Edit
As the World Turns Poster

(1956–2010)

Awards

Casting Society of America, USA 2009

Nominated
Artios
Outstanding Achievement in Casting - Daytime Series
Mary Clay Boland

Casting Society of America, USA 2008

Nominated
Artios
Outstanding Achievement in Casting - Daytime Series
Mary Clay Boland

Casting Society of America, USA 2007

Nominated
Artios
Best Daytime Episodic Casting
Mary Clay Boland

Casting Society of America, USA 1994

Won
Artios
Best Casting for TV Soaps
Vince Liebhart

Casting Society of America, USA 1993

Nominated
Artios
Best Casting for TV Soaps
Vince Liebhart

Casting Society of America, USA 1991

Nominated
Artios
Best Casting for TV Soaps
Vince Liebhart

Casting Society of America, USA 1990

Nominated
Artios
Best Casting for TV Soaps
Vince Liebhart

Casting Society of America, USA 1989

Nominated
Artios
Best Casting for TV Soaps
Vince Liebhart

Casting Society of America, USA 1988

Nominated
Artios
Best Casting for TV Daytime
Phyllis Kasha
Vince Liebhart

Daytime Emmy Awards 2011

Won
Daytime Emmy
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Michael Park
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Colleen Zenk
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Julie Pinson
Outstanding Drama Series Writing Team
Jean Passanante (co-head writer)
David Kreizman (co-head writer)
Lloyd 'Lucky' Gold (co-head writer)
Leah Laiman (associate head writer)
Josh Griffith (associate writer)
Susan Dansby (associate writer)
David Smilow (associate writer)
Gordon Rayfield (associate writer)
Leslie Nipkow (associate writer)
Janet Iacobuzio (associate writer)
Penelope Koechl (associate writer)
David A. Levinson (script editor)

Daytime Emmy Awards 2010

Won
Daytime Emmy
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Maura West
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Michael Park
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Julie Pinson
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Stunt Coordination
Jake Turner
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Jon Lindstrom
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Marnie Schulenburg
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series
Patrick Howe (production designer)
Dennis Donegan (set decorator)
Catherine McKenney (set decorator)
Karen Hlipala (set decorator)
Tim Goodmanson (art director)
Outstanding Achievement in Hairstyling for a Drama Series
Theresa Marra-Siliceo (key hairstylist)
Lillian Cvecich (hairstylist)
Wilfredo Sanchez (hairstylist)
Outstanding Drama Series Writing Team
Jean Passanante (head writer)
David Kreizman (co-head writer)
Leah Laiman (associate head writer)
Lloyd 'Lucky' Gold (associate head writer)
Susan Dansby (associate writer)
Leslie Nipkow (associate writer)
Gordon Rayfield (associate writer)
Janet Iacobuzio (associate writer)
Cheryl L. Davis (associate writer)
David A. Levinson (editor)
Courtney Simon (editor)
Lisa Connor (associate writer)
Outstanding Achievement in Makeup for a Drama Series
Eldo Ray Estes (key makeup artist)
Anette Lian-Williams (makeup artist)
Stephane Glover McGee (makeup artist)
Kimberly Braisin (makeup artist)
Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
Margarita Delgado
Philip Heckman
Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing for a Drama Series
Bob Mackler
Matthew Griffin
Outstanding Achievement in Live and Direct to Tape Sound Mixing for a Drama Series
Frank Di Maulo (production mixer)
Tim Pankewicz (production mixer)
Ed Dolan (production mixer)
Bob Mackler (re-recording mixer)
Matthew Griffin (re-recording mixer)
Christopher Rennert (boom operator)
Tommy Byrne (boom operator)
Pat Breen (boom operator)

Daytime Emmy Awards 2009

Won
Daytime Emmy
Outstanding Achievement for a Casting Director for a Drama Series
Mary Clay Boland
Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing for a Drama Series
Bob Mackler
Matthew Griffin
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Maura West
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Van Hansis
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Julie Pinson
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Meredith Hagner

Daytime Emmy Awards 2008

Won
Daytime Emmy
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Jennifer Landon
Outstanding Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series
Patrick Howe (production designer)
Tim Goodmanson (art director)
Karen Hlipala (set decorator)
Catherine McKenney (set decorator)
Dennis Donegan (set decorator)
Outstanding Achievement in Makeup for a Drama Series
Eldo Ray Estes (key makeup artist)
Kimberly Braisin (makeup artist)
Stephane Glover McGee (makeup artist)
Anette Lian-Williams (makeup artist)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Maura West
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Trent Dawson
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Kelley Menighan Hensley
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
Van Hansis
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
Jesse Lee Soffer
Outstanding Achievement in Lighting Direction for a Drama Series
Donna Larson (lighting designer)
Nicholas Varacalli (lighting designer)
Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
Margarita Delgado
Tracy Dorman
Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing for a Drama Series
Matthew Griffin
Bob Mackler
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control for a Drama Series
Barbara J. Langdon (camera operator)
Warren Armstrong (video control)
John Kokinis (technical director)
Robert Bellairs (camera operator)
Greg Saccaro (camera operator)

Daytime Emmy Awards 2007

Won
Daytime Emmy
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Maura West
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Jennifer Landon
Outstanding Drama Series Directing Team
Maria Wagner (director)
Michael Eilbaum (director)
John O'Connell (director)
Habib Azar (director)
Sonia Blangiardo (director)
Jennifer Pepperman (director)
Christopher Goutman (director)
Michael Kerner (associate director)
Carol Sedwick (associate director)
Janet Andrews (associate director)
James Kowal (associate director)
Brian Lydell (associate director)
Jennifer Blood (stage manager)
Nancy Barron (stage manager)
Alexandra Roalsvig (production associate)
Brett Hellman (production associate)
Outstanding Achievement in Lighting Direction for a Drama Series
Donna Larson (lighting designer)
Nicholas Varacalli (lighting designer)
Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
Margarita Delgado
Tracy Dorman
Outstanding Achievement in Makeup for a Drama Series
Eldo Ray Estes (key makeup artist)
Anette Lian-Williams (makeup artist)
Stephane Glover McGee (makeup artist)
Kimberly Braisin (makeup artist)
Outstanding Achievement in Hairstyling for a Drama Series
Theresa Marra-Siliceo (key hairstylist)
Lillian Cvecich (key hairstylist)
Elena Roulenko (hairstylist)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Michael Park
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Trent Dawson
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
Van Hansis
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
Jesse Lee Soffer
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Alexandra Chando
Outstanding Achievement for a Casting Director for a Drama Series
Mary Clay Boland
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series
Patrick Howe (production designer)
Tim Goodmanson (art director)
Dennis Donegan (set decorator)
Catherine McKenney (set decorator)
Karen Hlipala (set decorator)
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control for a Drama Series
John Kokinis (technical director)
Robert Bellairs (electronic camera)
Greg Saccaro (electronic camera)
Barbara J. Langdon (electronic camera)
Warren Armstrong (video control)
Outstanding Achievement in Live and Direct to Tape Sound Mixing for a Drama Series
Ed Dolan (production mixer)
Frank Di Maulo (production mixer)
Bob Mackler (re-recording mixer)
Matthew Griffin (re-recording mixer)
Peter Deverna (boom operator)
Christopher Rennert (boom operator)
Tommy Byrne (boom operator)
Pat Breen (boom operator)

