding Original Song
Katie Mac
For the song "Wounded Heart".

Daytime Emmy Awards 1997

Won
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series Writing Team
Agnes Nixon
Lorraine Broderick
Millee Taggart
Hal Corley
Frederick Johnson
Jeff Beldner
Christina Covino
Courtney Simon
Karen Lewis
Elizabeth Smith
Michelle Patrick
Bettina F. Bradbury
Judith Donato
Kathleen Klein
Jane Owen Murphy
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series
Felicia Minei Behr (executive producer)
Francesca James (executive producer)
Terry Cacavio (supervising producer)
Nancy Horwich (coordinating producer)
Kevin Gill (coordinating producer)
Lisa De Cazotte (coordinating producer)
Gary Tomlin (producer)
Linda Barker Laundra (producer)
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
David Canary
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Susan Lucci
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Eva LaRue
Outstanding Drama Series Directing Team
Conal O'Brien
James A. Baffico
Henry Kaplan
Jill Ackles
Andrew Lee
Barbara M. Simmons
Shirley Simmons
Paul F. Antonelli
A.J. Gundell
Pamela Magee
Jim McDonald
Rusty Swope
Penny Bergman
Tamara P. Grady
Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
Margarita Delgado
Charles Schoonmaker
Robin Halperin
Outstanding Achievement in Live and Direct to Tape Sound Mixing for a Drama Series
Dominick Maldari (production mixers)
Chuck Eisen (production mixers)
Ashley Howe (post-production mixers)
Dick Roes (post-production mixers)
Robert T. Smith (post-production mixers)
Roy Carch (sound effects mixers)
Glen Heil (sound effects mixers)
Al James (sound effects mixers)
Serge Ossorguine (sound effects mixers)
David Gordon (boom operators)
Mel Jackson (boom operators)
Dino Santoro (boom operators)
Vincent Senatore (boom operators)
Stan Talarek (boom operators)
Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing for a Drama Series
Roger Haenelt
Jack Hierl
Nat Rogers

Daytime Emmy Awards 1996

Won
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series Writing Team
Agnes Nixon (writer) (creator)
Lorraine Broderick (head writer)
Megan McTavish (headwriter)
Hal Corley (writer)
Frederick Johnson (writer)
N. Gail Lawrence (writer)
Jeff Beldner (writer)
Karen Lewis (writer)
Elizabeth Smith (writer)
Michelle Patrick (writer)
Bettina F. Bradbury (writer)
Judith Donato (writer)
Kathleen Klein (writer)
Ralph Wakefield (writer)
Pete T. Rich (writer)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series
Felicia Minei Behr (executive producer)
Terry Cacavio (supervising producer)
Lisa De Cazotte (coordinating producer)
Nancy Horwich (coordinating producer)
Gary Tomlin (producer)
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
David Canary
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Susan Lucci
Outstanding Drama Series Directing Team
Christopher Goutman
Henry Kaplan
Conal O'Brien
James A. Baffico
Barbara M. Simmons
Shirley Simmons
Robin Maizes
Sybil Weinberger
Rusty Swope
Penny Bergman
Tamara P. Grady
Outstanding Lighting Direction for a Drama Series
Donna Larson
Dan Kinsley
Thomas Winberry
Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
Margarita Delgado
Charles Schoonmaker
Robin Orloff
Outstanding Achievement in Live and Direct to Tape Sound Mixing for a Drama Series
Dino Santoro (boom operator)
Vincent Senatore (boom operator)
Stan Talarek (boom operator)
David Gordon (boom operator)
Chuck Eisen (production mixer)
Dick Roes (post production mixer)
Roy Carch (sound effects mixer)
Mel Jackson (boom operator)
Robert Cardelli (post production mixer)
Glen Heil (sound effects mixer)
Alan James (sound effects mixer)
Serge Ossorguine (sound effects mixer)
Dominick Maldari (production mixer)
Ashley Howe (post production mixer)

Daytime Emmy Awards 1995

Won
Daytime Emmy
Outstanding Younger Leading Actress in a Drama Series
Sarah Michelle Gellar
Outstanding Drama Series Directing Team
Christopher Goutman
Henry Kaplan
Conal O'Brien
James A. Baffico
Barbara M. Simmons
Shirley Simmons
Robin Maizes
Sybil Weinberger
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control for a Drama Series
Howard Zweig (technical director)
Michael V. Pomarico (technical director)
Robert Ambrico (electronic camera)
Robert Bellairs (electronic camera)
Paul Martens (electronic camera)
Chris Mauro (electronic camera)
Joe Puleo (electronic camera)
Greg Saccaro (electronic camera)
Trevor Thompson (electronic camera)
Len Walas (senior video)
Outstanding Achievement in Live and Tape Sound Mixing and Sound Effects for a Drama Series
Dominick Maldari (production mixer)
Chuck Eisen (production mixer)
Roy Carch (post-production mixer)
Glen Heil (post-production mixer)
Ashley Howe (post-production mixer)
Alan James (post-production mixer)
Dick Roes (post-production mixer)
Serge Ossorguine (principal sound effects technician)
David Gordon (boom operator)
Mel Jackson (boom operator)
Dino Santoro (boom operator)
Vincent Senatore (boom operator)
Stan Talarek (boom operator)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
David Canary
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Susan Lucci
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Keith Hamilton Cobb
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Sydney Penny
Outstanding Younger Leading Actor in a Drama Series
Tommy J. Michaels
Outstanding Drama Series Writing Team
Agnes Nixon
Megan McTavish
Hal Corley
Frederick Johnson
N. Gail Lawrence
Jeff Beldner
Karen Lewis
Elizabeth Smith
Michelle Patrick
Bettina F. Bradbury
Ralph Wakefield
Pete T. Rich
Outstanding Drama Series
Felicia Minei Behr (executive producer)
Terry Cacavio (supervising producer)
Nancy Horwich (coordinating producer)
Lisa De Cazotte (coordinating producer)
Outstanding Graphics and Title Design
Nancy Paladine (graphic artists/title designer)
Laura Tolkow (graphic artists/title designer)
Outstanding Achievement in Lighting Direction for a Drama Series
Donna Larson
Dan Kinsley
Thomas Winberry
Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing for a Drama Series
Roger Haenelt
Jack Hierl
Nat Rogers

Daytime Emmy Awards 1994

Won
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series
Thomas de Villiers (supervising producer)
Terry Cacavio (supervising producer)
Felicia Minei Behr (executive producer)
Nancy Horwich (coordinating producer)
Lisa De Cazotte (coordinating producer)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Julia Barr
Outstanding Younger Leading Actor in a Drama Series
Dondre Whitfield
Outstanding Younger Leading Actress in a Drama Series
Sarah Michelle Gellar
Outstanding Drama Series Directing Team
Jack Coffey
Christopher Goutman
Henry Kaplan
Conal O'Brien
Barbara M. Simmons
Shirley Simmons
Robin Maizes
Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
Richard Schurkamp
Carol Luiken
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series
Terrent Smith (scenic designer)
Paul Robinson (scenic designer)
William Mickley (art director)
Outstanding Achievement in Live and Tape Sound Mixing and Sound Effects for a Drama Series
Dominick Maldari (production mixer)
Chuck Eisen (production mixer)
Harry Yarmark (post-production mixer)
Roy Carch (post-production mixer)
Jonathan Lory (post-production mixer)
Ashley Howe (post-production mixer)
Dick Roes (post-production mixer)
Alan James (post-production mixer)
Glen Heil (principal sound effects technician)

