Edit
South Pacific (1958) Poster

(1958)

Full Cast & Crew

Directed by 

Joshua Logan

Writing Credits  

Paul Osborn ... (screenplay)
 
Richard Rodgers ... (adapted from the play "South Pacific") &
Oscar Hammerstein II ... (adapted from the play "South Pacific") and
Joshua Logan ... (adapted from the play "South Pacific")
 
James A. Michener ... (based on "Tales of the South Pacific" by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
Juanita Hall ...
...
Russ Brown ...
Jack Mullaney ...
The Professor
...
Stewpot
Floyd Simmons ...
Candace Lee ...
Warren Hsieh ...
Jerome - Emile's Child
...
Giorgio Tozzi ...
Emile De Becque (singing voice)
Archie Savage ...
Chief - Boar's Tooth Ceremonial Dancer / Ceremonial Dance Chief
Francis Kahele ...
Henry - Emile's Servant
Robert Jacobs ...
1st Communications Man
John Gabriel ...
2nd Communications Man
Richard Harrison ...
Co-Pilot
...
Navigator (as Ronald Ely)
Steve Wiland ...
Seabee Dancer
Richard H. Cutting ...
Admiral Kester (as Richard Cutting)
Joe Bailey ...
U.S. Commander
Buck Class ...
Fighter Pilot
Richard Kiser ...
Fighter Pilot
Robert Hover ...
Pilot in Hospital (as Linc Foster)
...
Pilot in Hospital
Stephen Ferry ...
Pilot in Hospital
Joan Baker ...
Nurse at Nurses' Beach
Diane Reid ...
Nurse at Nurses' Beach
Phyllis Butcher ...
Nurse at Nurses' Beach
Dian Goodman ...
Nurse at Nurses' Beach
Diane DuBois ...
Nurse at Nurses' Beach
Anna James ...
Nurse at Nurses' Beach
Karen Gallant ...
Nurse at Nurses' Beach
Joyce Kramer ...
Nurse at Nurses' Beach
Barbara Cole ...
Nurse at Nurses' Beach
Mary Bishop ...
Nurse at Nurses' Beach
May Fewell ...
Nurse at Nurses' Beach
Beverly Johnson ...
Nurse at Nurses' Beach
Jane Lucas ...
Nurse at Nurses' Beach
Janet Hanrahan ...
Nurse at Nurses' Beach
Helen Partridge ...
Nurse at Nurses' Beach (as Helen Patridge)
Barbara Nesser ...
Nurse at Nurses' Beach
Marlene Lizzio ...
Nurse at Nurses' Beach
Muffett Webb ...
Nurse at Nurses' Beach
Mary Jo Flanders ...
Nurse at Nurses' Beach
Debbie Wilcox ...
Nurse at Nurses' Beach
Faye Antaky ...
Nurse in Thanksgiving Show
Donna Pouget ...
Nurse in Thanksgiving Show
...
Nurse in Thanksgiving Show
Pat Volasko ...
Nurse in Thanksgiving Show
Jan Haller ...
Nurse in Thanksgiving Show
Beverly Aadland ...
Nurse in Thanksgiving Show (as Beverly Adland)
Bonnie Lene ...
Nurse in Thanksgiving Show
Jonni Paris ...
Nurse in Thanksgiving Show (as Jonnie Paris)
Diane Myles ...
Nurse in Thanksgiving Show
Barbara Donaldson ...
Nurse in Thanksgiving Show
Ila McAvoy ...
Nurse in Thanksgiving Show
Joanna Marie Jones ...
Nurse in Thanksgiving Show (as Joanne Jones)
Larri Thomas ...
Nurse in Thanksgiving Show (as Lorri Thomas)
Darlene Engle ...
Nurse in Thanksgiving Show
Kay Tapscott ...
Nurse in Thanksgiving Show
Evelyn Ford ...
Nurse in Thanksgiving Show
Betty Bunch ...
Nurse in Thanksgiving Show
Susan Logan ...
Nurse in Thanksgiving Show (as Sue Logan)
Dan Wallace ...
Sailor / Seabee
Karl Heyer ...
Sailor / Seabee
James De Closs ...
Sailor / Seabee (as Jim DeCloss)
Mike Vincent ...
Sailor / Seabee
James Stacy ...
Sailor / Seabee (as Jim Stacy)
Donald Mundell ...
Sailor / Seabee
Alvin Arnold ...
Sailor / Seabee
Mark Pinkston ...
Sailor / Seabee
...
Sailor / Seabee (as Gene Bergmann)
Velton Parker ...
Sailor / Seabee
John Chasey ...
Sailor / Seabee
Lee Thomas ...
Sailor / Seabee
Carl Esser ...
Sailor / Seabee
Joseph Schlichter ...
Sailor / Seabee
Jim Ganley ...
Sailor / Seabee
Richard Smith ...
Sailor / Seabee
Murray Gaby ...
Sailor / Seabee
Robert Nelson ...
Sailor / Seabee
William Glisson ...
Sailor / Seabee
Hadley Gray ...
Sailor / Seabee
George Hooper ...
Sailor / Seabee
John Caler ...
Sailor / Seabee
Charles Joyner ...
Sailor / Seabee
Morris Harmell ...
Sailor / Seabee
Donald Lane ...
Sailor / Seabee
Donald Nobles ...
Sailor / Seabee
Tom Moore ...
Sailor / Seabee
Mike Salamunovich ...
Sailor / Seabee
Tom Logan ...
Sailor / Seabee
Durwood Bloomgren ...
Marine / Sailor in Thanksgiving Show
Charles Lunard ...
Marine / Sailor in Thanksgiving Show