Daytime Emmy Awards 2006

Won
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series
Patrick Howe (production designer)
Tim Goodmanson (art director)
Dennis Donegan (set decorator)
Catherine McKenney (set decorator)
Karen Hlipala (set decorator)
Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing for a Drama Series
Bob Mackler (editor)
Matthew Griffin (editor)
Outstanding Achievement in Lighting Direction for a Drama Series
Donna Larson (lighting designer)
Nicholas Varacalli (lighting designer)
Tied with Rudy Hunter and 'Lauri Moorman' (qv for The Bold and the Beautiful (1987).
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Jennifer Landon
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Music Direction and Composition for a Drama Series
Brian Lydell (music director)
James Kowal (music director)
David Nichtern (composer)
Kevin Bents (composer)
Jordan Lieb (composer)
George Whitty (composer)
Gary Kuo (composer)
Edward Dzubak (composer)
Jamie Lawrence (composer)
Michael Licari (composer)
Dominic Messinger (composer)
Brian D. Siewert (composer)
Chris Child (composer)
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Jennifer Ferrin
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Trent Dawson
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Grayson McCouch
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
Jesse Lee Soffer
Outstanding Drama Series
Christopher Goutman (executive producer)
Carole Shure (senior producer)
Vivian Gundaker (producer)
Jennifer Maloney (coordinating producer)
Outstanding Drama Series Writing Team
Jean Passanante (head writer)
Leah Laiman (co-head writer)
Christopher Whitesell (co-head writer)
Lisa Connor (associate head writer)
Paula Cwikly (associate head writer)
Charlotte Gibson (associate head writer)
Trent Jones (associate head writer)
Frederick Johnson (associate head writer)
Hogan Sheffer (associate head writer)
Susan Dansby (writer)
Courtney Simon (writer)
Judith Donato (writer)
Josh Griffith (writer)
Lynn Martin (writer)
Elizabeth Page (writer)
Melissa Salmons (writer)
Judy Tate (writer)
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control for a Drama Series
John Kokinis (technical director)
Warren Armstrong (video control)
Robert Bellairs (electronic camera)
Joe De Bonis (electronic camera)
Barbara J. Langdon (electronic camera)
Greg Saccaro (electronic camera)

Daytime Emmy Awards 2005

Won
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series
Patrick Howe (production designer)
Tim Goodmanson (art director)
Catherine McKenney (set director)
Dennis Donegan (set director)
Karen Hlipala (set director)
Paul Hickey (set director)

Tied with William Hultstrom, David Hoffman, Joe Bevacqua, Fred Cooper and 'Andrea Joel' (qv for The... More

Tied with William Hultstrom, David Hoffman, Joe Bevacqua, Fred Cooper and 'Andrea Joel' (qv for The Young and the Restless (1973).

Outstanding Achievement in Casting for a Drama Series
Mary Clay Boland (casting director)
Outstanding Achievement in Hairstyling for a Drama Series
Theresa Marra-Siliceo (head hairstylist)
Lillian Cvecich (hairstylist)
Elena Roulenko (hairstylist)
Outstanding Drama Series Writing Team
Hogan Sheffer (head writer)
Jean Passanante (co-head writer)
Christopher Whitesell (associate head writer)
Charlotte Gibson (associate head writer)
Paula Cwikly (associate head writer)
Frederick Johnson (associate head writer)
Carolyn Culliton (associate head writer)
Courtney Simon (associate writer)
Judith Donato (associate writer)
Lynn Martin (associate writer)
Judy Tate (associate writer)
Susan Dansby (associate writer)
Meg Kelly (associate writer)
Elizabeth Page (associate writer)
Melissa Salmons (associate writer)
Craig Heller (associate writer)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
Margarita Delgado (costume designer)
Charles Schoonmaker (costume designer)
Outstanding Achievement in Lighting Direction for a Drama Series
Donna Larson (lighting designer)
Nicholas Varacalli (lighting designer)
Outstanding Achievement in Makeup for a Drama Series
Eldo Ray Estes (key makeup artist)
Anette Lian-Williams (makeup artist)
Stephane Glover McGee (makeup artist)
Kimberly Braisin (makeup artist)
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Martha Byrne
For playing "Lily Snyder".
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Roger Howarth
For playing "Paul Ryan".
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Jennifer Ferrin
For playing "Jennifer Munson".
Outstanding Drama Series
Christopher Goutman (executive producer)
Carole Shure (senior producer)
Vivian Gundaker (producer)
Kelsey Bay (coordinating producer)
Nominated
Special Fan Award
Irresistable Combination
Michael Park
Maura West
"Jack and Carly Snyder".

Daytime Emmy Awards 2004

Won
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Hairstyling for a Drama Series
Theresa Marra-Siliceo (head hairstylist)
Lillian Cvecich (hairstylist)
Outstanding Achievement in Lighting Direction for a Drama Series
Donna Larson (lighting designer)
Nicholas Varacalli (lighting designer)
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Cady McClain
For playing "Rosanna Cabot Montgomery".
Outstanding Drama Series Writing Team
Hogan Sheffer (head writer)
Jean Passanante (co-head writer)
Christopher Whitesell (associate head writer)
Tom Reilly (associate head writer)
Charlotte Gibson (associate head writer)
Susan Dansby (associate head writer)
Mary Ryan (associate head writer)
Courtney Simon (associate writer)
Judith Donato (associate writer)
Judy Tate (associate writer)
Lynn Martin (associate writer)
Meg Kelly (associate writer)
Elizabeth Page (associate writer)
Craig Heller (associate writer)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series
Patrick Howe (production designer)
Tim Goodmanson (art director)
Dennis Donegan (set decorator)
Catherine McKenney (set decorator)
Paul Hickey (set decorator)
Karen Hlipala (set decorator)
Outstanding Achievement in Casting for a Drama Series
Mary Clay Boland (casting director)
Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
Margarita Delgado (costume designer)
Charles Schoonmaker (costume designer)
Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing for a Drama Series
Bob Mackler (editor)
Matthew Griffin (editor)
Outstanding Achievement in Makeup for a Drama Series
Eldo Ray Estes (key makeup artist)
Anette Lian-Williams (makeup artist)
Stephane Glover McGee (makeup artist)
Kimberly Braisin (makeup artist)
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Maura West
For playing "Carly Tenney Snyder".
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Roger Howarth
For playing "Paul Ryan".
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
Agim Kaba
For playing "Aaron Snyder".
Outstanding Drama Series
Christopher Goutman (executive producer)
Carole Shure (senior producer)
Vivian Gundaker (producer)
Kelsey Bay (coordinating producer)
Outstanding Achievement in Live and Direct to Tape Sound Mixing for a Drama Series
Ed Dolan (production mixer)
Frank Di Maulo (production mixer)
Bob Mackler (re-recording mixer)
Matthew Griffin (re-recording mixer)
Peter Deverna (boom operator)
Christopher Rennert (boom operator)
Tommy Byrne (boom operator)
Pat Breen (boom operator)

Daytime Emmy Awards 2003

Won
Daytime Emmy
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Benjamin Hendrickson
Outstanding Drama Series
Christopher Goutman (executive producer)
Carole Shure (senior producer)
Vivian Gundaker (producer)
Kelsey Bay (coordinating producer)
Outstanding Achievement in Live and Direct to Tape Sound Mixing for a Drama Series
Ed Dolan (production mixer)
Frank Di Maulo (production mixer)
Bob Mackler (re-recording mixer)
Matthew Griffin (re-recording mixer)
Peter Deverna (boom operator)
Christopher Rennert (boom operator)
Tommy Byrne (boom operator)
Tied with One Life to Live.
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series Directing Team
Maria Wagner (director)
Michael Eilbaum (director)
Ellen Wheeler (director)
Scott McKinsey (director)
Michael Kerner (associate director)
Carol Sedwick (associate director)
Jennifer Pepperman (associate director)
Pamela Magee (associate director)
James Kowal (associate director)
Jennifer Blood (stage manager)
Nancy Barron (stage manager)
Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing for a Drama Series
Bob Mackler (editor)
Matthew Griffin (editor)
Outstanding Achievement in Hairstyling for a Drama Series
Theresa Marra-Siliceo (head hairstylist)
Lillian Cvecich (hairstylist)
Outstanding Achievement in Makeup for a Drama Series
Eldo Ray Estes (key makeup artist)
Kevin-James Bennett (key makeup artist)
Stephane Glover McGee (makeup artist)
Anette Lian-Williams (makeup artist)
John Perkins (makeup artist)
Outstanding Achievement in Music Direction and Composition for a Drama Series
Pamela Magee (music director)
James Kowal (music director)
Kevin Bents (composer)
Edward Dzubak (composer)
Tom Kochan (composer)
Gary Kuo (composer)
Jamie Lawrence (composer)
Dave Marino (composer)
David Nichtern (composer)
Brian D. Siewert (composer)
Bette Sussman (composer)
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Cady McClain
Outstanding Drama Series Writing Team
Hogan Sheffer (head writer)
Jean Passanante (co-head writer)
Mary Ryan (writer)
Carolyn Culliton (writer)
Susan Dansby (writer)
Charlotte Gibson (writer)
Tom Reilly (writer)
Courtney Simon (writer)
Judith Donato (writer)
Craig Heller (writer)
Meg Kelly (writer)
Lynn Martin (writer)
Royal Miller (writer)
Elizabeth Page (writer)
Judy Tate (writer)