Daytime Emmy Awards 1993

Won
Daytime Emmy
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
David Canary
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series
Felicia Minei Behr (executive producer)
Terry Cacavio (supervising producer)
Thomas de Villiers (supervising producer)
Nancy Horwich (coordinating producer)
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Susan Lucci
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Julia Barr
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Jill Larson
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
Matthew Borlenghi
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
Dondre Whitfield
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Kelly Ripa
Outstanding Drama Series Directing Team
Jack Coffey (director)
Christopher Goutman (director)
Henry Kaplan (director)
Conal O'Brien (director)
Barbara M. Simmons (associate director)
Shirley Simmons (associate director)
Outstanding Drama Series Writing Team
Agnes Nixon
Megan McTavish
Richard Culliton
Hal Corley
Carolyn Culliton
Elizabeth Smith
Karen Lewis
Kathleen Klein
Michelle Patrick
Jeff Beldner
Judith Donato
Susan Kirshenbaum
Outstanding Original Song
Earl Rose (production designer)
Peabo Bryson (art director)
For the song "I Found Love"

Daytime Emmy Awards 1992

Won
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series
Felicia Minei Behr (executive producer)
Terry Cacavio (supervising producer)
Thomas de Villiers (supervising producer)
Nancy Horwich (coordinating producer)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
David Canary
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Susan Lucci
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Cady McClain
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
James Patrick Stuart
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
Dondre Whitfield
Outstanding Drama Series Writing Team
Agnes Nixon
Megan McTavish
Hal Corley
Richard Culliton
Mary K. Wells
Susan Kirshenbaum
Karen Lewis
Elizabeth Smith
Kathleen Klein
Michelle Patrick
Jeff Beldner
Lorraine Broderick
Wisner Washam
Gillian Spencer
Outstanding Achievement in Live and Tape Sound Mixing and Sound Effects for a Drama Series
Dominick Maldari (production mixer)
Chuck Eisen (production mixer)
Roy Carch (post-production mixer)
Jonathan Lory (post-production mixer)
Dick Roes (post-production mixer)
Harry Yarmark (post-production mixer)
Lia Vollack (sound effects technician)

Daytime Emmy Awards 1991

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series
Felicia Minei Behr (executive producer)
Terry Cacavio (coordinating producer)
Thomas de Villiers (coordinating producer)
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
David Canary
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Susan Lucci
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Julia Barr
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
William Christian
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Jill Larson
Outstanding Drama Series Directing Team
Jack Coffey (director)
Christopher Goutman (director)
Henry Kaplan (director)
Conal O'Brien (director)
Barbara M. Simmons (associate director)
Shirley Simmons (associate director)
Outstanding Drama Series Writing Team
Agnes Nixon
Lorraine Broderick
Susan Kirshenbaum
Kathleen Klein
Karen Lewis
Megan McTavish
Michelle Patrick
Elizabeth Smith
Gillian Spencer
Wisner Washam
Mary K. Wells
Outstanding Achievement in Lighting Direction for a Drama Series
Donna Larson
Dennis Size
Outstanding Achievement in Makeup for a Drama Series
Linda Hensching
Peter Garofalo
Paul Gebbia
Edward Jackson

Daytime Emmy Awards 1990

Won
Daytime Emmy
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Julia Barr
Outstanding Juvenile Female in a Drama Series
Cady McClain
Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
Carol Luiken
Charles Clute
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series
Felicia Minei Behr (executive producer)
Thomas de Villiers (coordinating producer)
Terry Cacavio (coordinating producer)
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
David Canary
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Susan Lucci
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Robert Gentry
Outstanding Juvenile Female in a Drama Series
Liz Vassey
Outstanding Drama Series Directing Team
Jack Coffey (director)
Christopher Goutman (director)
Henry Kaplan (director)
Conal O'Brien (director)
Barbara M. Simmons (associate director)
Shirley Simmons (associate director)
Outstanding Drama Series Writing Team
Agnes Nixon
Lorraine Broderick
Margaret DePriest
Susan Kirshenbaum
Kathleen Klein
Karen Lewis
Megan McTavish
Victor Miller
Elizabeth Page
Elizabeth Smith
Gillian Spencer
Wisner Washam
Mary K. Wells
Outstanding Achievement in Music Direction and Composition for a Drama Series
Sybil Weinberger (music director)
Frederika Wisehart (music director)
Billy Barber (composer)
Harold Wheeler (composer)
Outstanding Achievement in Lighting Direction for a Drama Series
Alan Blacher
Donna Larson
Dennis Size
Outstanding Graphics and Title Design
Ada Whitney
Felicia Minei Behr

Daytime Emmy Awards 1989

Won
Daytime Emmy
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
David Canary
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Debbi Morgan
Tied with Nancy Lee Grahn for Santa Barbara (1984).
Outstanding Achievement in Lighting Direction for a Drama Series
Donna Larson
Alan Blacher
Dennis Size
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series
Stephen Schenkel (producer)
Thomas de Villiers (coordinating producer)
Kristin Laskas Martin (coordinating producer)
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
James Mitchell
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Susan Lucci
Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
Carol Luiken (costume designer)
Charles Clute (costume designer)

Daytime Emmy Awards 1988

Won
Daytime Emmy
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
David Canary
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Ellen Wheeler
Outstanding Drama Series Writing Team
Agnes Nixon (writer)
Clarice Blackburn (writer)
Lorraine Broderick (writer)
Susan Kirshenbaum (writer)
Kathleen Klein (writer)
Karen Lewis (writer)
Victor Miller (writer)
Megan McTavish (writer)
Elizabeth Page (writer)
Peggy Sloane (writer)
Gillian Spencer (writer)
Elizabeth Wallace (writer)
Wisner Washam (writer)
Mary K. Wells (writer)
Jack Wood (writer)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series
Stephen Schenkel (producer)
Thomas de Villiers (coordinating producer)
Kristin Laskas Martin (coordinating producer)
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Robert Gentry
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Susan Lucci
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Mark La Mura
Outstanding Ingenue in a Drama Series
Lauren Holly
Outstanding Younger Leading Man in a Drama Series
Robert Duncan McNeill
Outstanding Achievement in Music Direction and Composition for a Drama Series
Frederika Wisehart (music director)
Harold Wheeler (composer)
Jonathan Firstenberg (composer)
Matthew Ender (composer)
Outstanding Achievement in Videotape Editing for a Drama Series
Roger Haenelt
Nat Rogers

Daytime Emmy Awards 1987

Won
Daytime Emmy
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Kathleen Noone
Outstanding Younger Leading Man in a Drama Series
Michael E. Knight
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series
Jacqueline Babbin (producer)
Jørn Winther (producer)
Randi Subarsky (coordinating producer)
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Susan Lucci
Outstanding Guest Performer in a Drama Series
Pamela Blair
Outstanding Drama Series Directing Team
Jack Coffey (director)
Sherrell Hoffman (director)
Francesca James (director)
Henry Kaplan (director)
Jean Dadario-Burke (associate director)
Barbara M. Simmons (associate director)
Shirley Simmons (associate director)