Tex Brodus ...
Marine / Sailor in Thanksgiving Show
Joe Paz ...
Marine / Sailor in Thanksgiving Show
Bob Calder ...
Marine / Sailor in Thanksgiving Show
Eddie Searles ...
Marine / Sailor in Thanksgiving Show (as Ed Searles)
Roy Damron ...
Marine / Sailor in Thanksgiving Show
Clark Lee ...
Marine / Sailor in Thanksgiving Show
Galvan De Leon ...
Sub Chief - Boar's Tooth Ceremonial Dancer (as Galvan DeLeon)
Bob Destine ...
Whip Man - Boar's Tooth Ceremonial Dancer
Sidney Hurston ...
Birdman - Boar's Tooth Ceremonial Dancer
Leroy Hamilton ...
Birdman - Boar's Tooth Ceremonial Dancer
James Truitt ...
Ashman - Boar's Tooth Ceremonial Dancer
Clyde Webb ...
Ashman - Boar's Tooth Ceremonial Dancer
Stephen Papich ...
Ashman - Boar's Tooth Ceremonial Dancer (as Steve Pappich)
Victor Upshaw ...
Firetender - Boar's Tooth Ceremonial Dancer
Nat Bush ...
Firetender - Boar's Tooth Ceremonial Dancer
Garland Thompson ...
Firetender - Boar's Tooth Ceremonial Dancer
Ralph Weaver ...
Firetender - Boar's Tooth Ceremonial Dancer
James Field ...
Barua
William Washington ...
Barua
Marco López ...
Barua (as Marco Lopez)
Charles Carter ...
Barua
Alex Young ...
Barua
Ray Mendez ...
Barua
George Hall ...
Barua
Richard Domasin ...
Barua
James Malcolm ...
Barua
Maaka Nua ...
Barua
Johnny Morgan ...
Barua
Tonu Nua ...
Barua
Jack Williams ...
Barua
Selu Nua ...
Barua
Andrew Robinson ...
Barua
Niki Nua ...
Barua
Kirk Boone ...
Blue Boy
Walt Davis ...
Blue Boy (as Walter Davis)
Wesley Gale ...
Blue Boy
Don Marshall ...
Blue Boy
Clarence Landry ...
Blue Boy
David Walker ...
Blue Boy
Andrew Isaacs ...
Blue Boy
Harold Walker ...
Blue Boy
Walter Smith ...
Blue Boy
Charles Mohr ...
Blue Boy
George Davis ...
Drummer / Musician
Santiago Mos ...
Drummer / Musician
Kenneth Walker ...
Drummer / Musician
Gregory Christmas ...
Drummer / Musician
Bill Ornelles ...
Drummer / Musician
Gary Christmas ...
Drummer / Musician
Freddie Baker ...
Drummer / Musician (as Freddy Baker)
Gene Fontaine ...
Drummer / Musician
James Green ...
Drummer / Musician
Charles R. Rogers ...
Drummer / Musician
Don Martin ...
Drummer / Musician
Anita Louise Dano ...
Polynesian Woman (as Anita Dano)
Anne Darris ...
Polynesian Woman (as Ann Darris)
Yvonne De Lavallade ...
Polynesian Woman
Joan Fontaine ...
Polynesian Woman
Lenmana Guerin ...
Polynesian Woman (as Lemmana Guerin)
Paulette Easley ...
Polynesian Woman
Tela Mansfield ...
Polynesian Woman (as Telu Mansfield)
Claire Alcantara ...
Polynesian Woman
Vicki Orozco ...
Polynesian Woman
Missaye Meyer ...
Polynesian Woman (as Misaye Meyer)
Bobbi Coté ...
Polynesian Woman
Mimi Dillard ...
Polynesian Woman
Harriette Young ...
Polynesian Woman (as Harriet Young)
Rest of cast listed alphabetically:
Monica Meyer ...
Girl running on beach
John Coldren ...
Marine in Attack Briefing (uncredited)
Hazel Daniels ...
Negro Woman (uncredited)
Peggy Dave ...
Negro Woman (uncredited)
Ed Fury ...
Sailor / Seabee (uncredited)
Marie Greene ...
Ngana (singing voice) (uncredited)
Kathryn Johnson ...
Negro Woman (uncredited)
Martinique Landois ...
Negro Woman (uncredited)
Bill Lee ...
Lieutenant Joseph Cable, USMC (singing voice) (uncredited)
Jeanna Limyou ...
Negro Woman (uncredited)
Harrigan Logan ...
French Schoolgirl (uncredited)
Dorothy Michener ...
Missionary (uncredited)
James A. Michener ...
Missionary (uncredited)
Thelma Oliver ...
Negro Woman (uncredited)
Jean Pace ...
Negro Woman (uncredited)
Thurl Ravenscroft ...
Stewpot (singing voice) (uncredited)
Frieda Rentie ...
Negro Woman (uncredited)
Hazel Rogers ...
Negro Woman (uncredited)
Muriel Smith ...
Bloody Mary (singing voice) (uncredited)
Frank D. Strong ...
Sailor (uncredited)
Jeannie Thompson ...
Negro Woman (uncredited)
Ercelle Tisby ...
Negro Woman (uncredited)
Cesar Ugarte ...
Sailor (uncredited)
Boots Wade ...
Negro Woman (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Buddy Adler ... producer
Richard Rodgers ... presents (as Rodgers and Hammerstein)
George P. Skouras ... executive producer (uncredited)