Daytime Emmy Awards 2002

Won
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series
Patrick Howe (production designer)
Tim Goodmanson (art director)
Dennis Donegan (set decorator)
Catherine McKenney (set decorator)
Paul Hickey (set decorator)
Tied with The Young and the Restless (1973).
Outstanding Achievement in Hairstyling for a Drama Series
Theresa Marra-Siliceo (key hairstylist)
Lillian Cvecich (hairstylist)
Sari Yanishefsky (hairstylist)
Elena Roulenko (hairstylist)
Outstanding Achievement in Lighting Direction for a Drama Series
Donna Larson (lighting designer)
Nicholas Varacalli (lighting designer)
Outstanding Achievement in Makeup for a Drama Series
Kevin-James Bennett (key makeup artist)
Eldo Ray Estes (makeup artist)
Stephane Glover McGee (makeup artist)
Anette Lian-Williams (makeup artist)
John Perkins (makeup artist)
Outstanding Drama Series Writing Team
Hogan Sheffer (head writer)
Carolyn Culliton (co-head writer)
Jean Passanante (co-head writer)
Mary Ryan (associate head writer)
Stephen Demorest (associate head writer)
Hal Corley (associate head writer)
Susan Dansby (writer)
Tom Reilly (writer)
Tom Casiello (writer)
Jeff Beldner (writer)
Courtney Simon (writer)
Judith Donato (writer)
Lynn Martin (writer)
Judy Tate (writer)
Meg Kelly (writer)
Royal Miller (writer)
Elizabeth Page (writer)
Craig Heller (writer)
Marie Masters (writer)
Laura Maria Censabella (writer)
Richard J. Allen (writer)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
Margarita Delgado (costume designer)
Charles Schoonmaker (costume designer)
Outstanding Drama Series Directing Team
Maria Wagner (director)
Michael Eilbaum (director)
Ellen Wheeler (director)
Larry Carpenter (director)
Michael Kerner (associate director)
Carol Sedwick (associate director)
Jennifer Pepperman (associate director)
Pamela Magee (associate director)
James Kowal (associate director)
Jennifer Blood (stage manager)
Nancy Barron (stage manager)
Outstanding Achievement in Music Direction and Composition for a Drama Series
Pamela Magee (music director)
James Kowal (music director)
Gary Kuo (composer)
Edward Dzubak (composer)
David Nichtern (composer)
Kevin Bents (composer)
Jamie Lawrence (composer)
Bette Sussman (composer)
Tom Kochan (composer)
Robert Sands (composer)
Dominic Messinger (composer)
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Hunt Block
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Martha Byrne
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Colleen Zenk
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Benjamin Hendrickson
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Paul Leyden
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Kelley Menighan Hensley
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Maura West
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Kristina Sisco
Outstanding Drama Series
Christopher Goutman (executive producer)
Carole Shure (producer)
Vivian Gundaker (producer)
Nominated
Special Fan Award
America's Favorite Villain
Anthony Herrera
"James Stenbeck".
America's Favorite Couple
Terri Conn
Paul Leyden
"Katie" & "Simon".

Daytime Emmy Awards 2001

Won
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series
Patrick Howe (production designer)
Tim Goodmanson (art director)
Dennis Donegan (set decorator)
Catherine McKenney (set decorator)
Paul Hickey (set decorator)
Emily Hull (set decorator)
Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
Margarita Delgado
Charles Schoonmaker
Outstanding Achievement in Makeup for a Drama Series
Kevin-James Bennett
Marianne Skiba
Eldo Ray Estes
Stephane Glover McGee
Outstanding Achievement in Music Direction and Composition for a Drama Series
Pamela Magee (music director)
James Kowal (music director)
Gary Kuo (composer)
Robert Sands (composer)
Edward Dzubak (composer)
Tom Kochan (composer)
Dominic Messinger (composer)
Ron Cates (composer)
Kevin Bents (composer)
David Nichtern (composer)
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Martha Byrne
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Lesli Kay
Outstanding Drama Series
Christopher Goutman (executive producer)
Carole Shure (producer)
Vivian Gundaker (producer)
Outstanding Drama Series Writing Team
Hogan Sheffer (head writer)
Leah Laiman (head writer)
Carolyn Culliton (co-head writer)
Stephen Demorest (associate head writer)
Hal Corley (associate head writer)
Stephanie Braxton (associate head writer)
Jeff Beldner
Tom Casiello
Susan Dansby
Judith Donato
Lynn Martin
Richard J. Allen
Judy Tate
Laura Maria Censabella
Marie Masters
Courtney Simon
Karen Lewis
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series Directing Team
Maria Wagner (director)
Larry Carpenter (director)
Michael Eilbaum (director)
Ellen Wheeler (director)
Michael Kerner (associate director)
Carol Sedwick (associate director)
Jennifer Pepperman (associate director)
Pamela Magee (associate director)
James Kowal (associate director)
Jennifer Blood (stage manager)
Nancy Barron (stage manager)
Outstanding Achievement in Hairstyling for a Drama Series
Theresa Marra-Siliceo
Lillian Cvecich
Outstanding Achievement in Lighting Direction for a Drama Series
Donna Larson (lighting director)
Nicholas Varacalli (lighting director)
Outstanding Original Song
Katie Mac (composer/lyricist)
For the song "Beside Me".
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Tom Eplin
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Jon Hensley
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Maura West
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Colleen Zenk
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Hunt Block
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Benjamin Hendrickson
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Michael Park
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Terri Conn
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Annie Parisse
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Kristina Sisco
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
Paul Taylor
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control for a Drama Series
John Kokinis (technical director)
Robert Bellairs (electronic camera)
Joe De Bonis (electronic camera)
Barbara J. Langdon (electronic camera)
Greg Saccaro (electronic camera)
Warren Armstrong (senior video)
Outstanding Achievement in Live and Direct to Tape Sound Mixing for a Drama Series
Ed Dolan (production mixer)
Frank Di Maulo (production mixer)
Bob Mackler (re-recording mixer)
Matthew Griffin (re-recording mixer)
Peter Deverna (boom operator)
Christopher Rennert (boom operator)
John Spagnola (boom operator)

Daytime Emmy Awards 2000

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series
Patrick Howe (production designer)
Tim Goodmanson (art director)
Dennis Donegan (set decorator)
Catherine McKenney (set decorator)
Emily Hull (set decorator)
Paul Hickey (set decorator)
Kevin Rupnik (production designer)
Christopher Clarens (art director)
Outstanding Achievement in Lighting Direction for a Drama Series
Donna Larson (lighting designer)
Nicholas Varacalli (lighting designer)
Outstanding Achievement in Main Title Design
Bill Aylward (title designer/graphic artist)
Outstanding Achievement in Music Direction and Composition for a Drama Series
Sybil Weinberger (music supervisor)
Pamela Magee (music director)
James Kowal (music director)
Gary Deinstadt (music director)
Robert Bard (music director)
Billy Barber (composer)
Earl Rose (composer)
Rick Rhodes (composer)
David Nichtern (composer)
Robert Sands (composer)
Edward Dzubak (composer)
Kevin Bents (composer)
Jamie Lawrence (composer)
Bette Sussman (composer)
Outstanding Drama Series Writing Team
Leah Laiman (head writer)
Carolyn Culliton (co-head writer)
Hal Corley (associate head writer)
Stephen Demorest (associate head writer)
Karen Lewis (script editor)
Jeff Beldner
Susan Dansby
Judith Donato
Susan Kirshenbaum
Lynn Martin
Lynda Myles
Louise Shaffer
Peggy Sloane
Lorraine Broderick (head writer)
Addie Walsh (associate head writer)
Lisa Connor
Christina Covino
Ted Sullivan
Outstanding Achievement in Live and Direct to Tape Sound Mixing for a Drama Series
Dominick Maldari (production mixer)
Hal Schur (production mixer)
Steve Shatkin (re-recording mixer)
Bob Mackler (re-recording mixer)
Gennadiy Giller (re-recording mixer)
Peter Deverna (boom operator)
Christopher Rennert (boom operator)
Jim Heneghan (boom operator)
Deborah D'Anduono (boom operator)