Daytime Emmy Awards 1986

Won
Daytime Emmy
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
David Canary
Outstanding Younger Leading Man in a Drama Series
Michael E. Knight
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series
Jacqueline Babbin
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Susan Lucci
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Louis Edmonds
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Eileen Herlie
Outstanding Ingenue in a Drama Series
Debbi Morgan
Outstanding Achievement in Lighting Direction for a Drama Series
Bill Itkin
Donna Larson
Alan Blacher
Outstanding Achievement in Music Direction and Composition for a Drama Series
Frederika Wisehart (music director)
James Reichert (music director)
Harold Wheeler (composer)
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camerawork/Video Control for a Drama Series
Howard Zweig (technical director)
Michael V. Pomarico (technical director)
Robert Ambrico (camera personel)
Mary Flood (camera personel)
Reggie Drakeford (camera personel)
Lawrence Hammond (camera personel)
Greg Saccaro (camera personel)
Paul Martens (camera personel)
Trevor Thompson (camera personel)
Vincent Senatore (camera personel)
Richard Westlein (camera personel)
Len Walas (senior video control)

Daytime Emmy Awards 1985

Won
Daytime Emmy
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Darnell Williams
Outstanding Writing in a Drama Series
Agnes Nixon
Lorraine Broderick
Victor Miller
Art Wallace
Jack Wood
Mary K. Wells
Clarice Blackburn
Susan Kirshenbaum
Elizabeth Wallace
Elizabeth Page
Carlina Della Pietra
Wisner Washam
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Daytime Drama Series
Jacqueline Babbin
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
David Canary
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
James Mitchell
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Susan Lucci
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Gillian Spencer
Outstanding Actor in a Supporting Role in a Daytime Drama Series
Louis Edmonds
Outstanding Actor in a Supporting Role in a Daytime Drama Series
Robert LuPone
Outstanding Actress in a Supporting Role in a Daytime Drama Series
Eileen Herlie
Outstanding Actress in a Supporting Role in a Daytime Drama Series
Elizabeth Lawrence
Outstanding Ingenue/Woman in a Drama Series
Melissa Leo
Outstanding Ingenue/Woman in a Drama Series
Tasia Valenza
Outstanding Juvenile/Young Man in a Drama Series
Stephen Caffrey
Outstanding Juvenile/Young Man in a Drama Series
Michael E. Knight
Outstanding Direction for a Drama Series
Jack Coffey (director)
Sherrell Hoffman (director)
Henry Kaplan (director)
Francesca James (director)
Jean Dadario-Burke (associate director)
Barbara M. Simmons (associate director)
Outstanding Achievement in Hairstyling
Sandy Hoffman
Robert Chiu
Outstanding Achievement in Makeup for a Drama Series
Sylvia Lawrence
Scott Hersh
Outstanding Achievement in Music Direction and Composition
Teri Smith (music director)
Frederika Wisehart (music director)
Harold Wheeler (composer)
Outstanding Achievement by a Drama Series Design Team
William Mickley (scenic designer)
Bill Itkin (lighting director)
Donna Larson (lighting director)
Alan Blacher (lighting director)
Carol Luiken (costume designer)
Charles Clute (costume designer)

Daytime Emmy Awards 1984

Won
Daytime Emmy
Special Classification of Outstanding Individual Achievement - Audio
Paul Colten (audio mixer)
Jack Hughes (audio mixer)
For remote: air plane crash.
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Daytime Drama Series
Jacqueline Babbin (producer)
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
James Mitchell
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Susan Lucci
Outstanding Actor in a Supporting Role in a Daytime Drama Series
Louis Edmonds
Outstanding Actress in a Supporting Role in a Daytime Drama Series
Eileen Herlie
Outstanding Actress in a Supporting Role in a Daytime Drama Series
Marcy Walker
Outstanding Direction for a Daytime Drama Series
Jack Coffey
Sherrell Hoffman
Henry Kaplan
Francesca James
Outstanding Writing for a Daytime Drama Series
Agnes Nixon
Wisner Washam
Lorraine Broderick
Dani Morris
Jack Wood
Mary K. Wells
Clarice Blackburn
Elizabeth Wallace
Roni Dengel
Susan Kirshenbaum
Carlina Della Pietra
Outstanding Achievement in Any Area of Creative Technical Crafts - Audio
Dick Roes
For yacht remote.
Outstanding Individual Achievement in Any Area of Creative Technical Crafts - Lighting Direction
Everett Melosh
For yacht remote.
Outstanding Achievement in Design Excellence for a Daytime Drama Series
William Mickley (scenic designer)
Bill Itkin (lighting director)
Donna Larson (lighting director)
Alan Blacher (lighting director)
Carol Luiken (costume designer)
Sylvia Lawrence (make-up)
Scott Hersh (make-up)
Robert Chiu (make-up)
Jim Nelson (hair stylist)
Richard Greene (hair stylist)
Teri Smith (music director)
Sid Ramin (music composer)
Outstanding Achievement in Technical Excellence for a Daytime Drama Series
Howard Zweig (technical director)
Michael V. Pomarico (technical director)
Henry Enrico Ferro (technical director)
Robert Ambrico (electronic cameraperson)
Mary Flood (electronic cameraperson)
Lawrence Hammond (electronic cameraperson)
Paul Martens (electronic cameraperson)
Greg Saccaro (electronic cameraperson)
Vincent Senatore (electronic cameraperson)
Trevor Thompson (electronic cameraperson)
Richard Westlein (electronic cameraperson)
Len Walas (senior video)
Kathryn Tucker-Bacheider (senior audio)
Fran Gertler (senior audio)
David Gould (senior audio)
Jean Dadario-Burke (associate director)
Diana Wenman (associate director)
Barbara M. Simmons (associate director)
Roger Haenelt (video tape editor)
Barbara Wood (sound effects)

Daytime Emmy Awards 1983

Won
Daytime Emmy
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Dorothy Lyman
Outstanding Actor in a Supporting Role in a Daytime Drama Series
Darnell Williams
Outstanding Achievement in Design Excellence for a Daytime Drama Series
William Mickley (scenic designer)
Bill Itkin (lighting director)
Donna Larson (lighting director)
Donald Gavitt (lighting director)
Robert Griffin (lighting director)
Carol Luiken (costume designer)
Sylvia Lawrence (makeup)
Scott Hersh (makeup designer)
Richard Greene (hair)
Robert Lee Chu (hair designer)
Teri Smith (music director)
Sid Ramin (music composer)
Outstanding Achievement in Technical Excellence for a Daytime Drama Series
Howard Zweig (technical director)
Henry E. Ferro (technical director)
Diana Wenman (associate director)
Jean Dadario-Burke (associate director)
Lawrence Hammond (electronic camera)
Robert Ambrico (electronic camera)
Trevor Thompson (electronic camera)
Vincent Senatore (electronic camera)
Robert Bellairs (electronic camera)
Thomas French (electronic camera)
Richard Westlein (electronic camera)
Len Walas (senior video engineer)
Fran Gertler (audio engineer)
Kathryn Tucker-Bacheider (audio engineer)
Roger Haenelt (video tape editor)
Barbara Wood (sound effects engineer)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Daytime Drama Series
Jacqueline Babbin (producer)
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Peter Bergman
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
James Mitchell
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Susan Lucci
Outstanding Actress in a Supporting Role in a Daytime Drama Series
Kim Delaney
Outstanding Actress in a Supporting Role in a Daytime Drama Series
Eileen Herlie
Outstanding Actress in a Supporting Role in a Daytime Drama Series
Marcy Walker
Outstanding Direction for a Daytime Drama Series
Larry Auerbach
Jack Coffey
Sherrell Hoffman
Francesca James
Outstanding Writing for a Daytime Drama Series
Agnes Nixon
Wisner Washam
Lorraine Broderick
Jack Wood
Mary K. Wells
Clarice Blackburn
Caroline Franz
Elizabeth Wallace
John Saffron
Outstanding Achievement in Any Area of Creative Technical Crafts - Technical Director/Electronic Camera
Howard Zweig (technical director)
Lawrence Hammond (electronic camera)
Trevor Thompson (electronic camera)
Diane Cates-Cantrell (electronic camera)
Outstanding Achievement in Any Area of Creative Technical Crafts - Associate Direction/Videotape Editing
Jean Dadario-Burke (associate director)
Roger Haenelt (associate director)
Remote: Backstage Ramp