Music by 

Alfred Newman ... (uncredited)

Cinematography by 

Leon Shamroy ... director of photography

Film Editing by 

Robert L. Simpson ... film editor (as Robert Simpson)

Art Direction by 

John DeCuir ... (as John De Cuir)
Lyle R. Wheeler

Set Decoration by 

Paul S. Fox ... (set decorations)
Walter M. Scott

Costume Design by 

Dorothy Jeakins ... (costumes designed by)

Makeup Department 

Ben Nye ... makeup artist
Helen Turpin ... hair stylist
William Buell ... makeup artist (uncredited)
Bunny Gardel ... body makeup artist (uncredited)
Buddy King ... hair dresser (uncredited)
Allan Snyder ... makeup artist (uncredited)
Marie Walter ... hair dresser (uncredited)

Production Management 

Eric Stacey ... production manager (uncredited) / unit manager (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Ben Kadish ... assistant director
Morris Harmell ... second assistant director (uncredited)
Ray Kellogg ... second unit director (uncredited)
Mike Salamunovich ... second assistant director (uncredited)

Art Department 

James Cane ... draperies (uncredited)
Walter De Hart ... prop maker (uncredited)
George Dudley ... set specifications (uncredited)
Ed Graves ... continuity artist (uncredited)
Sidney H. Greenwood ... lead man (uncredited)
Dale Hennesy ... illustrator (uncredited)
Harvey Jackson ... painter (uncredited)
Ed Jones ... property master (uncredited)
Joe Krutak ... painter (uncredited)
Walter Ledgerwood ... construction coordinator (uncredited)
Charles Long ... draperies (uncredited)
John Lowess ... painter (uncredited)
Bob McLaughlin ... props (uncredited)
Donald L. Nobles ... prop maker (uncredited)
Paul Skelton ... prop maker (uncredited)
Wayne Smothers ... props (uncredited)
James Stephens ... plasterer (uncredited)
Robert Thompson ... plasterer (uncredited)
Loren Woods ... construction foreman (uncredited)

Sound Department 

Fred Hynes ... sound recording supervisor
Joseph I. Kane ... sound recordist (as Joseph Kane)
Orrick Barrett ... boom man (uncredited)
Harry Bavaird ... playback operator (uncredited)
John W. Rixey ... sound assistant (uncredited)
Donald C. Rogers ... boom operator (uncredited)
Jack R. Woltz ... cable man (uncredited)
Newt Woltz ... sound system consultant (uncredited)