Daytime Emmy Awards 1999

Won
Daytime Emmy
Outstanding Original Song
Earl Rose (composer)
Olivia Newton-John (composer/lyricist)
Victoria Shaw (composer/lyricist)
For the song "This Is Our Moment". Tied with General Hospital (1963).
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Elizabeth Hubbard
Outstanding Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series
Kevin Rupnik (production designer)
Christopher Clarens (art director)
Dennis Donegan (set decorator)
Catherine McKenney (set decorator)
Emily Hull (set decorator)
Outstanding Lighting Direction for a Drama Series
Donna Larson (lighting designer)
Nicholas Varacalli (lighting designer)
Outstanding Music Direction and Composition for a Drama Series
Sybil Weinberger (music supervisor)
Gary Deinstadt (music director)
Robert Bard (music director)
Billy Barber (composer)
Earl Rose (composer)
Rick Rhodes (composer)
Danny Lawrence (composer)
Jon E. Young (composer)
Outstanding Original Song
Victoria Shaw (composer/lyricist)
Earl Rose (composer/lyricist)
Bryan White (composer/lyricist)
For the song "You Are (Where I Belong)".
Outstanding Live and Direct to Tape Sound Mixing for a Drama Series
Bob Mackler (post production mixer)
Steve Shatkin (post production mixer)
Rich Jacob (production mixer)
Hal Schur (production mixer)
Ed Dolan (production mixer)
Gennadiy Giller (pre/prod/post-production mixer)
Connie Seebach (pre/prod/post-production mixer)
Pierre DeLaforcade (pre/prod/post-production mixer)
Peter Deverna (boom operator)
Robert Drew Primrose (boom operator)
Christopher Rennert (boom operator)

Daytime Emmy Awards 1998

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Lighting Direction for a Drama Series
Donna Larson
Nicholas Varacalli
Outstanding Achievement in Musical Direction and Composition for a Drama Series
Sybil Weinberger (music supervisor)
Gary Deinstadt (music director)
Robert Bard (music director)
Billy Barber (composer)
Earl Rose (composer)
Rick Rhodes (composer)
Danny Lawrence (composer)
Jon E. Young (composer)

Daytime Emmy Awards 1997

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Music Direction and Composition for a Drama Series
Robert Bard (music director)
Donovan Sylvest (music director)
Gary Deinstadt (music director)
Jill Diamond (music supervisor/arranger)
Wes Boatman (composer)
Michael Licari (composer)
Richard Hazard (composer)
John Henry Kreitler (composer)
Barry De Vorzon (composer)
Rick Rhodes (composer)
Robert Sands (composer)
Danny Lawrence (composer)
Jon Young (composer)
Outstanding Original Song
Earl Rose (composer)
Victoria Shaw (lyricist)
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electric Camera/Video Control for a Drama Series
Nancy Stevenson (technical director)
Alex Ciecierski (technical director)
John Kokinis (senior video)
Dave Hersh (electronic camera)
John Hannel (electronic camera)
Claus Stuhlweissenburg (electronic camera)
Allen Brown (electronic camera)
Dan Flaherty (electronic camera)
Clarke L. Smith (electronic camera)

Daytime Emmy Awards 1996

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Martha Byrne
Outstanding Drama Series Writing Team
Juliet Law Packer
Richard Culliton
Garin Wolf
Don Chastain
Christina Covino
Caroline Franz
Patti Dizenzo
Scott Hamner
Susan Kirshenbaum
John Kuntz
Meredith Post
Mary Ryan
Addie Walsh
Lorin Wertheimer
Outstanding Music Direction and Composition for a Drama Series
Donovan Sylvest (music director)
Jill Diamond (supervisor/director/arranger)
Robert Bard (composer)
Michael Licari (composer)
Richard Hazard (composer)
John Henry Kreitler (composer)
Fritz Brekeller (composer)
Tom Desisto (composer)
Barry De Vorzon (composer)
Wes Boatman (composer)
Rick Rhodes (composer)
Robert Sands (composer)
Outstanding Original Song
Ron Brawer (lyricist)
Barry Allen Rowe (composer)
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electric Camera/Video Control for a Drama Series
Steve Scalcione (electronic camera)
John Hannel (electronic camera)
Dave Hersh (electronic camera)
Tim Patryk (electronic camera)
Claus Stuhlweissenburg (electronic camera)
Larry DesGaines (electronic camera)
Dan Flaherty (electronic camera)
Nancy Stevenson (technical director)
Alex Ciecierski (technical director)
John Kokinis (video)

Daytime Emmy Awards 1995

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Younger Leading Actor in a Drama Series
Jason Biggs
Outstanding Drama Series Directing Team
Paul Lammers
Maria Wagner
Dan Hamilton
Charles C. Dyer
Larry Carpenter
Joel Aronowitz
Michael Kerner
Outstanding Original Song
Bill Cunliffe (composer)
Earl Rose (composer)
Rick Rhodes (composer)
Patsy Meyer (lyricist)
Brian McKnight (lyricist)
Vivian Rhodes (lyricist)
John Henry Kreitler (lyricist)
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control for a Drama Series
Nancy Stevenson (technical director)
Alex Ciecierski (technical director)
Laurence Deschenes (electronic camera)
Dave Hersh (electronic camera)
Tim Patryk (electronic camera)
John Hannel (electronic camera)
Fred Shimizu (electronic camera)
John Kokinis (video control)
Bob Squittieri (video control)
Outstanding Achievement in Music Direction and Composition for a Drama Series
Jill Diamond (music director/principal arranger)
Robert Bard (music director)
Donovan Sylvest (music director)
Lenny Azzarello (composer)
Wes Boatman (composer)
Barry De Vorzon (composer)
Richard Hazard (composer)
John Henry Kreitler (composer)
Michael Licari (composer)
Rick Rhodes (composer)
Anthony Smythe (composer)
Outstanding Achievement in Live and Tape Sound Mixing and Sound Effects for a Drama Series
Hal Schur (production mixer)
Mike McGrath (production mixer)
Irv Elias (production mixer)
Roy Halee Jr. (production mixer)
John Zavocki (boom operator)
Jerry Sullivan (boom operator)
John Spagnola (boom operator)
Gregory Cordone (boom operator)
Sidney Bean (sound effects technician)
Steve Shatkin (post-production mixer)
Bob Mackler (post-production mixer)

Daytime Emmy Awards 1994

Won
Daytime Emmy
Outstanding Achievement in Makeup for a Drama Series
Eva Polywka
Gloria Grant
Diane Ford
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Kathleen Widdoes
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Patrick Tovatt
Outstanding Younger Leading Actor in a Drama Series
Scott DeFreitas
Outstanding Younger Leading Actress in a Drama Series
Martha Byrne
Outstanding Original Song
Harry Lloyd (lyricist/composer)
Gloria Sklerov (lyricist/composer)
Outstanding Drama Series
David Domedion (producer)
Laurence Caso (executive producer)
Christine S. Banas (producer)
Kenneth L. Fitts (supervising producer)
Lisa Anne Wilson (coordinating producer)
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control for a Drama Series
Larry DesGaines (technical director)
John Kokinis (video control)
Bob Squittieri (video control)
Dave Hersh (electronic camera)
Tim Patryk (electronic camera)
Nancy Stevenson (technical director)
Alex Ciecierski (technical director)
Karin Grzella (electronic camera)
Outstanding Achievement in Music Direction and Composition for a Drama Series
Donovan Sylvest (music director)
Robert Bard (music director)
Jill Diamond (music director/arranger)
Theodore Irwin (composer)
Rick Rhodes (composer)
Wes Boatman (composer)
Barry De Vorzon (composer)
John Henry Kreitler (composer)
Richard Hazard (composer)
Lenny Azzarello (composer)

Daytime Emmy Awards 1993

Won
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series Directing Team
Paul Lammers
Maria Wagner
Charles C. Dyer
Larry Carpenter
Joel Aronowitz (associate director)
Michael Kerner (associate director)
Outstanding Achievement in Graphics and Title Design
James Castle (title designer)
Carol Johnsen (title designer)
Bruce Bryant (title designer)
Paula Conn (graphic artist)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series
Laurence Caso (executive producer)
Kenneth L. Fitts (supervising producer)
Lisa Anne Wilson (coordinating producer)
Christine S. Banas (producer)
David Domedion (producer)
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Ellen Dolan
Outstanding Drama Series Writing Team
Douglas Marland (head writer)
Richard Backus (breakdown/script writer)
Nancy Ford (breakdown/script writer)
Juliet Law Packer (breakdown/script writer)
Meredith Post (breakdown writer)
John Kuntz (breakdown writer)
Don Chastain (script writer)
Patti Dizenzo (script writer)
Caroline Franz (script writer)
Penelope Koechl (script writer)
Stephanie Braxton (script writer)
Outstanding Achievement in Music Direction and Composition for a Drama Series
Jill Diamond
Donovan Sylvest
John Henry Kreitler
Wes Boatman
Barry De Vorzon
Richard Hazard
Robert Bard
Tom Desisto
Theodore Irwin
Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing for a Drama Series
Steve Shatkin
Bob Mackler