Daytime Emmy Awards 1982

Won
Daytime Emmy
Outstanding Actress in a Supporting Role in a Daytime Drama Series
Dorothy Lyman
Outstanding Achievement in Technical Excellence for a Daytime Drama Series
Joseph Solomito (technical director)
Howard Zweig (technical director)
Diana Wenman (associate director)
Jean Dadario-Burke (associate director)
Barbara M. Simmons (associate director)
Lawrence Hammond (electronic camera)
Robert Ambrico (electronic camera)
Larry Strack (electronic camera)
Vincent Senatore (electronic camera)
Jay Kenn (electronic camera)
Trevor Thompson (electronic camera)
Len Walas (video engineer)
Albin S. Lemanski (audio engineer)
Charles Eisen Sr. (audio engineer)
Roger Haenelt (videotape editor)
Barbara Wood (sound effects engineer)
Outstanding Achievement in Any Area of Creative Technical Crafts - Technical Director/Electronic Camera
Lawrence Hammond (electronic camera)
Nicholas Hutak (electronic camera)
Thomas Woods (electronic camera)
For remote: Switzerland.
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Daytime Drama Series
Jørn Winther (producer)
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
James Mitchell
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Richard Shoberg
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Susan Lucci
Outstanding Actor in a Supporting Role in a Daytime Drama Series
Darnell Williams
Outstanding Actress in a Supporting Role in a Daytime Drama Series
Elizabeth Lawrence
Outstanding Direction for a Daytime Drama Series
Larry Auerbach
Jack Coffey
Sherrell Hoffman
Jørn Winther
Outstanding Writing for a Daytime Drama Series
Agnes Nixon
Wisner Washam
Jack Wood
Mary K. Wells
Clarice Blackburn
Lorraine Broderick
Cynthia Benjamin
John Saffron
Elizabeth Wallace
Outstanding Achievement in Any Area of Creative Technical Crafts - Lighting Direction
Jim Tetlow
For remote: Switzerland.
Outstanding Achievement in Design Excellence for a Daytime Drama Series
John Pitts (scenic designer)
Bill Itkin (lighting designer)
Donna Larson (lighting designer)
Donald Gavitt (lighting designer)
Carol Luiken (costume designer)
Sylvia Lawrence (make-up designer)
Scott Hersh (make-up designer)
Marie-Ange Ripka (hair designer)
Richard Greene (hair designer)
Teri Smith (music director)
Sid Ramin (music composer)
Irving Robbin (music composer)
Hy Bley (graphic designer)

Daytime Emmy Awards 1981

Won
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Technical Excellence for a Daytime Drama Series
Joseph Solomito (technical director)
Howard Zweig (technical director)
Lawrence Hammond (electronic camera)
Diane Cates-Cantrell (electronic camera)
Robert Ambrico (electronic camera)
Chris Mauro (electronic camera)
Larry Strack (electronic camera)
Salvatore Augugliaro (electronic camera)
Vincent Senatore (electronic camera)
Thomas McGrath (electronic camera)
Len Walas (video engineer)
Albin S. Lemanski (audio engineer)
Peter Bohm (audio engineer)
Charles Eisen Sr. (audio engineer)
Barbara Wood (sound effects engineer)
Diana Wenman (associate director)
Jean Dadario-Burke (associate director)
Roger Haenelt (videotape editor)
Individual Achievement in Any Area of Creative Technical Crafts - Technical Director/Electronic Camera
Robert Hoffman (technical director)
Anthony Gambino (electronic camera)
Lawrence Hammond (electronic camera)
For episode "Remote: Savannah". (23-24 February 1981)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Daytime Drama Series
Agnes Nixon (executive producer)
Jørn Winther (producer)
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
James Mitchell
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Susan Lucci
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Julia Barr
Outstanding Actor in a Supporting Role in a Daytime Drama Series
Matthew Cowles
Outstanding Actor in a Supporting Role in a Daytime Drama Series
William Mooney
Outstanding Actress in a Supporting Role in a Daytime Drama Series
Elizabeth Lawrence
Outstanding Direction for a Daytime Drama Series
Larry Auerbach
Jack Coffey
Sherrell Hoffman
Jørn Winther
Outstanding Writing for a Daytime Drama Series
Agnes Nixon
Wisner Washam
Jack Wood
Mary K. Wells
Clarice Blackburn
Caroline Franz
Cathy Chicos
Cynthia Benjamin
Outstanding Design Achievement for a Drama Series
William Mickley (scenic design)
Bill Itkin (lighting director)
Donna Larson (lighting director)
Donald Gavitt (lighting director)
Carol Luiken (costume designer)
Sylvia Lawrence (costume designer)
Michael Huddle (hair designer)
Marie-Ange Ripka (hair designer)
Teri Smith (music director)
Sid Ramin (music composer)
Irving Robbin (music composer)
Hy Bley (graphic designer)

Daytime Emmy Awards 1980

Won
Daytime Emmy
Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role for a Daytime Drama Series
Warren Burton
Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role for a Daytime Drama Series
Francesca James
Outstanding Design for a Daytime Drama Series
William Mickley (scenic director)
Bill Itkin (lighting director)
Donna Larson (lighting director)
Mel Handelsman (lighting director)
Carol Luiken (costume designer)
Sylvia Lawrence (makeup designer)
Michael Huddle (hair designer)
Hy Bley (graphic designer)
Outstanding Achievement in Technical Excellence for a Daytime Drama Series
Joseph Solomito (technical director)
Howard Zweig (technical director)
Lawrence Hammond (electronic camera)
Robert Ambrico (electronic camera)
Diane Cates-Cantrell (electronic camera)
Chris Mauro (electronic camera)
Larry Strack (electronic camera)
Vincent Senatore (electronic camera)
Albin S. Lemanski (audio engineer)
Len Walas (video engineer)
Diana Wenman (associate director)
Jean Dadario-Burke (associate director)
Roger Haenelt (videotape editor)
John Grella (videotape editor)
Irving Robbin (music composer)
James Reichert (music composer)
Teri Smith (music director)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Daytime Drama Series
Agnes Nixon (executive producer)
Jørn Winther (producer)
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
James Mitchell
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
William Mooney
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Julia Barr
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Kathleen Noone
Outstanding Guest/Cameo Appearance in a Daytime Drama Series
Eli Mintz
For playing a locksmith.
Outstanding Direction for a Daytime Drama Series
Henry Kaplan
Jack Coffey
Sherrell Hoffman
Jørn Winther
Outstanding Writing for a Daytime Drama Series
Agnes Nixon
Wisner Washam
Jack Wood
Caroline Franz
Mary K. Wells
Cathy Chicos
Clarice Blackburn
Anita Jaffe
Kenneth Harvey