Special Effects by 

Bill Middlemas ... special effects: second unit (uncredited)

Visual Effects by 

L.B. Abbott ... special photographic effects
Emil Kosa Jr. ... matte artist (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Alfred Baalas ... second assistant camera (uncredited)
Al Baerthlin ... second assistant camera (uncredited)
Delmer Blair ... dolly grip (uncredited)
Jack Brown ... rigging gaffer (uncredited)
Richard Cameron ... rigging grip (uncredited)
Stanley Cortez ... director of photography: second unit (uncredited)
Hugh Crawford ... first assistant camera: second unit (uncredited)
Lee Crawford ... first assistant camera (uncredited)
William Cronjager ... second assistant camera (uncredited)
Leo Davis ... set lighting technician (uncredited)
Eric Ericson ... grip (uncredited)
Sam Fisher ... electrician (uncredited)
Walter Fitchman ... key rigging grip (uncredited)
Arthur Gerstle ... second assistant camera (uncredited)
Frank Gilley ... grip (uncredited)
Fred Hall ... gaffer (uncredited)
Bob Henderson ... best boy (uncredited)
Ted Husserl ... electrician (uncredited)
Grover Jones ... electrician (uncredited)
William K. Jurgensen ... second assistant camera (uncredited)
Bert Kershner ... second assistant camera: second unit (uncredited)
Fred Kuhnau ... electrician (uncredited)
Grover Laube ... camera mechanic assistant: second unit (uncredited)
Al Lebowitz ... camera operator: second unit (uncredited)
Paul Lockwood ... camera operator (uncredited)
Gaston Longet ... still photographer (uncredited)
W.A. Machado ... grip (uncredited)
Frank McCardle ... best boy grip (uncredited)
Leo McCreary ... key grip (uncredited)
James Mitchell ... still photographer (uncredited)
John Murray ... grip (uncredited)
Al Parker ... rigging lamp operator (uncredited)
John Pazzelli ... key grip: second unit (uncredited)
Frank Powolny ... still photographer (uncredited)
Fred Richter ... rigging best boy grip (uncredited)
Charles Rosebrook ... electrician (uncredited)
Irving Rosenberg ... assistant camera (uncredited)
Bill Schneider ... camera mechanic (uncredited)
Bob Smith ... generator operator (uncredited)
Clyde Taylor ... rigging best boy electric (uncredited)
Hank Vadare ... generator operator (uncredited)
Kenneth T. Williams ... camera operator: second unit (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Reeder P. Boss ... wardrobe manager (uncredited)
Norma Brown ... wardrobe manager (uncredited)
Dale Henderson ... wardrobe assistant (uncredited)
Mickey Sherrard ... wardrobe assistant (uncredited)

Music Department 

George Adams ... music editor
Robert Russell Bennett ... orchestrator
Ken Darby ... associate conductor / associate music supervisor
Pete King ... orchestrator
Robert Mayer ... music editor
Bernard Mayers ... orchestrator
Alfred Newman ... conductor / music supervisor
Edward B. Powell ... orchestrator
Richard Rodgers ... music by
Murray Spivack ... music recordist
John Williams ... musician: piano (uncredited)

Other crew 

Leonard Doss ... technicolor color consultant
Oscar Hammerstein II ... originally produced on the stage by / presenter (as Rodgers and Hammerstein)
Leland Hayward ... originally produced on the stage by
Joshua Logan ... originally produced on the stage by
LeRoy Prinz ... choreographed by: Boar's Tooth Ceremonial Number
William Reynolds ... production associate
Rodgers and Hammerstein ... present
Richard Rodgers ... originally produced on the stage by
Schuyler A. Sanford ... Todd-AO consultant
Lee Crawford ... publicist (uncredited)
Joseph Curtis ... dialogue coach (uncredited)
Charles E. Dolan ... craft service (uncredited)
Joe Fisher ... landscaper (uncredited)
Katherine Lambert ... production researcher (uncredited)
Fred Lutz ... landscaper (uncredited)
George Novak ... landscaper (uncredited)
Peter Rea ... landscaper (uncredited)
Frances C. Richardson ... production researcher (uncredited)
W.E. Starbuck ... technical advisor (uncredited)
J.N. Williams Jr. ... technical advisor (uncredited)
Sonia Wolfson ... publicist (uncredited)
Marshall J. Wolins ... script supervisor (uncredited)
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page