Daytime Emmy Awards 1992

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series
Laurence Caso (executive producer)
Kenneth L. Fitts (supervising producer)
Lisa Anne Wilson (coordinating producer)
David Domedion (producer)
Christine S. Banas (producer)
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Elizabeth Hubbard
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
Scott DeFreitas
Outstanding Drama Series Directing Team
Dan Hamilton (director)
Paul Lammers (director)
Jill Mitwell (director)
Maria Wagner (director)
Joel Aronowitz (associate director)
Michael Kerner (associate director)
Outstanding Achievement in Music Direction and Composition for a Drama Series
Jill Diamond (music director/supervisor)
Robert Bard (music director)
Donovan Sylvest (music director)
Barry De Vorzon (composer)
Richard Hazard (composer)
John Henry Kreitler (composer)
Wes Boatman (composer)
Danny Lawrence (composer)
Jon E. Young (composer)
Outstanding Original Song
James Patrick Dunne (composer)
Amanda McBroom (lyricist)
For the song "I Think Of You"
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series
Lawrence King (art director)
Christopher Clarens (scenic designer)
Holmes Easley (set decorator)
David Harnish (set decorator)
Paul Hickey (set decorator)
Outstanding Original Song
Ken Ramm (composer)
Gerry Mosby (composer)
Curt Munroe (lyricist)
For the song "Miss Dis"
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control for a Drama Series
George Seelinger (technical director)
Nancy Stevenson (technical director)
Dave Hersh (electronic camera)
Larry DesGaines (electronic camera)
Karin Grzella (electronic camera)
Bob Squittieri (video)

Daytime Emmy Awards 1991

Won
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series
Laurence Caso (executive producer)
Kenneth L. Fitts (supervising producer)
Christine S. Banas (producer)
David Domedion (producer)
Lisa Anne Wilson (coordinating producer)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Elizabeth Hubbard
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Kathleen Widdoes
Outstanding Younger Actor in a Drama Series
Andrew Kavovit
Outstanding Drama Series Writing Team
Douglas Marland (head writer)
John Kuntz (breakdown writer)
Juliet Law Packer (breakdown writer)
Meredith Post (breakdown writer)
Patti Dizenzo (script writer)
Caroline Franz (script writer)
Penelope Koechl (script writer)
Stephanie Braxton (script/breakdown writer)
Nancy Ford (script/breakdown writer)
Richard Backus (script/breakdown writer)
Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
Cynthia Parker Frye
Joan V. Evans
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series
Lawrence King (art director)
Elmon Webb (scenic designer)
Christopher Clarens (scenic designer)
Holmes Easley (set decorator)
Paul Hickey (set decorator)
David Harnish (set decorator)
Outstanding Original Song
Gloria Sklerov
Steve Dorff
For the song "If This Isn't Love"
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control for a Drama Series
George Seelinger (technical director)
Nancy Stevenson (technical director)
Larry DesGaines (electronic camera)
Karin Grzella (electronic camera)
Dave Nash (electronic camera)
Scott Acton (senior video)
Michael Terelle (senior video)
Outstanding Achievement in Videotape Editing for a Drama Series
Steve Shatkin
Joseph Mastroberti

Daytime Emmy Awards 1990

Won
Daytime Emmy
Outstanding Juvenile Male in a Drama Series
Andrew Kavovit
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series
Lawrence King (art director)
Elmon Webb (scenic designer)
Holmes Easley (set decorator)
David Harnish (set decorator)
Paul Hickey (set decorator)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Elizabeth Hubbard
Outstanding Drama Series Directing Team
Paul Lammers (director)
Jill Mitwell (director)
Bob Schwarz (director)
Maria Wagner (director)
Joel Aronowitz (associate director)
Michael Kerner (associate director)
Outstanding Achievement in Hairstyling for a Drama Series
Lake Ellen Watson
Lillian Cvecich
Outstanding Achievement in Videotape Editing for a Drama Series
Joseph Mastroberti
Steve Shatkin
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control for a Drama Series
George Seelinger (technical director)
Nancy Stevenson (technical director)
Patrick Finn (electronic camera)
Karin Grzella (electronic camera)
Jack Young (electronic camera)
Dave Hersh (electronic camera)
Scott Acton (senior video)
Michael Terelle (senior video)

Daytime Emmy Awards 1989

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series
Robert Calhoun (executive producer)
Laurence Caso (executive producer)
Kenneth L. Fitts (supervising producer)
Christine S. Banas (producer)
John Valente (producer)
Lisa Anne Wilson (producer)
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Larry Bryggman
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Elizabeth Hubbard
Outstanding Juvenile Female in a Drama Series
Martha Byrne
Outstanding Juvenile Male in a Drama Series
Andrew Kavovit
Outstanding Drama Series Directing Team
Paul Lammers (director)
Jill Mitwell (director)
Bob Schwarz (director)
Maria Wagner (director)
Joel Aronowitz (associate director)
Michael Kerner (associate director)
Outstanding Drama Series Writing Team
Douglas Marland (head writer)
Garin Wolf (breakdown writer)
John Kuntz (breakdown writer)
Stephanie Braxton (associate writer)
Patti Dizenzo (associate writer)
Caroline Franz (associate writer)
Nancy Ford (associate writer)
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Direction/Scenic Design for a Drama Series
Elmon Webb (scenic designer)
Lawrence King (scenic designer)
David Harnish (set decorator)
Holmes Easley (set decorator)
Outstanding Achievement in Makeup for a Drama Series
Ray Voege
Eva Polywka
Camille Kelly
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camerawork/Video Control for a Drama Series
George Seelinger (technical director)
Nancy Stevenson (technical director)
Patrick Finn (electronic camera)
Karin Grzella (electronic camera)
Jack Young (electronic camera)
Scott Acton (video control)
Michael Terelle (video control)
Outstanding Achievement in Videotape Editing for a Drama Series
Joseph Mastroberti
Steve Shatkin
Outstanding Achievement in Live and Tape Sound Mixing and Sound Effects for a Drama Series
Jack Winsche (sound mixer)
Mike McGrath (sound mixer)
Sidney Bean (sound mixer)

Daytime Emmy Awards 1988

Won
Daytime Emmy
Outstanding Ingenue in a Drama Series
Julianne Moore
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series
Kenneth L. Fitts (supervising producer)
Robert Calhoun (executive producer)
Michael Laibson (producer)
Christine S. Banas (producer)
Lisa Anne Wilson (producer)
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Larry Bryggman
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Elizabeth Hubbard
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Eileen Fulton
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Lisa Brown
Outstanding Younger Leading Man in a Drama Series
Scott DeFreitas
Outstanding Younger Leading Man in a Drama Series
Andrew Kavovit
Outstanding Drama Series Directing Team
Paul Lammers (director)
Jill Mitwell (director)
Bob Schwarz (director)
Maria Wagner (director)
Joel Aronowitz (associate director)
Michael Kerner (associate director)
Outstanding Achievement in Live and Tape Sound Mixing and Sound Effects for a Drama Series
Mike McGrath (production mixer)
Jack Winsche (production mixer)
Sidney Bean (sound effects)
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camerawork/Video Control for a Drama Series
Ronald S. Resch (technical director)
Nancy Stevenson (technical director)
Patrick Finn (electronic camera)
Karin Grzella (electronic camera)
Jack Young (electronic camera)
Scott Acton (senior video control)
Michael Terelle (senior video control)