Daytime Emmy Awards 1979

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Daytime Drama Series
Agnes Nixon (executive producer)
Bud Kloss (producer)
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Nick Benedict
Outstanding Direction for a Daytime Drama Series
Jack Coffey
Del Hughes
Henry Kaplan
Outstanding Writing for a Drama Series
Agnes Nixon
Wisner Washam
Jack Wood
Mary K. Wells
Kenneth Harvey
Cathy Chicos
Caroline Franz
Doris Frankel
William Delligan

Daytime Emmy Awards 1978

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Daytime Drama Series
Bud Kloss (producer)
Agnes Nixon (producer)
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Matthew Cowles
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Larry Keith
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Mary Fickett
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Susan Lucci
Outstanding Writing for a Drama Series
Agnes Nixon
Cathy Chicos
Doris Frankel
Kenneth Harvey
Kathryn McCabe
Wisner Washam
Mary K. Wells
Jack Wood

Daytime Emmy Awards 1977

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Daytime Drama Series
Bud Kloss (producer)
Agnes Nixon (producer)
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Larry Keith
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Ruth Warrick
Outstanding Writing for a Daytime Drama Series
Agnes Nixon
Wisner Washam
Kathryn McCabe
Mary K. Wells
Jack Wood

Daytime Emmy Awards 1976

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Daytime Drama Series
Bud Kloss (producer)
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Frances Heflin
Outstanding Writing for a Daytime Drama Series
Agnes Nixon
Wisner Washam
Kathryn McCabe
Mary K. Wells
Jack Wood

Daytime Emmy Awards 1975

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Ruth Warrick

Daytime Emmy Awards 1974

Nominated
Daytime Emmy
Best Actress in Daytime Drama - For a Series
Mary Fickett
Outstanding Lighting Direction
Mel Handelsman
Outstanding Costume Design
Hazel Roy
Outstanding Makeup
Sylvia Lawrence
Outstanding Sound Mixing
Albin S. Lemanski
Outstanding Technical Direction and Electronic Camerawork
J.J. Lupatkin (technical director)
Bill Degenhardt (technical director)
John Wood (cameraman)
Frank Zuccaro (cameraman)
Jimmy Woodle (cameraman)
Joseph Solomito (cameraman)
Al Gianetta (cameraman)
Len Gelardi (cameraman)

Directors Guild of America, USA 2012

Nominated
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Daytime Serials
Casey Childs
For episode "The Send Off"
Outstanding Directorial Achievement in Daytime Serials
Angela Tessinari
For episode "In the Wee Small Hours..."

Directors Guild of America, USA 2010

Nominated
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Daytime Serials
Casey Childs
For episode "Bianca and Reese Get Married".

Directors Guild of America, USA 2008

Nominated
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Daytime Serials
Casey Childs
For episode #9669.

Directors Guild of America, USA 2007

Nominated
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Daytime Serials
Casey Childs
For episode #9297.

Directors Guild of America, USA 2005

Nominated
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Daytime Serials
Conal O'Brien
For episode #8768.

Directors Guild of America, USA 2004

Nominated
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Daytime Serials
Angela Tessinari
For episode #8722.

Directors Guild of America, USA 2002

Nominated
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Daytime Serials
Angela Tessinari
For episode #8186.

Directors Guild of America, USA 2001

Nominated
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Daytime Serials
Casey Childs
For episode #7919.
Outstanding Directorial Achievement in Daytime Serials
Conal O'Brien
For episode #7969.

GLAAD Media Awards 2012

Nominated
GLAAD Media Award
Outstanding Daily Drama
American Broadcasting Company (ABC)

GLAAD Media Awards 2010

Nominated
GLAAD Media Award
Outstanding Daily Drama

GLAAD Media Awards 2009

Nominated
GLAAD Media Award
Outstanding Daily Drama

GLAAD Media Awards 2008

Nominated
GLAAD Media Award
Outstanding Daily Drama

GLAAD Media Awards 2007

Won
GLAAD Media Award
Outstanding Daily Drama

GLAAD Media Awards 2005

Nominated
GLAAD Media Award
Outstanding Daily Drama

GLAAD Media Awards 2004

Won
Favorite OUT Image of the Year Award
Eden Riegel
Won
GLAAD Media Award
Outstanding Daily Drama

GLAAD Media Awards 2003

Nominated
GLAAD Media Award
Outstanding Daily Drama

GLAAD Media Awards 2002

Won
GLAAD Media Award
Outstanding Daily Drama

GLAAD Media Awards 2001

Won
GLAAD Media Award
Outstanding Daytime Drama

GLAAD Media Awards 1998

Won
GLAAD Media Award
Outstanding Daytime Drama Series

GLAAD Media Awards 1997

Won
GLAAD Media Award
Outstanding Daytime Drama Series

GLAAD Media Awards 1996

Won
GLAAD Media Award
Outstanding Daytime Television

Gracie Allen Awards 2009

Won
Gracie
Outstanding Daytime Drama
Outstanding Female Lead - Daytime Drama
Debbi Morgan

Gracie Allen Awards 2005

Won
Gracie
Outstanding Female Lead in a Daytime Drama
Susan Lucci

Gracie Allen Awards 2004

Won
Gracie
Individual Achievement for Best Female Lead - Daytime Drama
Eva LaRue

Image Awards 2012

Won
Image Award
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Emerson Brooks

Image Awards 2011

Won
Image Award
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Darnell Williams
Nominated
Image Award
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Debbi Morgan
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Cornelius Smith Jr.

Image Awards 2010

Won
Image Award
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Cornelius Smith Jr.
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Debbi Morgan

Image Awards 2009

Won
Image Award
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Debbi Morgan
Nominated
Image Award
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Cornelius Smith Jr.

Image Awards 2007

Nominated
Image Award
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Michael B. Jordan

Image Awards 2006

Nominated
Image Award
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Michael B. Jordan

Image Awards 2005

Nominated
Image Award
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Michael B. Jordan

Image Awards 2003

Nominated
Image Award
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Eva LaRue
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Darnell Williams

Image Awards 2001

Nominated
Image Award
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Mathew St. Patrick

Image Awards 2000

Nominated
Image Award
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Mathew St. Patrick
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Amelia Marshall

Image Awards 1999

Nominated
Image Award
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Amelia Marshall

Image Awards 1998

Nominated
Image Award
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Amelia Marshall

Image Awards 1997

Nominated
Image Award
Outstanding Daytime Drama Series
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Keith Hamilton Cobb
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Lynne Thigpen
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Leslie Uggams

Image Awards 1996

Nominated
Image Award
Outstanding Daytime Drama Series
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Keith Hamilton Cobb
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Kelli Taylor

Imagen Foundation Awards 1998

Won
Imagen Award
Best Daytime TV Drama
Tied with General Hospital (1963).

Made in NY Awards 2005

Won
MINY
Susan Lucci
In recognition of her 35 years of playing "Erica Kane" on the series, which shoots in New York.

