Edit
Great Expectations (1946) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

David Lean

Writing Credits  

Charles Dickens ... (by)
 
David Lean ... (adapted for the screen by) &
Ronald Neame ... (adapted for the screen by) &
Anthony Havelock-Allan ... (adapted for the screen by) and
Kay Walsh ... (adapted for the screen with) &
Cecil McGivern ... (adapted for the screen with)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
Pip
Tony Wager ...
Young Pip (as Anthony Wager)
...
...
...
Francis L. Sullivan ...
...
Martita Hunt ...
...
Ivor Barnard ...
Freda Jackson ...
Eileen Erskine ...
George Hayes ...
Hay Petrie ...
John Forrest ...
Torin Thatcher ...
O.B. Clarence ...
The Aged Parent (as O. B. Clarence)
John Burch ...
Richard George ...
The Sergeant
Grace Denbigh Russell ...
Mrs. Wopsle (as Grace Denbigh-Russell)
Everley Gregg ...
Anne Holland ...
Relation
Frank Atkinson ...
Mike
Gordon Begg ...
Night Porter
Edie Martin ...
Mrs. Whimple
Walford Hyden ...
The Dancing Master
Roy Arthur ...
Galley Steersman
Rest of cast listed alphabetically:
Howard Lang ...
Man Sitting Next to Pip at Magwitch's Trial (uncredited)
Ernie Pratt ...
Police Officer in Boat (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Anthony Havelock-Allan ... executive producer
Ronald Neame ... producer

Music by 

Walter Goehr ... (music score)

Cinematography by 

Guy Green ... (photographed by)

Film Editing by 

Jack Harris

Casting By 

Pat MacDonnell ... (uncredited)
Adele Raymond ... (uncredited)
Maude Spector ... (uncredited)

Production Design by 

John Bryan

Art Direction by 

Wilfred Shingleton

Costume Design by 

Sophie Devine ... (as Sophia Harris of Motley) (costumes designed by)

Makeup Department 

George Blackler ... makeup artist (uncredited)
Ernest Gasser ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Norman Spencer ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

George Pollock ... assistant director
Eric Braun ... third assistant director (uncredited)
Philip Shipway ... second assistant director (uncredited)
Victor Wark ... second assistant director (uncredited)

Art Department 

John Elphick ... chief assistant art director (uncredited)
Bill Holmes ... draughtsman (uncredited)
T. Hopewell Ash ... draughtsman (uncredited)
William Hutchinson ... assistant art director (uncredited)

Sound Department 

Stanley Lambourne ... sound recordist
Gordon K. McCallum ... sound recordist (as Gordon K.McCallum)
Winston Ryder ... sound editor
Gerry Crampton ... sound assistant (uncredited)
Bill Daniels ... dubbing crew (uncredited)
John Dennis ... production sound mixer (uncredited)
Desmond Dew ... sound recordist (uncredited)
Charles Knott ... maintenance engineer (uncredited)
Gordon K. McCallum ... sound mixer (uncredited)
John W. Mitchell ... sound effects recordist (uncredited)
George Paternoster ... boom operator (uncredited)
Jack Slade ... assistant sound editor (uncredited)
J.B. Smith ... dubbing crew (uncredited)
C.C. Stevens ... production sound mixer (uncredited)

Visual Effects by 

Les Bowie ... matte painter (uncredited)
Syd Howell ... back projection (uncredited)
Douglas Woolsey ... models (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Robert Huke ... camera operator (as Nigel Huke)
Jim Body ... focus puller (uncredited)
Peter Davies ... music sound camera (uncredited)
John Godar ... focus puller (uncredited)
Tony Hermes ... clapper loader (uncredited)
Alan Hume ... second camera operator: second unit (uncredited)
Arthur Ibbetson ... camera operator: second unit (uncredited)
Skeets Kelly ... second camera operator (uncredited)
Robert Krasker ... director of photography: second unit (uncredited)
Henry Slagter ... clapper loader (uncredited)
Cyril Stanborough ... still photographer (uncredited)
Ernest Steward ... director of photography: second unit (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Margaret Furse ... costumes designer: assisted by

Editorial Department 

John Cook ... second assistant editor (uncredited)
Margery Saunders ... assistant editor (uncredited)

Music Department 

Walter Goehr ... conductor
Roy Douglas ... additional orchestrator (uncredited)
John Huntley ... music technician (uncredited)
Kenneth Pakeman ... composer: additional music (uncredited)

Other crew 

Suria Magito ... dances arranged by
J. Arthur Rank ... presenter (as J.Arthur Rank)
Maggie Unsworth ... continuity (as Margaret Sibley)
John Alderson ... location manager (uncredited)
Yvonne Axeworthy ... script supervisor: second unit (uncredited)
Vicky Fuggle ... production secretary (uncredited)
Martita Hunt ... voice: cow (uncredited)
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page