Daytime Emmy Awards 1987

Won
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series
Robert Calhoun (executive producer)
Kenneth L. Fitts (supervising producer)
Michael Laibson (producer)
Christine S. Banas (producer)
Bonnie Bogard Maier (producer)
Lisa Anne Wilson (producer)
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Larry Bryggman
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Gregg Marx
Outstanding Ingenue in a Drama Series
Martha Byrne
Outstanding Achievement in Videotape Editing for a Drama Series
Joseph Mastroberti
Steve Shatkin
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Scott Bryce
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Elizabeth Hubbard
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Lisa Brown
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Kathleen Widdoes
Outstanding Guest Performer in a Drama Series
Terrence Mann
Outstanding Younger Leading Man in a Drama Series
Brian Bloom
Outstanding Younger Leading Man in a Drama Series
Jon Hensley
Outstanding Drama Series Directing Team
Paul Lammers (director)
Bob Schwarz (director)
Maria Wagner (director)
Joel Aronowitz (associate director)
Michael Kerner (associate director)
Outstanding Achievement in Lighting Direction for a Drama Series
Frank Olson
Lincoln Stulink
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Direction/Scenic Design for a Drama Series
Lloyd R. Evans (art director)
Holmes Easley (set decorator)
David Smith (set decorator)
Michael W. Foxworthy (set decorator)
Lawrence King (scenic designer)
Outstanding Achievement in Hairstyling for a Drama Series
Lake Ellen Watson
Debra Provenzano
Outstanding Achievement in Makeup for a Drama Series
Ray Voege
Camille Kelly
Tracy Kelly
Outstanding Achievement in Music Direction and Composition for a Drama Series
Jill Diamond (music director)
Judy Fowler (music director)
Susan-Beth Markowitz (music director)
Robert Bard (music director)
Jody Savin (music director)
Jamie Lawrence (composer)
Elliot Lawrence (composer)
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camerawork/Video Control for a Drama Series
Nancy Stevenson (technical director)
Ronald S. Resch (technical director)
Karin Grzella (electronic camera)
Patrick Finn (electronic camera)
Jack Young (electronic camera)
Morris Drucker (video control)
Outstanding Achievement in Live and Tape Sound Mixing and Sound Effects for a Drama Series
Mike McGrath (production mixer)
Jack Winsche (production mixer)
Sidney Bean (production mixer)

Daytime Emmy Awards 1986

Won
Daytime Emmy
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
John Wesley Shipp
Outstanding Achievement in Lighting Direction for a Drama Series
Frank Olson
Jene Youtt
Hal Anderson
Lincoln Stulink
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Drama Series
Robert Calhoun (executive producer)
Michael Laibson (producer)
Bonnie Bogard Maier (producer)
Christine S. Banas (producer)
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Scott Bryce
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Larry Bryggman
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Elizabeth Hubbard
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Gregg Marx
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Kathleen Widdoes
Outstanding Ingenue in a Drama Series
Martha Byrne
Outstanding Younger Leading Man in a Drama Series
Brian Bloom
Outstanding Younger Leading Man in a Drama Series
Jon Hensley
Outstanding Drama Series Directing Team
Paul Lammers (director)
Bob Schwartz (director)
Richard Pepperman (director)
Maria Wagner (director)
Joel Aronowitz (associate director)
Michael Kerner (associate director)
Outstanding Drama Series Writing Team
Douglas Marland (head writer)
Susan Bedsow-Horgan (head writer)
Jeannie Glynn (breakdown writer)
Garin Wolf (breakdown writer)
Patti Dizenzo (writer)
M.B. Hatch (writer)
Caroline Franz (writer)
Chris Auer (writer)
Meredith Post (writer)
Jane Willis (writer)
Steve Wasserman (writer)
Emily Squires (writer)
Courtney Simon (writer)
Charles Dizenzo (writer)
Jessica Klein (writer)
Outstanding Achievement in Art Direction/Set Direction/Scenic Design for a Drama Series
Lloyd R. Evans (art director)
Lawrence King (scenic designer)
Dean Reiter (scenic designer)
David Smith (set decorator)
Henry Hubert (set decorator)
Holmes Easley (set decorator)
Michael W. Foxworthy (set decorator)
Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
Carr Garnett
Robert M. Hines
Outstanding Achievement in Makeup for a Drama Series
Camille Kelly
Ray Voege
June Gossett
Laurie Lambardi
Outstanding Achievement in Hairstyling for a Drama Series
Debra Provenzano
Lake Ellen Watson
Outstanding Achievement in Music Direction and Composition for a Drama Series
Jill Diamond (music director)
Judy Fowler (music director)
Jody Savin (music director)
Robert Bard (music director)
Elliot Lawrence (composer)
Outstanding Achievement in Videotape Editing for a Drama Series
Steve Shatkin
Joseph Mastroberti
Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camerawork/Video Control for a Drama Series
Nancy Stevenson (technical director)
Ronald S. Resch (technical director)
Patrick Finn (camera personnel)
Jack Young (camera personnel)
Karin Grzella (camera personnel)
Morris Drucker (senior video control)

Daytime Emmy Awards 1985

Won
Daytime Emmy
Outstanding Juvenile/Young Man in a Drama Series
Brian Bloom
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Larry Bryggman
Outstanding Direction for a Drama Series
Maria Wagner (director)
Bob Schwarz (director)
Richard Dunlap (director)
Paul Lammers (director)
Richard Pepperman (director)
Portman Paget (associate director)
Joel Aronowitz (associate director)
Outstanding Achievement in Music Direction and Composition
Judy Fowler (music director)
Jill Diamond (music director)
Jody Savin (music director)

Daytime Emmy Awards 1984

Won
Daytime Emmy
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Larry Bryggman
Outstanding Actor in a Supporting Role in a Daytime Drama Series
Justin Deas

Daytime Emmy Awards 1982

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Larry Bryggman

Daytime Emmy Awards 1981

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Larry Bryggman
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Henderson Forsythe
Outstanding Actor in a Supporting Role in a Daytime Drama Series
Justin Deas

Daytime Emmy Awards 1978

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Individual Director for a Daytime Drama Series
Richard T. McCue

Daytime Emmy Awards 1977

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Individual Director for a Daytime Drama Series
Paul E. Davis
Leonard Valenta
Outstanding Writing for a Daytime Drama Series
Robert Soderberg
Edith R. Sommer
Ralph Ellis
Eugenie Hunt
Theodore Apstein
Gillian Spencer

Directors Guild of America, USA 2010

Won
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Daytime Serials
Christopher Goutman
Michael Kerner (associate director) (plaque)
Carol Sedwick (associate director) (plaque)
Nancy Barron (stage manager) (plaque)
Jennifer Blood (stage manager) (plaque)
Brett Hellman (production associate) (plaque)
Alexandra Roalsvig (production associate) (plaque)
For episode "Once Upon A Time".

Directors Guild of America, USA 2008

Nominated
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Daytime Serials
Christopher Goutman
For episode #12971.

Directors Guild of America, USA 2005

Nominated
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Daytime Serials
Christopher Goutman
For episode #12,166.

Directors Guild of America, USA 1998

Nominated
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Daytime Serials
Christopher Goutman
Charles C. Dyer
Maria Wagner
For episode #10,446.

GLAAD Media Awards 2010

Nominated
GLAAD Media Award
Outstanding Daily Drama

GLAAD Media Awards 2009

Won
GLAAD Media Award
Outstanding Daily Drama

GLAAD Media Awards 2008

Won
GLAAD Media Award
Outstanding Daily Drama

GLAAD Media Awards 2007

Nominated
GLAAD Media Award
Outstanding Daily Drama

GLAAD Media Awards 1990

Won
GLAAD Media Award
Outstanding Daytime Drama

Image Awards 2004

Nominated
Image Award
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Tamara Tunie

Image Awards 2003

Nominated
Image Award
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Tamara Tunie
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Peter Parros
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Paul Taylor

Image Awards 2000

Nominated
Image Award
Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
Peter Parros

Image Awards 1999

Nominated
Image Award
Outstanding Daytime Drama Series
Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
Lonette McKee

Image Awards 1998

Nominated
Image Award
Outstanding Daytime Drama Series

Online Film & Television Association 2009

Won
OFTA Television Award
Best Supporting Actress in a Daytime Serial
Julie Pinson
Nominated
OFTA Television Award
Best Supporting Actor in a Daytime Serial
Van Hansis

Online Film & Television Association 2008

Won
OFTA Television Award
Best Supporting Actor in a Daytime Serial
Van Hansis
Nominated
OFTA Television Award
Best Supporting Actor in a Daytime Serial
Trent Dawson
Best Actress in a Daytime Serial
Maura West