Online Film & Television Association 2009

Nominated
OFTA Television Award
Best Supporting Actor in a Daytime Serial
Jacob Young

Online Film & Television Association 2003

Nominated
OFTA Television Award
Best Supporting Actress in a Daytime Serial
Rebecca Budig
Best Supporting Actress in a Daytime Serial
Eden Riegel
Best Actor in a Daytime Serial
Josh Duhamel
Best Daytime Serial

Online Film & Television Association 2002

Won
OFTA Television Award
Best Actress in a Daytime Serial
Susan Lucci
Best Ensemble in a Daytime Serial
Nominated
OFTA Television Award
Best Actor in a Daytime Serial
David Canary
Best Actor in a Daytime Serial
Vincent Irizarry
Best Supporting Actor in a Daytime Serial
Josh Duhamel

Online Film & Television Association 1998

Won
OFTA Television Award
Best Actress in a Daytime Serial
Susan Lucci
Nominated
OFTA Television Award
Best Actress in a Daytime Serial
Julia Barr
Best Supporting Actress in a Daytime Serial
Lee Meriwether

Online Film & Television Association 1997

Won
OFTA Television Award
Best Actress in a Daytime Serial
Susan Lucci
Nominated
OFTA Television Award
Best Supporting Actress in a Daytime Serial
Eva LaRue
Best Daytime Serial
Best Actor in a Daytime Serial
David Canary

People's Choice Awards, USA 1993

Won
People's Choice Award
Favorite TV Daytime Serial
Tied with The Young and the Restless (1973).

Prism Awards 2011

Nominated
Prism Award
Daytime Drama Storyline
For "JR's Alcoholism"

Prism Awards 2009

Won
Prism Award
Daytime Drama Storyline
For the 'Chandler's Alcoholism' storyline.

Prism Awards 2008

Nominated
Prism Award
Daytime Drama Storyline
For the storyline "J.R. Falls Off the Wagon".

Prism Awards 2007

Won
Prism Award
TV Daytime Drama Series Multi-Episode Storyline

Prism Awards 2005

Won
Prism Award
TV Daytime Drama Multi-Episode Storyline
For "Erica's Intervention" (episodes #8884, #8886 and #8887).

Prism Awards 2002

Won
Prism Award
TV Daytime Drama Series Episode or Storyline
For "Ecstasy and Agony: Laura's Trip".

Prism Awards 2001

Won
Prism Commendation
TV Daytime Drama Series Episode or Storyline
For the storyline "Drunk Driving Revisited".

Soap Opera Digest Awards 2005

Won
Soap Opera Digest Award
Outstanding Younger Lead Actress
Eden Riegel
Outstanding Male Newcomer
Justin Bruening
Nominated
Soap Opera Digest Award
Favorite Show
Outstanding Supporting Actress
Bobbie Eakes
Outstanding Supporting Actress
Alicia Minshew
Outstanding Supporting Actor
Vincent Irizarry
Outstanding Younger Lead Actress
Alexa Havins
Outstanding Female Newcomer
Leven Rambin
Favorite Couple
Walt Willey
Susan Lucci
Favorite Return
Thorsten Kaye
Favorite Teen
Michael B. Jordan

Soap Opera Digest Awards 2003

Won
Soap Opera Digest Award
Outstanding Younger Lead Actress
Rebecca Budig
Nominated
Soap Opera Digest Award
Outstanding Lead Actress
Julia Barr
Outstanding Supporting Actor
Michael E. Knight
Outstanding Newcomer
Alicia Minshew
Favorite Return
Eva LaRue
Favorite Show
Nominated
Soapnet Outstanding Plot Twist Award
Maria is alive.

Soap Opera Digest Awards 2001

Won
Soap Opera Digest Award
Outstanding Female Newcomer
Eden Riegel
Nominated
Soap Opera Digest Award
Favorite Show
Outstanding Lead Actor
David Canary
Outstanding Child Actor
Jesse McCartney
Outstanding Hero
Cameron Mathison
Outstanding Younger Lead Actress
Rebecca Budig
Outstanding Younger Lead Actor
Josh Duhamel
Favorite Storyline
Tad, Dixie, David and Libidizone.

Soap Opera Digest Awards 2000

Won
Soap Opera Digest Award
Outstanding Younger Lead Actress
Kelly Ripa
Outstanding Younger Lead Actor
Mark Consuelos
Outstanding Female Newcomer
Abigail Spencer
Favorite Return
Finola Hughes
Nominated
Soap Opera Digest Award
Outstanding Lead Actor
David Canary
Favorite Show

Soap Opera Digest Awards 1999

Won
Soap Opera Digest Award
Favorite Couple
David Canary
Jennifer Bassey
Outstanding Villain
Vincent Irizarry
Outstanding Male Newcomer
Cameron Mathison
Favorite Return
Cady McClain
Nominated
Soap Opera Digest Award
Outstanding Supporting Actor
Michael E. Knight
Favorite Show

Soap Opera Digest Awards 1998

Won
Soap Opera Digest Award
Outstanding Lead Actor
John Callahan
Hottest Romance
Mark Consuelos
Kelly Ripa
Outstanding Supporting Actor
Michael E. Knight
Outstanding Female Scene Stealer
Jennifer Bassey
Nominated
Soap Opera Digest Award
Favorite Show
Outstanding Villain

Soap Opera Digest Awards 1997

Won
Soap Opera Digest Award
Outstanding Supporting Actress
Marcy Walker
Outstanding Female Newcomer
T.C. Warner
Nominated
Soap Opera Digest Award
Outstanding Leading Actor
John Callahan
Hottest Female Star
Eva LaRue
Outstanding Younger Lead Actor
Brian Gaskill

Soap Opera Digest Awards 1996

Won
Soap Opera Digest Award
Hottest Romance
Keith Hamilton Cobb
Sydney Penny
"Noah" and "Julia".
Outstanding Younger Leading Actress
Kelly Ripa
Outstanding Male Newcomer
Mark Consuelos
Outstanding Female Scene Stealer
Robin Mattson
Nominated
Soap Opera Digest Award
Outstanding Supporting Actress
Eva LaRue

Soap Opera Digest Awards 1995

Won
Soap Opera Digest Award
Outstanding Male Newcomer
Keith Hamilton Cobb
Outstanding Male Scene Stealer
Michael E. Knight
Nominated
Soap Opera Digest Award
Favorite Show
Outstanding Lead Actor
Grant Aleksander
Hottest Male Star
John Callahan
Outstanding Younger Lead Actress
Sydney Penny

Soap Opera Digest Awards 1994

Nominated
Soap Opera Digest Award
Favorite Show
Outstanding Supporting Actor
John Callahan
Outstanding Younger Leading Actor
Dondre Whitfield
Outstanding Younger Leading Actress
Kelly Ripa
Favorite Storyline
Tad's Return.
Outstanding Female Newcomer
Eva LaRue
Outstanding Child Actor
Tommy J. Michaels
Hottest Male Star
Michael E. Knight
Hottest Female Star
Cady McClain

Soap Opera Digest Awards 1993

Won
Soap Opera Digest Award
Outstanding Lead Actress
Susan Lucci
Outstanding Younger Leading Actor
Matthew Borlenghi
Nominated
Soap Opera Digest Award
Favorite Show
Outstanding Lead Actor
David Canary
Outstanding Supporting Actress
Tonya Pinkins
Outstanding Villain/Villainess
Kate Collins
Outstanding Male Newcomer
Dondre Whitfield
Outstanding Female Newcomer
Teresa Blake
Outstanding Child Actor
Tommy J. Michaels
Outstanding Younger Leading Actress
Kelly Ripa
Outstanding Social Issue Storyline
Terrence's racial attack.
Hottest Male Star
Matthew Borlenghi
Hottest Female Star
Kelly Ripa

Soap Opera Digest Awards 1992

Won
Soap Opera Digest Award
Outstanding Lead Actor: Daytime
David Canary
Nominated
Soap Opera Digest Award
Outstanding Daytime Serial
Outstanding Lead Actress: Daytime
Julia Barr
Outstanding Supporting Actor: Daytime
Richard Shoberg
Outstanding Female Newcomer: Daytime
Phyllis Lyons
Outstanding Younger Lead Actor: Daytime
Michael Brainard
Outstanding Younger Leading Actress: Daytime
Cady McClain
Best Wedding: Daytime
James Mitchell
Jill Larson
"Palmer" and "Opal".
Best Death Scene: Daytime
Michael E. Knight
Matthew Cowles
"Tad Martin" and "Billy Clyde Tuggle".
Outstanding Comic Performance: Daytime
James Kiberd
Best Love Story: Daytime or Prime Time
Walt Willey
Susan Lucci
"Jackson" and "Erica".