Online Film & Television Association 2007

Nominated
OFTA Television Award
Best Supporting Actor in a Daytime Serial
Trent Dawson
Best Supporting Actor in a Daytime Serial
Van Hansis
Best Supporting Actor in a Daytime Serial
Paul Leyden

Online Film & Television Association 2003

Won
OFTA Television Award
Best Actress in a Daytime Serial
Martha Byrne
Nominated
OFTA Television Award
Best Supporting Actor in a Daytime Serial
Benjamin Hendrickson
Best Daytime Serial

Online Film & Television Association 2002

Nominated
OFTA Television Award
Best Supporting Actress in a Daytime Serial
Kelley Menighan Hensley
Best Supporting Actress in a Daytime Serial
Maura West
Best Daytime Serial
Best Actor in a Daytime Serial
Hunt Block
Best Actress in a Daytime Serial
Martha Byrne
Best Actress in a Daytime Serial
Colleen Zenk
Best Supporting Actor in a Daytime Serial
Benjamin Hendrickson
Best Ensemble in a Daytime Serial

Online Film & Television Association 1997

Nominated
OFTA Television Award
Best Actor in a Daytime Serial
Jon Hensley

Prism Awards 2007

Nominated
Prism Award
TV Daytime Drama Series Multi-Episode Storyline

Prism Awards 2006

Nominated
Prism Award
TV Daytime Drama Series Multi-Episode Storyline
For the storyline "Jennifer's Crystal Meth Addiction".

Prism Awards 2000

Won
Prism Award
TV Daytime Drama Series Continuing Storyline
For episode #10,927.

Soap Opera Digest Awards 2005

Nominated
Soap Opera Digest Award
Favorite Show
Outstanding Lead Actress
Cady McClain
Outstanding Lead Actress
Maura West
Outstanding Lead Actor
Roger Howarth
Outstanding Lead Actor
Michael Park
Outstanding Younger Lead Actress
Jessica Dunphy
Outstanding Younger Lead Actor
Agim Kaba
Favorite New Couple
Grayson McCouch
Peyton List
Favorite Villain
Hunt Block
Favorite Villainess
Colleen Zenk
Favorite Teen
Jesse Lee Soffer

Soap Opera Digest Awards 2003

Nominated
Soap Opera Digest Award
Outstanding Lead Actor
Hunt Block
Outstanding Supporting Actress
Tamara Tunie
Outstanding Younger Lead Actor
Scott Holroyd
Outstanding Newcomer
Mark Collier
Favorite Couple
Jack & Carly.
Favorite Show
Nominated
Soapnet Outstanding Plot Twist Award
Carly sleeps with Mike but marries Jack.

Soap Opera Digest Awards 2001

Nominated
Soap Opera Digest Award
Favorite Show
Outstanding Lead Actor
Tom Eplin
Outstanding Lead Actress
Martha Byrne
Outstanding Male Scene Stealer
Trent Dawson
Outstanding Villain
Hunt Block
Outstanding Supporting Actress
Terri Conn
Favorite Couple
Michael Park
Maura West
Favorite Storyline
Rose and Lily's fight for Holden

Soap Opera Digest Awards 2000

Nominated
Soap Opera Digest Award
Favorite Couple
Martha Byrne
Jon Hensley
Outstanding Supporting Actor
Scott Holmes
Outstanding Younger Lead Actress
Maura West
Favorite Scene Stealer
Lesli Kay
Favorite Return
Elizabeth Hubbard
Favorite Show

Soap Opera Digest Awards 1999

Nominated
Soap Opera Digest Award
Outstanding Supporting Actress
Lauren Martin
Outstanding Young Lead Actor
Michael Park
Outstanding Young Lead Actress
Maura West
Outstanding Male Newcomer
Nathaniel Marston
Outstanding Female Newcomer
Jaime Dudney
Favorite Show

Soap Opera Digest Awards 1998

Nominated
Soap Opera Digest Award
Favorite Show
Hottest Romance
Jon Hensley
Martha Byrne
Outstanding Supporting Actress
Kelley Menighan Hensley
Outstanding Younger Leading Actor
Daniel Markel
Outstanding Male Newcomer
Michael Park
Favorite New Couple
Peter Parros
Lauren Martin

Soap Opera Digest Awards 1997

Nominated
Soap Opera Digest Award
Hottest Female Star
Martha Byrne
Outstanding Supporting Actor
Scott Holmes
Outstanding Villainess
Kelley Menighan Hensley
Outstanding Teen Performer
Jordana Brewster
Outstanding Female Showstopper
Elizabeth Hubbard

Soap Opera Digest Awards 1996

Nominated
Soap Opera Digest Award
Outstanding Lead Actress
Eileen Fulton
Hottest Male Star
Shawn Christian
Outstanding Villainess
Maura West
Outstanding Younger Leading Actress
Martha Byrne
Outstanding Male Scene Stealer
Tom Wiggin

Soap Opera Digest Awards 1995

Won
Soap Opera Digest Award
Outstanding Female Newcomer
Brooke Alexander
Nominated
Soap Opera Digest Award
Favorite Show
Hottest Male Star
Paolo Seganti
Outstanding Supporting Actor
Benjamin Hendrickson
Outstanding Supporting Actress
Tamara Tunie
Outstanding Male Newcomer
Jason Biggs

Soap Opera Digest Awards 1994

Nominated
Soap Opera Digest Award
Favorite Show
Outstanding Lead Actress
Elizabeth Hubbard
Outstanding Supporting Actor
Scott Holmes
Outstanding Supporting Actress
Marie Masters
Outstanding Musical Achievement
Favorite Storyline
The Fight For Aaron.
Outstanding Male Newcomer
Paolo Seganti
Hottest Male Star
Jon Hensley
Hottest Female Star
Martha Byrne

Soap Opera Digest Awards 1993

Won
Soap Opera Digest Award
Outstanding Supporting Actress
Ellen Dolan
Outstanding Female Newcomer
Yvonne Perry
Outstanding Social Issue Storyline
Margo's rape.
Nominated
Soap Opera Digest Award
Favorite Show
Outstanding Lead Actor
Joseph Breen
Outstanding Lead Actress
Elizabeth Hubbard
Outstanding Supporting Actor
Scott Holmes
Outstanding Younger Leading Actor
Jon Hensley
Outstanding Younger Leading Actress
Hayley Barr
Favorite Song
For the song "Heart Don't Fail Me Now" (Hutch's Theme).
Hottest Male Star
Jon Hensley
Hottest Female Star
Mary Ellen Stuart

Soap Opera Digest Awards 1992

Nominated
Soap Opera Digest Award
Outstanding Daytime Serial
Outstanding Lead Actor: Daytime
Don Hastings
Outstanding Lead Actress: Daytime
Elizabeth Hubbard
Outstanding Supporting Actor: Daytime
James Rebhorn
Outstanding Supporting Actress: Daytime
Alice Haining
Outstanding Male Newcomer: Daytime
Rex Smith
Outstanding Younger Lead Actor: Daytime
Scott DeFreitas
Outstanding Younger Leading Actress: Daytime
Hayley Barr
Best Wedding: Daytime
"Kirk" and "Ellie".
Best Death Scene: Daytime
"Henry Lange".
Best Death Scene: Daytime
"Tonio Reyes".
Best Love Story: Daytime or Prime Time
"Darryl"/"Frannie"/"Larry".

Soap Opera Digest Awards 1991

Nominated
Soap Opera Digest Award
Outstanding Daytime Soap
Outstanding Lead Actor: Daytime
Larry Bryggman
Outstanding Lead Actor: Daytime
Scott DeFreitas
Outstanding Lead Actress: Daytime
Kathryn Hays
Outstanding Lead Actress: Daytime
Elizabeth Hubbard
Outstanding Supporting Actress: Daytime
Marie Masters
Outstanding Villain: Daytime
Peter Boynton
Outstanding Heroine: Daytime
Melanie Smith
Outstanding Male Newcomer: Daytime
Michael Louden
Outstanding Female Newcomer: Daytime
Hayley Barr
Outstanding Story Line: Daytime
"Andy"'s alcoholism.
Outstanding Limited Run: Daytime
Greg Beecroft
Outstanding Limited Run: Daytime
Bill Shanks

Soap Opera Digest Awards 1990

Nominated
Soap Opera Digest Award
Outstanding Daytime Serial
Outstanding Lead Actor: Daytime
Benjamin Hendrickson
Outstanding Supporting Actor: Daytime
Scott DeFreitas
Outstanding Supporting Actress: Daytime
Kathryn Hays
Outstanding Supporting Actress: Daytime
Marie Masters
Outstanding Villain: Daytime
Peter Boynton
Outstanding Comic Actor: Daytime
Tom Wiggin
Outstanding Comic Actress: Daytime
Elizabeth Hubbard
Outstanding Male Newcomer: Daytime
Michael David Morrison
Outstanding Male Newcomer: Daytime
Brian Starcher
Outstanding Story Line: Daytime
"Hank"'s gay story.