Soap Opera Digest Awards 1991

Won
Soap Opera Digest Award
Outstanding Supporting Actress: Daytime
Julia Barr
Outstanding Heroine: Daytime
Cady McClain
Nominated
Soap Opera Digest Award
Outstanding Daytime Soap
Outstanding Supporting Actor: Daytime
Walt Willey
Outstanding Super Couple: Daytime
Michael E. Knight
Cady McClain
"Tad" and "Dixie".

Soap Opera Digest Awards 1990

Won
Soap Opera Digest Award
Outstanding Supporting Actor: Daytime
Robert Gentry
Outstanding Villain: Daytime
David Canary
Nominated
Soap Opera Digest Award
Outstanding Daytime Serial
Outstanding Lead Actress: Daytime
Julia Barr
Outstanding Lead Actress: Daytime
Debbi Morgan
Outstanding Supporting Actress: Daytime
Susan Pratt
Outstanding Hero: Daytime
Richard Shoberg
Outstanding Comic Actor: Daytime
Louis Edmonds
Outstanding Comic Actor: Daytime
Michael E. Knight
Outstanding Comic Actress: Daytime
Rosa Nevin
Outstanding Male Newcomer: Daytime
Lonnie Quinn
Outstanding Female Newcomer: Daytime
Cady McClain
Outstanding Story Line: Daytime
"Laura"'s death by a drunken driver.

Soap Opera Digest Awards 1989

Nominated
Soap Opera Digest Award
Outstanding Daytime Serial
Outstanding Actress in a Leading Role: Daytime
Kate Collins
Outstanding Actor in a Leading Role: Daytime
Robert Gentry
Outstanding Actress in a Supporting Role: Daytime
Kathleen Noone
Outstanding Actor in a Supporting Role: Daytime
Mark La Mura
Outstanding Villain: Daytime
James Mitchell
Outstanding Heroine: Daytime
Lauren Holly
Outstanding Comic Performance by an Actress: Daytime
Rosa Nevin
Outstanding Comic Performance by an Actress: Daytime
Ruth Warrick
Outstanding Comic Performance by an Actor: Daytime
Louis Edmonds
Outstanding Male Newcomer: Daytime
Maurice Benard
Favorite Super Couple: Daytime
Susan Lucci
Larkin Malloy

Soap Opera Digest Awards 1988

Nominated
Soap Opera Digest Award
Outstanding Daytime Serial
Outstanding Villainess: Daytime
Kate Collins
Outstanding Actress in a Supporting Role: Daytime
Kathleen Noone
Outstanding Actor in a Supporting Role: Daytime
Mark La Mura
Outstanding Actor in a Supporting Role: Daytime
James Mitchell
Outstanding Comic Performance by an Actor: Daytime
Michael E. Knight

Soap Opera Digest Awards 1986

Nominated
Soap Opera Digest Award
Outstanding Actor in a Leading Role on a Daytime Serial
James Mitchell
Outstanding Young Leading Actress on a Daytime Serial
Debbi Morgan
Outstanding Actress in a Supporting Role on a Daytime Serial
Kathleen Noone
Outstanding Actress in a Supporting Role on a Daytime Serial
Gillian Spencer
Outstanding Actor in a Supporting Role on a Daytime Serial
David Canary
Outstanding Villainess in a Daytime Serial
Kate Collins
Outstanding Villainess in a Daytime Serial
Jane Elliot
Outstanding Comic Relief Role on a Daytime Serial
Michael E. Knight
Outstanding Comic Relief Role on a Daytime Serial
Ruth Warrick
Outstanding Contribution by an Actor/Actress to the Form of Continuing Drama who is currently on a Daytime Serial
Susan Lucci
Outstanding Contribution by an Actor/Actress to the Form of Continuing Drama who is currently on a Daytime Serial
Ruth Warrick

Soapy Awards 1983

Won
Soapy
Most Exciting New Actress
Kim Delaney

Soapy Awards 1980

Won
Soapy
Favorite Performer in a Mature Role
Ruth Warrick

Soapy Awards 1978

Won
Soapy
Favorite Juvenile Male
John E. Dunn

Soapy Awards 1977

Won
Soapy
Outstanding Achievement in the World of Daytime Drama
Agnes Nixon
For One Life to Live

TV Guide Awards 2000

Nominated
TV Guide Award
Favorite Soap Opera

TV Guide Awards 1999

Nominated
TV Guide Award
Favorite Soap Opera

Writers Guild of America, USA 2012

Nominated
WGA Award (TV)
Daytime Drama
Jeff Beldner
Lorraine Broderick
Joanna Cohen
Lisa Connor
Christopher Dunn
Lloyd 'Lucky' Gold
Kate Hall
Chip Hayes
David Kreizman
Dave Ryan
Donna Swajeski
Rebecca Taylor
Addie Walsh

Writers Guild of America, USA 2010

Nominated
WGA Award (TV)
Daytime Serial
Jeff Beldner
Joanna Cohen
Kate Hall
Chip Hayes
Michelle Patrick
Charles Pratt Jr.
Rebecca Taylor
Tracey Thomson
Addie Walsh

Writers Guild of America, USA 2008

Nominated
WGA Award (TV)
Daytime Serials
James H. Brown
Megan McTavish
Addie Walsh
Chip Hayes
Stephen Demorest
Michelle Patrick
Amanda L. Beall
Jeff Beldner
Karen Lewis
Rebecca Taylor
Marla Kanelos
Courtney Bugler
Joanna Cohen
Kate Hall

Writers Guild of America, USA 2007

Nominated
WGA Award (TV)
Daytime Serials
Megan McTavish
Addie Walsh
Victor Miller
Chip Hayes
Stephen Demorest
Michelle Patrick
Jeff Beldner
Bettina F. Bradbury
Karen Lewis
Rebecca Taylor
Amanda L. Beall
Marla Kanelos
Courtney Bugler

Writers Guild of America, USA 2004

Won
WGA Award (TV)
Daytime Serials
Agnes Nixon
Megan McTavish
Gordon Rayfield
Anna Cascio
Frederick Johnson
Jeff Beldner
Janet Iacobuzio
Lisa Connor
Addie Walsh
Victor Miller
Mimi Leahey
Bettina F. Bradbury
John Piroman
Karen Lewis
Amanda Robb
Rebecca Taylor
Christina Covino
David A. Levinson

Writers Guild of America, USA 2002

Won
WGA Award (TV)
Daytime Serials
Agnes Nixon
Jean Passanante
Craig Carlson
Frederick Johnson
N. Gail Lawrence
Victor Miller
Juliet Law Packer
Addie Walsh
Mimi Leahey
Bettina F. Bradbury
Charlotte Gibson
David Hiltbrand
Janet Iacobuzio
Royal Miller
John Piroman
Rebecca Taylor
Neal Bell

Writers Guild of America, USA 2001

Won
WGA Award (TV)
Daytime Serials
Agnes Nixon
Jean Passanante
Craig Carlson
Frederick Johnson
N. Gail Lawrence
Victor Miller
Juliet Law Packer
Addie Walsh
Mimi Leahey
Bettina F. Bradbury
Caroline Franz
Charlotte Gibson
David Hiltbrand
Janet Iacobuzio
Royal Miller
John Piroman
Rebecca Taylor

Writers Guild of America, USA 2000

Nominated
WGA Award (TV)
Daytime Serials
Agnes Nixon
Elizabeth Page
Megan McTavish
Victor Miller
Craig Carlson
N. Gail Lawrence
Frederick Johnson
Juliet Law Packer
Mimi Leahey
Karen Lewis
Bettina F. Bradbury
Kathleen Klein
Caroline Franz
Charlotte Gibson
Sharon Epstein
John Piroman

Writers Guild of America, USA 1999

Won
WGA Award (TV)
Daytime Serials
Agnes Nixon
Megan McTavish
Lorraine Broderick
Hal Corley
Frederick Johnson
Peggy Sloane
Victor Miller
Craig Carlson
N. Gail Lawrence
Juliet Law Packer
Karen Lewis
Michelle Patrick
Bettina F. Bradbury
Judith Donato
Kathleen Klein
Caroline Franz
Charlotte Gibson
Elizabeth Page
Sharon Epstein

Writers Guild of America, USA 1998

Nominated
WGA Award (TV)
Daytime Serials
Agnes Nixon
Lorraine Broderick
Millee Taggart
Hal Corley
Frederick Johnson
Peggy Sloane
Christina Covino
Courtney Simon
Karen Lewis
Elizabeth Smith
Michelle Patrick
Bettina F. Bradbury
Judith Donato
Kathleen Klein
Jane Owen Murphy
Caroline Franz
Charlotte Gibson

Writers Guild of America, USA 1997

Won
WGA Award (TV)
Daytime Serials
Agnes Nixon
Lorraine Broderick
Hal Corley
Frederick Johnson
Abigail Clayton
Christina Covino
Courtney Simon
Millee Taggart
Karen Lewis
Elizabeth Smith
Michelle Patrick
Bettina F. Bradbury
Judith Donato
Kathleen Klein
Jane Owen Murphy

Writers Guild of America, USA 1996

Nominated
WGA Award (TV)
Daytime Serial
Agnes Nixon
Hal Corley
Frederick Johnson
N. Gail Lawrence
Jeff Beldner
Karen Lewis
Elizabeth Smith
Michelle Patrick
Bettina F. Bradbury
Pete T. Rich
Judith Donato
Megan McTavish

Writers Guild of America, USA 1994

Nominated
WGA Award (TV)
Daytime Serials
Megan McTavish
Agnes Nixon
Richard Culliton
Hal Corley
Carolyn Culliton
Karen Lewis
Janet Iacobuzio
Elizabeth Smith
Michelle Patrick
Jeff Beldner
Bettina F. Bradbury
Ralph Wakefield
Judith Donato
Susan Kirshenbaum
Kathleen Klein

Writers Guild of America, USA 1992

Nominated
WGA Award (TV)
Daytime Serial
Agnes Nixon
Lorraine Broderick
Wisner Washam
Megan McTavish
Hal Corley
Mary K. Wells
Susan Kirshenbaum
Karen Lewis
Elizabeth Smith
Kathleen Klein
Gillian Spencer
Michelle Patrick

Writers Guild of America, USA 1991

Nominated
WGA Award (TV)
Daytime Serials
Agnes Nixon
Lorraine Broderick
Wisner Washam
Megan McTavish
Mary K. Wells
Susan Kirshenbaum
Karen Lewis
Elizabeth Smith
Kathleen Klein
Gillian Spencer
Michelle Patrick
Margaret DePriest
Victor Miller
Elizabeth Page

Writers Guild of America, USA 1990

Nominated
WGA Award (TV)
Daytime Serials
Agnes Nixon
Margaret DePriest
Lorraine Broderick
Victor Miller
Peggy Sloane
Megan McTavish
Gillian Spencer
Mary K. Wells
Susan Kirshenbaum
Elizabeth Page
Karen Lewis
Elizabeth Wallace
Kathleen Klein

Young Artist Awards 2012

Won
Young Artist Award
Best Performance in a Daytime TV Series - Young Actor 12 and Under
Tate Berney
Best Performance in a Daytime TV Series - Young Actress Ten and Under
Danielle Parker
Nominated
Young Artist Award
Best Performance in a Daytime TV Series - Young Actor 12 and Under
Jake Vaughn
Best Performance in a Daytime TV Series - Young Actress Ten and Under
Mackenzie Aladjem
Best Performance in a Daytime TV Series - Young Actress Ten and Under
Dannika Liddell

Young Artist Awards 2011

Won
Young Artist Award
Best Performance in a Daytime TV Series - Young Actor 12 and Under
Tate Berney
Nominated
Young Artist Award
Best Performance in a Daytime TV Series - Young Actor 12 and Under
Jake Vaughn
Best Performance in a Daytime TV Series - Young Actress 12 and Under
Mackenzie Aladjem
Best Performance in a Daytime TV Series - Young Actress 12 and Under
Danielle Parker

Young Artist Awards 2002

Won
Young Artist Award
Best Performance in a TV Drama Series - Supporting Young Actor
Jesse McCartney

Young Artist Awards 2001

Won
Young Artist Award
Best Performance in a Daytime TV Series - Young Actor
Jesse McCartney

Young Artist Awards 2000

Nominated
Young Artist Award
Best Performance in a Soap Opera - Young Actor
Jesse McCartney

Young Artist Awards 1995

Nominated
Young Artist Award
Best Performance by a Youth Actress in a Daytime Series
Sarah Michelle Gellar

Young Artist Awards 1994

Won
Young Artist Award
Best Youth Actor a in a Soap Opera
Tommy J. Michaels
Nominated
Young Artist Award
Best Youth Actress a in a Soap Opera
Sarah Michelle Gellar
Best Youth Actress a in a Soap Opera
Lindsay Price

Young Artist Awards 1993

Nominated
Young Artist Award
Best Young Actress in a Daytime Series
Lindsay Price
Best Young Actor in a Daytime Series
Tommy J. Michaels

Young Artist Awards 1992

Nominated
Young Artist Award
Best Young Actress in a Daytime Series
Irene Ng
Best Young Actor in a Daytime Series
Tommy J. Michaels

Young Artist Awards 1981

Nominated
Young Artist Award
Best Young Actor - Daytime TV Series
John E. Dunn

YoungStar Awards 1998

Nominated
YoungStar Award
Best Performance by a Young Actor in a Daytime TV Program
Sean Marquette

YoungStar Awards 1997

Nominated
YoungStar Award
Best Performance by a Young Actor in a Daytime TV Program
Tommy J. Michaels
Best Performance by a Young Actress in a Daytime TV Program
Gina Gallagher

See also

FAQ | User Reviews | User Ratings | External Reviews | Metacritic Reviews | Message Board

Contribute to This Page