Soap Opera Digest Awards 1989

Nominated
Soap Opera Digest Award
Outstanding Daytime Serial
Outstanding Actress in a Leading Role: Daytime
Elizabeth Hubbard
Outstanding Actor in a Leading Role: Daytime
Larry Bryggman
Outstanding Actress in a Supporting Role: Daytime
Julianne Moore
Outstanding Actor in a Supporting Role: Daytime
Scott DeFreitas
Outstanding Heroine: Daytime
Hillary B. Smith
Outstanding Hero: Daytime
Benjamin Hendrickson
Outstanding Female Newcomer: Daytime
Robin Morse
Outstanding Male Newcomer: Daytime
Neil Maffin

Soap Opera Digest Awards 1988

Nominated
Soap Opera Digest Award
Outstanding Daytime Serial
Outstanding Actor in a Leading Role: Daytime
Larry Bryggman
Outstanding Villainess: Daytime
Elizabeth Hubbard
Outstanding Actor in a Supporting Role: Daytime
Benjamin Hendrickson
Outstanding Heroine: Daytime
Hillary B. Smith
Outstanding Hero: Daytime
Scott Bryce
Outstanding Comic Performance by an Actress: Daytime
Margaret Reed
Outstanding Newcomer: Daytime
Michael Swan

Soap Opera Digest Awards 1986

Nominated
Soap Opera Digest Award
Outstanding Daytime Serial
Outstanding Actress in a Leading Role on a Daytime Serial
Elizabeth Hubbard
Outstanding Actor in a Leading Role on a Daytime Serial
Larry Bryggman
Outstanding Young Leading Actor in a Daytime Serial
Scott Bryce
Outstanding Actress in a Supporting Role on a Daytime Serial
Hillary B. Smith
Outstanding Actress in a Supporting Role on a Daytime Serial
Giulia Pagano
Outstanding Villainess in a Daytime Serial
Elizabeth Hubbard
Outstanding Villain on a Daytime Serial
Larry Bryggman
Outstanding Youth Actor/Actress on a Daytime or Prime Time Serial
Martha Byrne
Outstanding Contribution by an Actor/Actress to the Form of Continuing Drama who is currently on a Daytime Serial
Larry Bryggman
Outstanding Contribution by an Actor/Actress to the Form of Continuing Drama who is currently on a Daytime Serial
Eileen Fulton

Soapy Awards 1977

Won
Soapy
Favorite Juvenile Actress
Suzanne Davidson

Writers Guild of America, USA 2011

Won
WGA Award (TV)
Daytime Serials
Susan Dansby
Lloyd 'Lucky' Gold
Janet Iacobuzio
Penelope Koechl
David Kreizman
Leah Laiman
David A. Levinson
Leslie Nipkow
Jean Passanante
Gordon Rayfield
David Smilow

Writers Guild of America, USA 2010

Nominated
WGA Award (TV)
Daytime Serial
Peter Brash
Lisa Connor
Susan Dansby
Cheryl L. Davis
Leah Laiman
David A. Levinson
Leslie Nipkow
Jean Passanante
Gordon Rayfield
Courtney Simon

Writers Guild of America, USA 2009

Won
WGA Award (TV)
Daytime Serials
Jean Passanante
Leah Laiman
Courtney Simon
Lisa Connor
David A. Levinson
Peter Brash
Richard Culliton
Susan Dansby
Cheryl Davis
Leslie Nipkow

Writers Guild of America, USA 2008

Nominated
WGA Award (TV)
Daytime Serials
Jean Passanante
Leah Laiman
Christopher Whitesell
Courtney Simon
Anna Cascio
Lisa Connor
David A. Levinson
Gary Sunshine
Bettina F. Bradbury
Richard Culliton
Susan Dansby
Judith Donato
Mimi Leahey
Elizabeth Page
Judy Tate

Writers Guild of America, USA 2007

Won
WGA Award (TV)
Daytime Serials
Jean Passanante
Leah Laiman
Christopher Whitesell
Courtney Simon
Anna Cascio
Lisa Connor
Paula Cwikly
Hogan Sheffer
Judy Tate
Bettina F. Bradbury
Richard Culliton
Susan Dansby
Judith Donato
Josh Griffith
Elizabeth Page
Melissa Salmons
Charlotte Gibson

Writers Guild of America, USA 2006

Nominated
WGA Award (TV)
Daytime Serials
Jean Passanante (head writer)
Christopher Whitesell (co-head writer)
Leah Laiman (co-head writer)
Hogan Sheffer
Lisa Connor
Paula Cwikly
Charlotte Gibson
Frederick Johnson
Trent Jones
Susan Dansby
Elizabeth Page
Melissa Salmons
Judy Tate
Judith Donato
Meg Kelly
Lynn Martin
Josh Griffith

Writers Guild of America, USA 1999

Nominated
WGA Award (TV)
Daytime Serials
Hal Corley
Addie Walsh
Lisa Connor
Jeff Beldner
Christina Covino
David Cherrill
Patti Dizenzo
Penelope Koechl
Melissa Salmons
Louise Shaffer
Peter Webb
Jessica Klein
Mel Brez
Lorraine Broderick

Writers Guild of America, USA 1998

Nominated
WGA Award (TV)
Daytime Serials
Addie Walsh
Mel Brez
Stephen Demorest
Lisa Connor
Patti Dizenzo
Ralph Ellis
Susan Kirshenbaum
John Kuntz
Mary Sue Price
Louise Shaffer
Melissa Salmons

Writers Guild of America, USA 1990

Nominated
WGA Award (TV)
Daytime Serials
Douglas Marland
John Kuntz
Stephanie Braxton
Juliet Law Packer
Meredith Post
Nancy Ford
Penelope Koechl
Richard Backus
Caroline Franz
Patti Dizenzo

Young Artist Awards 2011

Won
Young Artist Award
Best Performance in a Daytime TV Series - Young Actor
Mick Hazen

Young Artist Awards 2010

Won
Young Artist Award
Best Performance in a TV Series - Recurring Young Actor 14 and Over
Mick Hazen

Young Artist Awards 2009

Won
Young Artist Award
Best Performance in a TV Series - Recurring Young Actor
Mick Hazen

Young Artist Awards 2008

Nominated
Young Artist Award
Best Performance in a TV Series - Recurring Young Actor
Mick Hazen

Young Artist Awards 2000

Nominated
Young Artist Award
Best Performance in a Soap Opera - Young Actor
Joseph Cross

Young Artist Awards 1998

Nominated
Young Artist Award
Best Performance in a Daytime Drama - Young Performer
Christian Seifert

Young Artist Awards 1997

Nominated
Young Artist Award
Best Performance in a Daytime Drama - Young Actor
Christian Seifert

Young Artist Awards 1991

Nominated
Young Artist Award
Best Young Actor in a Daytime Series
Andrew Kavovit

Young Artist Awards 1985

Nominated
Young Artist Award
Best Young Actor in a Daytime or Nighttime Television Series
Brian Bloom

Young Artist Awards 1984

Nominated
Young Artist Award
Best Young Actor in Daytime Soap

YoungStar Awards 1999

Nominated
YoungStar Award
Best Performance by a Young Actor in a Daytime TV Program
Craig Lawlor
Best Performance by a Young Actor in a Daytime TV Program
Joseph Cross

YoungStar Awards 1998

Nominated
YoungStar Award
Best Performance by a Young Actress in a Daytime TV Program
Alexis Manta

YoungStar Awards 1997

Nominated
YoungStar Award
Best Performance by a Young Actress in a Daytime TV Program
Ashley Williams

See also

FAQ | User Reviews | User Ratings | External Reviews | Metacritic Reviews | Message Board

Contribute to This Page